Gönlümüzdeki Program:

1.Gün

Tarihi M.Ö 3000’lere uzanan Antik dönemde KOTIAEION ismi ile bilinen masalcı Ezop’un doğduğu topraklar olan Kütahya’da yolculuğumuzun ilk durağı 1834 yılında yapılmış olan Haralambos Baş Melek Rum Ortodoks Kilisesi. Kilise, yapıldığı tarihte Kütahyanın en büyük ortodoks kilisesi ünvanına sahip olmuştur. Şimdilerde kapalı olan kiliseyi dışarıdan ziyaret edip şehrin bir diğer ibadet merkezi’ne 14. Yy’da Yıldırım Beyazıd zamanında yapımına başlanıp 1402 yılında tamamlanan Ulu Camii’ ye doğru yola çıkıyoruz

Gezimiz, Kütahya’nın zengin tarihine ışık tutan Kütahya müzesi ile devam edip ve sonrasında Antik dünyanın en önemli kentlerinden birine Aizanoi, antik kentine doğru yola çıkıyoruz. İlk yerleşimlerin M.Ö 2500-2800 yılları arasında olduğu kazılar ile ortaya çıkarılan bu kentte, bizi dünyanın en iyi korunmuş tapınaklarından biri Zeus Tapınağı karşılayacak ve dünyanın bilinen ilk borsa yapılarından biri Aizanoi Macellum’u ile antik Roma’nın ünlü imparatoru Dioclatianus’u anarak kent turumuzu tamamlayıp konaklayacağımız otele geçiyoruz.

2.Gün

Sabah otelde alacağımız kahvaltıdan sonra, bilinen en eski ismi Temenothytia olan Hitit, Lidya ve Frig gibi uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan  Uşak yolculuğumuzun ilk durağı, kentin Osmanlı dönemi sivil konut mimarisini görebileceğimiz Uşak evleri olacak. Ardından kent tarihini daha yakından incelemek üzere Uşak müzesine doğru yola çıkacağız. Müze gezimiz sonrası kentin en önemli antik kentlerinden biri olan Büyük İskender’in seferleri sonrası Makedonya’dan gelenler tarafından kurulduğu bilinen Blaundus antik kentini geziyoruz. Burada geçireceğimiz etkileyici zaman diliminin sonunda bir doğa harikası olan Ulubey Kanyonu bizi bekliyor. Ve doğa ile tarihin en etkileyici buluşmalarından biri olan 2500 yıl önce Frigyalılar tarafından yapılan Clandras köprüsü manzarası ile geçireceğimiz zaman sonrası otelimize geçiyoruz.

3. Gün

Yolculuğumuz bir jeolojik yerleşim bölgesi olan ve peri bacalarına olan benzerliğinden dolayı Kuladokya olarak anılan Manisa’nın Kula ilçesinde yer alan 18. ve 19. Yy kent mimarisinin en özgün örneklerini inceleyebileceğimiz Kula evleri ile Kula’nın geçmiş kültürel zenginliğine dair bilgiler edindikten sonra Osmanlı resimli camilerinden biri olan Carullah Bin Süleyman Camii’ni gezip Salihli ilçesine doğru yola çıkıyoruz. Sonraki durağımız Lydia Krallığının başkenti olan Sardes Antik kenti olacak. Ve son olarak kraliyet mezarlığı olan Bin Tepe Tümülüsleri ziyareti sonrası Akhisarda vereceğimiz yemek molası bitiminde İstanbul yolculuğumuz başlıyor.

Gördüklerimiz, öğrendiklerimiz, etkilendiklerimiz ve biriktirdiğimiz onlarca anının ardından birdahaki rotalarda buluşmak üzere yolculuğumuz sona eriyor.

Fiyata dahil olan hizmetler:

*2 Gece Otel Konaklaması

*2 Kahvaltı

*2 Akşam Yemeği

*Profesyonel Rehber Eşliğinde Çevre Gezileri

*Zorunlu Sigorta Poliçesi

*Ulaşım

Fiyata dahil olmayan hizmetler:

*İlk Gün Sabah Kahvaltısı

*Tüm Öğle Yemekleri

*Yemeklerde Alınacak Olan Ekstra İçecekler

*Tüm Özel Harcamalar

*Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri (Müze Kart almakta fayda var)

Yorumlar

Yorum