21 Ekim,Cumartesi, 2017 Egemen Demircioğlu ile Taksim'den Galatasaray'a Beyoğlu
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


EGEMEN DEMİRCİOĞLU REHBERLİĞİNDE "TAKSİM'DEN GALATASARAY'A BEYOĞLU" GEZİSİ
1001Istanbul Rehber Grubu etkinliğidir. TIT Topkapı Tur seyahat acentesinin çatısı altında gerçekleştirilmektedir.
Tarih: 21 Ekim Cumartesi
Başlama saati ve yeri: 9:30 Elmadağ Starbucks (Divan Oteli sırasında)
Kesin kayıt için Egemen Demircioğlu'nun aranması rica olunur: 0535 63748 21
Benim rehberliğimde yapacağımız "Taksim'den Galatasaray'a Beyoğlu" gezimize herkesi beklerim. Elmadağ'dan başlıyoruz, çünkü orada "sürpriz" bir şekilde karşımıza Halikarnas Balıkçısı ve onun "çılgın ailesi" çıkıyor. Cumhuriyet'in simgesi meydan, anıt, park... ve kışla tabii... ve kapitülasyonların simgesi Cadde-i Kebir... arka sokaklar.. hanlar.. pasajlar... konaklar... sefaretler... Salah Birsel'i de anacağız Nisuaz Edebiyat Fakültesi'nde... Ve Atilla İlhan'ı tabi Eptalofos kahvesinde ve Afrika Han'da... ve (bambaşka bir bağlamda!) Paris Kahve'yi... Münir Nurettin Selçuk ve Saray... Alkazar, Lüks, Rüya... Abanoz! Art Nouveau... Bankerler... Spor kulüpleri... Zapyon, Esayan, Zoğrafyon... Sultani... Ara Güler... Orhan Pamuk... Çok zengin güzergah. Hepsini sayamadım. Ben anlatmayı çok seviyorum. Buluşmak görüşmek için de şahane vesile bence. Sevgiler
Katkı payı 60 TL'dir (rehberlik hizmeti + kulaklık bedeli).
Foto: Cem Argun
Cumhuriyet Anıtı'ndan ayrıntı. Anıt, anlatmayı en sevdiğim noktalarından bu güzergahın.

21 Ekim,Cumartesi, 2017 Mimar Sinan'ın İstanbul'u Hilmi Çalış ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma yeri ve saati: Üsküdar Vapur İskelesi saat 10:00
Detaylı Bilgi ve Kayıt için;
Hilmi Çalış 0506 638 2004
Katılım Bedeli: 60 TL
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Bir sengine koca Acem mülkünün feda edildiği şehirlerin ecesi İstanbul’un 16. Yüzyılından hikâyeler…
Kayseri’nin bir köyünden başlayarak, üç kıtayı adımlayan, İstanbul’un asıl efendisi Sinan’ın masalını amellerinden dinleyerek, şehrin gizemlerine bir davettir bu, eyyyy yolcu.
Bir yüzü aya, bir yüzü güneşe meyleyeden, güzelliğiyle Mihrimah’ın bahtsız talihi, titizlik hastası Şemsi Paşa’nın Osmanlı’ya illet ettiği zillet, kurnalarında pazarlık edilen hamam. Sarayın tomurcuk güllerinden yükselip kayınbabasının ayakucuna iliştirilen caminin haris banisi, Sinan’ın yokuşu düz eden pergeli. İstanbul’un ortasındaki boş taht, güneşi en güzel batıran cami, Koca Sinan’ın kendine layık gördüğü fakir mescit, bir cami uğruna Bağdat’a gidip gelen Takkeci Mehmet Ağa’nın kitaplara konu olan hayatı…
Hikâyelerin gerçekleriyle donanan güzellikler, size her teferruatı unutturacak.
Gönlümüzdeki program: Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, Mimar Sinan Çarşısı, Şemsi Paşa Kuşkonmaz Camii, Rüstem Paşa Camii (dışarıdan), Süleymaniye Camii, Şehzadebaşı Camii,Takkeci Mehmet Ağa Camii, Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii.

21 Ekim,Cumartesi, 2017 Sulukule'den Lonca'ya Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Gezi Lideri HÜSEYİN AVNİ 0532 425 0426
Buluşma Yeri Mihrimah Sultan Camii, saat 10:00'da
Katılık formu: http://1001istanbul.com/event/
(katılım formunu doldurmanızı rica ederiz)
Katılım Bedeli 60 TL
Gönlümüzdeki Program:
Edirnekapı (Harissius Kapısı), Mihrimah Sultan Camii, Aya Dimitri(Sarmaşık) Kilisesi, Sarmaşık Sokak, Neslişah Sultan Camii,
dünü ve bugünü İle Sulukule, Pempton Kapısı (Sulukule Kapısı), Aya Yorgi Kilisesi, Aetius Sarnıcı (Karagümrük Stadı), Surlar, Tekfur Sarayı, Kuş Pazarı, Adile Şah Kadın Hatice Sultan Camii, Kasturya Sinagogu (günümüzde otopark), öğle yemeği molası (arzu edenler için odun ateşinde pide), İştipol Sinagogu, sion yıldızlı ahşap evler Eğrikapı, Kırkçeşme Maksemi, Cellat Mezarlığı, Panaya Suda Kilisesi, Mimar Mustafa Ağa Çeşmesi, İvaz Efendi Camii, Anemas Zindanı, Hançerli Hamamı, Emir Buhari Tekkesi, Aşki Molla Tepesi (muhteşem manzara eşliğinde çay molası), Panaya Blakherna Kilisesi, falcıları ve müzisyenleri ile ünlü Lonca Mahallesi.

21 Ekim,Cumartesi, 2017 Şehzadebaşı'ndan Fener'e Metin Kural ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


ŞEHZADEBAŞI VEFA SARAÇHANE ZEYREK ÇUKURBOSTAN FENER
(TIT TOPKATOURS-1001İSTANBUL)

Gezi Lideri METİN KURAL 0532 2853392

Buluşma 10:00 Vezneciler Metro çıkışı (Yenikapıdan sonraki metro durağı)

Katılım ücreti 60 TL

Rezervasyon için lütfen formu doldurunuz http://1001istanbul.com/event/?event=1685190968448146

Gönlümüzdeki program:
Şehzade Camii, Damat İbrahim Paşa Medresesi, Vefa Lisesi, Vefa Kilise Camii, Vefa Bozacısı, Valens Kemeri, Kadınlar Pazarı, Öğle yemeğinde Büryan Kebap, Zeyrek (Pantokrator) Camii, terasta çay molası, Eski İmaret (Pantepoptes) Camii, Yavuz Sultan Selim Camii, Abdülmecid Türbesi, Çarşamba, Hırami Ahmet Paşa Camii ve İsmailağa Camii, Kremit Yokuşu'ndan Fener'e iniş, yolda pek bilinmeyen Rum Ortodoks Kiliseleri.......

