Gönlümüzdeki Program

Çorum-Amasya-Tokat-Sivas tur programı:
Hititleri tanımak Anadolu uygarlığını hatta bugününü tanımak anlamına gelir.M.Ö 1700-700 yy kadar Orta Anadolu’dan Kuzey Suriye-İran-Irak coğrafyasını içine alan bölgede tarihe yön vermiş ilk imparatorluk. Zamanın yaşamını çanak çömlekte anlatmış başka kültürlerin tanrılarına saygı göstermiş. Dünyada ilk kez barış antlaşmasını imzalamış, hem çivi yazısını hem de hiyeroglifi kullanmış olan Hitit uygarlığının merkezine gidiyoruz.
21 Ekim Pazar
1.Gün: Ankara havalimanı 9:00 buluşma.
Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde tarih öncesi çağlara ve Asur, Hitit, Frig ve Urartu dönemlerine ait tarihe dokunacağız.
Öğle yemeği Sungurlu Mavi Ocak rest.(extra)
Yemekten sonra Hititlerin merkezi Hattuşaşı geziyoruz.Büyük Tapınak, Aslanlı Kapı, Yer Kapı, Sfenkli Kapı, Kral Kapısı, İç kale ve diğerleri. Geziyi tamamladıktan sonra, yeni yıl şenlik evi, hava tanrısına ait ev ve tüm hitit tanrılarına bahar ayinlerinin yapıldığı hitit kaya tapınağını gezeceğiz
Konaklama ve akşam yemeği Çorum Dalgıç otel.

2.gün: 22 Ekim Pazartesi
Otelde kahvaltının ardından Türkiye’de müze anlamında ilklere giren pek bilmediğimiz şahane Çorum Müzesi’ni gezeceğiz. Roma dönemi M.Ö 64’de doğmuş Coğrafyacı gezgin Strabon’un kenti, 1.Pontus Krallığı’nın başkenti, Osmanlı dönemi 14-16.yy boyunca şehzadelerin idari tecrübe kazanmaları amacı ile gönderildikleri şehrimiz Amasya’ya doğru yola koyulacağız. Ortasından yeşil ırmak akan, iki tarafı sarp kayalıklarla çevrili (ben Floransa’ya benzetirim) eski konakları, gece ışıklandırması ile başka bir renge bürünen ,hamamlar şehri Amasya’da anlatacak ve görecek çok şey var.Hadi gezelim.
Amasya Kral kaya mezarları.
Öğle yemeği
Arkeoloji müzesi harikadır. Bin bir çeşit cami, konaklar ve hamamlar gezi planına dahildir.
Konaklama ve akşam yemeği Emin Efendi Konağı.

3.gün: 23 Ekim Salı
Kahvaltının ardından yarım gün Amasya gezisi
Öğle yemeği Tokat’ta Tokat kebabı.
Sezar’ın ‘veni, vidi, vici’ (geldim, gördüm, yendim) dediği Zile’yi geziyoruz.
Tokat Gök Medrese (13.yy )aynı zamanda müzedir.
Selçuklu ilk beyliklerinden Danişmentoğullarının Anadolu’da inşa ettiği ilk cami Garipler Camii, Mahferi Hatun Külliyesi, Ulucami gezileri
Konaklama ve akşam yemeği Tokat Dedeman.

4.gün: 24 Ekim Çarşamba
Kahvaltıdan sonra Sivas Divriği’ye devam ediyoruz. Selçuklu Beyliği Mengücekli döneminde inşa edilmiş(1143-1277) Ahmet Şah tarafından yaptırılmış muhteşem güzellikteki Dünya Miras’na dahil olan Divriği Ulucami’yi doya doya geziyoruz.Zamanı iyi kullanabilirsek Kangal çoban köpeği yetiştirme koruma alanına da uğrama şansımız olacak.
Öğle yemeğini Divriği’de alıyoruz ve sonra Sivas’a dönüyoruz.
Atatürk’ün Sivas kongresini gerçekleştirdiği(1919) kongre binasını fotoğraflayıp, Anadolu’daki ilk camilerden olan Ulucami’yi gezip(1190), Gök Medrese’yi dışardan görüyoruz.
Akşam yemeğinden sonra havaaalanına gidiş.
Sivas-İst. uçağıyla İstanbul’a dönüyoruz.😘🌸💕🌸

Tur ücreti: 1100 tl dır.

Uçak saatleri:21 ekim Ank havalimanı buluşma sabah 9:00
Dönüş:24 ekim akşam
22:10 uçağı en ekonomik.Uçuşlar tura dahil değildir.

Tura dahil olanlar:
Oteller,Kahvaltı ve akşam yemekleri dahil.
Rehberlik.
Ank-Sivas arası ulaşım.
Seyahat sigortası.

Pembe Özdemir 0532 411 86 90

Tura dahil olmayanlar.
İst-Ank /sivas-ist uçuşları.
Tüm öğle yemekleri
Özel harcamalar.
Alkol ve alkolsüz tüm içecekler.

Sekme 2

Yorumlar

Yorum