Gezi Lideri: Pembe Özdemir
İletişim: 0(532) 411 86 90
Tur Tarihi: 8 Mayıs – 13 Mayıs 2020
Tur Ücreti: 1750 TL

Uçuş bilgileri;

Gidiş: 08 Mayıs 2020 Yeni Havaalanı THY 12:50 İstanbul – Şırnak
Dönüş: 13 mayıs 2020 Van – İstanabul
Daha geç saat olabilir.

Ters Lale (Ağlayan Gelin Zamanı )

Sonbahar da Cizre-İdil-Şırnak-Hakkari- Van  Kültür ve Doğa Turu;

Sıra dışı , haritada bildiğimiz haberlerde duyduğumuz ama gidemediğimiz coğrafyaya yolculuk. Hakikaten neler varmış biz bilmiyoruz diyeceğimiz coğrafya’ya gidiyoruz. Doğası, tarihi, kültürü ile bizi etkileyecek bir gezi. %100 Süryani (asuri) Köyleri. Terkedilmiş Ezidi köyü. Şeyh Adi ve 7 Melek Anıtı. Ezidiler kimler?
Yavuz sultan Selim-Şah İsmail çatışması ve ara bulucu İdris-i Bitlis. Nasturiler ve Aşiretler 16.yy kürt şairleri .12.yy Artuklu Sarayında yaşamış mucit (bilim insanı) Cezeri. Daha neler neler….

1.Gün. 8 Mayıs;

12:50 THY ile direkt uçuş Şırnak-Cizre ortak havaalanına 15:05’te iniyoruz.Cizre gezimiz başlıyor.Cizre kalesi de Mir konağı,Kervansaray,Ateşgede,Dicle Nehri üzerindeki Kenedy Köprüsünü fotoğraflayıp güneş batışını seyredip otel de konaklıyoruz.

Akşam yemeği dışarda (extra)

2.Gün: 9 Mayıs;

İdil’e hareket ediyoruz.İlk durağımız Ezidi’ de terk ettirilmiş mağara köyü gezisi. Ezidi 7 Melek Anıtı (mimarisi ilginç)
Sari köyü; Sadece süryani’lerin yaşadığı köy.Mor Dodo Kilisesi’ni göreceğiz.
Haberli Köyü; Mor Eshotyo Kilisesi yine sadece süryani’lerin köyü okul öğretmeni ile tanışıp bilgi alacağız.Yerli üzümler ve şaraplarından tadacağız.
Öyündük Köyü; (Midin) Halil Cibran’ın ailesinin köyü. İdil’e dönüp öğle yemeği aldıktan sonra Meryem Ana Kilisesin’de kısa bir Aramice ayın dinleyip Süryani mahallesinde kahve molası vereceğiz. Moladan sonra Cizre’ye dönüş.

Konaklama otel de Akşam yemeği dışarda (extra)

3.Gün. 10 Mayıs;

Kahvaltının ardından Kürt tasaavufçu şair Ahmet -i Hani’nin yazdığı Mem-u Zin hikayesini dinleyip türbesini ziyaret edeceğiz. Kırmızı Medrese Ahmet el Cezeri (Kürtlerin Mevlanası) ziyareti. Hz.Nuh Camii, Gurini ya da Seyid’in yerinde öğle yemeği. Eski çarşı gezisi ,Ulu Camii çok az bilindik minare kulesi ile önce güneş tapınağı kilise ve cami olmuş etkileyici .Kürt mimari belediye kültür binasında Deng Bej dinletisi( sözle geçmişi geleceğe aktarma müziği)

Öğle yemeğinden sonra Gabar Dağları’na gidip güneşin Dicle Nehri’ne yansıdığı noktada harika fotoğraflar çekeceğiz.Günümüze çok azı ulaşmış Orta Asya kökenli İran ve Hinliler’le akraba Guti yerleşkesi Finik Harabelerini görüp fotoğraflayacağız.Konaklama Şırnak Üniversite misafirhanesi.Akşam yemeği extra misafirhane restaurantta.

4.Gün. 11 Mayıs;

Kahvaltının ardından Uludere’ye hareket (50 dakika) .Uzun geçiti anlatmak yetmez yaşamak gerekir. İlkbaharın bin bir renkli vadileri ,kaya tepeleri ya da kucağın da açmış ters laleler ve fulya’ları görüp fotoğraflayacağız. Kato Dağları’nın karlı zirvesi derken Tanin Dağları bizi karşılayacak. Zikzaklı Tanin Geçidi’ni aşacağız.Uzun geçit Beyazsu Şelalesin’de öğle yemeği pikniği yapacağız.Uludere-Beytüsşebab’a giderken manzaralar nefes kesici, her dakika duralım sesleri gelecek. Ara da bir foto molası vereceğiz. Aşağıdere Şelalesi ,Dicle’nin kollarını takip edip Beytüşşebab’da Faraşin Yaylası; Bal alışverişi için duraklayıp yolumuza devam edeceğiz.

Konaklama ve akşam yemeği Cevizyaprağı Köyü Keldani Kilisesi misafirhanesi’nde.

5.Gün.12 Mayıs;

Beytüsşebab -Hakkari’ye hareket ediyoruz.Dağların başkenti de denir.Ağrı Dağın’dan sonra ikinci yüksek dağ Cilo’nın muhteşemliğini görmek için Zap Vadisini ve zapsuyu’nu takip edip Çukurca Nasturi Köyü’nü görmek isteriz.Öğle yemeği çukurca da alıyoruz.Koçerlerin (göçer) köyler den yaylaya göçüne rastlarız inşallah.Hakkari’ye varış Zeynel Bey Medresesi, Kale Altı Mezarlığı, dilek ağacına iplerimizi bağlarız.

Konaklama Sibar Otel.Akşam yemeği dışarıda.

6.Gün. 13 Mayıs;

Hakkari -Van’a hareket.Başkale’de Aziz Bartelemeos kilisesini görüp Hoşap Kalesi’ni fotoğraflayıp Gürpınar 40 Değirmen’leri ve Urartu’dan kalma Şamran Su Kanallarını görüp fotoğrafladıktan sonra öğle yemeği için Van’a geliyoruz.Ödüllü aşçı Adem’in mutfağın da gelenekselleşen Doğu Anadolu yemeklerini tadımlıyoruz. Ardından Van Müzesi ,Van’a gidipte Van ve çevre köy kilimlerini görmeden olmaz ve de Urartu takılarına göz atmadan olmaz. Urartuların II.Merkez şehir kalesi Tuşpa’yıda gördükten sonra havalimanına gidiş.

Ücrete dahil olanlar;
Konaklama,
Uçak hariç ulaşım,
Rehberlik,
İzin masrafları,sigorta,
2 öğle yemeği,
Bir öğün öğle yemeği Ödüllü aşçı’nın restaurantı’nda alınacak.

Ücrete dahil olmayanlar;
Öğle ve akşam yemeği dahil değildir.(Yemekler et ağırlıklı.)
Ne zaman acıkır isek o zaman yemek alırız.
Aç kalmayız emin olabilirsiniz.
Görebildiğimiz kadar görüp görmek isteyip göremediklerimize kısmet değilmiş diyeceğiz.
İyi seyahatler.

Yorumlar

Yorum