26 Nisan,Çarşamba, 2017 Hüseyin Avni ile Bizans Sosunda Lezzete Yolculuk
Buluşma saati 09:45
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


BİZANS SOSUNDA LEZZETE YOLCULUK
(TIT TOPKATOURS)

Gezi lideri Hüseyin Avni 0532 425 04 26

Buluşma saati 09:45 Şehzadebaşı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde
Kesin kayıt için formu doldurunuz:
http://1001istanbul.com/event/?event=263729014045426

Katılım ücreti 50 TL

Önemli not: Mümkünse kahvaltı edilmeden gelinmesi tavsiye olunur…:)

Güzergah üzerinde ve civarında:
Aziz Polyeuktos Kilisesi, Kıztaşı (Marcianos Sütunu), İstanbul’un en nefis kuzu paçası (paça yemem diyenlere sulu yemekler, önerilen: bir tabak kuzu paça / paçacıya giremem bile diyen varsa, hemen yanda Barbaros halis ballı manda kaymaklı kahvaltı), İskenderpaşa, Fenarı İsa Camii (Constantin Lips Kilisesi), erbabından Hatay lezzetleri (önerilen: 4 kişiye bir zeytinli zahter salatası, özel has kral kebabı, dilber dudağı, has beyti, çeyrek künefe), Sofular, Ekmel Tekkesi (Sofular Baba), Millet Kütüphanesi, minik Fatih Sarması molası, Fatih Camii (artık olmayan Havariyun Kilisesi, imparator mezarları), Kirmasti At Pazarı Meydanı, Çırçır, Eski İmaret Camii (Pantepoptes Manastır Kilisesi), Mehmed Emin Tokadi Türbesi, Zeyrek Pantokrator Kilise Camii, Vefa, Şeyh Ebül Vefa Camii ve Çilehanesi, Molla Gürani Camii (Vefa Kilise, Aziz Theodoros Kilisesi), Kalenderhane (Theotokos Kyriotissa Kilisesi), Vefa Bozacısı, Nohut pilavcıların gizli üssü, Helvacı Baba’da dilek molası (Ali Tabli’nin makamı), Burmalı Mescid, Bozdoğan Kemeri (Valens Su kemeri), Kadınlar Pazarı, Büryan Kebabı (önerilen: bir porsiyon büryan, kupa ayran), Fatih’in meşhur Karadeniz Pidecisi (önerilen: yarım yuvarlak açık kavurmalı ve kaşarlı pide, yarım fırın sütlaç)…

27 Nisan,Perşembe, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Haliç'in Meyhaneleri Sır Mekanları
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


HALİÇ'İN MEYHANELERİ SIR MEKANLARI
TIT Topkatours-1001istanbul

Anlatan AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Buluşma 10:00 Karaköy İskelesi çıkışı

Katılım ücreti 50 TL

Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654

Gönlümüzdeki program :
Gezimize kısa bir Karaköy turu atarak başlıyoruz.. Yeraltı Camii, Fransız Geçidi, Rus Çatı Kiliseleri, Türk Ortodoks Patrikhanesi, (arada minik bir sürpriz), Heykelli Ziraat Bankası'nı gördükten sonra, 11:45 vapuruna binip Sütlüce'ye geçiyoruz.
Sadrazam Mahmut'ta uykuluğun ve tereyağda işkembenin tadına bakıp Hasköy yürüyüşümüzü yapıyoruz.. 14:10 vapuruyla Hasköy'den Ayvansaray'a geçiyoruz..
Aralarda eski meyhaneler nasıldı, neler yenilir içilirdi, adetler, raconlar, jargonlar ne şekildeydi, bunları da konuşuyoruz.. Ayvansaray'dan Balat'a dek surların ve bazı ilginç yapıların yanından geçip Sahil Meyhanesi'nde soğan dolmasını teftiş ediyoruz.
Akabinde Balat'ın tarihi yapıları, sanat atölyeleri ve eskici dükkanlarıyla dolu sokaklarını arşınlayıp, Agora Meyhanesi'ne de bir selam çakıp Vodina Caddesi'ndeki Hüseyin'in Yeri'ne dalıyoruz. Sarımsaklı Arnavut ciğeri ve Karadeniz usulü tereyağında ıspanaklı yumurta nasıl bu kadar lezzetli olurmuş yerinde müşahede edip tekrar yola koyuluyoruz..
Sefaradlara dair bir kaç noktaya göz atıp arzu edenlerle Fetih İşkembe Salonu'nda nefis şirden-damardanımızı bile içiyoruz.. Ardından, Cumbalı Serhat'ın yerinde kahve molamızı verip biraz açılıyoruz derken, hoop bir otobüse atlayıp Küçükpazar'ın yolunu tutuyoruz..
Orda da bizi henüz eski dokusunu ve ruhunu kaybetmemiş bir sokakta, İstanbul'un salaş ve sevimli bir mekanı bekliyor: Aslında gizli bir koltuk meyhanesi olan Köfteci Ali'nin köftesi, piyazı, böbreği, koç yumurtası, güler yüzü, kalenderliği..! - Peki yanında ne içicez? - Hallederiz abi! diyen bir şef :)
E artık burdan sonra dağılabilir veyahut burada kalıp da dağılabiliriz :)

27 Nisan,Perşembe, 2017 Sunum: Ms I. yy'da Ortadoğu ve Roma'da Dini Siyasi Durum
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


27 NİSAN PERŞEMBE
"MS I. YY'DA ORTADOĞU ve ROMA'DA DİNİ-SİYASİ DURUM"
1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Sunumu yapan EBRU GÖKTEKE

Buluşma 19:00 - 21:30 arası Galata Cafe Biberon'da (Janset'in yeri Serdar-ı Ekrem Sokağın hemen bir altı Tatarbey Sok) Janset Bilgin 0532 2351968

Katılım ücreti 50 TL (Janset'in hazırladığı turtalar, börekler, kekler ve çay dahil)

Kesin kayıt yaptırmak için Ebru Gökteke'yi arayınız 0535 6123135
Kontenjan 25 kişi..

"Joseph H. Lynch'in Early Christianity kitabını temel alarak Hıristiyanlığın ilk yüzyıllarına, nasıl şekillendiğine, kutsal metinlerine, kilise babalarına, azizlerine, doktrinine ve mezheplere uzanan bir bilgi paylaşımı serisinin ilki!
İlk buluşmada yanıtlayacağımız sorulardan, konuşacağımız konulardan bazıları:
- İsa'nın geldiği çağda Helen, Roma ve Yahudi dünyası
- Yahudilikte Mesih beklentisi nasıl ortaya çıktı?
- I. ve II. Diaspora arası Yahudiler kimlerle neden savaştı?
- Roma ve Helen dünyasındaki "gizem kültleri": İsis, Eleusis, Mithra ve Anatanrıça
- Yahudi olmadıkları halde Yahudi şeriatına göre yaşayanlar
- Pagan dünyayı Hıristiyanlığa çeken şey nedir?
- Hıristiyanlıkta etkili olan antik Yunan filozofları, felsefi akımları
- İsa, Esseni miydi?
- Günümüz Yahudi dünyası, MS 1. yy'daki hangi mezhepten türemiştir?"
Ebru Gökteke
...........................

