Gönlümüzdeki Program

Vaktiyle Batılı gezginlerce ‘Grand Champ des Morts’ olarak anılan büyük bir mezarlıktan yani Gümüşsuyu’n dan başlıyoruz gezimize. Gümüşsuyu Caddesi gerek yapılarıyla gerekse manzarasıyla İstanbul’un en seçkin caddelerinden biri. Caddeden aşağı doğru devam ettiğimizde Ayaspaşa, Alman Konsolosluğu, Japon Konsolosluğu, Azaryan Apartmanı, Gümüşsuyu Askeri Hastanesi ve Gümüşsuyu Kışlası Beşiktaş’a inerken göreceğimiz yapılar arasında. İnönü Caddesini takiben vardığımız Dolmabahçe caddesi yürüyüşümüz bizi Sinan Paşa Cami ve Barbaros Hayreddin Paşa’ya ulaştıracak. Tarihi Beşiktaş Vapur iskelesinden Sarıyer’e bizi götürecek belki de en güzel hatlarından biri olan Rumeli Kavağı-Eminönü vapuruna binerek hem deniz havası alacağız hem de Çırağan Sarayı, Four Season Hotel, Feriye, Ortaköy Cami, Esma Sultan ve Hatice Sultan Yalıları, Galatasaray Adası, Mısır Konsolosluğu, Aşiyan, Rumeli Hisarı, Zeki Paşa Yalısı, Yeniköy-Tarabya, Huber Köşkü gibi çok önemli boğaz yapılarını ve semtlerini göreceğiz. Sarıyer’de lokal bir lokantada alacağımız yemek sonrası Büyükdere’ye kadar minik bir sahil yürüyüşü ile Sadberk Hanım Müzesi’ne ulaşıyoruz. (Dileyen misafirlerimiz meşhur Sarıyer börekçisinden böreklerini alıp mis gibi deniz kıyısında çaylarını içebilir elbette) Müzeye ev sahipliği yapan Azaryan Yalısı, XX. yüzyılda Manuk Azaryan Efendi tarafından yaptırılan ve Türkiye’nin ilk özel müzesi olan bu yapıyı birlikte keşfedeceğiz.

*Çoğu yapı hakkında dışarılarından bilgilendirme yapılacaktır. *Bu gezi sırasında vapur kullanılacaktır İstanbul Kartlarınızı hazır bulundurmanızı rica ederiz. *Gezimiz yaklaşık saat 17.30’da Sarıyer-Büyükdere’de sona erecektir.

* Sadberk Hanım Müzesi giriş için; Müzekart sahiplerine giriş ücreti 30 TL Müzekart sahibi olmayanlar için Tam Bilet giriş ücreti 50 TL 7 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsiz Öğrenci ve Öğretmen giriş ücreti 10 TL NOT: Gezi ücretinin en geç 1 gün gezi öncesi nakit alınacaktır. Herhangi bir durumdan ötürü gezi iptal edilirse tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.