DOÇ. DR. DENİZ ESEMENLİ İLE  MİMAR SİNAN’IN İZİNDE

Gezi Lideri: Nermin Hatay
İletişim:0(531) 660 22 26

Buluşma Yeri: Üsküdar Mihrimah Sultan Camii Avlusu
Buluşma Saati: 10:00

Tur  Tarihi: 15 Şubat Cumartesi
Tur Ücreti: 80 TL

(Ücrete sadece rehberlik ve kulaklık hizmeti dahildir, geri kalan tüm harcamalar katılımcılara aittir.)

Gönlümüzdeki Program:

Doç. Dr. Deniz Esemenli hocamız ile Üsküdar, Beşiktaş, Tophane , Şehzadebaşı , Süleymaniye hattında Mimar Sinan’ın izlerini sürüyoruz.

Gezimize Üsküdar Mihrimah Sultan Camii ve Şemsi Paşa Camii ile başlıyoruz.Daha sonra tekne ile Beşiktaş’a geçip Sinan Paşa Camii ile devam ediyoruz. Beşiktaş’tan otobüs ile Tophane’ye geçip Kılıç Ali Paşa Camii geziyoruz.
Tramvay ile Laleli’ye kadar gidip Şehzadebaşı Camii ve nihayet Süleymaniye Külliyesi ile bitiriyoruz.

Doçent Doktor Deniz Esemenli
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünde “Osmanlı Başkentlerinde Merkezi Planlı Camilerde Yan Cephe Düzeni” adlı lisans teziyle 1981 yılında mezun olduktan sonra 1991 yılında aynı bölümde “Sinop İli Türk Dönemi Mimarisi” isimli çalışmasıyla Doktor ünvanını aldı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 5 sene asistan olarak çalıştıktan sonra 20 yıl müze uzmanlığı yapacağı Topkapı Sarayı’na geçti. Resmi çalışma hayatında ve 2009 da emekli olduktan sonra birçok kültür turu yaptı ve özel kurslar düzenledi, konferanslar verdi. Muhteşem Yüzyıl, Kösem Sultan ve Fatih dizilerinde danışman olarak çalıştı. 2000 yılında yayınlanan “700. Kuruluş Yıldönümünde İstanbul’daki Osmanlı Mimari Eserleri” isimli kitabın ilgili metinlerini yazarak geniş ölçüde katkıda bulundu ve 2003 yılında “Osmanlı Sarayı ve Dolmabahçe” adıyla konu hakkındaki özgün çalışmasını yayınladı. 2011 yılında Üniversiteler arası kurul jürisinin kararıyla Doçent ünvanı aldı. Kitabın konusu dışında kalan birçok makale ve ansiklopedi maddesininin de yazarıdır.

Yorumlar

Yorum