YILDIZ’DAN ORTAKÖY’E (2. Abdülhamid)

Buluşma yeri ve saati :10.00
Barbaros Bulvarı Ertuğrul Sitesi durağı

Rehber: Ergican Acarbaş 0532 295 08 91

Katılım ücreti: 100 TL

(Ücrete sadece rehberlik ve kulaklık hizmeti dahildir, geri kalan tüm harcamalar katılımcılara aittir.)

Gönlümüzdeki Program:

Buluşmadan sonra doğruca Yıldız Parkına yöneliyoruz.Üst kapıdan girip,şehrin ortasın da,Çelik Gülersoy’un deyimiyle gümrah yeşili bir vahada temiz havayı soluyoruz.
-İlk durağımız Yıldız Porselen Dekor Atölyesi. Usta ellerin porselenleri nasıl işlediğini izliyor ve izahat alıyoruz.
-Malta Köşkünde mola veriyor ve burada köşkü yaptıran Abdülaziz üzerine sohbet ediyoruz. Tabii onun ölümü ve onunla ilgili Yıldız mahkemesi , Abdülhamit ve Mithat Paşa’ya kadar gidiyoruz.

Parkta piknik.

-Cihannuma ve Çadır köşklerinin arasından ilerleyip tam Çırağan Sarayının karşısın da durup ,muhteşem boğaz manzarasını temaşa ediyoruz. Çırağan vakası ve olayları da sohbet konumuz.
-Parktan çıktıktan sonra Yahya Efendi Türbesi ziyareti .Eski Feriye Sarayları önünden geçerek Ortaköy’e ulaşıyoruz. Semtin yukarısında Surp Asvadzadzin Kilisesi ziyaretinden sonra çarşıya inip Kethüda Hamamı, Aya Fokas Kilisesi ve Sinagogun yanından geçerek Boğaz Köprusünün altına kadar gidiyoruz .Burada restore edilmekte olan Sultanefendi yalıları var. Onların renkli ve dramatik hikâyeleri ise Ortaköy Camiini ziyaretten sonra deniz kenarında oturup çayımızı içerken yapacağımız sohbetin konusu.

Yorumlar

Yorum