Ebru Gökteke kimdir?
1971 Ankara doğumluyum, 1982 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı'ndan mezun olduktan sonra Cumhuriyet gazetesinde kültür sanat muhabiri, Ahşap dergisinde yazıişleri sorumlusu, 1 Numara Yayıncılık bünyesinde yayımlanan Outdoor ve Gezi Traveler dergilerinde yazıişleri müdürü olarak çalıştım, Gezi dergisi için beş sayı boyunca Ege ve Akdeniz'deki antik kentler hakkında bilgi verdiğim "Sarı Tabelalar Rehberi"ni hazırladım.
2002 yılında ülkesel turist rehberi olmaya hak kazandım. 2011 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Dinler Tarihi bölümünde yüksek lisansa başladım.
Bu kitap sunumu aracılığıyla, küçük bir miktar karşılığı, yüksek lisansta ve rehberlik kariyerim boyunca edindiğim bilgileri meraklılarla, ilgililerle, beni dinlemek isteyenlerle paylaşmayı amaçlıyorum. Erken Hıristiyanlık sunumlarını farklı saatlerde ve farklı mekanlarda düzenlemeye devam edeceğim.
İlgilenen herkese sevgiler

29 Nisan,Cumartesi, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Heybeliada Ruhban Okulu'ndan Terk-i Dünya
Buluşma saati 09:45
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


29 NİSAN CUMARTESİ
HEYBELİADA RUHBAN OKULU'NDAN TERK-İ DÜNYA MANASTIRI'NA
1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Başlangıç 09:45 Heybeliada Vapur İskelesi çıkışı

Katılım ücreti 50 TL

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz http://1001istanbul.com/event/?event=233636497113521

Vapur saatleri (Kalkıştan en az 15 dk önce turnikeden geçiniz, dolarsa erken kapatıyorlar)
Beşiktaş'tan vapurla 08:30 kalkış 09:40 varış
Eminönü'nden vapurla 08:00 kalkış 09:20 varış
Kadıköy'den vapurla 08:20 kalkış 09:20 varış
Bostancı'dan vapurla 08:00 kalkış 08:40 varış
Bostancı'dan motorla 08:00 kalkış 08:30 varış veya 08:45 kalkış 09:35 varış

GÖNLÜMÜZDEKİ PROGRAM

VAPURLA / MOTORLA HEYBELİADA (HALKİ) - HOTEL DE LA GRECE - RUM İLKOKULU (TAŞ MEKTEP) - RUHBAN OKULU - ABBAS HALİM PAŞA KÖŞKÜ - İSMET İNÖNÜ MÜZESİ - REFAH ŞEHİTLERİ - İKİZ KONAKLAR - MÜSTECİP ONBAŞI - EN ESKİ EV 1862 - AYA NİKOLA KİLİSESİ

YEMEK MOLASI

BAHRİYE MEKTEBİ - YESARİ ASIM ARSOY VE OSMANLI ÇEŞMESİ - UÇURUM MANASTIRI AYA YORGİ - SÜSLÜ MEZAR - HEYBELİADA SANATORYUMU VE ÇAM LİMANI - TERK-İ DÜNYA MANASTIRI - AYA YANİ MANASTIRI – KAMARİOTİSSA – HELEN TİCARET OKULU - RUS ESİRLER ANITI - HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR EVİ - HALKİ PALAS - BEN YAZKOR SİNAGOGU

29 Nisan,Cumartesi, 2017 Hüseyin Irmak ve Emi Uygun ile Pangaltı-Kurtuluş Turu Rotası
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


29 Nisan 2017 Cumartesi Pangaltı-Kurtuluş Turu Rotası
Buluşma Noktası: Metro Pangaltı çıkışı.
Saat 10.00

İletişim Emi Uygun : 0533 748 55 59

Gönlümüzdeki Program:
Yerinde yeller esen Pangaltı Hamamı, Latin Kilisesi (dışarıdan) semte ismini veren mekânlar, eski sinemaların şimdiki yerleri, yılların mezecileri, ciğercileri ve güzergah üstü lezzet noktaları. Pangaltı Latin Mezarlığı, pasajları ve anıtsal apartmanları, Yeni Atlas sinemasının günümüzdeki yeri, yine lezzet noktaları (lokanta ve muhallebiciler, pastaneler, turşucular) Matild Manukyan’ın binası, 1960-70-80’lerin ünlü kabadayılarının semtteki evleri, Ay. Dimitri Kilisesi ve ayazması, Rum İlkokulu binası, Türkiye’nin sistematik ilk spor kulübü (İraklis SK.=Tatavla SK.=Kurtuluş SK.) ve ilklerden olan kapalı spor salonu, Valide Çeşme ve bir cami yanında olmayan ve kömürle çalışan yegâne hamam, ünlü Tatavla Yangını’nın çıktığı sokak, Ay. Tanaş Kilisesi ve Ayazması, Ay. Lefter Mezarlığı ve kilisesi, Despina Meyhanesi, Evangelistra Kilisesi ve Ayazması. Ve isteyenler feneri Despina’da söndürebilir.
(Diyarbakırlı Nuran ablanın ev yemekleri, ekleriyle ve profiterolü ile meşhur pastaneler, tüm ürünleri Erzincan’dan gelen Tandır Evi, 7 Erzincan köyünden 7 apartmana bir sosyal doku örneği, Arnavut bostanlarından binalara bir başka sosyal doku evrimi de dikkatimiz dahilinde olacak)

29 Nisan,Cumartesi, 2017 Hüseyin Avni ile Sulukule'den Lonca'ya
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Gezi Lideri HÜSEYİN AVNİ 0532 425 0426
Buluşma Yeri Mihrimah Sultan Camii, saat 10:00'da
Katılık formu: http://1001istanbul.com/event/
(katılım formunu doldurmanızı rica ederiz)
Katılım Bedeli 50 TL
Gönlümüzdeki Program:
Edirnekapı (Harissius Kapısı), Mihrimah Sultan Camii, Aya Dimitri(Sarmaşık) Kilisesi, Sarmaşık Sokak, Neslişah Sultan Camii,
dünü ve bugünü İle Sulukule, Pempton Kapısı (Sulukule Kapısı), Aya Yorgi Kilisesi, Aetius Sarnıcı (Karagümrük Stadı), Surlar, Tekfur Sarayı, Kuş Pazarı, Adile Şah Kadın Hatice Sultan Camii, Kasturya Sinagogu (günümüzde otopark), öğle yemeği molası (arzu edenler için odun ateşinde pide), İştipol Sinagogu, sion yıldızlı ahşap evler Eğrikapı, Kırkçeşme Maksemi, Cellat Mezarlığı, Panaya Suda Kilisesi, Mimar Mustafa Ağa Çeşmesi, İvaz Efendi Camii, Anemas Zindanı, Hançerli Hamamı, Emir Buhari Tekkesi, Aşki Molla Tepesi (muhteşem manzara eşliğinde çay molası), Panaya Blakherna Kilisesi, falcıları ve müzisyenleri ile ünlü Lonca Mahallesi.

