Dolmak Üzere olan gezilerimiz:

24 Mart,Cumartesi, 2018 Murat Yankı ile Sufiler Keşişler Tüccarlar Kırşehir Gezisi
Buluşma saati 08:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


24-25 MART CUMARTESİ-PAZAR
SUFİLER, KEŞİŞLER, TÜCCARLAR
(1001İSTANBUL-TITTOPKATOURS)

Gezi lideri MURAT YANKI 0532 2441527

Buluşma 24 Mart Cumartesi sabahı Nevşehir Havaalanı

Gezi ücreti: 650 TL (ucak haric)

Katılmak için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=716338831901555

Turun ulaşımı:
24 Mart Cumartesi sabah 07:35 THY İstanbul Atatürk-Nevşehir Uçuşu;
25 Mart Pazar akşam 18:05 Pegasus ile Nevşehir-İstanbul SAW uçuşu.

Kırşehir konaklama ve otelde akşam yemeği dahil, 2 öğle yemeği serbest olacak

SUFİLER, KEŞİŞLER, TÜCCARLAR
Bir Kırşehir Turu.

Ahiliğin, Bektaşiliğin ve de bu iki felsefeye yalnızca yaşam biçimi olarak benzemekle kalmayıp dönemsel olarak da çağdaş olan Hıristiyan manastır yaşamının, değişik dinlerde, aynı coğrafyada ortaya çıkması tesadüf olmamıştır elbet. Hem de bu üçlünün aynı dönemde, neredeyse birlikte var olmuş olması ilginçtir. Bu benzerlik, toplumların dinsel yapısı ve inancı ne olursa olsun her şeyin topraktan ve zamandan geldiğini bize göstermeye yeter de artar bile. Aynı toprakta, aynı dönemde aynı kültürel öğeler yetişir. Aynı topraktan, aynı mevsimde çıkan çiçekler gibi.
Turumuzda işte bu üç felsefe ve yaşam şeklinin Kapadokya bölgesi’ndeki izlerini sürüyor, Anadolu’nun ilk ticaret ve üretim birliği olan Ahilik’in başkenti Kırşehir, bir diğer kardeşlik ve dayanışma felsefesi Bektaşilik akımının filizlendiği Hacbektaş kasabası, ondan yalnızca 20 km uzaklıkta, aynı dönemde Bizans manastır yaşamının merkezi olmuş Gülşehir yakınlarındaki Açıksaray manastır kompleksini geziyoruz.
Turumuz Nevşehir Havalimanı’ndan başlar, Nevşehir havalimanında sona erer.
Tur programı:
1. Gün: Anadolu’nun ilk tüccarları ve Ahiler
Sabah uçağıyla İstanbul’dan Nevşehir’e varıyoruz. Buradan, Kırşehir’in batısına geçiyor, binlerce yıldır kullanıla gelen rota üzerinde, tarihi 3 bin yıl öncesine giden Asur ticaret kolonileri dönemi merkezi,Kaman kasabası yakınlarındaki Kalehöyük bulunuyor. Kazısı, japon hükümeti tarafından desteklene bu höyüğün yanıbaşında da, Anadolu ticaret tarihini son derece güzel şekilde sergileyen müzesi bulunuyor. Kalehöyük gezisinin ardından yemek molamızı Kaman kasabasında veriyoruz.
Sonrasında Ahiler kenti Kırşehir’i geziyoruz.Kırşehir’de Ahiliğin kurucusu olduğu söylenen Ahi Evran Külliyesi, Anadolu Selçuklu astronomisi biliminin Anadolu’daki az sayıda örneğinden biri olan Cacabey medresesi, Selçuklu mimarisinin tipik örneklerinden Alaaddin Camii ve Türkçe dilinin önderlerinden Aşık Paşa’nın türbesini ve Kırşehir Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Kırşehir Ramada Otel’de.

2. Gün: Sufiler, Münzeviler
Öğleden sonra ilk durağımız Hacıbektaş Kasabası oluyor. Hacı Bektaş Veli’nin Horasan’dan gelerek yerleştiği Sulucakarahöyük’ün ismi daha sonra bu Veli’nin orada yaşama veda etmesinin ardından Hacıbektaş’a dönüştürülmüş. Hacı Bektaş Veli tekkesini gezdikten sonra bölgenin küçük ama önemli müzelerinden Hacıbektaş Müzesi’ni geziyor ve buradan Kızılırmak boylarına iniyor ve eski adı Zoropassos olan günümüzün Gülşehir’inin en önemli anıtı, taşradaki ender Osmanlı eserlerinden Kara Vezir Paşa Külliyesi’ni ziyaret ediyoruz. Buradan münzeviler diyarına yol alıyor, yine Gülşehir yakınlarında bulunan, Kapadokya’nın en güzel kayaya oyulmuş manastırlarından biri olan Açıksaray Manastır Kompleksi’ni ve Kapadokya’nın en güzel kiliselerinden Karşı Kilise’yi gezdikten sonra Nevşehir havalimanına doğru yola çıkıyor ve İstanbul’a dönüyoruz.

24 Mart,Cumartesi, 2018 Doldu Ahmet Faik Özbilge ile Dehlizlerdeki Bizans Sarayı
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


DOLDU
“DEHLİZLERDEKİ BİZANS SARAYI"
1001istanbul - TIT Topkatours


Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Başlangıç: 10:00 Çemberlitaş Sütunu'nun yanı

Katılım ücreti 60 TL

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz: GEZİMİZ DOLMUŞTUR

Güzargah üzerinde ve civarında:
"...Konstantin Sütunu, Theodosius Sarnıcı ve Philoksenes Sarayı’na ait olduğu düşünülen kalıntıları görüp Binbirdirek Sarnıcı’na giriyoruz, (giriş ücreti 10 TL). Ardından Antiochos Sarayı ve Hagia Euphemia Kilisesi kalıntıları… Artık Hipodrom’dayız, anıtsal kapısı Carceres'i gözümüzde canlandırıp hemen yakınında Mese’nin sona erdiği Milion Sütunu ve Augustaion Meydanı'na geciyoruz... Four Seasons Oteli'nin yükseldiği Arkeolojik Park’ın önünden Aya İrini Kilisesi ve Sampson Hastanesi'ne (ya da Patrik Sarayı) doğru ilerliyoruz. Yeraltındaki Maugnaure Sarayı kalıntılarına iniyoruz.. Çay ve simit molasının ardından, Ernst Mamboury'nin keşfettiği saray koridorlarına ve eski bir Bizans kilisesinin yine yeraltındaki ayazmasına uğruyoruz. Ordan ver elini Büyük Saray Mozaikleri Müzesi (giriş 20 TL).. Çıkışta rengârenk Arasta Çarşısı! Artık bir yemeği hak ettik 🙂
Öğleden sonra, Akbıyık Camii yakınlarında, evlerin arasına sıkışmış Nikephoros Phocas duvarını ve Daphne Sarayı’nın altını çeviren teras kalıntılarını görmeye gidiyoruz. Sonrasında da, Pharos ve Kutsal Saray denen bölümün yegane ayakta kalan yapısı Boukoleon Sarayı… Sokak aralarından Aziz Sergios ve Bakkhos Kilisesi ya da şimdiki adıyla Küçük Ayasofya Camii'ne iniyoruz. Çıkar çıkmaz Çardaklı Hamamı ve duvarına yaslanmış Rüştem Paşa Çeşmesi. Şimdi yönümüz, Hipodrom’un üzerine oturduğu devasa Sphendona ve hemen yakınındaki V. yüzyıla tarihlenen Nakilbent Sarnıcı. Artık tekrar Hipodrom’a çıkabiliriz, karşımızda Mısır’daki Karnak Tapınağı’ndan getirilen Theodosius Obeliski, bir zamanlar Delphoi'deki Apollon Tapınağı Kutsal alanında duran Yılanlı Sütun, XIII. yüzyılda Haçlıların yağmaladığı Konstantin Porphyrogennetos Sütunu.. Vee Hipodrom'dan kalan son koltuk!! "

24 Mart,Cumartesi, 2018 Cem Cinol ile Tahtakale Sultanhamam Hobyar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


İPTAL - İPTAL - İPTAL

Maalesef Cumartesi günü şiddetli Poyraz ve yağış görünüyor, hissedilen sıcaklık da 8/9 derece olacak rüzgar nedeniyle. Eminönü ve Sultanhamam çok rüzgar tutuyor Poyraz’da. Yağmur da eklenince keyifli bir gezi olmayacak. Bu nedenle geziyi iptal ettik. 15 gün sonra tekrar edeceğim.

Cem Cinol ile "Tahtakale Sultanhamam Hobyar, Osmanlı'nın Son Yılları"

1001istanbul - TIT Topkatours
Gezi lideri CEM CİNOL 0532 6729927
Buluşma 10:00 Mısır Çarşısı önünde
Katılım ücreti 60 TL

Kesin katılım için lütfen linkteki formu doldurunuz:
https://1001istanbul.com/event/?event=139975850137851

İstanbul’un Haliç girişinde, şehir kurulduğundan beri var olan limanın, Sirkeci’yle birlikte önemli bir bölümünü Eminönü semti oluşturmaktadır. Şehrin önemli bir merkezi olduğu kadar, dünyanın en önemli limanlarından birinin de merkezi olan bu semt, Unkapanı yolu üzerinde yer alan İstanbul Ticaret Odası’nın binası ile Sirkeci arasındaki sahil şeridi ve onun hemen arkasındaki çarşı bölgesini kapsamaktadır.
Semtin Bizans döneminde “Neorin Kapısı” ile “Porta Drungari”(Odun Kapısı) arasındaki kıyı ve liman bölgesi olduğu kaynaklardan anlaşılmaktadır. X. yüzyıldan sonra Cenevizliler ve Pisalılar başta olmak üzere Latin kolonileri, Eminönü-Sirkeci civarında imtiyazlı bölgeler elde edip, buralara yerleşmişler ve limanda kendi ticaret iskelelerini kurmuşlardır.
Osmanlı döneminde, İstanbul’un hukuki ve idari yapısını oluşturan üç kadılıktan [Eminönü, Eyüp, Üsküdar] biri ve en önemlisi olan Eminönü’ne “Belde-i Şahane”denirdi. Semt, Bizans döneminde olduğu gibi, Osmanlı döneminde de şehrin ithal ettiği malların boşaltılıp saklandığı, binlerce denizci ve tüccar ile onlara hizmet verenlerin işlerini gördüğü yoğun bir iş merkezi olmaya devam etmiştir. Bugün Eminönü’nde hala birçok han ve çarşı bulunmaktadır.
İstanbul’un kalbinin attığı liman yerleşimlerinden bir diğeri de Sirkeci'dir. Batıda Bahçekapı, doğuda Sarayburnu, güneyde Cağaloğlu semtleri ile çevrilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında hem Topkapı Sarayı’na hem Babıali’ye yakın olması nedeniyle oldukça önemli olan Sirkeci’de birçok camii, han, çeşme inşaa edilmiş, Sirkeci Garı bu semtin adeta sembolü olmuştur.
Buharlı gemilerin yapılmaya başlanması, Şirket-i Hayriye, Sultan Abdülaziz Dönemi’nde demiryolunun Sirkeci’ye gelişi, tünelin yapılması, atlı ve daha sonra da elektrikli tramvaylar, 19.yy. sonunda Galata ve Sirkeci’de yapılan yeni rıhtımlar ve depolar, Dördüncü Vakıf Han,Postane ve Sirkeci Garı’nın inşası Eminönü - Sirkeci - Sultanhamam üçgeninin görüntüsünü tümüyle değiştirmiştir.
Bugün, inanılmaz canlılıkta süregelen ticaret yaşamıyla binbir renge bürünmüş bu bölge, tarihi yapıları, karmaşık sokakları, birbiri üzerine yaslanmış hanları, kokuları, sesleri ve kalabalığıyla Osmanlı İstanbul'unu günümüzde yaşatmayı sürdürüyor. Bize de keşfetmek ve yaşamak kalıyor.

Mısır Çarşısı, Yeni Camii, Meydan, Kurukahveci Mehmed Efendi, Balkapanı, Asi Künefe, Tahtakale, Rüstem Paşa Camii ve Hanı, Ahi Çelebi Camii, Bekri Mustafa, Eski Hal, Odun İskelesi, Yemiş İskelesi, Galata Köprüsü,Hobyar Camii, Sultanhamam,Hidayet Camii, II. Mahmud, Valide Sultan Çeşmesi, I. Abdülhamid Türbesi, Hocapaşa'da öğle yemeği (Filibe ve Rumeli Köftecileri, Erzurum Cağ Kebabı, Döner, Balkan Lokantası ve dahası)
Doğubank, İşbankası Müzesi, 4. Vakıf Han,diğer Vakıf Hanlar, Sirkeci Garı, TCDD Müzesi, Abdülaziz'in Avrupa Serüveni, Jöntürkler, Şark Ekspresi, Agatha Christie, Almanlar, Wilhelm II, Franz Joseph, Vlora Han, Art Nouveau, Büyük Postane, II. Abdülhamid, 93 Harbi, Düyun-u Umumiye ve hanlar, binalar, kahvehaneler, şekerciler....

25 Mart,Pazar, 2018 Müze Dışı Topkapı Sarayı Egemen Demircioğlu ile
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001istanbul - TIT Topkatours
DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN!
"MÜZE-DIŞI TOPKAPI SARAYI" GEZİMİZİN TEKRARINI YAPIYORUZ!
25 Mart Pazar - Başlama saati 9.30
Katılım ücreti: 60 TL
Anlatan: Egemen Demircioğlu 0535 63748 21
Kayıt formu: https://1001istanbul.com/event/?event=403529770060351

Buluşma yeri: Sirkeci'deki "İstanbul Kitapçısı" - artık kullanılmayan vapur iskelesidir; Sirkeci - Harem arabalı vapur iskelesinin hemen yanı.