22 Ekim,Pazar, 2017 Haliç'in Meyhaneleri; Sır Mekanları Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


HALİÇ'İN MEYHANELERİ SIR MEKANLARI
TIT Topkatours-1001istanbul

Anlatan Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26

Buluşma 10:00 Karaköy İskelesi çıkışı

Katılım ücreti 60 TL

Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654

Gönlümüzdeki program :
Gezimize kısa bir Karaköy turu atarak başlıyoruz.. Yeraltı Camii, Fransız Geçidi, Rus Çatı Kiliseleri, Türk Ortodoks Patrikhanesi, (arada minik bir sürpriz), Heykelli Ziraat Bankası'nı gördükten sonra, 11:45 vapuruna binip Sütlüce'ye geçiyoruz.
Sadrazam Mahmut'ta uykuluğun ve tereyağda işkembenin tadına bakıp Hasköy yürüyüşümüzü yapıyoruz.. 14:10 vapuruyla Hasköy'den Ayvansaray'a geçiyoruz..
Aralarda eski meyhaneler nasıldı, neler yenilir içilirdi, adetler, raconlar, jargonlar ne şekildeydi, bunları da konuşuyoruz.. Ayvansaray'dan Balat'a dek surların ve bazı ilginç yapıların yanından geçip Sahil Meyhanesi'nde soğan dolmasını teftiş ediyoruz.
Akabinde Balat'ın tarihi yapıları, sanat atölyeleri ve eskici dükkanlarıyla dolu sokaklarını arşınlayıp, Agora Meyhanesi'ne de bir selam çakıp Vodina Caddesi'ndeki Hüseyin'in Yeri'ne dalıyoruz. Sarımsaklı Arnavut ciğeri ve Karadeniz usulü tereyağında ıspanaklı yumurta nasıl bu kadar lezzetli olurmuş yerinde müşahede edip tekrar yola koyuluyoruz..
Sefaradlara dair bir kaç noktaya göz atıp arzu edenlerle Fetih İşkembe Salonu'nda nefis şirden-damardanımızı bile içiyoruz.. Ardından, Cumbalı Serhat'ın yerinde kahve molamızı verip biraz açılıyoruz derken, hoop bir otobüse atlayıp Küçükpazar'ın yolunu tutuyoruz..
Orda da bizi henüz eski dokusunu ve ruhunu kaybetmemiş bir sokakta, İstanbul'un salaş ve sevimli bir mekanı bekliyor: Aslında gizli bir koltuk meyhanesi olan Köfteci Ali'nin köftesi, piyazı, böbreği, koç yumurtası, güler yüzü, kalenderliği..! - Peki yanında ne içicez? - Hallederiz abi! diyen bir şef :)
E artık burdan sonra dağılabilir veyahut burada kalıp da dağılabiliriz :)

22 Ekim,Pazar, 2017 Cem Cinol ile Beyoğlu Pera 60'lar 70'ler
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Detaylar
Turizm camiasının en renkli simalarından CEM CİNOL ile Beyoğlu'nda 60'ları 70'leri geziyoruz; mekanlar, kişiler, anılar, duygular, yaşanmış olaylar, kimine göre yakın, kimine göre uzak tarihimizde nostaljik bir zaman yolculuğu.....
(Cem Cinol 0532 6729927)
Buluşma 10:30 Cumhuriyet Anıtı'nın yanında

Katılım ücreti 60 TL
TIT Topkatours-1001istanbul
Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654

Cem Cinol'dan :
Beyoğlu Belediyesi içindeki yapıların geçmişten günümüze dek bölgeleriyle birlikte, sosyo-politik, mimari ve kültürel değişimini görünür kılan interaktif bir bellek yaratma projesidir, uygulamaya çalıştığımız. Tarihin, muktedirlerce yazılan bir yanılsama olmasının karşısında, bireysel anılarımızdan ve yaşanmışlıklarımızdan yola çıkarak alternatif bir Beyoğlu tarihi yazımı oluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız, büyük tarih yazınları kadar öznel ancak görece daha "tarafsız" olan bireysel anılardan oluşan bir çeşit kollektif kentsel hafıza oluşturmak.

"Taksim'den Galatasaray'a, ardından Tünel'e kadar uzanan Cadde-i Kebir veya İstiklal Caddesi denen o büyük caddenin çevresini donatan bir sokaklar ve binalar yumağıdır bizim Beyoğlu dediğimiz mahalle. Aslında çok daha geniş bir alana yayılmış mahalleler topluluğuyla, Paris’te “Six-eme arrondıssement” (6. Bölge) diye bilinen Belediye biriminin kentin en mamur bölgesi olmasına öykünerek, özel olarak adlandırılmış olan, İstanbul'un meşhur 6. Belediyesidir Beyoğlu.

Neler vardan çok, neler yoktur demek en doğrusu olacak Beyoğlu için. Döneminin en varlıklı ailelerinin, sanatçılarının, başta Levantenler olmak üzere, Rum, Ermeni, İtalyan, Fransız, İngiliz, Alman, Rus, Macar, kısacası tam deyimiyle otuz iki milletin iç içe yaşadığı bir ayrı dünyadır Beyoğlu.

Konutları, otelleri, pasajları, lokantaları, barları, gece kulüpleri, tiyatroları, sinemaları, café chantant'ları, pastaneleri, mağazaları, genel evleri, kiliseleri ve okullarıyla çılgın bir ressamla, dahi bir müzisyenin, yüz elli yılda, el ele yarattıkları müthiş bir senfonik cennet - cehennem tablosudur Beyoğlu.

Salah Birsel dostumun dediği gibi 'ah Beyoğlu, vah Beyoğlu! Yandı bitti kül oldu'.

Geçmişte belki de dünyanın en zengin ve renkli yaşam alanı Beyoğlu bugün, bir açık hava mimarlık müzesi oluşturabilecek yapılarının, hoyrat ellerde, geri dönülemez bir biçimde tahrip edildiği, tiyatro ve sinema salonlarının, kitapçılarının kapandığı, lokanta ve barlarının tatlıcı, kebapçı ve lokumcuya dönüştüğü, kente dair bireysel ve kolektif belleğimizin silinmek istendiği, Arapça tabelaların duvarları istila ettiği, parfüm rüzgarları yerine ter kokularının estiği, kötünün iyiyi kovduğu ama her şeye rağmen 'la noblesse oblige' diyerek ayakta kalmaya, son bir umut ve çabayla geçmişine tutunmaya çalışan bir alaca karanlık kuşağının öykü kahramanına dönüştü.

Bizden önceki kuşaklardan dinlediklerimize, kıyısından köşesinden de olsa, ulaşabildik biz. Beyoğlu'nun müthiş serüveninin güzel ve aydınlık bir bölümüne tanıklık ettik.

60'lı 70'li yıllarda tiyatrosundan sinemasına, lokantasından barına, pavyonundan randevu evine, kitapçısından pastanesine, mağazalarından terzilerine dek uzun soluklu sarhoşluğunu tadabildik Beyoğlu'nun.

Sanırım artık bize kalan, gördüklerimizi, tattıklarımızı, kokladıklarımızı, kısacası yaşadıklarımızı bir Beyoğlu öyküsü olarak derleyip, bizim kuşağımıza anımsatmak ve gelecek kuşakların toplumsal belleğine bir kayıt düşmeye çalışmak olacak.

Beyoğlu'nda 55 yıl geçirmiş, en kalantor mekanlardan en izbe aralıklara dek yuvarlanmış, gündüzünü, gecesini ayrı yaşamış biri olarak ebedi sevgilime minnet borcumu ödemek zorundayım çünkü....

