1001İstanbul – TIT TOPKATOURS
 

SONBAHARDA CİZRE-İDİL-ŞIRNAK-HAKKARİ

19 Ekim 2019 Cumartesi / 24 Ekim 2019 Perşembe
(5 gece/6 gün)
 
Gezi Lideri: Pembe Özdemir
Tel: 0532 4118690
 
Uçuş bilgileri:
Gidiş: 19 Ekim tarihli 12.50 THY uçuşu ile
İstanbul (IST-yeni havalimanı) —> Şırnak (NKT-Şerafettin Elçi)
 
Dönüş: 24 Ekim tarihli 18:45 THY uçuşu ile
Van —> İstanbul (IST-yeni havalimanı)
 
Gezi Ücreti: 1500 tl
.
Gönlümüzdeki Program:
Sıra dışı, haritada bildiğimiz, haberlerde duyduğumuz ama gidemediğimiz coğrafyaya yolculuk. Hakikaten neler varmış biz bilmiyoruz diyeceğimiz coğrafyaya gidiyoruz. Doğası, tarihi, kültürü ile bizi etkileyecek bir gezi.

1.Gün: Şırnak-Cizre ortak havaalanına 15:05 te iniyoruz. Cizre gezimiz başlıyor. Cizre Kalesi, Ateşgede, Dicle Nehri üzerindeki Kennedy Köprüsü’nü fotoğraflayıp güneş batışını seyredip otel Med Cezir de konaklıyoruz. Akşam yemeği dışarıda (extra)

2.Gün: İdil e hareket ediyoruz. ilk durağımız Ezidi köyü (mağara köy), terk edilmiş ama şimdilerde tekrar geri dönüşler başlamış. Ezidi mezarlığı (mimarisi ilginç)
Sari Köyü: Sadece Süryaniler’in yaşadığı köy. Mor Dodo Kilisesi’ni göreceğiz.
Haberli Köyü: Mor Eshotyo Kilisesi yine sadece Süryaniler’in köyü, okul öğretmeni ile tanışıp bilgi alacağız. Yerli üzümler ve şaraplarından tadacağız.
Öyündük Köyü (midin): Halil Cibran’ın ailesinin köyü. İdil e dönüp yine Süryaniler’in izinden gidip isteyene burnuna hızma deldireceğiz :) ben yaptırdım. Konaklama Med Cezir otel. Akşam yemeği dışarıda (extra)

3.Gün: Kahvaltının ardından Mem-u Zin türbesi Cizre’nin olmazsa olmazı, Abdaliye ve tarihi mezarlık. Kırmızı Medrese Ahmet el Cezeri ziyareti. Hz Nuh Camii, Cizre Müzesi, Gurini ya da Seyid’in yerinde öğle yemeği. Eski çarşı gezisi, Ulu Camii, çok az bilindik minare kulesi ile önce güneş tapınağı, kilise ve cami olmuş etkileyici. Kürt mimari belediye kültür binasında Deng bej dinletisi. Öğle yemeğinden sonra Gabar dağlarına gidip harika fotoğraflar çekeceğiz, günümüze çok azı ulaşmış Finik Harabeleri’ni görüp fotoğraflayacağız. Konaklama Şırnak Üniverste Misafirhanesi. Akşam yemeği misafirhane restoranında (extra).

4.Gün: Kahvaltının ardından Uludere ye hareket (50 dakika), Uzun Geçit’i anlatmak yetmez, yaşamak gerekir. Sonbaharın binbir renkli vadileri Kato Dağları’nın karlı zirvesi derken, Tanin Dağları bizi karşılayacak. Oralarda bir yerde öğle yemeği pikniği yapacağız. Uludere-Beytüsşebab a giderken manzaralar nefes kesici, her dakika duralım sesleri gelecek. Arada bir foto molası vereceğiz. Uzun Geçit Şelalesi, Aşağıdere Şelalesi, Dicle’nin kollarını takip edip Beytüşşebab’a varacağız. Konaklama ve akşam yemeği Beytüsşebab da yerel evlerde. İkl turumuzda Belediye Başkanı’nın kardeşlerinin evlerinde ağırlandık. Çok çok temizler. Yemek dışarıda olacak.

5.Gün: Hakkari’ye hareket ediyoruz. Dağların başkenti de denir. Ağrı Dağın’dan sonra ikinci yüksek dağ Cilo’nun muhteşemliğini görmek için Zap vadisini ve Zapsuy’ nu takip edip Çukurca Nasturi Köyü’nü görmek isteriz. Askeriye den izin alabilirsek Dağlıca vadisine gireriz, bize izin verilen yere kadar ve Koçerler’in yayladan köye göçüne rastlarız inşallah. Hakkari’ye varış, Zeynel Bey Medresesi, Eski Mezarlık dilek ağacına iplerimizi bağlarız. Konaklama Sibar Otel. Akşam yemeği dışarıda.

6.Gün: Van’a hareket ediyoruz. Başkale de Havari Bartelemeos Kilisesi’ni görüp Hoşap Kalesi’ni fotoğraflayıp, Van 7 Kilisesi’ni de gezer öğle yemeğini geç bir vakit tadımlarız. Van a gelip kilim görmeden Urartu takılarına göz atmadan olmaz ve havaalanına gidiş.

Ücrete dahil olanlar:
Konaklama, uçak harici ulaşım, rehberlik, izin masrafları, sigorta, cesaret:)

Ücrete dahil olmayanlar:
Öğle ve akşam yemekleri dahil değildir (Yemekler et ağırlıklı.) Ne zaman acıkırsak o zaman yemek alırız. Aç kalmayız emin olabilirsiniz.

Görebildiğimiz kadar görüp görmek isteyip göremediklerimize kısmet değilmiş diyeceğiz. İyi seyahatler

Yorumlar

Yorum