Dolmak Üzere olan gezilerimiz:

20 Şubat,Salı, 2018 Ahmet Faik Özbilge Kitap Sunumu: Kızılbaşlar Aleviler
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:.


Kitap Sunumu: "Kızılbaşlar/Aleviler - Krisztina Kehl-Bodrogi"

Kitabı Sunan AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Kayıt için linkteki formu doldurmanız rica olunur: https://1001istanbul.com/event/?event=1572000799561661

Buluşma 19:00-22:00 Kızıltoprak TCDD Emeklileri Lokali (Kızıltoprak Tren İstasyonu yanı) (İçkili Lokanta)

Katılım 60 TL (Dahil olan: Sunum + meze tabağı + ana yemek + kuver) Kasaya sadece bunlar haricinde içtiğiniz ve de extradan yediğinizi ödüyorsunuz..

"Sunum akşam yemeği esnasında gerçekleşecek.. Okuduğum kitabı, çıkarttığım notların da yardımıyla sizlere anlatırken, duygu ve düşüncelerimi de aktarmaya çalışacağım.. Her zaman olduğu gibi bilgi paylaşımına herkesin katılımı serbest, ben anlatacağım, birlikte konuşacağız.. Mümkünse kitabın okunması tavsiye olunur, okunamadıysa da en azından konuya bir göz atılmış olması. O zaman daha da zevkli oluyor 🙂 Ama herhangi bir zorunluluk yok tabii, okumasanız da buyrun gelin lütfen..
Görüşmek dileğiyle, sevgiler...."

21 Şubat,Çarşamba, 2018 Cem Cinol ile Tahtakale Sultanhamam Hobyar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


Cem Cinol ile "Tahtakale Sultanhamam Hobyar, Osmanlı'nın Son Yılları"

1001istanbul - TIT Topkatours
Gezi lideri CEM CİNOL 0532 6729927
Buluşma 10:00 Mısır Çarşısı önünde
Katılım ücreti 60 TL

Kesin katılım için lütfen linkteki formu doldurunuz:
https://1001istanbul.com/event/?event=139975850137851

İstanbul’un Haliç girişinde, şehir kurulduğundan beri var olan limanın, Sirkeci’yle birlikte önemli bir bölümünü Eminönü semti oluşturmaktadır. Şehrin önemli bir merkezi olduğu kadar, dünyanın en önemli limanlarından birinin de merkezi olan bu semt, Unkapanı yolu üzerinde yer alan İstanbul Ticaret Odası’nın binası ile Sirkeci arasındaki sahil şeridi ve onun hemen arkasındaki çarşı bölgesini kapsamaktadır.
Semtin Bizans döneminde “Neorin Kapısı” ile “Porta Drungari”(Odun Kapısı) arasındaki kıyı ve liman bölgesi olduğu kaynaklardan anlaşılmaktadır. X. yüzyıldan sonra Cenevizliler ve Pisalılar başta olmak üzere Latin kolonileri, Eminönü-Sirkeci civarında imtiyazlı bölgeler elde edip, buralara yerleşmişler ve limanda kendi ticaret iskelelerini kurmuşlardır.
Osmanlı döneminde, İstanbul’un hukuki ve idari yapısını oluşturan üç kadılıktan [Eminönü, Eyüp, Üsküdar] biri ve en önemlisi olan Eminönü’ne “Belde-i Şahane”denirdi. Semt, Bizans döneminde olduğu gibi, Osmanlı döneminde de şehrin ithal ettiği malların boşaltılıp saklandığı, binlerce denizci ve tüccar ile onlara hizmet verenlerin işlerini gördüğü yoğun bir iş merkezi olmaya devam etmiştir. Bugün Eminönü’nde hala birçok han ve çarşı bulunmaktadır.
İstanbul’un kalbinin attığı liman yerleşimlerinden bir diğeri de Sirkeci'dir. Batıda Bahçekapı, doğuda Sarayburnu, güneyde Cağaloğlu semtleri ile çevrilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında hem Topkapı Sarayı’na hem Babıali’ye yakın olması nedeniyle oldukça önemli olan Sirkeci’de birçok camii, han, çeşme inşaa edilmiş, Sirkeci Garı bu semtin adeta sembolü olmuştur.
Buharlı gemilerin yapılmaya başlanması, Şirket-i Hayriye, Sultan Abdülaziz Dönemi’nde demiryolunun Sirkeci’ye gelişi, tünelin yapılması, atlı ve daha sonra da elektrikli tramvaylar, 19.yy. sonunda Galata ve Sirkeci’de yapılan yeni rıhtımlar ve depolar, Dördüncü Vakıf Han,Postane ve Sirkeci Garı’nın inşası Eminönü - Sirkeci - Sultanhamam üçgeninin görüntüsünü tümüyle değiştirmiştir.
Bugün, inanılmaz canlılıkta süregelen ticaret yaşamıyla binbir renge bürünmüş bu bölge, tarihi yapıları, karmaşık sokakları, birbiri üzerine yaslanmış hanları, kokuları, sesleri ve kalabalığıyla Osmanlı İstanbul'unu günümüzde yaşatmayı sürdürüyor. Bize de keşfetmek ve yaşamak kalıyor.

Mısır Çarşısı, Yeni Camii, Meydan, Kurukahveci Mehmed Efendi, Balkapanı, Asi Künefe, Tahtakale, Rüstem Paşa Camii ve Hanı, Ahi Çelebi Camii, Bekri Mustafa, Eski Hal, Odun İskelesi, Yemiş İskelesi, Galata Köprüsü,Hobyar Camii, Sultanhamam,Hidayet Camii, II. Mahmud, Valide Sultan Çeşmesi, I. Abdülhamid Türbesi, Hocapaşa'da öğle yemeği (Filibe ve Rumeli Köftecileri, Erzurum Cağ Kebabı, Döner, Balkan Lokantası ve dahası)
Doğubank, İşbankası Müzesi, 4. Vakıf Han,diğer Vakıf Hanlar, Sirkeci Garı, TCDD Müzesi, Abdülaziz'in Avrupa Serüveni, Jöntürkler, Şark Ekspresi, Agatha Christie, Almanlar, Wilhelm II, Franz Joseph, Vlora Han, Art Nouveau, Büyük Postane, II. Abdülhamid, 93 Harbi, Düyun-u Umumiye ve hanlar, binalar, kahvehaneler, şekerciler....

21 Şubat,Çarşamba, 2018 Sinan Ercan ile Londra Stonehenge
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


LONDRA ve STONEHENGE GEZİSİ
21-25 Şubat Çarşamba-Pazar
TIT Topkatours-1001istanbul

Gezi lideri: Sinan Ercan (İngiltere'de yaşıyor) 0044 771 6608536, Whatsapp ile ulaşmak için 0090 532 771 50 58
Katılım için kayıt linki: http://1001istanbul.com/event/?event=155016728570918

Katılım ücreti 770 Pound
Vize başvurusu için son tarih "01 Şubat" (sonrasındaki başvurular express vize ücreti gerektirebilir)

Kontenjan, en az 8, en çok 16 kişi

Uçuşlar:
21 Şubat Çarşamba
Pegasus SAW'dan kalkış 08:50 varış 09:50
25 Şubat Pazar
Pegasus Londra Stansted'den kalkış
Pegasus
Gönlümüzdeki program ve güzergah:

1..Gün: Stansted Havalimanı na iniş, Cambridge Gezisi, Londra Konaklama

2.Gün: Tam gün Londra Yürüyüş Turu ve National Gallery gezisi.

3.Gün: Greenwich ve British Museum

4.Gün: Bath ve Stonehenge Gezisi

5.Gün: Serbest zaman ve İst.a uçuş

Dahil Olanlar:
Çok Merkezi 3 Yıldız Otelde 4 Gece Konaklama
Otelde Alınan 4 Kahvaltı
Tüm Şehirlerarası Ulaşımlar
Tüm Şehiriçi Transferler
Metro Kullanımları
Thames Nehri Tekne Turu
Stonehenge Müze Girişi
Tüm Geziler
Tur Boyunca Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti

Dahil Olmayanlar:
İstanbul-Londra-İstanbul uçuşları
Vize ücreti
Öğle ve Akşam Yemekleri
Gidilen Publarda İçilen Aleler, Guinnesler
Oxford St veya Camden de Yapılabilecek Alışverilerde Eşe Dosta Alınacak Hediyelikler vs

22 Şubat,Perşembe, 2018 Cem Cinol ile Kapalıçarşı Özel Mekanlar Hanlar Kapanlar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


Detaylar
Buluşma 10:00 Beyazıt İstanbul Üniversitesi Kapısı

Detay ve kayıtlar için Cem Cinol 0532 672 99 27
Gezi ücreti 60 TL

Kayıt için linkteki formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=170815656981658

Günümüzde Kapalıçarşı, neyin nerede olduğu, neyin nerede satıldığı, içinde neleri barındırdığı, İstanbul'da başka hiç bir yerde bulamayacağınız, erişemeyeceğiniz hangi zenginlikleri sakladığı, hangi sürprizleri barındırdığı, hangi antikalardan, hangi tasarım şaheserlerine uzandığı, hangi küçücük han odasında hangi sanatkar ve zanaatçinin, hangi el emeği, göz nurunu döktüğü bilinmeyen, yalnızca ana caddesinden ve bir kaç bilinen sokağından üstünkörü geçilen, 500 yıllık kervansaraylarında hala, dünyanın en aranan ürünlerini imal eden, satan ustaların, asırlık dükkânların, kişiye özel koleksiyonların, içiçe, bir renk çümbüşünün kollarında harmanlandığı, görünenden çok görünmeyenin keşfedilmesini gerektiren sır mekânların en başında yer alır. Belki bugünün İstanbul'unda, günlük koşuşturmadan baş kaldırılamamasından, hepimizi tutsak alan AVM ya da internet alışverişinden, zamansızlıktan, unutulmuşluktan en çok nasibini alan yer gibi görünse de, Kapalıçarşı, ne aradığını ve neyi nerede bulabileceğini bilen gerek ince ve süzülmüş zevk sahibi İstanbulluların, gerekse sanat ve zanaatin değerini bilen Avrupalıların vazgeçmedikleri ve geçmeyecekleri dünyanın tek saklı cennetidir.
Görünenin değil, Çarşıya eklemlenmiş, nereden girilip nereden çıkıldığını bilemeyeceğiniz, Çarşının hem içinde hem de Çarşıdan kopuk hanlarında, kervansaraylarında keşfedilecek bir görünmeyenlerin dünyasıdır Kapalıçarşı.
Cem Cinol

Gönlümüzdeki Program:
Beyazıt Meydanı, Sahaflar, Kalpakçılar, Kuyumcular, Yolgeçen Hanı, Yorgancilar, Gramofoncu Mehmet Usta, Gülipek Hamit Fırat, Cebeci Han, Dr’s Number One Eğin Tekstil, Çukur Han, Sivaslı Yazmacı Necdet, Kavaf Nesim Levi, Şark Kahvesi, Kürkçüler, Koç Deri, Çorlulu Ali Paşa Nargile Kahvesi, Çemberlitaş, Nuruosmaniye Camii ve Sultan Kasrı, Çarşı esnafının yemek yediği lezzet noktaları, Sandal Bedesteni, Ottoamano, Cevahir, Nick's Diffenbahia Avedis, Erdün Antik, Apraham 1882, Zincirlihan, Gülebru Dönercisi, Bizans Kartalı, Mahmut Paşa Kapısı, Kalcılar Hanı, Gümüşçüler, Fahri Usta, Mahmut Paşa Hamamı, Abud Efendi Hanı, Büyük Yeni Han, Büyük Valide Han.... ve tabii alışverişi unutmadan....:)))

24 Şubat,Cumartesi, 2018 Sulukule'den Lonca'ya Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Gezi Lideri HÜSEYİN AVNİ 0532 425 0426
Buluşma Yeri Mihrimah Sultan Camii, saat 10:00'da
Katılık formu: http: https://1001istanbul.com/event/?event=268988500303305
(katılım formunu doldurmanızı rica ederiz)
Katılım Bedeli 60 TL
Gönlümüzdeki Program:
Edirnekapı (Harissius Kapısı), Mihrimah Sultan Camii, Aya Dimitri(Sarmaşık) Kilisesi, Sarmaşık Sokak, Neslişah Sultan Camii,
dünü ve bugünü İle Sulukule, Pempton Kapısı (Sulukule Kapısı), Aya Yorgi Kilisesi, Aetius Sarnıcı (Karagümrük Stadı), Surlar, Tekfur Sarayı, Kuş Pazarı, Adile Şah Kadın Hatice Sultan Camii, Kasturya Sinagogu (günümüzde otopark), öğle yemeği molası (arzu edenler için odun ateşinde pide), İştipol Sinagogu, sion yıldızlı ahşap evler Eğrikapı, Kırkçeşme Maksemi, Cellat Mezarlığı, Panaya Suda Kilisesi, Mimar Mustafa Ağa Çeşmesi, İvaz Efendi Camii, Anemas Zindanı, Hançerli Hamamı, Emir Buhari Tekkesi, Aşki Molla Tepesi (muhteşem manzara eşliğinde çay molası), Panaya Blakherna Kilisesi, falcıları ve müzisyenleri ile ünlü Lonca Mahallesi.

24 Şubat,Cumartesi, 2018 Cem Cinol ile Beyoğlu/Pera: 60'lar 70''ler
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:.


Detaylar
Turizm camiasının en renkli simalarından CEM CİNOL ile Beyoğlu'nda 60'ları 70'leri geziyoruz; mekanlar, kişiler, anılar, duygular, yaşanmış olaylar, kimine göre yakın, kimine göre uzak tarihimizde nostaljik bir zaman yolculuğu.....
(Cem Cinol 0532 6729927)
Buluşma 10:30 Cumhuriyet Anıtı'nın yanında

Katılım ücreti 60 TL
TIT Topkatours-1001istanbul
Katılım için linkteki formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=165425457412514

Cem Cinol'dan :
Beyoğlu Belediyesi içindeki yapıların geçmişten günümüze dek bölgeleriyle birlikte, sosyo-politik, mimari ve kültürel değişimini görünür kılan interaktif bir bellek yaratma projesidir, uygulamaya çalıştığımız. Tarihin, muktedirlerce yazılan bir yanılsama olmasının karşısında, bireysel anılarımızdan ve yaşanmışlıklarımızdan yola çıkarak alternatif bir Beyoğlu tarihi yazımı oluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız, büyük tarih yazınları kadar öznel ancak görece daha "taraflı" olan bireysel anılardan oluşan bir çeşit kollektif kentsel hafıza oluşturmak.

"Taksim'den Galatasaray'a, ardından Tünel'e kadar uzanan Cadde-i Kebir veya İstiklal Caddesi denen o büyük caddenin çevresini donatan bir sokaklar ve binalar yumağıdır bizim Beyoğlu dediğimiz mahalle. Aslında çok daha geniş bir alana yayılmış mahalleler topluluğuyla, Paris’te “Six-eme arrondıssement” (6. Bölge) diye bilinen Belediye biriminin kentin en mamur bölgesi olmasına öykünerek, özel olarak adlandırılmış olan, İstanbul'un meşhur 6. Belediyesidir Beyoğlu.

Neler vardan çok, neler yoktur demek en doğrusu olacak Beyoğlu için. Döneminin en varlıklı ailelerinin, sanatçılarının, başta Levantenler olmak üzere, Rum, Ermeni, İtalyan, Fransız, İngiliz, Alman, Rus, Macar, kısacası tam deyimiyle otuz iki milletin iç içe yaşadığı bir ayrı dünyadır Beyoğlu.

Konutları, otelleri, pasajları, lokantaları, barları, gece kulüpleri, tiyatroları, sinemaları, café chantant'ları, pastaneleri, mağazaları, genel evleri, kiliseleri ve okullarıyla çılgın bir ressamla, dahi bir müzisyenin, yüz elli yılda, el ele yarattıkları müthiş bir senfonik cennet - cehennem tablosudur Beyoğlu.

Salah Birsel dostumun dediği gibi 'ah Beyoğlu, vah Beyoğlu! Yandı bitti kül oldu'.

