21 Kasım,Salı, 2017 Sunum: Ölü Deniz Parşömenleri Gerçeği
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:.


Kitap Sunumu: Ölü Deniz Parşömenleri - Michael Baigent & Richard Leigh
21 Kasım Salı

Kitabı Sunan AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Buluşma 19:00-22:00 Kızıltoprak TCDD Emeklileri Lokali (Kızıltoprak Tren İstasyonu yanı) (İçkili Lokanta)

Katılım 60 TL (Dahil olan: Sunum + meze tabağı + ana yemek + kuver + tip)

Sunum akşam yemeği esnasında gerçekleşecek.. Okuduğum kitabı, çıkarttığım notların da yardımıyla sizlere anlatırken, duygu ve düşüncelerimi de aktarmaya çalışacağım.. Her zaman olduğu gibi bilgi paylaşımına herkesin katılımı serbest, ben anlatacağım, birlikte konuşacağız.. Mümkünse kitabın okunması tavsiye olunur, okunamadıysa da en azından konuya bir göz atılmış olması, o zaman daha da zevkli oluyor :) Ama herhangi bir zorunluluk yok tabii, okumasanız da buyrun gelin lütfen.. Görüşmek dileğiyle, sevgiler....

19 Kasım,Pazar, 2017 Emi Uygun ile Hasköy Balat Yahudi Mirası
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Balat Hasköy Yahudi Mirası
Gezi lideri EMİ UYGUN 0533 7485559

Buluşma Hasköy Vapur İskelesi saat 10:00

Katılım ücreti 60 TL

Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810
Güzergah üzerinde:

Hasköy Ayia Paraskevi Rum Ortodoks Kilisesi, Hasköy Rum Okulu, Karaim Sinagogu, Maallem Sinagogu (giriş ücreti kişi başı 20 TL ), İhtiyarlar Yurdu, eskiden Esgher Sinagogu olan fakat şimdi kafeye dönüşen yerde dinlenme ve Hasköy sokaklarında keşif. İstanbul'un güzel seçkin esnaf lokantası Lale Restaurant'ta yemek molası. Vapur ile Ayvansaray'a geçiş. Makedon Evi, Ahrida Sinagogu ve Davud Yıldızlı Evler, 19.yy Hahambaşı Evi, Çana Sinagogu, Çıfıt Çarşısı, Doktor Davit Eskinazi, Balat'ın son Yahudi esnafı manifaturacı Leon Brudo'nun artık kapanmış olan dükkanı ve evi, Yanbol Sinagogu, Musevi Hastanesi, Tekfur Sarayı, Kuş Pazarı, Kasturya Sinagogu, İştipol Sinagogu.

19 Kasım,Pazar, 2017 Hüseyin Avni ile Sulukule'den Lonca'ya
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Gezi Lideri HÜSEYİN AVNİ 0532 425 0426
Buluşma Yeri Mihrimah Sultan Camii, saat 10:00'da
Katılık formu: http://1001istanbul.com/event/
(katılım formunu doldurmanızı rica ederiz)
Katılım Bedeli 60 TL
Gönlümüzdeki Program:
Edirnekapı (Harissius Kapısı), Mihrimah Sultan Camii, Aya Dimitri(Sarmaşık) Kilisesi, Sarmaşık Sokak, Neslişah Sultan Camii,
dünü ve bugünü İle Sulukule, Pempton Kapısı (Sulukule Kapısı), Aya Yorgi Kilisesi, Aetius Sarnıcı (Karagümrük Stadı), Surlar, Tekfur Sarayı, Kuş Pazarı, Adile Şah Kadın Hatice Sultan Camii, Kasturya Sinagogu (günümüzde otopark), öğle yemeği molası (arzu edenler için odun ateşinde pide), İştipol Sinagogu, sion yıldızlı ahşap evler Eğrikapı, Kırkçeşme Maksemi, Cellat Mezarlığı, Panaya Suda Kilisesi, Mimar Mustafa Ağa Çeşmesi, İvaz Efendi Camii, Anemas Zindanı, Hançerli Hamamı, Emir Buhari Tekkesi, Aşki Molla Tepesi (muhteşem manzara eşliğinde çay molası), Panaya Blakherna Kilisesi, falcıları ve müzisyenleri ile ünlü Lonca Mahallesi.

18 Kasım,Cumartesi, 2017 Hüseyin Avni ile Kariye'den Çarşamba'ya
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Başlangıç: 10:00 Edirnekapı Otobüs Durağı (Edirnekapı Fatih Anıtı yanı)
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 60 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Güzergah üstünde ve civarında: Kariye Müzesi (Giriş: 30 TL, müzekart geçer) – Tarihi Asmalı Simit Fırını – İştipol Sinagogu – David yıldızlı konak – Draman – Boğdan Sarayı kalıntıları – Kefevi Camii – Çarşamba – Pammakaristos Kilisesi (Fethiye Müzesi), (Giriş: 5 TL , müzekart geçer) – Hırami Ahmet Paşa Mescidi (Hagios Ioannes en to Trullo Kilisesi) – Murat Molla Kütüphanesi – Aya Yorgi Potira Kilisesi – İsmail Ağa Camii – Çarşamba Karakolu – Aspar Sarnıcı (Çukurbostan) – Sultan Sarnıcı – Darüşşafaka Lisesi – Yavuz Sultan Selim Camii- Öğle yemeği molası( efsane esnaf lokantası Kömür) - Malta Çarşısı - Fatih Camii.
Not: Bu yapılardan bir kısmı yalnızca dışarıdan görülebiliyor.

18 Kasım,Cumartesi, 2017 Emi Uygun İle Yeşilköy-Ayastefanos
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Emi Uygun ile YEŞİLKÖY
Anlatan: Emi Uygun 0533 748 55 59
Katılım bedeli 60 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Buluşma yeri ve saati: Yeşilköy Tren İstasyonu önünde saat 10.00'da buluşma.

Gönlümüzdeki program:
İstanbul caddesinde, Tosun Paşa, Süt Kardeşler gibi flimlere mekan olmuş tarihi köşk, meşhur " Hakiki Roma Dondurmacısı", eski Tokalon kremleri üreticisi Aznavur ailesinin evi, eski yazlık Rex sineması, Crespin evi, Dadyanların evlerinin kalıntıları,Mecidiye Camii ,Surp Stefanos Ermeni kilisesi ve mezarlığı, San Stefano latin kilisesi. Ayios Stefanos rum kilisesi, Yemek molası. Semtin isim babası olan Halit Ziya Uşakşılıgil oturduğu Gülibrişim sokağından geçeceğiz, Semprini evi ,hareket ordusunun Yeşilköy'de konakladığu zaman Mahmut Şevket paşa'nın konakladığı köşk, Bulgarın yeri( eski balıkçı), Eski Ayazma, Doktor Kalangos'un evi
Del giorno evi, Horni evi, Hareket Ordusu'nun başında yer alan Ahmet İhsan Tokgöz ün evi.

18 Kasım,Cumartesi, 2017 Cem Cinol ile Tepebaşı Tünel Tomtom Çukurcuma
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS
Gezi lideri CEM CİNOL 0532 6729927
Buluşma 10:00 Galatasaray Lisesi önü
Katılım ücreti 60 TL
Bilgi için Cem Cinol'u telefonla arayabilirsiniz.
Cem Cinol 05326729927
Katılım icin : http://1001istanbul.com/event/?event=128131274562248
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

16. ve 18. yüzyıl arasında Avrupa devletleri büyükelçilikleri, Tünel ile Galatasaray arasında yer alan ve Sultanlar tarafından bağışlanan arazilerde kuruldular. 19. yüzyıl başlarında Fransızlar, Hollandalılar, İsveçliler, Ruslar, İtalyanlar ve İngilizler, büyükelçiliklerinin çevresinde Galata'dan bağımsız bir yaşam bölgesi oluşturmuşlardı.
Tünel ile Galatasaray arasında, Grand Rue de Pera'nın (İstiklal Cadesi'nin) iki yanında oluşan bu alan Stavrodromi (Dörtyol) diye anılıyordu.
Bölge 5 mahalleye ayrılmıştı; Dörtyol, Tomtom, Polonya, Asmalımescit ve Galatasaray.
Özellikle Galatasaray ile Asmalımescit arasında, Grand Rue de Pera'ya paralel olarak gelişen Aziziye Caddesi (şimdiki Meşrutiyet Caddesi), üzerinde sıralanan birbirinden değerli konutları, konakları, taş yapıları, otelleri, tiyatroları, parkları ve seyir terasları ile Cadde-i Kebir'in dışında, batılılaşan İstanbul'un çağdaş yüzü olmuştu.
Galatasaray'dan Tepebaşı ve Şişhane'ye doğru Batı bölgesi ile Tophane ve Galata'ya doğru Doğu bölgesi Pera'nın en önemli ve zengin yerleşim bölgelerine dönüşmüşlerdi.
Bir yanda Galata, diğer yanda Haliç - Pangaltı - Tatavla (Kurtuluş) ve Taksim - Şişli eksenlerine eklemlenmiş ama gerek zenginlik gerekse entelektüel yaşam nitelikleriyle, bu bölgelere adeta tepeden bakan ayrı bir İstanbul oluşmuştu.
Dörtyol denilen, İstiklal Caddesi'nin hemen kıyısındaki bu mağrur yeni istanbul, kentin yazgısına koşut, Beyoğlu'nun ışıltılı tiyatro, sinema, barlar, meyhaneler, lokantalar, randevu evleriyle şekillenmiş gece hayatının gölgesinde kalarak yaşamış ama, her zaman vakur ve üstten bakan, sesiz ve edalı duruşunu terketmemiştir.
Bu yeni rotayla, Dörtyolu oluşturan semtleri keşfederken, Pera ''Dörtleme''mizin (''Galata- Binaların Dili'' / ''Beyoğlu 60'lar, 70'ler'' / ''Galatasaray'dan Şişhane, Tomtom, Çukurcuma'ya'' ve ''Perşembe Pazarı Hanları- Karaköy - Salı Pazarı'') 3.sünü başlatıyorum.... 🤗

Galatasaray Postanesi, Sponeck Birahanesi, Meşrutiyet Caddesi, İngiltere Konsolosluğu, Bristol Otel, Londra Oteli, Deniz Palas, Pera Palas, Tepebaşı Bahçesi, Tepebaşı Tiyatrosu, Palazzo Donizetti, Corpi Sarayı, Camondo Binaları, Yemenici Abdüllatif Sokak, Decugis Konağı, 6. Daire, Tünel Binaları, Nergis Sokak, Ensiz Sokak, Müeyyet Sokak, Jurnal Sokak, Şehbender Sokak, Sofyalı Sokak, İsveç Konsolosluğu, Hidivyal Palas, Hotel D'Angleterre, Karagözoğlu Binası, Lebon, Markiz, Stavrodromo,
Yemek molası....
Rusya Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, High School, Nur-u Ziya Sokak, Franz Listz, Fransız Sarayı, Marius Mişel Paşa’nın Evi, Postacılar, Tomtom Kaptan, Fransız Mahkemesi, Venedik Sarayı/İtalyan Elçiliği, İtalyan Lisesi, Gül Baba, Çukurcuma, Faik Paşa, Asri Turşucu, Ağa Hamamı, Yunanistan Konsolosluğu, Galile Galileo Lisesi, Galatasaray Hamamı, Zoğrafyon Lisesi, Çukur Meyhane ve Urban Café 'de akşamüstü veda kahvesi....

Cem Cinol

16 Kasım,Perşembe, 2017 Hüseyin Avni ile Haliç'in Meyhaneleri; Sır Mekanları
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


HALİÇ'İN MEYHANELERİ SIR MEKANLARI
TIT Topkatours-1001istanbul

Anlatan Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26

Buluşma 10:00 Karaköy İskelesi çıkışı

Katılım ücreti 60 TL

Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654

Gönlümüzdeki program :
Gezimize kısa bir Karaköy turu atarak başlıyoruz.. Yeraltı Camii, Fransız Geçidi, Rus Çatı Kiliseleri, Türk Ortodoks Patrikhanesi, (arada minik bir sürpriz), Heykelli Ziraat Bankası'nı gördükten sonra, 11:45 vapuruna binip Sütlüce'ye geçiyoruz.
Sadrazam Mahmut'ta uykuluğun ve tereyağda işkembenin tadına bakıp Hasköy yürüyüşümüzü yapıyoruz.. 14:10 vapuruyla Hasköy'den Ayvansaray'a geçiyoruz..
Aralarda eski meyhaneler nasıldı, neler yenilir içilirdi, adetler, raconlar, jargonlar ne şekildeydi, bunları da konuşuyoruz.. Ayvansaray'dan Balat'a dek surların ve bazı ilginç yapıların yanından geçip Sahil Meyhanesi'nde soğan dolmasını teftiş ediyoruz.
Akabinde Balat'ın tarihi yapıları, sanat atölyeleri ve eskici dükkanlarıyla dolu sokaklarını arşınlayıp, Agora Meyhanesi'ne de bir selam çakıp Vodina Caddesi'ndeki Hüseyin'in Yeri'ne dalıyoruz. Sarımsaklı Arnavut ciğeri ve Karadeniz usulü tereyağında ıspanaklı yumurta nasıl bu kadar lezzetli olurmuş yerinde müşahede edip tekrar yola koyuluyoruz..
Sefaradlara dair bir kaç noktaya göz atıp arzu edenlerle Fetih İşkembe Salonu'nda nefis şirden-damardanımızı bile içiyoruz.. Ardından, Cumbalı Serhat'ın yerinde kahve molamızı verip biraz açılıyoruz derken, hoop bir otobüse atlayıp Küçükpazar'ın yolunu tutuyoruz..
Orda da bizi henüz eski dokusunu ve ruhunu kaybetmemiş bir sokakta, İstanbul'un salaş ve sevimli bir mekanı bekliyor: Aslında gizli bir koltuk meyhanesi olan Köfteci Ali'nin köftesi, piyazı, böbreği, koç yumurtası, güler yüzü, kalenderliği..! - Peki yanında ne içicez? - Hallederiz abi! diyen bir şef :)
E artık burdan sonra dağılabilir veyahut burada kalıp da dağılabiliriz :)

15 Kasım,Çarşamba, 2017 Hüseyin Avni ile Sevdalılar Turu
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


SEVDALILAR TURU
Anlatan: Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26
Buluşma yeri: Üsküdar Mihrimah Sultan Camii
Katılım ücreti 60 TL
Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810

Gezimize Üsküdar Mihrimah Sultan Camii ile başlıyoruz. Bunun nedeni ise gerçek bir aşk hikayesi değil, Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan arasında uydurulmuş bir aşk hikayesi. Hatta bu hikayeye göre Mimar Sinan, Mihrimah Sultan İçin inşa ettiği iki camiyi öyle bir konumlandırmış ki, Mihrimah Sultan'ın sözde doğum tarihi olan 21 Mart günü iki camiyi de görecek bir yere çıkarsak, akşama doğru Üsküdar'daki caminin üstünde ayı, Edirnekapı'daki caminin üstünde ise güneşi görürmüşüz. Çünkü Mihrimah güneş ve ay demek. Hayal ürünü bir aşk hikayesi ile başlayıp Üsküdar'ın ve tüm Anadolu yakasının gerçek veya güzel uydurulmuş diğer aşk hikayeleri ile devam ediyoruz; Kız Kulesi aşıkları, Sevda Tepesi aşıkları, Abdülaziz ve Eugenie, Göksu'daki kayık gezintileri, Üsküdar'a gider iken aldı da bir yağmur, Adile Sultan'ın dillere destan düğünü. Saat 11:30 da Üsküdar'dan kalkan Eyüp vapuruna biniyor ve yaklaşık bir saatlik Haliç gezisi boyunca Esma Sultan'ın gizemli geceleriyle başlıyor ve Altın Boynuz'un iki yakası boyunca evlere, sokaklara, saraylara, camilere ve surlara sinmiş, tarihin içinden süzülüp gelen aşk hikayeleri ile devam ediyoruz; Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan, Anna ve Anemas, Langa Fatma'nın meşhur aşk evi, kuş aşıkları, Sadabad aşkları, Selahattin Pınar ve Afife Jale. Saat 12:30 Eyüp'te karaya ayak basıyoruz ve yemek molasının ardından Ebubekir Kani Efendi, Ahmet Haşim, Hüseyin Avni Lifij ve Adile Sultan'ı mezarları başında aşkları ile anıyoruz. Buraya kadar gelmişken teleferikle tepeye çıkıp bir bardak çay eşliğinde Pierre Loti ve Aziyade aşkından bahsetmeden olmaz. Saat 15:30 da tekrar vapura binip yarım saatlik bir Haliç sefasıyla Karaköy'e geliyoruz. Galata Köprüsü üzerinde Celile Hanım ve Yahya Kemal'in aşkından bahsettikten sonra aşkın başka bir türünün hüküm sürdüğü, aşkın parayla satın alındığı sokakları hikayeleriyle arşınlıyoruz. Kazanova, Prenses Maria, Galata ve Beyoğlu'nun aşk hikayeleri derken Galata Kulesine geliyor ve susuyoruz. Bundan sonra yapacağımız Galata kulesine çıkıp, İstanbul'un tüm aşklarına tepeden bakmak olacak.
Not: Galata Kulesi giriş ücreti 10 TL, öğrenciler için ise 5 TL dir.

15 Kasım,Çarşamba, 2017 Doldu Ahmet Özbilge ile Alışverişli Kapalıçarşı
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


GEZİ DOLDU.....!

Buluşma 09:30 Beyazıt İstanbul Üniversitesi Kapısı

Detay ve kayıtlar için Ahmet Faik Özbilge 0532.4147210
Gezi ücreti 60 TL

Kayıt için linkteki formu doldurunuz: Gezi doldu..!

Gönlümüzdeki Program:
Beyazıt Meydanı, Sahaflar, Kalpakçılar, Kuyumcular, Yolgeçen Hanı, Yorgancilar, Gramofoncu Mehmet Usta, Gülipek Hamit Fırat, Cebeci Han, Dr’s Number One Eğin Tekstil, Çukur Han, Sivaslı Yazmacı Necdet, Kavaf Nesim Levi, Şark Kahvesi, Kürkçüler, Koç Deri, Çorlulu Ali Paşa Nargile Kahvesi, Çemberlitaş, Nuruosmaniye Camii ve Sultan Kasrı, Çarşı esnafının yemek yediği lezzet noktaları, Sandal Bedesteni, Ottoamano, Cevahir, Nick's Diffenbahia Avedis, Erdün Antik, Apraham 1882, Zincirlihan, Gülebru Dönercisi, Bizans Kartalı, Mahmut Paşa Kapısı, Kalcılar Hanı, Gümüşçüler, Fahri Usta, Mahmut Paşa Hamamı, Abud Efendi Hanı, Büyük Yeni Han, Büyük Valide Han....

14 Kasım,Salı, 2017 Hüseyin Avni ile Eminönü Haliç Eyüp
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


TIT TOPKATOURS - 1001İSTANBUL

Buluşma saati ve yeri: 10:00 Sirkeci Tren Garı
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 60 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Gezi detayı:
Sirkeci Tren Garı, Büyük Postahane, İmparator Nikephoros Botaneiates'in artık var olmayan sarayının altındaki Bizans Sarnıcı, Eminönü Batılılaşma Dönemi Hanları (Aşir Efendi Caddesi Hanları, Vakıf Hanları, Alman Doğu Bankası, Vlora Han, Sansarayan Han, Sadıkiye Han Kuru Kahveci Han...) Hobyar Camii, Yeni Cami, Hünkar Kasrı, Mısır Çarşısı, Rüstempaşa Camii, Hidayet Camii, Melek Girmez Sokağı, Abdülhamit Türbesi, Hatice Turhan Sultan Çeşmesi, Mısır Çarşısı, Balkapanı, Ahi Çelebi Camii, Baba Cafer ve Bekri Mustafa Türbeleri, Zindanhanı, öğle yemeği için boş zaman (Lezzet-i Şark, Köfteci Yaşar), yemekten sonra Haliç Vapuru ile Eminönü'nden Eyüp'e kadar hoş bir deniz yolculuğu (35 dakika), Eyüp'te ise Sultan Mehmed Reşad'dan, Sokullu Mehmet Paşa'ya, Lala Mustafa Paşa'ya, Zal Mahmud Paşa'ya, Çifte Gelenler'e, dillere destan Adile Sultan'a, Ebussuud Efendi'ye, Eyüp Sultan'a, İnce ruhlu şairimiz Ahmed Haşim'e, 40 yıllık Kani iken Yani olmayı reddeden Ebubekir Kani Efendi'ye, Nişancı Feridun Paşa'ya kadar tarihimizin renkli simalarının türbeleri ya da mezarları, yerinde yeller esen Oyuncakçılar Çarşısı, Feshane ve arzu edenler Cellat Mezarlığı'ndan gelen serin rüzgarlar eşliğinde Pierre Loti Kahve'sinde bir çay molası ile günü bitirebilirler.

12 Kasım,Pazar, 2017 Nihan Vural ile Lüküs Hayat'tan Bomontiada'ya Şişli
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Lüküs Hayat’tan Bomontiada’ya Şişli
Buluşma noktası: Cevahir AVM’sinin önündeki Starbucks
Başlangıç ve bitiş saati: 10:00-17:00
Tur rehberi Nihan Vural 0536 474 1471
Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810
Kesin rezervasyon için lütfen rehberle iletişime geçin.
Katılım bedeli: 60 TL

“Şişli’de bir apartıman, yoksa eğer halin yaman…”
Lüküs hayat ile özdeşleşmiş Şişli konakları ve apartmanları, anılarda hep bahsi geçen, Bomonti sokaklarına fabrikalardan yayılan çikolata kokusu, biraz ötede hiç unutulmayan Tatavla panayırları, Tünel-Şişli tramvayı, Mario Levi’nin Sıracevizler’i, yemyeşil mezarlıklar, hastaneler, ibadet mekanları, Fakirhane, Eksarhane… ve işte karşımızda bir zamanların en kozmopolit mahalleleri… Geriye neler kaldı, kimler kaldı? Geriye kalanlar neye dönüştü?

Sultan Hamid, Etfal hastanesini kim için kurdu? Sait Faik nasıl ve nerede öldü? İlk özel psikiyatri hastanesi La Paix’nin en ünlü hastası kimdi? Enver Paşa’nın emri ile kurulan Şişli Atölyesi’nde İbrahim Çallı, Feyhaman Duran, Hikmet Onat gibi ressamlar nasıl resimler yapmakla görevlendirildiler? Pera’nın ilk çiçekçilerinden Sabuncakis ailesi çiçeklerini nerede yetiştiriyordu? Organize sanayi bölgesinden sanatın çekim merkezine dönüşen Şişli-Bomonti güzergahında bu soruların cevaplarını ararken bir yandan da Bomontiada sanat mekanlarını gezeceğiz; dağıtılmış evlerden antika pazarına düşmüş yadigarların pazarlığına girişeceğiz. Sanat, edebiyat, ibadet, nostalji… Lüküs Hayat’tan Bomontiada’ya Şişli rotamızda!

Şişli Tramvay deposu
Ermeni ve Rum mezarlıkları (dışarıdan)
Fransız Lape hastanesi
Şişli Camii
Mongeri Evi (dışarıdan)
Etfal Hastanesi ve Hamid Saat kulesi
Bulgar Eksarhanesi (dışarıdan)
Şişli apartmanları
Atatürk'ün Evi
Mario Levi’nin Sıracevizler’i
Notre Dame de Lourdes Gürcü Katolik Kilisesi (dışarıdan)
Bomonti fabrikaları
Sabuncakis
Antika pazarı
Fransız Fakirhanesi (dışarıdan)
Bomontiada/ Leica Fotoğraf Galerisi
St Michael Fransız lisesi (dışarıdan)
Sait Faik’in evi (dışarıdan)

Nihan Vural kimdir?
1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye/gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul'a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu, “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

12 Kasım,Pazar, 2017 Hüseyin Avni ile Cibali Fener Balat
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Kadir Has Üniversitesi Unkapanı
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 60 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Güzergah üzerinde ve civarında:
Eski Tekel Cibali Sigara Fabrikası (Kadir Has Üniversitesi),Cibali Karakolu, Cibali Kapısı, Gül Camii (Aya Theodosia Kilisesi), Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Ayakapı Hamamı, Aya Nikola Kilisesi, Maraşlı Rum İlköğretim Okulu, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi, öğle yemeği molası ( Forno'da pide, lahmacunve hatta kayısılı sufle, Vodina'nın mantısı ve de elmalı turtası, fındık kabuğu ateşinde köfte), Mesnevihane, Moğolların Meryemi Kilisesi, Kırmızı Mektep, Fener Evleri, Kantemir Sarayı, Tevkii Cafer Merdivenleri, Tahta Minare Camii, Balat'ın Meşhur Fetih İşkembecisi, Ahrida Sinagogu, Balat Çarşısı/Çıfıt Çarşısı, Agora Meyhanesi, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii, Balat Evleri.

11 Kasım,Cumartesi, 2017 Hüseyin Avni ile Bizans Sosunda Lezzete Yolculuk
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


BİZANS SOSUNDA LEZZETE YOLCULUK
(TIT TOPKATOURS)

Gezi lideri Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26

Buluşma saati 09:45 Şehzadebaşı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde
Kesin kayıt için formu doldurunuz:
http://1001istanbul.com/event/?event=263729014045426

Katılım ücreti 60 TL

Önemli not: Mümkünse kahvaltı edilmeden gelinmesi tavsiye olunur…:)

Güzergah üzerinde ve civarında:
Aziz Polyeuktos Kilisesi, Kıztaşı (Marcianos Sütunu), İstanbul’un en nefis kuzu paçası (paça yemem diyenlere sulu yemekler, önerilen: bir tabak kuzu paça / paçacıya giremem bile diyen varsa, hemen yanda Barbaros halis ballı manda kaymaklı kahvaltı), İskenderpaşa, Fenarı İsa Camii (Constantin Lips Kilisesi), erbabından Hatay lezzetleri (önerilen: 4 kişiye bir zeytinli zahter salatası, özel has kral kebabı, dilber dudağı, has beyti, çeyrek künefe), Sofular, Ekmel Tekkesi (Sofular Baba), Millet Kütüphanesi, minik Fatih Sarması molası, Fatih Camii (artık olmayan Havariyun Kilisesi, imparator mezarları), Kirmasti At Pazarı Meydanı, Çırçır, Eski İmaret Camii (Pantepoptes Manastır Kilisesi), Mehmed Emin Tokadi Türbesi, Zeyrek Pantokrator Kilise Camii, Vefa, Şeyh Ebül Vefa Camii ve Çilehanesi, Molla Gürani Camii (Vefa Kilise, Aziz Theodoros Kilisesi), Kalenderhane (Theotokos Kyriotissa Kilisesi), Vefa Bozacısı, Nohut pilavcıların gizli üssü, Helvacı Baba’da dilek molası (Ali Tabli’nin makamı), Burmalı Mescid, Bozdoğan Kemeri (Valens Su kemeri), Kadınlar Pazarı, Büryan Kebabı (önerilen: bir porsiyon büryan, kupa ayran), Fatih’in meşhur Karadeniz Pidecisi (önerilen: yarım yuvarlak açık kavurmalı ve kaşarlı pide, yarım fırın sütlaç)…

11 Kasım,Cumartesi, 2017 Egemen Demircioğlu ile Fener'den Çarşamba'ya
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Başlama yeri ve saati: Fener otobüs durağı 9:30
Katılım bedeli: 60 TL (rehberlik + kulaklık)
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Pammakaristos Kilisesi (Fethiye Müzesi) giriş bedeli 5 TL’dir. Müze Kart ve muadilleri geçer.
Rehber Egemen Demircioğlu : 05356374821
Konumuz ‘Rumlar’ ve Rumları konuşmak için en uygun yer tabi ki Fener!
Haliç’in kıyısından başlayacağız. Böylece Fener’i cepheden görüp onun belli başlı anıtlarını (şahane Fener siluetini) bir bakışta görme imkanımız olacak.
Sonra tabi Patrikhane ve onun kilisesi Aya Yorgi. Çoğu zaman Patrik Bartolomeos’un yönettiği ayine katılacağız.
Kilise boşaldıktan sonra içerideki Rum Ortodoks ikonografisini her unsura tek tek bakarak anlayacağız. Hıristiyanlık ve kiliseler ve Bizans hakkında konuşacağız.
Devamında, bu eski Rum mahallesinin sokaklarında dolaşıp, aynen duran Rum evlerine, bazıları harap da olsa hala yerinde olan Rum okullarına ve tabi kiliselere ve özellikle de Moğolların Meryem’i Kilisesi’ne bakacağız. Semtin daha (nispeten) kısa bir süre önce cıvıl cıvıl Rumlarla dolu olduğu günleri hayal etmeye çalışacağız.
Koskoca bir arazinin içinde, müthiş pitoresk bir ortamda bulunan Kutsal Mezar Manastırı’na bir göz atma şansımız bile olabilir!
“Taş Odalar”’ı unutmayalım! Meşhur Fener Beylerinden bahsederken onlardan günümüze kalan bu konak parçalarına değinmeden olmaz!
Ve tabi Rum Erkek Lisesi. Yovakimyon Kız Lisesi. Maraşlı Rum okulu. Ve sevimli anılarından tanıdığımız Haris Amca’nın (harap halinden dolayı insanı hüzünlendiren) ilkokulu.
Ve Çarşamba! Bu semt İsmail Ağa cemaatinin kendine merkez edindiği yer olmasından dolayı dikkat çeker. Bu bakımdan bizim açımızdan ilginç gözlemler için bir fırsat olabilir.
Ama asıl önemlisi orada eski Patrikhane Kilisesi var. Bu, Kariye’dekiler kadar güzel şahane mozaikleri olan Pammakaristos Kilisesi’dir. Fatih’le Gennadios orada oturup din konuştular!
Ve tabi Çarşamba’yı İstanbul’un en sempatik noktalarından biri haline getiren Çukurbostan ve onun hemen dibinde yükselen muhteşem bir sultan camisi: Yavuz Selim. Ve caminin avlusundaki türbeler ve caminin teras-dış avlusundan çok güzel bir İstanbul manzarası.
Artık Fener’e dönüp, buralarda yeni yeni açılmakta olan güzel kafe ve lokantaların akşam nasıl olduklarını tecrübe edebiliriz.
Öğlen yemeği için gurme gezilerinin olmazsa olmaz ziyaret noktalarından olan Fındık Kabuğunda Köfte’yi önereceğiz.
Çay molamızı ise Fener’in yeni kafelerinde ve özellikle de Fener’deki değişimin öncüsü (bir Soroptimist kuruluşu olan) Balat Kültür Evi’nde (namı diğer Vodina Kafe’de) verebiliriz.

