1. GÜN

13.45’te Varşova Frederik Chopin hava limanına iniyoruz. Gümrük işlemlerinin ardından özel aracımızla hareket ediyoruz ve panoramik Varşova turumuzu gerçekleştiriyoruz. Üç Haç Meydanı, şehrin en prestijli caddeleri Krakowskie Przedmiescie, Nowy Swiat güzergâhı ile yeni Kral Yolu güzergâhını izleyerek eski şehir bölgesine geçiyoruz. II. Dünya Savaşı zamanında yerle bir olmuş, ancak savaş sonrası XIII yy daki orijinaline uygun biçimde yıkılan taş ve molozlarından yeniden ayağa dikilen, bu yönüyle de dünyadaki tek örneği olan eski şehir bölgesini, Türkçe profesyonel rehber eşliğinde geziyoruz. Turumuzun sonunda otelimize geçiyoruz. Biraz dinlendikten sonra otelimizden çıkıp piyano eşliğinde, çok şık ve lüks bir restoranda akşam yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası otele dönüyoruz. Konaklama Varşova’daa.

2. GÜN

Kahvaltımızı otelimizde açık büfe aldıktan sonra, Avrupa’nın bir başkent içinde yer alan en büyük parkı olan Lazienki Parkı’na gidiyoruz ve sabah sakin bir yürüyüşle parkı ziyaret ediyoruz. Parkın içinde tavus kuşları, ördekler, sincaplar özgürce geziyorlar. Parkta Frederik Chopin anıtını, Su Üstu Kraliyet Sarayı’nı (panoramiktir), Krak amfi tiyatrosunu, Osmanlı’ları Viyana kapılarından çeviren Haçlı Orduları Komutanı III. Jan Sobieski’nin anıtını da göreceğiz. Park gezimizin sonrasında kentin Praga denen, öbür tarafına geçeceğiz ve aracımızla bir tur atacağız. Bu bölgede 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın açılış maçının yapılması için özel inşa edilen 5* Elit Stadyum statüsündeki Milli Stadyumu da görme imkânımız olacak. Ardından II. Dünya Savaşı’nın 600.000 nüfusu ile en büyük Gettosunun kurulduğu Getto bölgesine gidecek, Ayaklanma ve Soykırım anıtını göreceğiz. Getto bölgesi ziyaretimiz sonrasında eski şehirde geçecek ve eski şehrin içinde, tam da meydana bakan güzel ve geleneği olan eski bir restoranda öğlen yemeğimizi alacağız. Yemek sonrası, 235 metre yüksekliğiyle hala Varşova’nın en yüksek binası olan Bilim ve Kültür Sarayı’nı ziyaret edeceğiz. Binanın en yüksek noktasına kadar çıkacak ve Varşova’yı ayaklarımızın altında gibi seyredeceğiz. Turumuzun sonunda otelimize dönecek ve serbest zaman vereceğiz. Akşam saatlerinde otelimizde buluşarak, canlı müzik eşliğinde, yerel tipik Polonya mutfağını en güzel pişiren Siwy Dym Restaurant’da akşam yemeğimizi almak üzere otelimizden ayrılacağız. Yemek sonrası otelimize geri döneceğiz.

3. GÜN

Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra 12 ada üzerine kurulmuş, 124 köprü ile adaların birbirine bağlı olduğu Wroclaw kentine doğru yola çıkıyoruz. Kente varışımızın ardından önce öğle yemeğimizi alıyoruz, yemek sonrası gezimize başlıyoruz. Barok Belediye binası, saat, eski şehir meydani, Tumski adası, Meryem Ana Bazilikasını kapsayan geniş bir şehir turu yapıyoruz. Sonrasında otelimize geçiyor ve biraz dinleniyoruz. Akşam saatlerinde otel lobisinde buluşup Avrupa’nın en eski restoranlarından biri olan, eski şehrin içinde, Belediye binasının altındaki Swidnicka Restaurant’ta akşam yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası otele transfer ile günümüz sona eriyor. Konaklamamız Wroclaw’da.

4. GÜN

Kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra önce II. Dünya Savaşı’nın en büyük ve merkez toplama-yok etme Kampları olan Auschwitz’e ardından da Birkenau Kampına gidiyoruz ve bu müzeyi geziyoruz. Müze gezimiz sonrasında öğle yemeğimizi bölgede yer alan Galicja Restaurant’ta alıyoruz ve ardından Krakow’a geçerek, Wael Kale-Saray kompleksini (panoramik) Kral yolunu, Mikolaj Kopernik’in evini, Maria Magdalena meydanını, 12 Havariler kilisesini, Avrupa’nın en geniş eski şehir meydanını, Meryem Ana Bazilikasını, Kumaş Pazarı-Kapalı Çarşı Sukiennice’yi Florianska Caddesini, şehre giriş anıtsal kapısı Barbakan’ı, Slowacki Tiyatrosunu da kapsayan panoramik şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Tur sonrası akşam yemeğimizi eski şehir meydanına bakan lüks Szara Restaurant’da alarak otelimize geçiyor ve odalarımıza yerleşiyoruz. Konaklama Krakow’da.

5.GÜN

Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra dünyanın yegane Tuz Madeni Müzesi’ni görmek üzere Wieliczka’ya gidiyoruz. Müze ziyaretimiz sonrasında yerel Halit Restauran’ta öğle yemeğimizi alıyor ve Krakow’a dönüyoruz. Öğleden sonra güzeller güzeli Krakow eski şehrinde serbest zamanımız olacak. Akşam yemeğimizi canlı müzik eşliğinde tipik “Polish style” olan ve sadece yerel halkın gittiği Pod Wawelem Restaurant’ta alıyor, neşeli bir gece geçiriyoruz. Yemek sonrası otelimize transferle günümüz son buluyor.

6. GÜN

Sabah kahvaltısının ardından Krakow’daki otelimizden çıkarak başkent Varşova’ya, Frederik Chopin Havalimanı’na gidiyoruz ve sonrasında İstanbul’ a uçuyoruz. İstanbul’a varış saatimiz 18.15.

Yorumlar

Yorum