Hüseyin Avni ve Suzan Kahraman ile BULGARİSTAN

04-07 Nisan 2024 (3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece yola çıkılacak. 4 Nisan sabah Nesebar’da olunacak)

Çift Kişilik Oda Kişi Başı: 450 Euro

Tek Kişi Oda Farkı: 120 Euro

BULGARİSTAN

 

1.GÜN 4 Nisan Perşembe NESEBAR-VARNA 

3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece 01.00’da buluşma noktalarından aracımıza biniyoruz. Dereköy sınır kapısından çıkarak Bulgaristan’ın sakin ve tarihi şehirlerinden biri olan Nesebar yolculuğumuz başlıyor. 1985 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınan bu tarihi şehri adım adım geziyoruz ve bir diğer önemli şehirlerindne biri olan Varna’ya doğru yola çıkıyoruz. Tarih-kültür ve deniz ile çevrili olan bu kenti gezmeye başlıyoruz. Varna Katedrali, Roma hamamları, Euxinograd Sarayı, Arkeoloji Müzesi göreceğimiz yerler arasında oluyor. Akşam yemeği ve konaklama Varna’da.

2.Gün 05 Nisan ŞUMNU-TIRNOVA-SOFYA

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası eski Bulgaristan’ın kalbi olan ve Osmanlı döneminde bir ordugah merkezi olmuş Şumnu’ya gidiyoruz. Unesco’nun listesinde yer alan kayaya oyulmuş olan Madara Atlısınıı ziyaret ediyoruz. Şumnu şehrinde Balkanlar in en büyük camilerinden Tombul Camiyi ve eski Saat Kulesini ziyaret ediyoruz. Devamında Bulgar çarlarının kentine Tırnova’ya doğru yola çıkıyoruz. Eski kent dokusunu en iyi hissedebileceğiniz kentlerden biri Tırnova. Nehir kıyısı etrafına konumlanan tarihi evleri, kalesi, tarihi çarşıları, Asen abidesi ve Arkeoloji müzesi şehirde göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Vaktimiz kalırsa içi ve dışı duvar resimleri ile kaplı Preobrajenski Manastırını ziyaret edeceğiz. Buradan çıkınca Sofya yolculuğumuz başlıyor. Konaklama Sofya’da.

3.GÜN 06 Nisan SOFYA-FİLİBE

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası Sofya gezimiz başlıyor. İlk durağımız tarih boyunca pek çok kez hasar gören ve yeniden inşa edilen Aziz Nedelya Kilisesi olacak. Buradan kısa bir yürüyüş ile Sofya’da günümüze ulaşabilmiş en eski yapı unvanına sahip olan Aziz George Rotunda Kilisesine varıyoruz. 16. Yy ’da cami ’ye çevrilen ve 19. Yy ‘da yeniden kilise olarak kullanılan bu yapıyı gezdikten sonra Bulgaristan’ın arkeolojik buluntularının toplanmış olduğu eski Mahmutpaşa Cami şimdiki ise Bulgaristan Arkeoloji Müzesini geziyoruz. Ardında 1904 yılında yapılan şehrin en önemli kültür mekanlarından biri olan Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosunu ziyaret edeceğiz. Atatürk
‘ün Sofya’da ataşelik yaptığı zamanın izini süreceğiz. Yolumuzun üzerinde 2004 yılında keşfedilen Serdika Amfitiyatro var. Burada geçireceğimiz zaman sonrası Aziz Nikolas Rus Kilisesini geziyor ve Sofya’daki en eski Doğu Ortodoks Kilisesi olan Ayasofya’yı ziyaret ediyoruz. Ardından Alexander Nevsky Katedralini ve Mimar Sinan eseri Eski Kara Cami şimdiki Sv. Sedmoclentsi kilisesini ziyaret ediyoruz. Graf Ignatiev ve Vitoşa bulevardları yürüyüşümüz esnasında gececeğimiz yerler arasında. Vakit kalırsa UNESCO korunmasında yer alan Boyana kilisesini ziyaret edeceğiz. Bulgaristan’nın başka bir tarihi kentine Plovdiv(Filibe)’ ye doğru yola çıkıyoruz. Konaklama Filibe.

4.GÜN 07 Nisan FİLİBE-İSTANBUL

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası, Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri olan kültür başkenti olarak anılan Filibe’ye  Bulgarca ismi ile Plovdiv’e varıyoruz. Bulgaristanın çok kültürlü bir geçmişe sahip olan tarihi evleri ile kendine hayran bırakan Balkanlardaki Osmanlı kimliğinin en belirgin özelliklerini taşıyan bu kenti gezmeye başlıyoruz. Antik tiyatro, Renkli ahşap Evleri, Cuma Camii, Keynaz Aleksandır Caddesi,Kamenitsa Merdivenleri,Aziz Konstantin ve Elena Kilisesi,Müzeleri, Lamartin Evi,Renkli Sokaklarını geziyoruz. Bu şehirin her sokağında bizleri sürprizler bekliyor.

Bu güzel şehri gezdikten sonra İstanbul yolculuğumuz başlıyor….

Dahil Olanlar

-3 Gece Oda Kahvaltı Konaklama

-Otobüs ile Ulaşım

-Tüm Geziler

-Rehberlik

-Dinleme Cihazı

-Seyahat sigortası

-Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

Dahil Olmayanlar

-Öğle ve Akşam Yemekleri

-Tüm Kişisel Harcamalar

-İlk Gün Sabah Kahvaltısı