Benim rehberliğimde yapacağımız 1001Istanbul Rehber Grubu etkinliğidir. TIT Topkatur seyahat acentesinin şemsiyesi altında gerçekleştirilmektedir.
Kadıköy’den, vapurdan… Karaköy-Eminönü’nden, Gülhane Parkı’ndan…. Sarayburnu’ndan, Sahil Yolu’ndan… Babıali’den, tramvay yolundan… gördüğümüz Topkapı Sarayı’nı keşfediyoruz.
Topkapı Sarayı Müze’den ibaret değil. Sarayın yayıldığı koca alanın (700 bin metrekare, dile kolay!) büyük kısmı askeri bölge veya halka açık yerler niteliğinde ve tarihi yarımadanın en güzel köşelerinden birini oluşturuyor; son derece ilginç ve yakın ve uzak tarihimiz bakımından son derece zengin bir güzergah sunuyor.
Hatta, dışarıdan baktığımızda, Müze ziyaretinde asla göremeyeceğimiz yerlerini de görebiliyoruz sarayın. Harem’in İstanbul’a bakan yüzünü görüp deşifre edebiliyoruz mesela.
Sirkeci’de buluşma ve Topkapı Sarayı’na bakış.
Gülhane Parkı’dan Topkapı Sarayı’na bakış.
Alay Köşkü ve Bab-ı Ali.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve bu arada Çinili Köşk.
Birinci Avlu, Bab-ı Hümayun, Sur-ı Sultani
Marmara Surları boyunca yürüyüş ve surların önü ve arkasındaki gizem dolu yerler!
Erol Taş’ın kahvesinde mola, Pudding Shop’ta yemek….
Daha ne olsun!
Esasen “Topkapı Sarayı Tefrikaları”’nın bu güzergahı kapsayan birinci bölümünün (henüz hepsi yayınlanmadı ama sona yaklaştık) gezisidir.
Zum yapan her şey (dürbün, fotoğraf makinesi) çok işimize yarar.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne gireceğimizden olanlar Müze Kartları’nı yanlarında getirsin lütfen. Olmayanların (ve almayı düşünenlerin) bunu önceden yapması harika olur; çok sayıda kişi bir anda bunu yapmak isteyince çok beklemek zorunda kalabiliyoruz).
Foto: Benim favori noktam; Sarayın Marmara tarafındaki "Gizli Bahçe" kapısı

25 Mart,Pazar, 2018 Haliç'in Meyhaneleri Sır Mekanları Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


HALİÇ'İN MEYHANELERİ SIR MEKANLARI
TIT Topkatours-1001istanbul

Anlatan Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26

Buluşma 10:00 Karaköy İskelesi çıkışı

Katılım ücreti 60 TL

Katılım için linkteki formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=413100999140755

Gönlümüzdeki program :
Gezimize kısa bir Karaköy turu atarak başlıyoruz.. Yeraltı Camii, Fransız Geçidi, Rus Çatı Kiliseleri, Türk Ortodoks Patrikhanesi, (arada minik bir sürpriz), Heykelli Ziraat Bankası'nı gördükten sonra, 11:45 vapuruna binip Sütlüce'ye geçiyoruz.
Sadrazam Mahmut'ta uykuluğun ve tereyağda işkembenin tadına bakıp Hasköy yürüyüşümüzü yapıyoruz.. 14:10 vapuruyla Hasköy'den Ayvansaray'a geçiyoruz..
Aralarda eski meyhaneler nasıldı, neler yenilir içilirdi, adetler, raconlar, jargonlar ne şekildeydi, bunları da konuşuyoruz.. Ayvansaray'dan Balat'a dek surların ve bazı ilginç yapıların yanından geçip Sahil Meyhanesi'nde soğan dolmasını teftiş ediyoruz.
Akabinde Balat'ın tarihi yapıları, sanat atölyeleri ve eskici dükkanlarıyla dolu sokaklarını arşınlayıp, Agora Meyhanesi'ne de bir selam çakıp Vodina Caddesi'ndeki Hüseyin'in Yeri'ne bir bakıyoruz.
Sefaradlara dair bir kaç noktaya göz atıp arzu edenlerle Fetih İşkembe Salonu'nda nefis şirden-damardanımızı bile içiyoruz.. Ardından, Cumbalı Serhat'ın yerinde kahve molamızı verip biraz açılıyoruz derken, hoop bir otobüse atlayıp Küçükpazar'ın yolunu tutuyoruz..
Orda da bizi henüz eski dokusunu ve ruhunu kaybetmemiş bir sokakta, İstanbul'un salaş ve sevimli bir mekanı bekliyor: Aslında gizli bir koltuk meyhanesi olan Köfteci Ali'nin köftesi, piyazı, böbreği, koç yumurtası, güler yüzü, kalenderliği..! - Peki yanında ne içicez? - Hallederiz abi! diyen bir şef 🙂
E artık burdan sonra dağılabilir veyahut burada kalıp da dağılabiliriz.

28 Mart,Çarşamba, 2018 Cem Cinol ile Tepebaşı Tünel Tomtom Çukurcuma
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS
Gezi lideri CEM CİNOL 0532 6729927
Buluşma 10:00 Galatasaray Lisesi önü
Katılım ücreti 60 TL
Bilgi için Cem Cinol'u telefonla arayabilirsiniz.
Cem Cinol 05326729927
Katılım icin : https://1001istanbul.com/event/?event=321617358361805
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

16. ve 18. yüzyıl arasında Avrupa devletleri büyükelçilikleri, Tünel ile Galatasaray arasında yer alan ve Sultanlar tarafından bağışlanan arazilerde kuruldular. 19. yüzyıl başlarında Fransızlar, Hollandalılar, İsveçliler, Ruslar, İtalyanlar ve İngilizler, büyükelçiliklerinin çevresinde Galata'dan bağımsız bir yaşam bölgesi oluşturmuşlardı.
Tünel ile Galatasaray arasında, Grand Rue de Pera'nın (İstiklal Cadesi'nin) iki yanında oluşan bu alan Stavrodromi (Dörtyol) diye anılıyordu.
Bölge 5 mahalleye ayrılmıştı; Dörtyol, Tomtom, Polonya, Asmalımescit ve Galatasaray.
Özellikle Galatasaray ile Asmalımescit arasında, Grand Rue de Pera'ya paralel olarak gelişen Aziziye Caddesi (şimdiki Meşrutiyet Caddesi), üzerinde sıralanan birbirinden değerli konutları, konakları, taş yapıları, otelleri, tiyatroları, parkları ve seyir terasları ile Cadde-i Kebir'in dışında, batılılaşan İstanbul'un çağdaş yüzü olmuştu.
Galatasaray'dan Tepebaşı ve Şişhane'ye doğru Batı bölgesi ile Tophane ve Galata'ya doğru Doğu bölgesi Pera'nın en önemli ve zengin yerleşim bölgelerine dönüşmüşlerdi.
Bir yanda Galata, diğer yanda Haliç - Pangaltı - Tatavla (Kurtuluş) ve Taksim - Şişli eksenlerine eklemlenmiş ama gerek zenginlik gerekse entelektüel yaşam nitelikleriyle, bu bölgelere adeta tepeden bakan ayrı bir İstanbul oluşmuştu.
Dörtyol denilen, İstiklal Caddesi'nin hemen kıyısındaki bu mağrur yeni istanbul, kentin yazgısına koşut, Beyoğlu'nun ışıltılı tiyatro, sinema, barlar, meyhaneler, lokantalar, randevu evleriyle şekillenmiş gece hayatının gölgesinde kalarak yaşamış ama, her zaman vakur ve üstten bakan, sesiz ve edalı duruşunu terketmemiştir.
Bu yeni rotayla, Dörtyolu oluşturan semtleri keşfederken, Pera ''Dörtleme''mizin (''Galata- Binaların Dili'' / ''Beyoğlu 60'lar, 70'ler'' / ''Galatasaray'dan Şişhane, Tomtom, Çukurcuma'ya'' ve ''Perşembe Pazarı Hanları- Karaköy - Salı Pazarı'') 3.sünü başlatıyorum.... 🤗

Galatasaray Postanesi, Sponeck Birahanesi, Meşrutiyet Caddesi, İngiltere Konsolosluğu, Bristol Otel, Londra Oteli, Deniz Palas, Pera Palas, Tepebaşı Bahçesi, Tepebaşı Tiyatrosu, Palazzo Donizetti, Corpi Sarayı, Camondo Binaları, Yemenici Abdüllatif Sokak, Decugis Konağı, 6. Daire, Tünel Binaları, Nergis Sokak, Ensiz Sokak, Müeyyet Sokak, Jurnal Sokak, Şehbender Sokak, Sofyalı Sokak, İsveç Konsolosluğu, Hidivyal Palas, Hotel D'Angleterre, Karagözoğlu Binası, Lebon, Markiz, Stavrodromo,
Yemek molası....
Rusya Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, High School, Nur-u Ziya Sokak, Franz Listz, Fransız Sarayı, Marius Mişel Paşa’nın Evi, Postacılar, Tomtom Kaptan, Fransız Mahkemesi, Venedik Sarayı/İtalyan Elçiliği, İtalyan Lisesi, Gül Baba, Çukurcuma, Faik Paşa, Asri Turşucu, Ağa Hamamı, Yunanistan Konsolosluğu, Galile Galileo Lisesi, Galatasaray Hamamı, Zoğrafyon Lisesi, Çukur Meyhane ve Urban Café 'de akşamüstü veda kahvesi....

Cem Cinol

29 Mart,Perşembe, 2018 Nihan Vural ile Dünden Bugüne Atina
Buluşma saati 09:50
Buluşma Yeri:.


DÜNDEN BUGÜNE ATİNA

29 Mart-1 Nisan -Perşembe’den Pazar’a ATİNA
1001 İstanbul- TIT Topkatours

Gezi lideri: Nihan Vural

Kesin kayıt ve detay için: 0536 474 1471
Katılım için kayıt linki:
Katılım ücreti: 225 Euro (Tek kişilik oda farkı 75 euro)
Kontenjan: 12 kişi

Tavsiye edilen uçuşlar: PEGASUS

Gidiş: PC1191 29.03.2018
İstanbul (SAW) 09:50 - Atina (ATH) 11:25

Dönüş: PC1194 01.04.2018
Atina (ATH) 18:45 - İstanbul (SAW) 20:10

NELER DAHİL?
* 3 gece merkezde 3 yıldızlı bir otelde konaklama
* Sabah kahvaltıları
* 3 gece 4 gün rehberlik hizmeti
* Yerel rehber ile Akropol gezisi

NELER DAHİL DEĞİL?
* Vize ücreti
* Yurt dışına çıkış harcı
* Uçak bileti
* Öğle ve akşam yemekleri
* Müze giriş ücretleri
* Atina’da ulaşım
* Kişisel harcamalar

GÖNLÜMÜZDEKİ PROGRAM
Uçuş saatlerinin uygunluğu sayesinde dört tam gün geçireceğimiz Atina, yumuşak ikliminden dolayı neredeyse her mevsim keyifle gezilebilecek bir başkent. Antik dönemden bugüne taşıdığı kültürel mirasının yanı sıra, lezzetli mutfağı, zengin müzeleri, minyatür Bizans kiliseleri, grafitili sokakları, mahalle kahveleri, semt pazarları, sahafları, pasajları, sevimli kitapçıları, tasarım dükkanları ile ekonomik krize rağmen Avrupa’nın hareketli ve keyifli şehirlerinden biri olmayı başarıyor.

Tarihine ve geçmişine odaklandığımız kadar, bugünün Atina’sının ritmini de yakalayabileceğimiz ve koşturmadan gezebileceğimiz bir programımız var: Akropol, Plaka ve Monastraki gibi tarihi bölgelerde, Psirri veya Koukaki gibi yükselen mahallelerde, hala meskun özelliğini koruyan Exarchia, Likavitos ve Kolonaki gibi semtlerde uzun yürüyüşler yapacağız. Benaki Müzesi’nde Yunanistan’ın tarihi, Afrodit’in kocası, demir çağının simgesi Hephaistos’un Tapınağı, Truva kaşifi Schliemann’ın evinde bir kahve, anarşistlerin yuvası Politeknik Üniversitesi etrafındaki grafitili sokaklar, Parlemento binası önünde Evzon askerlerinin nöbet değişimi, eski kültür bakanı ve film oyuncusu Melina Merkuri’ye adanmış en sempatik Plaza cafesinde mola, belki bir akşam caz klubünde konser ya da yeni açılan kültür merkezi Stavros Niarchos’da bir etkinlik, bir akşam kesin Yunan gecesi, Ermou Caddesi’nde vitrin alışverişi, Midilli ve Sakız adalarının dükkanlarında geleneksel ürünler, Lord Elgin’in mermerlerini bekleyen yeni Akropolis müzesi, merdivenli sokakların portakal ağaçları, Loumidis kahvecisi gibi eski ve geleneksel dükkanlar, Akropolis’e bakan bir terasta bir mastika kokteyli, Anafiotika’nın patika yolları ve ören yerlerini beraber gezeceğimiz yerel rehberimiz Dimitria bizi bekliyor.

Neler yesek, neler içsek? Meze sofraları, sıcak tencere yemekleri, souvlaki ya da gyros/döner gibi fast food seçenekleri, isteyene panseta, isteyene yeni Yunan mutfağı, şerbetli Osmanlı tatlıları, hava soğuksa sahlep, güzelse lokma, molalarda bir Yunan klasiği freddo espresso, bir akşam uzo, bir akşam tsipouro, öğle yemeğinden sonra ballı şarap, Yunan simidi koulouri, belki bir akşamüzeri İstanbullu Rumların semti Palaio Faliro’da çay ve poğaça… Atina’yı hiç görmeyenlere ve hep özleyenlere… Her şeye vaktimiz var gibi…!

29 Mart,Perşembe, 2018 Süleymaniye Vefa Küçükpazar Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


SÜLEYMANİYE VEFA KÜÇÜKPAZAR
(1001istanbul-TITTOPKATOURS)

Buluşma saati ve yeri: 10:00 Vezneciler Metro İstasyonu çıkışı

Gezi lideri HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426

Katılım bedeli 60 TL

Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Saat 10:00 da buluşuyoruz ve doğruca Şehzadebaşı Camii bahçesindeki ulu çınara gidip, günümüzün şen geçmesi için Helvacı Baba'ya dilekte bulunuyoruz. Sonrasında Mimar Sinan'ın "çıraklık eseri" Şehzadebaşı Camii' ni ve haziresini gezip Mardinli Mehmet Usta'nın lezzetli pilavının tarifini alıverip Kalender Camii, Helvacı Baba Türbesi, Süleymaniye'nin daracık sokaklarında sıralanmış eski evleri, Vefa Bozacısı, eski bir bizans kilisesinden bozma Molla Gürani Camii, Şeyh Ebu'l Vefa Camii ve Türbesi, Atıf Efendi Kütüphanesi derken İstanbul'un ikinci büyük külliyesine geliyoruz. Bir kuru pilav molasının ardından bu külliyeyi ve en değerli parçası, Mimar Sinan'ın " kalfalık eseri", Süleymaniye Camii' ni, aşıkların ve büyük ustanın türbelerini es geçmeden geziyoruz. Buralara kadar gelmiş iken Ayın Biri Kilisesi'ni unutacak değiliz. Artık kendimizi Küçükpazar'ın unutulmuş, tenha sokaklarına atabiliriz. Siyavuş Paşa Medresesi ve içerisindeki zengin tespih koleksiyonu, Ayrancı Sokağı, İstanbul'un fetihten sonraki ilk camileri Üç Mihraplı Camii, Yavuz Er Sinan Camii ve Kantarcılar Camii, semtin eski evleri ile tüm sokakları, eski un değirmeni kalıntıları, tatlıcıları, tavukçuları, köftecileri, ciğercileri, efsane şekercisi Hicipoğlu gezimizin Küçükpazar durakları. Acelem yok, eve hemen dönmesem de olur ya da bekleyenim yok diyenler arzu ederlerse, Küçükpazar'ın sıradışı (!) köftecisinde ilginç bir final yapabilirler....

