KAPALIÇARŞI- NURUOSMANİYE CAMİİ- HANLAR / OSMANLI İKTİSADİ MANTIĞI VE MİMARİYE YANSIMASI

Doçent Doktor Deniz Esemenli

Gezi Lideri: Nermin Hatay

İletişim: 0(531) 660 22 26

Buluşma Yeri: İstanbul Üniversitesi Ana Kapısı Beyazıt
Buluşma Saati: 10:00

Tur Ücreti: 80 TL

(Ücrete sadece rehberlik hizmeti ve 15 kişiyi aşan gruplarda kulaklık hizmeti dahildir, geri kalan tüm harcamalar katılımcılara aittir. Ücreti gezi sabahı rehberimize ödeyebilirsiniz)

Gönlümüzdeki Program:

Modern çağ öncesi imparatorlukların sonuncusu olan Osmanlı’nın ekonomik üslubu ve kuruluşunun, kapitalizm öncesi imparatorluk ekonomilerinin en mükemmel örneği olduğu payitahttaki sayısız han,çarşı ve bedestenlerle ortaya çıkıyor.

Sahaflar Çarşısı, Kapalıçarşı, Nuruosmaniye Camii, Çuhacılar Hanı, Büyük Valide Han, Büyük Yeni Han, Yıldız Han, Abud Efendi Han, Mahmutpaşa Camii ve Hamamı, Kürkçü Hanı, Tahtakale Hamamı, Mısır Çarşısı, Balkapanı

Doçent Doktor Deniz Esemenli
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünde “Osmanlı Başkentlerinde Merkezi Planlı Camilerde Yan Cephe Düzeni” adlı lisans teziyle 1981 yılında mezun olduktan sonra 1991 yılında aynı bölümde “Sinop İli Türk Dönemi Mimarisi” isimli çalışmasıyla Doktor ünvanını aldı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 5 sene asistan olarak çalıştıktan sonra 20 yıl müze uzmanlığı yapacağı Topkapı Sarayı’na geçti. Resmi çalışma hayatında ve 2009 da emekli olduktan sonra birçok kültür turu yaptı ve özel kurslar düzenledi, konferanslar verdi. Muhteşem Yüzyıl, Kösem Sultan ve Fatih dizilerinde danışman olarak çalıştı. 2000 yılında yayınlanan “700. Kuruluş Yıldönümünde İstanbul’daki Osmanlı Mimari Eserleri” isimli kitabın ilgili metinlerini yazarak geniş ölçüde katkıda bulundu ve 2003 yılında “Osmanlı Sarayı ve Dolmabahçe” adıyla konu hakkındaki özgün çalışmasını yayınladı. 2011 yılında Üniversiteler arası kurul jürisinin kararıyla Doçent unvanı aldı. Kitabın konusu dışında kalan birçok makale ve ansiklopedi maddesinin de yazarıdır.

Yorumlar

Yorum