Afrika Pasajı, Anadolu Pasajı, Rumeli Pasajı, Anabala Pasajı, Atlas Pasajı, Avrupa Pasajı, Aznavur Pasajı, Cercle D’Orient, Crespin Pasajı, Çiçek Pasajı; Alkazar, Atlas, Elhamra, Emek, Fitaş, Dünya, Lale, Lüks, Rüya, Alkazar, Saray, Ses, Sinepop, Yeni Melek, Venüs sinemaları, Sinema-Tek; Elhamra, Karaca, Dormen, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Gen-Ar, Ses, Arena, Dostlar, Devekuşu Kabare, Ast, Küçük Sahne, Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi; Kulis bar, Papirus, Club 12, Günay, Club Kennedy, Şanzelize, Hisar pavyon, Maksim, Taksim Belediye gazinosu; AKM, Ankara Pazarı, Osmanlı Bankası; Atlantik Büfe, Pam Pam, Papağan ve Ye-Ye Kuruyemişcileri, Pasifik, Burç ve BAB Kafeteriya, Kristal, Şey, Levent Büfe; Karaköy ve Saray Muhallebicileri; Doğu ve Lale İşkembecileri; Hacı Bekir, Üç Yıldız, İnci, Konak, Tilla, Lebon, Markiz, Baylan ve Nisuaz Pastaneleri, Café Boulevard; Hasan Ecza Deposu, Rebul Eczanesi; Hacı Salih ,Hacı Baba, Abdullah, Degüstasyon, Fisher ve Rejans Lokantaları, Bursa Kebapçısı; Krepen, Entelektüel Cavit, Sev-İç; Kara Kedi, Yılmaz, Lale ve Odeon Plakçıları, Artist ve Figüran Kahveleri, Genel Evler ve Randevu Evleri, Travesti Kulüpleri, Pavyonlar ve Barlar; Lion, Bon Marché, Mayer, Lazzaro Franco, Edip, Mudo, Sylvio ve Vakko Mağazaları; Japon Mağazası, Rekor, İpeker ve İlya Gülerşen Kumaş Mağazaları; Havai Lostra, Faik Baba Lostra, Foto Gör-Çek ve Foto Süreyya; Tanca, Zoto, Şeref, Goya, Gutan, Karakaş, Mahmut Kundura; Şefket Vuraldı Baba ve Kuaför Vili; Binalar, aileler, insanlar....

Tüm bu saydıklarım belleğimde yer etmiş, anılarımda hala taptaze duran, her birinin yaşanmış bir çok öyküsü olan isimler. Beyoğlu'ndan artık geriye ne kaldıysa!..."

23 Ekim,Pazartesi, 2017 Hüseyin Avni ile Sevdalılar Turu
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


SEVDALILAR TURU
Anlatan: Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26
Buluşma yeri: Üsküdar Mihrimah Sultan Camii
Katılım ücreti 60 TL
Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810

Gezimize Üsküdar Mihrimah Sultan Camii ile başlıyoruz. Bunun nedeni ise gerçek bir aşk hikayesi değil, Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan arasında uydurulmuş bir aşk hikayesi. Hatta bu hikayeye göre Mimar Sinan, Mihrimah Sultan İçin inşa ettiği iki camiyi öyle bir konumlandırmış ki, Mihrimah Sultan'ın sözde doğum tarihi olan 21 Mart günü iki camiyi de görecek bir yere çıkarsak, akşama doğru Üsküdar'daki caminin üstünde ayı, Edirnekapı'daki caminin üstünde ise güneşi görürmüşüz. Çünkü Mihrimah güneş ve ay demek. Hayal ürünü bir aşk hikayesi ile başlayıp Üsküdar'ın ve tüm Anadolu yakasının gerçek veya güzel uydurulmuş diğer aşk hikayeleri ile devam ediyoruz; Kız Kulesi aşıkları, Sevda Tepesi aşıkları, Abdülaziz ve Eugenie, Göksu'daki kayık gezintileri, Üsküdar'a gider iken aldı da bir yağmur, Adile Sultan'ın dillere destan düğünü. Saat 11:30 da Üsküdar'dan kalkan Eyüp vapuruna biniyor ve yaklaşık bir saatlik Haliç gezisi boyunca Esma Sultan'ın gizemli geceleriyle başlıyor ve Altın Boynuz'un iki yakası boyunca evlere, sokaklara, saraylara, camilere ve surlara sinmiş, tarihin içinden süzülüp gelen aşk hikayeleri ile devam ediyoruz; Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan, Anna ve Anemas, Langa Fatma'nın meşhur aşk evi, kuş aşıkları, Sadabad aşkları, Selahattin Pınar ve Afife Jale. Saat 12:30 Eyüp'te karaya ayak basıyoruz ve yemek molasının ardından Ebubekir Kani Efendi, Ahmet Haşim, Hüseyin Avni Lifij ve Adile Sultan'ı mezarları başında aşkları ile anıyoruz. Buraya kadar gelmişken teleferikle tepeye çıkıp bir bardak çay eşliğinde Pierre Loti ve Aziyade aşkından bahsetmeden olmaz. Saat 15:30 da tekrar vapura binip yarım saatlik bir Haliç sefasıyla Karaköy'e geliyoruz. Galata Köprüsü üzerinde Celile Hanım ve Yahya Kemal'in aşkından bahsettikten sonra aşkın başka bir türünün hüküm sürdüğü, aşkın parayla satın alındığı sokakları hikayeleriyle arşınlıyoruz. Kazanova, Prenses Maria, Galata ve Beyoğlu'nun aşk hikayeleri derken Galata Kulesine geliyor ve susuyoruz. Bundan sonra yapacağımız Galata kulesine çıkıp, İstanbul'un tüm aşklarına tepeden bakmak olacak.
Not: Galata Kulesi giriş ücreti 10 TL, öğrenciler için ise 5 TL dir.

24 Ekim,Salı, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Fener Balat Ayvansaray
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


"FENER BALAT AYVANSARAY"
1001istanbul - TIT Topkatours

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Buluşma saati ve yeri: 10:00 Ayvansaray Otobüs Durağı (Şehit Tolga Ecebali)

Gezi ücreti 50 TL

Güzergah üzerinde ve civarında:
Surlar, Blakherna Ayazması, Cabir Camii, Aya Dimitri Kilisesi, Balat evleri, Ferruh Kethüda Camii, Çay molası, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ahrida Sinagogu, Balat Çarşısı/Çıfıt Çarşısı, Agora Meyhanesi, Balat'ın Meşhur Fetih İşkembecisi'nde mola (işkembe sevmeyen için esnaf lokantaları, köfte, pastırmalı kuru fasulye), Balatkapı, Bulgar Kilisesi Sveti Stefan (Demir Kilise), Bulgar Eksarhhanesi, Camhane, Fener evleri, Kantemir Sarayı, Tevkii Cafer Merdivenleri, Mesnevihane, Kanlı Kilise, Kırmızı Mektep, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi

26 Ekim,Perşembe, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Tanrının Kuraltanımaz Kulları
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:.


Kitap Sunumu: Tanrının Kuraltanımaz Kulları - Ahmet T. Karamustafa
26 Ekim Perşembe

Kitabı Sunan AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Buluşma 19:00-22:00 Kızıltoprak TCDD Emeklileri Lokali (Kızıltoprak Tren İstasyonu yanı) (İçkili Lokanta)

Katılım 60 TL (Dahil olan: Sunum + meze tabağı + ana yemek + kuver + tip)

Sunum akşam yemeği esnasında gerçekleşecek.. Okuduğum kitabı, çıkarttığım notların da yardımıyla sizlere anlatırken, duygu ve düşüncelerimi de aktarmaya çalışacağım.. Her zaman olduğu gibi bilgi paylaşımına herkesin katılımı serbest, ben anlatacağım, birlikte konuşacağız.. Mümkünse kitabın okunması tavsiye olunur, okunamadıysa da en azından konuya bir göz atılmış olması, o zaman daha da zevkli oluyor :) Ama herhangi bir zorunluluk yok tabii, okumasanız da buyrun gelin lütfen.. Görüşmek dileğiyle, sevgiler....