29 Mart,Perşembe, 2018 Doldu Ahmet Faik Özbilge ile Mardin'den Mezopotamya Manzaraları
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


DOLDU !!

MARDİN'DEN MEZOPOTAMYA MANZARALARI
1001 İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi Lideri :
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Kontenjan: Gezi 16'şar kişilik 2 sprinter minibüsle yapılacak

Gezi fiyatı kişi başı : 880 TL (çift kişilik odada) (single farkı 150 TL)

Gezi fiyatına dahil olanlar:
Rehberlik (Ahmet Faik Özbilge ve yerel rehberimiz Yusuf İshakoğlu ile geceli gündüzlü) + klasik programlarda olmayan çok özel yerler + Süryaniler, Ezidiler ve Gnostikler üzerine sohbet toplantısı + 3 gece oda/kahvaltı otel + 3 öğle yemeği + sprinter minibüsler + seyahat sigortası vs….
Dahil olmayanlar : Uçak, akşam yemekleri, alkollü içecekler + kişisel harcamalar..

Uçuşlar:
Gidiş 29 Mart Perşembe 06:40 Pegasus'la SAW'dan veya 06:20 THY ile Atatürk'ten
Dönüş 01 Nisan Pazar 18:25 THY ile Atatürk'e

GÖNLÜMÜZDEKİ PROGRAM

1.GÜN / MARDİN
Kasımiye Medresesi, Şeyh Çabuk Camii, Zinciriye Medresesi, Kayseriyye Bedesteni, Marangozlar Kahvesi, Ulucami, Keldani Kilisesi, Eski Ptt Binası, Süryani Katolik Kilisesi, Şehidiye, Mardin'in dar sokakları, Abbaralar, Öğle yemeği Yusuf'ta, Sabancı Müzesi, Sitti Radviyye, Artuklu Kervansarayı, Latifiye Camii,.. Cerciş Murat Konağı, Kırklar Kilisesi,
Mardin yemekleri: Alluciye, tebbule, ikbeybet, irok, mırra, İşkembe dolması, içli köfte, kapalı lahmacun, sütlü künefe vs (bunları Cercis Konağı, Ebrar, Sadık, Yusuf, Rıdo, Mustafa gibi yöresel yemeklerin yapıldığı yerlerde yemek mümkün)

2.GÜN / DEYR-ÜL ZEFERAN MANASTIRI - DARA - MİDYAT - MOR GABRIEL
Deyr-ül Zeferan Manastırı, Dara Antik Kenti, Nusaybin, Mor Yakup, ilk üniversite (buralara girmek zor, tam sınır?!), Gırnavaza Tepesi’nde Mir Osman, Nohut Türbesi, dağın yamacındaki Mor Augin Manastırı, Beyazsu vadisi, Çağ Çağ Deresi kıyısında öğle yemeği.. Mor Yakup Manastırı, Ezidi Köyü, Mor Lazoor (yolu düzelmişse gideriz) ve sütun azizleri, Güneş Tapınakları..

3.GÜN / SAVUR - KILLIT - ZAZ - HAH
Savur Kasabası, Hacı Abdullah Bey Konağı, Kıllıt Köyü (Dereiçi), Süryani, Katolik ve Protestan Kiliseleri, Süryani Şarapları, Babil Şarap Boru Hattı, Hasankeyf (eğer hala görülebiliyorsa), Mor Gabriel (Deyr-ül Umur) Manastırı, öğle yemeği Midyat ya da Süryani köyünde, Mor Şarbel, Mor Barsavmo, Gelüşke Hanı, Devlet Konuk Evi ve Gümüşçüler Çarşısı’nda (telkâri) boş vakit, Beth-Kustan'da Mor İliyo, Helani Kayalığı (vakit olursa), Zaz, sadece Süryaniler’in yaşadığı Hah (Anıtlı) Köyü’nde bambaşka mimarisiyle Meryem Ana Kilisesi, Mor Sobo....

4.GÜN/ MARDİN
Mardin Arkeoloji Müzesi, Meryemana Kilisesi, Mardin Çarşı’da serbest zaman..

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyorum sevgiyle....

31 Mart,Cumartesi, 2018 Cem Cinol ile Fatih-Harbiye: Doğu Batı İkileminde İstanbul
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


FATİH HARBİYE
1001istanbul - TIT Topkatours

Gezi lideri Cem Cinol
0532 6729927

Buluşma 10:00 Aksaray Pertevniyal Camii avlusu
Kayııt formu: https://1001istanbul.com/event/?event=147314002729613

Katılım ücreti 60 TL


Peyami Safa'nın "Fatih Harbiye" romanında anlatmaya çalıştığı Batı-Doğu, modern-muhafazakar, yeni-eski ikilemlerini Fatih'ten Harbiye'ye doğru yapacağımız bir gezinti ile konuşacağız.....
Tarihi yarımada'dan Pera'ya, Suriçi'nden surdışına, eski İstanbul'dan yeni İstanbul'a, cumbadan rumbaya, Osmanlı'dan Cumhuriyete, eski köye yeni adetler, İstanbul'a inilir Taksim'e çıkılır, keyifli ama bir o denli de tartışmalı konular, bir değişim öyküsü...


Gönlümüzdeki güzergah:
Pertevniyal Camii, Pertevniyal Lisesi, Hindi Tekkesi, Horhor, Aziz Polyeuktos Harabeleri, Şehzade Camii ve Türbeleri, İstanbul'un orta yeri, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, Direklerarası, Taşfırın, Yeniçeriler....
Vezneciler'den Metro'ya biniş, Taksim Gezi Parkı'ndan çıkış
Öğle yemeğinin ardından;
Gezi Parkı, Divan, Radyoevi, Parizien, Hidromel, Club 33, Dame de Sion, St Esprit, Nizam-ı Cedid, Harbiye, Pangaltı, Konak Sineması, Vali Konağı, Zihni Bar, Vedat Tek, Nişantaşı, Atatürk'ün Evi, Bulgar Eksarhhanesi, Şişli Camii...

01 Nisan,Pazar, 2018 Sevdalılar Turu Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


SEVDALILAR TURU
Anlatan: Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26
Buluşma yeri ve saati: 10:00 Üsküdar Mihrimah Sultan Camii
Katılım ücreti 60 TL
Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : https://1001istanbul.com/event/?event=416387505477840

Gezimize Üsküdar Mihrimah Sultan Camii ile başlıyoruz. Bunun nedeni ise gerçek bir aşk hikayesi değil, Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan arasında uydurulmuş bir aşk hikayesi. Hatta bu hikayeye göre Mimar Sinan, Mihrimah Sultan İçin inşa ettiği iki camiyi öyle bir konumlandırmış ki, Mihrimah Sultan'ın sözde doğum tarihi olan 21 Mart günü iki camiyi de görecek bir yere çıkarsak, akşama doğru Üsküdar'daki caminin üstünde ayı, Edirnekapı'daki caminin üstünde ise güneşi görürmüşüz. Çünkü Mihrimah güneş ve ay demek. Hayal ürünü bir aşk hikayesi ile başlayıp Üsküdar'ın ve tüm Anadolu yakasının gerçek veya güzel uydurulmuş diğer aşk hikayeleri ile devam ediyoruz; Kız Kulesi aşıkları, Sevda Tepesi aşıkları, Abdülaziz ve Eugenie, Göksu'daki kayık gezintileri, Üsküdar'a gider iken aldı da bir yağmur, Adile Sultan'ın dillere destan düğünü. Saat 11:30 da Üsküdar'dan kalkan Eyüp vapuruna biniyor ve yaklaşık bir saatlik Haliç gezisi boyunca Esma Sultan'ın gizemli geceleriyle başlıyor ve Altın Boynuz'un iki yakası boyunca evlere, sokaklara, saraylara, camilere ve surlara sinmiş, tarihin içinden süzülüp gelen aşk hikayeleri ile devam ediyoruz; Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan, Anna ve Anemas, Langa Fatma'nın meşhur aşk evi, kuş aşıkları, Sadabad aşkları, Selahattin Pınar ve Afife Jale. Saat 12:30 Eyüp'te karaya ayak basıyoruz ve yemek molasının ardından Ebubekir Kani Efendi, Ahmet Haşim, Hüseyin Avni Lifij ve Adile Sultan'ı mezarları başında aşkları ile anıyoruz. Buraya kadar gelmişken teleferikle tepeye çıkıp bir bardak çay eşliğinde Pierre Loti ve Aziyade aşkından bahsetmeden olmaz. Saat 15:30 da tekrar vapura binip yarım saatlik bir Haliç sefasıyla Karaköy'e geliyoruz. Galata Köprüsü üzerinde Celile Hanım ve Yahya Kemal'in aşkından bahsettikten sonra aşkın başka bir türünün hüküm sürdüğü, aşkın parayla satın alındığı sokakları hikayeleriyle arşınlıyoruz. Kazanova, Prenses Maria, Galata ve Beyoğlu'nun aşk hikayeleri derken Galata Kulesine geliyor ve susuyoruz. Bundan sonra yapacağımız Galata kulesine çıkıp, İstanbul'un tüm aşklarına tepeden bakmak olacak.
Not: Galata Kulesi giriş ücreti 10 TL, öğrenciler için ise 5 TL dir.

04 Nisan,Çarşamba, 2018 Cem Cinol ile Galata Binaların Dili Olsa
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Detaylar
CEM CİNOL ile GALATA : "BİNALARIN DİLİ OLSA"
Cem Cinol Galata'yı binaların dilinden aktarırken, Pera'nın sürprizlerle dolu serüveni gözlerimizin önünden bir film şeridi gibi geçip gidiveriyor...
1001istanbul-TIT Topkatours

Buluşma 10:00 Karaköy Meydanı Murat Muhallebicisi

Kesin katılım icin formu doldurunuz : http://1001istanbul.com/event/?event=195921994481149

Anlatan CEM CİNOL 0532 6729927
Katılım ücreti 60 TL

Cem Cinol'dan:
"19. Yüzyıl yazarlarından İstanbullu Hagop Baronyan şöyle diyor: ''Galata'nın sınırları güneyde yankesiciler, batıda sarhoşlar, kuzeyinde katiller ve doğuda şarkıcı kızlardır'' ve ekliyor: ''Paranın ve çılgınlığın sınırı yoktu''...

Evet, belki parada ve çılgınlıkta sınır yoktur ama 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu paranın sınırına gelmiştir. Saray 1854 yılında ilk kez dışarıdan borç almak zorunda kalır. ''Galata bankerleri'' devlete borç vererek, alınan borçlara aracılık ederek, vergilerin toplanmasından, madeni para ihracına kadar, türlü yollarla, hazinenin açıklarını kapatmada Osmanlı hükümetine yardımcı olur ve giderek zenginleşirler. Bankalar ve finans kuruluşları, bu tarihlerde, liman civarında Galata'nın güney bölgesinde yoğunlaşmaya başlarlar. Paranın etrafında billurlaşan bir bankacılık ve finans merkezine dönüşen Galata'da Voyvoda Caddesi (sonraki adıyla Bankerler Caddesi) finans dünyasının kalbi olarak sivrilir. Bankerlerin çevresinde de yeni bir yaşam biçimi doğmaktadır. Zenginlik, Batı tarzı bir modernite getirmiştir. Galata ve çevresinde, bankaların ve banker ailelerinin yerleştiği birbirinden görkemli ve güzel mimari yapılar yükselmeğe başlar. Her mimari yapı, estetiği ve barındırdığı yaşamlarla türlü öykülerin kahramanlarına dönüşerek, zamanla, kent belleğine silinmeyecek bir biçimde yerleşir.
Binalar salt mimari yapılar olmaktan öte varlıkları üzerinden bir devrin tüm özelliklerini okuyabilmemizi sağlayan canlı organizmalardır. Binaların dilini okuyabilenler, bir kentin yaşam serüvenine yelken açarlar. Çok keyifli yolculuklara aralanan kapıların ardında, çeşitli dönemlerin türlü anıları canlanmaya, ete kemiğe bürünmeye başlar....

Cem Cinol

05 Nisan,Perşembe, 2018 Doldu Ahmet Faik Özbilge ile Beyrut'un Mavisi
Buluşma saati 12:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


DOLDU
05-08 NİSAN PERŞEMBE PAZAR
"BEYRUT’UN MAVİSİ"
TIT TOPKATOURS - 1001İSTANBUL

Gezi lideri:
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Gezi ücreti: Double odada kişi başı 450€ (4 yıldızlı merkezi otelde 3 gece oda kahvaltı konaklama + şehir gezisi + yemekli tam gün Baalbek/Ksara/Anjar turu + yemekli tam gün Byblos/Harissa/Jeita Mağarası turu + araç + rehberlik ve ayrıca yerel rehber + alan transferleri + akşam yürüyüş ve sortileri + dolu program, extra tur yok )
Single farkı 90€

"25 kişinin üzerine çıkarsak fiyat 420 €'ya inecek.."

Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=293261911173253

Uçuşlar:
05.04.2018 İstanbul-Beyrut MEA ile 11:20 ve 12:20 uçuşu
08.04.2018 Beyrut-İstanbul MEA ile 17:35 uçuşu
https://lubnanhavayolu.com/?gclid=EAIaIQobChMIxa232Zyj1wIVV80bCh3usAULEAAYASAAEgKeivD_BwE

Gönlümüzdeki program:

1. Gün
Şehir gezisi: Saint George Maronite Katedrali, Mohammed Al-Amin Mosque, Hamra Caddesi, Place des Martyrs (Şehitler Meydanı), Roma Kalıntıları, Place De I’Etoile (Yıldız Meydanı), Saint Georges Greek Ortodoks Katedrali, Lübnan Parlemento Binası, Roma Hamamı Kalıntıları, Saint Louis Roman Katolik Kilisesi, Magden Abraham Sinagogu, Al Omari Cami, Beyrut Belediye Binası, Güvercin Kayalıkları, Gemmayzeh, Mor Mihail..

2. Gün
Tam gün Byblos, Harissa, Jeita Mağaraları gezisi (öğlen yemeği dahil):
Lübnan Dağları, Köpek Nehri, Jeita Mağaraları, Karstik oluşumlar, teleferik, elektrik motorlu tekneler, mini tren.....
Harissa’ya hareket, sayfiye şehri Jounie, yine teleferik, Harissa'ya çıkış, kilise üzerine monte edilmiş 15 ton ağırlığındaki Meryem Ana heykeli, büyük modern katedral, sedir ağacı, Fenike gemisi......
Antik Fenike liman şehri Byblos, Mısır ile ticaret, papirus, ilk lineer/fonetik alfabe......

3. Gün
Tam gün Anjar, Baalbek ve Ksara Gezisi (öğlen yemeği dahil):
Bekaa Vadisi üzerinde yer alan Baalbeck, Venüs, Jüpiter ve Bacchus tapınakları, Justinian dönemi yapılanlar, Aya Sofya'ya giden sütunlar, dev monolitleri tünel, müze.....
Şarap mahzenleri ile ünlü Ksara, mağaralar, Anjar kasabası, Ermeniler, Emevi halifesi Al-Walid ibn Abdel Malek, yazlık saray ve ticaret merkezi..........
Dürziler...

4. Gün
Zaitunay Bay, Beyrut Ulusal Müzesi, Beyrut Souks (Çarşılar), Abdel Wahab, Sursock Villası ve Müzesi, serbest zaman.....
https://sursock.museum/

Ayrıca akşam yürüyüşleri, keşifleri, eğlence mekanları, artık ne varsa, hep birlikte, can-ı gönülden..!!

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyorum sevgiyle 🙂
Ahmet Faik Özbilge

07 Nisan,Cumartesi, 2018 Cem Cinol ile Tepebaşı Tünel Tomtom Çukurcuma
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS
Gezi lideri CEM CİNOL 0532 6729927
Buluşma 10:00 Galatasaray Lisesi önü
Katılım ücreti 60 TL
Bilgi için Cem Cinol'u telefonla arayabilirsiniz.
Cem Cinol 05326729927
Katılım icin : https://1001istanbul.com/event/?event=321617358361805
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

16. ve 18. yüzyıl arasında Avrupa devletleri büyükelçilikleri, Tünel ile Galatasaray arasında yer alan ve Sultanlar tarafından bağışlanan arazilerde kuruldular. 19. yüzyıl başlarında Fransızlar, Hollandalılar, İsveçliler, Ruslar, İtalyanlar ve İngilizler, büyükelçiliklerinin çevresinde Galata'dan bağımsız bir yaşam bölgesi oluşturmuşlardı.
Tünel ile Galatasaray arasında, Grand Rue de Pera'nın (İstiklal Cadesi'nin) iki yanında oluşan bu alan Stavrodromi (Dörtyol) diye anılıyordu.
Bölge 5 mahalleye ayrılmıştı; Dörtyol, Tomtom, Polonya, Asmalımescit ve Galatasaray.
Özellikle Galatasaray ile Asmalımescit arasında, Grand Rue de Pera'ya paralel olarak gelişen Aziziye Caddesi (şimdiki Meşrutiyet Caddesi), üzerinde sıralanan birbirinden değerli konutları, konakları, taş yapıları, otelleri, tiyatroları, parkları ve seyir terasları ile Cadde-i Kebir'in dışında, batılılaşan İstanbul'un çağdaş yüzü olmuştu.
Galatasaray'dan Tepebaşı ve Şişhane'ye doğru Batı bölgesi ile Tophane ve Galata'ya doğru Doğu bölgesi Pera'nın en önemli ve zengin yerleşim bölgelerine dönüşmüşlerdi.
Bir yanda Galata, diğer yanda Haliç - Pangaltı - Tatavla (Kurtuluş) ve Taksim - Şişli eksenlerine eklemlenmiş ama gerek zenginlik gerekse entelektüel yaşam nitelikleriyle, bu bölgelere adeta tepeden bakan ayrı bir İstanbul oluşmuştu.
Dörtyol denilen, İstiklal Caddesi'nin hemen kıyısındaki bu mağrur yeni istanbul, kentin yazgısına koşut, Beyoğlu'nun ışıltılı tiyatro, sinema, barlar, meyhaneler, lokantalar, randevu evleriyle şekillenmiş gece hayatının gölgesinde kalarak yaşamış ama, her zaman vakur ve üstten bakan, sesiz ve edalı duruşunu terketmemiştir.
Bu yeni rotayla, Dörtyolu oluşturan semtleri keşfederken, Pera ''Dörtleme''mizin (''Galata- Binaların Dili'' / ''Beyoğlu 60'lar, 70'ler'' / ''Galatasaray'dan Şişhane, Tomtom, Çukurcuma'ya'' ve ''Perşembe Pazarı Hanları- Karaköy - Salı Pazarı'') 3.sünü başlatıyorum.... 🤗

Galatasaray Postanesi, Sponeck Birahanesi, Meşrutiyet Caddesi, İngiltere Konsolosluğu, Bristol Otel, Londra Oteli, Deniz Palas, Pera Palas, Tepebaşı Bahçesi, Tepebaşı Tiyatrosu, Palazzo Donizetti, Corpi Sarayı, Camondo Binaları, Yemenici Abdüllatif Sokak, Decugis Konağı, 6. Daire, Tünel Binaları, Nergis Sokak, Ensiz Sokak, Müeyyet Sokak, Jurnal Sokak, Şehbender Sokak, Sofyalı Sokak, İsveç Konsolosluğu, Hidivyal Palas, Hotel D'Angleterre, Karagözoğlu Binası, Lebon, Markiz, Stavrodromo,
Yemek molası....
Rusya Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, High School, Nur-u Ziya Sokak, Franz Listz, Fransız Sarayı, Marius Mişel Paşa’nın Evi, Postacılar, Tomtom Kaptan, Fransız Mahkemesi, Venedik Sarayı/İtalyan Elçiliği, İtalyan Lisesi, Gül Baba, Çukurcuma, Faik Paşa, Asri Turşucu, Ağa Hamamı, Yunanistan Konsolosluğu, Galile Galileo Lisesi, Galatasaray Hamamı, Zoğrafyon Lisesi, Çukur Meyhane ve Urban Café 'de akşamüstü veda kahvesi....

Cem Cinol

11 Nisan,Çarşamba, 2018 Cem Cinol ile Beyoğlu Pera 60'lar 70'ler
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Detaylar
Turizm camiasının en renkli simalarından CEM CİNOL ile Beyoğlu'nda 60'ları 70'leri geziyoruz; mekanlar, kişiler, anılar, duygular, yaşanmış olaylar, kimine göre yakın, kimine göre uzak tarihimizde nostaljik bir zaman yolculuğu.....
(Cem Cinol 0532 6729927)
Buluşma 10:30 Cumhuriyet Anıtı'nın yanında

Katılım ücreti 60 TL
TIT Topkatours-1001istanbul
Katılım için linkteki formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=181872509262767

Cem Cinol'dan :
Beyoğlu Belediyesi içindeki yapıların geçmişten günümüze dek bölgeleriyle birlikte, sosyo-politik, mimari ve kültürel değişimini görünür kılan interaktif bir bellek yaratma projesidir, uygulamaya çalıştığımız. Tarihin, muktedirlerce yazılan bir yanılsama olmasının karşısında, bireysel anılarımızdan ve yaşanmışlıklarımızdan yola çıkarak alternatif bir Beyoğlu tarihi yazımı oluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız, büyük tarih yazınları kadar öznel ancak görece daha "taraflı" olan bireysel anılardan oluşan bir çeşit kollektif kentsel hafıza oluşturmak.

"Taksim'den Galatasaray'a, ardından Tünel'e kadar uzanan Cadde-i Kebir veya İstiklal Caddesi denen o büyük caddenin çevresini donatan bir sokaklar ve binalar yumağıdır bizim Beyoğlu dediğimiz mahalle. Aslında çok daha geniş bir alana yayılmış mahalleler topluluğuyla, Paris’te “Six-eme arrondıssement” (6. Bölge) diye bilinen Belediye biriminin kentin en mamur bölgesi olmasına öykünerek, özel olarak adlandırılmış olan, İstanbul'un meşhur 6. Belediyesidir Beyoğlu.

Neler vardan çok, neler yoktur demek en doğrusu olacak Beyoğlu için. Döneminin en varlıklı ailelerinin, sanatçılarının, başta Levantenler olmak üzere, Rum, Ermeni, İtalyan, Fransız, İngiliz, Alman, Rus, Macar, kısacası tam deyimiyle otuz iki milletin iç içe yaşadığı bir ayrı dünyadır Beyoğlu.

Konutları, otelleri, pasajları, lokantaları, barları, gece kulüpleri, tiyatroları, sinemaları, café chantant'ları, pastaneleri, mağazaları, genel evleri, kiliseleri ve okullarıyla çılgın bir ressamla, dahi bir müzisyenin, yüz elli yılda, el ele yarattıkları müthiş bir senfonik cennet - cehennem tablosudur Beyoğlu.

Salah Birsel dostumun dediği gibi 'ah Beyoğlu, vah Beyoğlu! Yandı bitti kül oldu'.

Geçmişte belki de dünyanın en zengin ve renkli yaşam alanı Beyoğlu bugün, bir açık hava mimarlık müzesi oluşturabilecek yapılarının, hoyrat ellerde, geri dönülemez bir biçimde tahrip edildiği, tiyatro ve sinema salonlarının, kitapçılarının kapandığı, lokanta ve barlarının tatlıcı, kebapçı ve lokumcuya dönüştüğü, kente dair bireysel ve kolektif belleğimizin silinmek istendiği, Arapça tabelaların duvarları istila ettiği, parfüm rüzgarları yerine ter kokularının estiği, kötünün iyiyi kovduğu ama her şeye rağmen ayakta kalmaya, son bir umut ve çabayla geçmişine tutunmaya çalışan bir alaca karanlık kuşağının öykü kahramanına dönüştü.

Bizden önceki kuşaklardan dinlediklerimize, kıyısından köşesinden de olsa, ulaşabildik biz. Beyoğlu'nun müthiş serüveninin güzel ve aydınlık bir bölümüne tanıklık ettik.

60'lı 70'li yıllarda tiyatrosundan sinemasına, lokantasından barına, pavyonundan randevu evine, kitapçısından pastanesine, mağazalarından terzilerine dek uzun soluklu sarhoşluğunu tadabildik Beyoğlu'nun.

Sanırım artık bize kalan, gördüklerimizi, tattıklarımızı, kokladıklarımızı, kısacası yaşadıklarımızı bir Beyoğlu öyküsü olarak derleyip, bizim kuşağımıza anımsatmak ve gelecek kuşakların toplumsal belleğine bir kayıt düşmeye çalışmak olacak.

Beyoğlu'nda 55 yıl geçirmiş, gündüzünü, gecesini ayrı yaşamış biri olarak ebedi sevgilime minnet borcumu ödemek zorundayım....

Afrika Pasajı, Anadolu Pasajı, Rumeli Pasajı, Anabala Pasajı, Atlas Pasajı, Avrupa Pasajı, Aznavur Pasajı, Cercle D’Orient, Crespin Pasajı, Çiçek Pasajı; Alkazar, Atlas, Elhamra, Emek, Fitaş, Dünya, Lale, Lüks, Rüya, Alkazar, Saray, Ses, Sinepop, Yeni Melek, Venüs sinemaları, Sinema-Tek; Elhamra, Karaca, Dormen, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Gen-Ar, Ses, Arena, Dostlar, Devekuşu Kabare, Ast, Küçük Sahne, Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi; Kulis bar, Papirus, Club 12, Günay, Club Kennedy, Şanzelize, Hisar pavyon, Maksim, Taksim Belediye gazinosu; AKM, Ankara Pazarı, Osmanlı Bankası; Atlantik Büfe, Pam Pam, Papağan ve Ye-Ye Kuruyemişcileri, Pasifik, Burç ve BAB Kafeteriya, Kristal, Şey, Levent Büfe; Karaköy ve Saray Muhallebicileri; Doğu ve Lale İşkembecileri; Hacı Bekir, Üç Yıldız, İnci, Konak, Tilla, Lebon, Markiz, Baylan ve Nisuaz Pastaneleri, Café Boulevard; Hasan Ecza Deposu, Rebul Eczanesi; Hacı Salih ,Hacı Baba, Abdullah, Degüstasyon, Fisher ve Rejans Lokantaları, Bursa Kebapçısı; Krepen, Entelektüel Cavit, Sev-İç; Kara Kedi, Yılmaz, Lale ve Odeon Plakçıları, Artist ve Figüran Kahveleri, Genel Evler ve Randevu Evleri, Travesti Kulüpleri, Pavyonlar ve Barlar; Lion, Bon Marché, Mayer, Lazzaro Franco, Edip, Mudo, Sylvio ve Vakko Mağazaları; Japon Mağazası, Rekor, İpeker ve İlya Gülerşen Kumaş Mağazaları; Havai Lostra, Faik Baba Lostra, Foto Gör-Çek ve Foto Süreyya; Tanca, Zoto, Şeref, Goya, Gutan, Karakaş, Mahmut Kundura; Şefket Vuraldı Baba ve Kuaför Vili; Binalar, aileler, insanlar....

Tüm bu saydıklarım belleğimde yer etmiş, anılarımda hala taptaze duran, her birinin yaşanmış bir çok öyküsü olan isimler. Beyoğlu'ndan artık geriye ne kaldıysa!..."

