Gönlümüzdeki Program:
-Ayrılık Çeşmesinde bu sefer ayrılmıyor buluşuyoruz. Çoğumuzun adını duyduģu ama görmediği bu çeşmenin yanından pitoresk Paris mahallesine giriyor ve ilginç hikayesini öğreniyoruz
-Eski Özen sinemasının yanın dan geçerek Yeldeğirmeni sokaklarında ilerliyoruz.
-Rasimpaşa Camii ve Sunget apartmanı (120 yıllık), ardından Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi ,eski Fransız ilkokulu St. Louis göreceğimiz yerler arasında
-Mis gibi simit ve ekmek kokuları arasında( adından anlaşılacaģı gibi eskiden beri deģirmenler ve fırınlar semti) Iskele sokağa ulaşıyoruz. Ste.Ephemia kız ortaokulu(şimdi K.Atatürk).Notre Dame de la Roche kilisesi (şimdi Kültür Merkezi), eski Alman okulu,Valpreda apartmanı bu sokakta.
-Birbirinden ilginç evlerin arasından Izzettin sokağına geçip Hemdat Israil Sinagogunu görüyoruz ve semtin Yahudi geçmişi hakkı da bilgi alıyoruz.
-Karakolhane Sokaktaki meşhur Demiciyan apartmanından sonra Halitağa’da yemek molası veriyoruz
-Öğleden sonra ilk durağımız Altıyol ve meşhur Boğa. Sonra Surp Leon Ermeni Katolik Kilisesi ve Ali Suavi sokak.
-Farklı birşey yapmak zamanı geldi :Osmanağa Camiinin hemen üstünde dünyaca ünlü UD yapım ustası Mustafa Copcuoğlu’nun atölyesi var. Kendisi bu işin eģitimini konservatuarda almış ve tüm dünyaya ud ihraç eden bir isim. Ayrılmadan herhalde birkaç şarkı da çalarlar bize.
-Turu Kadıköy Çarşı da bitireceğız. Aya Efemia ve Surp Takavor kiliseleri civarında birçok yeme içme mekânı var.Çiya’dan değişik lokantalara; Baylan’dan,Beyaz Fırın’a değişik pastanelere… Herkes kendini dilediği gibi ödüllendirebilir.

Tur programına dahil olanlar;

Uzman rehberlik hizmeti
Dinleme cihazı

Yorumlar

Yorum