1.Gün: Ağrı havaalanında buluşma Doğubeyazıt merkeze transfer. Otele yerleşme ve çay kahve eşliğinde dağ rehberimiz Rohat Ceven den tırmanış ile ilgili bilgi alma toplantısı. Öğle yemeği esnaf lokantasında yedikten sonra İsakpaşa saray gezisi. Nuh un gemisi izlerinin bulunduğu zannedilen yere gidiyor ve seyrediyoruz. Dönüşte akşam yemeği otel de alıp dinleniyoruz.

2.Gün: Kahvaltının ardından 8:30 depar. Minibüsle Eli köyüne varıyoruz. Rakım 2200 m yemek paketlerimizi alıp 3200 m ye yürüyoruz (4.5 -5 saat) 1.kamp yerine ulaşıyoruz. Çadırda konaklama ve akşam yemeği. Sohbet muhabbet den sonra uyumaya başlıyoruz.

3:Gün, Kahvaltının ardından 9:30 depar, öğle yemeği paketimizi alıp tırmanışa başlıyoruz. Orta seviyede 4 -6 saat yürüyerek 4200 m ye varıyoruz. 30 dakika dinlenip dönüşe geçiyoruz.2-2.30 saat dönüş yürüyüşünden sonra 3200 m kampımıza yerleşiyoruz.

4.Gün: Kahvaltının ardından tekrar 4200 m deki kampa yürüyüş. 4-5 saat yavaş yavaş yürüyeceğiz. Öğle yemeği ve akşam yemeği kampta konaklamada 4200 metrede.

5.Gün: İsteyene kahvaltı, çay kahve nin ardından gece yarısı 02:00 depar. Alnımızda fener zirveye yolculuk başlıyor. Ağır bir tempo ile yürüyüş 6-8 saat sürer. Güneşi bir kez daha Ağrının zirvesin de doğarken hatırlamak üzere kaydediyoruz. Yolda çay+kahve verilecek.
VE zirve…!
O muhteşem manzara ,zirveye çıkmanın hazzı. Bir hedefe ulaşmış olmanın mutluluğunun tarifi yok. Belki yorulacağız sızlanacağız ama yıllarca konuşup torunlarımızın hayallerini süsleyeceğiz.
Dönüş başlar.
2.Kampa 4 saat yürüyüşle varıyoruz ve dinleniyoruz. Çay +kahve birşeyler atışdırdıktan sonra 3 saatlik yürüyüşle 3200 m 1.kampa varıyoruz. Konaklama yeme içme uyuma. Kuzu çevirme+alkol serbest. 3200 de konaklıyoruz.
6.gün; Sabah kahvaltının ardından 3 saatlik yürüyüş ile Eli köyüne dönüyor, öğle yemeğini lokal rest alıyoruz. Otele dönüş ve dinlenme. Akşam rehberimiz bize süpriz yapacakmış ben de bilmiyorum ne!!
7.Gün: Sabah geç kahvaltının ardından havalimanına gidiyoruz.
Havadır müdahale edemeyiz.Temmuz -Ağustos en iyi ayı. Temmuzda dağlar çiçek açar. Tercih etme sebebim çiçekler arasında yürümek.
İnşallah gerçekleştiririz.
Gerekli izinlere son bir ayda başvurulacak. Güvenliğimiz bizim için en önemlidir.
Sevgiler🌸🌸
Uçuşlar Ağrı havaalanına olacak.

Gerekli malzemeler;
Treking ayakkabıları, 4200 m den sonra kranpon takılabilecek ayakkabı olması gerekir. Kışlık ve hafif olmak üzere iki adet mont. Yelek, sıcak tutacak uzun kollu iç ve dış kıyafetler. Kısa kollu tişörtler. Kışlık eldivenler, bere, güneş gözlüğü, güneş kremi, Batonlar şart. Alına takılacak gece feneri, Kişi sayısı ortaya çıktıkça WhatsApp gurubu kurulacak ve detaylı bilgiler verilecek. Polar boyunluk.
Kamp malzemelerinin tümü Rohat Çeven tarafından karşılanacak(Çadır, mutfak, ahçı, malzeme taşıyıcıları, araba, yük hayvanları).
Kendi çadırınızı, uyku tulumu, mat vs gibi malzemeleriniz varsa getirebilirsiniz. Zararı yok.

Yorumlar

Yorum