09 Kasım,Perşembe, 2017 Hüseyin Avni ile Kınalı-Burgaz Seferi
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Detaylar
Buluşma yeri Kınalıada Vapur İskelesi saat 09:30
Ulaşım:
09:00 Bostancı-Kınalı Motoru(Mavi Marmara)
08:00 Eminönü-Kınalı Vapuru (Şehir Hatları)
08:20 Kadıköy-Kınalı Vapuru (Şehir Hatları)
08:45 Beşiktaş-Kınalı Vapuru (Şehir Hatları)
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 60 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Gönlümüzdeki Program
Kınalıada (Proti): 10:00 Vapur İskelesi çıkışında buluşma, Sirakyan Evleri, Kınalıada Camii, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Panaya Rum Ortodoks Kilisesi, Hristos Manastırı (Romen Diyojen’in vefat ettiği…), Alsancak Sahili…
Kınalıada-Burgazada Motoru
Burgazada(Antigoni): Sait Faik Müzesi, Aya Yani Kilisesi,öğle yemeği molası, arzu edenler için Barba Yani’de öğle yemeği (marine balıklar, midye salma, lakerda, ızgara ahtapot/kalamar, deniz börülcesi ve daha neler….), Burgazada Camii, Aya Yorgi Garipi Kilisesi ve Manastırı. Ve gezinin sonu, yürüyerek iskeleye dönüş!
Not : Bazı binalara girmek mümkün olmayabilir. Arzu edenler, Aya Garipi’den dönmek yerine 25-30 dakikalık (2 km) bir yürüyüşle Kalpazankaya’ya gidip akşamı (belki güneş batışı) orada edebilirler.

08 Kasım,Çarşamba, 2017 Cem Cinol ile Beyoğlu/Pera 60'lar 70'ler
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Detaylar
Turizm camiasının en renkli simalarından CEM CİNOL ile Beyoğlu'nda 60'ları 70'leri geziyoruz; mekanlar, kişiler, anılar, duygular, yaşanmış olaylar, kimine göre yakın, kimine göre uzak tarihimizde nostaljik bir zaman yolculuğu.....
(Cem Cinol 0532 6729927)
Buluşma 10:30 Cumhuriyet Anıtı'nın yanında

Katılım ücreti 60 TL
TIT Topkatours-1001istanbul
Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654

Cem Cinol'dan :
Beyoğlu Belediyesi içindeki yapıların geçmişten günümüze dek bölgeleriyle birlikte, sosyo-politik, mimari ve kültürel değişimini görünür kılan interaktif bir bellek yaratma projesidir, uygulamaya çalıştığımız. Tarihin, muktedirlerce yazılan bir yanılsama olmasının karşısında, bireysel anılarımızdan ve yaşanmışlıklarımızdan yola çıkarak alternatif bir Beyoğlu tarihi yazımı oluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız, büyük tarih yazınları kadar öznel ancak görece daha "taraflı" olan bireysel anılardan oluşan bir çeşit kollektif kentsel hafıza oluşturmak.

"Taksim'den Galatasaray'a, ardından Tünel'e kadar uzanan Cadde-i Kebir veya İstiklal Caddesi denen o büyük caddenin çevresini donatan bir sokaklar ve binalar yumağıdır bizim Beyoğlu dediğimiz mahalle. Aslında çok daha geniş bir alana yayılmış mahalleler topluluğuyla, Paris’te “Six-eme arrondıssement” (6. Bölge) diye bilinen Belediye biriminin kentin en mamur bölgesi olmasına öykünerek, özel olarak adlandırılmış olan, İstanbul'un meşhur 6. Belediyesidir Beyoğlu.

Neler vardan çok, neler yoktur demek en doğrusu olacak Beyoğlu için. Döneminin en varlıklı ailelerinin, sanatçılarının, başta Levantenler olmak üzere, Rum, Ermeni, İtalyan, Fransız, İngiliz, Alman, Rus, Macar, kısacası tam deyimiyle otuz iki milletin iç içe yaşadığı bir ayrı dünyadır Beyoğlu.

Konutları, otelleri, pasajları, lokantaları, barları, gece kulüpleri, tiyatroları, sinemaları, café chantant'ları, pastaneleri, mağazaları, genel evleri, kiliseleri ve okullarıyla çılgın bir ressamla, dahi bir müzisyenin, yüz elli yılda, el ele yarattıkları müthiş bir senfonik cennet - cehennem tablosudur Beyoğlu.

Salah Birsel dostumun dediği gibi 'ah Beyoğlu, vah Beyoğlu! Yandı bitti kül oldu'.

Geçmişte belki de dünyanın en zengin ve renkli yaşam alanı Beyoğlu bugün, bir açık hava mimarlık müzesi oluşturabilecek yapılarının, hoyrat ellerde, geri dönülemez bir biçimde tahrip edildiği, tiyatro ve sinema salonlarının, kitapçılarının kapandığı, lokanta ve barlarının tatlıcı, kebapçı ve lokumcuya dönüştüğü, kente dair bireysel ve kolektif belleğimizin silinmek istendiği, Arapça tabelaların duvarları istila ettiği, parfüm rüzgarları yerine ter kokularının estiği, kötünün iyiyi kovduğu ama her şeye rağmen ayakta kalmaya, son bir umut ve çabayla geçmişine tutunmaya çalışan bir alaca karanlık kuşağının öykü kahramanına dönüştü.

Bizden önceki kuşaklardan dinlediklerimize, kıyısından köşesinden de olsa, ulaşabildik biz. Beyoğlu'nun müthiş serüveninin güzel ve aydınlık bir bölümüne tanıklık ettik.

60'lı 70'li yıllarda tiyatrosundan sinemasına, lokantasından barına, pavyonundan randevu evine, kitapçısından pastanesine, mağazalarından terzilerine dek uzun soluklu sarhoşluğunu tadabildik Beyoğlu'nun.

Sanırım artık bize kalan, gördüklerimizi, tattıklarımızı, kokladıklarımızı, kısacası yaşadıklarımızı bir Beyoğlu öyküsü olarak derleyip, bizim kuşağımıza anımsatmak ve gelecek kuşakların toplumsal belleğine bir kayıt düşmeye çalışmak olacak.

Beyoğlu'nda 55 yıl geçirmiş, gündüzünü, gecesini ayrı yaşamış biri olarak ebedi sevgilime minnet borcumu ödemek zorundayım....

Afrika Pasajı, Anadolu Pasajı, Rumeli Pasajı, Anabala Pasajı, Atlas Pasajı, Avrupa Pasajı, Aznavur Pasajı, Cercle D’Orient, Crespin Pasajı, Çiçek Pasajı; Alkazar, Atlas, Elhamra, Emek, Fitaş, Dünya, Lale, Lüks, Rüya, Alkazar, Saray, Ses, Sinepop, Yeni Melek, Venüs sinemaları, Sinema-Tek; Elhamra, Karaca, Dormen, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Gen-Ar, Ses, Arena, Dostlar, Devekuşu Kabare, Ast, Küçük Sahne, Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi; Kulis bar, Papirus, Club 12, Günay, Club Kennedy, Şanzelize, Hisar pavyon, Maksim, Taksim Belediye gazinosu; AKM, Ankara Pazarı, Osmanlı Bankası; Atlantik Büfe, Pam Pam, Papağan ve Ye-Ye Kuruyemişcileri, Pasifik, Burç ve BAB Kafeteriya, Kristal, Şey, Levent Büfe; Karaköy ve Saray Muhallebicileri; Doğu ve Lale İşkembecileri; Hacı Bekir, Üç Yıldız, İnci, Konak, Tilla, Lebon, Markiz, Baylan ve Nisuaz Pastaneleri, Café Boulevard; Hasan Ecza Deposu, Rebul Eczanesi; Hacı Salih ,Hacı Baba, Abdullah, Degüstasyon, Fisher ve Rejans Lokantaları, Bursa Kebapçısı; Krepen, Entelektüel Cavit, Sev-İç; Kara Kedi, Yılmaz, Lale ve Odeon Plakçıları, Artist ve Figüran Kahveleri, Genel Evler ve Randevu Evleri, Travesti Kulüpleri, Pavyonlar ve Barlar; Lion, Bon Marché, Mayer, Lazzaro Franco, Edip, Mudo, Sylvio ve Vakko Mağazaları; Japon Mağazası, Rekor, İpeker ve İlya Gülerşen Kumaş Mağazaları; Havai Lostra, Faik Baba Lostra, Foto Gör-Çek ve Foto Süreyya; Tanca, Zoto, Şeref, Goya, Gutan, Karakaş, Mahmut Kundura; Şefket Vuraldı Baba ve Kuaför Vili; Binalar, aileler, insanlar....

Tüm bu saydıklarım belleğimde yer etmiş, anılarımda hala taptaze duran, her birinin yaşanmış bir çok öyküsü olan isimler. Beyoğlu'ndan artık geriye ne kaldıysa!..."

07 Kasım,Salı, 2017 Hüseyin Avni ile " Sevdalılar Turu"
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


SEVDALILAR TURU
Anlatan: Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26
Buluşma yeri: Üsküdar Mihrimah Sultan Camii
Katılım ücreti 60 TL
Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810

Gezimize Üsküdar Mihrimah Sultan Camii ile başlıyoruz. Bunun nedeni ise gerçek bir aşk hikayesi değil, Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan arasında uydurulmuş bir aşk hikayesi. Hatta bu hikayeye göre Mimar Sinan, Mihrimah Sultan İçin inşa ettiği iki camiyi öyle bir konumlandırmış ki, Mihrimah Sultan'ın sözde doğum tarihi olan 21 Mart günü iki camiyi de görecek bir yere çıkarsak, akşama doğru Üsküdar'daki caminin üstünde ayı, Edirnekapı'daki caminin üstünde ise güneşi görürmüşüz. Çünkü Mihrimah güneş ve ay demek. Hayal ürünü bir aşk hikayesi ile başlayıp Üsküdar'ın ve tüm Anadolu yakasının gerçek veya güzel uydurulmuş diğer aşk hikayeleri ile devam ediyoruz; Kız Kulesi aşıkları, Sevda Tepesi aşıkları, Abdülaziz ve Eugenie, Göksu'daki kayık gezintileri, Üsküdar'a gider iken aldı da bir yağmur, Adile Sultan'ın dillere destan düğünü. Saat 11:30 da Üsküdar'dan kalkan Eyüp vapuruna biniyor ve yaklaşık bir saatlik Haliç gezisi boyunca Esma Sultan'ın gizemli geceleriyle başlıyor ve Altın Boynuz'un iki yakası boyunca evlere, sokaklara, saraylara, camilere ve surlara sinmiş, tarihin içinden süzülüp gelen aşk hikayeleri ile devam ediyoruz; Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan, Anna ve Anemas, Langa Fatma'nın meşhur aşk evi, kuş aşıkları, Sadabad aşkları, Selahattin Pınar ve Afife Jale. Saat 12:30 Eyüp'te karaya ayak basıyoruz ve yemek molasının ardından Ebubekir Kani Efendi, Ahmet Haşim, Hüseyin Avni Lifij ve Adile Sultan'ı mezarları başında aşkları ile anıyoruz. Buraya kadar gelmişken teleferikle tepeye çıkıp bir bardak çay eşliğinde Pierre Loti ve Aziyade aşkından bahsetmeden olmaz. Saat 15:30 da tekrar vapura binip yarım saatlik bir Haliç sefasıyla Karaköy'e geliyoruz. Galata Köprüsü üzerinde Celile Hanım ve Yahya Kemal'in aşkından bahsettikten sonra aşkın başka bir türünün hüküm sürdüğü, aşkın parayla satın alındığı sokakları hikayeleriyle arşınlıyoruz. Kazanova, Prenses Maria, Galata ve Beyoğlu'nun aşk hikayeleri derken Galata Kulesine geliyor ve susuyoruz. Bundan sonra yapacağımız Galata kulesine çıkıp, İstanbul'un tüm aşklarına tepeden bakmak olacak.
Not: Galata Kulesi giriş ücreti 10 TL, öğrenciler için ise 5 TL dir.

06 Kasım,Pazartesi, 2017 Sohbet ve TanışmaToplantısı
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:.


Yer : Sultanahmet Meydanında ''Beltur '' kafe ..
İrtibat için : Hayri Birinci : 0533 2462737
Bizans hakkında her şey sayfası üyelerinin bilgi ve birikimlerinden yararlanarak ,sohbet edebilecekleri, gezi, tanıtım, yazar ve araştırmacılar ile bir araya gelebilecekleri organizasyonları konuşmak. Fikir ve önerilerin konuşulacağı herkese açık bir toplantı yapmayı hedefliyoruz.

05 Kasım,Pazar, 2017 Hüseyin Avni ile "Yedikule'den Samatya'ya"
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


SAMATYA "ALTINKAPI’DAN ARCADIUS’A"
(1001istanbul-TIT Topkatours)

Gezi lideri Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26

Başlangıç: 10:00 Kazlıçeşme Marmaray İstasyonu

Katılım ücreti 60 TL

Kesin kayıt için formu doldurunuz:
http://1001istanbul.com/event/?event=263729014045426

Güzergah üzerinde ve civarında:
Via Egnatia - Kara surları - Altınkapı – Yedikule
Narlıkapı - Surp Hovannes Ermeni Kilisesi
Balık Müzesi - Demiryolu İşçileri Kilisesi
Studios Manastırı’ndan kalan Aya Ioannes Prodromos Kilisesi (İmrahor İlyasbey Camii) - Aya Konstantin ve Helena Kilisesi
Anarat Hığutyan Ermeni Katolik Kilisesi - Hagios Nikolaos Kilisesi
Hristos Analipsis Kilisesi - Psamathion (Samatya)
Samatya’da yemek molası. Seçenekler: Rakı-balık-mezecilere Küçük Ev, Arap Ali’nin Yeri, Varujan’ın Yeri (Günbilir); kebapseverlere Develi, Ali Haydar, bu liste uzar da uzar :)
Arap’la Taki’nin yeri Matya Cafe'de kahve/likör..
Hagios Menas Kilisesi (Altında Hagios Polykarpos ya da Hagios Karpos ve Papylos Martiryumu) - Hagios Georgios Kiparissa
Sulu Manastır (Eski Aya Maria Peribleptos Kilisesi, şimdi Surp Kevork Ermeni Kilisesi)
Sancaktar Hayreddin Camii (Gastrion Manastırı)
İsakapı Mescidi (meçhul kilise:)) - Esekapı (Eski Altın Kapı, Constantin Surları’nda)
Cerrahpaşa Hastanesi – Arzu edenlerle Tatlı Molası:)
Arkadius Sütunu (Forum Arkadius/Avrat Pazarı)
Bulgur Palas

04 Kasım,Cumartesi, 2017 Cibali Fener Balat
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Kadir Has Üniversitesi Unkapanı
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 60 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Güzergah üzerinde ve civarında:
Eski Tekel Cibali Sigara Fabrikası (Kadir Has Üniversitesi),Cibali Karakolu, Cibali Kapısı, Gül Camii (Aya Theodosia Kilisesi), Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Ayakapı Hamamı, Aya Nikola Kilisesi, Maraşlı Rum İlköğretim Okulu, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi, öğle yemeği molası ( Forno'da pide, lahmacunve hatta kayısılı sufle, Vodina'nın mantısı ve de elmalı turtası, fındık kabuğu ateşinde köfte), Mesnevihane, Moğolların Meryemi Kilisesi, Kırmızı Mektep, Fener Evleri, Kantemir Sarayı, Tevkii Cafer Merdivenleri, Tahta Minare Camii, Balat'ın Meşhur Fetih İşkembecisi, Ahrida Sinagogu, Balat Çarşısı/Çıfıt Çarşısı, Agora Meyhanesi, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii, Balat Evleri.

01 Kasım,Çarşamba, 2017 Cem Cinol ile Yemekli Sunum: 60'lar/ Dünyanın Büyük Dönüşümü
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


60'lar/ Dünyanın Büyük Dönüşümü ve İstanbul Özelinde Türkiye

01 Kasım Çarşamba Akşamı

Anlatan: CEM CİNOL 0532 6729927

Başlangış 19:00'dan itibaren Kızıltoprak tren istasyonu TCDD lokalinde

İstanbul konuşmaları, belirli dönemleri içeren tarihi ve toplumsal incelemelerle, geniş bir alan oluşturmakta. Ben sık sık, İstanbul'un Batılılaşma serüvenine adım attığı ve büyük dönüşümünü gerçekleştirdiği 1800 - 1920 dönemini, bu değişim ve dönüşümün nedenlerini, bu dönemin egemen İstanbul'unun semtlerini, binalarını, oluşum sürecini konuşmuş, bu dönemin ardılı olan ve 50'li yılların sonuna dek uzanan Cumhuriyet sürecine de çok kısa da olsa değinmiştim.
Şimdi ise İstanbul’un 60’lı, 70’li yıllarına geri dönecek, Dünya-Türkiye geneli ve İstanbul özelinde yaşadığımız büyük değişim dönemini anlatacağım. Belleklerimizden silinen bir ekonomik, politik, sosyal, kültürel ve mimari varoluşun yitirilen gerçekliğinin peşine düşeceğim.
Dünyanın ve İstanbul’un, ikinci dünya savaşının yıkım ve yokluk yıllarından sonraki diriliş sürecinde gerçekleşen topyekûn kültürel ve biçimsel dönüşümünü ve son 60 yılda değişen toplumsal yapının ve dünyaya bakışın belirlediği yeni varoluş sürecini anlatacağım.
60’ların büyük dönüşüm sürecinde Beatles’ın müziğiyle başlayan başkaldırı, Vietnam savaşıyla yayılan sistem karşıtı gösteriler ve Baider-Meinhof’dan Kızıl Tugaylar’a evrilen silahlı direnişlerle sürmüş, dünyada ve Türkiye’de sol ideolojinin önlenemez yükselişi başlamıştı.
Paris’te başlayan 68 Mayıs gösterileri İstanbul’da 6.Filo’nun Dolmabahçe rıhtımında denize dökülüşüyle, Şili’de Allen’denin devrilişi, Yunanistan’da Albaylar Cuntası, Portekiz’de karanfil devrimi, Fransa’da 5.Cumhuriyetve Türkiye’de 60, 70 ve 80 darbeleriyle sürmüştü. Dünya ve Türkiye yeniden biçimlendiriliyordu.
İstanbul özelinde ise, 60’lı yıllarda, konakları, apartmanları, hanları, pasajları, pastane ve lokantaları, tiyatro ve kabareleri, mağazaları, konser, sergi, tiyatro ve operalarıyla özenli bir çevre ve inanılmaz canlılıkta bir kültür ortamı yaratılmıştı. İstanbul her şeye rağmen sanki istikrarlı bir gelişim sürdürüyordu.
Oysa 80’li yılların sonunda başlayan yok oluş süreci tüm dengeleri alt üst edecekti.
Berlin duvarının yıkılışı, Glasnost, Prestroyka, Doğu Bloku’nun çöküşü ve soğuk savaşın sonlanması dünyayı ve Türkiye’yi sarsacak, yeni sosyo-kültürel değerlere ve ekonomik gerçeklere savrulacaktık.
Son on beş yılda olan değişim ise, önce gerçek bir İstanbullunun, sonra da bir kent tarihçisinin ne deneyimine, ne bilgisine, ne de düşüncesine sığmaktadır.
Oysa, çok değil, 40 - 50 yıl önce, cıvıl cıvıl, bugünkü gibi nefesi kesilmemiş mahallerindeki eski ahşap evleriyle, bir yanda Pangaltı, Maçka, Şişli, diğer yanda Beyoğlu, Galata ve Marmara'ya uzanan Batılılaşmış çağdaş mahalleriyle, kır kokan Çamlıca tepeleri, Boğaz yamaç ve korularıyla, bir süpermarket kılığına bürünmemiş Kapalıçarşı Bedesteninin esrarlı dünyası ve kendine özgü kokusuyla nasıl da kucak açıcı, insani bir kentti İstanbul....
Biz, kuşak olarak, kıyısından köşesinden de olsa, Dünya’nın ve İstanbul’un müthiş serüveninin bir bölümüne, tanıklık ettik,
60'lı, 70'li yılların uzun soluklu koşusuna katılabildik.
Şimdi bize düşen, gördüklerimizi ve yaşadıklarımızı derleyip, bizim kuşağımıza anımsatmak ve gelecek kuşakların toplumsal belleğine bir kayıt düşmeye çalışmak olacak.
Belleğimde yer etmiş, anılarımda hala taptaze duran, tanıklık ettiğimiz ya da katıldığımız bu büyük değişim sürecini, ara sıra da görseller eşliğinde konuşacağız.
İstanbul'dan artık geriye ne kaldıysa!...

29 Ekim,Pazar, 2017 Metin Kural ile Divanyolu'ndan Dersaadet'in Kalbine
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


METİN KURAL ile
DİVANYOLU'NDAN DERSAADET'İN KALBİNE
TİT TOPKATOURS-1001istanbul

Gezi lideri METİN KURAL 0532 2853392

Buluşma 10:00'da Sultan II. Mahmut Türbesi önü (erken gelenler için haziredeki Türk Ocağı Çay Bahçesi)

Katılım ücreti 60 TL
Katılım icin : http://1001istanbul.com/event/?event=228639070941588
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Divanyolu'ndan başlayan gezi Beyazıt, Süleymaniye, Vefa'da devam ediyor..
Rehberlerin Hocası Metin Kural çocukluğunun geçtiği bu kadim semtlerde bizleri tarihin derinliklerine surukluyor......

Güzergah üzerinde:

Sultan Mahmut Türbesi Haziresi'nden başlayıp, Çemberlitaş, Nuruosmaniye, Divanyolu çevresindeki medreseler ve bazı ilginç hanları görüp Beyazıt'a vasıl oluyoruz. Beyazıt Meydanı'nda yaşanmış olayları hatırlayıp oraları kolaçan ettikten sonra, Patrona Hamamı ve Hasan Paşa Medreselerini görüp biraz da Üniversite binalarından bahsederekten Süleymaniye diyoruz. Yemek molasını müteakip, Cami, Külliye ve Hazire'yi görüp manzaralı kafelerde bir soluklandıktan sonra ver elini Vefa... Ahşap evlerin en güzellerinin kaldığı sokakları gezip Kilise Camii, Atıf Efendi Kütüphaneleri'ni gördükten sonra Sedefkar Mehmet Camii yanındaki Vefa Bozacısı'nda klasik bozamızı içip Bozdoğan Kemeri'nin az bilinen köşesinden Burmalı Minareye bir göz atıp Şehzade Camii'ne geliyoruz. Sinan'ın ilk büyük eserini külliyenin diğer bölümleriyle beraber görüp Vefa Lisesi'ne de dışarıdan bir göz atıp Vezneciler'e dönüyoruz. Hava hala kararmamış ve de yorgunluktan ölmemişsek eski bir Bizans kilisesi olan Kalenderhane Camii'ne de bir göz atıyoruz.....

29 Ekim,Pazar, 2017 Doldu Ahmet Faik Özbilge ile Kuzguncuk Çengelköy Kandilli Bağlarbaşı
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


DOLDU
1001 İSTANBUL - TİT TOPKATOURS

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Kesin kayıt için muhakkak Ahmet Faik Özbilge'ye mesaj atmak ya da aramak gerekiyor!! Araç kullanıldığından ödemesi önden yapılacak..!

Kayıt formu : http://1001istanbul.com/event/?event=278014589359789

Buluşma 09:30 Kadıköy'den araçla, isteyen 10:00'da Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi önüne de (Eski İETT Otobüs Garaji) gelebilir..

Gezi ücreti 75 TL (araçlı)

Gönlümüzdeki program:

Eski İETT Otobüs Garajı önünden başlayıp, Bağlarbaşı'ndaki Ermeni ve Rum Ortodoks Kiliseleri'ne gidiyoruz, Romanların Selamsız Semti, Fransız Okulu, Çinili Karakolu, semtin günümüze ulaşan köşkleri de uğrak noktalarımız..
Ardından aracımızla Kuzguncuk'u baştanbaşa geçen İcadiye Caddesi'ne iniyoruz. Çok kültürlü Kuzguncuk'ta cami, kilise ve sinagogları birarada görüyoruz. Ayrıca, Perihan Abla Sokağı, İlya'nın Bostanı, cafeler, sanat galerileri, semtin eski taş ve ahşap evleri, dokusu ve hikayeleri....
Öğle yemeği ve çay/kahve molamızın ardından aracımızla Çengelköy'e geçiyoruz. Yol yapımı esnasında bir kısmı çaprazlamasına kesilmiş olan Aya Yorgi Kilisesi'ne uğruyoruz. Ordan Bostancıbaşı Abdullah Ağa Yalısı'na doğru yürüyüp Tarihi Çınaraltı Kahvesi'nde mola veriyoruz. İsteyenler meşhur Çengelköy Börekçisi ya da Kokoreççisi'ne uğrayabilirler..
Artık sıra Kandilli'de.. Önce Adile Sultan Sarayı'na gidip hem Boğaz'ın muazzam manzarasını tepeden seyretme şansını buluyor, hem de eskiden Kandilli Kız Lisesi'nin bulunduğu binayı geziyoruz.. Son olarak da, aracımızla Kandilli'nin dik yokuşlarından birini tırmanıp Rum Metamorfosis Kilisesi'ni ziyaret ediyoruz.....

Not: Bu gezimizde binaların bir kısmına giremeyebiliyoruz, kiliselere izinleri almak için başvurularımızı yaptık, ancak buna rağmen kesin bir şey söylemek mumkün değil..

28 Ekim,Cumartesi, 2017 Cem Cinol İle Galata Binaların Dili Olsa
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Detaylar
CEM CİNOL ile GALATA : "BİNALARIN DİLİ OLSA"
Cem Cinol Galata'yı binaların dilinden aktarırken, Pera'nın sürprizlerle dolu serüveni gözlerimizin önünden bir film şeridi gibi geçip gidiveriyor...
1001istanbul-TIT Topkatours

Buluşma 10:30 Karaköy Meydanı Murat Muhallebicisi

Kesin katılım icin formu doldurunuz : http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654

Anlatan CEM CİNOL 0532 6729927
Katılım ücreti 60 TL

Cem Cinol'dan:
"19. Yüzyıl yazarlarından İstanbullu Hagop Baronyan şöyle diyor: ''Galata'nın sınırları güneyde yankesiciler, batıda sarhoşlar, kuzeyinde katiller ve doğuda şarkıcı kızlardır'' ve ekliyor: ''Paranın ve çılgınlığın sınırı yoktu''...

Evet, belki parada ve çılgınlıkta sınır yoktur ama 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu paranın sınırına gelmiştir. Saray 1854 yılında ilk kez dışarıdan borç almak zorunda kalır. ''Galata bankerleri'' devlete borç vererek, alınan borçlara aracılık ederek, vergilerin toplanmasından, madeni para ihracına kadar, türlü yollarla, hazinenin açıklarını kapatmada Osmanlı hükümetine yardımcı olur ve giderek zenginleşirler. Bankalar ve finans kuruluşları, bu tarihlerde, liman civarında Galata'nın güney bölgesinde yoğunlaşmaya başlarlar. Paranın etrafında billurlaşan bir bankacılık ve finans merkezine dönüşen Galata'da Voyvoda Caddesi (sonraki adıyla Bankerler Caddesi) finans dünyasının kalbi olarak sivrilir. Bankerlerin çevresinde de yeni bir yaşam biçimi doğmaktadır. Zenginlik, Batı tarzı bir modernite getirmiştir. Galata ve çevresinde, bankaların ve banker ailelerinin yerleştiği birbirinden görkemli ve güzel mimari yapılar yükselmeğe başlar. Her mimari yapı, estetiği ve barındırdığı yaşamlarla türlü öykülerin kahramanlarına dönüşerek, zamanla, kent belleğine silinmeyecek bir biçimde yerleşir.
Binalar salt mimari yapılar olmaktan öte varlıkları üzerinden bir devrin tüm özelliklerini okuyabilmemizi sağlayan canlı organizmalardır. Binaların dilini okuyabilenler, bir kentin yaşam serüvenine yelken açarlar. Çok keyifli yolculuklara aralanan kapıların ardında, çeşitli dönemlerin türlü anıları canlanmaya, ete kemiğe bürünmeye başlar....

Cem Cinol

28 Ekim,Cumartesi, 2017 Metin Kural ile Laleli'den Kocamustafapaşa'ya Paşalar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


PAŞALAR GEZİSİ (TIT TOPKATOURS)

Gezi lideri Rehber Hocası METİN KURAL 0532 2853392

Sabah 10:00'da Laleli Taşhan'da buluşma.

