ZOOM Doç. Dr. Deniz Esemenli ile Edirne

İletişim: 0535 655 35 35

Başlama saati: 21:00

Bitiş saati: 23:00

Katılım Ücreti: 50

Gönlümüzdeki Program:
Tabyalar, Ayşe Kadın Camii ve Kervansarayı, Eski Camii, Bedesten, 3 Şerefeli Camii, Hadrian Kulesi, Semiz Ali paşa Arastası, Selimiye, Muradiye ve Bayezit Külliyeleri, Saray harabeleri, Yıldırım camii, Darülhadis, Karaağaç İstasyonu
Beylerbeyi olmayan ve İstanbul’dan vezir-i azam tarafından yönetilmesiyle Osmanlıdaki değeri belli olan Edirne,imparatorlukların ikiz başkenti olması kuralına uygun olarak klasik yönetim ve hanedan örgütlenmesini oluşturan devşirme sisteminin merkezi ve ocağı olarak da Kızıl Elma idealinin merkezindeydi.Avrupa’ya açılan yolların ve seferlerin başlangıcı olarak kent,Bizans döneminde olduğu gibi kalesi,sarayları,camileri,kamu yapıları ve yoğun konut dokusuyla tarihin başlıca şehirlerinden biri olarak trajik tarihine rağmen günümüzde de eşsiz yapılarıyla Osmanlı mimarisinin bir özetidir, insanlığın en büyük sanat şahaserlerinden biri olan Selimiye dahil.

Doçent Doktor Deniz Esemenli
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünde “Osmanlı Başkentlerinde Merkezi Planlı Camilerde Yan Cephe Düzeni” adlı lisans teziyle 1981 yılında mezun olduktan sonra 1991 yılında aynı bölümde “Sinop İli Türk Dönemi Mimarisi” isimli çalışmasıyla Doktor ünvanını aldı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 5 sene asistan olarak çalıştıktan sonra 20 yıl müze uzmanlığı yapacağı Topkapı Sarayı’na geçti. Resmi çalışma hayatında ve 2009 da emekli olduktan sonra birçok kültür turu yaptı ve özel kurslar düzenledi, konferanslar verdi. Muhteşem Yüzyıl, Kösem Sultan ve Fatih dizilerinde danışman olarak çalıştı. 2000 yılında yayınlanan “700. Kuruluş Yıldönümünde İstanbul’daki Osmanlı Mimari Eserleri” isimli kitabın ilgili metinlerini yazarak geniş ölçüde katkıda bulundu ve 2003 yılında “Osmanlı Sarayı ve Dolmabahçe” adıyla konu hakkındaki özgün çalışmasını yayınladı. 2011 yılında Üniversiteler arası kurul jürisinin kararıyla Doçent unvanı aldı. Kitabın konusu dışında kalan birçok makale ve ansiklopedi maddesinin de yazarıdır.

Yorumlar

Yorum