HÜSEYİN AVNİ İLE SOFYA 

Tarihi ve sanatsal kimliği ile fark yaratmış şehirlerden biri olan Sofya’yı Hüseyin Avni rehberliğinde geziyoruz.

1.GÜN

Otobüs yolculuğumuzun ardından Sofya’ya ulaşıyoruz. Şehrin kendine has lezzetleri ile yapacağımız kahvaltı sonrası ilk durağımız tarih boyunca pek çok kez hasar gören ve yeniden inşa edilen Aziz Nedelya Kilisesi olacak. Buradan kısa bir yürüyüş ile Sofya’da günümüze ulaşabilmiş en eski yapı unvanına sahip olan Aziz George Rotunda Kilisesine varıyoruz. 16. Yy ’da cami ’ye çevrilen ve 19. Yy ‘da yeniden kilise olarak kullanılan bu yapıyı gezdikten sonra Bulgaristan’ın arkeolojik buluntularının toplanmış olduğu Bulgaristan Arkeoloji Müzesini geziyoruz. Ardından şehrin yerel tatlarını deneyimleyebileceğimiz restoranlardan birinde öğle yemeği molası veriyoruz. 

Molamızın ardında 1904 yılında yapılan şehrin en önemli kültür mekanlarından biri olan Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosunu ziyaret edeceğiz. Yolumuzun üzerinde 2004 yılında keşfedilen Serdika Amfitiyatro var. Burada geçireceğimiz zaman sonrası Aziz Nikolas Rus Kilisesini geziyor ve Sofya’daki en eski Doğu Ortodoks Kilisesi olan Ayasofya’yı ziyaret ediyoruz. Ardından Alexander Nevsky Katedralini ziyaret ediyoruz. Akşam yemeğimizi yedikten sonra konaklayacağımız otele geçiyoruz.

2.GÜN

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası, şehirdeki tek camii olan 1576 yılında yapılmış  Banyabaşına Camii’ni geziyoruz. Ardından Merkez Sofya Çarşısını ziyaret ediyoruz. Burada şehre dair özel tatlar görebileceğiz. İsteyenlere alışveriş için kısa bir mola verilecek. Devamında öğle yemeği için vereceğimiz mola sonrasında yeni durağımız Avrupa’nın en büyük üçüncü sinagogu olan Sofya Sinagogu olacak. İçerisinde Bulgaristan’daki Yahudi Cemaati ile ilgili kalıcı bir sergi olan Sinagogu gezdikten sonra Vladaya nehrine doğru yürüyor ve burada tarihi Aslanlı Köprü’nün üzerinden geçerek, şehrin en kalabalık caddelerinden biri olan Vitoşa Bulvarına varıyoruz. Cadde üzerinde bulunan restoranlardan birinde akşam yemeğimizi yedikten sonra İstanbul yolculuğumuz başlıyor.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  • Otobüs ile ulaşım
  • Yerel Rehber
  • 1 Gece Otel Konaklama
  • 1 Kahvaltı
  • Seyahat Sigortası

Yorumlar

Yorum