29 Nisan,Cumartesi, 2017 Mimar Cem Cinol ile Galatasaray Şişhane Tomtom Çukurcuma
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


29 NİSAN CUMARTESİ
GALATASARAY'DAN ŞİŞHANE'YE TOMTOM'A ÇUKURCUMA'YA (YENİ GEZİ)
1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi lideri CEM CİNOL 0532 6729927

Buluşma 10:30 Galatasaray Lisesi önü

Katılım ücreti 50 TL

Gönlümüzdeki program:

Galatasaray Postanesi, Sponeck Birahanesi, İngiltere Konsolosluğu, Bristol Otel, Londra Oteli (?), Odakule/Karlman Pasajı, Meşrutiyet Caddesi, Tepebaşı Bahçesi, Tepebaşı Tiyatrosu, Pera Palas, Donizetti Paşa, Corpi Sarayı, Tubinilerin Konağı, Camondo Binaları, Hahambaşılık, Decugis Evi, 6. Daire, Tünel Binaları, İsveç Konsolosluğu, Narmanlı Han, Hıdivyal Palas, Lebon, Markiz, Stavrodromo, Humbaracı Ahmet Paşa Yokuşu
Yemek molası....
Rusya Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, Muammer Karaca, High School, Nur-ı Ziya Sok, Ferenc Listz, Fransız Sarayı, Cezayir Sokağı, Marius Mişel Paşa’nın Evi, Gül Baba, Tomtom, Zenovitch Apartmanı, Venedik Sarayı/İtalyan Elçiliği, İtalyan Lisesi, Fransız Mahkemesi, Tomtom, Tophane Tayfun Kahvesi, Yazıcızade Apartmanı, Masumiyet Müzesi, Çukurcuma……

30 Nisan,Pazar, 2017 Hüseyin Avni ile Cibali Fener Balat
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Kadir Has Üniversitesi Unkapanı
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 50 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Güzergah üzerinde ve civarında:
Eski Tekel Cibali Sigara Fabrikası (Kadir Has Üniversitesi),Cibali Karakolu, Cibali Kapısı, Gül Camii (Aya Theodosia Kilisesi), Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Ayakapı Hamamı, Aya Nikola Kilisesi, Maraşlı Rum İlköğretim Okulu, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi, öğle yemeği molası ( Forno'da pide, lahmacunve hatta kayısılı sufle, Vodina'nın mantısı ve de elmalı turtası, fındık kabuğu ateşinde köfte), Mesnevihane, Moğolların Meryemi Kilisesi, Kırmızı Mektep, Fener Evleri, Kantemir Sarayı, Tevkii Cafer Merdivenleri, Tahta Minare Camii, Balat'ın Meşhur Fetih İşkembecisi, Ahrida Sinagogu, Balat Çarşısı/Çıfıt Çarşısı, Agora Meyhanesi, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii, Balat Evleri.

30 Nisan,Pazar, 2017 Nihan Vural ile Nişantaşı ve Edebiyat
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Nişantaşı ve Edebiyat

İstanbul, en bildiğimizi zannettiğimiz semtlerde bile şaşırtmadan duramaz bizi. Pırıltılı vitrinleri ile müstesna Nişantaşı’nda bile… Nice yazar ve şair gündelik yaşamın huzurunu ve yaratıcı ilhamını Nişantaşı, Teşvikiye, Maçka semtlerinde buldu. Bu sıra dışı simalarla özdeşleşmiş, onlarca eserde ebedileşmiş semtleri gelin beraber gezelim; 100 yıldır aynı ıhlamurların, aynı çınarların gölgesinde yürümüş edebiyatçılarımızı yad edelim.

Zonaro anılarında Abdülhamid’i nasıl anıyor? Attilla İlhan’ın sabah ritüeli neydi? Cumhuriyet döneminin en çok satan romanlarını yazan Kerime Nadir ve Muazzez Tahsin Berkant nerede yaşadılar? Selim İleri yazılarıyla en çok kimlerin kalbini kırdığına pişman? Abidin Dino, Nazım Hikmet’in “Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?” dizesine nasıl cevap verdi? Kara Kitap’taki cinayet nerede işlendi? Osmanlı’nın son döneminden günümüze uzanan bir zaman diliminde Akaretler’den Harbiye’ye şiir, dedikodu ve entrika dolu bir edebiyat yürüyüşü…

Kesin kayıt için lütfen formu doldurunuz http://1001istanbul.com/event/?event=1765190173798308
Katılım ücreti 50 TL
Anlatan Nihan Vural
Tarih: 30 Nisan pazar 2017
Buluşma noktası: Harbiye Askeri Müze önü
Başlangıç ve bitiş saati: 10:00-17:00

Harbiye
Askeri Müze: Ahmed Arif
Peyami Sefa’nın Fatih-Harbiye’si
Vedat Tek’in annesi bestekar Leyla Saz’ın Harem anıları

Nişantaşı
Şair Nigar’ın edebiyat mahfilleri
Pamuk apartmanı: İstanbul, Hatıralar ve Şehir
Orhan Pamuk romanlarının mekanları
Hıfzı Topuz’un Nişantaşı anıları ve Sultan Abdülmecid
Nişantaşı Sultanisi öğrencisi Nazım Hikmet

Teşvikiye
Yakup Kadri ve Kiralık Konak
Ahmet Rasim İşkembecisi
Leyla Erbil
Sanatın hamisi Narmanlı ailesi
Fahrelnissa Zeid ve Şakir Paşa ailesi

Maçka
Maçka Palas’ın sakinleri: Kerime Nadir, Abdülhak Hamit Tarhan ve Lüsyen Hanım
Bronz sokak ve edebiyat mahfilleri
İzmir Palas ve Muazzez Tahsin Berkand
Şair ve yazar Abidin Dino
Vişnezadeli Attilla İlhan

Beşiktaş
Şairler Sofası
Hagop Baronyan
Sultan II. Abdülhamid’in saray ressamı Fausto Zonaro’nun evi, hatıraları ve eserleri
Şair NedimNihan Vural kimdir?

1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye/gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul'a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu, “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

30 Nisan,Pazar, 2017 Emi Uygun ile Galata'da Yahudi Mirası
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


EMİ UYGUN ile
"GALATA'DA YAHUDİ MİRASI"
TIT Topkatours-1001istanbul

Gezi lideri EMİ UYGUN 0533 7485559

Buluşma saat 10:30 Galata Kulesi önü

Katılım ücreti 50 TL

Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810

Güzergah üzerinde:

Nordstern binası, Zülfaris, Voyvoda (Bankalar) Caddesi, Varlık vergisinden dolayı, II. Dünya Savaşı'nda Aşkale'ye sürülmüş Milaslı Gad Franco'nun binası.. Kamondo Merdivenleri.. Kart Çınar ve Eski Banka Sokağı'nda Cenevizlilerin yöneticisi "Podesta"nın binası ve Sen Piyer Han, Aşkenaz Terziler Sinagogu, Avusturya Aşkenaz Sinagogu, İngiliz Bahriye Hastanesi, 500. Yıl Vakfı Musevi Müzesi ve Neve Şalom Sefarad Sinagogu (Giriş 20 TL), Habib Gerez Cafesi'nde mola, Yahudi Yokuşu, İtalyan Sinagogu, D'Aronco Çeşmesi, eski Hamursuz Fırını.. Yemek Molası.. Eskiden Yahudilere ait olan bazı binalar, ressam ve şair Habib Gerez'in evi ve stüdyosu, Tünel Pasajı, Odakule eski Karlman Pasajı), Ben Gurion, Crespin....