27 Ekim,Cuma, 2017 Emi Uygun ile Doğduğum ve Büyüdüğüm İzmir
Buluşma saati 07:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Doğduğum ve Büyüdüğüm İzmir

Detay ve Kayıt için Emi Uygun :05337485559

Ücret : Kişi başı 550 tl

Dahil olan Ücretler : Oda Kahvaltı dahil konaklama

Dahil olmayan ücretler : Yemek, bilet(ulaşım) ve sinagog bahşişi

Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

İlk gün İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan saat 07.00 THY uçağı ile İzmir’e hareket. Saat 08.00’de İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na indiğinizde sizi ben karşılıyorum. Otele eşyalarımızı bıraktıktan sonra Cuma günkü turumuza Havra sokağındaki Sinyora, Bikur Holim , Şalom ve Beit Hillel sinagoglarını gezerek başlıyoruz. Turumuzun devamında Bugün bir müzeye dönüşmüş olan İsmet İnönü’nün doğduğu evi, Salepçioğlu Camii’ni geziyor ve Sabetay Sevi’nin olduğu düşünülen evi dışarıdan görüyoruz. Antik Smyrna’dan günümüze kadar gelen Agora bir sonraki durağımız. Oradan ver elini Kemeraltı. Kemeraltı sokaklarında gezinirken İkiçeşmelik Camii, Hisarönü Camii ve incik, boncuk ve kumaşlarıyla ünlü Kızlarağası Hanı’nı gezmeyi unutmuyoruz.. Ardından İzmir'in ünlü Şambali Tatlısı molası. Turumuz Hükümet Konağı, Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı, Beyler sokakları, Veysel Çıkmazı, Messerret Oteli, Kemeraltı Sebili, Birinci İktisat Kongresi Anıtı, Kuyumcular Çarşısı, Çakaloğlu Hanı, T.B.M.M Evi, Konak Pier, Selvili Han, Osmanlı Bankası, Alsancak, Mimar Kemalettin Caddesi, Borsa Binası ile devam ediyor. Öğleden sonra Mithatpaşa taraflarına geçip Beth-İsrail Sinagogu’nu geziyoruz ve Dario Moreno Sokağı’na uğruyor ve Asansör’e binip İzmir’e tepeden hayranlıkla bakıyoruz. Günümüzün son durağı ise Basmane bölgesindeki Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi içindeki Basın Müzesi.
Cumartesi günü ise Birgi Köyü, Ulu Cami, İman-Birgi Türbesi, Dervişağa Camii, Gölcük Gölü, Tire Kasabası, Tire Şehir Müzesi ve Kutu Han’ı gezip yukarılarda yeşillikler içerisindeki Dere Kahvesi’nde soluklanıyoruz. Tire’ye kadar gelmişken Tire Kebabı yemeden gitmek olmaz. Öğleden sonra ise Karun Hazineleri’nden bildiğimiz Sardes’a gidip, Anadolu’nun ayakta kalmış en eski sinagoglarından birinin bulunduğu kalıntıları geziyoruz.
Pazar günü ise istikamet Alaçatı. Eski kilise , güzelim Alaçatı Evleri derken hava güzelse yüzme molası veriyoruz. Son durağımız ise Ildır Antik Kenti ve Tiyatrosu. Akşam dönüş uçağımız saat 21.50’de.

28 Ekim,Cumartesi, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Heybeliada Ruhban'dan Terk-i Diyar'a
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


HEYBELİADA RUHBAN OKULU'NDAN TERK-İ DÜNYA MANASTIRI'NA
1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210
Kesin katilim için muhakkak arayin ya da mesaj atin.....

Başlangıç 10:00 Heybeliada Vapur İskelesi çıkışı

Katılım ücreti 50 TL

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz
http://1001istanbul.com/event/?event=511221532587994

Vapur saatleri (Kalkıştan en az 15 dk önce turnikeden geçiniz, dolarsa erken kapatıyorlar)
Eminönü'nden vapurla 08:00
Beşiktaş'tan vapurla 08:45
Bostancı'dan vapurla 08:00
Bostancı'dan motorla 08:50
Kadıköy'den vapurla 08:20
(Beşiktaş'tan Kadıköy'e vapur 07:45)

GÖNLÜMÜZDEKİ PROGRAM

VAPURLA / MOTORLA HEYBELİADA (HALKİ) - HOTEL DE LA GRECE - RUM İLKOKULU (TAŞ MEKTEP) - RUHBAN OKULU - ABBAS HALİM PAŞA KÖŞKÜ - İSMET İNÖNÜ MÜZESİ - REFAH ŞEHİTLERİ - İKİZ KONAKLAR - MÜSTECİP ONBAŞI - EN ESKİ EV 1862 - AYA NİKOLA KİLİSESİ

YEMEK MOLASI

BAHRİYE MEKTEBİ - YESARİ ASIM ARSOY VE OSMANLI ÇEŞMESİ - UÇURUM MANASTIRI AYA YORGİ - SÜSLÜ MEZAR - HEYBELİADA SANATORYUMU VE ÇAM LİMANI - TERK-İ DÜNYA MANASTIRI - AYA YANİ MANASTIRI – KAMARİOTİSSA – HELEN TİCARET OKULU - RUS ESİRLER ANITI - HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR EVİ - HALKİ PALAS - BEN YAZKOR SİNAGOGU - GLİFA

28 Ekim,Cumartesi, 2017 Metin Kural ile Laleli'den Kocamustafapaşa'ya Paşalar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


PAŞALAR GEZİSİ (TIT TOPKATOURS)

Gezi lideri Rehber Hocası METİN KURAL 0532 2853392

Sabah 10:00'da Laleli Taşhan'da buluşma.

Katılım ücreti: 60 TL

Rezervasyon için lütfen formu doldurunuz http://1001istanbul.com/event/?event=114705375696153

Gönlümüzdeki program:
Laleli Külliyesi, Bodrum (Miraleyon) Camii ve Sarnıcı, Aksaray Valide Camii, Murat Paşa Camii, Cerrahpaşa Camii, Bulgur Palas, Arkadius Sütunu, Bayrampaşa Medresesi ve Tekkesi, Yemek Molası.. Haseki Camii ve dışarıdan Külliyesi (İçeri girebilmek küçük bir ihtimal), Davut Paşa Külliyesi (restorasyonda), Hekimoğlu Ali Paşa Külliyesi.. Çay Molası.. Biraz da farklı renkler ve de kültürler: Altımermer Panaya Rum ve Surp Agop Ermeni Kiliseleri.. Çukurbostan (Mokius) Sarnıcı.... Genelde burada millet tükeniyor :) ama isteyenlerle Kocamustafapaşa'nın içlerine devam.. Ramazan Efendi Camii ve eskiden Aziz Andreas Kilisesi olan Koca Mustafa Paşa ( Sümbül Efendi Camii), Surlara devam, Silivrikapı'da Bala Tekkesi Camii, Sur Kapıları ve Surlara tırmanış.. Sonunda yorguluktan ölenleri Kozlu Mezarlığı'na defin... :) Sevgi ve saygılarımızla....

28 Ekim,Cumartesi, 2017 Cem Cinol İle Galata Binaların Dili Olsa
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Detaylar
CEM CİNOL ile GALATA : "BİNALARIN DİLİ OLSA"
Cem Cinol Galata'yı binaların dilinden aktarırken, Pera'nın sürprizlerle dolu serüveni gözlerimizin önünden bir film şeridi gibi geçip gidiveriyor...
1001istanbul-TIT Topkatours

Buluşma 10:30 Karaköy Meydanı Murat Muhallebicisi

Kesin katılım icin formu doldurunuz : http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654

Anlatan CEM CİNOL 0532 6729927
Katılım ücreti 60 TL

Cem Cinol'dan:
"19. Yüzyıl yazarlarından İstanbullu Hagop Baronyan şöyle diyor: ''Galata'nın sınırları güneyde yankesiciler, batıda sarhoşlar, kuzeyinde katiller ve doğuda şarkıcı kızlardır'' ve ekliyor: ''Paranın ve çılgınlığın sınırı yoktu''...

