KUTSAL TOPRAKLARIN  AKDENİZ’E UZANAN ELİ : BİR BAŞKA KIBRIS

Ergican Acarbaş ve Houssem Belloum ile

Gezi Lideri: Ergican Acarbaş

İletişim:0(532) 295 08 91

Tur Tarihi: 14 Şubat – 16 Şubat

1. Gün: Tam Gün Lefkoşa Turu

(Öğle ve Akşam Yemeği Dahil)
 Ercan Havalimanı’nda karşılama ve Lefkoşa’ya transfer (30 dak).
 Turumuza neolitik çağdan başlayarak; Fenikeliler, Grekler, Romalılar, Bizanslılar, Lüzinyanlı Haçlılar, Venedikliler, Osmanlılar ve İngilizler gibi Kıbrıs’a egemen olmuş medeniyetlerden bahsederek kısa bir Kıbrıs tarihi anlatımı ile başlıyoruz.
Buradan Maruniler, Ermeniler, Levantenler ve Müslümanların iç içe yaşamış olduğu bölge olan Arabahmet Mahallesi’ne geçiyoruz. Notre Dame de Tyre Ermeni Manastırı’nı, surlar içindeki tek üç katlı bina olan Ermeni otelini , surlar içindeki tek kubbeli cami olan Arabahmet Camii ve Haziresini gezip, hem İngilizce hem Osmanlıca yazıtlı mezar baş taşını görüyoruz. Sonrasında ok şeklindeki Zahra burcunu görüp, Türk / Rum kısımları arasındaki bölgeye (yeşil hat) bakıyoruz. Buradan Kıbrıs’ın ilk Türk gazetesini yayınlayan Derviş Paşa’nın bugün Etnografya Müzesi olan konağına, Venedik Sütunu, İngiliz Mahkeme Binası, ilk Osmanlı Sosyal Konutları olan Samanbahçe Evleri ve 
Bursa’daki Koza Han örnek alınarak daha büyüğü yapılan Osmanlı’nın Kıbrıs’taki en gösterişli eseri olan Büyük Han Kervansarayına gidiyoruz. Büyük Han’daki öğle yemeği ve serbest zamanın ardından 
gerçek adı Kumari Han (zamanında Hindistan’dan gelen öd ve tekstilin satıldığı han) olan Kumarcılar Hanı’na, oradan batının dışında sadece Kıbrıs’ta bulunan iki örnekten büyüğü olan gotik Ayasofya Katedrali (Selimiye Camii)’ne gidip kilise apsisinin içinde açılmış Aziziye kapısını ve günümüze kalmış hristiyan tasvirleri inceliyoruz.
 St Nicholas Kilisesi’nde (eski Bedesten) nadir kalan yeşil adamlar bezemelerini görüp; ortaçağ saray cephesi, lüzinyan ve venedik armalarını göreceğimiz Taş Eserler Müzesi’ne geçiyoruz.
Bandabuliya kapalı halk pazarında Kıbrıs likörü Zivaniya tadımına katılıyoruz.
Hasder evinde Kıbrıs geleneksel el sanatları örneklerini inceleyip,
Neogotik, Neoklasik, Osmanlı ve Ermeni üsluplarının enteresan bir karışımı olan Zaheer Ermeni evine, flamboyant gotik stilin doğudaki tek örneği olan St Catherine Kilisesi (Haydarpaşa Camii)’ne ve son kapatılan tekkelerden biri (1953) olan Mevlevi tekkesine gidiyoruz. Lefkoşa turunun sonrasında 
Girne’ye transfer (30 dak) yapıp, Girne eski şehrin dar sokaklarında yürüyüşe çıkıyoruz.
Şehirde serbest zaman, limanda akşam yemeği ve geceleme.

Öğle Yemeği: Sedirhan Restaurant, Büyük Han

Akşam Yemeği: Girne limanında seçenekli: taze balık / et ızgara / tavuk şiş / Kıbrıs şeftali kebabı

Konaklama: Dome Otel, Girne merkezinde, denize sıfır, limanın dibinde: https://domeotel.com/