Katılım ücreti: 60 TL

Rezervasyon için lütfen formu doldurunuz http://1001istanbul.com/event/?event=114705375696153

Gönlümüzdeki program:
Laleli Külliyesi, Bodrum (Miraleyon) Camii ve Sarnıcı, Aksaray Valide Camii, Murat Paşa Camii, Cerrahpaşa Camii, Bulgur Palas, Arkadius Sütunu, Bayrampaşa Medresesi ve Tekkesi, Yemek Molası.. Haseki Camii ve dışarıdan Külliyesi (İçeri girebilmek küçük bir ihtimal), Davut Paşa Külliyesi (restorasyonda), Hekimoğlu Ali Paşa Külliyesi.. Çay Molası.. Biraz da farklı renkler ve de kültürler: Altımermer Panaya Rum ve Surp Agop Ermeni Kiliseleri.. Çukurbostan (Mokius) Sarnıcı.... Genelde burada millet tükeniyor :) ama isteyenlerle Kocamustafapaşa'nın içlerine devam.. Ramazan Efendi Camii ve eskiden Aziz Andreas Kilisesi olan Koca Mustafa Paşa ( Sümbül Efendi Camii), Surlara devam, Silivrikapı'da Bala Tekkesi Camii, Sur Kapıları ve Surlara tırmanış.. Sonunda yorguluktan ölenleri Kozlu Mezarlığı'na defin... :) Sevgi ve saygılarımızla....

28 Ekim,Cumartesi, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Heybeliada Ruhban'dan Terk-i Diyar'a
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


HEYBELİADA RUHBAN OKULU'NDAN TERK-İ DÜNYA MANASTIRI'NA
1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210
Kesin katilim için muhakkak arayin ya da mesaj atin.....

Başlangıç 10:00 Heybeliada Vapur İskelesi çıkışı

Katılım ücreti 50 TL

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz
http://1001istanbul.com/event/?event=511221532587994

Vapur saatleri (Kalkıştan en az 15 dk önce turnikeden geçiniz, dolarsa erken kapatıyorlar)
Eminönü'nden vapurla 08:00
Beşiktaş'tan vapurla 08:45
Bostancı'dan vapurla 08:00
Bostancı'dan motorla 08:50
Kadıköy'den vapurla 08:20
(Beşiktaş'tan Kadıköy'e vapur 07:45)

GÖNLÜMÜZDEKİ PROGRAM

VAPURLA / MOTORLA HEYBELİADA (HALKİ) - HOTEL DE LA GRECE - RUM İLKOKULU (TAŞ MEKTEP) - RUHBAN OKULU - ABBAS HALİM PAŞA KÖŞKÜ - İSMET İNÖNÜ MÜZESİ - REFAH ŞEHİTLERİ - İKİZ KONAKLAR - MÜSTECİP ONBAŞI - EN ESKİ EV 1862 - AYA NİKOLA KİLİSESİ

YEMEK MOLASI

BAHRİYE MEKTEBİ - YESARİ ASIM ARSOY VE OSMANLI ÇEŞMESİ - UÇURUM MANASTIRI AYA YORGİ - SÜSLÜ MEZAR - HEYBELİADA SANATORYUMU VE ÇAM LİMANI - TERK-İ DÜNYA MANASTIRI - AYA YANİ MANASTIRI – KAMARİOTİSSA – HELEN TİCARET OKULU - RUS ESİRLER ANITI - HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR EVİ - HALKİ PALAS - BEN YAZKOR SİNAGOGU - GLİFA

26 Ekim,Perşembe, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Tanrının Kuraltanımaz Kulları
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:.


Kitap Sunumu: Tanrının Kuraltanımaz Kulları - Ahmet T. Karamustafa
26 Ekim Perşembe

Kitabı Sunan AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Buluşma 19:00-22:00 Kızıltoprak TCDD Emeklileri Lokali (Kızıltoprak Tren İstasyonu yanı) (İçkili Lokanta)

Katılım 60 TL (Dahil olan: Sunum + meze tabağı + ana yemek + kuver + tip)

Sunum akşam yemeği esnasında gerçekleşecek.. Okuduğum kitabı, çıkarttığım notların da yardımıyla sizlere anlatırken, duygu ve düşüncelerimi de aktarmaya çalışacağım.. Her zaman olduğu gibi bilgi paylaşımına herkesin katılımı serbest, ben anlatacağım, birlikte konuşacağız.. Mümkünse kitabın okunması tavsiye olunur, okunamadıysa da en azından konuya bir göz atılmış olması, o zaman daha da zevkli oluyor :) Ama herhangi bir zorunluluk yok tabii, okumasanız da buyrun gelin lütfen.. Görüşmek dileğiyle, sevgiler....

24 Ekim,Salı, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Fener Balat Ayvansaray
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


"FENER BALAT AYVANSARAY"
1001istanbul - TIT Topkatours

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Buluşma saati ve yeri: 10:00 Ayvansaray Otobüs Durağı (Şehit Tolga Ecebali)

Gezi ücreti 50 TL

Güzergah üzerinde ve civarında:
Surlar, Blakherna Ayazması, Cabir Camii, Aya Dimitri Kilisesi, Balat evleri, Ferruh Kethüda Camii, Çay molası, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ahrida Sinagogu, Balat Çarşısı/Çıfıt Çarşısı, Agora Meyhanesi, Balat'ın Meşhur Fetih İşkembecisi'nde mola (işkembe sevmeyen için esnaf lokantaları, köfte, pastırmalı kuru fasulye), Balatkapı, Bulgar Kilisesi Sveti Stefan (Demir Kilise), Bulgar Eksarhhanesi, Camhane, Fener evleri, Kantemir Sarayı, Tevkii Cafer Merdivenleri, Mesnevihane, Kanlı Kilise, Kırmızı Mektep, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi

23 Ekim,Pazartesi, 2017 Hüseyin Avni ile Sevdalılar Turu
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


SEVDALILAR TURU
Anlatan: Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26
Buluşma yeri: Üsküdar Mihrimah Sultan Camii
Katılım ücreti 60 TL
Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810

Gezimize Üsküdar Mihrimah Sultan Camii ile başlıyoruz. Bunun nedeni ise gerçek bir aşk hikayesi değil, Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan arasında uydurulmuş bir aşk hikayesi. Hatta bu hikayeye göre Mimar Sinan, Mihrimah Sultan İçin inşa ettiği iki camiyi öyle bir konumlandırmış ki, Mihrimah Sultan'ın sözde doğum tarihi olan 21 Mart günü iki camiyi de görecek bir yere çıkarsak, akşama doğru Üsküdar'daki caminin üstünde ayı, Edirnekapı'daki caminin üstünde ise güneşi görürmüşüz. Çünkü Mihrimah güneş ve ay demek. Hayal ürünü bir aşk hikayesi ile başlayıp Üsküdar'ın ve tüm Anadolu yakasının gerçek veya güzel uydurulmuş diğer aşk hikayeleri ile devam ediyoruz; Kız Kulesi aşıkları, Sevda Tepesi aşıkları, Abdülaziz ve Eugenie, Göksu'daki kayık gezintileri, Üsküdar'a gider iken aldı da bir yağmur, Adile Sultan'ın dillere destan düğünü. Saat 11:30 da Üsküdar'dan kalkan Eyüp vapuruna biniyor ve yaklaşık bir saatlik Haliç gezisi boyunca Esma Sultan'ın gizemli geceleriyle başlıyor ve Altın Boynuz'un iki yakası boyunca evlere, sokaklara, saraylara, camilere ve surlara sinmiş, tarihin içinden süzülüp gelen aşk hikayeleri ile devam ediyoruz; Sultan Süleyman Ve Hürrem Sultan, Anna ve Anemas, Langa Fatma'nın meşhur aşk evi, kuş aşıkları, Sadabad aşkları, Selahattin Pınar ve Afife Jale. Saat 12:30 Eyüp'te karaya ayak basıyoruz ve yemek molasının ardından Ebubekir Kani Efendi, Ahmet Haşim, Hüseyin Avni Lifij ve Adile Sultan'ı mezarları başında aşkları ile anıyoruz. Buraya kadar gelmişken teleferikle tepeye çıkıp bir bardak çay eşliğinde Pierre Loti ve Aziyade aşkından bahsetmeden olmaz. Saat 15:30 da tekrar vapura binip yarım saatlik bir Haliç sefasıyla Karaköy'e geliyoruz. Galata Köprüsü üzerinde Celile Hanım ve Yahya Kemal'in aşkından bahsettikten sonra aşkın başka bir türünün hüküm sürdüğü, aşkın parayla satın alındığı sokakları hikayeleriyle arşınlıyoruz. Kazanova, Prenses Maria, Galata ve Beyoğlu'nun aşk hikayeleri derken Galata Kulesine geliyor ve susuyoruz. Bundan sonra yapacağımız Galata kulesine çıkıp, İstanbul'un tüm aşklarına tepeden bakmak olacak.
Not: Galata Kulesi giriş ücreti 10 TL, öğrenciler için ise 5 TL dir.

22 Ekim,Pazar, 2017 Cem Cinol ile Beyoğlu Pera 60'lar 70'ler
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Detaylar
Turizm camiasının en renkli simalarından CEM CİNOL ile Beyoğlu'nda 60'ları 70'leri geziyoruz; mekanlar, kişiler, anılar, duygular, yaşanmış olaylar, kimine göre yakın, kimine göre uzak tarihimizde nostaljik bir zaman yolculuğu.....
(Cem Cinol 0532 6729927)
Buluşma 10:30 Cumhuriyet Anıtı'nın yanında

Katılım ücreti 60 TL
TIT Topkatours-1001istanbul
Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654

Cem Cinol'dan :
Beyoğlu Belediyesi içindeki yapıların geçmişten günümüze dek bölgeleriyle birlikte, sosyo-politik, mimari ve kültürel değişimini görünür kılan interaktif bir bellek yaratma projesidir, uygulamaya çalıştığımız. Tarihin, muktedirlerce yazılan bir yanılsama olmasının karşısında, bireysel anılarımızdan ve yaşanmışlıklarımızdan yola çıkarak alternatif bir Beyoğlu tarihi yazımı oluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız, büyük tarih yazınları kadar öznel ancak görece daha "taraflı" olan bireysel anılardan oluşan bir çeşit kollektif kentsel hafıza oluşturmak.

"Taksim'den Galatasaray'a, ardından Tünel'e kadar uzanan Cadde-i Kebir veya İstiklal Caddesi denen o büyük caddenin çevresini donatan bir sokaklar ve binalar yumağıdır bizim Beyoğlu dediğimiz mahalle. Aslında çok daha geniş bir alana yayılmış mahalleler topluluğuyla, Paris’te “Six-eme arrondıssement” (6. Bölge) diye bilinen Belediye biriminin kentin en mamur bölgesi olmasına öykünerek, özel olarak adlandırılmış olan, İstanbul'un meşhur 6. Belediyesidir Beyoğlu.

Neler vardan çok, neler yoktur demek en doğrusu olacak Beyoğlu için. Döneminin en varlıklı ailelerinin, sanatçılarının, başta Levantenler olmak üzere, Rum, Ermeni, İtalyan, Fransız, İngiliz, Alman, Rus, Macar, kısacası tam deyimiyle otuz iki milletin iç içe yaşadığı bir ayrı dünyadır Beyoğlu.

Konutları, otelleri, pasajları, lokantaları, barları, gece kulüpleri, tiyatroları, sinemaları, café chantant'ları, pastaneleri, mağazaları, genel evleri, kiliseleri ve okullarıyla çılgın bir ressamla, dahi bir müzisyenin, yüz elli yılda, el ele yarattıkları müthiş bir senfonik cennet - cehennem tablosudur Beyoğlu.

Salah Birsel dostumun dediği gibi 'ah Beyoğlu, vah Beyoğlu! Yandı bitti kül oldu'.

Geçmişte belki de dünyanın en zengin ve renkli yaşam alanı Beyoğlu bugün, bir açık hava mimarlık müzesi oluşturabilecek yapılarının, hoyrat ellerde, geri dönülemez bir biçimde tahrip edildiği, tiyatro ve sinema salonlarının, kitapçılarının kapandığı, lokanta ve barlarının tatlıcı, kebapçı ve lokumcuya dönüştüğü, kente dair bireysel ve kolektif belleğimizin silinmek istendiği, Arapça tabelaların duvarları istila ettiği, parfüm rüzgarları yerine ter kokularının estiği, kötünün iyiyi kovduğu ama her şeye rağmen ayakta kalmaya, son bir umut ve çabayla geçmişine tutunmaya çalışan bir alaca karanlık kuşağının öykü kahramanına dönüştü.

Bizden önceki kuşaklardan dinlediklerimize, kıyısından köşesinden de olsa, ulaşabildik biz. Beyoğlu'nun müthiş serüveninin güzel ve aydınlık bir bölümüne tanıklık ettik.

60'lı 70'li yıllarda tiyatrosundan sinemasına, lokantasından barına, pavyonundan randevu evine, kitapçısından pastanesine, mağazalarından terzilerine dek uzun soluklu sarhoşluğunu tadabildik Beyoğlu'nun.

Sanırım artık bize kalan, gördüklerimizi, tattıklarımızı, kokladıklarımızı, kısacası yaşadıklarımızı bir Beyoğlu öyküsü olarak derleyip, bizim kuşağımıza anımsatmak ve gelecek kuşakların toplumsal belleğine bir kayıt düşmeye çalışmak olacak.

Beyoğlu'nda 55 yıl geçirmiş, gündüzünü, gecesini ayrı yaşamış biri olarak ebedi sevgilime minnet borcumu ödemek zorundayım....

Afrika Pasajı, Anadolu Pasajı, Rumeli Pasajı, Anabala Pasajı, Atlas Pasajı, Avrupa Pasajı, Aznavur Pasajı, Cercle D’Orient, Crespin Pasajı, Çiçek Pasajı; Alkazar, Atlas, Elhamra, Emek, Fitaş, Dünya, Lale, Lüks, Rüya, Alkazar, Saray, Ses, Sinepop, Yeni Melek, Venüs sinemaları, Sinema-Tek; Elhamra, Karaca, Dormen, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Gen-Ar, Ses, Arena, Dostlar, Devekuşu Kabare, Ast, Küçük Sahne, Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi; Kulis bar, Papirus, Club 12, Günay, Club Kennedy, Şanzelize, Hisar pavyon, Maksim, Taksim Belediye gazinosu; AKM, Ankara Pazarı, Osmanlı Bankası; Atlantik Büfe, Pam Pam, Papağan ve Ye-Ye Kuruyemişcileri, Pasifik, Burç ve BAB Kafeteriya, Kristal, Şey, Levent Büfe; Karaköy ve Saray Muhallebicileri; Doğu ve Lale İşkembecileri; Hacı Bekir, Üç Yıldız, İnci, Konak, Tilla, Lebon, Markiz, Baylan ve Nisuaz Pastaneleri, Café Boulevard; Hasan Ecza Deposu, Rebul Eczanesi; Hacı Salih ,Hacı Baba, Abdullah, Degüstasyon, Fisher ve Rejans Lokantaları, Bursa Kebapçısı; Krepen, Entelektüel Cavit, Sev-İç; Kara Kedi, Yılmaz, Lale ve Odeon Plakçıları, Artist ve Figüran Kahveleri, Genel Evler ve Randevu Evleri, Travesti Kulüpleri, Pavyonlar ve Barlar; Lion, Bon Marché, Mayer, Lazzaro Franco, Edip, Mudo, Sylvio ve Vakko Mağazaları; Japon Mağazası, Rekor, İpeker ve İlya Gülerşen Kumaş Mağazaları; Havai Lostra, Faik Baba Lostra, Foto Gör-Çek ve Foto Süreyya; Tanca, Zoto, Şeref, Goya, Gutan, Karakaş, Mahmut Kundura; Şefket Vuraldı Baba ve Kuaför Vili; Binalar, aileler, insanlar....

Tüm bu saydıklarım belleğimde yer etmiş, anılarımda hala taptaze duran, her birinin yaşanmış bir çok öyküsü olan isimler. Beyoğlu'ndan artık geriye ne kaldıysa!..."

22 Ekim,Pazar, 2017 Haliç'in Meyhaneleri; Sır Mekanları Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


HALİÇ'İN MEYHANELERİ SIR MEKANLARI
TIT Topkatours-1001istanbul

Anlatan Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26

Buluşma 10:00 Karaköy İskelesi çıkışı

Katılım ücreti 60 TL

Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654

Gönlümüzdeki program :
Gezimize kısa bir Karaköy turu atarak başlıyoruz.. Yeraltı Camii, Fransız Geçidi, Rus Çatı Kiliseleri, Türk Ortodoks Patrikhanesi, (arada minik bir sürpriz), Heykelli Ziraat Bankası'nı gördükten sonra, 11:45 vapuruna binip Sütlüce'ye geçiyoruz.
Sadrazam Mahmut'ta uykuluğun ve tereyağda işkembenin tadına bakıp Hasköy yürüyüşümüzü yapıyoruz.. 14:10 vapuruyla Hasköy'den Ayvansaray'a geçiyoruz..
Aralarda eski meyhaneler nasıldı, neler yenilir içilirdi, adetler, raconlar, jargonlar ne şekildeydi, bunları da konuşuyoruz.. Ayvansaray'dan Balat'a dek surların ve bazı ilginç yapıların yanından geçip Sahil Meyhanesi'nde soğan dolmasını teftiş ediyoruz.
Akabinde Balat'ın tarihi yapıları, sanat atölyeleri ve eskici dükkanlarıyla dolu sokaklarını arşınlayıp, Agora Meyhanesi'ne de bir selam çakıp Vodina Caddesi'ndeki Hüseyin'in Yeri'ne dalıyoruz. Sarımsaklı Arnavut ciğeri ve Karadeniz usulü tereyağında ıspanaklı yumurta nasıl bu kadar lezzetli olurmuş yerinde müşahede edip tekrar yola koyuluyoruz..
Sefaradlara dair bir kaç noktaya göz atıp arzu edenlerle Fetih İşkembe Salonu'nda nefis şirden-damardanımızı bile içiyoruz.. Ardından, Cumbalı Serhat'ın yerinde kahve molamızı verip biraz açılıyoruz derken, hoop bir otobüse atlayıp Küçükpazar'ın yolunu tutuyoruz..
Orda da bizi henüz eski dokusunu ve ruhunu kaybetmemiş bir sokakta, İstanbul'un salaş ve sevimli bir mekanı bekliyor: Aslında gizli bir koltuk meyhanesi olan Köfteci Ali'nin köftesi, piyazı, böbreği, koç yumurtası, güler yüzü, kalenderliği..! - Peki yanında ne içicez? - Hallederiz abi! diyen bir şef :)
E artık burdan sonra dağılabilir veyahut burada kalıp da dağılabiliriz :)

21 Ekim,Cumartesi, 2017 Sulukule'den Lonca'ya Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Gezi Lideri HÜSEYİN AVNİ 0532 425 0426
Buluşma Yeri Mihrimah Sultan Camii, saat 10:00'da
Katılık formu: http://1001istanbul.com/event/
(katılım formunu doldurmanızı rica ederiz)
Katılım Bedeli 60 TL
Gönlümüzdeki Program:
Edirnekapı (Harissius Kapısı), Mihrimah Sultan Camii, Aya Dimitri(Sarmaşık) Kilisesi, Sarmaşık Sokak, Neslişah Sultan Camii,
dünü ve bugünü İle Sulukule, Pempton Kapısı (Sulukule Kapısı), Aya Yorgi Kilisesi, Aetius Sarnıcı (Karagümrük Stadı), Surlar, Tekfur Sarayı, Kuş Pazarı, Adile Şah Kadın Hatice Sultan Camii, Kasturya Sinagogu (günümüzde otopark), öğle yemeği molası (arzu edenler için odun ateşinde pide), İştipol Sinagogu, sion yıldızlı ahşap evler Eğrikapı, Kırkçeşme Maksemi, Cellat Mezarlığı, Panaya Suda Kilisesi, Mimar Mustafa Ağa Çeşmesi, İvaz Efendi Camii, Anemas Zindanı, Hançerli Hamamı, Emir Buhari Tekkesi, Aşki Molla Tepesi (muhteşem manzara eşliğinde çay molası), Panaya Blakherna Kilisesi, falcıları ve müzisyenleri ile ünlü Lonca Mahallesi.

21 Ekim,Cumartesi, 2017 Mimar Sinan'ın İstanbul'u Hilmi Çalış ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma yeri ve saati: Üsküdar Vapur İskelesi saat 10:00
Detaylı Bilgi ve Kayıt için;
Hilmi Çalış 0506 638 2004
Katılım Bedeli: 60 TL
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Bir sengine koca Acem mülkünün feda edildiği şehirlerin ecesi İstanbul’un 16. Yüzyılından hikâyeler…
Kayseri’nin bir köyünden başlayarak, üç kıtayı adımlayan, İstanbul’un asıl efendisi Sinan’ın masalını amellerinden dinleyerek, şehrin gizemlerine bir davettir bu, eyyyy yolcu.
Bir yüzü aya, bir yüzü güneşe meyleyeden, güzelliğiyle Mihrimah’ın bahtsız talihi, titizlik hastası Şemsi Paşa’nın Osmanlı’ya illet ettiği zillet, kurnalarında pazarlık edilen hamam. Sarayın tomurcuk güllerinden yükselip kayınbabasının ayakucuna iliştirilen caminin haris banisi, Sinan’ın yokuşu düz eden pergeli. İstanbul’un ortasındaki boş taht, güneşi en güzel batıran cami, Koca Sinan’ın kendine layık gördüğü fakir mescit, bir cami uğruna Bağdat’a gidip gelen Takkeci Mehmet Ağa’nın kitaplara konu olan hayatı…
Hikâyelerin gerçekleriyle donanan güzellikler, size her teferruatı unutturacak.
Gönlümüzdeki program: Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, Mimar Sinan Çarşısı, Şemsi Paşa Kuşkonmaz Camii, Rüstem Paşa Camii (dışarıdan), Süleymaniye Camii, Şehzadebaşı Camii,Takkeci Mehmet Ağa Camii, Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii.

21 Ekim,Cumartesi, 2017 Şehzadebaşı'ndan Fener'e Metin Kural ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


ŞEHZADEBAŞI VEFA SARAÇHANE ZEYREK ÇUKURBOSTAN FENER
(TIT TOPKATOURS-1001İSTANBUL)

Gezi Lideri METİN KURAL 0532 2853392

Buluşma 10:00 Vezneciler Metro çıkışı (Yenikapıdan sonraki metro durağı)

Katılım ücreti 60 TL

Rezervasyon için lütfen formu doldurunuz http://1001istanbul.com/event/?event=1685190968448146

Gönlümüzdeki program:
Şehzade Camii, Damat İbrahim Paşa Medresesi, Vefa Lisesi, Vefa Kilise Camii, Vefa Bozacısı, Valens Kemeri, Kadınlar Pazarı, Öğle yemeğinde Büryan Kebap, Zeyrek (Pantokrator) Camii, terasta çay molası, Eski İmaret (Pantepoptes) Camii, Yavuz Sultan Selim Camii, Abdülmecid Türbesi, Çarşamba, Hırami Ahmet Paşa Camii ve İsmailağa Camii, Kremit Yokuşu'ndan Fener'e iniş, yolda pek bilinmeyen Rum Ortodoks Kiliseleri.......

21 Ekim,Cumartesi, 2017 Egemen Demircioğlu ile Taksim'den Galatasaray'a Beyoğlu
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


EGEMEN DEMİRCİOĞLU REHBERLİĞİNDE "TAKSİM'DEN GALATASARAY'A BEYOĞLU" GEZİSİ
1001Istanbul Rehber Grubu etkinliğidir. TIT Topkapı Tur seyahat acentesinin çatısı altında gerçekleştirilmektedir.
Tarih: 21 Ekim Cumartesi
Başlama saati ve yeri: 9:30 Elmadağ Starbucks (Divan Oteli sırasında)
Kesin kayıt için Egemen Demircioğlu'nun aranması rica olunur: 0535 63748 21
Benim rehberliğimde yapacağımız "Taksim'den Galatasaray'a Beyoğlu" gezimize herkesi beklerim. Elmadağ'dan başlıyoruz, çünkü orada "sürpriz" bir şekilde karşımıza Halikarnas Balıkçısı ve onun "çılgın ailesi" çıkıyor. Cumhuriyet'in simgesi meydan, anıt, park... ve kışla tabii... ve kapitülasyonların simgesi Cadde-i Kebir... arka sokaklar.. hanlar.. pasajlar... konaklar... sefaretler... Salah Birsel'i de anacağız Nisuaz Edebiyat Fakültesi'nde... Ve Atilla İlhan'ı tabi Eptalofos kahvesinde ve Afrika Han'da... ve (bambaşka bir bağlamda!) Paris Kahve'yi... Münir Nurettin Selçuk ve Saray... Alkazar, Lüks, Rüya... Abanoz! Art Nouveau... Bankerler... Spor kulüpleri... Zapyon, Esayan, Zoğrafyon... Sultani... Ara Güler... Orhan Pamuk... Çok zengin güzergah. Hepsini sayamadım. Ben anlatmayı çok seviyorum. Buluşmak görüşmek için de şahane vesile bence. Sevgiler
Katkı payı 60 TL'dir (rehberlik hizmeti + kulaklık bedeli).
Foto: Cem Argun
Cumhuriyet Anıtı'ndan ayrıntı. Anıt, anlatmayı en sevdiğim noktalarından bu güzergahın.

19 Ekim,Perşembe, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Beyrut'un Mavisi
Buluşma saati 12:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


19-22 EKİM PERŞEMBE PAZAR
BEYRUT
TIT TOPKATOURS 1001İSTANBUL

Gezi lideri:
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Gezi ücreti: Double odada kişi başı 440€ (4 yıldızlı merkezi otelde 3 gece oda kahvaltı konaklama + şehir gezisi + yemekli Baalbek turu + yemekli Byblos/Harissa/Jeita turu + araç + rehberlik ve ayrıca yerel rehber + alan transferleri + akşam yürüyüş ve sortileri )
Single farkı 90€

20 kişiye ulaşırsak fiyat 420 €'ya,
25 kişiye ulaşırsak 390€'ya inecek

Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=426794947689712

Uçuşlar:
19.10.2017 İstanbul-Beyrut MEA ile 11:20 uçuşu
22.10.2017 Beyrut-İstanbul MEA ile 17:40 uçuşu

Gönlümüzdeki program:

1. Gün
Şehir gezisi: Saint George Maronite Katedrali, Mohammed Al-Amin Mosque, Monot Caddesi, Hamra Caddesi, Place des Martyrs, Roma Kalıntıları, Place De I’Etoile, Saint Georges Greek Ortodoks Katedrali, Lübnan Parlemento Binası, Roma Hamamı Kalıntıları, Saint Louis Roman Katolik Kilisesi, Magden Abraham Sinagogu, Al Omari Cami, Beyrut Belediye Binası, Güvercin Kayalıkları

2. Gün
Tam gün Byblos, Harissa, Jeita Mağaraları gezisi (öğlen yemeği dahil):
Lübnan Dağları, Köpek Nehri, Jeita Mağaraları, Karstik oluşumlar, teleferik, elektrik motorlu tekneler, mini tren.....
Harissa’ya hareket, sayfiye şehri Jounie, yine teleferik, Harissa'ya çıkış, kilise üzerine monte edilmiş 15 ton ağırlığındaki Meryem Ana heykeli, büyük modern katedral, sedir ağacı, Fenike gemisi......
Antik Finike liman şehri Byblos,, Mısır ile ticaret, papirus, ilk lineer alfabe......

3. Gün
Tam gün Anjar, Baalbek ve Ksara Gezisi (öğlen yemeği dahil):
Bekaa Vadisi üzerinde yer alan Baalbeck, Venüs, Jüpiter ve Bacchus tapınakları, Justinian.....
Şarap mahzenleri ile ünlü Ksara, mağaralar, Anjar kasabası, Ermeniler, Emevi halifesi Al-Walid ibn Abdel Malek, yazlık saray ve ticaret merkezi..........

4. Gün
Beyrut Ulusal Müzesi, Beyrut Souks (Çarşılar), Zaitunay Bay, Abdel Wahab Restaurant, serbest zaman.....

Ayrıca akşam yürüyüşleri, keşifleri, eğlence mekanları, artık ne varsa, hep birlikte, can-ı gönülden..!!