30 Nisan,Pazar, 2017 Kontenjanımız Dolmuştur Burhan Dursun ile Erguvanlar Açarken
Buluşma saati 12:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Hareket 12:00’de, Eminönü İstanbul Ticaret Üniversitesi Rıhtımı’ndan,
bitiş yine Eminönü 16:00 gibi
Anlatım ve Organizasyon:
BURHAN DURSUN 0532 422 80 77
Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810
Katılım ücreti 70 TL
Haliç’ten Tarabya’ya Boğaziçi’nin hikayeleri, dedikoduları, kimler yok ki….
“Venedikli Sofia’dan Safiye Sultan’a, Nimet Abla’dan alcan bileti, Hatice Turhan Sultan’ın fendi, Sülün Osman, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kanatları, Adile Sultan’ın düğünü, Bekri Mustafa’nın sandalı, Barbaros’un sakalı, Ürdün Kralı’nın ne işi var ağaçta?, Sultan Abdülmecid’in ince hastalığı, Bu da mı Balyanlar’ın?, Esma Sultan esti geçti, Şemsi Paşa Pasajı’nda, İnatçı Keriban, Leandros’un çığlıkları, Rum Mehmet Paşa Arastası, Bahtsız III. Mustafa, Tophane Müşiri Fethi Paşa, Abdülaziz’in başına gelenler, 7-8 Hasan Paşa’nın sopası, Yahya Efendi’nin hikmeti, Fransa İmparatoriçesi Eugenie ve paparaziler, Sadullah Paşa’nın biçare eşi, Yorgo Vapuridis’ten sevgiler, Vahdettin Köşkü’nden son havadisler, Alexandre Valaury her yerde, Muammer Kaddafi’nin gençliği, Kaptanı Derya Baltaoğlu Süleyman Fatih’i nasıl çıldırttı?, Hangisi Sezen Aksu Yalısı?, Abdülhamit’in hafiyeleri, IV. Mehmed’in av merakı, Aşiyan Yolları’ndan Tevfik Fikret, Arapların Kıvanç Tatlıtuğ çılgınlığı, Prenses Rukiye, Ishikawajima Harima, Yıldırım Beyazıd, Kont Ostrorog’dan nameler, Filiz Akın, Amcazade Hüseyin’in mirasçıları, Cumhurreisi Huber’de mi?, Sait Halim Paşa’nın altınları, Banker Kamondo neye üzüldü?, Fuat Paşa’yı kim delirtti? ve daha niceleri….
Ve dahi Boğaz’ın oluşumu, akıntıları, girdapları, koyları, rıhtımları, efsaneleri, hurafeleri, lodosu, poyrazı, istavriti, gümüşü, kofanası, midyesi, yakamozu, takaları, tankerleri, sandalları, plajları, dereleri, koruları, tepeleri, iskeleleri, mesire yerleri, en güzel lokantaları, Kanlıca’nın yoğurdu, Çengelköy’ün bademi, Sarıyer’in böreği, Bebek’in badem ezmesi, Kireçburnu’nun fırını, Baltalimanı’nın kemik hastanesi, Tarabya’nın oteli, Hisar’ın çay bahçeleri….”

Not: İçkinizi, çerezinizi, mezenizi, sandeviçinizi, simidinizi, böreğinizi, çöreğinizi, dolmanızı, trileçenizi alıp gelebilirsiniz.. Ayrıca teknede içecek satışı da var!

02 Mayıs,Salı, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Seminerli Antakya Gezisi
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


02 - 04 MAYIS 2017 SALI PERŞEMBE
SEMİNERLİ ANTAKYA GEZİSİ
1001 İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi lideri:
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Katılım ücreti 740 TL (Dahil olan: 2 gece otel oda+kahvaltı, 2 akşam yemeği, yollara uygun minibüs, rehberlik, Antakya Kültür Mozaiği semineri, Ören yeri girişleri)

Uçuşlar:

Gidiş 02 Mayıs Salı
TK 09:25 Atatürk'ten
PGS 09:40 SAW'dan

Dönüş 04 Mayıs Perşembe
TK 19:20 Atatürk'e
PGS 18:35 SAW'a

Gönlümüzdeki program:
1. Gün Antakya şehir içi yürüyerek
Adalı Konağı, Eski Antakya Cumhuriyeti Parlamentosu, Asi Nehri, Ulu Cami, Antakya Ortodoks Kilisesi, Valilik, Protestan Kilisesi, Kurtuluş Caddesi (Herod), Affan Kahvesi’nde "Haytalı" ve "süvari", Sinagog, Naim/Zeynep Sanat Atölyesi, Antakya Katolik Kilisesi, Uzun Çarşı (defne sabunu, nar ekşisi, zeytin yağı, kerebiç, kabak tatlısı, taş kadayıf, şalgam, meyan kökü şurubu..), Öğlen yemeği Pöç Kasabı ya da Kasap İhsan (kağıt kebabı, ayran), Çınaraltı Yusuf Usta’da Künefe, Habib-i Neccar Camii, Affan Sokakları, Çivili Çeşme, Gazi Evi, Barbara'nın Barış Evi, ipekçiler, Baklacı ve Humusçu, Uzun Çarşı'da serbest alışveriş vakti, akşam yemeği Anadolu Restoran (Antakya mezeleri, tepsi kebabı, özel tatlı)

2. Gün Musadağ - Titus - Samandağ
Musa Dağı'nda bir vadide dere kıyısında çay,, Batıayaz Köyü Surp Asvadzadzin Kilisesi, Yoğunoluk Kilise Camii, Hıdır Bey Köyü, Musa Ağacı, Vakıflı Ermeni Köyü: kilisesi, kooperatifi, Ermeni yemekleri, Çevlik Sahili'nde deniz molası (?), Seleukeia Pieria Harabeleri (?), Beşikli Mağarası, Titus Tüneli, Nusayriler (Arap Aleviler), Hz. Hızır Makamı, Samandağı, Aziz Simeon Manastırı, Harbiye/Dafne şelale, Akşam yemeği Harbiye'de Kule Restoran (Antakya mezeleri ve Harbiye usulü tavuk veya kebap)..

3. Gün
St Pierre Kilisesi, Charon Kabartması (?), Mozaik koleksiyonuyla meşhur Antakya Arkeoloji Müzesi, Öğlen Maho'nun Yeri ya da Kocayusuf'ta Belen tava, Amik Ovası, Belen Geçidi, İskenderun..

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyoruz sevgiyle :)
Ahmet Faik Özbilge & Nermin Hatay

06 Mayıs,Cumartesi, 2017 Süleymaniye Vefa Küçükpazar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Vezneciler Metro İstasyonu çıkışı
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 50 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Saat 10:00 da buluşuyoruz ve doğruca Şehzadebaşı Camii bahçesindeki ulu çınara gidip, günümüzün şen geçmesi için Helvacı Baba'ya dilekte bulunuyoruz. Sonrasında Mimar Sinan'ın "çıraklık eseri" Şehzadebaşı Camii' ni ve haziresini gezip Mardinli Mehmet Usta'nın lezzetli pilavının tarifini alıverip Kalender Camii, Helvacı Baba Türbesi, Süleymaniye'nin daracık sokaklarında sıralanmış eski evleri, Vefa Bozacısı, eski bir bizans kilisesinden bozma Molla Gürani Camii, Şeyh Ebu'l Vefa Camii ve Türbesi, Atıf Efendi Kütüphanesi derken İstanbul'un ikinci büyük külliyesine geliyoruz. Bir kuru pilav molasının ardından bu külliyeyi ve en değerli parçası, Mimar Sinan'ın " kalfalık eseri", Süleymaniye Camii' ni, aşıkların ve büyük ustanın türbelerini es geçmeden geziyoruz. Buralara kadar gelmiş iken Ayın Biri Kilisesi'ni unutacak değiliz. Artık kendimizi Küçükpazar'ın unutulmuş, tenha sokaklarına atabiliriz. Siyavuş Paşa Medresesi ve içerisindeki zengin tespih koleksiyonu, Ayrancı Sokağı, İstanbul'un fetihten sonraki ilk camileri Üç Mihraplı Camii, Yavuz Er Sinan Camii ve Kantarcılar Camii, semtin eski evleri ile tüm sokakları, eski un değirmeni kalıntıları, tatlıcıları, tavukçuları, köftecileri, ciğercileri, efsane şekercisi Hicipoğlu gezimizin Küçükpazar durakları. Acelem yok, eve hemen dönmesem de olur ya da bekleyenim yok diyenler arzu ederlerse, Küçükpazar'ın sıradışı (!) köftecisinde ilginç bir final yapabilirler....

