Notice: Undefined variable: event in /home/one001istanbul/public_html/wp-content/plugins/fatih-plugin/inc/class-fatih-uygulama.php on line 173

Notice: Undefined variable: event in /home/one001istanbul/public_html/wp-content/plugins/fatih-plugin/inc/class-fatih-uygulama.php on line 173

Notice: Undefined variable: event in /home/one001istanbul/public_html/wp-content/plugins/fatih-plugin/inc/class-fatih-uygulama.php on line 173

Notice: Undefined variable: event in /home/one001istanbul/public_html/wp-content/plugins/fatih-plugin/inc/class-fatih-uygulama.php on line 173

Notice: Undefined variable: event in /home/one001istanbul/public_html/wp-content/plugins/fatih-plugin/inc/class-fatih-uygulama.php on line 173

Yaklaşan Gezilerimiz:

Ahmet Faik Özbilge Kitap Sunumu: Kızılbaşlar Aleviler

Kitap Sunumu: "Kızılbaşlar/Aleviler - Krisztina Kehl-Bodrogi"

Kitabı Sunan AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Kayıt için linkteki formu doldurmanız rica olunur: https://1001istanbul.com/event/?event=1572000799561661

Buluşma 19:00-22:00 Kızıltoprak TCDD Emeklileri Lokali (Kızıltoprak Tren İstasyonu yanı) (İçkili Lokanta)

Katılım 60 TL (Dahil olan: Sunum + meze tabağı + ana yemek + kuver) Kasaya sadece bunlar haricinde içtiğiniz ve de extradan yediğinizi ödüyorsunuz..

"Sunum akşam yemeği esnasında gerçekleşecek.. Okuduğum kitabı, çıkarttığım notların da yardımıyla sizlere anlatırken, duygu ve düşüncelerimi de aktarmaya çalışacağım.. Her zaman olduğu gibi bilgi paylaşımına herkesin katılımı serbest, ben anlatacağım, birlikte konuşacağız.. Mümkünse kitabın okunması tavsiye olunur, okunamadıysa da en azından konuya bir göz atılmış olması. O zaman daha da zevkli oluyor 🙂 Ama herhangi bir zorunluluk yok tabii, okumasanız da buyrun gelin lütfen..
Görüşmek dileğiyle, sevgiler...."

Cem Cinol ile Tahtakale Sultanhamam Hobyar

Cem Cinol ile "Tahtakale Sultanhamam Hobyar, Osmanlı'nın Son Yılları"

1001istanbul - TIT Topkatours
Gezi lideri CEM CİNOL 0532 6729927
Buluşma 10:00 Mısır Çarşısı önünde
Katılım ücreti 60 TL

Kesin katılım için lütfen linkteki formu doldurunuz:
https://1001istanbul.com/event/?event=139975850137851

İstanbul’un Haliç girişinde, şehir kurulduğundan beri var olan limanın, Sirkeci’yle birlikte önemli bir bölümünü Eminönü semti oluşturmaktadır. Şehrin önemli bir merkezi olduğu kadar, dünyanın en önemli limanlarından birinin de merkezi olan bu semt, Unkapanı yolu üzerinde yer alan İstanbul Ticaret Odası’nın binası ile Sirkeci arasındaki sahil şeridi ve onun hemen arkasındaki çarşı bölgesini kapsamaktadır.
Semtin Bizans döneminde “Neorin Kapısı” ile “Porta Drungari”(Odun Kapısı) arasındaki kıyı ve liman bölgesi olduğu kaynaklardan anlaşılmaktadır. X. yüzyıldan sonra Cenevizliler ve Pisalılar başta olmak üzere Latin kolonileri, Eminönü-Sirkeci civarında imtiyazlı bölgeler elde edip, buralara yerleşmişler ve limanda kendi ticaret iskelelerini kurmuşlardır.
Osmanlı döneminde, İstanbul’un hukuki ve idari yapısını oluşturan üç kadılıktan [Eminönü, Eyüp, Üsküdar] biri ve en önemlisi olan Eminönü’ne “Belde-i Şahane”denirdi. Semt, Bizans döneminde olduğu gibi, Osmanlı döneminde de şehrin ithal ettiği malların boşaltılıp saklandığı, binlerce denizci ve tüccar ile onlara hizmet verenlerin işlerini gördüğü yoğun bir iş merkezi olmaya devam etmiştir. Bugün Eminönü’nde hala birçok han ve çarşı bulunmaktadır.
İstanbul’un kalbinin attığı liman yerleşimlerinden bir diğeri de Sirkeci'dir. Batıda Bahçekapı, doğuda Sarayburnu, güneyde Cağaloğlu semtleri ile çevrilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında hem Topkapı Sarayı’na hem Babıali’ye yakın olması nedeniyle oldukça önemli olan Sirkeci’de birçok camii, han, çeşme inşaa edilmiş, Sirkeci Garı bu semtin adeta sembolü olmuştur.
Buharlı gemilerin yapılmaya başlanması, Şirket-i Hayriye, Sultan Abdülaziz Dönemi’nde demiryolunun Sirkeci’ye gelişi, tünelin yapılması, atlı ve daha sonra da elektrikli tramvaylar, 19.yy. sonunda Galata ve Sirkeci’de yapılan yeni rıhtımlar ve depolar, Dördüncü Vakıf Han,Postane ve Sirkeci Garı’nın inşası Eminönü - Sirkeci - Sultanhamam üçgeninin görüntüsünü tümüyle değiştirmiştir.
Bugün, inanılmaz canlılıkta süregelen ticaret yaşamıyla binbir renge bürünmüş bu bölge, tarihi yapıları, karmaşık sokakları, birbiri üzerine yaslanmış hanları, kokuları, sesleri ve kalabalığıyla Osmanlı İstanbul'unu günümüzde yaşatmayı sürdürüyor. Bize de keşfetmek ve yaşamak kalıyor.