13 Nisan,Cuma, 2018 Hilmi Çalış ile Eskişehir Frig Vadisi
Buluşma saati 08:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001istanbul - TIT Topkatours
Eskişehir’den Kütahya’ya Anadolu’nun Kapıları
Tur lideri: Hilmi Çalış 0506 638 20 04
Kayıt Formu: https://1001istanbul.com/event/?event=2018165998472446
Gezi Ücreti: 390 TL
Kilitli kapıların ardındaki güzelliklerin en nadidesi Anadolu’nun giriş kapısındaki Frig topraklarına varıp güzellikleri ve gizemleri keşfetmek için dünü ve bugünüyle Eskişehir ve Kütahya…
Kontenjan: 15 kişi

Gönlümüzdeki Program:
Sabah 08:55 treniyle beraber Pendik’ten hareket ederek Haçlı ordusunun rotasından Bithynia ovasının yeşili ve mavisiyle yoldaşlık ederek saat 11:38’de ilk durağımız Eskişehir Garı’na varıyoruz. Öğle yemeği saatini kentin eski meyve sebze hali olan ve kentin turizmine kazandırılan Haller Gençlik Merkezinde geçiştirdikten sonra kentin sokaklarına kendimizi atacağız. Önce Doktorlar caddesi boyunca yolları arşınlayıp Porsuk nehri kıyısında çay keyfi, ve tekne turuyla şehri kalbinden fethe gidip Çarşının sokaklarında yüzlerce yıllık geleneklerin izini sürdükten sonra, Eskişehir’in olmazsa olmazı Odunpazarı’na heyecanımızı taşıyacağız. Klasik Osmanlı Ev Mimarisinin güncel örnekleri evleri, yeşilçam’dan hayatımıza damga vurmuş siyasi figürlere kadar hepsinin canlı birer kopyasını andıran Yılmaz Büyükerşen Balmumu müzesinden sonra camın en çağdaş yorumuna ulaşan eserlere hayran hayran bakacağız. Günün son durağı Kurşunlu Külliye ve çevresini sarmış detaylar. Gün daha bitmedi, akşama Eskişehir meyhanelerinde haftasonu kaçamağını da taçlandıracağız.
Ertesi sabah ilk durak Sazova Kültür Parkı. Masalların içine gireceğiz, bilimin ışığıyla aydınlacağız ve rakı şişesindeki balık olmanın hayalini kuracağız. Sonra? Sonrası yollar.. Önce Kaya Kadını ziyaret edeceğiz Frig vadisinde, sonra bitmemiş anıt, derken kapadokya’ya gitmeden peri bacalarının içine gireceğiz. Ve nihayet Kütahya. Macar evi, ulu cami, çiniler, sanatlar el işleri dedikten sonra tekrar eskişehir’e ulaşıp trenimize yetişip bu güzel haftasonunu önümüzdeki hayatımızda tekrar tekrar yad edeceğiz.
Gezi Fiyatına dahil olanlar:
Rehberlik, çift yön tren bileti, 1 gece oda kahvaltı otel ücreti, bölgede ulaşım, seyahat sigortası
Dahil olmayanlar: öğle yemekleri, Eskişehir felekten bir gece, müze girişleri

13 Nisan,Cuma, 2018 Pembe Özdemir Badem Çiçekleri ile Van
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


TIT Topkatours - 1001 İstanbul

Tüm detaylar ve kayıt için :
Rehber Pembe Özdemir 05324118690

Kayıt formu linki: http://1001istanbul.com/event/?event=572378286442336

Van (Bian) : Tarihi Urartu başkenti, Aktamar Adası, manastırı, gölü, kedisi, peyniri, kilimi, gümüşü, inci kefali, Artos Dağı, Süphan Dağı (4050 m), ters lalesi(ağlayan gelin) ile cennet diyarı Van.

1.gün:
Van Havaalanı’nda karşılama,
Van Gölü manzaralı restaurant, Van kahvaltısı,
Tekne ile Akdamar adasına gidiş, Kilise ve Manastır gezisi ve adanın tam karşısında tepeleri karlı Artos Dağı manzarası,
Konaklama ve akşam yemeği göl manzaralı Merit Otel'de.

2.gün:
360 derece Van gölü gezisi: Tatvan, Küçük Nemrut, Ahlat (müze, mezarlıklar, mağaralar). Öğle yemeği Ahlat'ta göl manzaralı restaurant. Öğleden sonra Erciş balık bendi ve Van kilimleri. Konaklama ve akşam yemeği Merit otel .

3.gün:
Urartu yerleşkesi Çavuştepe, Hoşap Kalesi,
öğle yemeği, Van Kalesi(Tuşpa), gümüş işlemeciliği, havaalanına gidiş.

Tur ücreti: 865 TL
Ücrete dahil olanlar: Konaklama, tüm yemekler, bölgede ulaşım ve rehberlik hizmeti.
Ücrete dahil olmayanlar: Uçak bileti, içecekler, özel harcamalar, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Tarih Van ve çevresinde badem çiçeklerinin açtığı mevsime ayarlanmıştır.

14 Nisan,Cumartesi, 2018 Boğaziçi Aşk Diyarı
Buluşma saati 12:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Boğaziçi Aşk Diyarı
TIT Topkatours-1001istanbul
Katılım için linkteki formu doldurunuz:
Anlatan: Burhan Dursun
Katılım ücreti: 80 TL
Haliç’ten Tarabya’ya Boğaziçi’nin hikayeleri, dedikoduları, kimler yok ki….
“Venedikli Sofia’dan Safiye Sultan’a, Nimet Abla’dan alcan bileti, Hatice Turhan Sultan’ın fendi, Sülün Osman, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kanatları, Adile Sultan’ın düğünü, Bekri Mustafa’nın sandalı, Barbaros’un sakalı, Ürdün Kralı’nın ne işi var ağaçta?, Sultan Abdülmecid’in ince hastalığı, Bu da mı Balyanlar’ın?, Esma Sultan esti geçti, Şemsi Paşa Pasajı’nda, İnatçıKeriban, Leandros’un çığlıkları, Rum Mehmet Paşa Arastası, Bahtsız III. Mustafa, Tophane Müşiri Fethi Paşa, Abdülaziz’in başına gelenler, 7-8 Hasan Paşa’nın sopası, Yahya Efendi’nin hikmeti, Fransa İmparatoriçesi Eugenie ve paparaziler, Sadullah Paşa’nın biçare eşi, Yorgo Vapuridis’ten sevgiler, Vahdettin Köşkü’nden son havadisler, Alexandre Valaury her yerde, Muammer Kaddafi’nin gençliği, Kaptanı Derya Baltaoğlu Süleyman Fatih’i nasıl çıldırttı?, Hangisi Sezen Aksu Yalısı?, Abdülhamit’in hafiyeleri, IV. Mehmed’in av merakı, Aşiyan Yolları’ndan Tevfik Fikret, Arapların Kıvanç Tatlıtuğ çılgınlığı, Prenses Rukiye, Ishikawajima Harima, Yıldırım Beyazıd, Kont Ostrorog’dan nameler, Filiz Akın, Amcazade Hüseyin’in mirasçıları, Cumhurreisi Huber’de mi?, Sait Halim Paşa’nın altınları, Banker Kamondo neye üzüldü?, Fuat Paşa’yı kim delirtti? ve daha niceleri….
Ve dahi Boğaz’ın oluşumu, akıntıları, girdapları, koyları, rıhtımları, efsaneleri, hurafeleri, lodosu, poyrazı, istavriti, gümüşü, kofanası, midyesi, yakamozu, takaları, tankerleri, sandalları, plajları, dereleri, koruları, tepeleri, iskeleleri, mesire yerleri, en güzel lokantaları, Kanlıca’nın yoğurdu, Çengelköy’ün bademi, Sarıyer’in böreği, Bebek’in badem ezmesi, Kireçburnu’nun fırını, Baltalimanı’nın kemik hastanesi, Tarabya’nın oteli, Hisar’ın çay bahçeleri….”

Not: İçeceğinizi, çerezinizi, mezenizi, sandeviçinizi, simidinizi, böreğinizi, çöreğinizi, dolmanızı, trileçenizi alıp gelebilirsiniz.. Ayrıca teknede içecek satışı da var!

16 Nisan,Pazartesi, 2018 Antep Göbeklitepe Urfa
Buluşma saati 08:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001istanbul - TIT Topkatours
Kayıt için lütfen Hüseyin Avni Özkan'ı arayın: 0532 425 04 26
Anlatan Hüseyin Avni Özkan
Gönlümüzdeki Program
Pazartesi sabahı Gaziantep’e hareket.. Katmer tadımı, Zeugma Mozaik Müzesi, Kebapçı Halil’de Küşleme, Zincirli Bedesten, İmam Çağdaş’ta fındık lahmacun, az Ali Nazik, baklava, Halfeti’de Tekne Gezisi, Rumkale, Savaşan Köyü, Urfa’ya varış, akşam içli köfte, patlıcanlı kebap ve şıllık, Balıklı Göl Bynight, Halil-ür Rahman, Ayn Zeliha… Salı sabahı 08:30 deparla Göbeklitepe, Urfa Mozaikleri, Jüstinyen Köprüsü, Kadir Usta'nın yerinde yöre yemekleri, Urfa Çarşısı, Gümrük Han'da menengiç kahvesi, Susamlı halka tatlısı, Ulucami, eski Urfa'da Kazancı Bedih ve Güllüoğlu Sokakları, Edessa'da künefe, Haşimiye Meydanı’nda Ciğer Kebap, geceleme yine Urfa'da… Çarşamba sabahı, güçlü bir kahvaltı (!) sonrası 07:00’de Harran'a hareket, Harran evleri, Harran harabeleri, devamında Bazda Mağaraları, Yol boyu yöresel kumanya, Han el Barur Kervansarayı, Şuayb Şehri, Soğmatar, Urfa’ya dönüş, Çağdaş’ta Haşhaşlı kebap, son gezi ve alışverişler için boş zaman, Urfa GAP Havalimanına hareket, İstanbul’a dönüş...

Ücret: 880 TL
Tek kişilik oda farkı: 100 TL

Ücrete dahil olanlar:
2 gece otel konaklama
Tüm yemekler
Araç
Rehberlik hizmetleri
Seyahat Sigortası

Ücrete dahil olmayanlar:
Uçak bileti
Müze girişleri
Kişisel harcamalar.

Önerilen uçuş: Gidiş
16 Nisan Pzt 06:55 – 08:30
İstanbul (SAW) – Gaziantep (GZT)
Turkish Airlines 7270 · Ekonomi Sınıfı · Boeing 737

Urfa'dan dönüş 18 Nisan Çar
22:25 – 00:30+1
Şanlıurfa (GNY) – İstanbul (IST)
Turkish Airlines 2249 · Ekonomi Sınıfı · Airbus A320

22 Nisan,Pazar, 2018 Doldu Uğur Aşgel ve Ahmet Faik Özbilge ile Fas Macerası
Buluşma saati 17:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


DOLDU
22-30 NİSAN 8 GECE 9 GÜN "FAS MACERASI"
1001istanbul-TIT TOPKATOURSc

Gezi liderleri:
UĞUR AŞGEL 0532 4147211
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210
Rezervasyon ve detaylar için arayınız..

Uçuşlar:

Gezi ücreti: 1270 € (2 kişilik odada tek kişi)
(Tek kişilik oda farkı 175 €)

Dahil olanlar: İstanbul-Casablanca-İstanbul uçuşları, 8 Gece tam pansiyon konaklama, programdaki tüm vizitler, deve ve jip gezileri, dünyaca meşhur "Chez Ali" Şovu

Dahil olmayanlar: Çıkış harcı, içecekler, kişisel harcamalar, bahşişler

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=1184128245065174

Gönlümüzdeki program:
1. Gün Casablanca
İstanbul'dan Casablanca'ya 5 saatlik bir uçuş..
Otele yerleşme ve akşam yemeğinin ardından vakit uygun olursa şehirde keşif yürüyüşü..

2. Gün Şafşavan (Chefchaouen)***
Çatısı açılıp kapanan, Fransız stadyum mimarlarının inşa ettiği muazzam Hasan II Camii'ni görüp başkent Rabat yoluna koyuluyoruz.. Yaklaşık bir saatlik yol sonrası vardığımız Rabat'ta Kraliyet Sarayı, Udaya Kasbahı (kale), Kral V. Mohammed'in Mozolesi'ni görüyoruz, öğle yemeğimizi yiyiyoruz.
Şafşavan (Chefchaouen) yolu 250 km, 3-4 saat (aslında Fas'ta zaman yoktur).. Otele yerleşip, akşam yemeğimizi yiyip bu masmavi kasabayı keşfetmek üzere çıkıyoruz..

3. Gün Fes
Sabah ışıklarıyla Şafşavan'ı tekrar fotolayıp antik Volubilis üzerinden şarabıyla meşhur Meknes'e geçiyoruz.. Fas Sultanlığı'nın eski başkentlerinden Meknes'in medinasını (çarşı), Moulay İsmael, Mansur Kapısı'nı gördükten sonra Fes yoluna düşüyoruz.. Akşam yemeği ve geceleme Fes'te..

4. Gün Fes
Ortaçağdan günümüze pek değişmemiş büyülü şehir Fes'te tam gün gezi: Medina, bakırcılar, kınacılar, halıcılar, ayakkabıcılar, eski sokaklar, Nejjarine Meydanı, Attarine Okulu, Karaouiyine Camii, rengarenk dabakhaneler, Yahudi Mahallesi Mellah...

5. Gün Erfoud
Erkenden yola çıkıp Atlas Dağları'nın kıyısından geçiyoruz. Yolda ekmek yiyen köpekler ve Maymunlar Krallığı var.. Artık çöle giriyoruz! Ziz Vadisi ve Kanyonları'nı geçip Erfoud'a ulaşıyoruz. Oradan da Merzouga'ya.. Otobüsten inip jiplere, sonra da deveye biniyoruz*** ve gün batımını seyretmek üzere Sahara Çölü'ne gidiyoruz..

6. Gün Ouarzazate
Rotamız Ouarzazate.. Toudra Geçidi, Dades Vadisi, Palmiye ormanları, gülsuyu üretimi ve festivali ile meşhur Thingir kasabasını göreceğiz. Atlas Dağları'nın eteklerinden Berber köy ve kasabalarını geçerek bol bol fotoğraf çekeceğiz.

7. Gün Marakeş
Unesco Dünya Koruma Mirası'na dahil Ait Ben Haddou ve Taourit Köylerini (Çölde Çay, Babil, Gladyatör, Arabistanlı Lawrence gibi filmlerin mekanı), ayrıca, Asteriks, Spy Game, the Physician, Kleopatra, Atlantis, Alexandre, Prince of Persia, Game of Thrones vb. filmlerin çekildiği stüdyoları gezeceğiz.