06 Mayıs,Cumartesi, 2017 Burhan Dursun ile Kapalıçarşı, Hanlar, Çatılar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma 10:00 Beyazıt İstanbul Üniversitesi Kapısı

Gezi lideri BURHAN DURSUN 0532 4228077

Katılım bedeli 50 TL

Gönlümüzdeki Program:
Beyazit Meydani, Sahaflar, Yolgeçen Hanı, Kalpakcilar, Kuyumcular, Bakırcılar, Yorgancilar, Gramofoncu Mehmet Usta, Gülipek Hamit Fırat, Cebeci Han, Dr’s Number One Eğin Tekstil, Astarcı Han, Örücüler, Sivaslı Yazmacı Necdet, Kavaf Nesim Levi, Şark Kahvesi, Kürkçüler, Koç Deri, Çemberlitaş, Nuruosmaniye Camii ve Sultan Kasrı, Vrej Usta, Gül Otantik Ermeni Lokantası, Sandal Bedesteni, Kokoreççi Erdinç, Ottoamano, Halıcılar, Cevahir, Nick's Diffenbahia, Erdün Antik, Bizans Kartalı, Apraham'ın Yeri 1882, Zincirlihan, Şişko Osman, Kuyumcu Merim, Gülebru Dönercisi, Ayaklı Borsa, Çuhacı Han, Sıraodalar, Kalcılar Hanı, Gümüşçüler, Mahmut Paşa Yokuşu, Abud Efendi Hanı, Mahmut Paşa Hamamı, Büyük Yeni Han, Büyük Valide Han, Mercan, Şark Han, Tahtakale, Balkapanı, Köfteci Yaşar, Rüstem Paşa Camii, Galata Köprüsü’nde gün sonu birası...

Kapalı Çarşı
Orhan Veli Kanık
Giyilmemiş çamaşırlar nasıl kokar bilirsin,
Sandık odalarında;
Senin de dükkanın öyle kokar işte.
Ablamı tanımazsın,
Hürriyette gelin olacaktı, yaşasaydı;
Bu teller onun telleri,
Bu duvak onun duvağı işte.
Ya bu camekandaki kadınlar?
Bu mavi mavi,
Bu yeşil yeşil fistanlı...
Geceleri de ayakta mı dururlar böyle?
Ya bu pembezar gömlek?
Onun da bir hikayesi yok mu?
Kapalı Çarşı deyip geçme;
Kapalı Çarşı,
Kapalı kutu

07 Mayıs,Pazar, 2017 Kadıköy Körler Ülkesi
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Kadıköy Beşiktaş İskelesi
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 425 04 26
Katılım bedeli 50 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Gönlümüzdeki Program:

Kadıköy Beşiktaş İskelesi, Kadıköy Koyu, Haldun Taner Sahnesi, Şehremaneti Binası, III. Mustafa İskele Camii, Aya Efimia Kilisesi, Fazıl Bey'de Kahve Molası, Surp Takavor Ermeni Kilisesi, Timsah, Eskiciler/Antikacılar, Altıyol Boğa Heykeli, Ermeni Katolik Surp Leon Kilisesi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Sanatçılar Sokağı, Süreyya Sineması, Caferağa, Barlar Sokağı, Rex, Akmar Pasajı, 7. Gün Protestan Kilisesi ve Gürcüler, Öğle Yemeği Molası (Çiya, Adapazarı Islama Köfte, Yanyalı, Asırlık Kebap, Sargın Kokoreç, Benusen Esnaf Lokantası, Baylan'da Kup Griye ve diğerleri..), Çarşı, ünlü şairlerimizin bir zamanlar yaşadıkları evler ve sokaklar; Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Ahmet Haşim, Brezilya Kahve Kuruyemiş, Sahaflar, Yeldeğirmeni Sokakları, İstanbul'un İlk Apartmanları, Eski Fransız ve Alman Okul Binaları, Hemdat İsrael Sinagogu, Aya Yorgi Kilisesi, Duvar Resimleri, Paris Mahallesi, Osmanlı Mezarlığı, Ayrılık Çeşmesi...
Not: Bazı yapılar sadece dışarıdan görülecektir.

07 Mayıs,Pazar, 2017 Hasköy Balat Yahudi Mirası
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Balat Hasköy Yahudi Mirası
Gezi lideri EMİ UYGUN 0533 7485559

Buluşma Hasköy Vapur İskelesi saat 10:00

Katılım ücreti 50 TL

Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810
Güzergah üzerinde:

Hasköy Ayia Paraskevi Rum Ortodoks Kilisesi, Hasköy Rum Okulu, Karaim Sinagogu, Maallem Sinagogu (giriş ücreti kişi başı 20 TL ), İhtiyarlar Yurdu, eskiden Esgher Sinagogu olan fakat şimdi kafeye dönüşen yerde dinlenme ve Hasköy sokaklarında keşif. İstanbul'un güzel seçkin esnaf lokantası Lale Restaurant'ta yemek molası. Vapur ile Ayvansaray'a geçiş. Makedon Evi, Ahrida Sinagogu ve Davud Yıldızlı Evler, 19.yy Hahambaşı Evi, Çana Sinagogu, Çıfıt Çarşısı, Doktor Davit Eskinazi, Balat'ın son Yahudi esnafı manifaturacı Leon Brudo'nun artık kapanmış olan dükkanı ve evi, Yanbol Sinagogu, Musevi Hastanesi, Tekfur Sarayı, Kuş Pazarı, Kasturya Sinagogu, İştipol Sinagogu.

07 Mayıs,Pazar, 2017 Burhan Dursun ile Koç Sanayi Müzesi
Buluşma saati 11:00
Buluşma Yeri:Rahmi M. Koç Müzesi, Istanbul, Turkey, 34445


Koç Sanayi Müzesi Gezisi
Tur başlangıç : 11.00
Çay ve Sandviç Molası : 13.00-13.45
Turun ikinci kısmı 13.45-16.00
Kontenjan : 20 kişi
Rehber : Burhan Dursun
Ücret: 50 TL

'Teknolojik tarihe' kısa bir yolculuk
En ilkel motorlardan ses hızını birkaç kez geçen jetlere...
Sultan Abdülaziz'in Saltanat Vagonu'ndan atlı tramwaya...
Led televizyondan tam otomatik çamaşır makinalarına...
Bu geziden sonra çamaşır makinanıza başka bir gözle bakacaksınız :)
İÇİNDEKİ MÜHENDİSİ KEŞFET...

10 Mayıs,Çarşamba, 2017 Nihan Vural ile Nişantaşı ve Sanat
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Nişantaşı ve Sanat

Nişantaşı hep ışıltılı yüzüyle karşılar bizi. Oysa sadece pırıltılı vitrinler, brasserie köşelerini tutmuş paparazziler, haute couture moda evleri, şık akşam yemeklerinden mi ibarettir bu 150 yıllık semtimiz? Sultan Abdülaziz 47 günlük Avrupa seyahatinden nasıl bir koleksiyon ile dönmüştü? Abdi İpekçi nerede vuruldu? Abidin Dino’nun ölmeden önce yaptığı son heykel hangisi? Sultan Abdülhamid, saray ressamı Zonaro’ya Akaretler’deki atölyesinin anahtarını hangi tablosu karşılığında verdi? Nişantaşı’nın nişan taşları nerede? Latife Hanım evinin penceresinden ölene kadar hangi Mustafa Kemal heykelini seyretti? 150 yıldır sanatın her dalının nabzını tutan Nişantaşı, Teşvikiye ve Maçka semtlerinde bu soruların cevaplarını ararken Osmanlı’nın son döneminden günümüze uzanan bir yürüyüş yapacağız.