Geçmişte belki de dünyanın en zengin ve renkli yaşam alanı Beyoğlu bugün, bir açık hava mimarlık müzesi oluşturabilecek yapılarının, hoyrat ellerde, geri dönülemez bir biçimde tahrip edildiği, tiyatro ve sinema salonlarının, kitapçılarının kapandığı, lokanta ve barlarının tatlıcı, kebapçı ve lokumcuya dönüştüğü, kente dair bireysel ve kolektif belleğimizin silinmek istendiği, Arapça tabelaların duvarları istila ettiği, parfüm rüzgarları yerine ter kokularının estiği, kötünün iyiyi kovduğu ama her şeye rağmen ayakta kalmaya, son bir umut ve çabayla geçmişine tutunmaya çalışan bir alaca karanlık kuşağının öykü kahramanına dönüştü.

Bizden önceki kuşaklardan dinlediklerimize, kıyısından köşesinden de olsa, ulaşabildik biz. Beyoğlu'nun müthiş serüveninin güzel ve aydınlık bir bölümüne tanıklık ettik.

60'lı 70'li yıllarda tiyatrosundan sinemasına, lokantasından barına, pavyonundan randevu evine, kitapçısından pastanesine, mağazalarından terzilerine dek uzun soluklu sarhoşluğunu tadabildik Beyoğlu'nun.

Sanırım artık bize kalan, gördüklerimizi, tattıklarımızı, kokladıklarımızı, kısacası yaşadıklarımızı bir Beyoğlu öyküsü olarak derleyip, bizim kuşağımıza anımsatmak ve gelecek kuşakların toplumsal belleğine bir kayıt düşmeye çalışmak olacak.

Beyoğlu'nda 55 yıl geçirmiş, gündüzünü, gecesini ayrı yaşamış biri olarak ebedi sevgilime minnet borcumu ödemek zorundayım....

Afrika Pasajı, Anadolu Pasajı, Rumeli Pasajı, Anabala Pasajı, Atlas Pasajı, Avrupa Pasajı, Aznavur Pasajı, Cercle D’Orient, Crespin Pasajı, Çiçek Pasajı; Alkazar, Atlas, Elhamra, Emek, Fitaş, Dünya, Lale, Lüks, Rüya, Alkazar, Saray, Ses, Sinepop, Yeni Melek, Venüs sinemaları, Sinema-Tek; Elhamra, Karaca, Dormen, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Gen-Ar, Ses, Arena, Dostlar, Devekuşu Kabare, Ast, Küçük Sahne, Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi; Kulis bar, Papirus, Club 12, Günay, Club Kennedy, Şanzelize, Hisar pavyon, Maksim, Taksim Belediye gazinosu; AKM, Ankara Pazarı, Osmanlı Bankası; Atlantik Büfe, Pam Pam, Papağan ve Ye-Ye Kuruyemişcileri, Pasifik, Burç ve BAB Kafeteriya, Kristal, Şey, Levent Büfe; Karaköy ve Saray Muhallebicileri; Doğu ve Lale İşkembecileri; Hacı Bekir, Üç Yıldız, İnci, Konak, Tilla, Lebon, Markiz, Baylan ve Nisuaz Pastaneleri, Café Boulevard; Hasan Ecza Deposu, Rebul Eczanesi; Hacı Salih ,Hacı Baba, Abdullah, Degüstasyon, Fisher ve Rejans Lokantaları, Bursa Kebapçısı; Krepen, Entelektüel Cavit, Sev-İç; Kara Kedi, Yılmaz, Lale ve Odeon Plakçıları, Artist ve Figüran Kahveleri, Genel Evler ve Randevu Evleri, Travesti Kulüpleri, Pavyonlar ve Barlar; Lion, Bon Marché, Mayer, Lazzaro Franco, Edip, Mudo, Sylvio ve Vakko Mağazaları; Japon Mağazası, Rekor, İpeker ve İlya Gülerşen Kumaş Mağazaları; Havai Lostra, Faik Baba Lostra, Foto Gör-Çek ve Foto Süreyya; Tanca, Zoto, Şeref, Goya, Gutan, Karakaş, Mahmut Kundura; Şefket Vuraldı Baba ve Kuaför Vili; Binalar, aileler, insanlar....

Tüm bu saydıklarım belleğimde yer etmiş, anılarımda hala taptaze duran, her birinin yaşanmış bir çok öyküsü olan isimler. Beyoğlu'ndan artık geriye ne kaldıysa!..."

25 Şubat,Pazar, 2018 Kariye Fener Balat Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Kariye Müzesi
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 60 tl
Katılım icin : https://1001istanbul.com/event/?event=1648140275272591
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Güzergah üzerinde ve civarında:
Kariye Müzesi, Salma Tomruk, Ahşap İştipol Sinagogu ve Sion Yıldızlı Ahşap Evler,Balat Çarşısı/Çıfıt Çarşısı Ahrida Sinagogu, Agora Meyhanesi, Tahta Minare Camii, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii, Balat Evleri, öğle yemeği molası (Fetih İşkembe, Köfteciler, Esnaf Lokantaları), Mesnevihane, Moğolların Meryemi Kilisesi, Kırmızı Mektep, Fener Evleri, Kantemir Sarayı, Tevkii Cafer Merdivenleri, Maraşlı Rum İlköğretim Okulu, Aya Yorgi Kilisesi, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi.

27 Şubat,Salı, 2018 Süleymaniye Vefa Küçükpazar Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


SÜLEYMANİYE VEFA KÜÇÜKPAZAR
(1001istanbul-TITTOPKATOURS)

Buluşma saati ve yeri: 10:00 Vezneciler Metro İstasyonu çıkışı

Gezi lideri HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426

Katılım bedeli 60 TL

Katılım icin : http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Saat 10:00 da buluşuyoruz ve doğruca Şehzadebaşı Camii bahçesindeki ulu çınara gidip, günümüzün şen geçmesi için Helvacı Baba'ya dilekte bulunuyoruz. Sonrasında Mimar Sinan'ın "çıraklık eseri" Şehzadebaşı Camii' ni ve haziresini gezip Mardinli Mehmet Usta'nın lezzetli pilavının tarifini alıverip Kalender Camii, Helvacı Baba Türbesi, Süleymaniye'nin daracık sokaklarında sıralanmış eski evleri, Vefa Bozacısı, eski bir bizans kilisesinden bozma Molla Gürani Camii, Şeyh Ebu'l Vefa Camii ve Türbesi, Atıf Efendi Kütüphanesi derken İstanbul'un ikinci büyük külliyesine geliyoruz. Bir kuru pilav molasının ardından bu külliyeyi ve en değerli parçası, Mimar Sinan'ın " kalfalık eseri", Süleymaniye Camii' ni, aşıkların ve büyük ustanın türbelerini es geçmeden geziyoruz. Buralara kadar gelmiş iken Ayın Biri Kilisesi'ni unutacak değiliz. Artık kendimizi Küçükpazar'ın unutulmuş, tenha sokaklarına atabiliriz. Siyavuş Paşa Medresesi ve içerisindeki zengin tespih koleksiyonu, Ayrancı Sokağı, İstanbul'un fetihten sonraki ilk camileri Üç Mihraplı Camii, Yavuz Er Sinan Camii ve Kantarcılar Camii, semtin eski evleri ile tüm sokakları, eski un değirmeni kalıntıları, tatlıcıları, tavukçuları, köftecileri, ciğercileri, efsane şekercisi Hicipoğlu gezimizin Küçükpazar durakları. Acelem yok, eve hemen dönmesem de olur ya da bekleyenim yok diyenler arzu ederlerse, Küçükpazar'ın sıradışı (!) köftecisinde ilginç bir final yapabilirler....

27 Şubat,Salı, 2018 İmza Akşamı ve Sohbet Egemen Demircioğlu ile
Buluşma saati 18:00
Buluşma Yeri:.


İMZA AKŞAMI VE MİMAR SİNAN SUNUMU

27 Şubat Salı akşamı, saat 18:00'den itibaren Kızıltoprak TCDD Lokali'nde (eski istasyonun yanı) Egemen Demircioğlu almış olduğunuz kitaplarınızı imzalayacak.. Alamamışlar için bir miktar kitap getirmeye çalışacağız..

19:00 itibariyle Egemen Demircioğlu'ndan "7 Gezi 7 İstanbul" kitabının hikayesini dinleyeceğiz

Ardından Egemen'in özel olarak hazırladığı Slaytlı Mimar Sinan Sunumu başlayacak..

Katılım ücreti: 60 TL (Dahil olanlar; Sunum, meze tabağı, ana yemek, kuver, tip) 0 (535) 637 48 21

Yine her zamanki gibi hoş bir sohbet ortamında yiyeceğiz, içeceğiz, paylaşacağız, eğleneceğiz.. Hadi buyrun imza partimize 🙂
Sevgilerimizle..

28 Şubat,Çarşamba, 2018 Cem Cinol ile Fatih-Harbiye: Doğu Batı İkileminde İstanbul ve Tü
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


FATİH HARBİYE
1001istanbul - TIT Topkatours

Gezi lideri Cem Cinol
0532 6729927

Buluşma 10:00 Aksaray Pertevniyal Camii avlusu
Kayııt formu: https://1001istanbul.com/event/?event=147314002729613

Katılım ücreti 60 TL


Peyami Safa'nın "Fatih Harbiye" romanında anlatmaya çalıştığı Batı-Doğu, modern-muhafazakar, yeni-eski ikilemlerini Fatih'ten Harbiye'ye doğru yapacağımız bir gezinti ile konuşacağız.....
Tarihi yarımada'dan Pera'ya, Suriçi'nden surdışına, eski İstanbul'dan yeni İstanbul'a, cumbadan rumbaya, Osmanlı'dan Cumhuriyete, eski köye yeni adetler, İstanbul'a inilir Taksim'e çıkılır, keyifli ama bir o denli de tartışmalı konular, bir değişim öyküsü...


Gönlümüzdeki güzergah:
Pertevniyal Camii, Pertevniyal Lisesi, Hindi Tekkesi, Horhor, Aziz Polyeuktos Harabeleri, Şehzade Camii ve Türbeleri, İstanbul'un orta yeri, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, Direklerarası, Taşfırın, Yeniçeriler....
Vezneciler'den Metro'ya biniş, Taksim Gezi Parkı'ndan çıkış
Öğle yemeğinin ardından;
Gezi Parkı, Divan, Radyoevi, Parizien, Hidromel, Club 33, Dame de Sion, St Esprit, Nizam-ı Cedid, Harbiye, Pangaltı, Konak Sineması, Vali Konağı, Zihni Bar, Vedat Tek, Nişantaşı, Atatürk'ün Evi, Bulgar Eksarhhanesi, Şişli Camii...

01 Mart,Perşembe, 2018 Beşiktaş'tan Kadıköy'e Lezzet Esintileri Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001istanbul-TIT Topkatours
Beşiktaş'tan Kadıköy'e Lezzet Esintileri.

Buluşma 10:00 Beşiktaş Beltaş Rest/Cafe (Motor İskelesi’nin yanı)

Anlatan: Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26

Kesin katılım icin formu doldurunuz : https://1001istanbul.com/event/?event=165663410822961

Katılım ücreti: 60 TL

Gönlümüzdeki program:
Barbaros Hayrettin Türbesi, Deniz Müzesi (Giriş 6 TL), 7-8 Hasanpaşa Fırını, çay molası, Rum Ortodoks Kilisesi, Beşiktaş Balık Pazarı, Karadeniz Dönercisi, Baba Söğüş, Şöhretler Köftecisi, Ermeni Kilisesi..
Vapurla Kadıköy (Kızkulesi, Selimiye, Haydarpaşa Okulu, Haydarpaşa Garı), Kadıköy Şehremaneti Binası, Kadıköy Çarşı, Çiya Sofrası, Aya Efimia Rum Ortodoks Kilisesi, Birtat Ocakbaşı, Surp Takavor Ermeni Kilisesi, Ciğerci Hulusi, Baylan’da kup griye, Kadıköy Balıkçısı, Yanyalı Fehmi, Fayton…

Not: Girebildiğimiz yapıların bazılarında kişi başı 3-4 TL tip bırakmamız gerekebilir….

01 Mart,Perşembe, 2018 Pembe Özdemir ile Kars Ani Çıldır Sarıkamış
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


01-04 Mart PAZAR-PERŞEMBE
PEMBE ÖZDEMİR ile KARS
1001istanbul-TIT Topkatours

Gezi lideri Pembe Özdemir 0532 4118690

Katılım ücreti 880 TL (Uçak hariç, herşey dahil)

Katılmak için linkteki formu doldurup Pembe Özdemir'i arayınız: http://1001istanbul.com/event/?event=1499463236807324

Uçuşlar:
Gidiş: Pegasus ile SAW'dan sabah 09:20
Dönüş: TK ile 15:20 ile Atatürk'e, 15:45 ile SAW'a

Gönlümüzdeki program:

Serhat şehri Kars;
İpek yolu üzerinde kavşak noktası, uçsuz bucaksız ovası, 1800 m yükseklikte 20 farklı kültüre ev sahipliği yapmış Kars'ı beyaza büründüğü kışın görmek ayrıcalık.. Şahane karı, gravyer peyniri, Kars kaşarı, kazı, damaklarımızı okşayan leziz yemekleri ile bir gurme şehri Kars.Türklerin Anadolu'daki ilk yerleşkesi, ilk cami yapımının gerçekleştiği şehir Kars... Rusların 40 yıl süren işgali (1877-1920) sırasında Baltık mimarisi ile inşa ettiği, sayıları yüzü geçen binalar, geniş caddeleri ile harika şehir Kars...

1.gün;
11:00 gibi Kars Havaalanı'nda buluşma..
Aracımıza yerleştikten sonra ilk durak Kars Kalesi (çay, gözleme ikramı).. Ardından, bir ortaçağ şehri olan, Kars'a 40 km mesafedeki Ani harabelerini göreceğiz.. 1001 kiliseli şehir !! Zerdüşlük, çok tanrılılık, Hristiyanlık, İslam gibi inançlara ev sahipliği yapmış, bir dönem nüfusu 100 bine ulaşmış, Ermenistan'a Arpaçay Nehri ile sınır oluşturan, artık harabe olmuş Ani... Şehir surları, Aslanlı Kapı, Tigran Honent Kilisesi, Selçuklu Hamamı, Ateşgede (Zerdüşt Tapınağı), Katedral, Menüçehr Camii, Arpaçay Nehri üzerinde hala ayakta duran Marco Polo Köprüsü, Kral Gagik Kilisesi kalıntılarını göreceğiz. Karla kaplı olduğundan bazı yerlere giremeyebiliriz, buna orada karar vereceğiz..
Şehre dönüş yolunda Aleksandr Nevski Rus askeri Kilisesi (Fethiye Camii), hele bir de güneş varsa, ışıltılı kıpkızıl bir kilise.. Sonrasında akşam yemeğine gidiyoruz, ana menümüz özel sunumu ile PİTİ ve diğerleri..

2.Gün:
45 km mesafedeki Boğatepe Köyünde mükellef sabah kahvaltısı yapacağız. Bu Boğatepe 6 Malakan köyünün yaylası imiş. 1960'lardan sonra köyün bulunduğu Terekeme, Ahıska Türklerinin yerleşim yeri.. Orta Rusya'dan Kars'a sürgün gelmiş, 1879-1963 arası Kars'ta yaşamış ve sonrasında Türkiye'den de sürgün edilmiş Malakanlar hakkında doyurucu bilginin ardından Çıldır Gölü'ne hareket.. Öğle yemeği Çıldır Gölü'nde sarı balık. Denk gelebilirsek buzun altından sarı balık avını görebiliriz.. Dönüş yolunda Terekeme Mezarlığı, fotoğraf molası.. Kars Kalesi'nin eteklerinde kurulmuş hala ayakta duran Taş köprü (1579), Mazlum Ağa Hamamı ve Oniki Havariler Kilisesi (Kümbet Camii)..
Akşam yemeğinde meşhur KAZ var..

