Denizli’nin Köyleri Ahşap Resimli Camileri

NELER VE NERELERİ GÖRECEĞİZ?

Gezimizde her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak…. Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız….

Selçuklu ve Osmanlı mirası ahşap camiler

Gezimizin ana teması kır mimarisi,  taşra süsleme ve betimleme sanatıdır. Bölgede çok sayıda bulunan ahşap direkli camileri gezme fırsatımız olacak. Gezecek olduğumuz camilerin isimlerini burada yazmıyoruz, hep beraber keşfedeceğiz.

Afrodisias

Hazır yeni (Temmuz 2017) UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmişken görmeden dönmeyelim dedik. Roma İmparatorluğu dönemine ait Afrodisias Antik Kenti, iyi şekilde korunmuş anıt yapıları ile bilinir.

Hierapolis

Yine UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan, yapımı 150 yıl süren Akdeniz Havzası içinde en önemli,  özgün, 1800 yıllık ve 9500 kişilik Antik Roma Tiyatrosu ile ün salan Hierapolis antik kentini gezeceğiz.

Laodikya

Kent MÖ 261-263 yılları arasında II. Antiokhos tarafından kurulmuş ve kente Antiokhos’un karısı Laodike’nin adı verilmiştir. İncil’de adı geçen 7 kutsal kiliseden biri burada bulunuyor idi.

Sardes

M.S. 3’üncü yüzyılda inşa edilmiş eşsiz güzellikte Sinagogu ve Gymnasion ile ünlü bu kentimiz hep beraber keşfedeceğiz.

Karahayıt Kırmızı Su

Kırmızı termal su, 58 derece sıcaklıkta yerin altından çıkmakta olup mikst formda sodyum, bikarbonat, sülfat, kalsiyum, magnezyum, karbondioksit içeriyor.  Zengin mineralleri ile eşsiz bir sağlık kaynağıdır. En azından ayaklarımızı bu suya sokacağız.

Salda gölü

‘Türkiye’nin Maldivleri’, mart ayında yüzme fırsatımız olmasa da, türkuaz suyu ve beyaz kumsallarını göreceğiz.

Pamukkale

Sanki masallardan fırlamış gibi görünen,  UNESCO Dünya Miras Listesine doğal varlıklar kontenjanından giren Pamukkale, beyaz travertenleri ile ün salmıştır. Denizli ye kadar gelip burayı görmeden dönülmez.

Keloğlan Mağarası

Rivayet odur ki bu mağarayı ziyaret edenin saçları gürleşirmiş. Sadettin Teksoy’un bu konu ile ilgili röportajı vardır. Bakalım saçlarınız daha da gürleşecek mi?

KAKLIK MAĞARASI

Kokarhamam Pınarı (Haydar Baba Pınarı) sularının mağaraya şelaleler yaparak akması sonucu oluşan, halk tarafından ”Yer altındaki Pamukkale” denilen mağara gezimizin bir parçası.

TERMAL OTELDE KONAKLAMA

2 gece Termal otelde konaklama imkanımız olacak. Akşam saatlerinde termal suyla şifalanıp pamuk gibi olacağız.

Mayonuzu almayı unutmayın!

Ne yenip ne içilecek

Her gezimizde olduğu gibi bölgesel tatları ve içecekleri fazlasıyla tatmaya çalışacağız.

PİDE VE YERLİ MEZELER

Sahil kentlerinin ve Ege kentlerinin iyi pide ustaları Nazilli’nin Karacasu ilçesinde yetişir. Afrodisias gezi sonrası bu ustaların ellerinde süzme yoğurtlu kuru biber, közde pişmiş patlıcan salatası, kiremitte mantar…. ve ünlü pidelerinin tadına bakacağız

OĞLAK TANDIRI

Oğlak etinin tadına bakmadan olmaz tabii

Yerel İceçekler

Denizli’nin ünlü Zafer gazozu ve Çal karası şerbeti:)

Gezi Güzergahı

1.GÜN ISTANBUL/BULDAN/PAMUKKALE

06:00 Kadıköy evlendirme dairesi önü buluşma, Osmangazi köprüsü ve İzmir otoyolunu kullanarak, Buldan’a saat 12:30 gibi varıyoruz. Bezi , tekstil atölyeleri ve tarihi evleri ile ünlü Buldan kasabasını gezdikten sonra Hierapolis antik kenti ve Pamukkale travertenleri, gezisi için yola koyuluyoruz. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.

2.GÜN  AFRODISIAS/ TAVAS
Karahayıt, Akköy, Afrodisisas gezisi, öğle yemeği: pideler, patlıcan salatası yöresel mezeler.  Camii gezisi, Laodikya antik kenti.

3.GÜN  SALDA/ACIPAYAM
Sabahtan Kaklık mağarası, Ahşap direkli camii ziyareti, Türkiye’nin Maldivler’i Salda Gölü , Karahöyük eski pazarı, Yazır köyü, Keloğlan mağarası, öğle yemeğinde tandır kebabı,

4.GÜN SALIHLI/ISTANBUL
Sardes Örenyeri gezisi, Bintepeler,  Otoyol ve Osmangazi köprüsünden geçerek Istanbul’a varış.

Gezi Bredeli: 14500 TL Tek Kişi Oda Farkı: 2600 TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

Rehberlik Hizmeti

3 gece konaklama

Klimalı yeni model otobüs ile taşıma

3 adet kahvaltı

3 adet öğle yemeği

3 akşam yemeği otelde

Seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Müze ve Ören yeri giriş ücretleri (Müze kart almakta fayda var). Camii bağışları ve mağara girişleri fiyata dahildir.

1.gün kahvaltısı ve 4. gün öğle yemeği

Yemeklerde alınacak içecekler (Zafer gazozları bizden ama).

Kişisel harcamalar.

NOT:

  • Gezi kontenjanı 35 kişi ile sınırlıdır.