Ergican Acarbaş ve Müzisyen Ergisoy Acarbaş “ÜSKÜDAR VE MUSİKİ”

Buluşma Yeri: Çiçekçi otobüs durağı (Kadıköy – Üsküdar otobüs yolu)

Buluşma Saati:10:00

Gönlümüzdeki Program:

Programa Çiçekci ( Küçük Selimiye Camii önünden başlamamızın nedeni oradaki Şeyh Ali Behçet Efendi Türbesi ve 2.Mahmut dönemiyle ilgili.
Sonra Karacaahmet Mezarlığının köşesinden Selimiye kışlasına doğru yöneliyoruz. Bestekâr Avni Anıl sokağı geçtikten sonra Büyük Selimiye Camii ve Külliyesine varıyoruz.
Harem iskelesi caddesinden Karlık Bayırına doğru sapıyoruz. Solumuzda muhteşem bir İstanbul manzarası..Önde Kız Kulesi arkada Topkapı, Ayasofya , Sultanahmet ve diğerleri.
Selahattin Pınar sokağına girince müzik başlıyor Değerli bestecinin eserlerini dinleyerek yola devam ediyoruz Üsküdar’da yaşamış bestecilerden Şekip Ayhan Özışık da repertuarımızda. Asıl müzik şöleni turun sonunda kardeşim Ergisoy ile olacak
Kendisi Türk Müziği Devlet Konservatuarının ilk mezunlarından ud ve ses sanatçısı, besteci ve “Renk,Ahenk ve Meşk Topluluğu Korosu” kurucusu, yöneticisi…
Sokağın sonundan Paşakapısı’na dönüyoruz çünkü tarihi cezaeviyle ilgili anlatacaklarımız var
Nasuhi Efendi Camiinin köşesinden Doğancılar Parkına yöneliyoruz ve ardından “Üsküdar Musiki Cemiyetini” ziyaret ediyoruz.
Gezimizin önemli duraklarından birisi de Aziz Mahmut Hüdai Hz.leri türbesi Üsküdar Meydanına inerken sağımızda Mimar Sinan Çarşısı ve başka camiiler de var. Meydanda ise Valide-i Cedid Camii ,sahilde Mimar Sinan’ın en küçük eserlerinden Şemsi Paşa Camii
Nihayetinde 3. Ahmet çeşmesi ve Mihrimah Sultan Camii ve Hanım Sultan hikayeleriyle gezi bölümü bitiyor ve dinleti bölümüne geçmek için “Abbara” ya yöneliyoruz.
ve karşınızda ERGİSOY ACARBAŞ

Yorumlar

Yorum