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyoruz sevgiyle 🙂
Ahmet Faik Özbilge

19 Ekim,Perşembe, 2017 Bizans Sosunda Lezzete Yolculuk Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 09:45
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


BİZANS SOSUNDA LEZZETE YOLCULUK
(TIT TOPKATOURS)

Gezi lideri Hüseyin Avni 0532 425 04 26

Buluşma saati 09:45 Şehzadebaşı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde
Kesin kayıt için formu doldurunuz:
http://1001istanbul.com/event/?event=263729014045426

Katılım ücreti 60 TL

Önemli not: Mümkünse kahvaltı edilmeden gelinmesi tavsiye olunur…:)

Güzergah üzerinde ve civarında:
Aziz Polyeuktos Kilisesi, Kıztaşı (Marcianos Sütunu), İstanbul’un en nefis kuzu paçası (paça yemem diyenlere sulu yemekler, önerilen: bir tabak kuzu paça / paçacıya giremem bile diyen varsa, hemen yanda Barbaros halis ballı manda kaymaklı kahvaltı), İskenderpaşa, Fenarı İsa Camii (Constantin Lips Kilisesi), erbabından Hatay lezzetleri (önerilen: 4 kişiye bir zeytinli zahter salatası, özel has kral kebabı, dilber dudağı, has beyti, çeyrek künefe), Sofular, Ekmel Tekkesi (Sofular Baba), Millet Kütüphanesi, minik Fatih Sarması molası, Fatih Camii (artık olmayan Havariyun Kilisesi, imparator mezarları), Kirmasti At Pazarı Meydanı, Çırçır, Eski İmaret Camii (Pantepoptes Manastır Kilisesi), Mehmed Emin Tokadi Türbesi, Zeyrek Pantokrator Kilise Camii, Vefa, Şeyh Ebül Vefa Camii ve Çilehanesi, Molla Gürani Camii (Vefa Kilise, Aziz Theodoros Kilisesi), Kalenderhane (Theotokos Kyriotissa Kilisesi), Vefa Bozacısı, Nohut pilavcıların gizli üssü, Helvacı Baba’da dilek molası (Ali Tabli’nin makamı), Burmalı Mescid, Bozdoğan Kemeri (Valens Su kemeri), Kadınlar Pazarı, Büryan Kebabı (önerilen: bir porsiyon büryan, kupa ayran), Fatih’in meşhur Karadeniz Pidecisi (önerilen: yarım yuvarlak açık kavurmalı ve kaşarlı pide, yarım fırın sütlaç)…

18 Ekim,Çarşamba, 2017 Hilmi Çalış Sunumu "Osmanlı Modernleşmesinin Siyasi Boyutu"
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


18 Ekim Çarşamba Akşamı Hilmi Çalış Sunumu "Osmanlı Modernleşmesinin Siyasi Boyutu" 60 TL (Dahil olanlar; Sunum, meze tabağı, ana yemek, kuver, tip) 0506 638 2004

Sunum Yeri : TCDD emekliler lokali kızıltoprak

Bir devir kapanmaktadır cihanda. talih çarkı artık batıya dönmüş ve yeni kıtanın zenginlikleri eski kıtayı ihya etmeye başlamıştır. Osmanlı ise aramaktadır, eski ve şaaşalı günlerini. Devlet-i Ali Osman'ı ayağa kaldırmanın çetrefilli uğraşları, darbeleri, borçları ve siyasi aktörleri. Bir arada meddah hikayesi tadında

18 Ekim,Çarşamba, 2017 Kariye'den Çarşamba'ya Hüseyin Avni ile
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Başlangıç: 10:00 Edirnekapı Otobüs Durağı (Edirnekapı Fatih Anıtı yanı)
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 60 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Güzergah üstünde ve civarında: Kariye Müzesi (Giriş: 30 TL, müzekart geçer) – Tarihi Asmalı Simit Fırını – İştipol Sinagogu – David yıldızlı konak – Draman – Boğdan Sarayı kalıntıları – Kefevi Camii – Çarşamba – Pammakaristos Kilisesi (Fethiye Müzesi), (Giriş: 5 TL , müzekart geçer) – Hırami Ahmet Paşa Mescidi (Hagios Ioannes en to Trullo Kilisesi) – Murat Molla Kütüphanesi – Aya Yorgi Potira Kilisesi – İsmail Ağa Camii – Çarşamba Karakolu – Aspar Sarnıcı (Çukurbostan) – Sultan Sarnıcı – Darüşşafaka Lisesi – Yavuz Sultan Selim Camii- Öğle yemeği molası( efsane esnaf lokantası Kömür) - Malta Çarşısı - Fatih Camii.
Not: Bu yapılardan bir kısmı yalnızca dışarıdan görülebiliyor.

16 Ekim,Pazartesi, 2017 Hüseyin Avni ile Süleymaniye Vefa Küçükpazar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Vezneciler Metro İstasyonu çıkışı
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 60 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Saat 10:00 da buluşuyoruz ve doğruca Şehzadebaşı Camii bahçesindeki ulu çınara gidip, günümüzün şen geçmesi için Helvacı Baba'ya dilekte bulunuyoruz. Sonrasında Mimar Sinan'ın "çıraklık eseri" Şehzadebaşı Camii' ni ve haziresini gezip Mardinli Mehmet Usta'nın lezzetli pilavının tarifini alıverip Kalender Camii, Helvacı Baba Türbesi, Süleymaniye'nin daracık sokaklarında sıralanmış eski evleri, Vefa Bozacısı, eski bir bizans kilisesinden bozma Molla Gürani Camii, Şeyh Ebu'l Vefa Camii ve Türbesi, Atıf Efendi Kütüphanesi derken İstanbul'un ikinci büyük külliyesine geliyoruz. Bir kuru pilav molasının ardından bu külliyeyi ve en değerli parçası, Mimar Sinan'ın " kalfalık eseri", Süleymaniye Camii' ni, aşıkların ve büyük ustanın türbelerini es geçmeden geziyoruz. Buralara kadar gelmiş iken Ayın Biri Kilisesi'ni unutacak değiliz. Artık kendimizi Küçükpazar'ın unutulmuş, tenha sokaklarına atabiliriz. Siyavuş Paşa Medresesi ve içerisindeki zengin tespih koleksiyonu, Ayrancı Sokağı, İstanbul'un fetihten sonraki ilk camileri Üç Mihraplı Camii, Yavuz Er Sinan Camii ve Kantarcılar Camii, semtin eski evleri ile tüm sokakları, eski un değirmeni kalıntıları, tatlıcıları, tavukçuları, köftecileri, ciğercileri, efsane şekercisi Hicipoğlu gezimizin Küçükpazar durakları. Acelem yok, eve hemen dönmesem de olur ya da bekleyenim yok diyenler arzu ederlerse, Küçükpazar'ın sıradışı (!) köftecisinde ilginç bir final yapabilirler....

15 Ekim,Pazar, 2017 Hilmi Çalış ile Tanzimat ve Bab-ı Ali
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001istanbul-TIT Topkatours

Gezi lideri: HİLMİ ÇALIŞ 0506 6382004

Buluşma 10:00 Sirkeci Garı

Gezi ücreti 60 TL

Kayıt için linkteki formu doldurunuz : http://1001istanbul.com/event/?event=1971638979739513

Gönlümüzdeki program:

Beğenildiği için değil, heyecanı bitmediğinden bitmeyen tur. 32 kısım tekmili birden, bir film tadında ikinci etap. Tophane, Fındıklı, Kabataş, Dolmabahçe, Ortaköy. Deniz üstündeki Kılıç Ali Paşa’dan Kuleli’ye nasıl gidilir? Sanayi hamlesinin fındıkkabuğundaki fabrikası, hayırlı olaya yakışan süslü cami, ayakkabısız girilmesi gereken güzel eser, Dolmabahçe’de Abdülaziz’in karabasanları, çapkın Hüseyin Avni ve Mason Murat’ın hezeyanları. Hamid’in ince işleriyle aradan çıkarılan Ahmet Mithat. Toplamı 15, Yedisekiz Hasan Paşa’nın jopu, Çırağan baskını, küçüğü ve büyüğüyle Mecidiyeler, ayrangönüllü Esma Sultan’ın yalısı. Tarihin kıyısında sessizce oturup olan biteni seyretmek.

15 Ekim,Pazar, 2017 Hüseyin Avni İle Kadıköy Körler Ülkesi
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Kadıköy Beşiktaş İskelesi
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 425 04 26
Katılım bedeli 60 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Gönlümüzdeki Program:

Kadıköy Beşiktaş İskelesi, Kadıköy Koyu, Haldun Taner Sahnesi, Şehremaneti Binası, III. Mustafa İskele Camii, Aya Efimia Kilisesi, Fazıl Bey'de Kahve Molası, Surp Takavor Ermeni Kilisesi, Timsah, Eskiciler/Antikacılar, Altıyol Boğa Heykeli, Ermeni Katolik Surp Leon Kilisesi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Sanatçılar Sokağı, Süreyya Sineması, Caferağa, Barlar Sokağı, Rex, Akmar Pasajı, 7. Gün Protestan Kilisesi ve Gürcüler, Öğle Yemeği Molası (Çiya, Adapazarı Islama Köfte, Yanyalı, Asırlık Kebap, Sargın Kokoreç, Benusen Esnaf Lokantası, Baylan'da Kup Griye ve diğerleri..), Çarşı, ünlü şairlerimizin bir zamanlar yaşadıkları evler ve sokaklar; Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Ahmet Haşim, Brezilya Kahve Kuruyemiş, Sahaflar, Yeldeğirmeni Sokakları, İstanbul'un İlk Apartmanları, Eski Fransız ve Alman Okul Binaları, Hemdat İsrael Sinagogu, Aya Yorgi Kilisesi, Duvar Resimleri, Paris Mahallesi, Osmanlı Mezarlığı, Ayrılık Çeşmesi...
Not: Bazı yapılar sadece dışarıdan görülecektir.

14 Ekim,Cumartesi, 2017 Cem Cinol ile Tepebaşı Tünel Tomtom Çukurcuma
Buluşma saati 14:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS
Gezi lideri CEM CİNOL 0532 6729927
Buluşma 10:30 Galatasaray Lisesi önü
Katılım ücreti 60 TL
Bilgi için Cem Cinol'u telefonla arayabilirsiniz.
Cem Cinol 05326729927
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)


16. ve 18. yüzyıl arasında Avrupa devletleri büyükelçilikleri, Tünel ile Galatasaray arasında yer alan ve Sultanlar tarafından bağışlanan arazilerde kuruldular. 19. yüzyıl başlarında Fransızlar, Hollandalılar, İsveçliler, Ruslar, İtalyanlar ve İngilizler, büyükelçiliklerinin çevresinde Galata'dan bağımsız bir yaşam bölgesi oluşturmuşlardı.
Tünel ile Galatasaray arasında, Grand Rue de Pera'nın (İstiklal Cadesi'nin) iki yanında oluşan bu alan Stavrodromi (Dörtyol) diye anılıyordu.
Bölge 5 mahalleye ayrılmıştı; Dörtyol, Tomtom, Polonya, Asmalımescit ve Galatasaray.
Özellikle Galatasaray ile Asmalımescit arasında, Grand Rue de Pera'ya paralel olarak gelişen Aziziye Caddesi (şimdiki Meşrutiyet Caddesi), üzerinde sıralanan birbirinden değerli konutları, konakları, taş yapıları, otelleri, tiyatroları, parkları ve seyir terasları ile Cadde-i Kebir'in dışında, batılılaşan İstanbul'un çağdaş yüzü olmuştu.
Galatasaray'dan Tepebaşı ve Şişhane'ye doğru Batı bölgesi ile Tophane ve Galata'ya doğru Doğu bölgesi Pera'nın en önemli ve zengin yerleşim bölgelerine dönüşmüşlerdi.
Bir yanda Galata, diğer yanda Haliç - Pangaltı - Tatavla (Kurtuluş) ve Taksim - Şişli eksenlerine eklemlenmiş ama gerek zenginlik gerekse entelektüel yaşam nitelikleriyle, bu bölgelere adeta tepeden bakan ayrı bir İstanbul oluşmuştu.
Dörtyol denilen, İstiklal Caddesi'nin hemen kıyısındaki bu mağrur yeni istanbul, kentin yazgısına koşut, Beyoğlu'nun ışıltılı tiyatro, sinema, barlar, meyhaneler, lokantalar, randevu evleriyle şekillenmiş gece hayatının gölgesinde kalarak yaşamış ama, her zaman vakur ve üstten bakan, sesiz ve edalı duruşunu terketmemiştir.
Bu yeni rotayla, Dörtyolu oluşturan semtleri keşfederken, Pera ''Dörtleme''mizin (''Galata- Binaların Dili'' / ''Beyoğlu 60'lar, 70'ler'' / ''Galatasaray'dan Şişhane, Tomtom, Çukurcuma'ya'' ve ''Perşembe Pazarı Hanları- Karaköy - Salı Pazarı'') 3.sünü başlatıyorum.... 🤗

Galatasaray Postanesi, Sponeck Birahanesi, Meşrutiyet Caddesi, İngiltere Konsolosluğu, Bristol Otel, Londra Oteli, Deniz Palas, Pera Palas, Tepebaşı Bahçesi, Tepebaşı Tiyatrosu, Palazzo Donizetti, Corpi Sarayı, Camondo Binaları, Yemenici Abdüllatif Sokak, Decugis Konağı, 6. Daire, Tünel Binaları, Nergis Sokak, Ensiz Sokak, Müeyyet Sokak, Jurnal Sokak, Şehbender Sokak, Sofyalı Sokak, İsveç Konsolosluğu, Hidivyal Palas, Hotel D'Angleterre, Karagözoğlu Binası, Lebon, Markiz, Stavrodromo,
Yemek molası....
Rusya Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, High School, Nur-u Ziya Sokak, Franz Listz, Fransız Sarayı, Marius Mişel Paşa’nın Evi, Postacılar, Tomtom Kaptan, Fransız Mahkemesi, Venedik Sarayı/İtalyan Elçiliği, İtalyan Lisesi, Gül Baba, Çukurcuma, Faik Paşa, Asri Turşucu, Ağa Hamamı, Yunanistan Konsolosluğu, Galile Galileo Lisesi, Galatasaray Hamamı, Zoğrafyon Lisesi, Çukur Meyhane ve Urban Café 'de akşamüstü veda kahvesi....
Cem Cinol

14 Ekim,Cumartesi, 2017 Hüseyin Avni ile Sulukule'den Lonca'ya
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Gezi Lideri HÜSEYİN AVNİ 0532 425 0426
Buluşma Yeri Mihrimah Sultan Camii, saat 10:00'da
Katılık formu: http://1001istanbul.com/event/
(katılım formunu doldurmanızı rica ederiz)
Katılım Bedeli 60 TL
Gönlümüzdeki Program:
Edirnekapı (Harissius Kapısı), Mihrimah Sultan Camii, Aya Dimitri(Sarmaşık) Kilisesi, Sarmaşık Sokak, Neslişah Sultan Camii,
dünü ve bugünü İle Sulukule, Pempton Kapısı (Sulukule Kapısı), Aya Yorgi Kilisesi, Aetius Sarnıcı (Karagümrük Stadı), Surlar, Tekfur Sarayı, Kuş Pazarı, Adile Şah Kadın Hatice Sultan Camii, Kasturya Sinagogu (günümüzde otopark), öğle yemeği molası (arzu edenler için odun ateşinde pide), İştipol Sinagogu, sion yıldızlı ahşap evler Eğrikapı, Kırkçeşme Maksemi, Cellat Mezarlığı, Panaya Suda Kilisesi, Mimar Mustafa Ağa Çeşmesi, İvaz Efendi Camii, Anemas Zindanı, Hançerli Hamamı, Emir Buhari Tekkesi, Aşki Molla Tepesi (muhteşem manzara eşliğinde çay molası), Panaya Blakherna Kilisesi, falcıları ve müzisyenleri ile ünlü Lonca Mahallesi.

14 Ekim,Cumartesi, 2017 Hilmi Çalış ile kitabelerin izinde Sirkeci'den Divanyolu'na
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


KİTABELERİN İZİNDE SİRKECİ'DEN DİVANYOLU'NA
1001istanbul-TIT Topkatours

Gezi lideri Hilmi Çalış 0506 038 2004

Buluşma 10:00 Eminönü Nimet Abla Piyango Bayii

Gezi ücreti 60 TL

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=1463844326997298

Gönlümüzdeki program:

Arpacılar Camii, Hidayet Camii, Melek Girmez Sokağı, Valide Sultan Çeşmesi, İstanbul Ticaret Borsası, I. Abdülhamid Türbesi, Sur-ı Sultani, Bab-ı Ali, Askeri Rüşdiye, Gülhane Parkı Çeşmeleri, Alay Köşkü, Zeynep Sultan Camii, I. Abdülhamid Sebili, Khalkoprateia, Cafer Ağa Medresesi, Ayasofya Kapıları, Bab-ı Hümayun, III. Ahmed Çeşmesi, Ayasofya Haziresi, Alman Çeşmesi, Sultan I. Ahmed Sebili, Theodosius Obeliski, Cevri Kalfa Mektebi, II. Mahmud Türbesi, Pierre Loti Evi, Bezmialem Valide Sultan Mektebi, Tezveren Baba, Koca Sinan Paşa Sebili, Çorlulu Ali Paşa...

14 Ekim,Cumartesi, 2017 Nihan Vural ile Aşiyan'dan Emirgan'a Edebiyat ve Sanat
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


AŞİYAN’DAN EMİRGAN’A EDEBİYAT VE SANAT

Tarih: 14 EKİM 2017
Buluşma noktası: Aşiyan otobüs durağı
Başlangıç ve bitiş saati: 10:00-16:00
Tur rehberi Nihan Vural 0536 474 1471
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Kesin rezervasyon için lütfen rehberle iletişime geçin ve linkteki formu doldurun:
Katılım bedeli: 60 TL

Dahil olmayanlar:
Vapur ulaşım
Öğle yemeği
Sabancı Müze ücreti: 30TL

Program:
• Aşiyan Müzesi (ücretsiz)
• Aşiyan Mezarlığı
• Aşiyan’dan Bebek’e yürüyüş
• Bebek’te kahve molası
• 12:40 vapuru ile Emirgan’a geçiş
• Öğle yemeği
• Emirgan Hamid-i Evvel Camii ve Muvakkithanesi
• Sabancı Müzesi Ai Weiwei sergisi (Çarşamba günleri ücretsiz)

Aşiyan’a ismini veren Tevfik Fikret evini tasarlarken ilhamını nereden aldı? Fikret’in ölümünden sonra yüz maskını kim çıkardı? Hangi ediplerimiz Çınaraltı çay bahçesinin müdavimleriydi? Atlı Köşk’ün meşhur atı nereden geldi? Boğaz’ı kimler yeşillendirdi? Emirgan’ın ismi nereden geliyor? Neredeyse Türk edebiyatı antolojisi sayılabilecek Aşiyan Mezarlığı’nda kimler sonsuzluk uykusunda?

İstanbul’un en değerli edebiyat müzelerinden Aşiyan Müzesi’nde Tevfik Fikret’in ideallerini ve Edebiyat-ı Cedide yazarlarını anarken, Sabancı Müzesi’nde de çağdaş sanatın önemli isimlerinden Çinli sanatçı Ai Weiwei’n Türkiye’deki ilk sergisini gezeceğiz. Video ve fotoğraf çalışmalarının yanı sıra, malzeme olarak kulladığı porselen üzerinden sanat ve kültür tarihi eleştirisi yapan Weiwei, muhalif kimliği ile politika ve sanat arasında çizgiyi bulanıklaştıran bir sanatçı aydın.

Püfür püfür esen Boğaz’da çingene vapuru ile kısa bir vapur keyfi yapacağız. Programda biraz yürüyüş, biraz sanat ve tabii ki her zamanki gibi edebiyat var!Nihan Vural kimdir?
1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce Okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye ve gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul’a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

11 Ekim,Çarşamba, 2017 Hilmi Çalış ile Kitap sunumu: 21 yaşında bir çocuk Fatih Sultan
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


11 Ekim Çarşamba "Hilmi Çalış ile Kitap sunumu: 21 yaşında bir çocuk Fatih Sultan Mehmet" 60 TL (Dahil olanlar; Sunum, meze tabağı, ana yemek, kuver, tip) 0506 638 2004

Kitap sunumu içeriği; İskender'in Gordion Düğümünü kılıcıyla kesip atmasından beri şiddetin kolaylaştırdığı hanedan çekişmelerinin Osmanlı Devletindeki kısa ama karmaşık Hikayesi. Prof. Yalçın Küçük'ün değişik anlatımıyla desteklenmiş değişik bir Osmanlı

11 Ekim,Çarşamba, 2017 Nihan Vural ile Nişantaşı: Edebiyat ve Sanat
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


NİŞANTAŞI: SANAT, EDEBİYAT VE MİMARİ
Tarih: 11 Ekim Çarşamba 2017
Buluşma noktası: Teşvikiye Saray Muhallebicisi
Başlangıç ve bitiş saati: 10:00-17:00
Tur rehberi: Nihan Vural 0536 474 1471
Kesin rezervasyon için lütfen rehberle iletişime geçin.
Katılım bedeli: 60TL

İstanbul, en bildiğimizi zannettiğimiz semtlerde bile şaşırtmadan duramaz bizi. Pırıltılı vitrinleri ile müstesna Nişantaşı’nda bile… Oysa ışıltılı yüzü sadece brasserie köşelerini tutmuş paparazziler, haute couture moda evleri, şık akşam yemeklerinden mi ibarettir bu 150 yıllık semtimiz? Nice yazar ve sanatçı gündelik yaşamın huzurunu ve yaratıcı ilhamını Nişantaşı, Teşvikiye, Maçka semtlerinde buldu.
Abdi İpekçi nerede vuruldu? Abidin Dino’nun ölmeden önce yaptığı son heykel hangisi? Nişantaşı’nın nişan taşları nerede? Latife Hanım evinin penceresinden ölene kadar hangi Mustafa Kemal heykelini seyretti? Kara Kitap’taki cinayet nerede işlendi? Selim İleri yazılarıyla en çok kimlerin kalbini kırdığına pişman? Cumhuriyet döneminin en çok satan romanlarını yazan Kerime Nadir ve Muazzez Tahsin Berkant nerede yaşadılar? 150 yıldır sanatın ve edebiyatın nabzını tutan Nişantaşı ve Teşvikiye semtlerinde bu soruların cevaplarını ararken Osmanlı’nın son döneminden günümüze uzanan bir yürüyüş yapacağız.

Teşvikiye Camii ve menzil taşları
Bozlu Art Project sergi
Pamuk apartmanı
Vedat Tek evi ve Milli Mimari
Maçka Sanatçılar Parkı: Dimitrie Cantemir
Liquid Art System Sanat Galerisi: İtalyan sanatçılar
Abdi İpekçi anıtı
St. Regis Oteli: Tony Cragg heykeli
Ralli apartmanı: Fahrelnissa Zeid ve Şakir Paşa ailesi
Sanatın hamisi Narmanlı ailesi
Maçka Palas: mimar Mongeri ve Kerime Nadir
Maçka çeşmesi ve mimar D’Aronco
Maçka Silahhanesi ve Balyan ailesi
Abidin Dino’nun Dayanışma heykeli
Bezm-i Alem Sultan çeşmesi ve namazgahı

Nihan Vural kimdir?
1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce Okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye ve gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul’a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

08 Ekim,Pazar, 2017 Hüseyin Avni ile Kadıköy Körler Ülkesi
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Kadıköy Beşiktaş İskelesi
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 425 04 26
Katılım bedeli 60 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Gönlümüzdeki Program:

Kadıköy Beşiktaş İskelesi, Kadıköy Koyu, Haldun Taner Sahnesi, Şehremaneti Binası, III. Mustafa İskele Camii, Aya Efimia Kilisesi, Fazıl Bey'de Kahve Molası, Surp Takavor Ermeni Kilisesi, Timsah, Eskiciler/Antikacılar, Altıyol Boğa Heykeli, Ermeni Katolik Surp Leon Kilisesi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Sanatçılar Sokağı, Süreyya Sineması, Caferağa, Barlar Sokağı, Rex, Akmar Pasajı, 7. Gün Protestan Kilisesi ve Gürcüler, Öğle Yemeği Molası (Çiya, Adapazarı Islama Köfte, Yanyalı, Asırlık Kebap, Sargın Kokoreç, Benusen Esnaf Lokantası, Baylan'da Kup Griye ve diğerleri..), Çarşı, ünlü şairlerimizin bir zamanlar yaşadıkları evler ve sokaklar; Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Ahmet Haşim, Brezilya Kahve Kuruyemiş, Sahaflar, Yeldeğirmeni Sokakları, İstanbul'un İlk Apartmanları, Eski Fransız ve Alman Okul Binaları, Hemdat İsrael Sinagogu, Aya Yorgi Kilisesi, Duvar Resimleri, Paris Mahallesi, Osmanlı Mezarlığı, Ayrılık Çeşmesi...
Not: Bazı yapılar sadece dışarıdan görülecektir.

07 Ekim,Cumartesi, 2017 Cem Cinol ile Galata: Binaların Dili Olsa
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


CEM CİNOL ile GALATA :
"BİNALARIN DİLİ OLSA"
Cem Cinol Galata'yı binaların dilinden aktarırken, Pera'nın sürprizlerle dolu serüveni gözlerimizin önünden bir film şeridi gibi geçip gidiveriyor...
1001istanbul-TIT Topkatours

Buluşma 10:30 Karaköy Meydanı Murat Muhallebicisi

Kesin katılım icin formu doldurunuz :

Anlatan CEM CİNOL 0532 6729927

Katılım ücreti 60 TL

Cem Cinol'dan:
"19. Yüzyıl yazarlarından İstanbullu Hagop Baronyan şöyle diyor: ''Galata'nın sınırları güneyde yankesiciler, batıda sarhoşlar, kuzeyinde katiller ve doğuda şarkıcı kızlardır'' ve ekliyor: ''Paranın ve çılgınlığın sınırı yoktu''...

Evet, belki parada ve çılgınlıkta sınır yoktur ama 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu paranın sınırına gelmiştir. Saray 1854 yılında ilk kez dışarıdan borç almak zorunda kalır. ''Galata bankerleri'' devlete borç vererek, alınan borçlara aracılık ederek, vergilerin toplanmasından, madeni para ihracına kadar, türlü yollarla, hazinenin açıklarını kapatmada Osmanlı hükümetine yardımcı olur ve giderek zenginleşirler. Bankalar ve finans kuruluşları, bu tarihlerde, liman civarında Galata'nın güney bölgesinde yoğunlaşmaya başlarlar. Paranın etrafında billurlaşan bir bankacılık ve finans merkezine dönüşen Galata'da Voyvoda Caddesi (sonraki adıyla Bankerler Caddesi) finans dünyasının kalbi olarak sivrilir. Bankerlerin çevresinde de yeni bir yaşam biçimi doğmaktadır. Zenginlik, Batı tarzı bir modernite getirmiştir. Galata ve çevresinde, bankaların ve banker ailelerinin yerleştiği birbirinden görkemli ve güzel mimari yapılar yükselmeğe başlar. Her mimari yapı, estetiği ve barındırdığı yaşamlarla türlü öykülerin kahramanlarına dönüşerek, zamanla, kent belleğine silinmeyecek bir biçimde yerleşir.
Binalar salt mimari yapılar olmaktan öte varlıkları üzerinden bir devrin tüm özelliklerini okuyabilmemizi sağlayan canlı organizmalardır. Binaların dilini okuyabilenler, bir kentin yaşam serüvenine yelken açarlar. Çok keyifli yolculuklara aralanan kapıların ardında, çeşitli dönemlerin türlü anıları canlanmaya, ete kemiğe bürünmeye başlar....

Cem Cinol

07 Ekim,Cumartesi, 2017 Hüseyin Avni ile Haliç'in Meyhaneleri; Sır Mekanları
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


HALİÇ'İN MEYHANELERİ SIR MEKANLARI
TIT Topkatours-1001istanbul

Anlatan Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26

Buluşma 10:00 Karaköy İskelesi çıkışı

Katılım ücreti 60 TL

Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654

Gönlümüzdeki program :
Gezimize kısa bir Karaköy turu atarak başlıyoruz.. Yeraltı Camii, Fransız Geçidi, Rus Çatı Kiliseleri, Türk Ortodoks Patrikhanesi, (arada minik bir sürpriz), Heykelli Ziraat Bankası'nı gördükten sonra, 11:45 vapuruna binip Sütlüce'ye geçiyoruz.
Sadrazam Mahmut'ta uykuluğun ve tereyağda işkembenin tadına bakıp Hasköy yürüyüşümüzü yapıyoruz.. 14:10 vapuruyla Hasköy'den Ayvansaray'a geçiyoruz..
Aralarda eski meyhaneler nasıldı, neler yenilir içilirdi, adetler, raconlar, jargonlar ne şekildeydi, bunları da konuşuyoruz.. Ayvansaray'dan Balat'a dek surların ve bazı ilginç yapıların yanından geçip Sahil Meyhanesi'nde soğan dolmasını teftiş ediyoruz.
Akabinde Balat'ın tarihi yapıları, sanat atölyeleri ve eskici dükkanlarıyla dolu sokaklarını arşınlayıp, Agora Meyhanesi'ne de bir selam çakıp Vodina Caddesi'ndeki Hüseyin'in Yeri'ne dalıyoruz. Sarımsaklı Arnavut ciğeri ve Karadeniz usulü tereyağında ıspanaklı yumurta nasıl bu kadar lezzetli olurmuş yerinde müşahede edip tekrar yola koyuluyoruz..
Sefaradlara dair bir kaç noktaya göz atıp arzu edenlerle Fetih İşkembe Salonu'nda nefis şirden-damardanımızı bile içiyoruz.. Ardından, Cumbalı Serhat'ın yerinde kahve molamızı verip biraz açılıyoruz derken, hoop bir otobüse atlayıp Küçükpazar'ın yolunu tutuyoruz..
Orda da bizi henüz eski dokusunu ve ruhunu kaybetmemiş bir sokakta, İstanbul'un salaş ve sevimli bir mekanı bekliyor: Aslında gizli bir koltuk meyhanesi olan Köfteci Ali'nin köftesi, piyazı, böbreği, koç yumurtası, güler yüzü, kalenderliği..! - Peki yanında ne içicez? - Hallederiz abi! diyen bir şef :)
E artık burdan sonra dağılabilir veyahut burada kalıp da dağılabiliriz :)

07 Ekim,Cumartesi, 2017 Burhan Dursun ile Kapalıçarşı Hanlar Kapanlar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


KAPALIÇARŞI HANLAR KAPANLAR
TIT Topkatours - 1001istanbul

Gezi lideri: BURHAN DURSUN 0532 4228077

Buluşma 10:00 Beyazıt İstanbul Üniversitesi Kapısı

Katılım ücreti 60 TL

Katılım için linkteki formu doldurunuz : http://1001istanbul.com/event/?event=127901657936737

Gönlümüzdeki Program:
Beyazit Meydani, Sahaflar, Yolgeçen Hanı, Kalpakcilar, Kuyumcular, Bakırcılar, Yorgancilar, Gramofoncu Mehmet Usta, Gülipek Hamit Fırat, Cebeci Han, Dr’s Number One Eğin Tekstil, Astarcı Han, Örücüler, Sivaslı Yazmacı Necdet, Kavaf Nesim Levi, Şark Kahvesi, Kürkçüler, Koç Deri, Çemberlitaş, Nuruosmaniye Camii ve Sultan Kasrı, Vrej Usta, Gül Otantik Ermeni Lokantası, Sandal Bedesteni, Kokoreççi Erdinç, Ottoamano, Halıcılar, Cevahir, Nick's Diffenbahia, Erdün Antik, Bizans Kartalı, Apraham'ın Yeri 1882, Zincirlihan, Şişko Osman, Kuyumcu Merim, Gülebru Dönercisi, Ayaklı Borsa, Çuhacı Han, Sıraodalar, Kalcılar Hanı, Gümüşçüler, Mahmut Paşa Yokuşu, Abud Efendi Hanı, Mahmut Paşa Hamamı, Büyük Yeni Han, Büyük Valide Han’ın çatısı, Mercan, Şark Han, Tahtakale, Balkapanı, Köfteci Yaşar, Rüstem Paşa Camii, Galata Köprüsü’nde gün sonu birası....