Buluşma noktası: Teşvikiye Saray Muhallebicisi
Tarih: 10 Mayıs Çarşamba 2017
Başlangıç ve bitiş saati: 10:00-17:00
Kesin kayıt için lütfen formu doldurunuz http://1001istanbul.com/event/?event=1765190173798308
Katılım ücreti 50 TL
Anlatan Nihan Vural

Teşvikiye
Teşvikiye Camii ve menzil taşları
Bestekar Sultan 3. Selim
Teşvikiye Karakolu
Işık lisesi- Karikatürist Semih Balcıoğlu

Nişantaşı
Pamuk apartmanı: Ressam Orhan Pamuk
Vedat Tek evi ve Milli Mimari
Maçka Sanatçılar Parkı: Dimitrie Cantemir
Abdi İpekçi anıtı
Maçka Sanat Galerisi
St. Regis Oteli: Tony Cragg heykeli

Teşvikiye
Milli Reasürans
Hüsrev Gerede anıtı ve Bennu Gerede
Ralli apartmanı: Fahrelnissa Zeid ve Şakir Paşa ailesi
Sanatın hamisi Narmanlı ailesi

Maçka
Maçka Palas ve mimar Mongeri
Maçka çeşmesi ve mimar D’Aronco
Maçka Silahhanesi ve Balyan ailesi
Kongre vadisi kültürel yapıları
Abidin Dino’nun Dayanışma heykeli
İnönü parkı ve heykeli

Beşiktaş
Bezm-i Alem Sultan çeşmesi ve namazgahı
Şairler Sofası
Akaretler sıraevler
Sultan II. Abdülhamid’in saray ressamı Zonaro ve öğrencileri (Mihri Hanım ve Celile Hikmet Enver)Nihan Vural kimdir?
1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye/gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul'a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu, “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

11 Mayıs,Perşembe, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Dehlizlerdeki Bizans Sarayı
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


11 MAYIS CUMA (Şehrin başkent oluşunun 1687. yıldönümü)
DEHLİZLERDEKİ BİZANS SARAYI
1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi Lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Başlangıç: 09:30 Çemberlitaş Sütunu'nun altında

Katılım ücreti 50 TL

Güzargah üzerinde ve civarında:
"...Konstantin Sütunu, Theodosius Sarnıcı ve Philoksenes Sarayı’na ait olduğu düşünülen kalıntıları görüp Binbirdirek Sarnıcı’na giriyoruz, (giriş ücreti 5 TL, Müzekart geçmez). Ardından Antiochos Sarayı ve Hagia Euphemia Kilisesi kalıntıları… Artık Hipodrom’dayız, anıtsal kapısı Carceres'i gözümüzde canlandırıp hemen yakınında Mese’nin sona erdiği Milion Sütunu ve Augustaion Meydanı'na geciyoruz... Four Seasons Oteli'nin yükseldiği Arkeolojik Park’ın önünden Aya İrini Kilisesi ve Sampson Hastanesi'ne (ya da Patrik Sarayı) doğru ilerliyoruz. Yeraltındaki Maugnaure Sarayı kalıntılarına iniyoruz.. Çay ve simit molasının ardından, Ernst Mamboury'nin keşfettiği saray koridorlarına ve eski bir Bizans kilisesinin yine yeraltındaki ayazmasına uğruyoruz. Ordan ver elini Büyük Saray Mozaikleri Müzesi (giriş 12 TL, Müzekart geçer).. Çıkışta rengârenk Arasta Çarşısı!

Artık bir yemeği hak ettik :)

Öğleden sonra, Akbıyık Camii yakınlarında, evlerin arasına sıkışmış Nikephoros Phocas duvarını ve Daphne Sarayı’nın altını çeviren teras kalıntılarını görmeye gidiyoruz. Sonrasında da, Pharos ve Kutsal Saray denen bölümün yegane ayakta kalan yapısı Boukoleon Sarayı… Sokak aralarından Aziz Sergios ve Bakkhos Kilisesi ya da şimdiki adıyla Küçük Ayasofya Camii'ne iniyoruz. Çıkar çıkmaz Çardaklı Hamamı ve duvarına yaslanmış Rüştem Paşa Çeşmesi. Şimdi yönümüz, Hipodrom’un üzerine oturduğu devasa Sphendona ve hemen yakınındaki V. yüzyıla tarihlenen Nakilbent Sarnıcı. Artık tekrar Hipodrom’a çıkabiliriz, karşımızda Mısır’daki Karnak Tapınağı’ndan getirilen Theodosius Obeliski, bir zamanlar Delphoi'deki Apollon Tapınağı Kutsal alanında duran Yılanlı Sütun ve XIII. yüzyılda Haçlıların yağmaladığı Konstantin Porphyrogennetos Sütunu! "

13 Mayıs,Cumartesi, 2017 Haliç: Edebiyat ve Sanat
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Tur tarihi: 13 Mayıs Cumartesi 2017
Başlangıç ve bitiş saati: 10:00-17:00
Buluşma noktası: Üsküdar'daki beşiktaş vapur iskelesi önü
Rehber Nihan Vural: 05364741471

Dahil olmayanlar:
Şehir hatları vapuru ile ulaşım/Teleferik
Aynalıkavak Kasrı giriş ücreti
Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti (10 kişinin üzerindeysek grup indirimi olacak.)
Öğle yemeği

Omurgası kızağa Salacak’ta konan Sadun Boro’nun Kısmet yelkenlisi dünyayı gezer. Bizim kısmetimize ise erguvanların son demlerinde şehir hatları vapuru ile Haliç’i gezmek düşer. Bazen iskelede inip dolaşalım, bazen de vapurdan Amicis, Baronyan, Evliya Çelebi gibi yazarların metinlerinde yer alan Haliç’in kenar mahallelerini tasavvur edelim, derim. Odak noktamız yine edebiyat ve sanat… Gezmeden duramayan macera cıları analım bu rotamızda: Sultan Abdülaziz, Evliya Çelebi, Pierre Loti, Abdülcanbaz, Hazerfan Çelebi, John Freely, Sadun Bora…
Abdülcanbaz ile Evliya Çelebi beraber nereye seyahat ettiler? Baronyan’ın Kasımpaşa’sı nasıl kokardı? 3. Selim bestelerini nerede yapardı? Evliya Çelebi, rüyasında dünya seyahatine çıkabilmek için şefaati hangi camiide diledi? Vesikalı Yarim’in senaryosu kimin öyküsünden ilhamla yazıldı? Türk şiirinde Üsküdar’ı konuşacağız. Rahmi Koç Müzesi’nde Sultan Abdülaziz’in Avrupa seyahatinde kullandığı tren vagonunu, Abdülcanbaz’ın bisikletini göreceğiz. Hasköy İplik fabrikasında yerli sanatçılarımızın “Made in Türkiye” sergisini gezeceğiz. Günün sonunda ise Kısmet’e selam duracağız.