8. Gün Marakeş
Tam gün kızıl şehir Marakeş'teyiz.. Menara Bahçeleri, Kutubiye Camisi, Jardin Majorelle, Saadiyen Kabirleri, Bahia Sarayı, tuhaflıklar merkezi Djema el Fna Meydanı ve uçsuz bucaksız, djelaba ve babuştan her derde deva argan yağına kadar herşeyi bulabileceğiniz Medina..
Akşam dünyaca meşhur Chez Ali Gösterisi***

9. Gün
Artık ayrılma vakti, Casablanca'ya dönüp uçağımıza biniyoruz

03 Mayıs,Perşembe, 2018 Doldu Ahmet Faik Özbilge ile Mardin'den Mezopotamya Manzaraları
Buluşma saati 07:00
Buluşma Yeri:.


BU GEZİ DOLMUŞTUR (Yenisi sonbaharda)

MARDİN'DEN MEZOPOTAMYA MANZARALARI
1001 İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi Lideri :
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Kontenjan: Gezi 16'şar kişilik 2 sprinter minibüsle yapılacak

Gezi fiyatı kişi başı : 880 TL (çift kişilik odada) (single farkı 150 TL)
Kayıt formu linki: http://1001istanbul.com/event/?event=135224080481933

Gezi fiyatına dahil olanlar:
Rehberlik (Ahmet Faik Özbilge ve yerel rehberimiz Yusuf İshakoğlu ile geceli gündüzlü) + klasik programlarda olmayan çok özel yerler + Süryaniler, Ezidiler ve Gnostikler üzerine sohbet toplantısı + 3 gece oda/kahvaltı otel + 3 öğle yemeği + sprinter minibüsler + seyahat sigortası vs….
Dahil olmayanlar : Uçak, akşam yemekleri, alkollü içecekler + kişisel harcamalar..

Uçuşlar:
Gidiş 03 Mayıs Perşembe 06:40 Pegasus'la SAW'dan veya 06:20 THY ile Atatürk'ten
Dönüş 06 Mayıs Pazar 18:25 THY ile Atatürk'e

GÖNLÜMÜZDEKİ PROGRAM

1.GÜN / MARDİN
Kasımiye Medresesi, Şeyh Çabuk Camii, Zinciriye Medresesi, Kayseriyye Bedesteni, Marangozlar Kahvesi, Ulucami, Keldani Kilisesi, Eski Ptt Binası, Süryani Katolik Kilisesi, Şehidiye, Mardin'in dar sokakları, Abbaralar, Öğle yemeği Yusuf'ta, Sabancı Müzesi, Sitti Radviyye, Artuklu Kervansarayı, Latifiye Camii,.. Cerçiş Murat Konağı, Kırklar Kilisesi,
Mardin yemekleri: Alluciye, tebbule, ikbeybet, irok, mırra, İşkembe dolması, içli köfte, kapalı lahmacun, sütlü künefe vs (bunları Cercis Konağı, Ebrar, Sadık, Yusuf, Rıdo, Mustafa gibi yöresel yemeklerin yapıldığı yerlerde yemek mümkün)

2.GÜN / DEYR-ÜL ZEFERAN MANASTIRI - DARA - MİDYAT - MOR GABRIEL
Deyr-ül Zeferan Manastırı, Dara Antik Kenti, Nusaybin, Mor Yakup, ilk üniversite (buralara girmek zor, tam sınır?!), Gırnavaza Tepesi’nde Mir Osman, Nohut Türbesi, dağın yamacındaki Mor Augin Manastırı, Beyazsu vadisi, Çağ Çağ Deresi kıyısında öğle yemeği.. Mor Yakup Manastırı, Ezidi Köyü, Mor Lazoor (yolu düzelmişse gideriz) ve sütun azizleri, Güneş Tapınakları..

3.GÜN / SAVUR - KILLIT - ZAZ - HAH
Savur Kasabası, Hacı Abdullah Bey Konağı, Kıllıt Köyü (Dereiçi), Süryani, Katolik ve Protestan Kiliseleri, Süryani Şarapları, Babil Şarap Boru Hattı, Hasankeyf (eğer hala görülebiliyorsa), Mor Gabriel (Deyr-ül Umur) Manastırı, öğle yemeği Midyat ya da Süryani köyünde, Mor Şarbel, Mor Barsavmo, Gelüşke Hanı, Devlet Konuk Evi ve Gümüşçüler Çarşısı’nda (telkâri) boş vakit, Mıhalmiler, Beth-Kustan'da Mor İliyo, Helani Kayalığı (vakit olursa), Zaz, sadece Süryaniler’in yaşadığı Hah (Anıtlı) Köyü’nde bambaşka mimarisiyle Meryem Ana Kilisesi, Mor Sobo....

4.GÜN/ MARDİN
Mardin Arkeoloji Müzesi, Meryemana Kilisesi, Mardin Çarşı’da serbest zaman..

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyorum sevgiyle....

11 Mayıs,Cuma, 2018 Cem Cinol ve Ahmet Faik ile Denizli Köyleri Resimli Camileri
Buluşma saati 06:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


CEM CİNOL İLE DENİZLİ'NİN AHŞAP RESİMLİ CAMİLERİ
1001 İSTANBUL - TIT TOPKATOUR

Gezi Liderleri :
Cem Cinol: 0532 6729927
Ahmet Faik Özbilge: 0532 4147210
Kontenjan: 40 kişi
Detaylı program: http://1001istanbul.com/etkinlikler/cem-cinol-ile-salda-ahsap-camiler-afrodisias-pamukkale-laodikya/

Kayıt linki formu: http://1001istanbul.com/event/?event=221737441700780

Gezi fiyatı kişi başı : 860 TL (çift kişilik odada) (single farkı 150 TL)

Neler göreceğiz:
Doğa harikaları: Salda gölü, Keloğlan Mağarası, Kaklık Mağarası, Pamukkale Travertenleri. Karahayıt Kırmızı su...
Ören yerleri: Laodikya, Afrodisias, Hierapolis, Tabae.
Ahşap desenli camiler.
Ve kısmetse mensucat ve buldan bezi alışverişi(!?)

Gezi fiyatına dahil olanlar:
Rehberlik (Cem Cinol / Ahmet Faik Özbilge) + Efeler ve Özay Gönlüm üzerine sohbet toplantısı + 2 gece yarım pansiyon otel + 3 öğle yemeği (1 tanesi piknik havasında) + bol kahve, çay ve diğer sürpriz içecekler 😋 + seyahat sigortası
Dahil olmayanlar : Uçak, alkollü içecekler + kişisel harcamalar+ Müze kart

Uçuşlar:
Gidiş 11 Mayıs Cuma 05:45 İst Atatürk-Den TK/2576
Dönüş 13 Mayıs Pazar 17:30 Denizli-İst SAW TK/7321

GÖNLÜMÜZDEKİ PROGRAM

1.GÜN / SALDA/ACIPAYAM/PAMUKKALE
Türkiye'nin Maldivleri Salda Gölü manzaralı kahvaltı, Karahöyük eski pazarı, Yazır Köyü, Keloğlan Mağarası, tandır kebabı, Pamukkale travertenleri, Hierapolis gezisi
Termal havuzlu otel
Akşam yemeği otelde..

2.GÜN AFRODISIAS, TAVAS, KALE,
Afrodisias gezisi, öğle yemeği: pideler, patlıcan salatası yöresel mezeler. Tavas, Tabae Örenyeri, Camii gezisi, Hırka Köyü,
Kelleci Kardeşler'de akşam yemeği.

3.GÜN AKKÖY, LAODİKYA, ÇAL, ÇARDAK
Akköy, Laodikya gezisi, öğle yemeği:çöp şiş. Baklan, kaklık mağarası, Çarşı, havalananına varış

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyoruz sevgiyle...

18 Mayıs,Cuma, 2018 Ahmet Faik Özbilge ile Bir Kiev Macerası Geceli Gündüzlü
Buluşma saati 07:00
Buluşma Yeri:Boryspil International Airport, Boryspil, Ukraine, 08307


18-20 Mayıs
Kiev Keşfi ve Eğlence Alemleri
1001istanbul-TIT Topkatours

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Katılım ücreti 140€

Uçuşlar:
Gidiş 18 Mayıs
Ukrayna Havayolları 06:05 İst Atatürk-Kiev
Dönüş 20 Mayıs
Ukrayna Havayolları 19:30 Kiev-İst Atatürk

Gönlümüzdeki Program:
Gündüz keşif ve geziler
Akşam eğlence alemleri
Gidebilirsek günübirlik Lviv

25 Mayıs,Cuma, 2018 Ahmet Faik Özbilge ile Antakya Musadağ Samandağ Titus
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:Hatay Havalimanı, Antakya, Turkey, 31000


25-27 MAYIS 2017 CUMA PAZAR
ANTAKYA GEZİSİ
(1001 İSTANBUL - TIT TOPKATOURS)

Gezi liderleri :
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Kayıt formu linki: http://1001istanbul.com/event/?event=204926076740713

Katılım ücreti 840 TL (Dahil olan: 2 gece otel oda+kahvaltı, yollara uygun sprinter minibüs, rehberlik, Antakya Kültür Mozaiği Sunumu, Ören yeri girişleri)
Tek kişilik oda farkı 100 TL..

Minibüslerde kişi sayısı max 16

Uçuşlar:
Gidiş 25 Mayıs Cuma
THY ile Atatürk Havalimanı'ndan 09:35
Pegasus ile SAW'dan 09:40

Dönüş 27 Mayıs Pazar
THY ile Antakya'dan 19:20

Geliş ve dönüş transferleri yukarıdaki uçuşların Antakya'ya varış ve Antakya'dan gidişine göre yapılacak..

Gönlümüzdeki program:
1. Gün Antakya şehir içi yürüyerek
Adalı Konağı, Eski Antakya Cumhuriyeti Parlamentosu, Asi Nehri, Ulu Cami, Antakya Ortodoks Kilisesi, Valilik, Protestan Kilisesi, Kurtuluş Caddesi (Herod), Affan Kahvesi’nde "Haytalı" ve "süvari", Sinagog, Naim/Zeynep Sanat Atölyesi, Antakya Katolik Kilisesi, Uzun Çarşı (defne sabunu, nar ekşisi, zeytin yağı, kerebiç, kabak tatlısı, taş kadayıf, şalgam, meyan kökü şurubu..), Öğlen yemeği Pöç Kasabı ya da Kasap İhsan (kağıt kebabı, ayran), Çınaraltı Yusuf Usta’da Künefe, Habib-i Neccar Camii, Affan Sokakları, Çivili Çeşme, Gazi Evi, Barbara'nın Barış Evi, ipekçiler, Baklacı ve Humusçu, Uzun Çarşı'da serbest alışveriş vakti, akşam yemeği Anadolu Restoran (Antakya mezeleri, tepsi kebabı, özel tatlı)

2. Gün Musadağ - Titus - Samandağ
Musa Dağı'nda bir vadide dere kıyısında çay,, Batıayaz Köyü Surp Asvadzadzin Kilisesi, Yoğunoluk Kilise Camii, Hıdır Bey Köyü, Musa Ağacı, Vakıflı Ermeni Köyü: kilisesi, kooperatifi, Ermeni yemekleri, Çevlik Sahili'nde deniz molası (?), Seleukeia Pieria Harabeleri (?), Beşikli Mağarası, Titus Tüneli, Nusayriler (Arap Aleviler), Hz. Hızır Makamı, Samandağı, Aziz Simeon Manastırı, Harbiye/Dafne şelale, Akşam yemeği Harbiye'de Kule Restoran (Antakya mezeleri ve Harbiye usulü tavuk veya kebap)..

3. Gün
St Pierre Kilisesi, Charon Kabartması (?), Mozaik koleksiyonuyla meşhur Antakya Arkeoloji Müzesi, Öğlen Maho'nun Yeri ya da Kocayusuf'ta Belen tava, Amik Ovası, Belen Geçidi, İskenderun..

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyorum sevgiyle 🙂
Ahmet Faik Özbilge

25 Mayıs,Cuma, 2018 Kontenjanımız dolmuştur. Pembe Özdemir ile VAN
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


TIT Topkatours - 1001 İstanbul

Tüm detaylar ve kayıt için :
Rehber Pembe Özdemir 05324118690

Kayıt formu linki: http://1001istanbul.com/event/?event=572378286442336

Van (Bian) :Tarihi Urart’ların başkenti, Aktamar Adası, manastırı, gölü, kedisi, peyniri, kilimi, gümüşü, inci kefali, Artos Dağı, Süphan Dağı (4050 m), ters lalesi(ağlayan gelin) ile cennet diyarı Van.

1.gün:25 Mayıs cuma;
Van Havaalanı’nda karşılama,
Van Gölü manzaralı restaurantta Van kahvaltısı,
Tekne ile Akdamar adasına gidiş, Kilise ve Manastır gezisi ve adanın tam karşısında tepeleri karlı Artos Dağı manzarası ve kısmetse ters lale (ağlayan gelin) fotoğraflayacağız.
Konaklama ve akşam yemeği göl manzaralı Merit Otel de.

2.gün:26 Mayıs cumartesi;
360 derece Van gölü gezisi: Tatvan, Küçük Nemrut, Ahlat (müze,mezarlıklar,mağralar)
Öğle yemeği Ahlat, göl manzaralı restaurant’ta.
Erciş balık bendi (van inci kefalinin yumurtlamak için dereye geri dönüş seyahatini izleyeceğiz)Van’a dönüş. Van kilimi görmeye gideceğiz. Konaklama ve akşam yemeği Merit otel .

3.gün:27 Mayıs pazar;
Urart yerleşkesi Çavuştepe, Hoşap kalesi,
Öğle yemeği,Van kale (Tuşba) gümüş işlemeciliğini görüp havaalanına gidiş;
2 gece 3 gün dolu dolu tur. 865 TL.
Tarih inci kefali ve ters laleyi görme zamanına göre ayarlanmıştır.

09 Haziran,Cumartesi, 2018 Pembe Özdemir ile Ermenistan
Buluşma saati 09:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001istanbul - TIT Topkatours

Pembe Özdemir ile Ermenistan'a gidiyoruz.
Bir şehir bir merkez ve 2500 yıllık kültür. Bize hem uzak hem de çok yakın. Yemeden içmeye bize çok benzeyen akrabamız kadar yakın ,komşumuz Ermenistan'a gidiyoruz.