3.gün:
Kahvaltının ardından Sarıkamış'a gidiş.. Yol üzerinde Allahüekber Dağları.. 1914 Sarıkamış faciası hatırasına dikilmiş anıtta mola. Bir sonraki durak Rus Çarı'nın sevgilisi Katherina için yaptırdığı av köşkü. Masif odundan çivi çakılmadan inşa edilmiş. Sibirya'da çok görülen bir teknik. Köşk şimdilerde biraz kaderine terk edilmiş. Veee Sarıkamış kayak merkezi. Kayak yapmak isteyenler kayak istemeyenler teleferikle en tepeye çıkıp 360 derece kuşbakışı manzarayı gördükten sonra sarı çam ormanında yürüyüş yapabilirler. Öğle yemeği sucuk ekmek. Arzu edenlere sıcak şarap hazır (extra).
Şehre dönüşte, çarşı pazar yürüyüp geçmiş zamana yolculuk yapacağız. 40 yıllık Rus işgali sırasında, Baltık mimarisiyle siyah taşlardan yapılmış, şimdilerde farklı hizmetler için kullanılan Kars Konsey Binası, Aynalı Köşk, İl Meclis Binası, Çeltikov Hekimevi, Defterdarlık, Eski Vali Konağı (Kars Anlaşması'nın imzalandığı bina). Akşam yemeği dışarıda, aşıklar atışması eşliğinde, Kars geleneksel yemekleri (hangel,mantı,kavurma...)

4.gün:
Sabah kahvaltının ardından şehirde alışveriş zamanı (Kars kaşarı, gravyer, bal vs) öğle yemeğinin ardından havaalanına gidiş

Tura dahil olanlar: Konaklama, tüm yemekler, araç, rehberlik, geziler, ören yeri girişleri, seyahat sigortası.

Dahil olmayanlar: Kars'a Uçak bileti, İçecekler, kayak kiralama, at kızaklarla gezi, özel harcamalar.......

Not:Kars seyahati esnasında karda yürüyüş alışkanlığı olmayanlar için baton önerilir.

03 Mart,Cumartesi, 2018 Hüseyin Avni ile Demiryolu Çocukları
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


1001istanbul - TIT Topkatours
Hüseyin Avni ile Demiryolu Çocukları

Buluşma yeri ve saati: 10:00 Marmaray Kazlıçeşme İstasyonu çıkışı.
Katılım ücreti:60 TL

Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26

Kesin katılım için lütfen linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=172707943460136

Gönlümüzdeki Program: Yedikule'den Sirkeci'ye demiryolu boyunca ne varsa...

Cer Atölyeleri, Gazhane, Yedikule İstasyonu, Hepşen Bakkaliyesi, İstasyonu Berberi, Narlıkapı, Demiryolu İşçileri Kilisesi, Alman Okulu, Aya Nikola Kilisesi, Samatya İstasyonu, Matya Kafe, Arap Ali, Dimitraki, Samatya Yemek Molasi, Aya Yorgi, Eski Sinema, İçkalpakçı Sokak Evleri, Yıkık Hamam, Otobüsle Yenikapı, Theodosius Limanı, Ermeni Mahallesi ve Kilisesi, Kumkapı Ermeni Patrikhanesi, Surp Asvadzadzin, Eski Ermeni Binalari, Kaymakçı Boris Molası, Aya Kiryaki Rum Ortodoks Kilisesi, Kadırga Tulumbacılar Kahvesi, Namazgah, Küçük Ayasofya, Boukoleon Sarayı, Ahırkapı Feneri, Cankurtaran, Sinan Paşa Köşkü, Soteros Philantropos Manastırı, Sarayburnu, Gülhane Parkı, Sepetçiler Kasrı, Sirkeci Garı

04 Mart,Pazar, 2018 Nihan Vural ile Vik Muniz sergili Nişantaşı turu
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


Vik Muniz sergili Nişantaşı turu
Buluşma noktası: Teşvikiye Saray Muhallebicisi
Başlangıç ve bitiş saati: 10:00-17:00
Tur rehberi: Nihan Vural 0536 474 1471
Katılım icin : https://1001istanbul.com/event/?event=544445619263042
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Kesin rezervasyon için lütfen rehberle iletişime geçin.
Katılım bedeli: 60TL

İstanbul, en bildiğimizi zannettiğimiz semtlerde bile şaşırtmadan duramaz bizi. Pırıltılı vitrinleri ile müstesna Nişantaşı’nda bile… Oysa ışıltılı yüzü sadece brasserie köşelerini tutmuş paparazziler, haute couture moda evleri, şık akşam yemeklerinden mi ibarettir bu 150 yıllık semtimiz? Nice yazar ve sanatçı gündelik yaşamın huzurunu ve yaratıcı ilhamını Nişantaşı, Teşvikiye, Maçka semtlerinde buldu.
Abdi İpekçi nerede vuruldu? Abidin Dino’nun ölmeden önce yaptığı son heykel hangisi? Nişantaşı’nın nişan taşları nerede? Latife Hanım evinin penceresinden ölene kadar hangi Mustafa Kemal heykelini seyretti? Kara Kitap’taki cinayet nerede işlendi? Selim İleri yazılarıyla en çok kimlerin kalbini kırdığına pişman? Cumhuriyet döneminin en çok satan romanlarını yazan Kerime Nadir ve Muazzez Tahsin Berkant nerede yaşadılar? 150 yıldır sanatın ve edebiyatın nabzını tutan Nişantaşı ve Teşvikiye semtlerinde bu soruların cevaplarını ararken Osmanlı’nın son döneminden günümüze uzanan bir yürüyüş yapacağız.

Teşvikiye Camii ve menzil taşları
Bozlu Art Project sergi
Pamuk apartmanı
Vedat Tek evi ve Milli Mimari
Maçka Sanatçılar Parkı: Dimitrie Cantemir
Liquid Art System Sanat Galerisi: İtalyan sanatçılar
Abdi İpekçi anıtı
St. Regis Oteli: Tony Cragg heykeli
Ralli apartmanı: Fahrelnissa Zeid ve Şakir Paşa ailesi
Sanatın hamisi Narmanlı ailesi
Maçka Palas: mimar Mongeri ve Kerime Nadir
Maçka çeşmesi ve mimar D’Aronco
Maçka Silahhanesi ve Balyan ailesi
Abidin Dino’nun Dayanışma heykeli
Dirimart: Vik Muniz sergisi

Nihan Vural kimdir?
1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce Okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye ve gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul’a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

04 Mart,Pazar, 2018 Hüseyin Avni ile "Yedikule'den Samatya'ya
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


SAMATYA "ALTINKAPI’DAN ARCADIUS’A"
(1001istanbul-TIT Topkatours)

Gezi lideri Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26

Başlangıç: 10:00 Kazlıçeşme Marmaray İstasyonu

Katılım ücreti 60 TL

Kesin kayıt için lütfen formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=388830108231368


Güzergah üzerinde ve civarında:
Via Egnatia - Kara surları - Altınkapı – Yedikule
Narlıkapı - Surp Hovannes Ermeni Kilisesi
Balık Müzesi - Demiryolu İşçileri Kilisesi
Studios Manastırı’ndan kalan Aya Ioannes Prodromos Kilisesi (İmrahor İlyasbey Camii) - Aya Konstantin ve Helena Kilisesi
Anarat Hığutyan Ermeni Katolik Kilisesi - Hagios Nikolaos Kilisesi
Hristos Analipsis Kilisesi - Psamathion (Samatya)
Samatya’da yemek molası. Seçenekler: Rakı-balık-mezecilere Küçük Ev, Arap Ali’nin Yeri, Varujan’ın Yeri (Günbilir); kebapseverlere Develi, Ali Haydar, bu liste uzar da uzar 🙂
Arap’la Taki’nin yeri Matya Cafe'de kahve/likör..
Hagios Menas Kilisesi (Altında Hagios Polykarpos ya da Hagios Karpos ve Papylos Martiryumu) - Hagios Georgios Kiparissa
Sulu Manastır (Eski Aya Maria Peribleptos Kilisesi, şimdi Surp Kevork Ermeni Kilisesi)
Sancaktar Hayreddin Camii (Gastrion Manastırı)
İsakapı Mescidi (meçhul kilise:)) - Esekapı (Eski Altın Kapı, Constantin Surları’nda)
Cerrahpaşa Hastanesi – Arzu edenlerle Tatlı Molası:)
Arkadius Sütunu (Forum Arkadius/Avrat Pazarı)
Bulgur Palas

07 Mart,Çarşamba, 2018 Cem Cinol ile Galata Binaların Dili Olsa
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


Detaylar
CEM CİNOL ile GALATA : "BİNALARIN DİLİ OLSA"
Cem Cinol Galata'yı binaların dilinden aktarırken, Pera'nın sürprizlerle dolu serüveni gözlerimizin önünden bir film şeridi gibi geçip gidiveriyor...
1001istanbul-TIT Topkatours

Buluşma 10:00 Karaköy Meydanı Murat Muhallebicisi

Kesin katılım icin formu doldurunuz : http://1001istanbul.com/event/?event=195921994481149

Anlatan CEM CİNOL 0532 6729927
Katılım ücreti 60 TL

Cem Cinol'dan:
"19. Yüzyıl yazarlarından İstanbullu Hagop Baronyan şöyle diyor: ''Galata'nın sınırları güneyde yankesiciler, batıda sarhoşlar, kuzeyinde katiller ve doğuda şarkıcı kızlardır'' ve ekliyor: ''Paranın ve çılgınlığın sınırı yoktu''...

Evet, belki parada ve çılgınlıkta sınır yoktur ama 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu paranın sınırına gelmiştir. Saray 1854 yılında ilk kez dışarıdan borç almak zorunda kalır. ''Galata bankerleri'' devlete borç vererek, alınan borçlara aracılık ederek, vergilerin toplanmasından, madeni para ihracına kadar, türlü yollarla, hazinenin açıklarını kapatmada Osmanlı hükümetine yardımcı olur ve giderek zenginleşirler. Bankalar ve finans kuruluşları, bu tarihlerde, liman civarında Galata'nın güney bölgesinde yoğunlaşmaya başlarlar. Paranın etrafında billurlaşan bir bankacılık ve finans merkezine dönüşen Galata'da Voyvoda Caddesi (sonraki adıyla Bankerler Caddesi) finans dünyasının kalbi olarak sivrilir. Bankerlerin çevresinde de yeni bir yaşam biçimi doğmaktadır. Zenginlik, Batı tarzı bir modernite getirmiştir. Galata ve çevresinde, bankaların ve banker ailelerinin yerleştiği birbirinden görkemli ve güzel mimari yapılar yükselmeğe başlar. Her mimari yapı, estetiği ve barındırdığı yaşamlarla türlü öykülerin kahramanlarına dönüşerek, zamanla, kent belleğine silinmeyecek bir biçimde yerleşir.
Binalar salt mimari yapılar olmaktan öte varlıkları üzerinden bir devrin tüm özelliklerini okuyabilmemizi sağlayan canlı organizmalardır. Binaların dilini okuyabilenler, bir kentin yaşam serüvenine yelken açarlar. Çok keyifli yolculuklara aralanan kapıların ardında, çeşitli dönemlerin türlü anıları canlanmaya, ete kemiğe bürünmeye başlar....

Cem Cinol

08 Mart,Perşembe, 2018 Nihan Vural Sunumu: İstanbullu Kadınlar Şair Nigar Hanım
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Nihan Vural Sunumu: İstanbullu Kadınlar: 1: Şair Nigar Hanım

Buluşma Yeri ve Saati:

Kesin kayıt için linkteki formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=195130577756625İstanbullu Kadınlar sunum dizisi, kitap tanıtımı ile beraber kültür, sanat ve düşünce dünyamıza dokunmuş, kimi zaman resmi tarih yazımında unutulmuş İstanbullu kadınları anmayı amaçlıyor. İstanbul kültür turlarımda bahsettiğim ama zaman kaygısı ile derinleşemediğim bu değerli hayatları bir dizi sunum ile bir araya getirmeyi istedim. Genelde anlatım yaparken aklıma düşen sorulardan biri de bu kadınların eserleri ve yaşam biçimleri ile Osmanlı-Cumhuriyet dönemi modernleşmesinde nerede durduklarıydı. Elbette, Bizans dönemi kadınlarını da atlamayacağız. Şair Nigâr Hanım ile başlayacak dizi, önümüzdeki aylarda Leyla Saz, Mihri Hanım, Suat Derviş, Zabel Yaseyan, Maryam Şahinyan ve daha nice değerli kadın hayatı ile devam edecek.ŞAİR NİGAR HANIM
Osmanlı Şairesi Nigâr Hanım, Bir Daha Söyle şiirinde bir yüzyıl öncesinden sesleniyor: “Yegâne sevdiğin alemde ben miyim şimdi? Sahih ben miyim muhâtab-ı artık aşkın?”
Bu sunum dizisi için ilk olarak Şair Nigâr Hanım’ın hayat hikayesini seçmemin nedeni, şair kimliğinden ziyade, Nigâr Hanım’ın yaşamış olduğu iki semtte yaptığım kültür turlarımda kendisinden sıkça söz etmemdi. “Yaşadığım Nişantaşı” ve “Aşiyan’dan Emirgan’a” turlarım için okumaya başladığımda ilk başta merakım İstanbul’da yüz yıl önce benimle aynı sokaklarda gezinmiş bir Osmanlı kadının hayatının nasıl olduğu idi. Zira, gerçekten zamanlar ötesinde aynı semtte komşuyduk. Zamanla çocuk gelin olarak yaşamına başlamış, ön sokağımda yaşamış bu Osmanlı şairesinin trajik öyküsünün trajik olmayan yanlarını fark ettim. Sıra dışı bir kadının öyküsünü trajikleştirmeden de okuyabilir miydik?
Nazan Bekiroğlu’nun Nigâr Hanım’ın günlüklerini temel alarak yazdığı biyografik çalışması ‘Şair Nigâr Hanım’ sunumda tanıtılacaktır. Öncesinde okuma yapabilirsiniz.
Nihan Vural kimdir?
1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce Okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye ve gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul’a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

09 Mart,Cuma, 2018 Cem Cinol ve Ahmet Faik ile Denizli Köyleri Resimli Camileri
Buluşma saati 07:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


CEM CİNOL İLE DENİZLİ'NİN AHŞAP RESİMLİ CAMİLERİ
1001 İSTANBUL - TIT TOPKATOUR

Gezi Liderleri :
Cem Cinol: 0532 6729927
Ahmet Faik Özbilge: 0532 4147210
İki araç
Kontenjan:2x30 kişi
Detaylı program: http://1001istanbul.com/etkinlikler/cem-cinol-ile-salda-ahsap-camiler-afrodisias-pamukkale-laodikya/

Kayıt linki formu: http://1001istanbul.com/event/?event=221737441700780

Gezi fiyatı kişi başı : 830 TL (çift kişilik odada) (single farkı 150 TL)

Neler göreceğiz:
Doğa harikaları: Salda gölü, Keloğlan Mağarası, Kaklık Mağarası, Pamukkale Travertenleri. Karahayıt Kırmızı su...
Ören yerleri: Laodikya, Afrodisias, Hierapolis, Tabae.
Ahşap desenli camiler.
Ve kısmetse Deve güreşleri (!?)

Gezi fiyatına dahil olanlar:
Rehberlik (Cem Cinol / Ahmet Faik Özbilge) + Efeler ve Özay Gönlüm üzerine sohbet toplantısı + 2 gece yarım pansiyon otel + 3 öğle yemeği (1 tanesi piknik havasında) + seyahat sigortası
Dahil olmayanlar : Uçak, alkollü içecekler + kişisel harcamalar+ Müze kart

Uçuşlar:
Gidiş 09 Mart Cuma 07:00 İst SAW-Denizli PC2320 Pegasus
Dönüş 11 Mart Pazar 18:00 Denizli-İst SAW Anadolu Jet

GÖNLÜMÜZDEKİ PROGRAM

1.GÜN / SALDA/ACIPAYAM/PAMUKKALE
Türkiye'nin Maldivleri Salda Gölü manzaralı kahvaltı, Karahöyük eski pazarı, Yazır Köyü, Keloğlan Mağarası, tandır kebabı, Pamukkale travertenleri, Hierapolis gezisi
Termal havuzlu otel
Akşam yemeği otelde..

