Hüseyin Avni ve Caner Soyulmaz ile

AKM’DEN KONKORDİYA’YA PERA’NIN TİYATRO VE SİNEMALARI

Buluşma Saati: 10:00
Buluşma Yeri: Taksim Anıtı önü

Beyoğlu, 1800’lerin ilk yarısından itibaren sanatın İstanbul’daki merkezi konumuna geldi. Avrupai tiyatroları, 20. yüzyılla birlikte cadde boyunca açılan sinemalar izledi. Bir zamanlar yüzlerce tiyatro oyununun ve sinema filminin aynı anda seyirci ile buluştuğu bu bölgeden kimler kimler geldi geçti…

İşte biz de Taksim Meydanı’nda buluşup Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan eski-yeni sanat yapılarını hatırlayacağız. “Eski tiyatrolar neredeydi”, “Halka açık ilk sinema gösterimi nerede yapılmıştı” gibi onlarca soruya cevap bulacağız. Anlatılara; eski buluşma noktalarını, pastaneleri, gazinoları da katacağız.

Taksim Sahnesi, Lale Sineması, Odeon Tiyatrosu… Devekuşu Kabare, Ortaoyuncular, Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu… Eptalofos Kahvesi’nde buluşanlar, Şark Sineması önünde sıra olanlar, Skating Palace’ta paten kayanlar… Pera’da anlatacak çok şey var!

Bu turda bizlere, Kültür Politikaları Çalışmaları kapsamında farklı birimlerinde çalışmış olan Caner Soyulmaz da eşlik edecek. Anlatılar ve mekanların eski hallerini gösteren fotoğraflar, çizimler ile turumuzu renklendirecek.

Taksim Meydanı’ndan Sıraselviler’e, oradan İstiklal Caddesi boyunca ilerleyip St. Antuan Kilisesi’ne kadar tiyatroları ve sinemaları ile Beyoğlu’nu yeniden hatırlayacağız.

(Tur boyunca anlatılacak mekanların neredeyse hiçbiri günümüze kalmamıştır. Bu nedenle bu mekanların eskiden olduğu yerleri görüp sanat tarihimizdeki önemlerinden bahsedeceğiz.)