Erzurum-Yusufeli-Şavşat-Kars

3 gece 4 günlük program.
Türkiye’nin en güzel coğrafyasına yolculuk Erzurum’dan başlıyor ve serhat şehri Kars’ta bitiyor. Doğası henüz bozulmamış, evlerine beton girmemiş köyleri ve ülkemizin diğer bölgelerinde hiç rastlamadığınız Gürcü-Ermeni krallık dönemi mimarisi ile donatılmış kiliseleri ile çok farklı bir bölgemiz. Ayrıca bize muhteşem fotoğraflar verecek doğası ile Kaçkarlar, Karçallar, ve Çoruh.🌟🌟🌟🌟🌟


1.Gün: Erzurum Havaalanı karşılama ;
Ulucami(1179 Saltuklu), Üç Kümbetler, Çifte Minare Medresesi(1253 Selçuklu), Yakutiye Medresesi(İlhanlı 1308). Öğle yemeği molamızda Erzurum’un meşhur cağ kebabını tadıyoruz. Gezimizi Trans Kafkasya boru hattı yapılırken bulunup çıkarılan, batı müzelerinde pek rastlamadığımız tarihi objelerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi ile kapatıyoruz.
Konaklama ve akşam yemeği Erzurum Palan Otel’de.

2.Gün: Otelde kahvaltının ardından yönümüz kuzeydoğu istikametinde, Oltu,Tortum, ve Yukarı Çoruh havzalarını içeren derin kurak vadiler, Tortum Şelalesi, yukarılarında zümrüt yeşili köyler ve kiliseleleri ile Yusufeli, Şavşat ve Laşet. Ardından Erzurum’dan yaklaşık 80 km ileride Yusufeli sınırındaki Öşkvank(prens) Gürcü Ermeni Kilisesi’ni geziyoruz. Öğle yemeği Yusufeli’nde. Daha sonra Dörtler Kilisesi bağlık bir çayırda tek başına bizi bekler🌸 İşhan Kilisesi de gözden ırak olduğundan hala ayakta ve o da bizi bekler🌸 Yusufeli ve barajı boyunca zümrüt mavisi ve yeşilliği takip ederek Artvin üzerinden Şavşat ve Laşet’e(gürcüce acı su demek) kadar yola devam edeceğiz. Aynı gün Kaçkar’ın(ermenice cesur kaya anlamında) en yüksek tepesini göreceğiz,3937 m. Konaklama ve akşam yemeği Laşet Bungalow Otel’de.

3.Gün: Gözümüzü Karçal dağ manzarası ile açıp horozun ötüşü ile uyanıp kahvaltımızı
mis gibi bir havada yapacağız.Turumuza köyde yürüyüşle başlayacağız. Her dakika yükselerek Karagöl’e ulaşıp istersek tekne gezisi, istersek yürüyüş yapıp yola devam edeceğiz.Beton değmemiş ahşap evleri ile keşke buralarda otursak diyeceğimiz en güzel köylerden biri, yüz yıllık ceviz ve dut ağaçlarının arasında Cevizli Köyü’nü gezeceğiz. Köyün adı gürcü dilinde Tibeti(ılıca).12 yy Gürcülerin en büyük şairi Şato Rustaveli’nin de eğtim gördüğü Tbeti Manastırı’nı ve heybetini ziyaret edeceğiz.Öğle yemeği piknik şeklinde olacak daha sonra az gidip uz gidip dere tepe düz gidip Kars’ta Kasr-ı Şirin Otel’de konaklayacağız. Akşam yemeği dışarda ve menüde “Piti olacak.

4.Gün;Kahvaltının ardından Kars eski şehir gezisi; Kale, Kars deresi boyunca yok edilmiş yarı ayakta duran taş köprü, Mazlum Ağa Hamamı, Malakan un değirmeni, ermeni kilise kalıntıları,12 Havari Kilisesi, Harakani Mezarı, ve Taht Düzü meydanında Valilik, Defterdarlık ve misafirhanesi ile turumuzu sonlandırıp öğle yemeğinin ardından Kars Havaalanı’na gideceğiz.👋👋👋👋