Yaklaşan Turlarımız

Ahmet Faik Özbilge ile Kitap Sunumu: Peygamberden Sonra

Kitap Sunumu: Peygamberden Sonra / Lesley Hazleton
28 Eylül Perşembe

Kitabı Sunan AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Buluşma 19:00-22:00 Kızıltoprak TCDD Emeklileri Lokali (Kızıltoprak Tren İstasyonu yanı) (İçkili Lokanta)

Katılım 60 TL (Dahil olan: Sunum + meze tabağı + ana yemek + kuver + tip)

Sunum akşam yemeği esnasında gerçekleşecek.. Okuduğum kitabı, çıkarttığım notların da yardımıyla sizlere anlatırken, duygu ve düşüncelerimi de aktarmaya çalışacağım.. Her zaman olduğu gibi bilgi paylaşımına herkesin katılımı serbest, ben anlatacağım, birlikte konuşacağız.. Mümkünse kitabın okunması tavsiye olunur, okunamadıysa da en azından konuya bir göz atılmış olması, o zaman daha da zevkli oluyor 🙂 Ama herhangi bir zorunluluk yok tabii, okumasanız da buyrun gelin lütfen.. Görüşmek dileğiyle, sevgiler....

Hüseyin Avni ile Kınalı-Burgaz Seferi

Buluşma yeri Kınalıada Vapur İskelesi saat 10:00
Ulaşım:
09:15 Bostancı-Kınalı Motoru(Mavi Marmara)
09:00 Eminönü-Kınalı Vapuru (Şehir Hatları)
09:20 Kadıköy-Kınalı Vapuru (Şehir Hatları)
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 50 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Gönlümüzdeki Program
Kınalıada (Proti): 10:00 Vapur İskelesi çıkışında buluşma, Sirakyan Evleri, Kınalıada Camii, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Panaya Rum Ortodoks Kilisesi, Hristos Manastırı (Romen Diyojen’in vefat ettiği…), Alsancak Sahili…
Kınalıada-Burgazada Motoru
Burgazada(Antigoni): Sait Faik Müzesi, Aya Yani Kilisesi,öğle yemeği molası, arzu edenler için Barba Yani’de öğle yemeği (marine balıklar, midye salma, lakerda, ızgara ahtapot/kalamar, deniz börülcesi ve daha neler….), Burgazada Camii, Aya Yorgi Garipi Kilisesi ve Manastırı. Ve gezinin sonu, yürüyerek iskeleye dönüş!
Not : Bazı binalara girmek mümkün olmayabilir. Arzu edenler, Aya Garipi’den dönmek yerine 25-30 dakikalık (2 km) bir yürüyüşle Kalpazankaya’ya gidip akşamı (belki güneş batışı) orada edebilirler.

Nihan Vural ile Vapurlu Haliç Edebiyat ve Sanat

Haliç: Edebiyat ve Sanat

Tarih: 30 Eylül Cumartesi 2017
Buluşma noktası: Eyüp Pierre Loti teleferik
Başlangıç ve bitiş saati: 10:00-17:00
Tur rehberi: Nihan Vural 0536 474 1471
Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654
Kesin rezervasyon için lütfen rehberle iletişime geçin.
Katılım bedeli: 60 TL
Dahil olmayanlar:
Şehir hatları vapuru ile ulaşım/Teleferik
Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti (10 kişinin üzerindeysek grup indirimi olacak.)
Aynalıkavak Kasrı giriş ücreti
Öğle yemeği

Omurgası kızağa Salacak’ta konan Sadun Boro’nun Kısmet yelkenlisi dünyayı gezer. Bizim kısmetimize ise erguvanların son demlerinde şehir hatları vapuru ile Haliç’i gezmek düşer. Bazen iskelede inip dolaşalım, bazen de vapurdan Amicis, Baronyan, Evliya Çelebi gibi yazarların metinlerinde yer alan Haliç’in kenar mahallelerini tasavvur edelim, derim. Odak noktamız yine edebiyat ve sanat… Gezmeden duramayan maceracıları analım bu rotamızda: Sultan Abdülaziz, Evliya Çelebi, Pierre Loti, Abdülcanbaz, Hazerfan Çelebi, John Freely, Sadun Bora…
Yahya Kemal, Aziz İstanbul’a hangi tepeden bakıp “Bir Başka Tepeden” şiirini yazar? Abdülcanbaz ile Evliya Çelebi beraber nereye seyahat ettiler? Baronyan’ın Kasımpaşa’sı nasıl kokardı? Evliya Çelebi, rüyasında dünya seyahatine çıkabilmek için hangi camiide şefaat diledi? Vesikalı Yarim’in senaryosu kimin öyküsünden ilhamla yazıldı? Pierre Loti kahvesinde sabah kahvesi ile güne başlıyoruz. Aynalıkavak Kasrı’nı ziyaret edeceğiz. Rahmi Koç Müzesi’nde Sultan Abdülaziz’in Avrupa seyahatinde kullandığı tren vagonunu, Abdülcanbaz’ın bisikletini göreceğiz; Kısmet’e selam duracağız.
Şehir Hatları Haliç seferi rotası: Eyüp-Sütlüce-Ayvansaray-Hasköy-Eminönü-Karaköy- Kasımpaşa

