Başlangıç: 09:15 Çemberlitaş 
Detaylar ve kayıtlar için ofisimizi arayın 0 212 272 77 72 
Güzargah üzerinde ve civarında:
“…Konstantin Sütunu, Theodosius Sarnıcı ve Philoksenes Sarayı’na ait olduğu düşünülen kalıntıları görüp Binbirdirek Sarnıcı’na giriyoruz, (giriş ücreti 5 TL). Ardından Antiochos Sarayı ve Hagia Euphemia Kilisesi kalıntıları… Artık Hipodrom’dayız, anıtsal kapısı Carceres’i gözümüzde canlandırıp hemen yakınında Mese’nin sona erdiği Milion Sütunu ve Augustaion Meydanı’na geciyoruz… Acıkana köfte, susayana çay-kahve molası… Four Seasons Oteli’nin yükseldiği Arkeolojik Park’ın önünden Aya İrini Kilisesi ve Sampson Hastanesi’ne (ya da Patrik Sarayı) doğru ilerliyoruz. Yeraltındaki Maugnaure Sarayı kalıntılarına, Ernst Mamboury’nin keşfettiği saray koridorlarına ve eski bir Bizans kilisesinin yine yeraltındaki ayazmasına uğruyoruz. Sonrasında Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ne giriyoruz, (giriş 8 TL). Çıkışta rengârenk Arasta Çarşısı! Artık bir yemeği hak ettik:)
Öğleden sonra, Akbıyık Camii yakınlarında, evlerin arasına sıkışmış Nikephoros Phocas duvarını ve Daphne Sarayı’nın altını çeviren teras kalıntılarını görmeye gidiyoruz. Sonrasında da, Pharos ve Kutsal Saray denen bölümün yegane ayakta kalan yapısı Boukoleon Sarayı… Sokak aralarından Aziz Sergios ve Bakkhos Kilisesi ya da şimdiki adıyla Küçük Ayasofya Camii’ne iniyoruz. Çıkar çıkmaz Çardaklı Hamamı ve duvarına yaslanmış Rüştem Paşa Çeşmesi. Şimdi yönümüz, Hipodrom’un üzerine oturduğu devasa Sphendona ve hemen yakınındaki V. yüzyıla tarihlenen Nakilbent Sarnıcı. Artık tekrar Hipodrom’a çıkabiliriz, karşımızda Mısır’daki Karnak Tapınağı’ndan getirilen Theodosius Obeliski, bir zamanlar Delphoi’deki Apollon Tapınağı Kutsal alanında duran Yılanlı Sütun ve XIII. yüzyılda Haçlıların yağmaladığı Konstantin Porphyrogennetos Sütunu! ”
Not: Bazı binalar özel mülk olduğundan duruma ve güne göre girilemeyebiliyor! Bazı cami ve kiliselere, kişi başı 3-4 TL bahşiş, mum parası bırakmak gerekir…

Yorumlar

Yorum