Evet, belki parada ve çılgınlıkta sınır yoktur ama 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu paranın sınırına gelmiştir. Saray 1854 yılında ilk kez dışarıdan borç almak zorunda kalır. ''Galata bankerleri'' devlete borç vererek, alınan borçlara aracılık ederek, vergilerin toplanmasından, madeni para ihracına kadar, türlü yollarla, hazinenin açıklarını kapatmada Osmanlı hükümetine yardımcı olur ve giderek zenginleşirler. Bankalar ve finans kuruluşları, bu tarihlerde, liman civarında Galata'nın güney bölgesinde yoğunlaşmaya başlarlar. Paranın etrafında billurlaşan bir bankacılık ve finans merkezine dönüşen Galata'da Voyvoda Caddesi (sonraki adıyla Bankerler Caddesi) finans dünyasının kalbi olarak sivrilir. Bankerlerin çevresinde de yeni bir yaşam biçimi doğmaktadır. Zenginlik, Batı tarzı bir modernite getirmiştir. Galata ve çevresinde, bankaların ve banker ailelerinin yerleştiği birbirinden görkemli ve güzel mimari yapılar yükselmeğe başlar. Her mimari yapı, estetiği ve barındırdığı yaşamlarla türlü öykülerin kahramanlarına dönüşerek, zamanla, kent belleğine silinmeyecek bir biçimde yerleşir.
Binalar salt mimari yapılar olmaktan öte varlıkları üzerinden bir devrin tüm özelliklerini okuyabilmemizi sağlayan canlı organizmalardır. Binaların dilini okuyabilenler, bir kentin yaşam serüvenine yelken açarlar. Çok keyifli yolculuklara aralanan kapıların ardında, çeşitli dönemlerin türlü anıları canlanmaya, ete kemiğe bürünmeye başlar....

Cem Cinol

29 Ekim,Pazar, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Kuzguncuk Çengelköy Kandilli Bağlarbaşı
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001 İSTANBUL - TİT TOPKATOURS

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Kesin kayıt için muhakkak Ahmet Faik Özbilge'ye mesaj atmak ya da aramak gerekiyor!! Araç kullanıldığından ödemesi önden yapılacak..!

Kayıt formu : http://1001istanbul.com/event/?event=278014589359789

Buluşma 09:30 Kadıköy'den araçla, isteyen 10:00'da Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi önüne de (Eski İETT Otobüs Garaji) gelebilir..

Gezi ücreti 75 TL (araçlı)

Gönlümüzdeki program:

Eski İETT Otobüs Garajı önünden başlayıp, Bağlarbaşı'ndaki Ermeni ve Rum Ortodoks Kiliseleri'ne gidiyoruz, Romanların Selamsız Semti, Fransız Okulu, Çinili Karakolu, semtin günümüze ulaşan köşkleri de uğrak noktalarımız..
Ardından aracımızla Kuzguncuk'u baştanbaşa geçen İcadiye Caddesi'ne iniyoruz. Çok kültürlü Kuzguncuk'ta cami, kilise ve sinagogları birarada görüyoruz. Ayrıca, Perihan Abla Sokağı, İlya'nın Bostanı, cafeler, sanat galerileri, semtin eski taş ve ahşap evleri, dokusu ve hikayeleri....
Öğle yemeği ve çay/kahve molamızın ardından aracımızla Çengelköy'e geçiyoruz. Yol yapımı esnasında bir kısmı çaprazlamasına kesilmiş olan Aya Yorgi Kilisesi'ne uğruyoruz. Ordan Bostancıbaşı Abdullah Ağa Yalısı'na doğru yürüyüp Tarihi Çınaraltı Kahvesi'nde mola veriyoruz. İsteyenler meşhur Çengelköy Börekçisi ya da Kokoreççisi'ne uğrayabilirler..
Artık sıra Kandilli'de.. Önce Adile Sultan Sarayı'na gidip hem Boğaz'ın muazzam manzarasını tepeden seyretme şansını buluyor, hem de eskiden Kandilli Kız Lisesi'nin bulunduğu binayı geziyoruz.. Son olarak da, aracımızla Kandilli'nin dik yokuşlarından birini tırmanıp Rum Metamorfosis Kilisesi'ni ziyaret ediyoruz.....

Not: Bu gezimizde binaların bir kısmına giremeyebiliyoruz, kiliselere izinleri almak için başvurularımızı yaptık, ancak buna rağmen kesin bir şey söylemek mumkün değil..

29 Ekim,Pazar, 2017 Metin Kural ile Divanyolu'ndan Dersaadet'in Kalbine
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


METİN KURAL ile
DİVANYOLU'NDAN DERSAADET'İN KALBİNE
TİT TOPKATOURS-1001istanbul

Gezi lideri METİN KURAL 0532 2853392

Buluşma 10:00'da Sultan II. Mahmut Türbesi önü (erken gelenler için haziredeki Türk Ocağı Çay Bahçesi)

Katılım ücreti 60 TL
Katılım icin : http://1001istanbul.com/event/?event=228639070941588
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Divanyolu'ndan başlayan gezi Beyazıt, Süleymaniye, Vefa'da devam ediyor..
Rehberlerin Hocası Metin Kural çocukluğunun geçtiği bu kadim semtlerde bizleri tarihin derinliklerine surukluyor......

Güzergah üzerinde:

Sultan Mahmut Türbesi Haziresi'nden başlayıp, Çemberlitaş, Nuruosmaniye, Divanyolu çevresindeki medreseler ve bazı ilginç hanları görüp Beyazıt'a vasıl oluyoruz. Beyazıt Meydanı'nda yaşanmış olayları hatırlayıp oraları kolaçan ettikten sonra, Patrona Hamamı ve Hasan Paşa Medreselerini görüp biraz da Üniversite binalarından bahsederekten Süleymaniye diyoruz. Yemek molasını müteakip, Cami, Külliye ve Hazire'yi görüp manzaralı kafelerde bir soluklandıktan sonra ver elini Vefa... Ahşap evlerin en güzellerinin kaldığı sokakları gezip Kilise Camii, Atıf Efendi Kütüphaneleri'ni gördükten sonra Sedefkar Mehmet Camii yanındaki Vefa Bozacısı'nda klasik bozamızı içip Bozdoğan Kemeri'nin az bilinen köşesinden Burmalı Minareye bir göz atıp Şehzade Camii'ne geliyoruz. Sinan'ın ilk büyük eserini külliyenin diğer bölümleriyle beraber görüp Vefa Lisesi'ne de dışarıdan bir göz atıp Vezneciler'e dönüyoruz. Hava hala kararmamış ve de yorgunluktan ölmemişsek eski bir Bizans kilisesi olan Kalenderhane Camii'ne de bir göz atıyoruz.....