Şinasi’nin Pierre Loti savunması
Amicis’in metinlerinde Sütlüce
John Freely’nin görünmez rehberi Evliya Çelebi
Evliya Çelebi’nin külliyatında Hasköy
Aynalıkavak Kasrı
Rahmi Koç Müzesi: Abdülaziz’in Avrupa seyahatinde kullandığı tren vagonu, Sadun Boro’nun Kısmet’i, Abdülcanbaz’ın bisikleti, Harry Potter’ın arabası
Baronyan’ın Kasımpaşa’sı
Vesikalı Yarim ve köprü
Orhan Kemal ve Cibali
SALT Galata ve Alexandre Vallaury
Bedri Rahmi’nin mozaik panoları

Nihan Vural kimdir?
1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce Okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye ve gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul’a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

Hüseyin Avni ile Haliç'in Meyhaneleri; Sır Mekanları

HALİÇ'İN MEYHANELERİ SIR MEKANLARI
TIT Topkatours-1001istanbul

Anlatan Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26

Buluşma 10:00 Karaköy İskelesi çıkışı

Katılım ücreti 50 TL

Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654

Gönlümüzdeki program :
Gezimize kısa bir Karaköy turu atarak başlıyoruz.. Yeraltı Camii, Fransız Geçidi, Rus Çatı Kiliseleri, Türk Ortodoks Patrikhanesi, (arada minik bir sürpriz), Heykelli Ziraat Bankası'nı gördükten sonra, 11:45 vapuruna binip Sütlüce'ye geçiyoruz.
Sadrazam Mahmut'ta uykuluğun ve tereyağda işkembenin tadına bakıp Hasköy yürüyüşümüzü yapıyoruz.. 14:10 vapuruyla Hasköy'den Ayvansaray'a geçiyoruz..
Aralarda eski meyhaneler nasıldı, neler yenilir içilirdi, adetler, raconlar, jargonlar ne şekildeydi, bunları da konuşuyoruz.. Ayvansaray'dan Balat'a dek surların ve bazı ilginç yapıların yanından geçip Sahil Meyhanesi'nde soğan dolmasını teftiş ediyoruz.
Akabinde Balat'ın tarihi yapıları, sanat atölyeleri ve eskici dükkanlarıyla dolu sokaklarını arşınlayıp, Agora Meyhanesi'ne de bir selam çakıp Vodina Caddesi'ndeki Hüseyin'in Yeri'ne dalıyoruz. Sarımsaklı Arnavut ciğeri ve Karadeniz usulü tereyağında ıspanaklı yumurta nasıl bu kadar lezzetli olurmuş yerinde müşahede edip tekrar yola koyuluyoruz..
Sefaradlara dair bir kaç noktaya göz atıp arzu edenlerle Fetih İşkembe Salonu'nda nefis şirden-damardanımızı bile içiyoruz.. Ardından, Cumbalı Serhat'ın yerinde kahve molamızı verip biraz açılıyoruz derken, hoop bir otobüse atlayıp Küçükpazar'ın yolunu tutuyoruz..
Orda da bizi henüz eski dokusunu ve ruhunu kaybetmemiş bir sokakta, İstanbul'un salaş ve sevimli bir mekanı bekliyor: Aslında gizli bir koltuk meyhanesi olan Köfteci Ali'nin köftesi, piyazı, böbreği, koç yumurtası, güler yüzü, kalenderliği..! - Peki yanında ne içicez? - Hallederiz abi! diyen bir şef 🙂
E artık burdan sonra dağılabilir veyahut burada kalıp da dağılabiliriz 🙂

Hüseyin Avni ile Kadıköy Körler Ülkesi

Buluşma saati ve yeri: 10:00 Kadıköy Beşiktaş İskelesi
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 425 04 26
Katılım bedeli 50 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Gönlümüzdeki Program:

Kadıköy Beşiktaş İskelesi, Kadıköy Koyu, Haldun Taner Sahnesi, Şehremaneti Binası, III. Mustafa İskele Camii, Aya Efimia Kilisesi, Fazıl Bey'de Kahve Molası, Surp Takavor Ermeni Kilisesi, Timsah, Eskiciler/Antikacılar, Altıyol Boğa Heykeli, Ermeni Katolik Surp Leon Kilisesi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Sanatçılar Sokağı, Süreyya Sineması, Caferağa, Barlar Sokağı, Rex, Akmar Pasajı, 7. Gün Protestan Kilisesi ve Gürcüler, Öğle Yemeği Molası (Çiya, Adapazarı Islama Köfte, Yanyalı, Asırlık Kebap, Sargın Kokoreç, Benusen Esnaf Lokantası, Baylan'da Kup Griye ve diğerleri..), Çarşı, ünlü şairlerimizin bir zamanlar yaşadıkları evler ve sokaklar; Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Ahmet Haşim, Brezilya Kahve Kuruyemiş, Sahaflar, Yeldeğirmeni Sokakları, İstanbul'un İlk Apartmanları, Eski Fransız ve Alman Okul Binaları, Hemdat İsrael Sinagogu, Aya Yorgi Kilisesi, Duvar Resimleri, Paris Mahallesi, Osmanlı Mezarlığı, Ayrılık Çeşmesi...
Not: Bazı yapılar sadece dışarıdan görülecektir.