Gönlümüzdeki Program:
1.gün: İstanbul Havalimanı’ndan Türk Havayolları’nın 06.40’ta kalkan TK2642 sefer sayılı uçağı ile Elâzığ Havalimanı’na uçuyoruz. Varış saatimiz 08.20.

Elazığ’a vardığımızda bizi bekleyen otobüsümüze transfer oluyor ve Harput’ta alacağımız kahvaltı molasından sonra gezimize başlıyoruz.
İlk önce Urartular tarafından yaptırılan ve harcına su yerine süt katıldığı söylenen Harput Kalesi, Arap Baba Mescidi ve Türbesi ile Mansur Baba Türbesi’nde hikâyelerde gerçek payı arıyoruz. Anadolu’nun günümüze gelen en eski ve en değerli yapılardan biri olan Ulu Cami’den sonra Kurşunlu Camii’nde bulunan Anadolu’nun en eski mihrabı bizi geçmişe götürüyor. Harput’un geleneksel ev mimarisini görmek için Şefik Gül Kültür Evi’ni ziyaret ediyor ve zengin minerallere sahip termal özellikli sularıyla ünlü bir şifahane olan Dabakhane’den sonra öğle yemeğine geçiyoruz.
Daha sonra yola çıkıyor ve Çemişgezek’e geçiyoruz. Bizans imparatorlarından birinin doğum yeri olan ve onun adını taşıyan Çemişgezek’te Çemişgezek Köprüsü (Tahar Köprüsü), Uzun Hasan Türbesi, Yelmaniye Camisi ve İn Mağaraları’nı gördükten sonra adını Oğuz boylarının göç döneminden alan Pertek’e yola çıkıyoruz.
Konaklama: Pertek Termal Hotel
2.Gün: Kahvaltı sonrasında yola çıkıyoruz. İlk durağımız Kalecik köyündeki kaya mezarları oluyor. Alevi kültürünün en önemli ocaklarından biri olan Ağuçan Ocağı ve Sultan Hıdır ziyaretlerinden sonra Sağman Köyü’nde Sağman Camii’ne gidiyoruz. Daha sonra Pertek’e dönüyor ve Keban Barajı suları altında kalmasıyla bir başka noktaya nakledilen Çelebioğlu (Çelebi Ağa) ve Baysungur (Sungur Bey) camilerini ziyaret ediyoruz.
Konaklama: Pertek Termal Hotel
3.Gün: Kahvaltı sonrasında Tunceli’nin en dağlık ilçesi olan Hozat’a yola çıkıyoruz. İlk durağımız olan Ergen Kilisesi’ni gördükten sonra Hozat Çarşısı’na uğruyor, daha sonra Munzur Gözeleri’ne gidiyor ve öğle yemeği ile serin suların kıyısında ferahladıktan sonra Ovacık’a uğruyoruz. Tunceli’ye giderken fotoğraf molası vereceğimiz yerlerden biri Alevi-Kızılbaş inancının önemli kimliklerinden Ana Fatma Ziyaretgâhı. Serbest bir Tunceli gezisi için de zamanımız kalıyor.
Konaklama: Tunceli, Grand Şaroğlu Oteli
4.Gün: Kahvaltı sonrasında yapacağımız Cem Evi ziyaretinden sonra Kutu Deresi’ne doğru yola çıkıyoruz. Daha sonra Pülümür Vadisi boyunca Ağlayan Kayalar’ı görerek Kırmızı Köprü’ye doğru ilerliyoruz. Pülümür’de Pir Sultan Abdal’ın yaşadığı köye uğrayıp Tercan’da Haçkarları gördükten sonra Erzurum Havalimanı’na yola çıkıyoruz.
Türk Havayolları’nın saat 18.30’da kalkan TK2707 sefer sayılı uçağı ile Erzurum’dan İstanbul Havalimanı’na uçuyoruz. Varış saatimiz 20.30.

Bilgi ve Öneriler:
• Gezimizdeki tüm yemekler yöresel lezzetlerden oluşmaktadır.
• Gezimizde kent içi ve doğa yürüyüşleri yapacağız. Bu nedenle ayağınızın rahat edeceği, altı sağlam bir yürüyüş ayakkabısı uygun olacaktır.
• Giysileriniz mevsim koşullarına göre olmalıdır. İlkbahar ve sonbahar aylarında Doğu Anadolu Bölgesi gündüz saatlerinde sıcak olsa da akşamları serin olabilir.
• Camilerde kullanmak üzere hanımların başörtüsü bulundurmalarını rica eder, kısa kollu giysiler ve şortla (kadın veya erkek) ibadet yerlerine girilemeyeceğini hatırlatmak isteriz.
• Sırt çantaları yürüyüş sırasında eşyalarınızı rahat taşımanız ve ellerinizin boş kalması için daha uygundur.
• Islak ve kuru mendil gibi kolay temizlik malzemelerini çantanızdan eksik etmeyiniz.
• Fotoğraf makinalarınız, video kameralarınız, yedek pil ve hafıza kartlarınızın da yanınızda olduğundan emin olunuz.
• 1001 İstanbul’un veya tur danışmanının gerekli gördüğü şartlarda tur içeriğine sadık kalınarak programda değişiklik yapılabileceğini de hatırlatmak isteriz.

Yorumlar

Yorum