01 Kasım,Çarşamba, 2017 Cem Cinol ile Yemekli Sunum: 60'lar/ Dünyanın Büyük Dönüşümü
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


60'lar/ Dünyanın Büyük Dönüşümü ve İstanbul Özelinde Türkiye

01 Kasım Çarşamba Akşamı

Anlatan: CEM CİNOL 0532 6729927

Başlangış 19:00'dan itibaren Kozyatağı TCDD lokalinde

İstanbul, bildiğimizi sandığımız, ancak çoğu zaman bildiklerimizi aşan, sorularımızı yanıtsız bırakan bir kenttir.
Üzerine sayısız kitap yazılmış olmasına karşın, evrimini kavramaya kalkıştığımız anda büyük boşluklarla karşılaştığımız, belli bir dönemdeki dokusu hakkında edinilmiş bilgilerin tutarsızlığında ve günlük yaşamını aktaran bölük pörçük anıların loşluğunda kaybolduğumuz bir dünya kentidir İstanbul.
Her dönem, her şey iç içedir ama apayrıdır da. Güzellik ve çirkinlik, yaratıcılık ve yıkıcılık, kutsallık ve sıradanlık, zenginlik ve yoksulluk, saltanat ve kıyım, inancın her türlüsü, söylenceler ve gerçeklik, bitmek bilmeyen bir soru listesi koyar önümüze. Bilinmezliği çok olan, resmi tarih yazımının gölgesinde kavranamazlığı daha da artan bir gizem dünyası oluşur. İstanbul'u anlatmak da o denli zorlaşır.
İstanbul konuşmaları, belirli dönemleri içeren tarihi ve toplumsal incelemelerle, geniş bir alan oluşturmakta. Ben sık sık, İstanbul'un Batılılaşma serüvenine adım attığı ve büyük dönüşümünü gerçekleştirdiği 1800 - 1920 dönemini, bu değişim ve dönüşümün nedenlerini, bu dönemin egemen İstanbul'unun semtlerini, binalarını, oluşum sürecini konuşmuş, bu dönemin ardılı olan ve 50'li yılların sonuna dek uzanan Cumhuriyet sürecine de çok kısa da olsa değinmiştim.
Şimdi ise İstanbul’un 60’lı, 70’li yıllarına geri dönecek, Dünya-Türkiye geneli ve İstanbul özelinde yaşadığımız büyük değişim dönemini anlatacağım. Belleklerimizden silinen bir ekonomik, politik, sosyal, kültürel ve mimari varoluşun yitirilen gerçekliğinin peşine düşeceğim.
Dünyanın ve İstanbul’un, ikinci dünya savaşının yıkım ve yokluk yıllarından sonraki diriliş sürecinde gerçekleşen topyekûn kültürel ve biçimsel dönüşümünü ve son 60 yılda değişen toplumsal yapının ve dünyaya bakışın belirlediği yeni biçimini anlatacağım.
60’ların büyük dönüşüm sürecinde Beatles’ın müziğiyle başlayan başkaldırı, Vietnam savaşıyla yayılan sistem karşıtı gösteriler ve Baider-Meinhof’dan Kızıl Tugaylar’a evrilen silahlı direnişlerle sürmüş, dünyada ve Türkiye’de sol ideolojinin önlenemez yükselişi başlamıştı. Paris’te başlayan 68 Mayıs gösterileri İstanbul’da 6.Filo’nun Dolmabahçe rıhtımında denize dökülüşüyle, Şili’de Allen’denin devrilişi, Yunanistan’da Albaylar Cuntası ve Türkiye’de 80 darbesiyle sürmüştü. Dünya ve Türkiye yeniden biçimlendiriliyordu.
İstanbul özelinde ise, 60’lı yıllarda, konakları, apartmanları, hanları, pasajları, pastane ve lokantaları, tiyatro ve kabareleri, mağazaları, konser, sergi, tiyatro ve operalarıyla özenli bir çevre ve inanılmaz canlılıkta bir kültür ortamı yaratılmıştı. İstanbul her şeye rağmen sanki istikrarlı bir gelişim sürdürüyordu.
Oysa 80’li yılların sonunda başlayan yok oluş süreci tüm dengeleri alt üst edecekti.
Son on beş yılda olan değişim ise, önce gerçek bir İstanbullunun, sonra da bir kent tarihçisinin ne deneyimine, ne bilgisine, ne de düşüncesine sığmaktadır.
Oysa, çok değil, 40 - 50 yıl önce, cıvıl cıvıl, bugünkü gibi nefesi kesilmemiş mahallerindeki eski ahşap evleriyle, bir yanda Pangaltı, Maçka, Şişli, diğer yanda Beyoğlu, Galata ve Marmara'ya uzanan Batılılaşmış çağdaş mahalleriyle, kır kokan Çamlıca tepeleri, Boğaz yamaç ve korularıyla, bir süpermarket kılığına bürünmemiş Kapalıçarşı Bedesteninin esrarlı dünyası ve kendine özgü kokusuyla nasıl da kucak açıcı, insani bir kentti İstanbul....
Tarihin, muktedirlerce yazılan bir yanılsama olmasının karşısında, bireysel anılarımızdan ve yaşanmışlıklarımızdan yola çıkarak alternatif bir ‘’kent tarihi’’ oluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız, büyük tarih yazınları kadar öznel ancak görece daha "taraflı" olan bireysel anılardan derlenen bir çeşit ‘’kolektif’’ ve ‘’interaktif’’ kentsel bellek oluşturmak.
Geçmişte belki de dünyanın en zengin ve renkli yaşam alanı olan Bugün, hoyrat ellerde, geri dönülemez bir biçimde tahrip edilen, kendisine dair bireysel ve kolektif belleğimizin silinmek istendiği İstanbul, her şeye rağmen ayakta kalmaya, son bir umut ve çabayla geçmişine tutunmaya çalışan bir alaca karanlık kuşağının öykü kahramanına dönüştü.
Biz, kuşak olarak, kıyısından köşesinden de olsa, İstanbul’un müthiş serüveninin bir bölümüne, tanıklık ettik.
60'lı, 70'li yılların uzun soluklu koşusunu tadabildik İstanbul'un.
Şimdi bize düşen, gördüklerimizi, tattıklarımızı, kokladıklarımızı, kısacası yaşadıklarımızı bir İstanbul öyküsü olarak derleyip, bizim kuşağımıza anımsatmak ve gelecek kuşakların toplumsal belleğine bir kayıt düşmeye çalışmak olacak.
Belleğimde yer etmiş, anılarımda hala taptaze duran, her birinin yaşanmış bir çok öyküsü olan isimlerle, ara sıra görseller eşliğinde konuşacağız.
İstanbul'dan artık geriye ne kaldıysa!...)

17 Kasım,Cuma, 2017 Uğur Aşgel ile Amsterdam Une Melodie D'Amour
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


AMSTERDAM “UNE MELODIE D’AMOUR” (3 GÜN 2 GECE)
TIT Topkatours-1001 İstanbul

Yürüyoruz, yiyiyoruz, içiyoruz, yaşıyoruz..!!

Gezi liderlerimiz UĞUR AŞGEL 0532 4147211

Katılım ücreti 250 € (Çift kişilik odada tek kişi)
Single farkı 150 €
Ücrete dahil olanlar 3 gün rehberlik, geziler, organizasyon ve konaklama
Extra tur yok
Tur kontenjanı min 8 kişi, max 15 kişi

Detaylar ve kayıtlar için Uğur Aşgel 0532.4147211

Gönlümüzdeki Program:

Gün 1 - Old City
Spui Meydanı ve Küçük Sevgili - Cafe Luxembourg - Begijnhof – Gebed Zonder End (Sonsuz Dua) - Huis aan de Drie Grachten (Rönesans Evi) - Oudemanhuispoort (Sahaflar) – Bisiklet Çılgınlığı – Kalverstraat - Dam Meydanı - Grand Hotel Krasnapolsky – II. Dünya Savaşı Anıtı – Madame Tussauds - Uçan Hollandalının Esrarı ?! - Koninklijk Paleis (Kraliyet Sarayı) - Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) - Magna Plaza - – De Drie Fleschjes (“Jenever” tadımı ve Johannes Blaeu’nun dünya haritaları) – Ringa Balığı Büfesi - Damrak Caddesi - Aziz Nikola, şehrin koruyucusu – Maymunlar Birahanesi - Doğu ve Batı Hindistan Şirketleri– Marihuana Müzesi - Chinatown, Buddhist Fo Guang Shan He Hua Tapınağı - Aziz Olof Şapeli Tavernaları – Akşam Yemeği (Arjantin, Uruguay ya da Meksika Etleri) - Hisli Duygular (Pek Yakında!!) – Red Light District Gezisi, Sürpriz Etkinlikler (Coffeeshops ve dahası…!?)

