PERA MÜZESİ
Rehber Cenk Bulut 0(532) 293 02 15
Buluşma Yeri: Pera Müzesi Önü
Buluşma Saati: 10:00
Bitiş Saati: 13:00
Katılım ücreti: 120 TL (Ücrete sadece rehberlik ve kulaklık hizmeti dahildir. Geri kalan tüm harcamalar katılımcılarımıza aittir. Mevcut pandemi koşulları sebebiyle bu müze gezisinde kontenjan 15 katılımcı ile sınırlıdır.)
(Pera Müzesi girişi ücretlidir. Tam: 25 TL, İndirimli: 10 TL. 12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü indirimli bilet olanağından yararlanabilirler.)
Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri, gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan Pera Müzesi, süreli sergileriyle de dünya sanatının önemli isimlerini ağırlamaktadır.
Kesişen Dünyalar : Elçiler ve Ressamlar
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan yapılan bu seçki, bizleri sanatın rehberliğinde diplomasi tarihinin dolambaçlı yollarında gezdirirken ilgi çekici kişiliklerle tanıştırıyor. Elçiler ve ressamlar, resimlerin sessiz ama bir o kadar da zengin ve renkli diliyle bizlerle konuşmaya; raporlarını, mektuplarını sunmaya, kendi çağlarını, dünya görüşlerini, gezip gördüklerini, katıldıkları törenleri anlatmaya devam ediyorlar. Onların bu olağanüstü öykülerini dinlerken kaybolmuş bir çağın güzellikleri kadar görkemine de kapılmamak elde değil…
Kahve Molası : Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yapılan bu seçki, kahve etrafında şekillenen çeşitli rutinleri, ritüelleri, ilişkileri ve kamusal alan, toplumsal rol, ekonomi gibi modernizmle bağdaştırılan kavramları, kahve kültürü ve bu kültürün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya seramik üretimi ekseninde inceliyor.
Osman Hamdi Bey : Yaşamı ve Sanatı
Osman Hamdi Bey’e ayrılan özel bölümde, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda yer alan yapıtlarıyla, tutkunu olduğu resim sanatıyla ilişkisinin farklı yönlerini sergileyen örnekler sunuyor. Osman Hamdi Bey’in ünlü “Kaplumbağa Terbiyecisi” resmi de bu sergide yer alıyor.
Ağırlık ve Ölçü Sanatı
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan yapılan bu seçki, ağırlık ve ölçü aletleri etrafında şekillenen ekonomiyi, kültürü, kültürlerarası sistem ilişkilerini, toplumsal güven dinamiklerini ve birimlerin standartlaşmasının yolculuğunu, MÖ 2. binyıldan günümüze uzanan bir süreçte uygarlıkların, tanrıların, tüccarların, usta ve çırakların gözünden keşfetmeyi amaçlıyor, dönüşümlerin ve sürekliliklerin izlenmesine olanak veriyor.