GECE GECE AYASOFYA HİPODROM DİVANYOLU VE HAN SOKAKLARI

Gezi lideri Ahmet Faik Özbilge 0532 4147210
Buluşma 18:00 Ayasofya girişinde

Katılım ücreti 100 TL

Rezervasyon 0532 4147210

Gönlümüzdeki program:
Önce Ayasofya’nın haziresindeki sultan türbelerine bir göz attıktan sonra, Ayasofya’nın içine girip hava iyice kararana kadar kalıyoruz. bu sırada yapının mimarisi, tarihi, anlamı, etkisi üzerine konuşuyor ve az bilinen detaylarına vakıf oluyoruz. Ardından bahçedeki kalıntıları da gezerek Ayasofya ziyaretimizi sonlandırıyoruz.
Ayasofya’nın ışıklandırılmış halini çekerek Hipodrom’a geçiyoruz. Hipodrom dikilitaşları ve burada yapılan yarışlardan, çıkan isyanlardan bahsediyoruz.
Ara sokaklardan yürüyüp Divanyolu’na giriyoruz. II. Mahmud Türbesi’nin haziresindeki Türk Ocağı’nda çay molamızı veriyoruz. Haziredeki önemli şahsiyetlerin mezarlarını ziyaret ettikten sonra, hemen yandaki Tezveren Dede’ye de uğramayı ihmal etmiyoruz. Konstantin Sütunu’na (Çemberlitaş) kadar yürüyor, meydanı gece halini görüyoruz.
Gezinin son bölümünde Nuruosmaniye civarından Kapalıçarşı’nın etrafındaki han sokaklarına dalıyor ve kendimizi, kalabalık halini iyi bildiğimiz bu yolların karanlığına bırakıveriyoruz. Mahmutpaşa, Büyük Yeni Han, Çakmakçılar Yokuşu, Büyük Valide Han, Kösem Sultan, Doyçe Oryent Bank, Vakıf Hanlar, Sultanhamam, Yıldız Dede derken, loş sokaklardan çıkıp Eminönü’ne varıyoruz.

Yorumlar

Yorum