1001İstanbul – TIT TOPKATOURS
Fener Balat
İletişim: 0(532) 425 04 26
Buluşma saati : 10:00
 (Ödemeyi buluşma noktasında rehberimize yapabilirsiniz.)
(Ücrete sadece rehberlik ve 15 kişiyi aşan gruplarda kulaklık hizmeti dahildir, geri kalan tüm harcamalar katılımcılara aittir.)
Gönlümüzdeki Program:
Gezimizin konusu tarihi yarımadanın kadim semtleri Fener ve Balat. Özellikle son yıllarda İstanbul’un en çok gezilen tarihi semtleri. Bu semtlerin önemli bir özelliği 60’lı yıllara kadar müslüman, yahudi ve hristiyan 3 cemaatin birlikte yaşadığı semtler olması. Dolayısıyla bu 3 kültüre ait tarihin izleri, evleri, camileri, kiliseleri ve sinagogları ile mevcut. Aynı zamanda bu semtlerimizde güçlü bir mahalle kültürü de hakim. Son zamanlarda özellikle Fener ve Balat’ta açılan ilginç kafeler, sanat galerileri, mezat salonları, lokantalar ve antikacı dükkanları ile buraları epey bir şenlendi. Haliç surları, ibadethaneleri, rengarenk tarihi evleri, daracık sokakları, ilginç mekanları ve lezzet durakları ile gezmeye doyamayacağımız semtler Fener ve Balat.
Gezi duraklarımız:
Maraşlı Rum İlköğretim Okulu, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi, Mesnevihane, Moğolların Meryemi Kilisesi, Kırmızı Mektep, Aya Yorgi Potira Kilisesi, Fener Evleri, Kantemir Sarayı, Tevkii Cafer Merdivenleri
Öğle yemeği molası ( Forno’da pide, lahmacunve hatta kayısılı sufle, Vodina’nın mantısı ve de elmalı turtası, fındık kabuğu ateşinde köfte)
Öğleden sonra Bulgar Sveti Stefan Kilisesi,Tahta Minare Camii, Balat’ın Meşhur Fetih İşkembecisi, Ahrida Sinagogu, Yanbol Sinagogu, Balat Çarşısı/Çıfıt Çarşısı, Agora Meyhanesi, Merdivenli Yokuş, Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii, Balat Evleri.
Not: Gezi yürüyüş hızınıza bağlı olarak 16.00 – 17.00 civarında biter.