2.GÜN AFRODISIAS, TAVAS, KALE,
Afrodisias gezisi, öğle yemeği: pideler, patlıcan salatası yöresel mezeler. Tavas, Tabae Örenyeri, Camii gezisi, Hırka Köyü,
Kelleci Kardeşler'de akşam yemeği.

3.GÜN AKKÖY, LAODİKYA, ÇAL, ÇARDAK
Akköy, Laodikya gezisi,, Çal deve güreşi (?!), öğle yemeği:çöp şiş. Baklan, kaklık mağarası, Çardak kervansarayı, havalananına varış

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyoruz sevgiyle...

11 Mart,Pazar, 2018 Egemen Demircioğlu ile Müze Dışı Topkapı Sarayı
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


"MÜZE-DIŞI TOPKAPI SARAYI"
1001Istanbul etkinliğidir. TIT Topkatur seyahat acentesinin şemsiyesi altında gerçekleştirilmektedir.

11 Mart Pazar - Başlama saati 9.30
Buluşma yeri: Eminönü’ndeki Kadıköy vapurları iskelesinin önü.

Anlatan: Egemen Demircioğlu 0535 637 48 21

Katılım Ücreti: 60 TL

Kayıt için lütfen linkteki formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=1415644751878789

Gönlümüzdeki Program:
Kadıköy’den, vapurdan… Karaköy-Eminönü’nden, Gülhane Parkı’ndan…. Sarayburnu’ndan, Sahil Yolu’ndan… Babıali’den, tramvay yolundan… gördüğümüz Topkapı Sarayı’nı keşfediyoruz.
Topkapı Sarayı Müze’den ibaret değil. Sarayın yayıldığı koca alanın (700 bin metrekare, dile kolay!) büyük kısmı askeri bölge veya halka açık yerler niteliğinde ve tarihi yarımadanın en güzel köşelerinden birini oluşturuyor; son derece ilginç ve yakın ve uzak tarihimiz bakımından son derece zengin bir güzergah sunuyor.
Hatta, dışarıdan baktığımızda, Müze ziyaretinde asla göremeyeceğimiz yerlerini de görebiliyoruz sarayın. Harem’in İstanbul’a bakan yüzünü görüp deşifre edebiliyoruz mesela.
Eminönü’de buluşma ve Galata Köprüsü’nden Topkapı Sarayı’na bakış.
Gülhane Parkı’dan Topkapı Sarayı’na bakış.
Alay Köşkü ve Bab-ı Ali.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve bu arada Çinili Köşk.
Birinci Avlu, Bab-ı Hümayun, Sur-ı Sultani
Marmara Surları boyunca yürüyüş ve surların önü ve arkasındaki gizem dolu yerler!
Erol Taş’ın kahvesinde mola, Pudding Shop’ta yemek….
Daha ne olsun!
Esasen “Topkapı Sarayı Tefrikaları”’nın bu güzergahı kapsayan birinci bölümünün (henüz hepsi yayınlanmadı ama sona yaklaştık) gezisidir.
Zum yapan her şey (dürbün, fotoğraf makinesi) çok işimize yarar.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne gireceğimizden olanlar Müze Kartları’nı yanlarında getirsin lütfen. Olmayanların (ve almayı düşünenlerin) bunu önceden yapması harika olur; çok sayıda kişi bir anda bunu yapmak isteyince çok beklemek zorunda kalabiliyoruz).

14 Mart,Çarşamba, 2018 Ahmet Faik Özbilge ile Selimiye'den Meriç'e Edirne
Buluşma saati 06:00
Buluşma Yeri:.


EDİRNE GEZİSİ
14 Mart Çarşamba
1001istanbul-TIT Topkatours

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210 (Kesin kayıt için arayınız ya da mesaj atınız)

Gezi ücreti 175 TL (Dahil olan rehberlik+araç+dinleme cihazları)

Kayıt için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=144102492949003

Gönlümüzdeki program:

06:00 Kadıköy Evlendirme'den,
06:30 Gayrettepe Point Otel'in önünden hareket
07:30 Metro tesislerinde yarım saat kahvalti molasi
09:45-10:00 gibi Edirne'ye varış
Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Savaşı Müzesi, Tabyalar..
Bahai Mezarliği'na göz atış
Sveti Konstantin ve Elena Bulgar Kilisesi, Sarayiçi yönüne devam,
Kanuni Köprüsü'nden geçiş, Er Meydanı
IV. Mehmet Av Köşkü, Adalet Kulesi ve Edirne Sarayı'ndan kalanlar
Balkan Harbi Şehitliği
II. Beyazıd Camii ve Tıp Müzesi (giriş 5 TL)
Köfteci Osman'da yemek molası
Selimiye Camii
Osmanlı Mezar Taşları, özellikle birkaç yeniçeri mezar taşı
Arasta, Bedesten, Ulucami, Alipaşa Çarşısı
Meşhur Edirne Ciğeri tadımı, tabii ki Kazım Usta'da
Eski Edirne evleri
Büyük Edirne Sinagogu
Hoş bir bahçede çay-kahve-bira molası
Üç Şerefeli Camii
Tunca ve Meriç Köpruleri'nden geçiş
Karaağaç'a varış, Lozan Anıtı, Kara tren, Eski İstasyon
Meriç kıyısında akşam üzeri demlenmesi ve 18:00-19:00 gibi Edirne'den ayrılış
Takriben 3,5-4 saat yol..

14 Mart,Çarşamba, 2018 Cem Cinol ile Tepebaşı Tünel Tomtom Çukurcuma
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS
Gezi lideri CEM CİNOL 0532 6729927
Buluşma 10:00 Galatasaray Lisesi önü
Katılım ücreti 60 TL
Bilgi için Cem Cinol'u telefonla arayabilirsiniz.
Cem Cinol 05326729927
Katılım icin : http://1001istanbul.com/event/?event=318138092039036
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

16. ve 18. yüzyıl arasında Avrupa devletleri büyükelçilikleri, Tünel ile Galatasaray arasında yer alan ve Sultanlar tarafından bağışlanan arazilerde kuruldular. 19. yüzyıl başlarında Fransızlar, Hollandalılar, İsveçliler, Ruslar, İtalyanlar ve İngilizler, büyükelçiliklerinin çevresinde Galata'dan bağımsız bir yaşam bölgesi oluşturmuşlardı.
Tünel ile Galatasaray arasında, Grand Rue de Pera'nın (İstiklal Cadesi'nin) iki yanında oluşan bu alan Stavrodromi (Dörtyol) diye anılıyordu.
Bölge 5 mahalleye ayrılmıştı; Dörtyol, Tomtom, Polonya, Asmalımescit ve Galatasaray.
Özellikle Galatasaray ile Asmalımescit arasında, Grand Rue de Pera'ya paralel olarak gelişen Aziziye Caddesi (şimdiki Meşrutiyet Caddesi), üzerinde sıralanan birbirinden değerli konutları, konakları, taş yapıları, otelleri, tiyatroları, parkları ve seyir terasları ile Cadde-i Kebir'in dışında, batılılaşan İstanbul'un çağdaş yüzü olmuştu.
Galatasaray'dan Tepebaşı ve Şişhane'ye doğru Batı bölgesi ile Tophane ve Galata'ya doğru Doğu bölgesi Pera'nın en önemli ve zengin yerleşim bölgelerine dönüşmüşlerdi.
Bir yanda Galata, diğer yanda Haliç - Pangaltı - Tatavla (Kurtuluş) ve Taksim - Şişli eksenlerine eklemlenmiş ama gerek zenginlik gerekse entelektüel yaşam nitelikleriyle, bu bölgelere adeta tepeden bakan ayrı bir İstanbul oluşmuştu.
Dörtyol denilen, İstiklal Caddesi'nin hemen kıyısındaki bu mağrur yeni istanbul, kentin yazgısına koşut, Beyoğlu'nun ışıltılı tiyatro, sinema, barlar, meyhaneler, lokantalar, randevu evleriyle şekillenmiş gece hayatının gölgesinde kalarak yaşamış ama, her zaman vakur ve üstten bakan, sesiz ve edalı duruşunu terketmemiştir.
Bu yeni rotayla, Dörtyolu oluşturan semtleri keşfederken, Pera ''Dörtleme''mizin (''Galata- Binaların Dili'' / ''Beyoğlu 60'lar, 70'ler'' / ''Galatasaray'dan Şişhane, Tomtom, Çukurcuma'ya'' ve ''Perşembe Pazarı Hanları- Karaköy - Salı Pazarı'') 3.sünü başlatıyorum.... 🤗

Galatasaray Postanesi, Sponeck Birahanesi, Meşrutiyet Caddesi, İngiltere Konsolosluğu, Bristol Otel, Londra Oteli, Deniz Palas, Pera Palas, Tepebaşı Bahçesi, Tepebaşı Tiyatrosu, Palazzo Donizetti, Corpi Sarayı, Camondo Binaları, Yemenici Abdüllatif Sokak, Decugis Konağı, 6. Daire, Tünel Binaları, Nergis Sokak, Ensiz Sokak, Müeyyet Sokak, Jurnal Sokak, Şehbender Sokak, Sofyalı Sokak, İsveç Konsolosluğu, Hidivyal Palas, Hotel D'Angleterre, Karagözoğlu Binası, Lebon, Markiz, Stavrodromo,
Yemek molası....
Rusya Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, High School, Nur-u Ziya Sokak, Franz Listz, Fransız Sarayı, Marius Mişel Paşa’nın Evi, Postacılar, Tomtom Kaptan, Fransız Mahkemesi, Venedik Sarayı/İtalyan Elçiliği, İtalyan Lisesi, Gül Baba, Çukurcuma, Faik Paşa, Asri Turşucu, Ağa Hamamı, Yunanistan Konsolosluğu, Galile Galileo Lisesi, Galatasaray Hamamı, Zoğrafyon Lisesi, Çukur Meyhane ve Urban Café 'de akşamüstü veda kahvesi....

Cem Cinol

15 Mart,Perşembe, 2018 Ahmet Faik Özbilge ile Heybeliada: Ruhban Okulu'ndan Terki Dünya
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


Buluşma yeri : Heybeliada Vapur İskelesi çıkışı

Buluşma saati : 10:00
Katılım bedeli : 60 TL (Ödemeyi buluşma noktasında rehberimize yapabilirsiniz.)

Kayıt için lütfen linkteki formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=439834643100901

Gezi lideri : Ahmet Faik Özbilge

İletişim : 0532 414 72 10

Geziye dahil olan ücretler ;

Rehberlik + kulaklık

Vapur saatleri (Kalkıştan en az 15 dk önce turnikeden geçiniz, dolarsa erken kapatıyorlar)
Eminönü’nden vapurla 08:00
Beşiktaş’tan vapurla 08:45
Bostancı’dan vapurla 08:00
Bostancı’dan motorla 08:50
Kadıköy’den vapurla 08:20
(Beşiktaş’tan Kadıköy’e vapur 07:45)

Gönlümüzdeki program;
Vapurla / Motorla Heybeliada Rum Halkı , Hotel De La Grece, Rum İlkokulu (Taş Mektep) , Ruhban Okulu, Abbas Halim Paşa Köşkü, İsmet İnönü Müzesi , Refah Şehitleri, İkiz Konaklar, Müstecip Onbaşı, En Eski Ev 1862, Aya Nikola Kilisesi

Öğle Yemeği Molası

Bahriye Mektebi, Yesari Asım Arsoy ve Osmanlı Çeşmesi, Uçurum Manastırı Aya Yorgi, Süslü Mezar, Heybeliada Sanatoryumu ve Çam Limanı, Terk-i Dünya Manastırı, Aya Yani Manastırı, Kamariotissa, Helen Ticaret Okulu, Rus Esirler Anıtı, Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi, Halki Palas, Ben Yazkor Sinagogu, Glifa

18 Mart,Pazar, 2018 Ahmet Faik Özbilge ile Surlar Kapılar Balıklı Ayazmalar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


KUŞATMA ALTINDA BİZANS SURLARI
1001istanbul - TIT Topkatours

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210 (kesin katılım için arayın ya da mesaj yollayın)

Buluşma: 10:00 Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii'nin girişindeki kahvehane

Gezi ücreti 60 TL

Güzergah üzerinde ve yakınında:
Edirnekapı (Porta Adrianopolis), Aya Yorgi Kilisesi, Mihrimah Sultan Camii, Sarmaşık Aya Dimitri Kilisesi, Sulukule, Sulukule (Pempton, 6. Askeri Kapı) Kapısı, 5. Askeri Kapı, Lykos Deresi Vadisi, 4. Askeri Kapı (Millet Cad girişi), Kürekçibaşı Camii, Manastır Mescidi, Levon Vartuhyan İlköğretim Okulu, Aya Nikola Kilisesi, Surp Nigoğayos Ermeni Kilisesi, Topkapı (Aya Romanos), Çay Molası, Sur Peribolosu, 1453 Panorama Müzesi, Mevlanakapı (Rhegium), Tarihi Merkezefendi Köftecisi, Mevlevihane, 3. Askeri Kapı, Sigma, Süryani Mezarlık Kilisesi (?), Balıklı Rum ve Ermeni Mezarlıkları, Balıklı Ayazması (Zoodohos Pege Kilisesi), Manastır Cafe’de Çay Molası, Silivrikapı (Pege, Selymbria), Silivrikapı Hipojesi, Hadım İbrahim Paşa Camii, Belgratkapı (Ksilokerkos, 2. Askeri Kapı), Panaya Belgradiu Kilisesi

Not: Bazı mekanlara girmek mümkün olmayabilir…

22 Mart,Perşembe, 2018 Cem Cinol ile Kapalıçarşı Hanlar Kapanlar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


Detaylar
Buluşma 10:00 Beyazıt İstanbul Üniversitesi Kapısı

Detay ve kayıtlar için Cem Cinol 0532 672 99 27
Gezi ücreti 60 TL

Kayıt için linkteki formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=170815656981658

Gönlümüzdeki Program:
Beyazıt Meydanı, Sahaflar, Kalpakçılar, Kuyumcular, Yolgeçen Hanı, Yorgancilar, Gramofoncu Mehmet Usta, Gülipek Hamit Fırat, Cebeci Han, Dr’s Number One Eğin Tekstil, Çukur Han, Sivaslı Yazmacı Necdet, Kavaf Nesim Levi, Şark Kahvesi, Kürkçüler, Koç Deri, Çorlulu Ali Paşa Nargile Kahvesi, Çemberlitaş, Nuruosmaniye Camii ve Sultan Kasrı, Çarşı esnafının yemek yediği lezzet noktaları, Sandal Bedesteni, Ottoamano, Cevahir, Nick's Diffenbahia Avedis, Erdün Antik, Apraham 1882, Zincirlihan, Gülebru Dönercisi, Bizans Kartalı, Mahmut Paşa Kapısı, Kalcılar Hanı, Gümüşçüler, Fahri Usta, Mahmut Paşa Hamamı, Abud Efendi Hanı, Büyük Yeni Han, Büyük Valide Han....

23 Mart,Cuma, 2018 Uğur Aşgel ile Amsterdam Une Melodie D'Amour
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


AMSTERDAM “UNE MELODIE D’AMOUR” (3 GÜN 2 GECE)
TIT Topkatours-1001 İstanbul

Yürüyoruz, yiyiyoruz, içiyoruz, yaşıyoruz..!!