Gün 2 - Altın Çağ Kanalları ve Volendam
Felix Meritis (Kalvinistler) - Deli Petro’nun Amsterdam Maceraları – Keizersgracht – İncil Müzesi - Golden Bend (Altın Çember Evleri ve Antikacılar) – West-Indisch Huis – Noordermarkt - Noorderkerk (North Church) – Tekne Evler – Anne Frankhuis Evi - Cumartesi Pazarı Eglantier Kanalı – ‘t Smalle Cafe, “Bitterballen” Tadımı – Zon's Hofje (Mennonitlerin Güneş Tapınağı) - Groenland Pakhuizen (Balina Yağı Depoları) - Merkez Tren İstasyonu – Volendam Balıkçı Kasabası gezisi ve öğle yemeği (bira ve deniz ürünleri / moules frites) – Edam peyniri, peki ya Gouda? – Yeldeğirmenleri - Siyah Lale ve Tulipomania, Alexandre Dumas - Bloemenmarkt (Çiçek Pazarı) – Tuchinsky Tiyatrosu - Rembrandt Meydanı (Smokey Coffe Shop, Sandviççi Van Dobben) - İstirahat ve Geceye Hazırlık – İleri Seviyede Amsterdam Gece Hayatı !?

Gün 3 – Müzeler Meydanı
Vondelpark - Müzeler Semti (Van Gogh, Rijks….) - Eski kulağı kesiklerden kim kaldı? – Crujff’ün korktuğu üç şey!? - Ajax’ın Altın Çağı – Coster Diamonds - Arzu edenler için kanalda tekne gezisi – Öğle yemeği “La Place” - Waterloo Meydan Pazarı – Spinoza – Amstel Nehri ve birası - Bethanian Rahibelerinin Bira Üretim Atölyesi - Nieuwmarkt Meydanı – Rembrandt Evi - Son alışverişler, müze gezileri vs için boş zaman….

Ve Gönlümüzdeki Coffee shoplar Listesi :
Baba – Abraxas – Jolly Joker – Bulldog - La Chocolata – Rookies – Greenhouse….

23 Kasım,Perşembe, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Seminerli İsrail Gezisi
Buluşma saati 11:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


23-29 Kasım 2017 Perşembe-Çarşamba
TIT Topkatours-Rotadışı Gezginler-1001 İstanbul

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210
Detay ve rezervasyonlar için arayınız..

Gezi Fiyatı:
14 kişiye kadar 1380 €
19 kişiye kadar 1240 €
20 kişi ve üzeri 1140 €

Bu fiyatlar double odada kişi başıdır.. Single oda farkı 370 €

Dahil olanlar:
6 gece Otel yarım pansiyon, araç ve transferler, yerel rehber, Ahmet Faik Özbilge'nin rehberliği, tüm girişler, akşam seminerleri, seyahat sigortası, vize, çanta ve kitapçık..

Dahil olmayanlar:
Öğle yemekleri, İstanbul-İTel Aviv-İstanbul uçuşları, özel harcamalar
. 1 Gece Tel Aviv- Grand Hotels or similar
· 1 Gece Akko- Rimonim Hotel or similar
· 1 Gece Nazareth – Legacy Hotel or similar
· 3 Gece Jerusalem –St George or similar
HB Otel konaklaması

Uçuşlar Pegasus ile:
Gidiş 23 Kasım Perşembe PEGASUS İst SAW- Tel Aviv 08:05 varış 09:10
Dönüş 29 Kasım Çarşamba PEGASUS Tel Aviv-İst SAW 15:50 varış 19:20

İsrail Turu boyunca keşfedeceğimiz yerler: Tel Aviv, Yafa, Kudüs, Ölüdeniz, Masada, Kumran, Eriha, Hayfa, Akka, Nazareth, Tiberias, Kapernaum…

1.Gün 23 Kasım 2017 İstanbul – Tel Aviv – Caesarea – Hayfa

Saat 05.00 civarı Sabiha Gökçen Hava Limanında buluşup bilet ve bagaj işlemlerini tamamladıktan sonra Pegasus Hava Yolları'nın PC 781 sefer sayılı uçuşu ile 08.05’ de İsrail'in başkenti TEL AVİV'e hareket ediyoruz. Yerel saat ile 09.30 civarı varışımızın ardından giriş işlemleri sonrası yerel yetkililerimizle buluşuyor ilk ziyaret noktamız olan Caesarea’ya hareket ediyoruz. 1 saatlik yolculuk sonrası Roma imparatoru Herod tarafından deniz kenarına kurulmuş antik şehri geziyoruz. Öğleden sonra Hayfa’ya kadar kısa bir yolumuz daha olacak. Bahai bahçeleri, Hayfa Limanı, Carmel tepesi göreceğimiz yerler arasında. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

2.Gün 24 Kasım 2017 Hayfa – Akka - Nazareth

Sabah kahvaltısının ardından kısa bir yolculukla Akka’ya varıyor ve şehri gezmeye başlıyoruz. Tapınak Şövalyelerinin ünlü kalesi yer altı tünelleri, Cezzar Ahmed Paşa Camii ve Kervansarayı göreceğimiz yerler arasında. Öğleden sonra Nasıra’ya kadar yaklaşık 1 saatlik yolumuz var. Nasıra’da (Nazareth) Cebrail'in Meryem'e İsa'nın doğumunu müjdelediği kiliseyi gezdikten sonra akşam yemeği ve gecelememiz Nasıra’da otelimizde.

Seminer : Haçlı Seferleri ve etkileri

3.Gün 25 Kasım 2017 Nazareth - Capernaum – Tiberias - Jericho – Kudüs

Sabah kahvaltısının ardından kısa yolculuk sonrası önce Capernaum’a gidiyoruz. Burada ilk mucizelerin yaşandığı ören yerini geziyoruz. Sonraki hedefimiz Tiberias. Galilee gölünün kenarında Golan tepeleri manzarasıyla yolumuza devam ederken Hz. İsa’nın çocukluğunun geçtiği, Roma imparatoru Tiberius tarafından yaptırılan şehrin kalıntıları üzerine inşaa edilmiş bugünkü modern şehire varıyoruz. Öğleden sonra yaklaşık 2 saat sürecek bir yolculukla Jericho’ya ulaşacağız. Burada Ayartma Dağı ve şehri gördükten sonra Kudüs'e devam ediyoruz.
Akşam yemeği ve konaklama Kudüste otelimizde.

