Sultanahmet deyince Topkapı Sarayı, Ayasofya, Hipodrom,Sultanahmet Camiini hepimiz biliriz ama çevre semtlerde olan yapıları ve oralarda geçen tarihi olayları pek bilmeyiz.
-Gülhane Parkından başlayalım. Ne zaman Park oldu, kadınların erkeklerle beraber girmesini kim yasakladı? Hangi hastane buradaydı ve son zamanlarda o hastanenin ismi niye değişti gibi soruların cevabını ve Tanzimat’a kadar hikayesinı dinleyeceğiz.
-Parktan çıkınca Alay Köşkü, Eski Ŕüşüye,gizli bir Ayazma ve Babıâli’nin “Büyük Kapısı” ama “atlı süvari ” yok.
-Sirkeci’den buralara gelmiş Çeşmenin yanından yukarılara çıkıp Zeynep Sultan Camiinin arkalarında Bizans’ın en eski kiliselerinden Halkopetria’nın izini arayacağız ve Ayasofya’dan tanıdığımız Zoe’nin burayla ilişkisini anlatacağız.
-Tabii Camiinin haziresinde yatan ve semte ismini veren Alemdar Mustafa Paşa ve Kabakçı isyanıyla oluşan olaylar dizisini ve yukarıda göreceğimiz Sıbyan Mektebine adını veren Cevri Kalfaya ve oynadığı röle kadar birçok tarihi gerçeklik bugünkü konularımızdan
-Beşir Ağa Camii ve Sebili’ni arkamızda bırakarak biraz yukarda Abdullah Cevdet’in İctihad Evi ve İttihat Terakki’nin ilk kurucularından bu şahsın kadın hakları ve latin alfabeci konusuna kadar çok erken görüşlerini dile getireceğiz. Az ilerde meşhur ‘Tercüme Odası’ binasını görüp geri döneceğiz .
-Turşucuzade ve Talat Paşa Konakları yemekten önce son görülecek (Tabii dışarıdan) ama Talat Paşa’ ya biraz zaman ayırmak gerekiyor..
-Moladan sonra Ayasofya yanındaki Cafer Ağa Medresesi solumuzda kalacak şekilde ilerliyor ve Soğukçeşme sokağına giriyoruz. Çelik Gületsoy’u anmamak olmaz. Yine buralarda olduğu söylenen Bizans hastane-bakımevinden de bahsederiz.
-Dışarıdan da olsa Ayasofya ve mimarisi üzerine biraz konuşarak 3.Ahmet Çeşmesinin yanından geçerek İshak Paşa Camii ve Ahırkapı’ya varıyoruz.Şenlikler HIDIRELLEZ’DE..
-Akbıyık sokaklarında ilerliyoruz Sağımızda Armada solumuzda Kalyon otelleri. Niçin bu isimler verilmiş ?
-Türk Musikisin dehası Dede Efendi evine geldik. Biraz müziğe ne dersiniz?
-İlerde Kazasker Molla Konağı?? Acaba Atatürk’le ne ilgisi var?
-Akbıyık Camıinin yanından ve demiryolu köprüsünün altından geçerek Ertem Konak’a geliyoruz. Günün sürprizi Butik otele çevrilmiş bu konakta bir mola ve eşsiz şapka,
gelinlik ve camaltı koleksiyonlarını görme fıtsatı bulacağız.
-Vaktimiz kalırsa Sulanahmet”e çıkarken birkaç enteresan yet daha görebiliriz. O da şimdilik ben de kalsın