Gezi liderimiz UĞUR AŞGEL 0532 4147211
Kayıt formu linki: http://1001istanbul.com/event/?event=279338152565256

Katılım ücreti 250 € (Çift kişilik odada kişi başı fiyat)
Single farkı 150 €
Ücrete dahil olanlar 3 gün rehberlik, geziler, organizasyon ve konaklama
Extra tur yok
Tur kontenjanı min 8 kişi, max 15 kişi

Detaylar ve kayıtlar için Uğur Aşgel 0532.4147211

Program akışı için tercih ettiğimiz uçuşlar:
THY ile 23/03 İstanbul (AHL)-Amsterdam 08:45
THY ile 25/03 Amsterdam-İstanbul (AHL) 23:10

Gönlümüzdeki Program:

Gün 1 - Old City
Spui Meydanı ve Küçük Sevgili - Cafe Luxembourg - Begijnhof – Gebed Zonder End (Sonsuz Dua) - Huis aan de Drie Grachten (Rönesans Evi) - Oudemanhuispoort (Sahaflar) – Bisiklet Çılgınlığı – Kalverstraat - Dam Meydanı - Grand Hotel Krasnapolsky – II. Dünya Savaşı Anıtı – Madame Tussauds - Uçan Hollandalının Esrarı ?! - Koninklijk Paleis (Kraliyet Sarayı) - Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) - Magna Plaza - – De Drie Fleschjes (“Jenever” tadımı ve Johannes Blaeu’nun dünya haritaları) – Ringa Balığı Büfesi - Damrak Caddesi - Aziz Nikola, şehrin koruyucusu – Maymunlar Birahanesi - Doğu ve Batı Hindistan Şirketleri– Marihuana Müzesi - Chinatown, Buddhist Fo Guang Shan He Hua Tapınağı - Aziz Olof Şapeli Tavernaları – Akşam Yemeği (Arjantin, Uruguay ya da Meksika Etleri) - Hisli Duygular (Pek Yakında!!) – Red Light District Gezisi, Sürpriz Etkinlikler (Coffeeshops ve dahası…!?)

Gün 2 - Altın Çağ Kanalları ve Volendam
Felix Meritis (Kalvinistler) - Deli Petro’nun Amsterdam Maceraları – Keizersgracht – İncil Müzesi - Golden Bend (Altın Çember Evleri ve Antikacılar) – West-Indisch Huis – Noordermarkt - Noorderkerk (North Church) – Tekne Evler – Anne Frankhuis Evi - Cumartesi Pazarı Eglantier Kanalı – ‘t Smalle Cafe, “Bitterballen” Tadımı – Zon's Hofje (Mennonitlerin Güneş Tapınağı) - Groenland Pakhuizen (Balina Yağı Depoları) - Merkez Tren İstasyonu – Volendam Balıkçı Kasabası gezisi ve öğle yemeği (bira ve deniz ürünleri / moules frites) – Edam peyniri, peki ya Gouda? – Yeldeğirmenleri - Siyah Lale ve Tulipomania, Alexandre Dumas - Bloemenmarkt (Çiçek Pazarı) – Tuchinsky Tiyatrosu - Rembrandt Meydanı (Smokey Coffe Shop, Sandviççi Van Dobben) - İstirahat ve Geceye Hazırlık – İleri Seviyede Amsterdam Gece Hayatı !?

Gün 3 – Müzeler Meydanı
Vondelpark - Müzeler Semti (Van Gogh, Rijks….) - Eski kulağı kesiklerden kim kaldı? – Crujff’ün korktuğu üç şey!? - Ajax’ın Altın Çağı – Coster Diamonds - Arzu edenler için kanalda tekne gezisi – Öğle yemeği “La Place” - Waterloo Meydan Pazarı – Spinoza – Amstel Nehri ve birası - Bethanian Rahibelerinin Bira Üretim Atölyesi - Nieuwmarkt Meydanı – Rembrandt Evi - Son alışverişler, müze gezileri vs için boş zaman….

Ve Gönlümüzdeki Coffee shoplar Listesi :
Baba – Abraxas – Jolly Joker – Bulldog - La Chocolata – Rookies – Greenhouse….

24 Mart,Cumartesi, 2018 Murat Yankı ile Sufiler Keşişler Tüccarlar Kırşehir Gezisi
Buluşma saati 08:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


24-25 MART CUMARTESİ-PAZAR
SUFİLER, KEŞİŞLER, TÜCCARLAR
(1001İSTANBUL-TITTOPKATOURS)

Gezi lideri MURAT YANKI 0532 2441527

Buluşma 24 Mart Cumartesi sabahı Nevşehir Havaalanı

Gezi ücreti: 650 TL (ucak haric)

Katılmak için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=716338831901555

Turun ulaşımı:
24 Mart Cumartesi sabah 07:35 THY İstanbul Atatürk-Nevşehir Uçuşu;
25 Mart Pazar akşam 18:05 Pegasus ile Nevşehir-İstanbul SAW uçuşu.

Kırşehir konaklama ve otelde akşam yemeği dahil, 2 öğle yemeği serbest olacak

SUFİLER, KEŞİŞLER, TÜCCARLAR
Bir Kırşehir Turu.

Ahiliğin, Bektaşiliğin ve de bu iki felsefeye yalnızca yaşam biçimi olarak benzemekle kalmayıp dönemsel olarak da çağdaş olan Hıristiyan manastır yaşamının, değişik dinlerde, aynı coğrafyada ortaya çıkması tesadüf olmamıştır elbet. Hem de bu üçlünün aynı dönemde, neredeyse birlikte var olmuş olması ilginçtir. Bu benzerlik, toplumların dinsel yapısı ve inancı ne olursa olsun her şeyin topraktan ve zamandan geldiğini bize göstermeye yeter de artar bile. Aynı toprakta, aynı dönemde aynı kültürel öğeler yetişir. Aynı topraktan, aynı mevsimde çıkan çiçekler gibi.
Turumuzda işte bu üç felsefe ve yaşam şeklinin Kapadokya bölgesi’ndeki izlerini sürüyor, Anadolu’nun ilk ticaret ve üretim birliği olan Ahilik’in başkenti Kırşehir, bir diğer kardeşlik ve dayanışma felsefesi Bektaşilik akımının filizlendiği Hacbektaş kasabası, ondan yalnızca 20 km uzaklıkta, aynı dönemde Bizans manastır yaşamının merkezi olmuş Gülşehir yakınlarındaki Açıksaray manastır kompleksini geziyoruz.
Turumuz Nevşehir Havalimanı’ndan başlar, Nevşehir havalimanında sona erer.
Tur programı:
1. Gün: Anadolu’nun ilk tüccarları ve Ahiler
Sabah uçağıyla İstanbul’dan Nevşehir’e varıyoruz. Buradan, Kırşehir’in batısına geçiyor, binlerce yıldır kullanıla gelen rota üzerinde, tarihi 3 bin yıl öncesine giden Asur ticaret kolonileri dönemi merkezi,Kaman kasabası yakınlarındaki Kalehöyük bulunuyor. Kazısı, japon hükümeti tarafından desteklene bu höyüğün yanıbaşında da, Anadolu ticaret tarihini son derece güzel şekilde sergileyen müzesi bulunuyor. Kalehöyük gezisinin ardından yemek molamızı Kaman kasabasında veriyoruz.
Sonrasında Ahiler kenti Kırşehir’i geziyoruz.Kırşehir’de Ahiliğin kurucusu olduğu söylenen Ahi Evran Külliyesi, Anadolu Selçuklu astronomisi biliminin Anadolu’daki az sayıda örneğinden biri olan Cacabey medresesi, Selçuklu mimarisinin tipik örneklerinden Alaaddin Camii ve Türkçe dilinin önderlerinden Aşık Paşa’nın türbesini ve Kırşehir Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Kırşehir Ramada Otel’de.

2. Gün: Sufiler, Münzeviler
Öğleden sonra ilk durağımız Hacıbektaş Kasabası oluyor. Hacı Bektaş Veli’nin Horasan’dan gelerek yerleştiği Sulucakarahöyük’ün ismi daha sonra bu Veli’nin orada yaşama veda etmesinin ardından Hacıbektaş’a dönüştürülmüş. Hacı Bektaş Veli tekkesini gezdikten sonra bölgenin küçük ama önemli müzelerinden Hacıbektaş Müzesi’ni geziyor ve buradan Kızılırmak boylarına iniyor ve eski adı Zoropassos olan günümüzün Gülşehir’inin en önemli anıtı, taşradaki ender Osmanlı eserlerinden Kara Vezir Paşa Külliyesi’ni ziyaret ediyoruz. Buradan münzeviler diyarına yol alıyor, yine Gülşehir yakınlarında bulunan, Kapadokya’nın en güzel kayaya oyulmuş manastırlarından biri olan Açıksaray Manastır Kompleksi’ni ve Kapadokya’nın en güzel kiliselerinden Karşı Kilise’yi gezdikten sonra Nevşehir havalimanına doğru yola çıkıyor ve İstanbul’a dönüyoruz.

24 Mart,Cumartesi, 2018 Ahmet Faik Özbilge ile Dehlizlerdeki Bizans Sarayı
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


"DEHLİZLERDEKİ BİZANS SARAYI"
1001istanbul - TIT Topkatours


Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Başlangıç: 10:00 Çemberlitaş Sütunu'nun yanı

Katılım ücreti 60 TL

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=154027932050949

Güzargah üzerinde ve civarında:
"...Konstantin Sütunu, Theodosius Sarnıcı ve Philoksenes Sarayı’na ait olduğu düşünülen kalıntıları görüp Binbirdirek Sarnıcı’na giriyoruz, (giriş ücreti 10 TL). Ardından Antiochos Sarayı ve Hagia Euphemia Kilisesi kalıntıları… Artık Hipodrom’dayız, anıtsal kapısı Carceres'i gözümüzde canlandırıp hemen yakınında Mese’nin sona erdiği Milion Sütunu ve Augustaion Meydanı'na geciyoruz... Four Seasons Oteli'nin yükseldiği Arkeolojik Park’ın önünden Aya İrini Kilisesi ve Sampson Hastanesi'ne (ya da Patrik Sarayı) doğru ilerliyoruz. Yeraltındaki Maugnaure Sarayı kalıntılarına iniyoruz.. Çay ve simit molasının ardından, Ernst Mamboury'nin keşfettiği saray koridorlarına ve eski bir Bizans kilisesinin yine yeraltındaki ayazmasına uğruyoruz. Ordan ver elini Büyük Saray Mozaikleri Müzesi (giriş 20 TL).. Çıkışta rengârenk Arasta Çarşısı! Artık bir yemeği hak ettik 🙂
Öğleden sonra, Akbıyık Camii yakınlarında, evlerin arasına sıkışmış Nikephoros Phocas duvarını ve Daphne Sarayı’nın altını çeviren teras kalıntılarını görmeye gidiyoruz. Sonrasında da, Pharos ve Kutsal Saray denen bölümün yegane ayakta kalan yapısı Boukoleon Sarayı… Sokak aralarından Aziz Sergios ve Bakkhos Kilisesi ya da şimdiki adıyla Küçük Ayasofya Camii'ne iniyoruz. Çıkar çıkmaz Çardaklı Hamamı ve duvarına yaslanmış Rüştem Paşa Çeşmesi. Şimdi yönümüz, Hipodrom’un üzerine oturduğu devasa Sphendona ve hemen yakınındaki V. yüzyıla tarihlenen Nakilbent Sarnıcı. Artık tekrar Hipodrom’a çıkabiliriz, karşımızda Mısır’daki Karnak Tapınağı’ndan getirilen Theodosius Obeliski, bir zamanlar Delphoi'deki Apollon Tapınağı Kutsal alanında duran Yılanlı Sütun, XIII. yüzyılda Haçlıların yağmaladığı Konstantin Porphyrogennetos Sütunu.. Vee Hipodrom'dan kalan son koltuk!! "

29 Mart,Perşembe, 2018 Doldu Ahmet Faik Özbilge ile Mardin'den Mezopotamya Manzaraları
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


DOLDU !!

MARDİN'DEN MEZOPOTAMYA MANZARALARI
1001 İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi Lideri :
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Kontenjan: Gezi 16'şar kişilik 2 sprinter minibüsle yapılacak

Gezi fiyatı kişi başı : 880 TL (çift kişilik odada) (single farkı 150 TL)

Gezi fiyatına dahil olanlar:
Rehberlik (Ahmet Faik Özbilge ve yerel rehberimiz Yusuf İshakoğlu ile geceli gündüzlü) + klasik programlarda olmayan çok özel yerler + Süryaniler, Ezidiler ve Gnostikler üzerine sohbet toplantısı + 3 gece oda/kahvaltı otel + 3 öğle yemeği + sprinter minibüsler + seyahat sigortası vs….
Dahil olmayanlar : Uçak, akşam yemekleri, alkollü içecekler + kişisel harcamalar..

Uçuşlar:
Gidiş 29 Mart Perşembe 06:40 Pegasus'la SAW'dan veya 06:20 THY ile Atatürk'ten
Dönüş 01 Nisan Pazar 18:25 THY ile Atatürk'e

GÖNLÜMÜZDEKİ PROGRAM

1.GÜN / MARDİN
Kasımiye Medresesi, Şeyh Çabuk Camii, Zinciriye Medresesi, Kayseriyye Bedesteni, Marangozlar Kahvesi, Ulucami, Keldani Kilisesi, Eski Ptt Binası, Süryani Katolik Kilisesi, Şehidiye, Mardin'in dar sokakları, Abbaralar, Öğle yemeği Yusuf'ta, Sabancı Müzesi, Sitti Radviyye, Artuklu Kervansarayı, Latifiye Camii,.. Cerçiş Murat Konağı, Kırklar Kilisesi,
Mardin yemekleri: Alluciye, tebbule, ikbeybet, irok, mırra, İşkembe dolması, içli köfte, kapalı lahmacun, sütlü künefe vs (bunları Cercis Konağı, Ebrar, Sadık, Yusuf, Rıdo, Mustafa gibi yöresel yemeklerin yapıldığı yerlerde yemek mümkün)

2.GÜN / DEYR-ÜL ZEFERAN MANASTIRI - DARA - MİDYAT - MOR GABRIEL
Deyr-ül Zeferan Manastırı, Dara Antik Kenti, Nusaybin, Mor Yakup, ilk üniversite (buralara girmek zor, tam sınır?!), Gırnavaza Tepesi’nde Mir Osman, Nohut Türbesi, dağın yamacındaki Mor Augin Manastırı, Beyazsu vadisi, Çağ Çağ Deresi kıyısında öğle yemeği.. Mor Yakup Manastırı, Ezidi Köyü, Mor Lazoor (yolu düzelmişse gideriz) ve sütun azizleri, Güneş Tapınakları..

3.GÜN / SAVUR - KILLIT - ZAZ - HAH
Savur Kasabası, Hacı Abdullah Bey Konağı, Kıllıt Köyü (Dereiçi), Süryani, Katolik ve Protestan Kiliseleri, Süryani Şarapları, Babil Şarap Boru Hattı, Hasankeyf (eğer hala görülebiliyorsa), Mor Gabriel (Deyr-ül Umur) Manastırı, öğle yemeği Midyat ya da Süryani köyünde, Mor Şarbel, Mor Barsavmo, Gelüşke Hanı, Devlet Konuk Evi ve Gümüşçüler Çarşısı’nda (telkâri) boş vakit, Beth-Kustan'da Mor İliyo, Helani Kayalığı (vakit olursa), Zaz, sadece Süryaniler’in yaşadığı Hah (Anıtlı) Köyü’nde bambaşka mimarisiyle Meryem Ana Kilisesi, Mor Sobo....

4.GÜN/ MARDİN
Mardin Arkeoloji Müzesi, Meryemana Kilisesi, Mardin Çarşı’da serbest zaman..

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyorum sevgiyle....

05 Nisan,Perşembe, 2018 Ahmet Faik Özbilge ile Beyrut'un Mavisi
Buluşma saati 12:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


05-08 NİSAN PERŞEMBE PAZAR
TATİLİNDE "BEYRUT"
TIT TOPKATOURS 1001İSTANBUL

Gezi lideri:
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Gezi ücreti: Double odada kişi başı 450€ (4 yıldızlı merkezi otelde 3 gece oda kahvaltı konaklama + şehir gezisi + yemekli tam gün Baalbek/Ksara/Anjar turu + yemekli tam gün Byblos/Harissa/Jeita Mağarası turu + araç + rehberlik ve ayrıca yerel rehber + alan transferleri + akşam yürüyüş ve sortileri + dolu program, extra tur yok )
Single farkı 90€

"25 kişinin üzerine çıkarsak fiyat 420 €'ya inecek.."

Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=293261911173253

Uçuşlar:
05.04.2018 İstanbul-Beyrut MEA ile 11:20 ve 12:20 uçuşu
08.04.2018 Beyrut-İstanbul MEA ile 17:35 uçuşu
https://lubnanhavayolu.com/?gclid=EAIaIQobChMIxa232Zyj1wIVV80bCh3usAULEAAYASAAEgKeivD_BwE

Gönlümüzdeki program:

1. Gün
Şehir gezisi: Saint George Maronite Katedrali, Mohammed Al-Amin Mosque, Hamra Caddesi, Place des Martyrs (Şehitler Meydanı), Roma Kalıntıları, Place De I’Etoile (Yıldız Meydanı), Saint Georges Greek Ortodoks Katedrali, Lübnan Parlemento Binası, Roma Hamamı Kalıntıları, Saint Louis Roman Katolik Kilisesi, Magden Abraham Sinagogu, Al Omari Cami, Beyrut Belediye Binası, Güvercin Kayalıkları, Gemmayzeh, Mor Mihail..

2. Gün
Tam gün Byblos, Harissa, Jeita Mağaraları gezisi (öğlen yemeği dahil):
Lübnan Dağları, Köpek Nehri, Jeita Mağaraları, Karstik oluşumlar, teleferik, elektrik motorlu tekneler, mini tren.....
Harissa’ya hareket, sayfiye şehri Jounie, yine teleferik, Harissa'ya çıkış, kilise üzerine monte edilmiş 15 ton ağırlığındaki Meryem Ana heykeli, büyük modern katedral, sedir ağacı, Fenike gemisi......
Antik Fenike liman şehri Byblos, Mısır ile ticaret, papirus, ilk lineer/fonetik alfabe......

3. Gün
Tam gün Anjar, Baalbek ve Ksara Gezisi (öğlen yemeği dahil):
Bekaa Vadisi üzerinde yer alan Baalbeck, Venüs, Jüpiter ve Bacchus tapınakları, Justinian dönemi yapılanlar, Aya Sofya'ya giden sütunlar, dev monolitleri tünel, müze.....
Şarap mahzenleri ile ünlü Ksara, mağaralar, Anjar kasabası, Ermeniler, Emevi halifesi Al-Walid ibn Abdel Malek, yazlık saray ve ticaret merkezi..........
Dürziler...

4. Gün
Zaitunay Bay, Beyrut Ulusal Müzesi, Beyrut Souks (Çarşılar), Abdel Wahab, Sursock Villası ve Müzesi, serbest zaman.....
https://sursock.museum/

Ayrıca akşam yürüyüşleri, keşifleri, eğlence mekanları, artık ne varsa, hep birlikte, can-ı gönülden..!!

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyorum sevgiyle 🙂
Ahmet Faik Özbilge

13 Nisan,Cuma, 2018 Pembe Özdemir Badem Çiçekleri ile Van
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


TIT Topkatours - 1001 İstanbul

Tüm detaylar ve kayıt için :
Rehber Pembe Özdemir 05324118690

Kayıt formu linki: http://1001istanbul.com/event/?event=572378286442336

Van (Bian) : Tarihi Urartu başkenti, Aktamar Adası, manastırı, gölü, kedisi, peyniri, kilimi, gümüşü, inci kefali, Artos Dağı, Süphan Dağı (4050 m), ters lalesi(ağlayan gelin) ile cennet diyarı Van.

1.gün:25 Mayıs cuma;
Van Havaalanı’nda karşılama,
Van Gölü manzaralı restaurant, Van kahvaltısı,
Tekne ile Akdamar adasına gidiş, Kilise ve Manastır gezisi ve adanın tam karşısında tepeleri karlı Artos Dağı manzarası,
Konaklama ve akşam yemeği göl manzaralı Merit Otel'de.

2.gün:26 Mayıs cumartesi;
360 derece Van gölü gezisi: Tatvan, Küçük Nemrut, Ahlat (müze, mezarlıklar, mağaralar). Öğle yemeği Ahlat'ta göl manzaralı restaurant. Öğleden sonra Erciş balık bendi ve Van kilimleri. Konaklama ve akşam yemeği Merit otel .

3.gün:27 Mayıs pazar;
Urartu yerleşkesi Çavuştepe, Hoşap Kalesi,
öğle yemeği, Van Kalesi(Tuşpa), gümüş işlemeciliği, havaalanına gidiş.

Tur ücreti: 865 TL
Ücrete dahil olanlar: Konaklama, tüm yemekler, bölgede ulaşım ve rehberlik hizmeti.
Ücrete dahil olmayanlar: Uçak bileti, içecekler, özel harcamalar, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Tarih Van ve çevresinde badem çiçeklerinin açtığı mevsime ayarlanmıştır.

22 Nisan,Pazar, 2018 Uğur Aşgel ve Ahmet Faik Özbilge ile Fas Macerası
Buluşma saati 17:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


22-30 NİSAN 8 GECE 9 GÜN "FAS MACERASI"
1001istanbul-TIT TOPKATOURSc

Gezi liderleri:
UĞUR AŞGEL 0532 4147211
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210
Rezervasyon ve detaylar için arayınız..

Uçuşlar:

Gezi ücreti: 1270 € (2 kişilik odada tek kişi)
(Tek kişilik oda farkı 175 €)

Dahil olanlar: İstanbul-Casablanca-İstanbul uçuşları, 8 Gece tam pansiyon konaklama, programdaki tüm vizitler, deve ve jip gezileri, dünyaca meşhur "Chez Ali" Şovu

Dahil olmayanlar: Çıkış harcı, içecekler, kişisel harcamalar, bahşişler

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=1184128245065174

Gönlümüzdeki program:
1. Gün Casablanca
İstanbul'dan Casablanca'ya 5 saatlik bir uçuş..
Otele yerleşme ve akşam yemeğinin ardından vakit uygun olursa şehirde keşif yürüyüşü..

2. Gün Şafşavan (Chefchaouen)***
Çatısı açılıp kapanan, Fransız stadyum mimarlarının inşa ettiği muazzam Hasan II Camii'ni görüp başkent Rabat yoluna koyuluyoruz.. Yaklaşık bir saatlik yol sonrası vardığımız Rabat'ta Kraliyet Sarayı, Udaya Kasbahı (kale), Kral V. Mohammed'in Mozolesi'ni görüyoruz, öğle yemeğimizi yiyiyoruz.
Şafşavan (Chefchaouen) yolu 250 km, 3-4 saat (aslında Fas'ta zaman yoktur).. Otele yerleşip, akşam yemeğimizi yiyip bu masmavi kasabayı keşfetmek üzere çıkıyoruz..

3. Gün Fes
Sabah ışıklarıyla Şafşavan'ı tekrar fotolayıp antik Volubilis üzerinden şarabıyla meşhur Meknes'e geçiyoruz.. Fas Sultanlığı'nın eski başkentlerinden Meknes'in medinasını (çarşı), Moulay İsmael, Mansur Kapısı'nı gördükten sonra Fes yoluna düşüyoruz.. Akşam yemeği ve geceleme Fes'te..

4. Gün Fes
Ortaçağdan günümüze pek değişmemiş büyülü şehir Fes'te tam gün gezi: Medina, bakırcılar, kınacılar, halıcılar, ayakkabıcılar, eski sokaklar, Nejjarine Meydanı, Attarine Okulu, Karaouiyine Camii, rengarenk dabakhaneler, Yahudi Mahallesi Mellah...

5. Gün Erfoud
Erkenden yola çıkıp Atlas Dağları'nın kıyısından geçiyoruz. Yolda ekmek yiyen köpekler ve Maymunlar Krallığı var.. Artık çöle giriyoruz! Ziz Vadisi ve Kanyonları'nı geçip Erfoud'a ulaşıyoruz. Oradan da Merzouga'ya.. Otobüsten inip jiplere, sonra da deveye biniyoruz*** ve gün batımını seyretmek üzere Sahara Çölü'ne gidiyoruz..

6. Gün Ouarzazate
Rotamız Ouarzazate.. Toudra Geçidi, Dades Vadisi, Palmiye ormanları, gülsuyu üretimi ve festivali ile meşhur Thingir kasabasını göreceğiz. Atlas Dağları'nın eteklerinden Berber köy ve kasabalarını geçerek bol bol fotoğraf çekeceğiz.

7. Gün Marakeş
Unesco Dünya Koruma Mirası'na dahil Ait Ben Haddou ve Taourit Köylerini (Çölde Çay, Babil, Gladyatör, Arabistanlı Lawrence gibi filmlerin mekanı), ayrıca, Asteriks, Spy Game, the Physician, Kleopatra, Atlantis, Alexandre, Prince of Persia, Game of Thrones vb. filmlerin çekildiği stüdyoları gezeceğiz.


8. Gün Marakeş
Tam gün kızıl şehir Marakeş'teyiz.. Menara Bahçeleri, Kutubiye Camisi, Jardin Majorelle, Saadiyen Kabirleri, Bahia Sarayı, tuhaflıklar merkezi Djema el Fna Meydanı ve uçsuz bucaksız, djelaba ve babuştan her derde deva argan yağına kadar herşeyi bulabileceğiniz Medina..
Akşam dünyaca meşhur Chez Ali Gösterisi***

9. Gün
Artık ayrılma vakti, Casablanca'ya dönüp uçağımıza biniyoruz

03 Mayıs,Perşembe, 2018 Doldu Ahmet Faik Özbilge ile Mardin'den Mezopotamya Manzaraları
Buluşma saati 07:00
Buluşma Yeri:.


BU GEZİ DOLMUŞTUR (Yenisi sonbaharda)

MARDİN'DEN MEZOPOTAMYA MANZARALARI
1001 İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi Lideri :
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Kontenjan: Gezi 16'şar kişilik 2 sprinter minibüsle yapılacak

Gezi fiyatı kişi başı : 880 TL (çift kişilik odada) (single farkı 150 TL)
Kayıt formu linki: http://1001istanbul.com/event/?event=135224080481933

Gezi fiyatına dahil olanlar:
Rehberlik (Ahmet Faik Özbilge ve yerel rehberimiz Yusuf İshakoğlu ile geceli gündüzlü) + klasik programlarda olmayan çok özel yerler + Süryaniler, Ezidiler ve Gnostikler üzerine sohbet toplantısı + 3 gece oda/kahvaltı otel + 3 öğle yemeği + sprinter minibüsler + seyahat sigortası vs….
Dahil olmayanlar : Uçak, akşam yemekleri, alkollü içecekler + kişisel harcamalar..

Uçuşlar:
Gidiş 03 Mayıs Perşembe 06:40 Pegasus'la SAW'dan veya 06:20 THY ile Atatürk'ten
Dönüş 06 Mayıs Pazar 18:25 THY ile Atatürk'e

GÖNLÜMÜZDEKİ PROGRAM

1.GÜN / MARDİN
Kasımiye Medresesi, Şeyh Çabuk Camii, Zinciriye Medresesi, Kayseriyye Bedesteni, Marangozlar Kahvesi, Ulucami, Keldani Kilisesi, Eski Ptt Binası, Süryani Katolik Kilisesi, Şehidiye, Mardin'in dar sokakları, Abbaralar, Öğle yemeği Yusuf'ta, Sabancı Müzesi, Sitti Radviyye, Artuklu Kervansarayı, Latifiye Camii,.. Cerçiş Murat Konağı, Kırklar Kilisesi,
Mardin yemekleri: Alluciye, tebbule, ikbeybet, irok, mırra, İşkembe dolması, içli köfte, kapalı lahmacun, sütlü künefe vs (bunları Cercis Konağı, Ebrar, Sadık, Yusuf, Rıdo, Mustafa gibi yöresel yemeklerin yapıldığı yerlerde yemek mümkün)

2.GÜN / DEYR-ÜL ZEFERAN MANASTIRI - DARA - MİDYAT - MOR GABRIEL
Deyr-ül Zeferan Manastırı, Dara Antik Kenti, Nusaybin, Mor Yakup, ilk üniversite (buralara girmek zor, tam sınır?!), Gırnavaza Tepesi’nde Mir Osman, Nohut Türbesi, dağın yamacındaki Mor Augin Manastırı, Beyazsu vadisi, Çağ Çağ Deresi kıyısında öğle yemeği.. Mor Yakup Manastırı, Ezidi Köyü, Mor Lazoor (yolu düzelmişse gideriz) ve sütun azizleri, Güneş Tapınakları..

3.GÜN / SAVUR - KILLIT - ZAZ - HAH
Savur Kasabası, Hacı Abdullah Bey Konağı, Kıllıt Köyü (Dereiçi), Süryani, Katolik ve Protestan Kiliseleri, Süryani Şarapları, Babil Şarap Boru Hattı, Hasankeyf (eğer hala görülebiliyorsa), Mor Gabriel (Deyr-ül Umur) Manastırı, öğle yemeği Midyat ya da Süryani köyünde, Mor Şarbel, Mor Barsavmo, Gelüşke Hanı, Devlet Konuk Evi ve Gümüşçüler Çarşısı’nda (telkâri) boş vakit, Mıhalmiler, Beth-Kustan'da Mor İliyo, Helani Kayalığı (vakit olursa), Zaz, sadece Süryaniler’in yaşadığı Hah (Anıtlı) Köyü’nde bambaşka mimarisiyle Meryem Ana Kilisesi, Mor Sobo....

4.GÜN/ MARDİN
Mardin Arkeoloji Müzesi, Meryemana Kilisesi, Mardin Çarşı’da serbest zaman..

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyorum sevgiyle....

25 Mayıs,Cuma, 2018 Ahmet Faik Özbilge ile Antakya Musadağ Samandağ Titus
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:Hatay Havalimanı, Antakya, Turkey, 31000


25-27 MAYIS 2017 CUMA PAZAR
ANTAKYA GEZİSİ
(1001 İSTANBUL - TIT TOPKATOURS)

Gezi liderleri :
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Kayıt formu linki: http://1001istanbul.com/event/?event=204926076740713

Katılım ücreti 840 TL (Dahil olan: 2 gece otel oda+kahvaltı, yollara uygun sprinter minibüs, rehberlik, Antakya Kültür Mozaiği Sunumu, Ören yeri girişleri)
Tek kişilik oda farkı 100 TL..

Minibüslerde kişi sayısı max 16

Uçuşlar:
Gidiş 25 Mayıs Cuma
THY ile Atatürk Havalimanı'ndan 09:35
Pegasus ile SAW'dan 09:40

Dönüş 27 Mayıs Pazar
THY ile Antakya'dan 19:20

Geliş ve dönüş transferleri yukarıdaki uçuşların Antakya'ya varış ve Antakya'dan gidişine göre yapılacak..

Gönlümüzdeki program:
1. Gün Antakya şehir içi yürüyerek
Adalı Konağı, Eski Antakya Cumhuriyeti Parlamentosu, Asi Nehri, Ulu Cami, Antakya Ortodoks Kilisesi, Valilik, Protestan Kilisesi, Kurtuluş Caddesi (Herod), Affan Kahvesi’nde "Haytalı" ve "süvari", Sinagog, Naim/Zeynep Sanat Atölyesi, Antakya Katolik Kilisesi, Uzun Çarşı (defne sabunu, nar ekşisi, zeytin yağı, kerebiç, kabak tatlısı, taş kadayıf, şalgam, meyan kökü şurubu..), Öğlen yemeği Pöç Kasabı ya da Kasap İhsan (kağıt kebabı, ayran), Çınaraltı Yusuf Usta’da Künefe, Habib-i Neccar Camii, Affan Sokakları, Çivili Çeşme, Gazi Evi, Barbara'nın Barış Evi, ipekçiler, Baklacı ve Humusçu, Uzun Çarşı'da serbest alışveriş vakti, akşam yemeği Anadolu Restoran (Antakya mezeleri, tepsi kebabı, özel tatlı)

2. Gün Musadağ - Titus - Samandağ
Musa Dağı'nda bir vadide dere kıyısında çay,, Batıayaz Köyü Surp Asvadzadzin Kilisesi, Yoğunoluk Kilise Camii, Hıdır Bey Köyü, Musa Ağacı, Vakıflı Ermeni Köyü: kilisesi, kooperatifi, Ermeni yemekleri, Çevlik Sahili'nde deniz molası (?), Seleukeia Pieria Harabeleri (?), Beşikli Mağarası, Titus Tüneli, Nusayriler (Arap Aleviler), Hz. Hızır Makamı, Samandağı, Aziz Simeon Manastırı, Harbiye/Dafne şelale, Akşam yemeği Harbiye'de Kule Restoran (Antakya mezeleri ve Harbiye usulü tavuk veya kebap)..