Şehir Hatları Haliç seferi rotası: Üsküdar-Karaköy-Eminönü-Kasımpaşa-Hasköy-Ayvansaray-Sütlüce-Eyüp


Türk şiirinde Üsküdar
SALT Galata ve Alexandre Vallaury
Bedri Rahmi’nin mozaik panoları
Vesikalı Yarim ve köprü
Orhan Kemal ve Cibali
Baronyan’ın Kasımpaşa’sı
Evliya Çelebi’nin İstanbul’u
John Freely’nin görünmez rehberi Evliya Çelebi
Aynalıkavak Kasrı ve bestekar 3. Selim
Hasköy İplik Fabrikası: Made in Türkiye sergisi
Rahmi Koç Müzesi: Abdülaziz’in Avrupa seyahatinde kullandığı tren vagonu, Sadun Boro’nun Kısmet’i, Abdülcanbaz’ın bisikleti, Harry Potter’ın arabası
Amicis’in Sütlüce’si
Şinasi’nin Pierre Loti’si

14 Mayıs,Pazar, 2017 Lüküs Hayat’tan Bomontiada’ya Şişli Nihan Vural ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Lüküs Hayat’tan Bomontiada’ya Şişli


“Şişli’de bir apartıman, yoksa eğer halin yaman…”
Lüküs hayat ile özdeşleşmiş Şişli konakları ve apartmanları, anılarda hep bahsi geçen, Bomonti sokaklarına fabrikalardan yayılan çikolata kokusu, biraz ötede hiç unutulmayan Tatavla panayırları, Tünel-Şişli tramvayı, Mario Levi’nin Sıracevizler’i, yemyeşil mezarlıklar, hastaneler, ibadet mekanları, Fakirhane, Eksarhane… ve işte karşımızda bir zamanların en kozmopolit mahalleleri… Geriye neler kaldı, kimler kaldı? Geriye kalanlar neye dönüştü?

Sultan Hamid, Etfal hastanesini kim için kurdu? Sait Faik nasıl ve nerede öldü? İlk özel psikiyatri hastanesi La Paix’nin en ünlü hastası kimdi? Enver Paşa’nın emri ile kurulan Şişli Atölyesi’nde İbrahim Çallı, Feyhaman Duran, Hikmet Onat gibi ressamlar nasıl resimler yapmakla görevlendirildiler? Pera’nın ilk çiçekçilerinden Sabuncakis ailesi çiçeklerini nerede yetiştiriyordu? Organize sanayi bölgesinden sanatın çekim merkezine dönüşen Şişli-Bomonti güzergahında bu soruların cevaplarını ararken bir yandan da Bomontiada sanat mekanlarını gezeceğiz; dağıtılmış evlerden antika pazarına düşmüş yadigarların pazarlığına girişeceğiz. Sanat, edebiyat, ibadet, nostalji… Lüküs Hayat’tan Bomontiada’ya Şişli rotamızda!

Buluşma noktası: Cevahir AVM’sinin önündeki Starbucks
Tarih: 14 mayıs pazar 2017
Başlangıç ve bitiş saati: 10:00-17:00
Kesin kayıt için lütfen formu doldurunuz http://1001istanbul.com/event/?event=1765190173798308
Katılım ücreti 50 TL
Anlatan Nihan Vural

Şişli Tramvay deposu
Ermeni & Rum mezarlıkları
Fransız Lape hastanesi
Şişli Camii
Mongeri Evi
Etfal Hastanesi & Hamid Saat kulesi
Bulgar Eksarhanesi
Şişli apartmanları
Atatürk'ün Evi
Mario Levi’nin Sıracevizler’i
Notre Dame de Lourdes Gürcü Katolik Kilisesi
Bomonti fabrikaları
Sabuncakis
Antika pazarı
Fransız Fakirhanesi
Bomontiada/ Leica Fotoğraf Galerisi
St Michael Fransız lisesi
Sait Faik’in evi


Nihan Vural kimdir?
1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye/gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul'a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu, “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

17 Mayıs,Çarşamba, 2017 Piknikli Kitap Sunumu: Antik Çağ Yemekleri ve Yemek Kültürü
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:Caddebostan Sahili, Istanbul, Turkey, 34744


Caddebostan

20 Mayıs,Cumartesi, 2017 Hüseyin Avni ile İznik-Nicea
Buluşma saati 06:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


İZNİK_NİCEA
1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS
Anlatan Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26
Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz http://1001istanbul.com/event/?event=233636497113521
Buluşma 06:30 Zincirlikuyu 07:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi
Katılım Ücreti: 130 TL (Ücrete araç ve rehberlik dahildir, Geri kalan tüm harcamalar katılımcılara aittir.)

Gönlümüzdeki program:
İznik surları ve kapıları (İstanbul Kapı, Lefke Kapı, Yenişehir Kapı, Göl Kapı), I.Murad Hamamı, Eski Ayasoya Kilisesi, Roma Tiyatrosu Kalıntıları, Hagios Tryphon Kilisesi kalıntıları, Mahmut Çelebi Camii, II. Murad Hamamı, Süleyman Paşa Mederesesi, Koimesis Kilisesi kalıntıları, Böcek Ayazma, Hacı Özbek Camii, Eşref Rumi Camii, Çini Fırınları kalıntıları, Yeşil Camii, Nilüfer Hatun İmareti, Çandarlı İbrahim Paşa Türbesi, Şeyh Kudbuddinzade Mehmed İznik-i Camii, İznik Gölü kenarında öğle yemeği molası.

27 Mayıs,Cumartesi, 2017 Burhan Dursun ile Belgrad Gece Gündüz
Buluşma saati 12:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


BELGRAD / BEYAZ ŞEHİR (27-30 MAYIS)
(1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS)

Gezi lideri BURHAN DURSUN 0532 4228077

Katılım ücreti 180 € (ÜCRETE DAHİL OLANLAR: "Şehir merkezinde" 3 gece oda+kahvaltı otel, rehberlik ve tüm geziler, "extra tur yok"..)
Single oda farkı 45 €

Tavsiye edilen uçuşlar:
Gidiş 27 Mayıs Cumartesi 10:25 Atlas Hava Yolları ile İstanbul Atatürk- Belgrad Nikolai Tesla
Dönüş 30 Mayıs Salı 21:00 Atlas Hava Yolları ile Belgrad Nikolai Tesla- İstanbul Atatürk
(Daha önceki bir uçakla gelmek ya da gezi sonrası kalıp daha sonraki bir uçakla dönmek de mümkün)

Gönlümüzdeki Program:

Cumartesi
Kalemegdan (Kaleiçi) ve Sava Nehri – Askeri Müze - St. Petka ve Ruzia Kiliseleri - Kula Nebojsa (Cesaret Kulesi) - Türk Hamamı - VI. Carl Kapısı - Roma Kuyuları - Belgrad’ın sembolü olan Pobednik - Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi - Saat Kulesi – Toplar, tanklar - Torture (işkence) Müzesi - Stari Grad
Öğle Yemeği “? Restaurant” ya da parkta bir tencere dolusu köfte ve bira !! (Restoranın adı hakikaten de "?")
Knez Mihailova Caddesi (Belgrad’ın İstiklal Caddesi) - Zepter Museum - Mermer çeşme – Ressamlar
Akşam Yemeği “Lorenzo & Kakalamba”da, eksantrik dekoru ve menüsü, ünlülerin de uğrak yeri..
Sava Nehri kıyı barları ve diskotekleri – Beton Hala - Cantina de Frida Bar şu ara en popüler- Ayrıca Communale ve Krug

