EFSANELER DİYARI: HARPUT – TUNCELİ

(3 gece, 4 gün)

Sanat tarihçi Ayşe Bayvas ve Erkan Eseroğlu ile

Gezi Bedeli 10750 TL

Sng Farkı 1300 TL

Gönlümüzdeki Program:

1.gün: İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları’nın 06.55’te kalkan uçağı ile Elâzığ Havalimanı’na uçuyoruz. Varış saatimiz 08.40

Elazığ’a vardığımızda bizi bekleyen otobüsümüze transfer oluyor ve Harput’ta alacağımız kısa kahvaltı molasından sonra gezimize başlıyoruz.

İlk önce Urartular tarafından yaptırılan ve harcına su yerine süt katıldığı söylenen Harput Kalesi, Arap Baba Mescidi ve Türbesi ile Mansur Baba Türbesi’nde hikâyelerde gerçek payı arıyoruz. Anadolu’nun günümüze gelen en eski ve en değerli yapılardan biri olan Ulu Cami’den sonra Kurşunlu Camii’nde bulunan Anadolu’nun en eski mihrabı bizi geçmişe götürüyor.

Öğle yemeğinden sonra feribotla adını Oğuz boylarının göç döneminden alan Pertek’e geçiyoruz. Uzaktan Pertek Kalesi’ne selam verip Keban Barajı suları altında kalmasıyla bir başka noktaya nakledilen Çelebioğlu (Çelebi Ağa) ve Baysungur (Sungur Bey) camilerini gördükten sonra Tunceli’ye yola çıkıyoruz.

Konaklama: Tunceli, Grand Şaroğlu Oteli

2.Gün: Kahvaltı sonrasında yola çıkıyoruz. İlk durağımız olan Sağman Köyü’nde Sağman Camii’nden sonra Sultan Hıdır ziyaretini yapıyor ve Çemişgezek’e yola çıkıyoruz.

Bizans imparatorlarından birinin doğum yeri olan ve onun adını taşıyan Çemişgezek’te öğle yemeğinden sonra Çemişgezek Köprüsü (Tahar Köprüsü), Uzun Hasan Türbesi, Yelmaniye Camisi ve uzaktan İn Mağaraları’nı gördükten sonra yola çıkıyor ve son durağımız olan Karabakır Köyü’nde Alevi kültürünün en önemli ocaklarından biri olan Ağuçan Ocağı’nı ziyaret ediyor ve Tunceli’ye dönüyoruz.

Konaklama: Tunceli, Grand Şaroğlu Oteli

3.Gün: Kahvaltı sonrasında önce Dersim Müzesi’ni geziyor ve Cem Evi ziyareti yapıyoruz. Daha sonra Munzur Gözeleri’ne yola çıkıyoruz. Giderken fotoğraf molası vereceğimiz yerlerden bazısı Alevi-Kızılbaş inancının önemli kimliklerinden Ana Fatma Ziyaretgâhı, Halbori Gözeleri ile Şorşwenk Köprüsü olacak.

Ovacık’ta kısa bir mola verip Munzur Gözeleri’nde sırlandıktan ve serin suların kıyısında ferahladıktan sonra Geçimli Köyü’nde Ergan Kilisesi’ni görüp Tunceli’nin en dağlık ilçesi olan Hozat’a dönüyoruz.

Hozat Çarşısı’nı gezip dinlendikten sonra Tunceli’ye yola çıkıyoruz.

Konaklama: Tunceli, Grand Şaroğlu Oteli

4.Gün: Erken bir kahvaltı sonrasında Kutu Deresi’ne doğru yola çıkıyoruz. Pülümür Vadisi boyunca Ağlayan Kayalar’ı görerek Kırmızı Köprü’ye doğru ilerliyoruz. Tercan’da Haçkarlar’ı gördükten sonra Erzurum’a yola çıkıyoruz. Zamanımıza göre Erzurum’u geziyor ve Havalimanı’na yola çıkıyoruz.

Pegasus Havayolları’nın saat 21.15’te kalkan uçağı ile Erzurum’dan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçuyoruz. Varış saatimiz 23.10.

Dahil Olanlar

-3 Gece Konaklama

-Rehberlik

-Bölge içinde otobüs ile ulaşım

-3 Sabah Kahvaltısı

-3 Akşam Yemeği

-Seyahat Sigortası

Bilgi ve Öneriler:

  • Gezimizdeki tüm yemekler yöresel lezzetlerden oluşmaktadır.
  • Gezimizde kent içi ve doğa yürüyüşleri yapacağız. Bu nedenle ayağınızın rahat edeceği, altı sağlam bir yürüyüş ayakkabısı uygun olacaktır.
  • Giysileriniz mevsim koşullarına göre olmalıdır. İlkbahar ve sonbahar aylarında Doğu Anadolu Bölgesi gündüz saatlerinde sıcak olsa da akşamları serin olabilir.
  • Camilerde kullanmak üzere hanımların başörtüsü bulundurmalarını rica eder, kısa kollu giysiler ve şortla (kadın veya erkek) Cem Evi dahil ibadet yerlerine girilemeyeceğini hatırlatmak isteriz.
  • Tunceli Müzesi’nde Müze Kart uygulaması vardır. Kartınızı yanınıza almayı unutmayın.
  • Sırt çantaları yürüyüş sırasında eşyalarınızı rahat taşımanız ve ellerinizin boş kalması için daha uygundur.
  • Islak ve kuru mendil gibi kolay temizlik malzemelerini çantanızdan eksik etmeyiniz.
  • Fotoğraf makinalarınız, video kameralarınız, yedek pil ve hafıza kartlarınızın da yanınızda olduğundan emin olunuz.
  • 1001 İstanbul’un veya tur danışmanının gerekli gördüğü şartlarda tur içeriğine sadık kalınarak programda değişiklik yapılabileceğini de hatırlatmak isteriz.

Yorumlar

Yorum