3. Gün
St Pierre Kilisesi, Charon Kabartması (?), Mozaik koleksiyonuyla meşhur Antakya Arkeoloji Müzesi, Öğlen Maho'nun Yeri ya da Kocayusuf'ta Belen tava, Amik Ovası, Belen Geçidi, İskenderun..

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyorum sevgiyle 🙂
Ahmet Faik Özbilge

25 Mayıs,Cuma, 2018 Kontenjanımız dolmuştur. Pembe Özdemir ile VAN
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


TIT Topkatours - 1001 İstanbul

Tüm detaylar ve kayıt için :
Rehber Pembe Özdemir 05324118690

Kayıt formu linki: http://1001istanbul.com/event/?event=572378286442336

Van (Bian) :Tarihi Urart’ların başkenti, Aktamar Adası, manastırı, gölü, kedisi, peyniri, kilimi, gümüşü, inci kefali, Artos Dağı, Süphan Dağı (4050 m), ters lalesi(ağlayan gelin) ile cennet diyarı Van.

1.gün:25 Mayıs cuma;
Van Havaalanı’nda karşılama,
Van Gölü manzaralı restaurantta Van kahvaltısı,
Tekne ile Akdamar adasına gidiş, Kilise ve Manastır gezisi ve adanın tam karşısında tepeleri karlı Artos Dağı manzarası ve kısmetse ters lale (ağlayan gelin) fotoğraflayacağız.
Konaklama ve akşam yemeği göl manzaralı Merit Otel de.

2.gün:26 Mayıs cumartesi;
360 derece Van gölü gezisi: Tatvan, Küçük Nemrut, Ahlat (müze,mezarlıklar,mağralar)
Öğle yemeği Ahlat, göl manzaralı restaurant’ta.
Erciş balık bendi (van inci kefalinin yumurtlamak için dereye geri dönüş seyahatini izleyeceğiz)Van’a dönüş. Van kilimi görmeye gideceğiz. Konaklama ve akşam yemeği Merit otel .

3.gün:27 Mayıs pazar;
Urart yerleşkesi Çavuştepe, Hoşap kalesi,
Öğle yemeği,Van kale (Tuşba) gümüş işlemeciliğini görüp havaalanına gidiş;
2 gece 3 gün dolu dolu tur. 865 TL.
Tarih inci kefali ve ters laleyi görme zamanına göre ayarlanmıştır.

09 Haziran,Cumartesi, 2018 Pembe Özdemir ile Gürcistan Ermenistan Batum
Buluşma saati 11:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


TIT Topkatours - 1001 İstanbul

Gürcistan - Ermenistan gezi programı – 10 gün (9 gece)
Tüm detay ve kayıt için ;
Rehber Pembe Özdemir 05324118690

Kayıt formu linki: http://1001istanbul.com/event/?event=475455022850790

Fiyatlar - 15 kisilik grup icin

4* hotellerde - bir kisi
Twin (Double) odada – 1550$
Triple odada – 1400$

Tur Ücretine Dahil olan fiyatlar:

1. Hotel (kahvalti dahil)
2. Ogle ve Aksam yemekleri
3. Giris biletleri
4. Ucus bileti – Natakhtari – Mestia
5. 18 kisilik minibus (10 gun icin)
6. Rehber (10 gun icin)

Tur ücretine Dahil olmayan fiyatlar:

1. Yemeklerde alkol dahil degildir.
2. Odalardaki minibar dahil degildir.
3. Dış hat uçuşu dahil değildir.


***Single oda fiyat farkı 350$ dır.


1.Gün - 09.06.2017

Uçus saati - Istanbul’dan – kalkış 23:40
Yerevan’a – varış – 02:40 (10.06.2017)

Erivan Zvartnots Havalimanında karşılama. Erivan’daki hotel’e yerleşme.

Uçuş saatlerine göre programın ilk günü değişebilir.

2. Gün
Erivan, Tamanyan park, Ulusal müze, Ejmisdzin, Zvartnots

Sabahtan Erivan’da şehir turu yapacağız, Erivan’ın güzel semtlerini Tamanyan parkı, Cumhuriyet meydanı, Ulusal müzesini gezeceğiz. Oğleden sonra Erivan’dan 15 km uzaklıkta bulunan Ermenistan’ın dini merkezi olan Ejmiadzin katedralini, dönüşte ise Zvartnots katedralini göreceğiz. Gece Erivan’daki hotelde dinlenecegiz.

3. Gün
Khor Virap manastırı, Ararat konyak fabrikası, Ermenistan Tarih müzesi

Kahvaltıdan sonra Türk-Ermeni sınırına çok yakın bulunan Ararat dağın (Ağrı dağı) yamaçlarında bulunan Khor Virap manastırına gideceğiz. Erivan’a dönüp Ararat konyak fabrikasına ziyaret ederek hem konyak üretimini göreceğiz, hem de konyak tadımı yapacağız. Erivan gezisine devam ederek Kuzey caddesini, Ermenistan ana heykelini, Vernisaj pazarını ve grup isterse soykırım müzesini gezecegiz. Akşamleyin Erivan’ın ışıklı caddelerini gezerek dinleneceğiz.

4. Gün
Garni putperest tapınağı, Geğhard kilisesi, Sevan gölü, Dilijan

Kahvaltıdan sonra Erivan’dan Garni putperest tapınağına ve Geğhard kaya içinde oyulmuş kilisesine gideceğiz, oradan da Sevan gölüne doğru hareket edeceğiz, Sevan yarımadasındaki manastırına çıkarak ordan gölün ve etrafındaki dağların inanılmaz manzarasını görmüş olacağız. Sevan gölünden Ermenistan’ın en güzel dağlık bolgesine Dilijan’a yolumuza devam edecegiz. Aksamleyin Dilijan’daki 3*** hotelimizde dinleneceğiz.

5. Gün
Dilijan, Ermenistan – Gürcistan siniri, Tiflis konaklama, Tiflis şehir turu

Dilijan’dan sabahleyin Ermenistan – Gürcistan sınırına gidip Gürcistanin başkenti Tiflis’e doğru yolumuza devam edeceğiz. Tiflis’teki hotelimizde konaklama. Oğleden sonra Tiflis şehir turu, İberia krallığı döneminde Kral Vahtang Gogasali tarafından 5. Yy’da Kura nehrinin iki yakasında kurulan her yanı tarih kokan, abide mimari eserlerlerle ve anıtlarlarla dolu başkent Tiflis’i keşfedeceğimiz bu günde Nari Kale kalesi, Metekhi Kilisisesi, Sioni Katedrali, Sameba Katedrali, Osmanlı Hamamı, Osmanlı Cami, Rustaveli Bulvarı, Barış (Cam) köprüsü, Gürcistanın Anası heykeli gezileri. Geç saatlerde 3*** otelimize dönüş ve konaklama.

6. Gün
Cvari, Mtskheta, Tiflis şehir turu devami

Kahvaltıdan sonra Tiflise yakın bulunan Cvari kilisesine ve Mtshketa kasabasında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Işık Katedralini ziyaret edeceğiz. Mtshketa’dan dönerek Tiflis’teki Gürcistan Ulusal Müzesini ve Vernisaj pazarını gezeceğiz. Akşam saatlerinde şehrin ışıkları içinde tepelerden görebileceğimiz panoramik şehir turunun ardından eğlence ve geç saatlerde 3*** otelimize dönüş ve konaklama,

7. Gün
Tiflis – Natakhtari - Mestia uçuş

Tiflis – Mestia uçuş saatine göre programımız değişebilir.

Kahvaltıdan sonra uçakla Tiflis’ten Svaneti bölgesinin merkezi konumundaki Mestia kasabasına uçacagiz. Oğle’den Svaneti bölgesinin idari merkezi Mestia kasabasında en yenisi 500 yıllık olan UNESCO kültür mirası listesinde yer alan Svan Savunma Kuleleri ve etrafının 5 bin metre civarındaki 5 zirve ile çepeçevre sarıldığı Mestia kasabasında 4**** standardı otelimize yerleşme, özgün Svan kültürü ile tanışma, akşam yemeği, ışıklandırılmış Mestia kasabasında gece gezintisinin ardından 1400 metre yükseklikte ki Mestia kasabasındaki otelimizde konaklama.

8. Gün
Mestia, Uşguli, Svaneti müzesi, Teleferikle dağın tepesine çıkış

Sabahleyin Mestia’dan 40 km uzaklıkta bulunan Uşguli’ye gideceğiz, ögleden sonra Mestiya’ya dönüp Svan Savunma Kuleleri ve etrafını gezecegiz, teleferikle dağın tepesine çıkarak bolgenin güzel manzarasini göreceğiz. Öğleden sonra Svan müzesine gidip tarihten kalmış olan değerlerini inceleyeceğiz. Aksamleyin Mestia dağlık bölgesini gezerek dinleneceğiz. Geç saatlerde otelimize döneceğiz.


9. Gün
Mestia, Batum, Batum Arkeolojik muzesi, Batum şehir turu, Trabzon


Sabahleyin Mestia’dan otobüs ile erguri nehrini ve Poti sehrinde ögle yemeğimizi yedikten sonra Batum’a doğru hareket edecegiz. Batum’da Arkeolojik muzesini ziyaret ettikten sonra Batum sehir turu yapacağız. Akşam Batum’da by night yapacağız ve akşam yemeğimiz sahilde balık olacak.

akşam Batum'da konaklama

10. Gün
Batum, Arkeolojik muzesi, Istanbul dönüş.

Sabahleyin sehrin görkemli yerlerini gezerek ve Batum’da Arkeolojik müzesini ziyaret ettikten sonra akşam uçağı varsa Hopa’dan Istanbul’a uçacagiz.


Hoteller 4*

Yerevan – Imperial Palace 4*
Dilijan - Best Western Paradise Hotel Dilijan 4*
Tbilisi – Hotel Primavera 4*
Mestia – Hotel Tetnuldi 4*
Batum – Hotel O.Galogre


Hoteller 3*

Yerevan – Hotel Nare 3*
Dilijan – Hotel Haghartsin 3*
Tbilisi – Hotel Shine Palace 3*
Mestia – Hotel Svaneti 3*
Batum – Hotel Elite House 3*

21 Haziran,Perşembe, 2018 Pembe Özdemir ile Erzurum Yusufeli Şavşat Kars
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


TIT Topkatours-1001istanbul
Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=319930581826224

Buluşma yeri ve saati: 10:00 Erzurum Havaalanı
Dönüş: 24 Haziran Kars Havaalanı, geç uçuş öneriliyor.

Erzurum-Yusufeli-Şavşat-Kars

3 gece 4 günlük program.
Türkiye’nin en güzel coğrafyasına yolculuk Erzurum’dan başlıyor ve serhat şehri Kars’ta bitiyor. Doğası henüz bozulmamış, evlerine beton girmemiş köyleri ve ülkemizin diğer bölgelerinde hiç rastlamadığınız Gürcü-Ermeni krallık dönemi mimarisi ile donatılmış kiliseleri ile çok farklı bir bölgemiz. Ayrıca bize muhteşem fotoğraflar verecek doğası ile Kaçkarlar, Karçallar, ve Çoruh.🌟🌟🌟🌟🌟


1.Gün: Erzurum Havaalanı karşılama ;
Ulucami(1179 Saltuklu), Üç Kümbetler, Çifte Minare Medresesi(1253 Selçuklu), Yakutiye Medresesi(İlhanlı 1308). Öğle yemeği molamızda Erzurum’un meşhur cağ kebabını tadıyoruz. Gezimizi Trans Kafkasya boru hattı yapılırken bulunup çıkarılan, batı müzelerinde pek rastlamadığımız tarihi objelerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi ile kapatıyoruz.
Konaklama ve akşam yemeği Erzurum Palan Otel'de.

2.Gün: Otelde kahvaltının ardından yönümüz kuzeydoğu istikametinde, Oltu,Tortum, ve Yukarı Çoruh havzalarını içeren derin kurak vadiler, Tortum Şelalesi, yukarılarında zümrüt yeşili köyler ve kiliseleleri ile Yusufeli, Şavşat ve Laşet. Ardından Erzurum’dan yaklaşık 80 km ileride Yusufeli sınırındaki Öşkvank(prens) Gürcü Ermeni Kilisesi’ni geziyoruz. Öğle yemeği Yusufeli’nde. Daha sonra Dörtler Kilisesi bağlık bir çayırda tek başına bizi bekler🌸 İşhan Kilisesi de gözden ırak olduğundan hala ayakta ve o da bizi bekler🌸 Yusufeli ve barajı boyunca zümrüt mavisi ve yeşilliği takip ederek Artvin üzerinden Şavşat ve Laşet'e(gürcüce acı su demek) kadar yola devam edeceğiz. Aynı gün Kaçkar’ın(ermenice cesur kaya anlamında) en yüksek tepesini göreceğiz,3937 m. Konaklama ve akşam yemeği Laşet Bungalow Otel'de.

3.Gün: Gözümüzü Karçal dağ manzarası ile açıp horozun ötüşü ile uyanıp kahvaltımızı
mis gibi bir havada yapacağız.Turumuza köyde yürüyüşle başlayacağız. Her dakika yükselerek Karagöl’e ulaşıp istersek tekne gezisi, istersek yürüyüş yapıp yola devam edeceğiz.Beton değmemiş ahşap evleri ile keşke buralarda otursak diyeceğimiz en güzel köylerden biri, yüz yıllık ceviz ve dut ağaçlarının arasında Cevizli Köyü’nü gezeceğiz. Köyün adı gürcü dilinde Tibeti(ılıca).12 yy Gürcülerin en büyük şairi Şato Rustaveli’nin de eğtim gördüğü Tbeti Manastırı’nı ve heybetini ziyaret edeceğiz.Öğle yemeği piknik şeklinde olacak daha sonra az gidip uz gidip dere tepe düz gidip Kars’ta Kasr-ı Şirin Otel'de konaklayacağız. Akşam yemeği dışarda ve menüde “Piti olacak.