Pazar
Börekçi Pekara - Nikola Tesla Museum - Akademija Bar Cafe - Tren Garı Cafe Sur
Belgrad Waterfront, 1912
Öğle Yemeği “Lovac Restaurant”da av etleri (geyik, karaca, yaban domuzu, yaban ördeği….)
Aziz Sava Kilisesi ve Meydanı - Köprüden geçiş - Tramway gezisi
Taşmeydan Park’taki Aziz Marcus Kilisesi – Sebze ve balık pazarı – “Velika Skaderlija” bira ya da kahve molası - Skadarska
Akşam Yemeği “Dva Jelena 1832” – Kafanalar - Soslu işkembeci (?)
Night Club - Striptiz Show

Pazartesi
Zemun Limanı – Gardos Kulesi – Synagoga - Dar sokaklar ve tipik evler
Öğle yemeği balık restoranlarından birinde (Saran Restaurant….)
Tekne ile Sava ve Tuna üzerinde dolaşma imkanı, Savaş Adası, Sazlıklar..
Akşam Yemeği serbest

Salı
Sırbistan Ulusal Bankası Müzesi - Prenses Ljubica’nın Sarayı - Karşı kilise – Cafe Moskova - Cumhuriyet Meydanı – Prens Mihailo Obrenoviç - Ulusal Tiyatro - Boško Buha Tiyatrosu - Ulusal Müze
Öğle yemeği pleskaviscka (meşhur büyük köfte)
Josip Broz Tito'nun Mezarı ve Müzesi
Merkeze dönüş ve alışveriş için serbest zaman

Not: Programda gözüken yeme, içme, eğlenme noktalarının hepsi tavsiye niteliğinde, zorunluluk yok, herkes kendi yediği içtiğini öder..

03 Haziran,Cumartesi, 2017 Pembe Özdemir ile Karadeniz Yaylalar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


03 - 09 HAZİRAN 2017 (6 GECE 7 GÜN)
KARADENİZ'İN BOZULMAMIŞ YAYLALARI
1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi lideri Dağlar Kızı PEMBE ÖZDEMİR 0532 4118690

Buluşma 10:00 Trabzon Havaliman

Katılım formunu doldurup Pembe Özdemir'i arar mısınız.. http://1001istanbul.com/event/?event=451361991921662

"Karadeniz Yayla turumuz Trabzon Havalimanı'nda başlar.
Yayla:1800-2000 m yükseklik, genellikle orman olmayan dağ manzaralı çayır çimenlik alanlara denir.
Yayla turumuzda yürüyüşler günde 45 dakika ile en uzun 1,5 saat arası süren ve orman ve dağları seyrederek yavaş yavaş yapılan yürüyüşlerdir.
Dağlar: Kaçkarlar, Altıparmak ve Karçallar.. Yürümek istemeyen ya da diz veya ayak problemi olanlar konaklama yerinde manzara ile çay vs içerek keyif yapabilir. Yürümek zorunlu değildir.
Bu tur doğa turudur. Lüks degildir. Konaklamalar eski ahşap konak, pansiyon ya da moteldedir. Bizim turumuzun güzergahında otobüs gidemez. Yolculuk minibüs ya da jeep ile yapılır.
Amazon ve Orta Amerika yağmur ormanlarında yürümüş biri olarak Karadeniz favorimdir. Yeşil yol projesi şimdilik durdurulmuştur. Yaylalarımızı doğası bozulmadan önce görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum..."
Pembe Özdemir

1.GÜN: 10:00'da Trabzon Havalimanı'nda buluşma. Ardından Sümela Manastırı ve Maçka Deresi fotoğraf molası (Sümela Manastırı süresiz kapalıdır).
Maçka dere kenarında 11:30 civarında Coşandere Tesisi'nde mıhlama, bal, tereyağı, tam buğday ekmeği ve nefis Rize çayı ile Karadeniz'in ilk lezzetleriyle doyduktan sonra ver elini Fırtına Vadisi. Yolda bıçağı ile meşhur Sürmene'de Sürmene bıçağı tanıtımı ve alışveriş molası, sonrasında Fırtına Vadisi'ni takip edip Zil Kalesi, Palovit Şelalesi ve şimşir ormanlarını gördükten sonra Çamlıhemşin'in Aşağı Çamlıca Köyü'nde 150 yıllık ahşap konaklarda akşam yemeği ve konaklama.

2.GÜN: Kahvaltının ardından Fırtına Vadisi'nde isteyene rafting ve zip line macerası (ekstradır).
Çinçiva'da (Şenyuva) Laz mimari köprüsünü seyrederek öğle yemegi. 15 km'lik stabilize yoldan sonra, Elevit Yaylası'nda 40 dakika yürüyüş, ardından Pokut Yaylası'nda konaklama (2180m)

3.GÜN: Gürcü hanımların hazırladıgı nefis kahvaltıdan sonra, yarım saat minibüs yolculuğunun ardından, nefis ormanın içinde 1,5 saat yürüyüş, ardından Hazindağ Yaylası'nı keşfediyoruz. Çaylar içildikten sonra, yola devam. Minibüs ile otele dönüp sucuk ekmek yedikten sonra, 1 saat dinlenip "çökmüş sis okyanusunda" güneşin batışını izleyip konaklamamıza döneriz. Akşam yemeği rakı ile, hayalini size bırakıyorum !!!

4.GÜN: Pokut'tan ayrılıp Ayder'de kahve molası yapıyoruz. Ardından Avusor Yaylası'na stabilize yoldan tulum ve kemençe eşliğinde çıkıyoruz. Ev sahibi maviş Elmas'ın hazırladığı lezzet bolluğundaki öğle yemeğinin ardından dinlenmece. Daha sonra bir saatlik yürüyüşle krater gölüne (2500m) yürüyüş.
Kaçkarların tam da eteği. Keyfimize diyecek yok !! Tırmanmanın mutluluğu ile akşam yemeğinin ardından deliksiz uyku.

5.GÜN: Avusor'dan ayrılış. Fındıklı laz mimarisi ile yapılan 150 yıllık konakları tanıdıktan sonra, Hopa Çifte Köprü'yü görüp Hopa'da ögle yemeği yiyoruz (tereyağında mezgit). Daha sonra Borçka'da Çoruh nehrini geçip Maçahel (Türkiye2deki yagmur ormanları) Maral Köyü'nde ahşaptan otelde kalıyoruz. Komforu iyi, yemekler zayıf! Destekte bulunuyoruz .:))

6.GÜN: Kahvaltının ardından 30 dakika yürüyüş ile Maral Şelalesi'ne gürgen, meşe ve palamut ağaçları eşliğinde yürüyüş ve orada nefis çaylar içmece, isteyen şelalede yüzebilir. Dönüşte İmerit Camii ve Camili Camii'yi gördükten sonra öğle yemeği Sevda'nın evinde ev yemekleri olacak. Buradan sonra Borçka, Karagöl ve Heba Yaylası'na hareket. Burada nefis akşam yemegi ve çaça ile (gürci içkisi) günü kapatıyoruz. Rakım 2400 m

7.GÜN: Heba Yaylası'nda kahvaltının ardından yola çıkıyoruz. Sürmene'de pide yedikten sonra çay üretimini görüp 2. Rum Pontus İmparatorluğu zamanından kalma Ayasofya'yı ziyaret ediyoruz. Trabzon hasır bilezik yapımını görüp Trabzon Havalimanı'na gidiyoruz. 20:30 uçağı ile evlerimize dönmek dileği ile..

Sevgiler......