Kesin kayıt için lütfen Pembe Özdemir'i arayınız: 0532 411 86 90

Kayıt formu: https://1001istanbul.com/event/?event=177776402866338

1.Gün:Atatürk Havalimanı'ndan 23:40 Atlas jet ile Erivan'a hareket. 03:05 Zvartnots Havalimanı'na varış.Yerel rehberle buluşma. Konaklama şehrin kalbindeki İmperyal Palace 4* Otel'de.

2.Gün:Kahvaltının ardından şehir turuna başlıyoruz. Tamanyan Parkı,Erebuni Müzesi ve Höyüğü, Ecmiadzn Katedrali (Dünya Ermenileri Katolikosluk Merkezi), Zvartnots Antik Kenti ve Kilisesi (Aynı mimariyi Ani'de Kral gagik kilisesinde görüyoruz). Öğlen yemeği gezi esnasında şehir merkezinde olacak.Akşam yemeği dışarıda. Konaklama İmperyal Palace Oteld'e.

3.Gün:Kahvaltının ardından Hristiyanlık öncesi pagan tapınağı olup hala sapasağlam ayakta duran Garni Tapınağı'nı ziyaret edeceğiz.Daha sonra Şarakan Müziği dinlemek için Geğard Manastırı'na gideceğiz. Öğlen yemeği Sevan Gölü kenarında olacak. Sevan Gölü Erivan'ın ortasından geçen Hrazdan nehri tarafından beslenir. Kafkasların en büyük gölüdür. Gezinin ardından Erivan'a dönüş. Akşam yemeği dışarıda alınacaktır. Konaklama İmperyal Palace Hotel.

4.Gün: Otelde kahvaltının ardından Türkiye sınırında Ağrı'ya bakar bakar durur, Ermenilerin önemli haç merkezi Khorvirap Manastırı'nı ziyaret edeceğiz. Şehre dönüp Ermenilerin muhteşem aromalı konyağı Ararat fabrikasını gezip tadım yapacağız. Öğle yemeğinin ardından Vernisaj pazarına gideceğiz. El emeği göz nuru ile yapılmış danteller, resimler daha neler neler görüp çok ucuza alıp geleceğiz. Akşam yemeğine kadar serbest zaman. Şehrin keşfedilmemiş sokaklarında Pembe ile gezeceğiz. Akşam yemeği dışarıda alınacaktır.

5.Gün: Sabah 05:20 Atlas jet ile Erivan-İstanbul a uçacağız.

Gezi 4 gece 4 gün dır.

Ücret:10 kişi için kişi başı 520$dır.
15 kişi için kişi başı:480$ dır.
Tek kişi farkı:150 $ dır.

Tura dahil olanlar.
Konaklamalar.
Sabah kahvaltısı ve öğle yemekleri.
Yemek esnasında alınan sular.
Rehberlik hizmeti.
Ülke içi ulaşım
Tüm müze ve ören yeri girişleri .
Rehber ve kaptan bahşişleri.
Yurtdışı sağlık sigortası,

Dahil olmayanlar;
İst-Erivan
Erivan-ist uçuş biletleri.
Havaalanında vize ücreti(7 $)
Akşam yemekleri (Rest lara rezervasyon yapılacak)
Yemekte alınacak içecekler.
Yurtdışı çıkış pulu 15 tl.

21 Haziran,Perşembe, 2018 Pembe Özdemir ile Erzurum Yusufeli Şavşat Kars
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


TIT Topkatours-1001istanbul
Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=319930581826224

Buluşma yeri ve saati: 10:00 Erzurum Havaalanı
Dönüş: 24 Haziran Kars Havaalanı, geç uçuş öneriliyor.

Erzurum-Yusufeli-Şavşat-Kars

3 gece 4 günlük program.
Türkiye’nin en güzel coğrafyasına yolculuk Erzurum’dan başlıyor ve serhat şehri Kars’ta bitiyor. Doğası henüz bozulmamış, evlerine beton girmemiş köyleri ve ülkemizin diğer bölgelerinde hiç rastlamadığınız Gürcü-Ermeni krallık dönemi mimarisi ile donatılmış kiliseleri ile çok farklı bir bölgemiz. Ayrıca bize muhteşem fotoğraflar verecek doğası ile Kaçkarlar, Karçallar, ve Çoruh.🌟🌟🌟🌟🌟


1.Gün: Erzurum Havaalanı karşılama ;
Ulucami(1179 Saltuklu), Üç Kümbetler, Çifte Minare Medresesi(1253 Selçuklu), Yakutiye Medresesi(İlhanlı 1308). Öğle yemeği molamızda Erzurum’un meşhur cağ kebabını tadıyoruz. Gezimizi Trans Kafkasya boru hattı yapılırken bulunup çıkarılan, batı müzelerinde pek rastlamadığımız tarihi objelerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi ile kapatıyoruz.
Konaklama ve akşam yemeği Erzurum Palan Otel'de.

2.Gün: Otelde kahvaltının ardından yönümüz kuzeydoğu istikametinde, Oltu,Tortum, ve Yukarı Çoruh havzalarını içeren derin kurak vadiler, Tortum Şelalesi, yukarılarında zümrüt yeşili köyler ve kiliseleleri ile Yusufeli, Şavşat ve Laşet. Ardından Erzurum’dan yaklaşık 80 km ileride Yusufeli sınırındaki Öşkvank(prens) Gürcü Ermeni Kilisesi’ni geziyoruz. Öğle yemeği Yusufeli’nde. Daha sonra Dörtler Kilisesi bağlık bir çayırda tek başına bizi bekler🌸 İşhan Kilisesi de gözden ırak olduğundan hala ayakta ve o da bizi bekler🌸 Yusufeli ve barajı boyunca zümrüt mavisi ve yeşilliği takip ederek Artvin üzerinden Şavşat ve Laşet'e(gürcüce acı su demek) kadar yola devam edeceğiz. Aynı gün Kaçkar’ın(ermenice cesur kaya anlamında) en yüksek tepesini göreceğiz,3937 m. Konaklama ve akşam yemeği Laşet Bungalow Otel'de.

3.Gün: Gözümüzü Karçal dağ manzarası ile açıp horozun ötüşü ile uyanıp kahvaltımızı
mis gibi bir havada yapacağız.Turumuza köyde yürüyüşle başlayacağız. Her dakika yükselerek Karagöl’e ulaşıp istersek tekne gezisi, istersek yürüyüş yapıp yola devam edeceğiz.Beton değmemiş ahşap evleri ile keşke buralarda otursak diyeceğimiz en güzel köylerden biri, yüz yıllık ceviz ve dut ağaçlarının arasında Cevizli Köyü’nü gezeceğiz. Köyün adı gürcü dilinde Tibeti(ılıca).12 yy Gürcülerin en büyük şairi Şato Rustaveli’nin de eğtim gördüğü Tbeti Manastırı’nı ve heybetini ziyaret edeceğiz.Öğle yemeği piknik şeklinde olacak daha sonra az gidip uz gidip dere tepe düz gidip Kars’ta Kasr-ı Şirin Otel'de konaklayacağız. Akşam yemeği dışarda ve menüde “Piti olacak.

4.Gün;Kahvaltının ardından Kars eski şehir gezisi; Kale, Kars deresi boyunca yok edilmiş yarı ayakta duran taş köprü, Mazlum Ağa Hamamı, Malakan un değirmeni, ermeni kilise kalıntıları,12 Havari Kilisesi, Harakani Mezarı, ve Taht Düzü meydanında Valilik, Defterdarlık ve misafirhanesi ile turumuzu sonlandırıp öğle yemeğinin ardından Kars Havaalanı'na gideceğiz.👋👋👋👋

Turumuz 3 gece konaklama 4 gün.
Uçak hariç herşey dahildir. 1250 TL

27 Haziran,Çarşamba, 2018 Pembe Özdemir ile Karadeniz Yaylaları
Buluşma saati 09:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Tur tarihlerimiz:
27 Haziran- 03 Temmuz ve
07-13 Temmuz

Rehber: Pembe Özdemir 0532 411 86 90

Kesin kayıt için lütfen linkteki formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=398549643906541

Karadeniz Yayla turumuz Trabzon Havalimanı'nda başlar.
Yayla turumuzda nefes kesen orman ve dağ manzaraları eşliğinde günde en az 45 dakika, en uzun 1,5 saat süren aheste yürüyüşler yapıyoruz.
Dağlar: Kaçkarlar, Altıparmak ve Karçallar. Yürüme sorunu olan katılımcılarımız konaklama yerlerinde nefis manzaralar eşliğinde çay vs içerek keyif yapabilirler.
Bu tur bir doğa turudur. Konaklamaları eski ahşap konak, pansiyon ya da motellerde yapıyoruz. Bizim turumuzun güzergahı otobüs ile yapılamayacağından minibüs ya da jeep kullanıyoruz. Baton kullanımı yürüyüşleri kolaylaştırır(Uçak kabinine alınmaz, bagaja verilmesi gerekir).
Amazon ve Orta Amerika Yağmur Ormanları'nda yürümüş biri olarak Karadeniz favorimdir diyorum. Karadeniz yaylalarımızı doğası bozulmadan görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

1.GÜN: Trabzon Havalimanı saat 10:00 buluşma. Ardından Sümela Manastırı ve Maçka Deresi fotoğraf molası.(Sümela Manastırı süresiz kapalıdır). Maçka Deresi kenarında Coşan Dere Tesisi'nde 11:30 civarı mıhlama, bal, tereyağ, tam buğday ekmeği ve nefis Rize çayı ile Karadeniz'in ilk lezzet durağında doyduktan sonra ver elini Fırtına Vadisi. Yolda bıçakları ile meşhur Sürmene'de alışveriş molasından sonra Fırtına Vadisi'ni takip edip Zil Kalesi, Palovit Şelalesi, şimşir ormanlarını görüyoruz. Çamlıhemşin'in Aşağı Çamlıca köyünde 150 yıllık ahşap konaklarda akşam yemeği ve konaklama.
2.GÜN: Kahvaltının ardından Fırtına Vadisi'nde isteyene rafting ve zip line etkinlikleri( Ayrıca ücrete tabidir). Şinçiva (Şenyuva) Laz mimarisi ürünü köprüyü seyrederek öğle yemeği. 15 km'lik stabilize yoldan sonra Elevit Yaylası'nda 40 dakika yürüyüş, ardından Pokut Yaylası'nda konaklama(2180m).
3.GÜN: Gürcü hanımların hazırladığı nefis kahvaltıdan sonra yarım saat minibüs yolculuğunun ardından 1.5 saatlik nefis bir orman yürüyüşü ve Hazindağ Yaylası'nı keşfediyoruz. Çaylar içildikten sonra yola devam. Minibüs ile otele dönüyor ve sucuk ekmek yiyoruz. 1 saat dinlendikten sonra çökmüş sis okyanusunda güneşin batışını izliyor ve akşam yemeği için pansiyonumuza dönüyoruz.
4.Gün: Pokut'dan ayrılıyor ve Ayder'de kahve molasının ardından Avusor Yaylası'na stabilize yoldan devam ediyor, tulum ve kemençe eşliginde Avusor'a varıyoruz. Ev sahibi maviş Elmas'ın kişiligini yansıtan lezzet ve bolluktaki öğle yemeğinin ardından dinlenmece. Daha sonra bir saatlik yürüyüşle krater gölüne (2500 m) beyazlaşan dağ laleri arasından yürüyüyoruz. Kaçkarların tam eteğindeyiz ve keyfimize diyecek yok!! Tırmanışın mutluluğu ile akşam yemeginin ardından deliksiz bir uyku çekiyoruz.
5.GÜN: Avusor'dan ayrılıyor ve Fındıklı laz mimarisi ürünü 150 yıllık konakları tanıdıktan sonra Hopa Çifte Köprü'yü görüyoruz. Hopa'da ögle yemeği tereyağda mezgit ve ver elini Borçka. Çoruh nehrini geçip Maçahel (Türkiye deki yağmur ormanları) Maral köyünde ahşap bir otelde kalıyoruz.Konfor iyi yemekler zayıf! Destekte bulunuyoruz.:))
6.GÜN: Kahvaltının ardından 30 dakika boyunca Maral Şelalesi'ne gürgen, meşe ve palamut ağaçları arasından yürüyoruz. İsteyen nefis çayını içiyor, isteyen şelalede yüzüyor, isteyen her ikisini de yapıyor:)) Dönüş yolunda İmerit Camii ve Camili Camii'ni geziyoruz ve Sevda'nın evinde ev yemekleri yedikten sonra Borçka Karagöl ve Heba yaylasına hareket ediyoruz. Konaklama ve nefis akşam yemeği ve çaça ile (gürcü içkisi) günü kapatıyoruz. Rakım 2400 m.
7.GÜN: Heba Yayla'sında kahvaltının ardından hareketle Sürmene'ye varıyor ve pidesini tadıyoruz. Buralara gelip çay üretimini görmemek olmaz. 2.Rum Pontos yapısı Ayasofya'yı ziyaret ettikten sonra Trabzon hasır bilezik yapımını görüyoruz ve havaalanına hareket ediyoruz. En erken akşam 20:30 uçağı ile evlerimize dönmek dileği ile..
Tur ücreti: 2150 TL
Ücrete dahil olanlar: Konaklama, tüm yemekler, bölgede ulaşım ve rehberlik hizmeti.
Ücrete dahil olmayanlar: Uçak bileti, içecekler, özel harcamalar ve giriş ücretleri

16 Temmuz,Pazartesi, 2018 Göcek'te Felsefe Atölyesi
Buluşma saati 12:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001istanbul - TIT Topkatours
Göcekte Felsefe Atölyesi 16 - 20 temmuz
Detaylar ve kayıt için Ayşen Özagar 0533 356 96 26
Dr. Kaan Özkan ile Koridor Akademi Felsefe Atölyesi
Mavi Felsefe...hem düşünüyoruz, hem tartışıyoruz, hem de tatil yapıyoruz..
Program:
16 Temmuz - 20 temmuz
16 Temmuz öğleden sonra Göcek Vira Otel Giriş
17-18-19 Temmuz 10.00 - 19.00 Tekne ile Göcek koyları
Her gün sabah 1.5, öğleden sonra 1.5 saat felsefe atölyesi
20 Temmuz otelden ayrılış
2 kişilik odalarda konaklama kahvaltı dahil
Tekne ücreti dahil
Öğlen yemekleri(soğuk yemekler) ve içki dahil
Toplam 9 saat atölye ücreti dahil
Kişi başı 2100 tl

25 Temmuz,Çarşamba, 2018 Pembe Özdemir ile Kuzey Pakistan
Buluşma saati 11:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


TIT Topkatours - 1001 İstanbul
Tüm detay ve kayıtlar için
Rehber: Pembe Özdemir 05324118690

Kayıt formu linki: http://1001istanbul.com/event/?event=319930581826224

Kuzey Pakistan tur programı;
Baltistan’da denir. Çin, Afganistan, Hindistan sınırlarında, etrafı Hindukuş, Himalayalar, karakorum sıra dağlarının muhteşem görüntüleri, bitmek tükenmez vadiler,600 çeşit dil,dünyanın en uzun yaşam rekoruna sahip Hunza Türkleri (hunzakut), Büyük İskender in kayıp kabilesi Kalaşlar. Hindukuş dağlarının Bamburet vadisinde yaşıyorlar. Dünyanın çatısında kralların oyunu Polo sahası Shandur Pass’ı göreceğiz. Rengarenk süslenmiş kamyonları. Muhteşem İndus nehri ve sayısız kollarından asma köprüler’den geçeceğiz. Buzullar, göller daha neler neler.
1.Gün: 26 Temmuz çarşamba sabah 00:04 te İslamabat’ta karşılama, İç hatlara geçiş PK 451 uçuşu ile Skardu şehrine uçacağız. 30 dakikalık uçuş uçaktan güzel havada Himalaya ve karakurum dağlarını görebileceğiz.
Öğle yemeği
Kachura gölü
Konaklama Ghangchan guest house ,akşam yemeği guest house de.

