1001İstanbul – TIT TOPKATOURS

CİBALİ – FENER – BALAT

Buluşma Yeri: Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi önü (Cibali)
Buluşma Saati: 10.00

Gezimizin konusu tarihi yarımadanın 3 kadim semti Cibali, Fener ve Balat. Özellikle Fener ve Balat son yıllarda İstanbul’un en çok gezilen tarihi semtleri. Cibali’de aslında tarihsel olarak zengin bir semt ve kulağımıza da aşina (Cibali Karakolu ve Kapısı, Sigara Fabrikası, ve de Cibali yangınları). Bu semtlerin önemli bir özelliği ise 60’lı yıllara kadar müslüman, yahudi ve hristiyan 3 cemaatin birlikte yaşadığı semtler olması. Dolayısıyla bu 3 kültüre ait tarihin izleri, evleri, camileri, kiliseleri ve sinagogları ile mevcut. Aynı zamanda bu semtlerimizde güçlü bir mahalle kültürü de hakim. Son zamanlarda özellikle Fener ve Balat’ta açılan ilginç kafeler, sanat galerileri, mezat salonları, lokantalar ve antikacı dükkanları ile buraları epey bir şenlendi. Haliç surları, ibadethaneleri, rengarenk tarihi evleri, daracık sokakları, ilginç mekanları ve lezzet durakları ile gezmeye doyamayacağımız semtler Cibali Fener ve Balat.

Gezi duraklarımız:

Eski Tekel Cibali Sigara Fabrikası (Kadir Has Üniversitesi), Cibali Karakolu, Cibali Kapısı, Gül Camii (Aya Theodosia Kilisesi), Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Ayakapı Hamamı, Aya Nikola Kilisesi, Maraşlı Rum İlköğretim Okulu, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi

Öğle yemeği molası ( Forno’da pide, lahmacunve hatta kayısılı sufle, Vodina’nın mantısı ve de elmalı turtası, fındık kabuğu ateşinde köfte)

Mesnevihane, Moğolların Meryemi Kilisesi, Kırmızı Mektep, Fener Evleri, Kantemir Sarayı, Tevkii Cafer Merdivenleri, Bulgar Sveti Stefan Kilisesi,Tahta Minare Camii, Balat’ın Meşhur Fetih İşkembecisi, Ahrida Sinagogu, Balat Çarşısı/Çıfıt Çarşısı, Agora Meyhanesi, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii, Balat Evleri.

Detaylı Fener Balat turu

Yorumlar

Yorum