1001 İstanbul – TİT Topkatours
TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ
Rehber Cenk Bulut 0(532) 293 02 15
Buluşma Yeri: Türk ve İslam Eserleri Müzesi Önü
Buluşma Saati: 10:00
Bitiş Saati: 13:00
Katılım ücreti: 120 TL (Ücrete sadece rehberlik ve kulaklık hizmeti dahildir. Geri kalan tüm harcamalar katılımcılarımıza aittir. Mevcut pandemi koşulları sebebiyle bu müze gezisinde kontenjan 15 katılımcı ile sınırlıdır.)
(Türk ve İslam Eserleri Müzesi giriş ücreti 60 TL’dir. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü Türk vatandaşları ile öğretmenler için ücretsizdir. Müzekart geçerlidir. Müzekartı bulunmayan Türk vatandaşları gişeden 1 yıl süresince geçerli olacak bir müzekart satın alabilirler. Müzekart: 60 TL / Müzekart Öğrenci: 30 TL)
İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, ülkemizde Türk-İslam eserlerini topluca kapsayan ilk müze. Sultan sarayları dışında günümüze ulaşabilen tek özel saray olan şimdiki binasının geçmişi 16. yüzyıla dayanıyor. “Evkaf-ı İslâmiye Müzesi” (İslâm Vakıfları Müzesi) adıyla, Mimar Sinan’ın en önemli yapılarından Süleymaniye Camii Külliyesi’ndeki imaret binasında 1914 yılında ziyarete açıldı. 1983 yılındaysa Sultanahmet Meydanı’nın batısındaki İbrahim Paşa Sarayı’na taşındı.
Abbasi, Memlük, Selçuklu ve Osmanlı döneminin az bulunur örneklerini sergileyen Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeki eserler, İslam dünyasının farklı köşelerinden toplanmış.
İSLAM SANATLARI İÇİNDE TÜRK İMGESİ’nin izlerini takip edeceğimiz bu özel gezide,
“İslam sanatları nedir ve neleri kapsar?”,
“Coğrafya ve tarihin islam sanatları üzerindeki etkileri nasıl görülmektedir?”,
“İslam’da resim gerçekten yasak mı? Öyle ise müzede örneklerini göreceğimiz resimleri nasıl açıklamalıyız?”
gibi öne çıkan soruların ve daha fazlasının cevaplarını Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin serin ortamında yaklaşık 3 saat boyunca hep birlikte arayıp bulacağız.