2.Gün;27 Temmuz perşembe;
Skardu ve etraf gezisi
Shigar vadisi
Amburik camisi( bizden daha dindar görünüp camilerin çok az göründüğü ülke)
Shigar pazarı
Shgar kalesi
Öğle yemeğinin ardından
Jarba Tsho gölü, gölde istersek yüzme molası, fotoğraf çekimi, çay molasının ardından kasaba görünümlü Skardu’ya dönüş. Konaklama ve akşam yemeği

3.Gün:28 Temmuz cuma
Kahvaltının ardından Sadpara gölü alabalık avı ile meşhur.
Himalayaların en yüksek platosu Doesai de çiçekleri ve renklerine hayran kalacağız. Kuşları, kemirgenleri, kala pans, Bada pani nehirleri. Öldürücü anlamına gelen Nanga parbat dağını (8126m) görüp ağzımız açık kalacak. Shyoser gölünü geçip 3 saat yolculuk yapıp Rama Astore vadisinde PTDC Motelde konaklama ve akşam yemeği

4.Gün;29 Temmuz cumartesi
Rama-Gilgit-Hunza, kahvaltı öncesi 2 saat Rama gölünü gezip ardından kahvaltı yapacağız . 3 saat yol aldıktan sonra dünyada benzersiz 3 büyük dağ sinsilesini gören noktada foto molası verip tekrar yarım saat yol alıp yemyeşil bir vadide olan Gilgit şehrinde öğle yemeği alacağız.
Gilgit gezisi, Gilgit nehri üzerindeki Asmalı köprü, Pazarını (keçi çenesi kılından yapılmış kaşmir şallar, örtüler, o heybetli dağlardan çıkarılmış binbir çeşit yarı değerli taşlardan gözünüzü alamayacaksınız. Aklımda kalacağına benim olsun deyip satın alacaksınız. Fiyatlar çok ucuz!
2 saat yol alıp Hunza vadisine uzanacağız. Yol üzerinde Orijinal hala dağlarda zikzak çizen ipek yolunu, 7700 m yükseklikte olan Rokopoşi dağının eteklerinde çay molası vereceğiz.
Konaklama Hunza Serena Karimabat Otel’de
Akşam yemeği otelde.

5.Gün; 30 Temmuz Pazar
Kahvaltının ardından Hunza vadisinde Altit köyü (Hunza türklerinin yaşadığı) Altit kalesi, En tepe nefes kesici manzarası ile muhteşem. Hunza Türkleri aynı zamanda Hz. Ali’nin imamlarından Caferi’nin oğlu İsmail’in adınıda aldığı İsmaili mezhebi mensubuları. Alamut kalesi Hasan Sabbah fırsatınız varsa okuyun derim. 900 yıllık Altit kalesinde İsmaililerin saraylarını ve kalesini göreceğiz. Şimdiki temsilcisi Ağa han’lar. Konaklama ve akşam yemeği
Silk road Lodge Gulmit.

6.Gün :31 Temmuz Pztesi
Gulmit-Khunjirap pass-Gilgit
Tüm gün Khunjirap pass’pakta olacağız. Çin sınırı Rakım 4700 m Batı Çin Uygurların yaşadığı Kaşkar ipek yol geçiş kapısı. Gulmit’e dönüş yolunda
Shısper 7611 m tepesini
Batura peak
Topoptan peak
Passu peak
Batura buzulu
Öğle yemeği piknik şeklinde. Hamid güzel nudly yapar. Peynir, Zeytin benden:)) Gulmit’e dönerken Passu köyü ziyareti , 2 saat yolculuğun ardından bu seyahatin en iyi konaklama Otel’i Serena Gilgit’te akşam yemeği alıp konaklayacağız.

7.Gün:1 Ağustos salı
Gilgit-Phandur, zorlu yolculuk başlar
Gilgit şehrinden 5-6 saat Gizir nehrini takip edeceğiz.
Kajati gölü manzara fotosu çekeceğiz. Phander pass gölü, Phander PTDC Motelde konaklama ve akşam yemeği.

8.Gün:2 Ağustos Çarşamba
Phandur-Buni
Tüm gün yolculuğa devam edeceğiz. Kralların ve asillerin sporu olarakta bilinen at üzerinde yapılan (cirit) POLO’nın , dünyanın çatısı denilen 3800 m’de ki Shandur Pass’ı göreceğiz. Öğle yemeği Ptdc Mastij de alıp Bir kaç saat nefis manzara eşliğinde Buni Ptdc Motel’de konaklayacağız. Gece gökyüzünden yıldız toplayacak yıldızlara yakın olacağız.

9.Gün:3 Ağustos Perşembe
Buni-Chitral-Bamburet
Buni-chitral 2 saat yolculuğun ardından Chitral şehrinde Bamburet vadisine gitmek için polisten geçiş belgesi alıp, Hindukuş dağının en yüksek zirvesi Tirichmir 7708 m’in fotosunu çekip iki dağ arasından açılmış yollardan kalbimiz ağzımıza gelerek gideceğiz. Çook heyecanlı herkesin yaşaması gerekli. Konaklama ve akşam yemeği Kalaş’ların yaşadığı vadi Bamburet Ptdc Motel’de. Çok güzel mutlu olacaksınız.

10.Gün 4 Ağustos Cuma
Bamburet;
Kalaş müzesi, Kalaş mezarı, geleneksel giysileri ile kalaş kadınları, Kalaş çocuklarının okuduğu okul, Köy gezisi Öğle ve akşam yemeği bamburet PTDC Motel’de. Devletin koruması altında, Yunanistan’ın ekonomik olarak desteklediği İskenderin ardılları.

11.Gün:5 Ağustos cumartesi
Bamburet-İslamabad
Zorlu bir gün olacak. Tüm gün yolculuk.
Chitral-İslamabad uçuşu haftada 2 gün ve uçağın kalkıp kalkmama riski var.
Dağlar, Himalaya Sedir ormanlar, Nehirler eşliğinde yolculuk yapacağız. Konaklama otel İslamabad. Akşam yemeği otelde.

12.Gün:6 Ağustos Pazar
Kahvaltının ardından İskender’in Hintlilerle savaşırken öldürülen atı, efsanevi atı’nın adına kurulmuş Bukefalos şehir şimdiki Jehlum’a gideceğiz. Tarihte at için kurulmuş tek şehir özelliğini koruyor.
Rothas fort, 16 yy yapılmış Unesco dünya mirası seçilmiş kaleyi göreceğiz. Öğle yemeği jelhem. Kalan zamanda İslamabad şehrini araba ile gezeceğiz. Akşam yemeği İslamabad manzaralı güzel bir restaurant’ da.
Konaklama İslamabad otelde

Tur fiyatı 1950 Dolar.

13.Gün 7 Ağustos Pazartesi
İslamabad-İstanbul
5:20 uçağı ile İstanbul’a yolculuk

19 Ekim,Cuma, 2018 Pembe Özdemir ile Safran Hasadı
Buluşma saati 06:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001İSTANBUL-TITTOPKATOURS

19-20 Ekim Pembe Özdemir ile Safran Hasadı

Rehber: Pembe Özdemir 0532 411 86 90

Kayıt linki:

1.GÜN: Sabah 07:00 Taksim'den hareketle 410 km yolu mola vererek aşıp UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan, 18. ve 19.yy'larda yapılmış ve halen içlerinde yaşanılan konakları ile ünlü Safranbolu kasabasına varıyoruz. İlk önce öğle yemeği alıp Safranbolu gezimize başlıyoruz. Otobüs ile Hıdırlık tepesine gidip şehrin panoromik fotoğrafını çekiyor ve sonra da şehri yürüyerek keşfediyoruz:
Kaymakamlar Evi Müzesi,
Cinci Han Hamamı,
Cinci Han (Kervansaray),
İzzet Paşa Camii,
Eski manifaturacılar, bakırcılar, semerciler ve yemenicileri görüp, lokum alışverişi yapıp otelimize dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelde.
Talep olursa akşam yemeğinden sonra Tarihi Cinci Hamamı'nda hamam sefası yapıyoruz.

2.Gün: Kahvaltının ardından, yılda bir defa hasatı olan safran çiçeğinin eşsiz güzelliğini sepetlerimizi kolumuza takarak önce tanıyoruz ve ardından kendi ellerimizle toplamanın keyfini yaşıyoruz. Daha sonra türkmen ve bektaşi olan Yörük Köyü'nü, ahşap konaklarını ve de yunaklarını geziyoruz. Öğle yemeği yöresel. Daha sonra Tokatlı Kanyonu üzerinde cam teras ve ince su kemerini görüp, Konari Gölü kenarında çay molasının ardından İstanbul'a dönüyoruz. Akşam yemeği için otoban üzerinde duruyoruz.
Tur ücreti:10 kişi:730 tl dır.
15 kişi:635 tl dır.
20 kişi :545 tl dır.
25 kişi:515 tl dır.
Tek kişi farkı:140 tl dir.

25 kişi ye kadar midi bus kullanılacaktır.
30 kişi üzeri büyük otobüs kullanılacaktır.
Buluşma: Taksim AKM önü sabah saat 7:00 tekerlek döner:) Asya yakasında ikamet edenler için buluşma yeri ve saati daha sonra belirlenecektir.

Not: İlk kahvaltı otobüste sandviç ve içecek şeklinde olacaktır.
Konaklama bir gece Hilton Garden İnn Safranbolu.

Tura dahil olanlar:
Ulaşım ve rehberlik hizmeti,
2 kahvaltı,
2 öğle yemeği,
1 gece konaklama ve akşam yemeği,
tüm müze giriş ücretleri.

Tura dahil olmayanlar:
Kişisel harcamalar,
akşam yemeği için İstanbul'a dönüş yolunda serbest zaman verilecek, bu yemek ücrete dahil değildir,
tüm içecekler.

19 Ekim,Cuma, 2018 Ahmet Faik Özbilge ile Safranbolu Amasra Yedigöller Keşfi
Buluşma saati 07:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


SAFRANBOLU AMASRA YEDİGÖLLER
1001istanbul - TIT Topkatours
25-28 Ağustos Cuma-Pazar

Tüm detay ve kayıtlar için gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE'yi arayınız : 0532 4147210

Gezi ücreti 585 TL (Ücrete dahil olanlar; Araç, Safranbolu evlerinden birinde 2 gece konaklama, akşam yemekleri ve kahvaltı, öğle yemekleri, rehberlik)

Geziye katılımın az 12 kişi olması gerekmekte..

Diğer masraflar: Ören yeri girişleri, özel harcamalar vs

Buluşma 07:00 Taksim AKM önü, 07:30 Söğütlüçeşme Metrobüs Durağı

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz:
http://1001istanbul.com/event/?event=465004367232010

Gönlümüzdeki program:

1.GUN (İSTANBUL - SAFRANBOLU)
Sabah dosdoğru Safranbolu.. Cinci Hanı, Kaymakamlar Müze Evi, Pazar Yeri, Arasta (Yemeniciler Arastası), Köprülü Camii, Güneş Saati, Semerciler-Manifaturacılar-Demirciler-Bakırcılar Çarşıları, Lokum Atölyeleri'ni takiben, öğle yemeği molası.. Ardından şehri üstten görebilmek için Hıdırlık ve türbeleri.. Serbest zaman sonrası Safranbolu konakları ve meşhur 'Çamaşırhane'siyle Yörük Köyü.. Seyir terasından “Tokatlı Kanyonu” ve İncekaya Su Kemeri. Akşam yemeği ve konaklama Safranbolu'da.

2.GUN (SAFRANBOLU - AMASRA - SAFRANBOLU)
Çam ormanlı, dereli, çaylı ve dağlı, bayırlı bir yoldan Bartın’a ulaşma. Ordan da Amasra.. Tepeden müthiş bir görüntü.. Sonrasında Kale içi, Kilise Camisi, Liman ve Tahtacılar çarşısı. Amasra’ya özgü balık lokantalarında öğle yemeği.. Serbest zaman sonrası Safranbolu'ya dönüş..

3.GUN (SAFRANBOLU -YEDİGÖLLER - İSTANBUL)
Sabah, kahvaltı sonrasi, Çaycuma yoluyla, baston yapımıyla meşhur Devrek, ordan da doğruca Yedigöller: Seyir Terası, İncegöl, Sazlıgöl, Kurugöl, Nazlıgöl, Dilek Çeşmesi, Büyük Göl, Serin Göl, Derin Göl, Geyik Üretme Çiftliği, Şelale, Gülen Kayalar.. Gezilerimizi bitirip İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz.

Gönlümüzdeki programa her ne kadar riayet etmeye çalışsak da, sürprizlere açık olduğu belli olan bir keşfe çıktığımızı da unutmuyoruz.. İnşallah gönlümüzdekinden fazlasını da yaparız!!