Ta Fota Bayramı, Suya Haç Atılması (tekneyle)

Gezi tarihi: 6 Ocak 2019
Gezi rehberi: Ebru Gokteke
(0535 6123135)

Buluşma yeri: Eminönü (Turyol iskelesinin ilerisinde, İstanbul Ticaret Odası’nın eski yerinin arka tarafında)
Buluşma saati: 11.00
Gezi ücreti: 130 TL (bu rakama rehberlik hizmeti, tekne, kulaklık ve kilise bağışı dahildir, teknede yapacağınız harcamalar size aittir)

Saat 11.00’de teknemize binip Fener’e hareket ediyoruz. Patrik hazretlerinin suyu kutsamak amacıyla haç atma törenini, tekneden çayımızı kahvemizi yudumlayarak rahat rahat izledikten sonra karaya çıkıp Ayvansaray – Balat – Fener rotasında yürüyecek, önemli yapıları içeriden ya da dışarıdan göreceğiz.
Noel tarihinin seçimi, 25 aralık, 6 ocak ve 7 ocak tarihlerinin önemi, Epifanya, üç müneccim kral, vaftizin kökeni gibi konuların yanı sıra Avarların ve Vikinglerin kuşatmasından, Meryem Ana’nın mucizelerinden, Bulgarlarla Bizans’ın kanlı ilişkisinden, Moğollara gelin giden Maria’dan ve daha birçok konudan bahsedeceğiz. Yürüyüş turumuzu mümkün olduğu kadar kalabalıklara girmeden yapacağız.
Suya haç atılışını daha iyi görmek için, yanınıza dürbününüzü almayı lütfen unutmayın!

Gönlümüzdeki program:

Panaya Vlaherna, Panaya Balinou, Ay Dimitri, Taksiyarhis ve Moğolların Meryemi Rum Ortodoks Kiliseleri, Fener Rum Patrikhanesi, Bulgar Kilisesi, Fener Rum Okulu, Ahrida Sinagogu, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi
(Bazı mekanlar dışarıdan görülecektir).

Yorumlar

Yorum