Mısır Çarşısı, Yeni Camii, Meydan, Kurukahveci Mehmed Efendi, Balkapanı, Asi Künefe, Tahtakale, Rüstem Paşa Camii ve Hanı, Ahi Çelebi Camii, Bekri Mustafa, Eski Hal, Odun İskelesi, Yemiş İskelesi, Galata Köprüsü,Hobyar Camii, Sultanhamam,Hidayet Camii, II. Mahmud, Valide Sultan Çeşmesi, I. Abdülhamid Türbesi, Hocapaşa'da öğle yemeği (Filibe ve Rumeli Köftecileri, Erzurum Cağ Kebabı, Döner, Balkan Lokantası ve dahası)
Doğubank, İşbankası Müzesi, 4. Vakıf Han,diğer Vakıf Hanlar, Sirkeci Garı, TCDD Müzesi, Abdülaziz'in Avrupa Serüveni, Jöntürkler, Şark Ekspresi, Agatha Christie, Almanlar, Wilhelm II, Franz Joseph, Vlora Han, Art Nouveau, Büyük Postane, II. Abdülhamid, 93 Harbi, Düyun-u Umumiye ve hanlar, binalar, kahvehaneler, şekerciler....

Sinan Ercan ile Londra Stonehenge

LONDRA ve STONEHENGE GEZİSİ
21-25 Şubat Çarşamba-Pazar
TIT Topkatours-1001istanbul

Gezi lideri: Sinan Ercan (İngiltere'de yaşıyor) 0044 771 6608536, Whatsapp ile ulaşmak için 0090 532 771 50 58
Katılım için kayıt linki: http://1001istanbul.com/event/?event=155016728570918

Katılım ücreti 770 Pound
Vize başvurusu için son tarih "01 Şubat" (sonrasındaki başvurular express vize ücreti gerektirebilir)

Kontenjan, en az 8, en çok 16 kişi

Uçuşlar:
21 Şubat Çarşamba
Pegasus SAW'dan kalkış 08:50 varış 09:50
25 Şubat Pazar
Pegasus Londra Stansted'den kalkış
Pegasus
Gönlümüzdeki program ve güzergah:

1..Gün: Stansted Havalimanı na iniş, Cambridge Gezisi, Londra Konaklama

2.Gün: Tam gün Londra Yürüyüş Turu ve National Gallery gezisi.

3.Gün: Greenwich ve British Museum

4.Gün: Bath ve Stonehenge Gezisi

5.Gün: Serbest zaman ve İst.a uçuş

Dahil Olanlar:
Çok Merkezi 3 Yıldız Otelde 4 Gece Konaklama
Otelde Alınan 4 Kahvaltı
Tüm Şehirlerarası Ulaşımlar
Tüm Şehiriçi Transferler
Metro Kullanımları
Thames Nehri Tekne Turu
Stonehenge Müze Girişi
Tüm Geziler
Tur Boyunca Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti

Dahil Olmayanlar:
İstanbul-Londra-İstanbul uçuşları
Vize ücreti
Öğle ve Akşam Yemekleri
Gidilen Publarda İçilen Aleler, Guinnesler
Oxford St veya Camden de Yapılabilecek Alışverilerde Eşe Dosta Alınacak Hediyelikler vs

Cem Cinol ile Kapalıçarşı Özel Mekanlar Hanlar Kapanlar

Detaylar
Buluşma 10:00 Beyazıt İstanbul Üniversitesi Kapısı

Detay ve kayıtlar için Cem Cinol 0532 672 99 27
Gezi ücreti 60 TL

Kayıt için linkteki formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=170815656981658