Kapalı Çarşı
Orhan Veli Kanık
Giyilmemiş çamaşırlar nasıl kokar bilirsin,
Sandık odalarında;
Senin de dükkanın öyle kokar işte.
Ablamı tanımazsın,
Hürriyette gelin olacaktı, yaşasaydı;
Bu teller onun telleri,
Bu duvak onun duvağı işte.
Ya bu çamurdaki kadınlar?
Bu mavi mavi,
Bu yeşil yeşil fistanlı...
Geceleri de ayakta mı dururlar böyle?
Ya bu pembezar gömlek?
Onun da bir hikayesi yok mu?
Kapalı Çarşı diyip geçme;

06 Ekim,Cuma, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Seminerli Antakya Gezisi
Buluşma saati 11:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


06 - 08 EKİM 2017 CUMA PAZAR
SEMİNERLİ ANTAKYA GEZİSİ
1001 İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi liderleri :
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Katılım ücreti 770 TL (Dahil olan: 2 gece otel oda+kahvaltı, 2 akşam yemeği, yollara uygun sprinter minibüs, rehberlik, Antakya Kültür Mozaiği Semineri, Ören yeri girişleri)
Tek kişilik oda farkı 100 TL..

Minibüslerde kişi sayısı max 16

Uçuşlar:

Gidiş 06 Ekim Cuma
Pegasus ile İstanbul SAW'dan 09:25 kalkış, Hatay'a 11:15 varış

Dönüş 08 Ekim Pazar
Pegasus ile Hatay'dan 18:35 kalkış, İstanbul SAW'a 20:20 varış

Transferler Pegasus uçuşlarının Antakya'ya varış ve Antakya'dan gidişine göre yapılacak

Gönlümüzdeki program:
1. Gün Antakya şehir içi yürüyerek
Adalı Konağı, Eski Antakya Cumhuriyeti Parlamentosu, Asi Nehri, Ulu Cami, Antakya Ortodoks Kilisesi, Valilik, Protestan Kilisesi, Kurtuluş Caddesi (Herod), Affan Kahvesi’nde "Haytalı" ve "süvari", Sinagog, Naim/Zeynep Sanat Atölyesi, Antakya Katolik Kilisesi, Uzun Çarşı (defne sabunu, nar ekşisi, zeytin yağı, kerebiç, kabak tatlısı, taş kadayıf, şalgam, meyan kökü şurubu..), Öğlen yemeği Pöç Kasabı ya da Kasap İhsan (kağıt kebabı, ayran), Çınaraltı Yusuf Usta’da Künefe, Habib-i Neccar Camii, Affan Sokakları, Çivili Çeşme, Gazi Evi, Barbara'nın Barış Evi, ipekçiler, Baklacı ve Humusçu, Uzun Çarşı'da serbest alışveriş vakti, akşam yemeği Anadolu Restoran (Antakya mezeleri, tepsi kebabı, özel tatlı)

2. Gün Musadağ - Titus - Samandağ
Musa Dağı'nda bir vadide dere kıyısında çay,, Batıayaz Köyü Surp Asvadzadzin Kilisesi, Yoğunoluk Kilise Camii, Hıdır Bey Köyü, Musa Ağacı, Vakıflı Ermeni Köyü: kilisesi, kooperatifi, Ermeni yemekleri, Çevlik Sahili'nde deniz molası (?), Seleukeia Pieria Harabeleri (?), Beşikli Mağarası, Titus Tüneli, Nusayriler (Arap Aleviler), Hz. Hızır Makamı, Samandağı, Aziz Simeon Manastırı, Harbiye/Dafne şelale, Akşam yemeği Harbiye'de Kule Restoran (Antakya mezeleri ve Harbiye usulü tavuk veya kebap)..

3. Gün
St Pierre Kilisesi, Charon Kabartması (?), Mozaik koleksiyonuyla meşhur Antakya Arkeoloji Müzesi, Öğlen Maho'nun Yeri ya da Kocayusuf'ta Belen tava, Amik Ovası, Belen Geçidi, İskenderun..

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyorum sevgiyle 🙂
Ahmet Faik Özbilge

06 Ekim,Cuma, 2017 Hüseyin Avni ile Kınalı-Burgaz Seferi
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Detaylar
Buluşma yeri Kınalıada Vapur İskelesi saat 09:30
Ulaşım:
09:00 Bostancı-Kınalı Motoru(Mavi Marmara)
08:00 Eminönü-Kınalı Vapuru (Şehir Hatları)
08:20 Kadıköy-Kınalı Vapuru (Şehir Hatları)
08:45 Beşiktaş-Kınalı Vapuru (Şehir Hatları)
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 60 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Gönlümüzdeki Program
Kınalıada (Proti): 10:00 Vapur İskelesi çıkışında buluşma, Sirakyan Evleri, Kınalıada Camii, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Panaya Rum Ortodoks Kilisesi, Hristos Manastırı (Romen Diyojen’in vefat ettiği…), Alsancak Sahili…
Kınalıada-Burgazada Motoru
Burgazada(Antigoni): Sait Faik Müzesi, Aya Yani Kilisesi,öğle yemeği molası, arzu edenler için Barba Yani’de öğle yemeği (marine balıklar, midye salma, lakerda, ızgara ahtapot/kalamar, deniz börülcesi ve daha neler….), Burgazada Camii, Aya Yorgi Garipi Kilisesi ve Manastırı. Ve gezinin sonu, yürüyerek iskeleye dönüş!
Not : Bazı binalara girmek mümkün olmayabilir. Arzu edenler, Aya Garipi’den dönmek yerine 25-30 dakikalık (2 km) bir yürüyüşle Kalpazankaya’ya gidip akşamı (belki güneş batışı) orada edebilirler.

04 Ekim,Çarşamba, 2017 Cem Cinol ile Pera Beyoğlu 60'lar 70'ler
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Turizm camiasının en renkli simalarından CEM CİNOL ile Beyoğlu'nda 60'ları 70'leri geziyoruz; mekanlar, kişiler, anılar, duygular, yaşanmış olaylar, kimine göre yakın, kimine göre uzak tarihimizde nostaljik bir zaman yolculuğu.....
(Cem Cinol 0532 6729927)

Buluşma 10:30 Cumhuriyet Anıtı'nın yanında

Katılım ücreti 60 TL
TIT Topkatours-1001istanbul
Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654


Cem Cinol'dan :
Beyoğlu Belediyesi içindeki yapıların geçmişten günümüze dek bölgeleriyle birlikte, sosyo-politik, mimari ve kültürel değişimini görünür kılan interaktif bir bellek yaratma projesidir, uygulamaya çalıştığımız. Tarihin, muktedirlerce yazılan bir yanılsama olmasının karşısında, bireysel anılarımızdan ve yaşanmışlıklarımızdan yola çıkarak alternatif bir Beyoğlu tarihi yazımı oluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız, büyük tarih yazınları kadar öznel ancak görece daha "tarafsız" olan bireysel anılardan oluşan bir çeşit kollektif kentsel hafıza oluşturmak.

"Taksim'den Galatasaray'a, ardından Tünel'e kadar uzanan Cadde-i Kebir veya İstiklal Caddesi denen o büyük caddenin çevresini donatan bir sokaklar ve binalar yumağıdır bizim Beyoğlu dediğimiz mahalle. Aslında çok daha geniş bir alana yayılmış mahalleler topluluğuyla, Paris’te “Six-eme arrondıssement” (6. Bölge) diye bilinen Belediye biriminin kentin en mamur bölgesi olmasına öykünerek, özel olarak adlandırılmış olan, İstanbul'un meşhur 6. Belediyesidir Beyoğlu.

Neler vardan çok, neler yoktur demek en doğrusu olacak Beyoğlu için. Döneminin en varlıklı ailelerinin, sanatçılarının, başta Levantenler olmak üzere, Rum, Ermeni, İtalyan, Fransız, İngiliz, Alman, Rus, Macar, kısacası tam deyimiyle otuz iki milletin iç içe yaşadığı bir ayrı dünyadır Beyoğlu.

Konutları, otelleri, pasajları, lokantaları, barları, gece kulüpleri, tiyatroları, sinemaları, café chantant'ları, pastaneleri, mağazaları, genel evleri, kiliseleri ve okullarıyla çılgın bir ressamla, dahi bir müzisyenin, yüz elli yılda, el ele yarattıkları müthiş bir senfonik cennet - cehennem tablosudur Beyoğlu.

Salah Birsel dostumun dediği gibi 'ah Beyoğlu, vah Beyoğlu! Yandı bitti kül oldu'.

Geçmişte belki de dünyanın en zengin ve renkli yaşam alanı Beyoğlu bugün, bir açık hava mimarlık müzesi oluşturabilecek yapılarının, hoyrat ellerde, geri dönülemez bir biçimde tahrip edildiği, tiyatro ve sinema salonlarının, kitapçılarının kapandığı, lokanta ve barlarının tatlıcı, kebapçı ve lokumcuya dönüştüğü, kente dair bireysel ve kolektif belleğimizin silinmek istendiği, Arapça tabelaların duvarları istila ettiği, parfüm rüzgarları yerine ter kokularının estiği, kötünün iyiyi kovduğu ama her şeye rağmen 'la noblesse oblige' diyerek ayakta kalmaya, son bir umut ve çabayla geçmişine tutunmaya çalışan bir alaca karanlık kuşağının öykü kahramanına dönüştü.

Bizden önceki kuşaklardan dinlediklerimize, kıyısından köşesinden de olsa, ulaşabildik biz. Beyoğlu'nun müthiş serüveninin güzel ve aydınlık bir bölümüne tanıklık ettik.

60'lı 70'li yıllarda tiyatrosundan sinemasına, lokantasından barına, pavyonundan randevu evine, kitapçısından pastanesine, mağazalarından terzilerine dek uzun soluklu sarhoşluğunu tadabildik Beyoğlu'nun.

Sanırım artık bize kalan, gördüklerimizi, tattıklarımızı, kokladıklarımızı, kısacası yaşadıklarımızı bir Beyoğlu öyküsü olarak derleyip, bizim kuşağımıza anımsatmak ve gelecek kuşakların toplumsal belleğine bir kayıt düşmeye çalışmak olacak.

Beyoğlu'nda 55 yıl geçirmiş, en kalantor mekanlardan en izbe aralıklara dek yuvarlanmış, gündüzünü, gecesini ayrı yaşamış biri olarak ebedi sevgilime minnet borcumu ödemek zorundayım çünkü....

Afrika Pasajı, Anadolu Pasajı, Rumeli Pasajı, Anabala Pasajı, Atlas Pasajı, Avrupa Pasajı, Aznavur Pasajı, Cercle D’Orient, Crespin Pasajı, Çiçek Pasajı; Alkazar, Atlas, Elhamra, Emek, Fitaş, Dünya, Lale, Lüks, Rüya, Alkazar, Saray, Ses, Sinepop, Yeni Melek, Venüs sinemaları, Sinema-Tek; Elhamra, Karaca, Dormen, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Gen-Ar, Ses, Arena, Dostlar, Devekuşu Kabare, Ast, Dram Tiyatrosu, Küçük Sahne, Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi; Kulis bar, Papirus, Club 12, Günay, Club Kennedy, Londra Bar, Şanzelize, Hisar pavyon, Kazablanka; Maksim, Taksim Belediye gazinosu; AKM, Ankara Pazarı, Osmanlı Bankası; Atlantik Büfe, Pam Pam, Papağan ve Ye-Ye Kuruyemişcileri, Pasifik, Burç ve BAB Kafeteriya, Kristal, Şey, Levent Büfe; Karaköy ve Saray Muhallebicileri; Doğu ve Lale İşkembecileri; Hacı Bekir, Üç Yıldız, İnci, Konak, Tilla, Lebon, Markiz, Baylan ve Nisuaz Pastaneleri, Café Boulevard; Hasan Ecza Deposu, Rebul Eczanesi; Hacı Salih ,Hacı Baba, Abdullah, Degüstasyon, Fisher ve Rejans Lokantaları, Bursa Kebapçısı; Krepen, Entelektüel Cavit, Sev-İç; Kara Kedi, Yılmaz, Lale ve Odeon Plakçıları, Artist ve Figüran Kahveleri, Genel Evler ve Randevu Evleri, Travesti Kulüpleri, Pavyonlar ve Barlar; Lion, Bon Marché, Mayer, Lazzaro Franco, Edip, Mudo, Sylvio ve Vakko Mağazaları; Japon Mağazası, Rekor, İpeker ve İlya Gülerşen Kumaş Mağazaları; Havai Lostra, Faik Baba Lostra, Foto Gör-Çek ve Foto Süreyya; Tanca, Zoto, Şeref, Goya, Gutan, Karakaş, Mahmut Kundura; Şefket Vuraldı Baba ve Kuaför Vili; Binalar, aileler, insanlar....

Tüm bu saydıklarım belleğimde yer etmiş, anılarımda hala taptaze duran, her birinin yaşanmış bir çok öyküsü olan isimler. Beyoğlu'ndan artık geriye ne kaldıysa!..."

04 Ekim,Çarşamba, 2017 Nihan Vural ile Aşiyan'dan Emirgan'a Edebiyat ve Sanat
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


AŞİYAN’DAN EMİRGAN’A EDEBİYAT VE SANAT

Tarih: 04 EKİM 2017
Buluşma noktası: Aşiyan otobüs durağı
Başlangıç ve bitiş saati: 10:00-16:00
Tur rehberi Nihan Vural 0536 474 1471
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Kesin rezervasyon için lütfen rehberle iletişime geçin ve linkteki formu doldurun:
Katılım bedeli: 60 TL

Dahil olmayanlar:
Vapur ulaşım
Öğle yemeği


Program:
• Aşiyan Müzesi (ücretsiz)
• Aşiyan Mezarlığı
• Aşiyan’dan Bebek’e yürüyüş
• Bebek’te kahve molası
• 12:40 vapuru ile Emirgan’a geçiş
• Öğle yemeği
• Emirgan Hamid-i Evvel Camii ve Muvakkithanesi
• Sabancı Müzesi Ai Weiwei sergisi (Çarşamba günleri ücretsiz)

Aşiyan’a ismini veren Tevfik Fikret evini tasarlarken ilhamını nereden aldı? Fikret’in ölümünden sonra yüz maskını kim çıkardı? Hangi ediplerimiz Çınaraltı çay bahçesinin müdavimleriydi? Atlı Köşk’ün meşhur atı nereden geldi? Boğaz’ı kimler yeşillendirdi? Emirgan’ın ismi nereden geliyor? Neredeyse Türk edebiyatı antolojisi sayılabilecek Aşiyan Mezarlığı’nda kimler sonsuzluk uykusunda?

İstanbul’un en değerli edebiyat müzelerinden Aşiyan Müzesi’nde Tevfik Fikret’in ideallerini ve Edebiyat-ı Cedide yazarlarını anarken, Sabancı Müzesi’nde de çağdaş sanatın önemli isimlerinden Çinli sanatçı Ai Weiwei’n Türkiye’deki ilk sergisini gezeceğiz. Video ve fotoğraf çalışmalarının yanı sıra, malzeme olarak kulladığı porselen üzerinden sanat ve kültür tarihi eleştirisi yapan Weiwei, muhalif kimliği ile politika ve sanat arasında çizgiyi bulanıklaştıran bir sanatçı aydın.

Püfür püfür esen Boğaz’da çingene vapuru ile kısa bir vapur keyfi yapacağız. Programda biraz yürüyüş, biraz sanat ve tabii ki her zamanki gibi edebiyat var!Nihan Vural kimdir?
1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi üzerine eğitim aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce Okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye ve gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.
Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, geç dönem Osmanlı ve erken dönem Cumhuriyet mimarlığı, Bizans dönemi Konstantinopolis mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul’a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan “İstanbul, Yeniden” ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden güncel ama aynı zamanda zamansız yazılardan oluşan kişisel bloğu “İstanbul Travelogue” ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür.

03 Ekim,Salı, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Seminerli Antakya Gezisi
Buluşma saati 11:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


03 - 05 EKİM 2017 SALI PERŞEMBE
SEMİNERLİ ANTAKYA GEZİSİ
1001 İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi lideri :
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Katılım ücreti 770 TL (Dahil olan: 2 gece otel oda+kahvaltı, 2 akşam yemeği, yollara uygun sprinter minibüs, rehberlik, Antakya Kültür Mozaiği Semineri, Ören yeri girişleri, minik sürprizler)
Tek kişilik oda farkı 100 TL

Grup kişi sayısı max 2x16 (2 adet sprinter ile gezilecek)

Uçuşlar:

Gidiş 03 Ekim Salı
PEGASUS ile SAW'dan 09:40 uçuşu, Antakya'ya varış 11:30
THY ile İST ATATÜRK'ten 09:25 uçuşu, Antakya'ya varış 11:10

Dönüş 05 Ekim Perşembe
PEGASUS ile Antakya'dan 18:35 uçuşu, SAW'a varış 20:20
THY ile Antakya'dan 19:20 uçuşu, İST ATATÜRK'e varış 21:10

Transferler Pegasus'un Antakya'ya varış ve Antakya'dan gidişine göre yapılacak..

Gönlümüzdeki program:
1. Gün Antakya şehir içi yürüyerek
Adalı Konağı, Eski Antakya Cumhuriyeti Parlamentosu, Asi Nehri, Ulu Cami, Antakya Ortodoks Kilisesi, Valilik, Protestan Kilisesi, Kurtuluş Caddesi (Herod), Affan Kahvesi’nde "Haytalı" ve "süvari", Sinagog, Naim/Zeynep Sanat Atölyesi, Antakya Katolik Kilisesi, Uzun Çarşı (defne sabunu, nar ekşisi, zeytin yağı, kerebiç, kabak tatlısı, taş kadayıf, şalgam, meyan kökü şurubu..), Öğlen yemeği Pöç Kasabı ya da Kasap İhsan (kağıt kebabı, ayran), Çınaraltı Yusuf Usta’da Künefe, Habib-i Neccar Camii, Affan Sokakları, Çivili Çeşme, Gazi Evi, Barbara'nın Barış Evi, ipekçiler, Baklacı ve Humusçu, Uzun Çarşı'da serbest alışveriş vakti, akşam yemeği Anadolu Restoran (Antakya mezeleri, tepsi kebabı, özel tatlı)

2. Gün Musadağ - Titus - Samandağ
Musa Dağı'nda bir vadide dere kıyısında çay,, Batıayaz Köyü Surp Asvadzadzin Kilisesi, Yoğunoluk Kilise Camii, Hıdır Bey Köyü, Musa Ağacı, Vakıflı Ermeni Köyü: kilisesi, kooperatifi, Ermeni yemekleri, Çevlik Sahili'nde deniz molası (?), Seleukeia Pieria Harabeleri (?), Beşikli Mağarası, Titus Tüneli, Nusayriler (Arap Aleviler), Hz. Hızır Makamı, Samandağı, Aziz Simeon Manastırı, Harbiye/Dafne şelale, Akşam yemeği Harbiye'de Kule Restoran (Antakya mezeleri ve Harbiye usulü tavuk veya kebap)..

3. Gün
St Pierre Kilisesi, Charon Kabartması (?), Mozaik koleksiyonuyla meşhur Antakya Arkeoloji Müzesi, Öğlen Maho'nun Yeri ya da Kocayusuf'ta Belen tava, Amik Ovası, Belen Geçidi, İskenderun..

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak.... Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız.... Öpüyorum sevgiyle 🙂
Ahmet Faik Özbilge

01 Ekim,Pazar, 2017 Cem Cinol ile Tepebaşı Tünel Tomtom Çukurcuma
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi lideri CEM CİNOL 0532 6729927

Buluşma 10:30 Galatasaray Lisesi önü

Katılım ücreti 60 TL

Bilgi için Cem Cinol'u telefonla arayabilirsiniz.
Cem Cinol 05326729927

Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)


16. ve 18. yüzyıl arasında Avrupa devletleri büyükelçilikleri, Tünel ile Galatasaray arasında yer alan ve Sultanlar tarafından bağışlanan arazilerde kuruldular. 19. yüzyıl başlarında Fransızlar, Hollandalılar, İsveçliler, Ruslar, İtalyanlar ve İngilizler, büyükelçiliklerinin çevresinde Galata'dan bağımsız bir yaşam bölgesi oluşturmuşlardı.
Tünel ile Galatasaray arasında, Grand Rue de Pera'nın (İstiklal Cadesi'nin) iki yanında oluşan bu alan Stavrodromi (Dörtyol) diye anılıyordu.
Bölge 5 mahalleye ayrılmıştı; Dörtyol, Tomtom, Polonya, Asmalımescit ve Galatasaray.
Özellikle Galatasaray ile Asmalımescit arasında, Grand Rue de Pera'ya paralel olarak gelişen Aziziye Caddesi (şimdiki Meşrutiyet Caddesi), üzerinde sıralanan birbirinden değerli konutları, konakları, taş yapıları, otelleri, tiyatroları, parkları ve seyir terasları ile Cadde-i Kebir'in dışında, batılılaşan İstanbul'un çağdaş yüzü olmuştu.
Galatasaray'dan Tepebaşı ve Şişhane'ye doğru Batı bölgesi ile Tophane ve Galata'ya doğru Doğu bölgesi Pera'nın en önemli ve zengin yerleşim bölgelerine dönüşmüşlerdi.
Bir yanda Galata, diğer yanda Haliç - Pangaltı - Tatavla (Kurtuluş) ve Taksim - Şişli eksenlerine eklemlenmiş ama gerek zenginlik gerekse entelektüel yaşam nitelikleriyle, bu bölgelere adeta tepeden bakan ayrı bir İstanbul oluşmuştu.
Dörtyol denilen, İstiklal Caddesi'nin hemen kıyısındaki bu mağrur yeni istanbul, kentin yazgısına koşut, Beyoğlu'nun ışıltılı tiyatro, sinema, barlar, meyhaneler, lokantalar, randevu evleriyle şekillenmiş gece hayatının gölgesinde kalarak yaşamış ama, her zaman vakur ve üstten bakan, sesiz ve edalı duruşunu terketmemiştir.
Bu yeni rotayla, Dörtyolu oluşturan semtleri keşfederken, Pera ''Dörtleme''mizin (''Galata- Binaların Dili'' / ''Beyoğlu 60'lar, 70'ler'' / ''Galatasaray'dan Şişhane, Tomtom, Çukurcuma'ya'' ve ''Perşembe Pazarı Hanları- Karaköy - Salı Pazarı'') 3.sünü başlatıyorum.... 🤗

Galatasaray Postanesi, Sponeck Birahanesi, Meşrutiyet Caddesi, İngiltere Konsolosluğu, Bristol Otel, Londra Oteli, Deniz Palas, Pera Palas, Tepebaşı Bahçesi, Tepebaşı Tiyatrosu, Palazzo Donizetti, Corpi Sarayı, Tubini Konağı, Camondo Binaları, Yemenici Abdüllatif Sokak, Decugis Konağı, 6. Daire, Tünel Binaları, Nergis Sokak, Ensiz Sokak, Müeyyet Sokak, Jurnal Sokak, Şehbender Sokak, Sofyalı Sokak, İsveç Konsolosluğu, Hidivyal Palas, Hotel D'Angleterre, Karagözoğlu Binası, Lebon, Markiz, Stavrodromo,
Yemek molası....
Rusya Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, High School, Nur-u Ziya Sokak, Franz Listz, Fransız Sarayı, Marius Mişel Paşa’nın Evi, Postacılar, Tomtom Kaptan, Fransız Mahkemesi, Venedik Sarayı/İtalyan Elçiliği, İtalyan Lisesi, Gül Baba, Masumiyet Müzesi, Çukurcuma, Faik Paşa, Asri Turşucu, Ağa Hamamı, Yunanistan Konsolosluğu, Galile Galileo Lisesi, Galatasaray Hamamı, Zoğrafyon Lisesi, Çukur Meyhane ve Urban Café 'de akşamüstü veda kahvesi....
Cem Cinol

28 Eylül,Perşembe, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Kitap Sunumu: Peygamberden Sonra
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:.


Kitap Sunumu: Peygamberden Sonra / Lesley Hazleton
28 Eylül Perşembe

Kitabı Sunan AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Buluşma 19:00-22:00 Kızıltoprak TCDD Emeklileri Lokali (Kızıltoprak Tren İstasyonu yanı) (İçkili Lokanta)

Katılım 60 TL (Dahil olan: Sunum + meze tabağı + ana yemek + kuver + tip)

Sunum akşam yemeği esnasında gerçekleşecek.. Okuduğum kitabı, çıkarttığım notların da yardımıyla sizlere anlatırken, duygu ve düşüncelerimi de aktarmaya çalışacağım.. Her zaman olduğu gibi bilgi paylaşımına herkesin katılımı serbest, ben anlatacağım, birlikte konuşacağız.. Mümkünse kitabın okunması tavsiye olunur, okunamadıysa da en azından konuya bir göz atılmış olması, o zaman daha da zevkli oluyor :) Ama herhangi bir zorunluluk yok tabii, okumasanız da buyrun gelin lütfen.. Görüşmek dileğiyle, sevgiler....

24 Eylül,Pazar, 2017 Galata'da Yahudi Mirası
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


EMİ UYGUN ile
"GALATA'DA YAHUDİ MİRASI"
TIT Topkatours-1001istanbul

Gezi lideri EMİ UYGUN 0533 7485559

Buluşma saat 10:30 Galata Kulesi önü

Katılım ücreti 60 TL

Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810

Güzergah üzerinde:

Nordstern binası, Zülfaris, Voyvoda (Bankalar) Caddesi, Varlık vergisinden dolayı, II. Dünya Savaşı'nda Aşkale'ye sürülmüş Milaslı Gad Franco'nun binası.. Kamondo Merdivenleri.. Kart Çınar ve Eski Banka Sokağı'nda Cenevizlilerin yöneticisi "Podesta"nın binası ve Sen Piyer Han, Aşkenaz Terziler Sinagogu, Avusturya Aşkenaz Sinagogu, İngiliz Bahriye Hastanesi, 500. Yıl Vakfı Musevi Müzesi ve Neve Şalom Sefarad Sinagogu (Giriş 20 TL), Habib Gerez Cafesi'nde mola, Yahudi Yokuşu, İtalyan Sinagogu, D'Aronco Çeşmesi, eski Hamursuz Fırını.. Yemek Molası.. Eskiden Yahudilere ait olan bazı binalar, ressam ve şair Habib Gerez'in evi ve stüdyosu, Tünel Pasajı, Odakule eski Karlman Pasajı), Ben Gurion, Crespin....

24 Eylül,Pazar, 2017 Cibali Fener Balat
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Kadir Has Üniversitesi Unkapanı
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 50 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Güzergah üzerinde ve civarında:
Eski Tekel Cibali Sigara Fabrikası (Kadir Has Üniversitesi),Cibali Karakolu, Cibali Kapısı, Gül Camii (Aya Theodosia Kilisesi), Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Ayakapı Hamamı, Aya Nikola Kilisesi, Maraşlı Rum İlköğretim Okulu, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi, öğle yemeği molası ( Forno'da pide, lahmacunve hatta kayısılı sufle, Vodina'nın mantısı ve de elmalı turtası, fındık kabuğu ateşinde köfte), Mesnevihane, Moğolların Meryemi Kilisesi, Kırmızı Mektep, Fener Evleri, Kantemir Sarayı, Tevkii Cafer Merdivenleri, Tahta Minare Camii, Balat'ın Meşhur Fetih İşkembecisi, Ahrida Sinagogu, Balat Çarşısı/Çıfıt Çarşısı, Agora Meyhanesi, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii, Balat Evleri.

23 Eylül,Cumartesi, 2017 Emi Uygun ile Tarihi Su Yolları Gezisi
Buluşma saati 09:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma 09:00 Hacı Osman Metro İstasyonu Çıkışı

Katılım ücreti 70 TL (max 25 kişi, araç olduğundan gezi liderlerini arayıp önceden ücreti yatırmak gerekiyor)

İletişim Emi Uygun : 0533 748 55 59

Kesin kayıt için lütfen formu doldurunuz http://1001istanbul.com/event/?event=1765190173798308

Gönlümüzdeki güzergah:
Sultan Mahmut Kemeri, Bahçeköy Kemeri, Topuzlu Bent, Sultan Mahmud Bendi, Valide Bent, Kirazlı Bent, Çifte Havuz(lar), Büyük Bent, Paşa Kemeri, Kırık (Kovuk/Eğri) Kemer, Kemerburgaz Köyü (Mola) Kurt Kemeri ve Havuzu, Ayvad Kemeri, Ayvad Havuzu, Ayvad Bendi, Uzun Kemer, Başhavuz, Mağlova Kemeri.

