Prag

Çek cumhuriyetinin başkenti, sokaklarında dolaşırken Ortaçağ kent görünümü içinde kaybolacağınız bir şehir, Altın kent olarak anılan Prag.

18-21 Mayıs’ta Ahmet Faik Özbilge ile Prag’tayız..

Alınması Gereken Uçuşlar

18 Mayıs TK 12:10

21 Mayıs TK 18:10

1.Gün

Havalanı transferi sonrası otele yerleşme ve eski kent meydanına varış. Şehrin kalbine yolculuğumuz başlıyor. Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan bu görkemli meydanda, iyi hatıraların yanı sıra İmparator Matthias’a karşı gelenlerin idamıda bilinen olaylar arasındadır. Meydanda tarihi yapılar, şaşırtıcı güzellikteki sokaklar, rengarenk evler, öğle yemeği molası devamında  Aziz Nikolas Kilisesi, çan kuleleri ile kendine hayran bırakan Belediye Binası ve 1410 yılında yapılan hikayesi ile şaşırtan Astronomik Saat, 14.Yy’da yapımına başlanan, eski kent meydanının görkemli yapılarından biri olan TYN kilisesi, üzerinde Barok tarzda yapılmış olan 30 adet heykelin bulunduğu tarihi Charles Köprüsü,  Wallenstein Saray bahçeleri gün boyu göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Son olarak akşam yemeği sonrası otele varışımız gerçekleşiyor.

2.Gün 

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası, yaklaşık 1 sat süren tren yolculuğu sonrası Çek Cumhuriyetinin bir diğer önemli kenti Bohemya bölgesinin merkezi Kutna Hora’ya varıyoruz. 13.Yy’da çıkarılan gümüş ile ekonomik anlamda büyük bir öneme sahip olur kent. Burada ilk olarak Kafatası Kilisesi olarak bilinen, yapımında yaklaşık 70 bin iskeletin kullanıldığı bilinen bu sıra dışı kiliseyi geziyoruz.  Öğle yemeği molamızın sonrasında kentin önemli noktalarını gezip, yeniden tren ile Prag’a geri dönüyoruz. Vltava nehri üzerinde tekne turu  sonrası akşam yemeği ve otele varış.

3.Gün 

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası ilk durağımız kentin yerel noktalarından biri olan Yahudi mahallesi oluyor. Kente ilk Yahudi yerleşimlerinin 10.Yy’da başladığı biliniyor. Bölge, 20.Yy’da büyük bir değişimden geçer ve günümüze birkaç sinagog, Yahudi mezarlığı ve eski belediye binası kalır. En önemli Sinagog’u ise yapımı 10.Yy’a tarihlenen Eski Yeni Sinagog’tur. Öğle yemeği molamızın ardından 13.Yy’da yapılmış olan Aziz Agnes Manastırını geziyoruz. Ortaçağ ve Gotik döneme ait koleksiyonları görüyor ve gezimize devam ediyoruz. Buradan kale’ye yürüyoruz. Kale ve çevresini gezip, Prag şehir manzarası eşliğinde aşağı caddeye geliyoruz. Art Nouveau yapıları ile kendine hayran bırakan sokakların arasından, Notre Dame des Neiges(Karların Meryemi) kilisesini görüyoruz. Ardından Mozart’ın 1787’de Don Giovanni operasının ilk temsilini verdiği Estates Tiyatro binasını görüyor ve buradan Nazım Hikmet’in Prag’ta bolca vakit geçirdiği Slavia Cafe’de mola veriyoruz. Mimari üsluplarına hayran kalacağımız yapıların yer aldığı Celetna caddesi gezisi ve akşam yemeği molasının ardından otele geçiyoruz. 

4.Gün 

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası dileyenler ile kenti keşfetmeye devam edebiliriz ya da müze ziyaretleri yapabilirsiniz. Belirlenen saatte ortak alanda buluşup havaalanı transferimiz gerçekleşecek. 

Dahil Olanlar

-Havaalanı Transferleri

-3 Gece Konaklama

-3 Kahvaltı

-Tekne Turu

-Rehberlik

-Seyahat sigortası

Dahil Olmayanlar

-Uçak Biletleri

-Öğle ve Akşam Yemekleri

-Kutna Hora Tren Bileti

-Tüm Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

-Kişisel Harcamalar

Yorumlar

Yorum