Seminer : Hz İsa ve Hristiyanliğin İlk Yüzyılları

4.Gün 26 Kasım 2017 Kudüs – Betlehem - Kudüs

Sabah kahvaltısından sonra ilk durağımız Kudüs’ün en yüksek noktası olan ve Hz İsa’nın Vahiy aldığı Zeytin Dağı. Scopus Tepesi 835 metrelik yüksekliği ile 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan “Kutsal Topraklara panoramik bir bakış, ve bölge hakkında fikir edinmenize imkan sağlayacak. Dağın çevresindeki kutsal sayılan yerleri ziyaret ederek Getsemani Bahçesi’ne kadar ilerliyoruz. 4 İncil’e göre son Akşam Yemeği'nden sonra İsa, Getsemani Bahçesi'nde dua etmek için yürüyüşe çıkmıştır. Agonie Bazilikasını gezip yemek için serbest zaman veriyoruz. Öğleden sonra gezimizi Betlehem (Beytüllahim) ve İsa’nın doğduğu yer kabul edilen Doğuş Kilisesi ile günümüzü tamamlıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

Seminer : Hz Musa, Yahudilik ve Suleyman'ın Mabedi

5.Gün 27 Kasım 2017 Kudüs - El Aksa - Çile Yolu

Sabah kahvaltısının ardından tamgün sürecek Kudüs gezimize başlıyoruz. Hz. Muhammed'in Miraç'a yükseldiği Kubbet-üs Sahra, Haram-ül Şerif, Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Çile yolu (Via Dolorosa) ve Hz. İsa'nın mezarının bulunduğuna inanılan Kıyamet Kilisesi'ni (Holy Sepulchre Kilisesi) geziyoruz. Öğleden sonra turumuza Tevrat’ta Sion Tepesi olarak geçen Kudüs’ün Doğu Tepesinin gezisi ile devam ediyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

Seminer : Tevrat, İncil ve Kur'an'ın Sümerlerdeki Temeli

6. Gün 28 Kasım 2017 Kudüs - Masada – Qumran - Kudüs

Sabah kahvaltısının ardından Lut gölü (Ölüdeniz)’e doğru hareket ediyoruz. Bölgede yer alan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Masada Kalesi'ni ziyaret ediyoruz. Öğlen yemeği için vereceğimiz serbest zamanda dileyenler için Ölü denize girme imkânı olacak. Öğleden sonra Ölüdeniz yazıtlarının bulunduğu Kumran’ı ziyaret edeceğiz. Akşam üzeri otelimize dönüş.
Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7. Gün 29 Kasım 2017 Kudüs – Tel Aviv - Yafa

Sabah kahvaltısından sonra valizlerimizle otelden ayrılıyor ve 1 saatlik yolculuk sonrası Tel Aviv’in bir mahallesi durumuna gelmiş eski bir liman kenti olan Yafa'ya varıyoruz. Liman ile eski şehrin bulunduğu bölgeyi geziyoruz. Öğleden sonra Aviv Ben Gurion Havalimanına transfer oluyoruz ve Pegasus Havayollarının PC 782 uçağı ile 15.50’de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına hareket. Ediyoruz 19.00 civarı İstanbul’a varışımızın ardından turumuzun sonu.

14 Aralık,Perşembe, 2017 Uğur Aşgel ile Barselona Katalan Gezisi
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


07-10 ARALIK PERŞEMBE-PAZAR UĞUR AŞGEL İLE BARSELONA VE KATALAN KÜLTÜRÜ
(TIT TOPKATOURS)

Bir süredir Barselona'da yaşamakta olan Amsterdam gezilerinin unutulmaz rehberi Uğur Aşgel ile Barselona'yı karış karış gezmeye var mısınız??

Detay ve kayıt için UĞUR AŞGEL 0532.4147211

Katılım ücreti double odada tek kişi için 230 €
Single farkı 130€
Fiyata dahil olanlar 4 gün rehberlik ve konaklama

İşte gönlümüzdeki program:

1. Gün: Plaça Catalunya, Las Ramblas, Plaça del Pi, Plaça Felip Negri, Placa Nova ve Barcelona Katedrali, Plaça del Rei, Plaça de Sant Jaume, Frederic Mares Muzesi, Barcelona Şehir Müzesi, Arsiv Muzesi, Santa Maria del Pi Kilisesi, Moja Sarayi, Virreina Sarayi, Kraliyet Sarayi, Parlamento ve Belediye Saraylari, Sant Just i Pastor Kilisesi, El Call (Yahudi mahallesi), Boqueria Pazari, Barceloneta, Plajlar..

2. Gün: Sagrada Familia Kilisesi, Calvet Evi, Concepcio Pazari, Punxes Evi, Comalat Evi, La Pedrera, Marfa, Amatller, Batllo, Lleo-Morera Evleri, Font Magica,Catalunya Muzesi, Placa de Espanya, Montjuic, Casa Vicens, Llibertat Pazari, Casa Fuster, Sol, Virreina, Diamant, Gracia Meydanlari, Casa Rubinat, Parc Guell

3. Gün: Arc de Triunfo, Santa Maria del Mar Bazilikasi, Muzik Sarayi, Santa Caterina Pazari, Picasso Muzesi, Art Precolombi Muzesi, Textil Muzesi, Mercat del Born, Şehir Parki, Guell Sarayi, Modern Sanatlar Muzesi, Santa Creu Hastanesi, Rambla del Raval, Katalonya Tarihi Muzesi, Marina, Kolomb Aniti, Deniz Muzesi

4. Gün: Uçağın vaktine göre boş vakit, herkes kafasına göre ister alışveriş yapar, ister müze gezer, ister yer içer yayılır :) İsteyenlerle, son gün Salvador Dali Müzesi gezisi 50 €, Minimum 10 kişi olursa!

16 Mart,Cuma, 2018 Ertelendi Ahmet Faik Özbilge ile Safranbolu Amasra Yedigöller Keşfi
Buluşma saati 07:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


SAFRANBOLU AMASRA YEDİGÖLLER
1001istanbul - TIT Topkatours
25-28 Ağustos Cuma-Pazar

Tüm detay ve kayıtlar için gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE'yi arayınız : 0532 4147210

Gezi ücreti 585 TL (Ücrete dahil olanlar; Araç, Safranbolu evlerinden birinde 2 gece konaklama, akşam yemekleri ve kahvaltı, öğle yemekleri, rehberlik)

Geziye katılımın az 12 kişi olması gerekmekte..

Diğer masraflar: Ören yeri girişleri, özel harcamalar vs

Buluşma 07:00 Taksim AKM önü, 07:30 Söğütlüçeşme Metrobüs Durağı

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz:
http://1001istanbul.com/event/?event=465004367232010

Gönlümüzdeki program:

1.GUN (İSTANBUL - SAFRANBOLU)
Sabah dosdoğru Safranbolu.. Cinci Hanı, Kaymakamlar Müze Evi, Pazar Yeri, Arasta (Yemeniciler Arastası), Köprülü Camii, Güneş Saati, Semerciler-Manifaturacılar-Demirciler-Bakırcılar Çarşıları, Lokum Atölyeleri'ni takiben, öğle yemeği molası.. Ardından şehri üstten görebilmek için Hıdırlık ve türbeleri.. Serbest zaman sonrası Safranbolu konakları ve meşhur 'Çamaşırhane'siyle Yörük Köyü.. Seyir terasından “Tokatlı Kanyonu” ve İncekaya Su Kemeri. Akşam yemeği ve konaklama Safranbolu'da.

2.GUN (SAFRANBOLU - AMASRA - SAFRANBOLU)
Çam ormanlı, dereli, çaylı ve dağlı, bayırlı bir yoldan Bartın’a ulaşma. Ordan da Amasra.. Tepeden müthiş bir görüntü.. Sonrasında Kale içi, Kilise Camisi, Liman ve Tahtacılar çarşısı. Amasra’ya özgü balık lokantalarında öğle yemeği.. Serbest zaman sonrası Safranbolu'ya dönüş..

3.GUN (SAFRANBOLU -YEDİGÖLLER - İSTANBUL)
Sabah, kahvaltı sonrasi, Çaycuma yoluyla, baston yapımıyla meşhur Devrek, ordan da doğruca Yedigöller: Seyir Terası, İncegöl, Sazlıgöl, Kurugöl, Nazlıgöl, Dilek Çeşmesi, Büyük Göl, Serin Göl, Derin Göl, Geyik Üretme Çiftliği, Şelale, Gülen Kayalar.. Gezilerimizi bitirip İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz.

Gönlümüzdeki programa her ne kadar riayet etmeye çalışsak da, sürprizlere açık olduğu belli olan bir keşfe çıktığımızı da unutmuyoruz.. İnşallah gönlümüzdekinden fazlasını da yaparız!!