Roma, Bizans, Osmanlı su hatları üzerinde bulunan kartpostal tadında mekânlar. Kırkçeşme ve Taksim Su Yolları’na arazide tanıklık edeceğiniz, göreni şaşkınlığa ve takdire sürükleyen mühendislik sistemi. Bize rağmen, dünyanın en uzun süredir kesintisiz çalışan ve en uzun suyollarından biri. Malkoçoğlu, Kara Murat film sahnelerinin içine girecek, güzeller güzeli prensesi atınızın terkisine atabilir misiniz bilemeyiz ama Cüneyt Arkın’la birlikte kötü Bizans askerlerine yumruk sallayacaksınız!!!
Köy lokantasının yemeklerine, kahvehanesinin çaylarına (ve kahvesine) tatlıcısının tulumbalarına, yoğurtçusunun manda kaymağına da şaşırmayın. Alın yiyin ya da evinize götürün.

22 Eylül,Cuma, 2017 Dolmuştur Cem Cinol ile Mutfak Dili'nde 60'lar 70'ler
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


MUTFAK DİLİ'NDE 60'LAR 70'LER GALATA PERA
22 EYLÜL CUMA AKŞAMI

Anlatan: CEM CİNOL 0532 6729927

Başlangış 19:00'dan itibaren Karaköy "Mutfak Dili" Lokantası'nda

Katılım ücreti 80 TL ( Cem Cinol'un anlatımı eşliğinde Hayguhi Dallaryan'ın hazırladığı menü: Topik, Ermeni usulü dolma, ara sıcak, ana yemek ve tatlı) Katılımcılar kendi içeceklerini getirebiliyorlar.. Meydan'da TEKEL Bayii var....

20 Eylül,Çarşamba, 2017 Sunum: Egemen Demircioğlu ile Sultan Sofraları
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:.


SUNUM: "SULTAN SOFRALARI-STEFANOS YERASİMOS"

Kitabı Sunan: EGEMEN DEMİRCİOĞLU 0535 6374821

Buluşma 19:00 Çiftehavuzlar Sahili (Göztepe) (Büyük Kulüp'ün sahil tarafında çimlerde)

Sunumu rahatça izlemek için bir rejisör koltuğuyla gelmeniz tavsiye olunur.. Herkes yiyeceğini, içeceğini kendisi getiriyor.. Arzu edenler kitaptaki tariflerden yaptıkları yemeklerle geceye daha da bir renk katabiliyor :)

Katılım ücreti 30 TL

“Sultan Sofraları: 15. ve 16. Yüzyılda Osmanlı Saray Mutfağı” Stefanos Yerasimos

Fatih’ten Süleyman’a padişahlar acaba ne yiyor ne yediriyorlardı?
Rahmetli hocamızdan çok güzel bilgiler ve, asıl önemlisi, yemek tarifleri!
Bazısı çok şaşırtıyor, bazısı çok tanıdık… ama her durumda kesinlikle denemeye değer tarifler.
Tam uygulamakla hafifletilmiş versiyonu uygulamak cesaretinize kalmış!"

17 Eylül,Pazar, 2017 Hüseyin Avni ile Büyükada-Prinkipo
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


BÜYÜKADA-PRİNKİPO
09:30 Bostancı- Büyükada Mavi Marmara.
08:30 Eminönü-Büyükada Şehir Hatları.
08:50 Kadıköy Büyükada Şehir Hatları.
Buluşma: saat 10:00 Büyükada Tarihi İskele.
Anlatan Hüseyin Avni
Katılım ücreti 50 TL
Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810

Gönlümüzdeki Program:
İskele ve Çevresi, Saat Kulesi, Panagia Meryem Kilisesi, Aziz Dimitrios Kilisesi, Balıkçılar, San Pasifiko Katolik Kilisesi, Vatikan Büyükelçiliği Köşkü, Surp Asdvadzadzin Ermeni Katolik Kilisesi, öğle yemeği molası, Tarihi Merkez Eczanesi, Hesed Le Avram Sinagogu, Hamidiye Camii,
Troçki Evi, İsa Tepesi, Hagios Sathiros Christou Manastırı, Rum Yetimhanesi, Troçki'nin konakladığı evler, Büyükada'nın muhteşem evleri, köşkleri, yalıları, büyüleyici hikayeleri, Anadolu Kulübü, Splendid Oteli, Akasya Oteli.

16 Eylül,Cumartesi, 2017 Cem Cinol ile Pera Beyoğlu,60'lar 70'ler : Bir değişimin Öyküsü
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Turizm camiasının en renkli simalarından CEM CİNOL ile Beyoğlu'nda 60'ları 70'leri geziyoruz; mekanlar, kişiler, anılar, duygular, yaşanmış olaylar, kimine göre yakın, kimine göre uzak tarihimizde nostaljik bir zaman yolculuğu.....
(Cem Cinol 0532 6729927)

Buluşma 10:30 Cumhuriyet Anıtı'nın yanında

Katılım ücreti 50 TL
TIT Topkatours-1001istanbul
Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654


Cem Cinol'dan :
Beyoğlu Belediyesi içindeki yapıların geçmişten günümüze dek bölgeleriyle birlikte, sosyo-politik, mimari ve kültürel değişimini görünür kılan interaktif bir bellek yaratma projesidir, uygulamaya çalıştığımız. Tarihin, muktedirlerce yazılan bir yanılsama olmasının karşısında, bireysel anılarımızdan ve yaşanmışlıklarımızdan yola çıkarak alternatif bir Beyoğlu tarihi yazımı oluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız, büyük tarih yazınları kadar öznel ancak görece daha "tarafsız" olan bireysel anılardan oluşan bir çeşit kollektif kentsel hafıza oluşturmak.

"Taksim'den Galatasaray'a, ardından Tünel'e kadar uzanan Cadde-i Kebir veya İstiklal Caddesi denen o büyük caddenin çevresini donatan bir sokaklar ve binalar yumağıdır bizim Beyoğlu dediğimiz mahalle. Aslında çok daha geniş bir alana yayılmış mahalleler topluluğuyla, Paris’te “Six-eme arrondıssement” (6. Bölge) diye bilinen Belediye biriminin kentin en mamur bölgesi olmasına öykünerek, özel olarak adlandırılmış olan, İstanbul'un meşhur 6. Belediyesidir Beyoğlu.

Neler vardan çok, neler yoktur demek en doğrusu olacak Beyoğlu için. Döneminin en varlıklı ailelerinin, sanatçılarının, başta Levantenler olmak üzere, Rum, Ermeni, İtalyan, Fransız, İngiliz, Alman, Rus, Macar, kısacası tam deyimiyle otuz iki milletin iç içe yaşadığı bir ayrı dünyadır Beyoğlu.

Konutları, otelleri, pasajları, lokantaları, barları, gece kulüpleri, tiyatroları, sinemaları, café chantant'ları, pastaneleri, mağazaları, genel evleri, kiliseleri ve okullarıyla çılgın bir ressamla, dahi bir müzisyenin, yüz elli yılda, el ele yarattıkları müthiş bir senfonik cennet - cehennem tablosudur Beyoğlu.

Salah Birsel dostumun dediği gibi 'ah Beyoğlu, vah Beyoğlu! Yandı bitti kül oldu'.

Geçmişte belki de dünyanın en zengin ve renkli yaşam alanı Beyoğlu bugün, bir açık hava mimarlık müzesi oluşturabilecek yapılarının, hoyrat ellerde, geri dönülemez bir biçimde tahrip edildiği, tiyatro ve sinema salonlarının, kitapçılarının kapandığı, lokanta ve barlarının tatlıcı, kebapçı ve lokumcuya dönüştüğü, kente dair bireysel ve kolektif belleğimizin silinmek istendiği, Arapça tabelaların duvarları istila ettiği, parfüm rüzgarları yerine ter kokularının estiği, kötünün iyiyi kovduğu ama her şeye rağmen 'la noblesse oblige' diyerek ayakta kalmaya, son bir umut ve çabayla geçmişine tutunmaya çalışan bir alaca karanlık kuşağının öykü kahramanına dönüştü.

Bizden önceki kuşaklardan dinlediklerimize, kıyısından köşesinden de olsa, ulaşabildik biz. Beyoğlu'nun müthiş serüveninin güzel ve aydınlık bir bölümüne tanıklık ettik.

60'lı 70'li yıllarda tiyatrosundan sinemasına, lokantasından barına, pavyonundan randevu evine, kitapçısından pastanesine, mağazalarından terzilerine dek uzun soluklu sarhoşluğunu tadabildik Beyoğlu'nun.

Sanırım artık bize kalan, gördüklerimizi, tattıklarımızı, kokladıklarımızı, kısacası yaşadıklarımızı bir Beyoğlu öyküsü olarak derleyip, bizim kuşağımıza anımsatmak ve gelecek kuşakların toplumsal belleğine bir kayıt düşmeye çalışmak olacak.

Beyoğlu'nda 55 yıl geçirmiş, en kalantor mekanlardan en izbe aralıklara dek yuvarlanmış, gündüzünü, gecesini ayrı yaşamış biri olarak ebedi sevgilime minnet borcumu ödemek zorundayım çünkü....

Afrika Pasajı, Anadolu Pasajı, Rumeli Pasajı, Anabala Pasajı, Atlas Pasajı, Avrupa Pasajı, Aznavur Pasajı, Cercle D’Orient, Crespin Pasajı, Çiçek Pasajı; Alkazar, Atlas, Elhamra, Emek, Fitaş, Dünya, Lale, Lüks, Rüya, Alkazar, Saray, Ses, Sinepop, Yeni Melek, Venüs sinemaları, Sinema-Tek; Elhamra, Karaca, Dormen, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Gen-Ar, Ses, Arena, Dostlar, Devekuşu Kabare, Ast, Dram Tiyatrosu, Küçük Sahne, Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi; Kulis bar, Papirus, Club 12, Günay, Club Kennedy, Londra Bar, Şanzelize, Hisar pavyon, Kazablanka; Maksim, Taksim Belediye gazinosu; AKM, Ankara Pazarı, Osmanlı Bankası; Atlantik Büfe, Pam Pam, Papağan ve Ye-Ye Kuruyemişcileri, Pasifik, Burç ve BAB Kafeteriya, Kristal, Şey, Levent Büfe; Karaköy ve Saray Muhallebicileri; Doğu ve Lale İşkembecileri; Hacı Bekir, Üç Yıldız, İnci, Konak, Tilla, Lebon, Markiz, Baylan ve Nisuaz Pastaneleri, Café Boulevard; Hasan Ecza Deposu, Rebul Eczanesi; Hacı Salih ,Hacı Baba, Abdullah, Degüstasyon, Fisher ve Rejans Lokantaları, Bursa Kebapçısı; Krepen, Entelektüel Cavit, Sev-İç; Kara Kedi, Yılmaz, Lale ve Odeon Plakçıları, Artist ve Figüran Kahveleri, Genel Evler ve Randevu Evleri, Travesti Kulüpleri, Pavyonlar ve Barlar; Lion, Bon Marché, Mayer, Lazzaro Franco, Edip, Mudo, Sylvio ve Vakko Mağazaları; Japon Mağazası, Rekor, İpeker ve İlya Gülerşen Kumaş Mağazaları; Havai Lostra, Faik Baba Lostra, Foto Gör-Çek ve Foto Süreyya; Tanca, Zoto, Şeref, Goya, Gutan, Karakaş, Mahmut Kundura; Şefket Vuraldı Baba ve Kuaför Vili; Binalar, aileler, insanlar....

Tüm bu saydıklarım belleğimde yer etmiş, anılarımda hala taptaze duran, her birinin yaşanmış bir çok öyküsü olan isimler. Beyoğlu'ndan artık geriye ne kaldıysa!..."

15 Eylül,Cuma, 2017 Nihan Vural İle Yunanistan’a Eylül Kaçamaği: Midilli
Buluşma saati 14:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


YUNANİSTAN’A EYLÜL KAÇAMAĞI: MİDİLLİ
Yaz henüz bitmedi!
Çanakkale ve Ayvalık manzaramızın değişmez bir parçası olan Midilli adasının kuzeyini 3 günlük bir hafta sonu turu ile keşfetmek için Eylül en ideal zaman. 11 milyon zeytin ağacı ile yeşil yeşil ışıldayan Midilli’yi hep Sappho ve uzo ile anarız. Oysa, zengin florası, faunası ve mutfağı ile her mevsim misafirlerine sunacak birşeyleri vardır adanın. Yazın son demlerinde biraz Osmanlı mirası, bolca Ege denizi ve güneşi, uzo ve mezeli sofralar adanın en güzel kızı, Molyvos kasabasında bizi bekler!

15-16-17 EYLÜL KUZEY MİDİLLİ
GEZİ LİDERİ: NİHAN VURAL
TEL: 0536 474 1471 (Whatsapp’ten iletişime geçiniz.)

ÖNEMLİ NOTLAR:
* Schengen vizesi almanız ya da yeşil pasaport sahibi olmanız gereklidir. Pasaportunda KKTC damgası olanlar Yunanistan’a giremezler.
* 2 gece 3 günlük Kuzey Midilli turu ücreti: 250 Euro (Single oda farkı 20 eurodur... Kesin kayıt için 28 Ağustos'a kadar kapora yatırmanız gerekiyor..)
* Gerekli durumlarda program akışında değişiklik söz konusu olabilir.
* Ulaşım: Jalem Tur AYVALIK-MYTHİLİNİ ve PETRA-AYVALIK katamaranı ile seyahat edilecektir. Gidiş dönüş aynı gümrük kapısından olmayacaktır. Bilet alırken dikkat ediniz.


Tur fiyatına dahil olanlar:
* Adada ulaşım
* Türkçe rehberlik
* Otelde 2 gece konaklama
* Cuma öğle ve akşam yemeği
* Cumartesi sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri
* Pazar günü sabah kahvaltısı ve öğle yemeği
* Öğle ve akşam yemeklerinde bir kadeh ouzo ya da dengi içecek

Tur fiyatına dahil olmayanlar:
* Cuma günü kahvaltı
* Yurtdışı çıkış harcı
* Vize ücreti
* Ayvalık- Midilli gidiş dönüş katamaran biletleri
* Kişisel harcamalar

Kuzey Midilli Tur Programı (15-16-17 Eylül)
1. gün:
9:00’da Jalem Tur katamaranı ile adanın merkezi Mytilini’ye hareket. Sahilde kahve molası ve çarşıda alışveriş. Osmanlı mirası Yeni Camii, kale ve Anadolu anıtını (dışardan) gördükten sonra sahil kasabası Panagiouda’da öğle yemeği. Manzaralı sahil yolundan kuzeye doğru yola çıkış. Mandamados’ta kahve ve lokma molası. Seramik dükkanlarını ve Taksiyarhis kilisesini ziyaret. Molyvos’a varış. Otele yerleşme. Akşam yemeğine kadar serbest zaman. Limanda bir balık lokantasında akşam yemeği.

2. gün:
Sabah kahvaltı sonrası kaplıcaları ile meşhur Efthalou’ya gidiş. Çanakkale manzaralı kumsalda deniz banyosu. İsteyenler için sıcak kaplıca seçeneği. Aziz Kozmas ve Damian şapelini ziyaret ve yanı başındaki lokantada öğle yemeği. Yemek sonrası Skala Sykaminias’da adanın en ünlü kilisesi Panagia Gorgona'yı (Deniz kızı Meryem) ziyaret ve tasarım dükkanlarında alışveriş. Ünlü yazar Stratis Myrivilis’in doğum yeri olan, dokusu hala bozulmamış bir dağ kasabası Sykaminia’yı ziyaret ve kasabada kahve molası. Molyvos’a dönüş. Akşam yemeğine kadar serbest zaman. Akşam Yunan gecesi. (eğer o tarihte hala Yunan gecesi düzenlenmeye devam ediyorsa)

3. gün:
Sabah Molyvos’ta deniz keyfi. Öğle yemeği için Petra’ya gidiş. Kumsaldaki bir balık lokantasında öğle yemeği. Osmanlı döneminden kalma müzeye dönüştürülmüş Vareltzidaina Konağı’nı ve Petra’ya ismini veren devasa bir kaya üzerine inşa edilmiş Panagia Glykofilousa kilisesini ziyaret. Dönüş yolu öncesi Türk çayını özleyenler için çay keyfi. Jalem Tur’un 18:00 katamaranı ile Ayvalık’a dönüş.

14 Eylül,Perşembe, 2017 Haliç'in Meyhaneleri; Sır Mekanları
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


HALİÇ'İN MEYHANELERİ SIR MEKANLARI
TIT Topkatours-1001istanbul

Anlatan Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26

Buluşma 10:00 Karaköy İskelesi çıkışı

Katılım ücreti 50 TL

Katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=190380854813654

Gönlümüzdeki program :
Gezimize kısa bir Karaköy turu atarak başlıyoruz.. Yeraltı Camii, Fransız Geçidi, Rus Çatı Kiliseleri, Türk Ortodoks Patrikhanesi, (arada minik bir sürpriz), Heykelli Ziraat Bankası'nı gördükten sonra, 11:45 vapuruna binip Sütlüce'ye geçiyoruz.
Sadrazam Mahmut'ta uykuluğun ve tereyağda işkembenin tadına bakıp Hasköy yürüyüşümüzü yapıyoruz.. 14:10 vapuruyla Hasköy'den Ayvansaray'a geçiyoruz..
Aralarda eski meyhaneler nasıldı, neler yenilir içilirdi, adetler, raconlar, jargonlar ne şekildeydi, bunları da konuşuyoruz.. Ayvansaray'dan Balat'a dek surların ve bazı ilginç yapıların yanından geçip Sahil Meyhanesi'nde soğan dolmasını teftiş ediyoruz.
Akabinde Balat'ın tarihi yapıları, sanat atölyeleri ve eskici dükkanlarıyla dolu sokaklarını arşınlayıp, Agora Meyhanesi'ne de bir selam çakıp Vodina Caddesi'ndeki Hüseyin'in Yeri'ne dalıyoruz. Sarımsaklı Arnavut ciğeri ve Karadeniz usulü tereyağında ıspanaklı yumurta nasıl bu kadar lezzetli olurmuş yerinde müşahede edip tekrar yola koyuluyoruz..
Sefaradlara dair bir kaç noktaya göz atıp arzu edenlerle Fetih İşkembe Salonu'nda nefis şirden-damardanımızı bile içiyoruz.. Ardından, Cumbalı Serhat'ın yerinde kahve molamızı verip biraz açılıyoruz derken, hoop bir otobüse atlayıp Küçükpazar'ın yolunu tutuyoruz..
Orda da bizi henüz eski dokusunu ve ruhunu kaybetmemiş bir sokakta, İstanbul'un salaş ve sevimli bir mekanı bekliyor: Aslında gizli bir koltuk meyhanesi olan Köfteci Ali'nin köftesi, piyazı, böbreği, koç yumurtası, güler yüzü, kalenderliği..! - Peki yanında ne içicez? - Hallederiz abi! diyen bir şef :)
E artık burdan sonra dağılabilir veyahut burada kalıp da dağılabiliriz :)

12 Eylül,Salı, 2017 Hüseyin Avni ile Sulukule'den Lonca'ya
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Gezi Lideri HÜSEYİN AVNİ 0532 425 0426
Buluşma Yeri Mihrimah Sultan Camii, saat 10:00'da
Katılık formu: http://1001istanbul.com/event/
(katılım formunu doldurmanızı rica ederiz)
Katılım Bedeli 50 TL
Gönlümüzdeki Program:
Edirnekapı (Harissius Kapısı), Mihrimah Sultan Camii, Aya Dimitri(Sarmaşık) Kilisesi, Sarmaşık Sokak, Neslişah Sultan Camii,
dünü ve bugünü İle Sulukule, Pempton Kapısı (Sulukule Kapısı), Aya Yorgi Kilisesi, Aetius Sarnıcı (Karagümrük Stadı), Surlar, Tekfur Sarayı, Kuş Pazarı, Adile Şah Kadın Hatice Sultan Camii, Kasturya Sinagogu (günümüzde otopark), öğle yemeği molası (arzu edenler için odun ateşinde pide), İştipol Sinagogu, sion yıldızlı ahşap evler Eğrikapı, Kırkçeşme Maksemi, Cellat Mezarlığı, Panaya Suda Kilisesi, Mimar Mustafa Ağa Çeşmesi, İvaz Efendi Camii, Anemas Zindanı, Hançerli Hamamı, Emir Buhari Tekkesi, Aşki Molla Tepesi (muhteşem manzara eşliğinde çay molası), Panaya Blakherna Kilisesi, falcıları ve müzisyenleri ile ünlü Lonca Mahallesi.

10 Eylül,Pazar, 2017 Cibali Fener Balat
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Kadir Has Üniversitesi Unkapanı
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 50 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Güzergah üzerinde ve civarında:
Eski Tekel Cibali Sigara Fabrikası (Kadir Has Üniversitesi),Cibali Karakolu, Cibali Kapısı, Gül Camii (Aya Theodosia Kilisesi), Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Ayakapı Hamamı, Aya Nikola Kilisesi, Maraşlı Rum İlköğretim Okulu, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi, öğle yemeği molası ( Forno'da pide, lahmacunve hatta kayısılı sufle, Vodina'nın mantısı ve de elmalı turtası, fındık kabuğu ateşinde köfte), Mesnevihane, Moğolların Meryemi Kilisesi, Kırmızı Mektep, Fener Evleri, Kantemir Sarayı, Tevkii Cafer Merdivenleri, Tahta Minare Camii, Balat'ın Meşhur Fetih İşkembecisi, Ahrida Sinagogu, Balat Çarşısı/Çıfıt Çarşısı, Agora Meyhanesi, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii, Balat Evleri.

10 Eylül,Pazar, 2017 Doldu Ahmet Faik Özbilge ile Kuzguncuk Çengelköy Kandilli
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Gezi Dolmuştur..
1001 İSTANBUL - TİT TOPKATOURS

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Kesin kayıt için muhakkak Ahmet Faik Özbilge'ye mesaj atmak ya da aramak gerekiyor!! Araç kullanıldığından ödemesi önden yapılacak..!

Kayıt formu : http://1001istanbul.com/event/?event=1869366860050978

Buluşma 09:30 Kadıköy'den araçla, isteyen 10:00'da Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi önüne de (Eski İETT Otobüs Garaji) gelebilir..

Gezi ücreti 70 TL (araçlı)

Gönlümüzdeki program:

Eski İETT Otobüs Garajı önünden başlayıp, Bağlarbaşı'ndaki Ermeni ve Rum Ortodoks Kiliseleri'ne gidiyoruz, Romanların Selamsız Semti, Fransız Okulu, Çinili Karakolu, semtin günümüze ulaşan köşkleri de uğrak noktalarımız..
Ardından aracımızla Kuzguncuk'u baştanbaşa geçen İcadiye Caddesi'ne iniyoruz. Çok kültürlü Kuzguncuk'ta cami, kilise ve sinagogları birarada görüyoruz. Ayrıca, Perihan Abla Sokağı, İlya'nın Bostanı, cafeler, sanat galerileri, semtin eski taş ve ahşap evleri, dokusu ve hikayeleri....
Öğle yemeği ve çay/kahve molamızın ardından aracımızla Çengelköy'e geçiyoruz. Yol yapımı esnasında bir kısmı çaprazlamasına kesilmiş olan Aya Yorgi Kilisesi'ne uğruyoruz. Ordan Bostancıbaşı Abdullah Ağa Yalısı'na doğru yürüyüp Tarihi Çınaraltı Kahvesi'nde mola veriyoruz. İsteyenler meşhur Çengelköy Börekçisi ya da Kokoreççisi'ne uğrayabilirler..
Artık sıra Kandilli'de.. Önce Adile Sultan Sarayı'na gidip hem Boğaz'ın muazzam manzarasını tepeden seyretme şansını buluyor, hem de eskiden Kandilli Kız Lisesi'nin bulunduğu binayı geziyoruz.. Son olarak da, aracımızla Kandilli'nin dik yokuşlarından birini tırmanıp Rum Metamorfosis Kilisesi'ni ziyaret ediyoruz.....

Not: Bu gezimizde binaların bir kısmına giremeyebiliyoruz, kiliselere izinleri almak için başvurularımızı yaptık, ancak buna rağmen kesin bir şey söylemek mumkün değil..

09 Eylül,Cumartesi, 2017 Cem Cinol ile Galata, Binaların Dili Olsa
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


CEM CİNOL ile GALATA :
"BİNALARIN DİLİ OLSA"
Cem Cinol Galata'yı binaların dilinden aktarırken, Pera'nın sürprizlerle dolu serüveni gözlerimizin önünden bir film şeridi gibi geçip gidiveriyor...
1001istanbul-TIT Topkatours

Buluşma 10:30 Karaköy Meydanı Murat Muhallebicisi

Kesin katılım icin formu doldurunuz :

Anlatan CEM CİNOL 0532 6729927

Katılım ücreti 50 TL

Cem Cinol'dan:
"19. Yüzyıl yazarlarından İstanbullu Hagop Baronyan şöyle diyor: ''Galata'nın sınırları güneyde yankesiciler, batıda sarhoşlar, kuzeyinde katiller ve doğuda şarkıcı kızlardır'' ve ekliyor: ''Paranın ve çılgınlığın sınırı yoktu''...

Evet, belki parada ve çılgınlıkta sınır yoktur ama 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu paranın sınırına gelmiştir. Saray 1854 yılında ilk kez dışarıdan borç almak zorunda kalır. ''Galata bankerleri'' devlete borç vererek, alınan borçlara aracılık ederek, vergilerin toplanmasından, madeni para ihracına kadar, türlü yollarla, hazinenin açıklarını kapatmada Osmanlı hükümetine yardımcı olur ve giderek zenginleşirler. Bankalar ve finans kuruluşları, bu tarihlerde, liman civarında Galata'nın güney bölgesinde yoğunlaşmaya başlarlar. Paranın etrafında billurlaşan bir bankacılık ve finans merkezine dönüşen Galata'da Voyvoda Caddesi (sonraki adıyla Bankerler Caddesi) finans dünyasının kalbi olarak sivrilir. Bankerlerin çevresinde de yeni bir yaşam biçimi doğmaktadır. Zenginlik, Batı tarzı bir modernite getirmiştir. Galata ve çevresinde, bankaların ve banker ailelerinin yerleştiği birbirinden görkemli ve güzel mimari yapılar yükselmeğe başlar. Her mimari yapı, estetiği ve barındırdığı yaşamlarla türlü öykülerin kahramanlarına dönüşerek, zamanla, kent belleğine silinmeyecek bir biçimde yerleşir.
Binalar salt mimari yapılar olmaktan öte varlıkları üzerinden bir devrin tüm özelliklerini okuyabilmemizi sağlayan canlı organizmalardır. Binaların dilini okuyabilenler, bir kentin yaşam serüvenine yelken açarlar. Çok keyifli yolculuklara aralanan kapıların ardında, çeşitli dönemlerin türlü anıları canlanmaya, ete kemiğe bürünmeye başlar....