4.Gün;Kahvaltının ardından Kars eski şehir gezisi; Kale, Kars deresi boyunca yok edilmiş yarı ayakta duran taş köprü, Mazlum Ağa Hamamı, Malakan un değirmeni, ermeni kilise kalıntıları,12 Havari Kilisesi, Harakani Mezarı, ve Taht Düzü meydanında Valilik, Defterdarlık ve misafirhanesi ile turumuzu sonlandırıp öğle yemeğinin ardından Kars Havaalanı'na gideceğiz.👋👋👋👋

Turumuz 3 gece konaklama 4 gün.
Uçak hariç herşey dahildir. 1250 TL

27 Haziran,Çarşamba, 2018 Pembe Özdemir ile Karadeniz Yaylaları
Buluşma saati 09:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Tur tarihlerimiz:
27 Haziran- 03 Temmuz ve
07-13 Temmuz

Rehber: Pembe Özdemir 0532 411 86 90

Kesin kayıt için lütfen linkteki formu doldurunuz: https://1001istanbul.com/event/?event=398549643906541

Karadeniz Yayla turumuz Trabzon Havalimanı'nda başlar.
Yayla turumuzda nefes kesen orman ve dağ manzaraları eşliğinde günde en az 45 dakika, en uzun 1,5 saat süren aheste yürüyüşler yapıyoruz.
Dağlar: Kaçkarlar, Altıparmak ve Karçallar. Yürüme sorunu olan katılımcılarımız konaklama yerlerinde nefis manzaralar eşliğinde çay vs içerek keyif yapabilirler.
Bu tur bir doğa turudur. Konaklamaları eski ahşap konak, pansiyon ya da motellerde yapıyoruz. Bizim turumuzun güzergahı otobüs ile yapılamayacağından minibüs ya da jeep kullanıyoruz. Baton kullanımı yürüyüşleri kolaylaştırır(Uçak kabinine alınmaz, bagaja verilmesi gerekir).
Amazon ve Orta Amerika Yağmur Ormanları'nda yürümüş biri olarak Karadeniz favorimdir diyorum. Karadeniz yaylalarımızı doğası bozulmadan görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

1.GÜN: Trabzon Havalimanı saat 10:00 buluşma. Ardından Sümela Manastırı ve Maçka Deresi fotoğraf molası.(Sümela Manastırı süresiz kapalıdır). Maçka Deresi kenarında Coşan Dere Tesisi'nde 11:30 civarı mıhlama, bal, tereyağ, tam buğday ekmeği ve nefis Rize çayı ile Karadeniz'in ilk lezzet durağında doyduktan sonra ver elini Fırtına Vadisi. Yolda bıçakları ile meşhur Sürmene'de alışveriş molasından sonra Fırtına Vadisi'ni takip edip Zil Kalesi, Palovit Şelalesi, şimşir ormanlarını görüyoruz. Çamlıhemşin'in Aşağı Çamlıca köyünde 150 yıllık ahşap konaklarda akşam yemeği ve konaklama.
2.GÜN: Kahvaltının ardından Fırtına Vadisi'nde isteyene rafting ve zip line etkinlikleri( Ayrıca ücrete tabidir). Şinçiva (Şenyuva) Laz mimarisi ürünü köprüyü seyrederek öğle yemeği. 15 km'lik stabilize yoldan sonra Elevit Yaylası'nda 40 dakika yürüyüş, ardından Pokut Yaylası'nda konaklama(2180m).
3.GÜN: Gürcü hanımların hazırladığı nefis kahvaltıdan sonra yarım saat minibüs yolculuğunun ardından 1.5 saatlik nefis bir orman yürüyüşü ve Hazindağ Yaylası'nı keşfediyoruz. Çaylar içildikten sonra yola devam. Minibüs ile otele dönüyor ve sucuk ekmek yiyoruz. 1 saat dinlendikten sonra çökmüş sis okyanusunda güneşin batışını izliyor ve akşam yemeği için pansiyonumuza dönüyoruz.
4.Gün: Pokut'dan ayrılıyor ve Ayder'de kahve molasının ardından Avusor Yaylası'na stabilize yoldan devam ediyor, tulum ve kemençe eşliginde Avusor'a varıyoruz. Ev sahibi maviş Elmas'ın kişiligini yansıtan lezzet ve bolluktaki öğle yemeğinin ardından dinlenmece. Daha sonra bir saatlik yürüyüşle krater gölüne (2500 m) beyazlaşan dağ laleri arasından yürüyüyoruz. Kaçkarların tam eteğindeyiz ve keyfimize diyecek yok!! Tırmanışın mutluluğu ile akşam yemeginin ardından deliksiz bir uyku çekiyoruz.
5.GÜN: Avusor'dan ayrılıyor ve Fındıklı laz mimarisi ürünü 150 yıllık konakları tanıdıktan sonra Hopa Çifte Köprü'yü görüyoruz. Hopa'da ögle yemeği tereyağda mezgit ve ver elini Borçka. Çoruh nehrini geçip Maçahel (Türkiye deki yağmur ormanları) Maral köyünde ahşap bir otelde kalıyoruz.Konfor iyi yemekler zayıf! Destekte bulunuyoruz.:))
6.GÜN: Kahvaltının ardından 30 dakika boyunca Maral Şelalesi'ne gürgen, meşe ve palamut ağaçları arasından yürüyoruz. İsteyen nefis çayını içiyor, isteyen şelalede yüzüyor, isteyen her ikisini de yapıyor:)) Dönüş yolunda İmerit Camii ve Camili Camii'ni geziyoruz ve Sevda'nın evinde ev yemekleri yedikten sonra Borçka Karagöl ve Heba yaylasına hareket ediyoruz. Konaklama ve nefis akşam yemeği ve çaça ile (gürcü içkisi) günü kapatıyoruz. Rakım 2400 m.
7.GÜN: Heba Yayla'sında kahvaltının ardından hareketle Sürmene'ye varıyor ve pidesini tadıyoruz. Buralara gelip çay üretimini görmemek olmaz. 2.Rum Pontos yapısı Ayasofya'yı ziyaret ettikten sonra Trabzon hasır bilezik yapımını görüyoruz ve havaalanına hareket ediyoruz. En erken akşam 20:30 uçağı ile evlerimize dönmek dileği ile..
Tur ücreti: 2150 TL
Ücrete dahil olanlar: Konaklama, tüm yemekler, bölgede ulaşım ve rehberlik hizmeti.
Ücrete dahil olmayanlar: Uçak bileti, içecekler, özel harcamalar ve giriş ücretleri

25 Temmuz,Çarşamba, 2018 Pembe Özdemir ile Kuzey Pakistan
Buluşma saati 11:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


TIT Topkatours - 1001 İstanbul
Tüm detay ve kayıtlar için
Rehber: Pembe Özdemir 05324118690

Kayıt formu linki: http://1001istanbul.com/event/?event=319930581826224

Kuzey Pakistan tur programı;
Baltistan’da denir. Çin, Afganistan, Hindistan sınırlarında, etrafı Hindukuş, Himalayalar, karakorum sıra dağlarının muhteşem görüntüleri, bitmek tükenmez vadiler,600 çeşit dil,dünyanın en uzun yaşam rekoruna sahip Hunza Türkleri (hunzakut), Büyük İskender in kayıp kabilesi Kalaşlar. Hindukuş dağlarının Bamburet vadisinde yaşıyorlar. Dünyanın çatısında kralların oyunu Polo sahası Shandur Pass’ı göreceğiz. Rengarenk süslenmiş kamyonları. Muhteşem İndus nehri ve sayısız kollarından asma köprüler’den geçeceğiz. Buzullar, göller daha neler neler.
1.Gün: 26 Temmuz çarşamba sabah 00:04 te İslamabat’ta karşılama, İç hatlara geçiş PK 451 uçuşu ile Skardu şehrine uçacağız. 30 dakikalık uçuş uçaktan güzel havada Himalaya ve karakurum dağlarını görebileceğiz.
Öğle yemeği
Kachura gölü
Konaklama Ghangchan guest house ,akşam yemeği guest house de.

2.Gün;27 Temmuz perşembe;
Skardu ve etraf gezisi
Shigar vadisi
Amburik camisi( bizden daha dindar görünüp camilerin çok az göründüğü ülke)
Shigar pazarı
Shgar kalesi
Öğle yemeğinin ardından
Jarba Tsho gölü, gölde istersek yüzme molası, fotoğraf çekimi, çay molasının ardından kasaba görünümlü Skardu’ya dönüş. Konaklama ve akşam yemeği

3.Gün:28 Temmuz cuma
Kahvaltının ardından Sadpara gölü alabalık avı ile meşhur.
Himalayaların en yüksek platosu Doesai de çiçekleri ve renklerine hayran kalacağız. Kuşları, kemirgenleri, kala pans, Bada pani nehirleri. Öldürücü anlamına gelen Nanga parbat dağını (8126m) görüp ağzımız açık kalacak. Shyoser gölünü geçip 3 saat yolculuk yapıp Rama Astore vadisinde PTDC Motelde konaklama ve akşam yemeği

4.Gün;29 Temmuz cumartesi
Rama-Gilgit-Hunza, kahvaltı öncesi 2 saat Rama gölünü gezip ardından kahvaltı yapacağız . 3 saat yol aldıktan sonra dünyada benzersiz 3 büyük dağ sinsilesini gören noktada foto molası verip tekrar yarım saat yol alıp yemyeşil bir vadide olan Gilgit şehrinde öğle yemeği alacağız.
Gilgit gezisi, Gilgit nehri üzerindeki Asmalı köprü, Pazarını (keçi çenesi kılından yapılmış kaşmir şallar, örtüler, o heybetli dağlardan çıkarılmış binbir çeşit yarı değerli taşlardan gözünüzü alamayacaksınız. Aklımda kalacağına benim olsun deyip satın alacaksınız. Fiyatlar çok ucuz!
2 saat yol alıp Hunza vadisine uzanacağız. Yol üzerinde Orijinal hala dağlarda zikzak çizen ipek yolunu, 7700 m yükseklikte olan Rokopoşi dağının eteklerinde çay molası vereceğiz.
Konaklama Hunza Serena Karimabat Otel’de
Akşam yemeği otelde.

5.Gün; 30 Temmuz Pazar
Kahvaltının ardından Hunza vadisinde Altit köyü (Hunza türklerinin yaşadığı) Altit kalesi, En tepe nefes kesici manzarası ile muhteşem. Hunza Türkleri aynı zamanda Hz. Ali’nin imamlarından Caferi’nin oğlu İsmail’in adınıda aldığı İsmaili mezhebi mensubuları. Alamut kalesi Hasan Sabbah fırsatınız varsa okuyun derim. 900 yıllık Altit kalesinde İsmaililerin saraylarını ve kalesini göreceğiz. Şimdiki temsilcisi Ağa han’lar. Konaklama ve akşam yemeği
Silk road Lodge Gulmit.

6.Gün :31 Temmuz Pztesi
Gulmit-Khunjirap pass-Gilgit
Tüm gün Khunjirap pass’pakta olacağız. Çin sınırı Rakım 4700 m Batı Çin Uygurların yaşadığı Kaşkar ipek yol geçiş kapısı. Gulmit’e dönüş yolunda
Shısper 7611 m tepesini
Batura peak
Topoptan peak
Passu peak
Batura buzulu
Öğle yemeği piknik şeklinde. Hamid güzel nudly yapar. Peynir, Zeytin benden:)) Gulmit’e dönerken Passu köyü ziyareti , 2 saat yolculuğun ardından bu seyahatin en iyi konaklama Otel’i Serena Gilgit’te akşam yemeği alıp konaklayacağız.

7.Gün:1 Ağustos salı
Gilgit-Phandur, zorlu yolculuk başlar
Gilgit şehrinden 5-6 saat Gizir nehrini takip edeceğiz.
Kajati gölü manzara fotosu çekeceğiz. Phander pass gölü, Phander PTDC Motelde konaklama ve akşam yemeği.

8.Gün:2 Ağustos Çarşamba
Phandur-Buni
Tüm gün yolculuğa devam edeceğiz. Kralların ve asillerin sporu olarakta bilinen at üzerinde yapılan (cirit) POLO’nın , dünyanın çatısı denilen 3800 m’de ki Shandur Pass’ı göreceğiz. Öğle yemeği Ptdc Mastij de alıp Bir kaç saat nefis manzara eşliğinde Buni Ptdc Motel’de konaklayacağız. Gece gökyüzünden yıldız toplayacak yıldızlara yakın olacağız.

9.Gün:3 Ağustos Perşembe
Buni-Chitral-Bamburet
Buni-chitral 2 saat yolculuğun ardından Chitral şehrinde Bamburet vadisine gitmek için polisten geçiş belgesi alıp, Hindukuş dağının en yüksek zirvesi Tirichmir 7708 m’in fotosunu çekip iki dağ arasından açılmış yollardan kalbimiz ağzımıza gelerek gideceğiz. Çook heyecanlı herkesin yaşaması gerekli. Konaklama ve akşam yemeği Kalaş’ların yaşadığı vadi Bamburet Ptdc Motel’de. Çok güzel mutlu olacaksınız.

10.Gün 4 Ağustos Cuma
Bamburet;
Kalaş müzesi, Kalaş mezarı, geleneksel giysileri ile kalaş kadınları, Kalaş çocuklarının okuduğu okul, Köy gezisi Öğle ve akşam yemeği bamburet PTDC Motel’de. Devletin koruması altında, Yunanistan’ın ekonomik olarak desteklediği İskenderin ardılları.

11.Gün:5 Ağustos cumartesi
Bamburet-İslamabad
Zorlu bir gün olacak. Tüm gün yolculuk.
Chitral-İslamabad uçuşu haftada 2 gün ve uçağın kalkıp kalkmama riski var.
Dağlar, Himalaya Sedir ormanlar, Nehirler eşliğinde yolculuk yapacağız. Konaklama otel İslamabad. Akşam yemeği otelde.

12.Gün:6 Ağustos Pazar
Kahvaltının ardından İskender’in Hintlilerle savaşırken öldürülen atı, efsanevi atı’nın adına kurulmuş Bukefalos şehir şimdiki Jehlum’a gideceğiz. Tarihte at için kurulmuş tek şehir özelliğini koruyor.
Rothas fort, 16 yy yapılmış Unesco dünya mirası seçilmiş kaleyi göreceğiz. Öğle yemeği jelhem. Kalan zamanda İslamabad şehrini araba ile gezeceğiz. Akşam yemeği İslamabad manzaralı güzel bir restaurant’ da.
Konaklama İslamabad otelde

Tur fiyatı 1950 Dolar.

13.Gün 7 Ağustos Pazartesi
İslamabad-İstanbul
5:20 uçağı ile İstanbul’a yolculuk

19 Ekim,Cuma, 2018 Ahmet Faik Özbilge ile Safranbolu Amasra Yedigöller Keşfi
Buluşma saati 07:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


SAFRANBOLU AMASRA YEDİGÖLLER
1001istanbul - TIT Topkatours
25-28 Ağustos Cuma-Pazar

Tüm detay ve kayıtlar için gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE'yi arayınız : 0532 4147210

Gezi ücreti 585 TL (Ücrete dahil olanlar; Araç, Safranbolu evlerinden birinde 2 gece konaklama, akşam yemekleri ve kahvaltı, öğle yemekleri, rehberlik)

Geziye katılımın az 12 kişi olması gerekmekte..

Diğer masraflar: Ören yeri girişleri, özel harcamalar vs

Buluşma 07:00 Taksim AKM önü, 07:30 Söğütlüçeşme Metrobüs Durağı

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz:
http://1001istanbul.com/event/?event=465004367232010

Gönlümüzdeki program:

1.GUN (İSTANBUL - SAFRANBOLU)
Sabah dosdoğru Safranbolu.. Cinci Hanı, Kaymakamlar Müze Evi, Pazar Yeri, Arasta (Yemeniciler Arastası), Köprülü Camii, Güneş Saati, Semerciler-Manifaturacılar-Demirciler-Bakırcılar Çarşıları, Lokum Atölyeleri'ni takiben, öğle yemeği molası.. Ardından şehri üstten görebilmek için Hıdırlık ve türbeleri.. Serbest zaman sonrası Safranbolu konakları ve meşhur 'Çamaşırhane'siyle Yörük Köyü.. Seyir terasından “Tokatlı Kanyonu” ve İncekaya Su Kemeri. Akşam yemeği ve konaklama Safranbolu'da.

2.GUN (SAFRANBOLU - AMASRA - SAFRANBOLU)
Çam ormanlı, dereli, çaylı ve dağlı, bayırlı bir yoldan Bartın’a ulaşma. Ordan da Amasra.. Tepeden müthiş bir görüntü.. Sonrasında Kale içi, Kilise Camisi, Liman ve Tahtacılar çarşısı. Amasra’ya özgü balık lokantalarında öğle yemeği.. Serbest zaman sonrası Safranbolu'ya dönüş..

3.GUN (SAFRANBOLU -YEDİGÖLLER - İSTANBUL)
Sabah, kahvaltı sonrasi, Çaycuma yoluyla, baston yapımıyla meşhur Devrek, ordan da doğruca Yedigöller: Seyir Terası, İncegöl, Sazlıgöl, Kurugöl, Nazlıgöl, Dilek Çeşmesi, Büyük Göl, Serin Göl, Derin Göl, Geyik Üretme Çiftliği, Şelale, Gülen Kayalar.. Gezilerimizi bitirip İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz.

Gönlümüzdeki programa her ne kadar riayet etmeye çalışsak da, sürprizlere açık olduğu belli olan bir keşfe çıktığımızı da unutmuyoruz.. İnşallah gönlümüzdekinden fazlasını da yaparız!!