2. Gün: Tam Gün Girne – Kormacit Maruni Köyü

(Öğle ve Akşam Yemeği Dahil)
 Dünyada yüzeyde birleştirilen en eski batık gemi, ortaçağ işkence odaları, İngiliz Hapishanesi’ni göreceğimiz Girne Kalesi ile güne başlıyoruz. Buradan 
masonların taşlarla gizli işaretler kazıdığı; figürlü kilit taşları, Roman sarkofajlardan lavabolar gibi ilginç ögeler barındıran Bellapais Manastırı’na 
geçip, gotik stilin evriminden ( 13-15. yy) ve manastırın latinlerden ortodokslara devredilmesinden bahsediyoruz. 
Bellapais’te lokantaya dönüştürülmüş Osmanlı bir evde öğle yemeğimizi yiyip ve serbest zaman geçiriyoruz.
Ardından Oktagonal Kilisesi ve Kraliçe Penceresini görüp, muazzam Akdeniz ve Girne panoramasını seyretmek üzere St Hilarion ortaçağ kalesine geçiyoruz. Kalenin ardından 1974 barış harekatında bir asker tarafından dağa çıkarılan ve hala orada bulunan tankı gördükten sonra, panoramik manzaralı yoldan Kıbrıs’ta kalan tek Maruni köyü Kormacit’e transfer (60 dak) yapıyoruz.
Kormacit’te Aramaice yazıtlı St. George Kilisesi’ni (14. yüzyıl), Etnografya Müzesini ve Sarıtaş Köy Evlerini geziyoruz. 
Akşam köyün ekmekçisi hanımın ellerinden tavşan, Kıbrıs kleftiko kebabı (fırında kuzu eti) ve ev yapımı bulgur pilavı gibi özel bir akşam yemeği yiyoruz.
Girne’ye transfer ve geceleme (40 dak).

Öğle Yemeği: Bellapais manastırı karşısında (Kıbrıs gözlemesi, tahinli katmer)

Akşam Yemeği: Kormacit’te köyün kadınlarından yöresel maronit yemekleri

Konaklama: Dome Otel, Girne merkezinde, denize sıfır, limanın dibinde: https://domeotel.com/

3. Gün: Tam Gün Gazimağusa Turu

(Öğle Yemeği Dahil)
Gazimağusa’ya transfer (75 dak).
Güne nadir simetrik hamam kompleksini, antik tiyatrosunu, mozaikli sauna odasını, latrinlerini, pagan tapınaklarından üretilmiş nadir opus sectile mermer yer mozaiklerini göreceğimiz Salamis Antik Şehri ile başlıyoruz.
Buradan günümüzde arkeoloji ve ikon müzesi olan St. Barnabas Manastırı’na geçip, St Barnabas’ın mezarını, Ortodoks ikonalarını, Tunç çağı Kıbrıs endemik seramiklerini görüp ve opium ticaretinden bahsediyoruz.
Günümüzde tek ayakta kalan Venedik Evi’nde öğle yemeği ve serbest zaman alıyoruz.
Öğle yemeğinin ardından Venedik şehir surlarını gezerken, 365 kiliseli şehir Gazimağusa’nın tarihini dinleyip, otuza yakın kilisenin kalıntılarını görüyoruz.
Kudüs krallarının taç giyme törenlerinin yapıldığı ve dünyada tek yonca haçlı minareli cami olma özelliği taşıyan St. Nicholas gotik katedrali (bugünkü Lala Mustafa Paşa Camii)’ne gidip, Venedik sarayında Osmanlı – Venedik harbinden bahsediyoruz.
Ravelin kapısı (Akkule) ve sergisini geziyoruz. Dünyada tek olan Malta ve Tapınak şövalyeleri ikiz kiliselerini, gotik mimarili St. George ve St. Paul & St. Peter ortodoks kiliselerini, Nesturyanlilar Kilisesi’ni, Namık Kemal Zindanı’nı, Shakespeare’in Othello eserinin orijinal mekanı olan Othello Kalesi’ni görüp; kiliseden hamama, tapınaktan giriş kapılarına, tabuttan çeşmeye Kıbrıs’ta geri dönüştürülmüş eserlere yakından bakıyoruz.
Ardından hayalet şehir Maraş’ı dışarıdan görüp hikayesini dinliyoruz.
Ercan havalimanına transfer (60 dak) ve uçuş.

Öğle Yemeği: Venedik Evi’nde yöresel Kıbrıs yemekleri

Uçuşlar:

Gidiş: 07:45 THY Sabiha Gökçen    07:55 THY Yeni Havaalanı

Dönüş: 19.15 THY Sabiha Gökçen   20:00 Pegasus Sabiha Gökçen

Gezi Ücreti: 1880 TL

Tek kişilik oda farkı: 280 TL

Vize ve pasaport gerekmiyor, sadece kimlik kartı ile gelebilirsiniz.

Ücrete dahil olanlar:

2 gece oda kahvaltı konaklama
3 öğlen ve 2 akşam yemeği
Tüm müze giriş ücretleri
Tüm geziler, ulaşım ve rehberlik hizmeti

Ücrete dahil olmayanlar:

Kıbrıs gidiş-dönüş uçak biletleri
Yemeklerde alınan içecekler
Özel harcamalar.

Not: Kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır.

Yorumlar

Yorum