Cem Cinol

09 Eylül,Cumartesi, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Dehlizlerdeki Bizans Sarayı
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


"DEHLİZLERDEKİ BİZANS SARAYI"
1001istanbul - TIT Topkatours
09 Eylül Cumartesi

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Başlangıç: 10:00 Çemberlitaş Sütunu'nun yanı

Katılım ücreti 50 TL

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz :http://1001istanbul.com/event/?event=1971535473059440

Güzargah üzerinde ve civarında:
"...Konstantin Sütunu, Theodosius Sarnıcı ve Philoksenes Sarayı’na ait olduğu düşünülen kalıntıları görüp Binbirdirek Sarnıcı’na giriyoruz, (giriş ücreti 5 TL). Ardından Antiochos Sarayı ve Hagia Euphemia Kilisesi kalıntıları… Artık Hipodrom’dayız, anıtsal kapısı Carceres'i gözümüzde canlandırıp hemen yakınında Mese’nin sona erdiği Milion Sütunu ve Augustaion Meydanı'na geciyoruz... Four Seasons Oteli'nin yükseldiği Arkeolojik Park’ın önünden Aya İrini Kilisesi ve Sampson Hastanesi'ne (ya da Patrik Sarayı) doğru ilerliyoruz. Yeraltındaki Maugnaure Sarayı kalıntılarına iniyoruz.. Çay ve simit molasının ardından, Ernst Mamboury'nin keşfettiği saray koridorlarına ve eski bir Bizans kilisesinin yine yeraltındaki ayazmasına uğruyoruz. Ordan ver elini Büyük Saray Mozaikleri Müzesi (giriş 10 TL).. Çıkışta rengârenk Arasta Çarşısı! Artık bir yemeği hak ettik :)
Öğleden sonra, Akbıyık Camii yakınlarında, evlerin arasına sıkışmış Nikephoros Phocas duvarını ve Daphne Sarayı’nın altını çeviren teras kalıntılarını görmeye gidiyoruz. Sonrasında da, Pharos ve Kutsal Saray denen bölümün yegane ayakta kalan yapısı Boukoleon Sarayı… Sokak aralarından Aziz Sergios ve Bakkhos Kilisesi ya da şimdiki adıyla Küçük Ayasofya Camii'ne iniyoruz. Çıkar çıkmaz Çardaklı Hamamı ve duvarına yaslanmış Rüştem Paşa Çeşmesi. Şimdi yönümüz, Hipodrom’un üzerine oturduğu devasa Sphendona ve hemen yakınındaki V. yüzyıla tarihlenen Nakilbent Sarnıcı. Artık tekrar Hipodrom’a çıkabiliriz, karşımızda Mısır’daki Karnak Tapınağı’ndan getirilen Theodosius Obeliski, bir zamanlar Delphoi'deki Apollon Tapınağı Kutsal alanında duran Yılanlı Sütun, XIII. yüzyılda Haçlıların yağmaladığı Konstantin Porphyrogennetos Sütunu.. Vee Hipodrom'dan kalan son koltuk!! "

09 Eylül,Cumartesi, 2017 Hüseyin Avni ile Mudanya-Tirilye
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


29 Temmuz CUMARTESİ "MUDANYA TİRİLYE"
(Kontenjan 20 kişi)
TIT TOPKATOURS
Gezi lideri Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26
Katılım linki :http://1001istanbul.com/event/?event=1009040939171477
(Linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Katılım ücreti 70 TL (Kesin kayıt için önceden yatırmak gerekiyor)
Ulaşım IDO deniz otobüsüyle
09:30 Beşiktaş'tan
09:50 Kadıköy'den
10:10 Yenikapı'dan
11.50 Mudanya'ya varış.
Gönlümüzdeki Program:
Mudanya İdo iskelesinden şehir merkezine dolmuş yapan minibüslerle gidiyoruz (5-10 dakika mesafe) ve gün içerisinde Trilye'ye gidiş-dönüş için de aynı şekilde minibüslerden faydalanıyoruz. Şehir merkezinde tarihi Tren Garı binasından (günümüzde Montania Otel) başlayarak deniz kenarından tarihin izlerini sürerek hoş bir yürüyüş yapıyoruz: Eski Mudanya Ortodoks Kilisesi (Uğur Mumcu Kültür Merkezi), Mütareke Evi Müzesi, Mudanya Rum Evleri, Tahir Paşa Konağı, Tahir Ağa Hamamı. Öğle yemeği için Mudanya'nın Meşhur Cağ Dönercisi Ulaş Usta'yı hararetle öneriyoruz (ayrıca nefis düğün çorbası ve cantık). Öğle yemeğinden sonra minibüslerle 15-20 dakikalık bir deniz kıyısı yolculuğundan sonra eski bir Rum köyü olan Trilye'ye geliyoruz. Burada da küçük bir yürüyüşle köyün en yüksek noktasındaki Çamlı Kahve'ye geliyoruz, eşsiz bir manzara eşliğinde, püfür, püfür bir çay, kahve molası veriyoruz (üşüme garantili :)). Trilye'deki gezi duraklarımız ise şunlar: Eski Trilye Evleri, Kemerli Kilise (Panagia Pantobasilissa), Hagios İoannes Rum Kilisesi (Dündar Evi-Satılık Kilise), Taş Mektep, Fatih Camii (Hagios Stephanos Kilisesi), Tabut Ev, Osmanlı Hamamı,Aziz Vasili Kilisesi (günümüzde düğün salonu). En son köyün sahiline iniyoruz, yan yana balık lokantalarının ve yerel ürünlerin satıldığı bir pazarın bulunduğu meydanda alışveriş ve Trilye Balık Lokantaları'nda akşam yemeği için boş zaman veriyoruz. Trilye'den en geç saat 20:00 minibüsleriyle Mudanya'ya hareket ediyoruz. İstanbul'a saat 21:00 deki deniz otobüsüyle dönüyoruz. Saat 22:50'de Yenikapı'ya, 23:00 te Kadıköy'e, 23:20 de ise Beşiktaş'a varıyoruz.....
Mütareke Evi Müzesi giriş fiyatı 5 TL dir.
Fiyata rehberlik ve 15 kişiyi aşan gruplarda kulaklık hizmeti dahildir, geri kalan tüm harcamalar katılımcılara aittir.

08 Eylül,Cuma, 2017 Hüseyin Avni ile Kınalı-Burgaz Seferi
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma yeri Kınalıada Vapur İskelesi saat 10:00
Ulaşım:
09:15 Bostancı-Kınalı Motoru(Mavi Marmara)
09:00 Eminönü-Kınalı Vapuru (Şehir Hatları)
09:20 Kadıköy-Kınalı Vapuru (Şehir Hatları)
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 50 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Gönlümüzdeki Program
Kınalıada (Proti): 10:00 Vapur İskelesi çıkışında buluşma, Sirakyan Evleri, Kınalıada Camii, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Panaya Rum Ortodoks Kilisesi, Hristos Manastırı (Romen Diyojen’in vefat ettiği…), Alsancak Sahili…
Kınalıada-Burgazada Motoru
Burgazada(Antigoni): Sait Faik Müzesi, Aya Yani Kilisesi,öğle yemeği molası, arzu edenler için Barba Yani’de öğle yemeği (marine balıklar, midye salma, lakerda, ızgara ahtapot/kalamar, deniz börülcesi ve daha neler….), Burgazada Camii, Aya Yorgi Garipi Kilisesi ve Manastırı. Ve gezinin sonu, yürüyerek iskeleye dönüş!
Not : Bazı binalara girmek mümkün olmayabilir. Arzu edenler, Aya Garipi’den dönmek yerine 25-30 dakikalık (2 km) bir yürüyüşle Kalpazankaya’ya gidip akşamı (belki güneş batışı) orada edebilirler.

07 Eylül,Perşembe, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Kitabelerin İzinde Sirkeci Divanyolu
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


KİTABELERİN İZİNDE SİRKECİ'DEN DİVANYOLU'NA
1001istanbul-TIT Topkatours
07 Eylül Perşembe

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Buluşma 10:00 Eminönü Nimet Abla Piyango Bayii

Gezi ücreti 50 TL

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz:

Gönlümüzdeki program:

Arpacılar Camii, Hidayet Camii, Melek Girmez Sokağı, Valide Sultan Çeşmesi, İstanbul Ticaret Borsası, Hacı Bekir, I. Abdülhamid Türbesi, IV. Vakıf Han, Büyük Postane, Vlora Han, Hoca Paşa, Ebussuud Caddesi, Sur-ı Sultani, Bab-ı Ali, Askeri Rüşdiye, Gülhane Parkı Çeşmeleri, Alay Köşkü, Sarnıç, Çay ve yemek molası, Zeynep Sultan Camii, I. Abdülhamid Sebili, Khalkoprateia, Cafer Ağa Medresesi, Soğukçeşme Sokak, Ayasofya Kapıları, Bab-ı Hümayun, III. Ahmed Çeşmesi, Ayasofya Haziresi, Alman Çeşmesi, Sultan I. Ahmed Sebili, Theodosius Obeliski, Cevri Kalfa Mektebi, II. Mahmud Türbesi, Pierre Loti Evi, Bezmialem Valide Sultan Mektebi, Tezveren Baba, Koca Sinan Paşa Sebili, Çorlulu Ali Paşa........

07 Eylül,Perşembe, 2017 Hilmi Çalış ile Devir Devir Osmanlı Camileri
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Hilmi Çalış ile Devir Devir Osmanlı Camileri
Buluşma yeri ve saati: Yavuz Selim Durağı saat 10:00
Detaylı Bilgi ve Kayıt için;
Hilmi Çalış 0506 638 2004
Katılım Bedeli: 50 TL
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Katılım Bedeli : 50 TL

Yavuz Selim’den hidayete erene kadar bir yürüyüş. Acem Alisi’nin acemilikleri, gönlü erken, devri Barok, hali klasik Fatih Cami, azla yetinmeyen Murat Paşa, göklerin kıskandığı Pertevniyal, veliye kaptırılan sultan cami, baş tacı Süleymaniye, ayakucu Rüstem Paşa. Ağabeyinin malına konan Osman’ın nuru, zulme dönen Yeni Cami ve Hakk’ın huzurunda hidayete ermek. Taşa kazınan tarihin sessiz çığlığına kulak kesilmek.
Gönlümüzdeki program: Yavuz Selim Camii, Fatih Camii, Murat Paşa Camii, Pertevniyal Camii, Laleli Camii, Nuruosmaniye Camii

06 Eylül,Çarşamba, 2017 Cem Cinol Sunumu: 18-19. Yüzyıllarda Batılılaşma Sürecinde İstanbul
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:Kızıltoprak Tcdd Emeklileri Derneği, Istanbul, Turkey, 34724


Sunumu yapan CEM CİNOL 0532 6729927
Detaylar ve rezervasyon için arayınız..

Buluşma 19:00-22:00 Kızıltoprak TCDD Emekliler Lokali (Tren istasyonunun yanı)

Katılım ücreti 30 TL

Sunum akşam yemeği esnasında.. Herkes kendi yediği içtiği kadar öder.. Lokalde uygun fiyata sıcak/soğuk meze çeşitleri, ızgaralar, içki vs bulunur.. Amacımız her daim olduğu gibi yiyip içer iken keyifli bir paylaşımda bulunmak.. Sevgiler :)İSTANBUL ve BATILILAŞMA SERÜVENİ
'CEM CİNOL'

İstanbul, bildiğimizi sandığımız, ancak çoğu zaman bildiklerimizi aşan, sorularımızı yanıtsız bırakan bir kenttir.
Üzerine sayısız kitap yazılmış olmasına karşın, evrimini kavramaya kalkıştığımız anda büyük boşluklarla karşılaştığımız, belli bir dönemdeki dokusu hakkında edinilmiş bilgilerin tutarsızlığında ve günlük yaşamını aktaran bölük pörçük anıların loşluğunda kaybolduğumuz bir dünya kentidir İstanbul.

Her dönem, her şey iç içedir ama apayrıdır da. Güzellik ve çirkinlik, yaratıcılık ve yıkıcılık, kutsallık ve sıradanlık, zenginlik ve yoksulluk, saltanat ve kıyım, inancın her türlüsü, söylenceler ve gerçeklik, bitmek bilmeyen bir soru listesi koyar önümüze. Bilinmezliği çok olan, resmi tarih yazımının gölgesinde kavranamazlığı daha da artan bir gizem dünyası oluşur. İstanbul'u anlatmak da o denli zorlaşır.

III.Ahmet'in saltanat döneminde Lale Devri ile başlayan ve1800'lü yıllarda II.Mahmut ve I.Abdülmecid dönemlerinde Nizam-ı Cedit denilen Yeni Düzenin kurumsallaşmasıyla birlikte, Tanzimat Fermanı ve Kırım savaşının gölgesinde gelişen değişim ve Batılılaşma serüveni, Galata'daki anıtsal yapılardan, kentin en büyük ve lüks tüketim ekseni olan La Grande Rue de Pera'ya (bugün İstiklâl Caddesi), oradan da Boğaz'ın Rumeli kıyılarına kadar uzanıyordu.
Büyük aile konakları, görkemli hanları, lüks pasajları, pastane ve lokantaları, tiyatro ve kabareleri, büyük mağazaları, konser, sergi, tiyatro ve operalarıyla özenli bir çevre ve inanılmaz canlılıkta bir kültür ortamı yaratılmıştı.

Kentin İstanbul adı altında 18. yüzyıl sonunda başlayan bu son dirilişinde topyekûn bir kültürel ve biçimsel dönüşüm gerçekleşmiş ve uzun bir istikrar dönemi yaşanmıştı. Değişen toplumsal yapı ve dünyaya bakış yeni bir kent biçimini belirlemiş ve 50'li yıllara kadar İstanbul bu istikrarlı gelişimini sürdürmüştü.
İkinci Dünya Savaşı sonrası olan değişim ise bir kent tarihçisinin ne deneyimine, ne bilgisine, ne de düşüncesine sığmaktadır.

Oysa, çok değil, 40 - 50 yıl önce, cıvıl cıvıl, bugünkü gibi nefesi kesilmemiş mahallerindeki eski ahşap evleriyle, bir yanda Pangaltı, Maçka, Şişli, diğer yanda Beyoğlu, Galata ve Marmara'ya uzanan Batılılaşmış çağdaş mahalleriyle, kır kokan Çamlıca tepeleri, Boğaz yamaç ve korularıyla, bir süpermarket kılığına bürünmemiş Kapalıçarşı Bedesteninin esrarlı dünyası ve kendine özgü kokusuyla nasıl da kucak açıcı, insani bir kentti İstanbul....

İstanbul konuşmaları, belirli dönemleri içeren tarihi ve toplumsal incelemelerle, geniş bir alan oluşturmakta. Biz burada, zaman zaman da görüntüler eşliğinde, İstanbul'un Batılılaşma serüvenine adım attığı ve büyük dönüşümünü gerçekleştirdiği 1800 - 1920 dönemini, bu değişim ve dönüşümün nedenlerini, bu dönemin Egemen İstanbul'unun semtlerini, binalarını, oluşum sürecini konuşacak, bu süreci İstanbul'un Avrupalı, Levanten, Rum ve Ermeni mimarları ve yapıtları üzerinden örnekleyecek ve bu dönemin ardılı olan ve 70'li yılların sonuna dek uzanan 50 yıllık Cumhuriyet sürecine de çok kısa da olsa mutlaka değineceğiz.

06 Eylül,Çarşamba, 2017 Hilmi Çalış ile Gün Doğumundan Gün Batımına Sinan’ın İstanbul’u
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Hilmi Çalış ile Gündoğumundan Günbatımına Sinan'ın İstanbul'u
Buluşma yeri ve saati: Üsküdar Vapur İskelesi saat 10:00
Detaylı Bilgi ve Kayıt için;
Hilmi Çalış 0506 638 2004
Katılım Bedeli: 50 TL
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Bir sengine koca Acem mülkünün feda edildiği şehirlerin ecesi İstanbul’un 16. Yüzyılından hikâyeler…
Kayseri’nin bir köyünden başlayarak, üç kıtayı adımlayan, İstanbul’un asıl efendisi Sinan’ın masalını amellerinden dinleyerek, şehrin gizemlerine bir davettir bu, eyyyy yolcu.
Bir yüzü aya, bir yüzü güneşe meyleyeden, güzelliğiyle Mihrimah’ın bahtsız talihi, titizlik hastası Şemsi Paşa’nın Osmanlı’ya illet ettiği zillet, kurnalarında pazarlık edilen hamam. Sarayın tomurcuk güllerinden yükselip kayınbabasının ayakucuna iliştirilen caminin haris banisi, Sinan’ın yokuşu düz eden pergeli. İstanbul’un ortasındaki boş taht, güneşi en güzel batıran cami, Koca Sinan’ın kendine layık gördüğü fakir mescit, bir cami uğruna Bağdat’a gidip gelen Takkeci Mehmet Ağa’nın kitaplara konu olan hayatı…
Hikâyelerin gerçekleriyle donanan güzellikler, size her teferruatı unutturacak.
Gönlümüzdeki program: Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, Mimar Sinan Çarşısı, Şemsi Paşa Kuşkonmaz Camii, Rüstem Paşa Camii (dışarıdan), Süleymaniye Camii, Şehzadebaşı Camii,Takkeci Mehmet Ağa Camii, Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii.

05 Eylül,Salı, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Bizanslı Kadınlar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


BİZANSLI KADINLAR
1001 İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Buluşma 10:00 Hipodrom Alman Çeşmesi

Katılım ücreti 50 TL

Geziye katılmak için lütfen form doldurun http://1001istanbul.com/event/?event=1258201814268321

Bu gezide yalnızca kadınları konuşacağız….
Ziyaret noktalarımızla birlikte, “seminerli yürüyüş” tadında olacak :)

Gönlümüzdeki program şöyle:

Ayasofya (dışardan), Theodora, Zoe, Macar İrena, Aya Euphemia Martyrionu, Bronz Eller, Mese Caddesi’nin kadın satıcıları, Çemberlitaş, Gerçek Haç ve Helena, Taurus Meydanı, Galla Placidia, Kalenderhane, Aziz Polyeuktos Kilisesi kalıntıları, Anicia Juliana, Kıztaşı, Pulcheria....

Yemek Molası (Mümkün olabilirse Kadınlar Pazarı'nda büryan....:) )

Şair ve bestekar Kassia, Fatih Camii’ne doğru Havariler Kilisesi bahsi, Martina, İkonaların koruyucusu İrena, Azize Theodosia, Dindar Theodora, Theophano, Pantepoptes Kilisesi, Komnenos Kadınları: Anna Dallassene ve Anna Komnenos, Paleologos Kadınları, Moğolların Meryemi, Yuvakimyon....

31 Ağustos,Perşembe, 2017 Ahmet Faik Özbilge ile Fener Balat Ayvansaray
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


"FENER BALAT AYVANSARAY"
1001istanbul - TIT Topkatours

Gezi lideri AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210

Buluşma saati ve yeri: 10:00 Ayvansaray Otobüs Durağı (Şehit Tolga Ecebali)

Gezi ücreti 50 TL

Güzergah üzerinde ve civarında:
Surlar, Blakherna Ayazması, Cabir Camii, Aya Dimitri Kilisesi, Balat evleri, Ferruh Kethüda Camii, Çay molası, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ahrida Sinagogu, Balat Çarşısı/Çıfıt Çarşısı, Agora Meyhanesi, Balat'ın Meşhur Fetih İşkembecisi'nde mola (işkembe sevmeyen için esnaf lokantaları, köfte, pastırmalı kuru fasulye), Balatkapı, Bulgar Kilisesi Sveti Stefan (Demir Kilise), Bulgar Eksarhhanesi, Camhane, Fener evleri, Kantemir Sarayı, Tevkii Cafer Merdivenleri, Mesnevihane, Kanlı Kilise, Kırmızı Mektep, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi

30 Ağustos,Çarşamba, 2017 Cem Cinol ile Tepebaşı Tünel Tomtom Çukurcuma
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


1001İSTANBUL - TIT TOPKATOURS

Gezi lideri CEM CİNOL 0532 6729927

Buluşma 10:30 Galatasaray Lisesi önü

Katılım ücreti 50 TL

Bilgi için Cem Cinol'u telefonla arayabilirsiniz.
Cem Cinol 05326729927

Kesin kayıt için linkteki formu doldurunuz:


16. ve 18. yüzyıl arasında Avrupa devletleri büyükelçilikleri, Tünel ile Galatasaray arasında yer alan ve Sultanlar tarafından bağışlanan arazilerde kuruldular. 19. yüzyıl başlarında Fransızlar, Hollandalılar, İsveçliler, Ruslar, İtalyanlar ve İngilizler, büyükelçiliklerinin çevresinde Galata'dan bağımsız bir yaşam bölgesi oluşturmuşlardı.
Tünel ile Galatasaray arasında, Grand Rue de Pera'nın (İstiklal Cadesi'nin) iki yanında oluşan bu alan Stavrodromi (Dörtyol) diye anılıyordu.
Bölge 5 mahalleye ayrılmıştı; Dörtyol, Tomtom, Polonya, Asmalımescit ve Galatasaray.
Özellikle Galatasaray ile Asmalımescit arasında, Grand Rue de Pera'ya paralel olarak gelişen Aziziye Caddesi (şimdiki Meşrutiyet Caddesi), üzerinde sıralanan birbirinden değerli konutları, konakları, taş yapıları, otelleri, tiyatroları, parkları ve seyir terasları ile Cadde-i Kebir'in dışında, batılılaşan İstanbul'un çağdaş yüzü olmuştu.
Galatasaray'dan Tepebaşı ve Şişhane'ye doğru Batı bölgesi ile Tophane ve Galata'ya doğru Doğu bölgesi Pera'nın en önemli ve zengin yerleşim bölgelerine dönüşmüşlerdi.
Bir yanda Galata, diğer yanda Haliç - Pangaltı - Tatavla (Kurtuluş) ve Taksim - Şişli eksenlerine eklemlenmiş ama gerek zenginlik gerekse entelektüel yaşam nitelikleriyle, bu bölgelere adeta tepeden bakan ayrı bir İstanbul oluşmuştu.
Dörtyol denilen, İstiklal Caddesi'nin hemen kıyısındaki bu mağrur yeni istanbul, kentin yazgısına koşut, Beyoğlu'nun ışıltılı tiyatro, sinema, barlar, meyhaneler, lokantalar, randevu evleriyle şekillenmiş gece hayatının gölgesinde kalarak yaşamış ama, her zaman vakur ve üstten bakan, sesiz ve edalı duruşunu terketmemiştir.
Bu yeni rotayla, Dörtyolu oluşturan semtleri keşfederken, Pera ''Dörtleme''mizin (''Galata- Binaların Dili'' / ''Beyoğlu 60'lar, 70'ler'' / ''Galatasaray'dan Şişhane, Tomtom, Çukurcuma'ya'' ve ''Perşembe Pazarı Hanları- Karaköy - Salı Pazarı'') 3.sünü başlatıyorum.... 🤗

Galatasaray Postanesi, Sponeck Birahanesi, Meşrutiyet Caddesi, İngiltere Konsolosluğu, Bristol Otel, Londra Oteli, Deniz Palas, Pera Palas, Tepebaşı Bahçesi, Tepebaşı Tiyatrosu, Palazzo Donizetti, Corpi Sarayı, Tubini Konağı, Camondo Binaları, Yemenici Abdüllatif Sokak, Decugis Konağı, 6. Daire, Tünel Binaları, Nergis Sokak, Ensiz Sokak, Müeyyet Sokak, Jurnal Sokak, Şehbender Sokak, Sofyalı Sokak, İsveç Konsolosluğu, Hidivyal Palas, Hotel D'Angleterre, Karagözoğlu Binası, Lebon, Markiz, Stavrodromo,
Yemek molası....
Rusya Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, High School, Nur-u Ziya Sokak, Franz Listz, Fransız Sarayı, Marius Mişel Paşa’nın Evi, Postacılar, Tomtom Kaptan, Fransız Mahkemesi, Venedik Sarayı/İtalyan Elçiliği, İtalyan Lisesi, Gül Baba, Masumiyet Müzesi, Çukurcuma, Faik Paşa, Asri Turşucu, Ağa Hamamı, Yunanistan Konsolosluğu, Galile Galileo Lisesi, Galatasaray Hamamı, Zoğrafyon Lisesi, Çukur Meyhane ve Urban Café 'de akşamüstü veda kahvesi....
Cem Cinol

29 Ağustos,Salı, 2017 Kitap Sunumu: Işık Doğu'dan Yükselir
Buluşma saati 19:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


29 Ağustos Salı
Kitap Sunumu: "Işık Doğu'dan Yükselir - John Freely"

Kitabı Sunan: Murat Yankı 0532 2441527

Buluşma 19:00-22:00 arası Kızıltoprak TCDD Lokali

Katılım ücreti 20 TL

2017-18 Yeni Okuma Listemiz (IV. Dönem):

29 Ağustos Salı: Işık Doğudan Yükselir-John Freely (Murat Yankı ile)
Ekim: Peygamberden Sonra-Lesley Hazleton
Kasım: Ölü Deniz Parşömenleri Gerçeği-Michael Baigent
Aralık: Tanrının Kuraltanımaz Kulları-A.T.Karamustafa
Ocak: 13. Kabile-Arthur Koestler
Ocak: Ruslar Bizansın Peşinde-Fatih Ünal
Şubat: Kızılbaşlar/Aleviler-Krisztina Kehl-Bodrogi
Mart: Mezopotamya'nın Yıldız Şehirleri-Ephrem-İsa Yousif
Nisan: Antik Dünyanın Yedi Harikası- Peter Clayton
Mayıs: Tarihin Süzgeçinde Mutfak Kültürümüz-Deniz Gürsoy
Mayıs: Kibele'den Pandora'ya-Pervin Erbil
Haziran: Hepimiz Biraz Şamanız-A. Munis Armağan

BİZANS OKUMALARI ?!?!
Bizans ağırlıklı olarak başladığım, ama artık pek de ucu bucağı kalmayan konularda okuduğum ya da okuyacağım kitaplardan öğrendiklerimi, dostlarla kendimce paylaşmak üzere hazırladığım, bu yıl için 12 buluşmadan oluşan 10 aylık programımız böyle.. İsteyen istediği kitap sunumuna katılabilir, devam zorunluluğu yoktur :) Okursanız daha verimli olur, ama okusanız da olur okumasanız da.. Yine de, okumasanız bile, konuya internetten dahi bir göz atmak iyidir :) Ahmet Faik Özbilge 0532.4147210

27 Ağustos,Pazar, 2017 Cem Cinol ile Pera Beyoğlu,60'lar 70'ler : Bir değişimin Öyküsü
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Turizm camiasının en renkli simalarından CEM CİNOL ile Beyoğlu'nda 60'ları 70'leri geziyoruz; mekanlar, kişiler, anılar, duygular, yaşanmış olaylar, kimine göre yakın, kimine göre uzak tarihimizde nostaljik bir zaman yolculuğu.....
(Cem Cinol 0532 6729927)

Buluşma 10:30 Cumhuriyet Anıtı'nın yanında

Katılım ücreti 50 TL
TIT Topkatours-1001istanbul

Katılım için formu lütfen formu doldurunuz:

Cem Cinol'dan :
Beyoğlu Belediyesi içindeki yapıların geçmişten günümüze dek bölgeleriyle birlikte, sosyo-politik, mimari ve kültürel değişimini görünür kılan interaktif bir bellek yaratma projesidir, uygulamaya çalıştığımız. Tarihin, muktedirlerce yazılan bir yanılsama olmasının karşısında, bireysel anılarımızdan ve yaşanmışlıklarımızdan yola çıkarak alternatif bir Beyoğlu tarihi yazımı oluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız, büyük tarih yazınları kadar öznel ancak görece daha "tarafsız" olan bireysel anılardan oluşan bir çeşit kollektif kentsel hafıza oluşturmak.

"Taksim'den Galatasaray'a, ardından Tünel'e kadar uzanan Cadde-i Kebir veya İstiklal Caddesi denen o büyük caddenin çevresini donatan bir sokaklar ve binalar yumağıdır bizim Beyoğlu dediğimiz mahalle. Aslında çok daha geniş bir alana yayılmış mahalleler topluluğuyla, Paris’te “Six-eme arrondıssement” (6. Bölge) diye bilinen Belediye biriminin kentin en mamur bölgesi olmasına öykünerek, özel olarak adlandırılmış olan, İstanbul'un meşhur 6. Belediyesidir Beyoğlu.

Neler vardan çok, neler yoktur demek en doğrusu olacak Beyoğlu için. Döneminin en varlıklı ailelerinin, sanatçılarının, başta Levantenler olmak üzere, Rum, Ermeni, İtalyan, Fransız, İngiliz, Alman, Rus, Macar, kısacası tam deyimiyle otuz iki milletin iç içe yaşadığı bir ayrı dünyadır Beyoğlu.

Konutları, otelleri, pasajları, lokantaları, barları, gece kulüpleri, tiyatroları, sinemaları, café chantant'ları, pastaneleri, mağazaları, genel evleri, kiliseleri ve okullarıyla çılgın bir ressamla, dahi bir müzisyenin, yüz elli yılda, el ele yarattıkları müthiş bir senfonik cennet - cehennem tablosudur Beyoğlu.

Salah Birsel dostumun dediği gibi 'ah Beyoğlu, vah Beyoğlu! Yandı bitti kül oldu'.

Geçmişte belki de dünyanın en zengin ve renkli yaşam alanı Beyoğlu bugün, bir açık hava mimarlık müzesi oluşturabilecek yapılarının, hoyrat ellerde, geri dönülemez bir biçimde tahrip edildiği, tiyatro ve sinema salonlarının, kitapçılarının kapandığı, lokanta ve barlarının tatlıcı, kebapçı ve lokumcuya dönüştüğü, kente dair bireysel ve kolektif belleğimizin silinmek istendiği, Arapça tabelaların duvarları istila ettiği, parfüm rüzgarları yerine ter kokularının estiği, kötünün iyiyi kovduğu ama her şeye rağmen 'la noblesse oblige' diyerek ayakta kalmaya, son bir umut ve çabayla geçmişine tutunmaya çalışan bir alaca karanlık kuşağının öykü kahramanına dönüştü.

Bizden önceki kuşaklardan dinlediklerimize, kıyısından köşesinden de olsa, ulaşabildik biz. Beyoğlu'nun müthiş serüveninin güzel ve aydınlık bir bölümüne tanıklık ettik.

60'lı 70'li yıllarda tiyatrosundan sinemasına, lokantasından barına, pavyonundan randevu evine, kitapçısından pastanesine, mağazalarından terzilerine dek uzun soluklu sarhoşluğunu tadabildik Beyoğlu'nun.

Sanırım artık bize kalan, gördüklerimizi, tattıklarımızı, kokladıklarımızı, kısacası yaşadıklarımızı bir Beyoğlu öyküsü olarak derleyip, bizim kuşağımıza anımsatmak ve gelecek kuşakların toplumsal belleğine bir kayıt düşmeye çalışmak olacak.

Beyoğlu'nda 55 yıl geçirmiş, en kalantor mekanlardan en izbe aralıklara dek yuvarlanmış, gündüzünü, gecesini ayrı yaşamış biri olarak ebedi sevgilime minnet borcumu ödemek zorundayım çünkü....

