“SEVGİLİLER GÜNÜ’ne “özel gezimize ünlü şair Abdülhak Hamit ve genç eşi Lüsyen’in oturdukları Maçka Palas’tan başlıyoruz. Şair-i azamın şiirleri arasından diğer aşklarına da şöyle bir değiniyoruz.
-Biraz yukarıda Ralli apartmanı var .Burada Ilk kadın ressamlardan Fahrünnisa Zaid ve Ürdün kraliyet ailesinden eşinin hikayesi. Tam karşıda Narmanlı apartmanı. Biliyorsunuz Beyoğlu’da da Narmanlı Han var. Oraya belki gidemeyiz. O zaman Aliye Berger ve hocası ve aşkından; Bedri Rahmi Eyüboģlu ve “..catalkaram çingenemden..” bahsetmek zamanı.
-İlerliyoruz, Belveder apartmanı..Menderes-Suzan ilişkisi ve meşhur bavulun akıbeti
-Arka sokakta şimdi olmayan Sabiha Sultan konağı . Sultanın Mustafa Kemal’i reddetmesine yol açan aşkı kimdi ?
-Sait Paşa konağı (şimdi Moda okulu) ve paşanın oğlunun nişan yüzüğünü atan Şadiye Sultan.
-Şair Nigar sokak ve şairin ağlayarak gelin gittiģi konak (başka yerde). Ama bu sokakta Nişantaşı’nın en güzel kızı Mehlika otururmuş. Bir de Yahya Kemal’in “Mehlika Sultan’a aşık yedi genci..” var. Şairi o zamanlar alev alev yakan aşkı Celile Hanım da buralarda.
-Köse Raif Paşa ve kızı
İhsan Raif’in “..kimseye etmem şikayet..”in dramatik hikayesi (bir aşk değil ama)
-“Sırça köşk’ün bittiģi yerde”, Kamelya apartmanında başlayan Abidin-Güzin Dino aşkı.
-Harbiye’den geçerken, eskiden Rüçhan Adlı’nın ışyeri buralardaydı ve tabii Türkan Şoray
-TRT’nin önüne geldik. “..unutturamaz seni hiç bir şey ,unutulsam da ben..” ve karşılıklı şarkılarıyla TRT’nin büyük aşıkları Ekrem ve Müzehher Güyer çifti
-Öğle yemeģi molasını Taksim’de verdikten sonra İstiklâl Caddesi’ nde ilerliyoruz Heptalafos Kahvesi, Sadi Işilay ve Deniz kızı Eftelya, Zapyon Kız Lisesi ve Maria’nın kırılan kalbi..
– Eski Nisuaz arka tarafına geçelim. Cahide Sonku’nun son günleri… Madame Corinne ve K.Atatürk..Artistler Kahvesi, Fatma Girik ve Memduh Ün. Canlı tanıklıklar..
-Tekrar caddeye çıkalım.Çiçek Pasajı ve yıllar boyu uğruna içilen aşklar, anlatanlar dinleyenler
Hozzapulo’nun girişinde Ali ile Despina’nın aşkını Postane önünde saatlerce bekleyen Maria’yı da anlattıktan sonra biz de Nevizade’ye geçer isteyenlerle kuruyan boğazımızı ıslatarak anlatmaya devam ederiz…

Yorumlar

Yorum