HÜSEYİN AVNİ İLE HEYBELİADA
Gezi lideri: Hüseyin Avni Özkan
İletişim:0(532) 425 04 26
 
Buluşma Yeri: Heybeliada vapur iskelesi çıkışı
Buluşma Saati: 10.30
 

(Ücrete sadece rehberlik ve kulaklık hizmeti dahildir, geri kalan tüm harcamalar katılımcılara aittir.)

Bilgi ve Kayıt için gezi liderini arayabilir, katılım bedeli ödemesini gezi başında gezi liderine yapabilirsiniz

Gönlümüzdeki Program:
Vapurla / Motorla Heybeliada (Halki), Hotel De La Grece (İliasko Evleri), Rum İlkokulu (Taş Mektep), Ruhban Okulu, Abbas Halim Paşa Köşkü, İsmet İnönü Müzesi , Refah Şehitleri, İkiz Konaklar, Müstecip Onbaşı, En Eski Ev 1862, Aya Nikola Kilisesi
Öğle Yemeği Molası (Ada Restoran’ın taze ve lezzetli mezeleri, balık.. Yemek sonrası Ada’nın dondurmacısı Tadım’da mola..)
Bahriye Mektebi, Yesari Asım Arsoy ve Osmanlı Çeşmesi, Uçurum Manastırı Aya Yorgi, Süslü Mezar, Heybeliada Sanatoryumu ve Çam Limanı, Terk-i Dünya Manastırı ve çay/kahve molası, Aya Yani Manastırı, Kamariotissa, Helen Ticaret Okulu, Rus Esirler Anıtı, Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi yolu, Halki Palas, Bet Yaakov Sinagogu, Glifa (eski merkez) ve kuyusu..
Vapur saatleri;(Kalkıştan en az 15 dk önce turnikeden geçiniz, dolarsa erken kapatıyorlar)
Bostancı Heybeliada 09:20 Mavi Marmara
Kabataş Heybeliada 09:00 Şehir Hatları
Kadıköy Heybeliada 09:25 Şehir Hatları
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE HEYBELİADA
  -Heybeliada, eski adı ile Halki prens adalarının 2. büyük adasıdır. Halki yunancada bakır anlamına gelmektedir. Yunan filozoflarından Aristotales Ada’da bir dönem bakır madenlerinin olduğunu yazar. Osmanlı döneminde ise ada yukarıdan bakıldığında yere bırakılmış bir heybe’yi andırdığından Heybeliada ismini almıştır. Ada, Bizans döneminde yapısal anlamda hareketlenmeye başlar. 16. yüzyılda İstanbul’da yaşanan veba salgınından kaçan Hıristiyanlar adaya sığınır. Ada’da birçok manastır bulunmaktaydı. Ancak zamanla yıkılan, hasar gören bu yapılardan bazıları belli dönemlerde onarım görerek günümüze ulaşabilmiştir. 17. Yüzyıl’da Eremya Çelebi Kömürciyan Ada’da yer alan manastırlardan bahseder.
      – Kilise kayıtlardan edinilen bilgiler doğrultusunda fetih’ten önce yapılan son kilise olarak bilinen Panagia Kamariotisa kilisesinin 16.Yüzyılda aktif olduğu bilinmektedir. Kilise, dört yapraklı yonca planı ile İstanbul Fener’de  bulunan Moğolların Meryem’i kilisesi ile aynı plana sahip iki kiliseden biridir.
       – Ada’nın bir diğer önemli yapısı Aya Triada Manastırı (Ruhban Okulu) ‘dır. İlk yapım tarihi’nin Ümit tepesinde 9.Yüzyıl’da olduğu düşünülen kilise  birkaç kere yanar. En son 1820 yılında Andros adasından gelenler tarafından manastır yeniden inşa edilir. 1844 yılında ise Patrik I.Germanos tarafından kilise, ortodoks rahiplerin eğitim görebileceği Ruhban Okul’una dönüştürülür. Ancak okul 1971 yılında kapatılır.
      1831 yılında açılan Helen Ticaret Okulu ve 1835 yılında açılan Bahariye Mektebi’nin yanı sıra 19.Yüzyılda başlayan buharlı vapur seferleri ile ada nüfus’u artar.
     – Ada’nın bir diğer önemli yapısı ise  Çam limanı mevkiinde yer alan verem hastalığının tedavisi için 1924 yılında yapılmış olan ve 2005 yılında kapatılan Heybeliada Sanatoryum’udur.
      – Ada’dan bahsederken elbette Ada’yı yurt bilmiş edebiyatçılardan bahsetmez isek eksik kalır. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın evi gezi rotalarında yer bulan yapılardan biridir.
      – Heybeliada, geçmişinin izlerini hala barındıran ve  ada yaşantısına dair  zengin bir doğa ve tarih buluşmasını yaşatan bir yerleşim yeri olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Yorumlar

Yorum