Afrika Pasajı, Anadolu Pasajı, Rumeli Pasajı, Anabala Pasajı, Atlas Pasajı, Avrupa Pasajı, Aznavur Pasajı, Cercle D’Orient, Crespin Pasajı, Çiçek Pasajı; Alkazar, Atlas, Elhamra, Emek, Fitaş, Dünya, Lale, Lüks, Rüya, Alkazar, Saray, Ses, Sinepop, Yeni Melek, Venüs sinemaları, Sinema-Tek; Elhamra, Karaca, Dormen, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Gen-Ar, Ses, Arena, Dostlar, Devekuşu Kabare, Ast, Dram Tiyatrosu, Küçük Sahne, Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi; Kulis bar, Papirus, Club 12, Günay, Club Kennedy, Londra Bar, Şanzelize, Hisar pavyon, Kazablanka; Maksim, Taksim Belediye gazinosu; AKM, Ankara Pazarı, Osmanlı Bankası; Atlantik Büfe, Pam Pam, Papağan ve Ye-Ye Kuruyemişcileri, Pasifik, Burç ve BAB Kafeteriya, Kristal, Şey, Levent Büfe; Karaköy ve Saray Muhallebicileri; Doğu ve Lale İşkembecileri; Hacı Bekir, Üç Yıldız, İnci, Konak, Tilla, Lebon, Markiz, Baylan ve Nisuaz Pastaneleri, Café Boulevard; Hasan Ecza Deposu, Rebul Eczanesi; Hacı Salih ,Hacı Baba, Abdullah, Degüstasyon, Fisher ve Rejans Lokantaları, Bursa Kebapçısı; Krepen, Entelektüel Cavit, Sev-İç; Kara Kedi, Yılmaz, Lale ve Odeon Plakçıları, Artist ve Figüran Kahveleri, Genel Evler ve Randevu Evleri, Travesti Kulüpleri, Pavyonlar ve Barlar; Lion, Bon Marché, Mayer, Lazzaro Franco, Edip, Mudo, Sylvio ve Vakko Mağazaları; Japon Mağazası, Rekor, İpeker ve İlya Gülerşen Kumaş Mağazaları; Havai Lostra, Faik Baba Lostra, Foto Gör-Çek ve Foto Süreyya; Tanca, Zoto, Şeref, Goya, Gutan, Karakaş, Mahmut Kundura; Şefket Vuraldı Baba ve Kuaför Vili; Binalar, aileler, insanlar....

Tüm bu saydıklarım belleğimde yer etmiş, anılarımda hala taptaze duran, her birinin yaşanmış bir çok öyküsü olan isimler. Beyoğlu'ndan artık geriye ne kaldıysa!..."

25 Ağustos,Cuma, 2017 Hilmi Çalış ile Sened-i İttifak'tan Meşrutiyet'e: Babıali
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


"Sened-i İttifaktan, Meşrutiyet’e Osmanlı’nın Son Dönem Tarihi I"
1001istanbul-TIT Topkatours

Gezi lideri: HİLMİ ÇALIŞ 0506 6382004

Buluşma 10:00 Sirkeci Garı

Gezi ücreti 50 TL

Kayıt için linkteki formu doldurunuz : http://1001istanbul.com/event/?event=1971638979739513

Gönlümüzdeki program:

Beğenildiği için değil, heyecanı bitmediğinden bitmeyen tur. 32 kısım tekmili birden, bir film tadında ikinci etap. Tophane, Fındıklı, Kabataş, Dolmabahçe, Ortaköy. Deniz üstündeki Kılıç Ali Paşa’dan Kuleli’ye nasıl gidilir? Sanayi hamlesinin fındıkkabuğundaki fabrikası, hayırlı olaya yakışan süslü cami, ayakkabısız girilmesi gereken güzel eser, Dolmabahçe’de Abdülaziz’in karabasanları, çapkın Hüseyin Avni ve Mason Murat’ın hezeyanları. Hamid’in ince işleriyle aradan çıkarılan Ahmet Mithat. Toplamı 15, Yedisekiz Hasan Paşa’nın jopu, Çırağan baskını, küçüğü ve büyüğüyle Mecidiyeler, ayrangönüllü Esma Sultan’ın yalısı. Tarihin kıyısında sessizce oturup olan biteni seyretmek.

24 Ağustos,Perşembe, 2017 Hilmi Çalış ile Sened-i İttifak'tan Meşrutiyet'e: Babıali
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


"Sened-i İttifaktan, Meşrutiyet’e Osmanlı’nın Son Dönem Tarihi I"
1001istanbul-TIT Topkatours

Gezi lideri: HİLMİ ÇALIŞ 0506 6382004

Buluşma 10:00 Sirkeci Garı

Gezi ücreti 50 TL

Kayıt için linkteki formu doldurunuz : http://1001istanbul.com/event/?event=1971638979739513

Gönlümüzdeki program:

Otuz iki kısım tekmili birden, heyecanlı bir film tadında Gülhane, Sultanahmet, Cağaloğlu ve Bab-ı Ali…
Devlet-i Ali Osman’ın geç dönemdeki kalbine derin bir yürüyüş. Gülhane Parkının sessiz tanıkları ceviz ağaçlarının gölgesindeki gizemli hikayeler; İttihaçıların odunluktaki ilk toplantısı, Hattı Hümayun’un ilanı, Alay Köşkü’nün kanlı tarihi, Bab-ı Ali’deki silahlı çatışmalar, Zeynep Sultan Cami’nin esrarlı kitabesinin yarattığı hayırlı olay, Alemdar caddesi niye Alemdar? Talat Paşa Konağı kaç oda bir salon? 31 Martta Ayasofya’da neler oldu.
Haremdeki son kudretli kadın Cevri kalfa ve imparatorluğun değişimine aralanan kapı. Türk ocağında hala ateş yanar mı? Üç Nesli bir araya getiren kutsal mekan. İçtihat mı Idjtihad mi?
Nedimov’un yalnız türbesi, yarımadanın tek konsolosluğunun dilinden Ermeni Patırtısı. Düyun-u Umumiye nasıl aydınlığın beşiği oldu? İsmi romantik tarihi dramatik, Pembe köşk.
Sadaret baskını ve darbeler tarihi…..

Tarihin kenarında durup olan biteni sessizce seyretmek.

20 Ağustos,Pazar, 2017 Emi Uygun ile Galata'da Yahudi Mirası
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


EMİ UYGUN ile
"GALATA'DA YAHUDİ MİRASI"
TIT Topkatours-1001istanbul

Gezi lideri EMİ UYGUN 0533 7485559

Buluşma saat 10:30 Galata Kulesi önü

Katılım ücreti 50 TL

Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810

Güzergah üzerinde:

Nordstern binası, Zülfaris, Voyvoda (Bankalar) Caddesi, Varlık vergisinden dolayı, II. Dünya Savaşı'nda Aşkale'ye sürülmüş Milaslı Gad Franco'nun binası.. Kamondo Merdivenleri.. Kart Çınar ve Eski Banka Sokağı'nda Cenevizlilerin yöneticisi "Podesta"nın binası ve Sen Piyer Han, Aşkenaz Terziler Sinagogu, Avusturya Aşkenaz Sinagogu, İngiliz Bahriye Hastanesi, 500. Yıl Vakfı Musevi Müzesi ve Neve Şalom Sefarad Sinagogu (Giriş 20 TL), Habib Gerez Cafesi'nde mola, Yahudi Yokuşu, İtalyan Sinagogu, D'Aronco Çeşmesi, eski Hamursuz Fırını.. Yemek Molası.. Eskiden Yahudilere ait olan bazı binalar, ressam ve şair Habib Gerez'in evi ve stüdyosu, Tünel Pasajı, Odakule eski Karlman Pasajı), Ben Gurion, Crespin....

20 Ağustos,Pazar, 2017 Hilmi Çalış ile Gün Doğumundan Gün Batımına Sinan’ın İstanbul’u
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


Hilmi Çalış ile Gündoğumundan Günbatımına Sinan'ın İstanbul'u
Buluşma yeri ve saati: Üsküdar Vapur İskelesi saat 10:00
Detaylı Bilgi ve Kayıt için;
Hilmi Çalış 0506 638 2004
Katılım Bedeli: 50 TL
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Bir sengine koca Acem mülkünün feda edildiği şehirlerin ecesi İstanbul’un 16. Yüzyılından hikâyeler…
Kayseri’nin bir köyünden başlayarak, üç kıtayı adımlayan, İstanbul’un asıl efendisi Sinan’ın masalını amellerinden dinleyerek, şehrin gizemlerine bir davettir bu, eyyyy yolcu.
Bir yüzü aya, bir yüzü güneşe meyleyeden, güzelliğiyle Mihrimah’ın bahtsız talihi, titizlik hastası Şemsi Paşa’nın Osmanlı’ya illet ettiği zillet, kurnalarında pazarlık edilen hamam. Sarayın tomurcuk güllerinden yükselip kayınbabasının ayakucuna iliştirilen caminin haris banisi, Sinan’ın yokuşu düz eden pergeli. İstanbul’un ortasındaki boş taht, güneşi en güzel batıran cami, Koca Sinan’ın kendine layık gördüğü fakir mescit, bir cami uğruna Bağdat’a gidip gelen Takkeci Mehmet Ağa’nın kitaplara konu olan hayatı…
Hikâyelerin gerçekleriyle donanan güzellikler, size her teferruatı unutturacak.
Gönlümüzdeki program: Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, Mimar Sinan Çarşısı, Şemsi Paşa Kuşkonmaz Camii, Rüstem Paşa Camii (dışarıdan), Süleymaniye Camii, Şehzadebaşı Camii, Mimar Sinan Mescidi, Takkeci Mehmet Ağa Camii, Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii.

20 Ağustos,Pazar, 2017 Büyükada-Prinkipo
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


BÜYÜKADA-PRİNKİPO
09:30 Bostancı- Büyükada Mavi Marmara.
08:30 Eminönü-Büyükada Şehir Hatları.
08:50 Kadıköy Büyükada Şehir Hatları.
Buluşma: saat 10:00 Büyükada Tarihi İskele.
Anlatan Hüseyin Avni
Katılım ücreti 50 TL
Rezervasyon için kayıt formu linkini tıklayınız : http://1001istanbul.com/event/?event=412335835764810

Gönlümüzdeki Program:
İskele ve Çevresi, Saat Kulesi, Panagia Meryem Kilisesi, Aziz Dimitrios Kilisesi, Balıkçılar, San Pasifiko Katolik Kilisesi, Vatikan Büyükelçiliği Köşkü, Surp Asdvadzadzin Ermeni Katolik Kilisesi, öğle yemeği molası, Tarihi Merkez Eczanesi, Hesed Le Avram Sinagogu, Hamidiye Camii,
Troçki Evi, İsa Tepesi, Hagios Sathiros Christou Manastırı, Rum Yetimhanesi, Troçki'nin konakladığı evler, Büyükada'nın muhteşem evleri, köşkleri, yalıları, büyüleyici hikayeleri, Anadolu Kulübü, Splendid Oteli, Akasya Oteli.

19 Ağustos,Cumartesi, 2017 Cem Cinol ile Galata, Binaların Dili Olsa
Buluşma saati 10:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


CEM CİNOL ile GALATA :
"BİNALARIN DİLİ OLSA"
Cem Cinol Galata'yı binaların dilinden aktarırken, Pera'nın sürprizlerle dolu serüveni gözlerimizin önünden bir film şeridi gibi geçip gidiveriyor...
1001istanbul-TIT Topkatours

Buluşma 10:30 Karaköy Meydanı Murat Muhallebicisi

Kesin katılım icin formu doldurunuz : http://1001istanbul.com/event/?event=142034273042610

Anlatan CEM CİNOL 0532 6729927

Katılım ücreti 50 TL

Cem Cinol'dan:
"19. Yüzyıl yazarlarından İstanbullu Hagop Baronyan şöyle diyor: ''Galata'nın sınırları güneyde yankesiciler, batıda sarhoşlar, kuzeyinde katiller ve doğuda şarkıcı kızlardır'' ve ekliyor: ''Paranın ve çılgınlığın sınırı yoktu''...

Evet, belki parada ve çılgınlıkta sınır yoktur ama 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu paranın sınırına gelmiştir. Saray 1854 yılında ilk kez dışarıdan borç almak zorunda kalır. ''Galata bankerleri'' devlete borç vererek, alınan borçlara aracılık ederek, vergilerin toplanmasından, madeni para ihracına kadar, türlü yollarla, hazinenin açıklarını kapatmada Osmanlı hükümetine yardımcı olur ve giderek zenginleşirler. Bankalar ve finans kuruluşları, bu tarihlerde, liman civarında Galata'nın güney bölgesinde yoğunlaşmaya başlarlar. Paranın etrafında billurlaşan bir bankacılık ve finans merkezine dönüşen Galata'da Voyvoda Caddesi (sonraki adıyla Bankerler Caddesi) finans dünyasının kalbi olarak sivrilir. Bankerlerin çevresinde de yeni bir yaşam biçimi doğmaktadır. Zenginlik, Batı tarzı bir modernite getirmiştir. Galata ve çevresinde, bankaların ve banker ailelerinin yerleştiği birbirinden görkemli ve güzel mimari yapılar yükselmeğe başlar. Her mimari yapı, estetiği ve barındırdığı yaşamlarla türlü öykülerin kahramanlarına dönüşerek, zamanla, kent belleğine silinmeyecek bir biçimde yerleşir.
Binalar salt mimari yapılar olmaktan öte varlıkları üzerinden bir devrin tüm özelliklerini okuyabilmemizi sağlayan canlı organizmalardır. Binaların dilini okuyabilenler, bir kentin yaşam serüvenine yelken açarlar. Çok keyifli yolculuklara aralanan kapıların ardında, çeşitli dönemlerin türlü anıları canlanmaya, ete kemiğe bürünmeye başlar....

Cem Cinol

19 Ağustos,Cumartesi, 2017 Eren Ölçüoğlu ile Bilinmeyen Bursa
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


"BİLİNMEYEN BURSA"
1001istanbul - TIT TOPKATOURS

Buluşma saati ve yeri: 10:00 Yeşil Cami ile Türbe arası

İstanbul'dan Bursa'ya ulaşım İDO ya da BUDO Deniz Otobüsleriyle Mudanya üzerinden (3 saat) ya da Şehirlerarası otobüsle Osmangazi Köprüsünden (2,5 saat)

Detaylı bilgi ve kayıt için ;
Gezi Lideri : Eren Ölçüoğlu: 0532 321 3769

Katilim ücreti 50 TL

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz: http://1001istanbul.com/event/?event=1866787540251156

Güzergah üzerinde ve civarında:

Yeşil Cami ve Türbe, Yeşil Medresesi (İslam Eserleri Müzesi-şu an kapalı), Ermeni Katolik Kilisesi, eski Ermeni Mahallesi, Setbaşı, Köprü, Gökdere, Mahfel Kahvesi, Kılıç Kalkan Evi ve keşfi, Irgandi Köprüsü, Kayhan Mahallesi, Cami ve Hamamı, Batpazarı, Acı Dayı’da Cantık, Galle Han,Cumhuriyet Caddesi, Bıçakçılar Çarşısı, Abdal Camii ve Meydanı’nda çay molası, Abdal Fırını’nın meşhur simidi, Tuz Hanı, Köylü Pazarı, Belediye Binası, Orhan Camii, Kozahan, Uzunçarşı, Aynalı Çarşı, Ulucami

Yemek Molası

Tahtakale Çarşısı, Tahtakale Kapısı,Hisar, Üftade Hazretleri, Kaleiçi ara sokaklar, eski Bursa evleri, Saltanat Kapısı, Kale Sokak, Şehadet Camii, Tophane, Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri, Abdülhamid Saat Kulesi, Hastayurdu Caddesinden Muradiye ye doğru Eski ipek fabrikaları, Ciboz deresi, Üçkızlar türbesi, Yahşibey mahallesinden geçip II. Murad, Cem Sultan, Şehzade Mustafa ziyaretleri, Şair Ahmed Paşa Medresesi’ndeki Uluummay Geleneksel Elbise ve Takı Müzesi, Demirkapı mahallesine tırmanış,eski İpek Fabrikası (Kolsuz Faik), Taksiarkhes Rum Ortodoks Kilisesi, Belediye otobüsü ile şehir merkezine dönüş.

19 Ağustos,Cumartesi, 2017 Hilmi Çalış ile Devir Devir Osmanlı Camileri
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:.


Hilmi Çalış ile Devir Devir Osmanlı Camileri
Buluşma yeri ve saati: Fatih İtfaiye Durağı saat 10:00
Detaylı Bilgi ve Kayıt için;
Hilmi Çalış 0506 638 2004
Katılım Bedeli: 50 TL
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Katılım Bedeli : 50 TL

Yavuz Selim’den hidayete erene kadar bir yürüyüş. Acem Alisi’nin acemilikleri, gönlü erken, devri Barok, hali klasik Fatih Cami, azla yetinmeyen Murat Paşa, göklerin kıskandığı Pertevniyal, veliye kaptırılan sultan cami, baş tacı Süleymaniye, ayakucu Rüstem Paşa. Ağabeyinin malına konan Osman’ın nuru, zulme dönen Yeni Cami ve Hakk’ın huzurunda hidayete ermek. Taşa kazınan tarihin sessiz çığlığına kulak kesilmek.
Gönlümüzdeki program: Yavuz Selim Camii, Fatih Camii, Murat Paşa Camii, Pertevniyal Camii, Laleli Camii, Süleymaniye Camii, Nuruosmaniye Camii, Yeni Cami (dışarıdan), Hidayet Cami.

19 Ağustos,Cumartesi, 2017 Emi Uygun İle Yeşilköy-Ayastefanos
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Emi Uygun ile YEŞİLKÖY
Anlatan: Emi Uygun 0533 748 55 59
Katılım bedeli 50 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Buluşma yeri ve saati: Yeşilköy Tren İstasyonu önünde saat 10.00'da buluşma.

Gönlümüzdeki program:
İstanbul caddesinde, Tosun Paşa, Süt Kardeşler gibi flimlere mekan olmuş tarihi köşk, meşhur " Hakiki Roma Dondurmacısı", eski Tokalon kremleri üreticisi Aznavur ailesinin evi, eski yazlık Rex sineması, Crespin evi, Dadyanların evlerinin kalıntıları,Mecidiye Camii ,Surp Stefanos Ermeni kilisesi ve mezarlığı, San Stefano latin kilisesi. Ayios Stefanos rum kilisesi, Yemek molası. Semtin isim babası olan Halit Ziya Uşakşılıgil oturduğu Gülibrişim sokağından geçeceğiz, Semprini evi ,hareket ordusunun Yeşilköy'de konakladığu zaman Mahmut Şevket paşa'nın konakladığı köşk, Bulgarın yeri( eski balıkçı), Eski Ayazma, Doktor Kalangos'un evi
Del giorno evi, Horni evi, Hareket Ordusu'nun başında yer alan Ahmet İhsan Tokgöz ün evi.

19 Ağustos,Cumartesi, 2017 Kınalı-Burgaz Seferi
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma yeri Kınalıada Vapur İskelesi saat 10:00
Ulaşım:
09:15 Bostancı-Kınalı Motoru(Mavi Marmara)
09:00 Eminönü-Kınalı Vapuru (Şehir Hatları)
09:20 Kadıköy-Kınalı Vapuru (Şehir Hatları)
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 50 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Gönlümüzdeki Program
Kınalıada (Proti): 10:00 Vapur İskelesi çıkışında buluşma, Sirakyan Evleri, Kınalıada Camii, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Panaya Rum Ortodoks Kilisesi, Hristos Manastırı (Romen Diyojen’in vefat ettiği…), Alsancak Sahili…
Kınalıada-Burgazada Motoru
Burgazada(Antigoni): Sait Faik Müzesi, Aya Yani Kilisesi,öğle yemeği molası, arzu edenler için Barba Yani’de öğle yemeği (marine balıklar, midye salma, lakerda, ızgara ahtapot/kalamar, deniz börülcesi ve daha neler….), Burgazada Camii, Aya Yorgi Garipi Kilisesi ve Manastırı. Ve gezinin sonu, yürüyerek iskeleye dönüş!
Not : Bazı binalara girmek mümkün olmayabilir. Arzu edenler, Aya Garipi’den dönmek yerine 25-30 dakikalık (2 km) bir yürüyüşle Kalpazankaya’ya gidip akşamı (belki güneş batışı) orada edebilirler.

19 Ağustos,Cumartesi, 2017 Uğur Aşgel ile Mistik Doğa Keşfi: Misi'den Gölyazı'ya
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


19-20 AĞUSTOS CUMARTESİ PAZAR
"MİSTİK DOĞA KEŞFİ: MİSİ'DEN GÖLYAZI'YA"
1001istanbul - TIT Topkatours

Gezi Lideri:
UĞUR AŞGEL 0532 4147211

Katılım ücreti 185 TL
(Dahil olanlar: Mudanya'dan yürüyüş parkuruna gidiş, Gölyazı'dan Mudanya'ya dönüş için araç, Gölyazı'da pansiyon ya da apartta kahvaltı dahil bir geceleme, Gölyazı'da tekne turu, rehberlik)
Gezinin yapılabilmesi için minimum 10 kişi gerekiyor..

Kesin katılım için linkteki formu doldurunuz : http://1001istanbul.com/event/?event=713076115544969

Gönlümüzdeki Parkur ve Gezi Teması:
Beşiktaş'tan 07:30'da, Kadıköy'den 07:50'de, Yenikapı'dan 08:10'da İDO Deniz Otobüsü'ne binip 10:00'da Mudanya-Güzelyalı'da oluyoruz..
Oradan bir araçla Deliklitaş Mağarası ve Dağyenice Göleti'ne gidiyoruz.. Yolda, "Doğada Hayatta Kalma, Doğa İnançları ve Hipnoz" konulu bilgi paylaşımı..
Gölet kıyısında çay ve atıştırma molası..
Ardından Misi Köyü'ne doğru yürüyüş (6,5 km)
Türkmenharmanıtepe, Kocaceviztepe, Çınarlı Çeşme....
Dağyenice Köyü'nde yamaç üstünde manzaraya karşı köy kadınlarının yaptığı gözleme ve sahanda köy yumurtası molası..
Nilüfer Vadisi yakınındaki dağ köylerine ulaşmak için kullanılan, yer yer patika halini almış yol üzerinde, çam ormanları, tarla kenarlarında üst üste yığılmış saman balyaları, meyva bahçeleri, güler yüzlü köylüler, terkedilmiş bir köy hamamı, tarihi çınar ağaçları ve çeşmeler..
Dedebayırı Mevkii'ni de geçince karşımızda Misi'nin bahçeleri..
Osmanlı köy evlerini ve sokaklarını da gördükten sonra, dere kıyısına oturup dinlenirken yudumladığımız kahvelerimiz (!)
Akabinde, araçla Misi'den, Uluabat Gölü kıyısındaki Gölyazı'ya geçiş..
Geceleme Gölyazı'da pansiyonda.. Akşam yemeği serbest, arzu edenlerle göl balıklarını tadabileceğimiz bir restorana gidebiliriz (turna, yayın, alabalık.... balık yemeyene köfte de oluyor) Yemek ve sonrasında Şamanizm, Animizm, Büyü, Kızılderililer'in Yaşam Şekli veFelsefesi üzerine paylaşımlar..
Ertesi sabah kahvaltı sonrası, doğru 11:00'deki balık mezatı..
Ardından köyde (kilise, harabeler, eski evler) ve göl kıyısında yürüyüş ve ziyaretler, Gölyazı sakinlerinden alınacak buradaki yaşamla ilgili bilgiler.. Apollonia Gölü (Uluabat), sular yükseldiğinde işlevini kaybeden köprü, su kanalı, yol boyu Antik Çağ'dan izler, civarda çok sayıda kuş türü....
Köy meydanında öğle yemeği molası..
Gölde kısa bir tekne turu..
Kültür Merkezi'ne dönüşmüş Aya Panteleimon Kilisesi'ni ziyaret.. Tiyatro Tepesi'ne çıkış ve yarımada şeklindeki Gölyazı'nın yukarıdan manzarası..
Saat 16:00 gibi vakitlice, 18:30'da Mudanya'dan kalkacak olan deniz otobüsümüze doğru hareket ediyoruz.........
Gönlümüzdeki programa her ne kadar riayet etmeye çalışsak da, her halinden sürprizlere açık olduğu belli olan bir maceraya çıkıyoruz.. E güzelliği de bu değil mi zaten :)

17 Ağustos,Perşembe, 2017 Hüseyin Avni ile İstanbul By Night
Buluşma saati 18:45
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma: Karaköy Haliç Vapuru İskelesi 18:45
Anlatan Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26
Katılık formu: http://1001istanbul.com/event/
(katılım formunu doldurmanızı rica ederiz)
Katılım Bedeli 50 TL
Gönlümüzdeki program:
18:55 vapuruyla mini Haliç gezisi, Sütlüce’de vapurdan iniş ve Sadrazam Mahmut’ta akşam yemeği, yemek sonrası Karaköy’e geçiş, yürüyerek Karaköy Meydanı’ndan , Rus Ortodoks Çatı Kiliseleri, Türk Ortodoks Kiliseleri, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin olduğu sokaklardan geçiş, Köşkeroğlu Baklava/Katmer, sonra istikamet Leblebici Şaban Sokağı, St Benoit Lisesi, Surp Pırgıç Katolik Ermeni Kilisesi, Alageyik Sokak, Kılıçali Paşa Camii, akabinde barlar, cafeler, Yeni Galata akşamları, Tophane Tayfun Kahvesi'nde son nokta..

17 Ağustos,Perşembe, 2017 Süleymaniye Vefa Küçükpazar
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Vezneciler Metro İstasyonu çıkışı
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 50 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)

Saat 10:00 da buluşuyoruz ve doğruca Şehzadebaşı Camii bahçesindeki ulu çınara gidip, günümüzün şen geçmesi için Helvacı Baba'ya dilekte bulunuyoruz. Sonrasında Mimar Sinan'ın "çıraklık eseri" Şehzadebaşı Camii' ni ve haziresini gezip Mardinli Mehmet Usta'nın lezzetli pilavının tarifini alıverip Kalender Camii, Helvacı Baba Türbesi, Süleymaniye'nin daracık sokaklarında sıralanmış eski evleri, Vefa Bozacısı, eski bir bizans kilisesinden bozma Molla Gürani Camii, Şeyh Ebu'l Vefa Camii ve Türbesi, Atıf Efendi Kütüphanesi derken İstanbul'un ikinci büyük külliyesine geliyoruz. Bir kuru pilav molasının ardından bu külliyeyi ve en değerli parçası, Mimar Sinan'ın " kalfalık eseri", Süleymaniye Camii' ni, aşıkların ve büyük ustanın türbelerini es geçmeden geziyoruz. Buralara kadar gelmiş iken Ayın Biri Kilisesi'ni unutacak değiliz. Artık kendimizi Küçükpazar'ın unutulmuş, tenha sokaklarına atabiliriz. Siyavuş Paşa Medresesi ve içerisindeki zengin tespih koleksiyonu, Ayrancı Sokağı, İstanbul'un fetihten sonraki ilk camileri Üç Mihraplı Camii, Yavuz Er Sinan Camii ve Kantarcılar Camii, semtin eski evleri ile tüm sokakları, eski un değirmeni kalıntıları, tatlıcıları, tavukçuları, köftecileri, ciğercileri, efsane şekercisi Hicipoğlu gezimizin Küçükpazar durakları. Acelem yok, eve hemen dönmesem de olur ya da bekleyenim yok diyenler arzu ederlerse, Küçükpazar'ın sıradışı (!) köftecisinde ilginç bir final yapabilirler....

16 Ağustos,Çarşamba, 2017 Beşiktaş'tan Yahya Efendi'ye
Buluşma saati 09:30
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Hüseyin Avni ile BEŞİKTAŞ
(TITI TOPKATOURS-1001İSTANBUL)
Rehber Hüseyin Avni Özkan 0532 425 04 26
Buluşma 09:30 Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi
Katılım formu linki http://1001istanbul.com/event/?event=1876468819249818
Gezi Ücreti 50 TL

Gönlümüzdeki Program
Beşiktaş İskelesi, Dolmabahçe Sarayı Veliahd Dairesi’nin ev sahipliği yaptığı Milli Saraylar Resim Müzesi, Vedat Tek yapısı, Akaretler Sıra Evleri, Beşiktaş Çarşı, 7-8 Hasan Paşa Fırını, Öğle Yemeği Molasi ( Şöhretler Beşiktaş Köftecisi, Baba Söğüş, Balkan Lokantası, Karadeniz Döner, Kırkpınar Lokantası, Sinop Mantı), Rum Meryem Ana Kilisesi, Surp Asdvadzadzin Kilisesi, Makruhyan Ermeni Okulu, Tuzbaba Camii ve Türbesi, Abbasağa Camii, Şair Behçet Necatigil Sokağı ve Evi, Sinan Paşa Külliyesi, Deniz Müzesi, Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi, Ertuğrul Tekke Camii ve Şeyh Zafir Türbesi, İtfaiye Müzesi, Küçük Mecidiye Camii, Çirağan Sarayı’na dışarıdan bir bakış, Yahya Efendi Türbesi.

13 Ağustos,Pazar, 2017 Cibali Fener Balat
Buluşma saati 10:00
Buluşma Yeri:1001 İstanbul, Istanbul, Turkey, 34470


Buluşma saati ve yeri: 10:00 Kadir Has Üniversitesi Unkapanı
Rehber HÜSEYİN AVNİ ÖZKAN 0532 4250426
Katılım bedeli 50 tl
Katılım icin :http://1001istanbul.com/event/?event=1001907819916894
(linkteki formu doldurmanızı rica ederiz)
Güzergah üzerinde ve civarında:
Eski Tekel Cibali Sigara Fabrikası (Kadir Has Üniversitesi),Cibali Karakolu, Cibali Kapısı, Gül Camii (Aya Theodosia Kilisesi), Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Ayakapı Hamamı, Aya Nikola Kilisesi, Maraşlı Rum İlköğretim Okulu, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi, öğle yemeği molası ( Forno'da pide, lahmacunve hatta kayısılı sufle, Vodina'nın mantısı ve de elmalı turtası, fındık kabuğu ateşinde köfte), Mesnevihane, Moğolların Meryemi Kilisesi, Kırmızı Mektep, Fener Evleri, Kantemir Sarayı, Tevkii Cafer Merdivenleri, Tahta Minare Camii, Balat'ın Meşhur Fetih İşkembecisi, Ahrida Sinagogu, Balat Çarşısı/Çıfıt Çarşısı, Agora Meyhanesi, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii, Balat Evleri.