Günümüzde Kapalıçarşı, neyin nerede olduğu, neyin nerede satıldığı, içinde neleri barındırdığı, İstanbul'da başka hiç bir yerde bulamayacağınız, erişemeyeceğiniz hangi zenginlikleri sakladığı, hangi sürprizleri barındırdığı, hangi antikalardan, hangi tasarım şaheserlerine uzandığı, hangi küçücük han odasında hangi sanatkar ve zanaatçinin, hangi el emeği, göz nurunu döktüğü bilinmeyen, yalnızca ana caddesinden ve bir kaç bilinen sokağından üstünkörü geçilen, 500 yıllık kervansaraylarında hala, dünyanın en aranan ürünlerini imal eden, satan ustaların, asırlık dükkânların, kişiye özel koleksiyonların, içiçe, bir renk çümbüşünün kollarında harmanlandığı, görünenden çok görünmeyenin keşfedilmesini gerektiren sır mekânların en başında yer alır. Belki bugünün İstanbul'unda, günlük koşuşturmadan baş kaldırılamamasından, hepimizi tutsak alan AVM ya da internet alışverişinden, zamansızlıktan, unutulmuşluktan en çok nasibini alan yer gibi görünse de, Kapalıçarşı, ne aradığını ve neyi nerede bulabileceğini bilen gerek ince ve süzülmüş zevk sahibi İstanbulluların, gerekse sanat ve zanaatin değerini bilen Avrupalıların vazgeçmedikleri ve geçmeyecekleri dünyanın tek saklı cennetidir.
Görünenin değil, Çarşıya eklemlenmiş, nereden girilip nereden çıkıldığını bilemeyeceğiniz, Çarşının hem içinde hem de Çarşıdan kopuk hanlarında, kervansaraylarında keşfedilecek bir görünmeyenlerin dünyasıdır Kapalıçarşı.
Cem Cinol

Gönlümüzdeki Program:
Beyazıt Meydanı, Sahaflar, Kalpakçılar, Kuyumcular, Yolgeçen Hanı, Yorgancilar, Gramofoncu Mehmet Usta, Gülipek Hamit Fırat, Cebeci Han, Dr’s Number One Eğin Tekstil, Çukur Han, Sivaslı Yazmacı Necdet, Kavaf Nesim Levi, Şark Kahvesi, Kürkçüler, Koç Deri, Çorlulu Ali Paşa Nargile Kahvesi, Çemberlitaş, Nuruosmaniye Camii ve Sultan Kasrı, Çarşı esnafının yemek yediği lezzet noktaları, Sandal Bedesteni, Ottoamano, Cevahir, Nick's Diffenbahia Avedis, Erdün Antik, Apraham 1882, Zincirlihan, Gülebru Dönercisi, Bizans Kartalı, Mahmut Paşa Kapısı, Kalcılar Hanı, Gümüşçüler, Fahri Usta, Mahmut Paşa Hamamı, Abud Efendi Hanı, Büyük Yeni Han, Büyük Valide Han.... ve tabii alışverişi unutmadan....:)))

Sulukule'den Lonca'ya Hüseyin Avni ile

Gezi Lideri HÜSEYİN AVNİ 0532 425 0426
Buluşma Yeri Mihrimah Sultan Camii, saat 10:00'da
Katılık formu: http: https://1001istanbul.com/event/?event=268988500303305
(katılım formunu doldurmanızı rica ederiz)
Katılım Bedeli 60 TL
Gönlümüzdeki Program:
Edirnekapı (Harissius Kapısı), Mihrimah Sultan Camii, Aya Dimitri(Sarmaşık) Kilisesi, Sarmaşık Sokak, Neslişah Sultan Camii,
dünü ve bugünü İle Sulukule, Pempton Kapısı (Sulukule Kapısı), Aya Yorgi Kilisesi, Aetius Sarnıcı (Karagümrük Stadı), Surlar, Tekfur Sarayı, Kuş Pazarı, Adile Şah Kadın Hatice Sultan Camii, Kasturya Sinagogu (günümüzde otopark), öğle yemeği molası (arzu edenler için odun ateşinde pide), İştipol Sinagogu, sion yıldızlı ahşap evler Eğrikapı, Kırkçeşme Maksemi, Cellat Mezarlığı, Panaya Suda Kilisesi, Mimar Mustafa Ağa Çeşmesi, İvaz Efendi Camii, Anemas Zindanı, Hançerli Hamamı, Emir Buhari Tekkesi, Aşki Molla Tepesi (muhteşem manzara eşliğinde çay molası), Panaya Blakherna Kilisesi, falcıları ve müzisyenleri ile ünlü Lonca Mahallesi.