Ayasofya turu

Gönlümüzdeki program:

Önce Ayasofya’nın haziresindeki sultan türbelerine (açıksa) ve bahçedeki detaylara bir göz attıktan sonra, Ayasofya’nın içine girip hava iyice kararana kadar kalıyoruz. Bu sırada yapının mimarisi, tarihi, anlamı, etkisi üzerine konuşuyor ve az bilinen detaylarına vakıf oluyoruz. Ardından atriumdaki kalan kalıntıları da gezerek Ayasofya ziyaretimizi sonlandırıyoruz.
Ayasofya’nın ışıklandırılmış halini çekerek Divanyolu’na geçiyoruz.
II. Mahmud Türbesi’nin haziresindeki Türk Ocağı’nda çay ve atıştırma molamızı veriyoruz (gözleme yapıyorlar, tatlı da var ya da caddedeki yerlerden yiyecek alabilirsiniz). Haziredeki önemli şahsiyetlerin mezarlarını ziyaret ettikten sonra, hemen yandaki Tezveren Dede’ye de uğramayı ihmal etmiyoruz. Konstantin Sütunu’na (Çemberlitaş) kadar yürüyor, meydanın gece halini görüyoruz.
Gezinin son bölümünde Nuruosmaniye civarından Kapalıçarşı’nın etrafındaki han sokaklarına dalıyor ve kendimizi, kalabalık halini iyi bildiğimiz bu yolların karanlığına bırakıveriyoruz. Sandal Bedesteni, Çuhacı Han, Mahmutpaşa, Büyük Yeni Han, Çakmakçılar Yokuşu, Büyük Valide Han, Kösem Sultan, Doyçe Oryent Bank, Vakıf Hanlar, Sultanhamam, Yıldız Dede derken, loş sokaklardan çıkıp Eminönü’ne varıyoruz. 23:00’ten önce Sirkeci Garı’nda oluyoruz, Marmaray bizi bekliyor…

Tur programına dahil olanlar;

Uzman rehberlik hizmeti
Dinleme cihazı