İRAN TURU MEŞHED – NİŞABUR – İSFAHAN- TAHRAN

8 gece 9 gün İran Tur Programı:

Gönlümüzdeki Program:

2500 yıl önce Dünya’nın %40’ı Perslerin topraklarıydı. 2500 yıllık hatta daha fazlası olan hala ayakta duran Zerdüşlüğün anavatanı İran’ı geziyoruz.
Ömer Hayyam’ı ,Hadi, Nadi ve nice şairlerin şiirlerini dinleyerek gezeceğimiz İran;

1.gün ; 02.15 Şiraz’a varış 03.30 otele yerleşme.

2.gün ; Şiraz

otelde alacağımız kahvaltının ardından Şiraz gezisine başlıyoruz. İlk durağımız olan vitray ve çinileriyle insanı büyüleyen Nasr-ı Mülk Cami gezisi , sonrası 9. yüzyılda öldürülen 12 imamdan biri olan İmam Rıza’nın kardeşleri Mir Emir Ahmet ve Mir Muhammed’in mezarlarının bulunduğu iç mekan camdan yapılmış Şah-ı Çerağ Türbesi ( Işıklar Şahı) da denilen türbe camini ziyaret. Kerimhan Kalesi, Han Medresesi, Şiraz Kapalıçarşı, Naringistan Müzesi, günbatımı’ndan sonra 14. yy. İran edebiyatının en büyük şairlerinden birisi olan Hafız’ın türbesini rehberimizin Farsça okuyacağı şiirler eşliğinde gezeceğiz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde olacaktır.

3.gün ; Şiraz-Yezd

Kahvaltının ardından Yezd‘e hareket. Yol üstünde Ahameniş Krallığına (pers) başkentlik yapmış muhteşem Persepolis Antik Kentini ve Müzesini gezdikten sonra Pers Krallarının Nakş-i Rüstem yani kaya mezarlarını görüp duvar kabartmalarını fotoğraflıyoruz. Yolumuza devam ediyoruz, bir sonraki durağımız Pasargart’a varmadan önce nefis bir öğlen yemeği tadımlayacağız. ( Mürdüm erik ve nar ekşisi soslu tavuk)
Bu nefis tadımdan sonra Pers imparatorluğu’nun ilk kurucusu
Kyros ‘un mezarını Pasargar’da görüyoruz. Buradan Yezd ‘de kalacağımız Arg Otele varış ve yerleşme.

4.gün ; Yezd -İran

Kahvaltının ardından hala kullanılmakta olan Zerdüşt Tapınağı Ateşgah’ı geziyoruz. Tek tanrılı dinlerin de başlangıcı olan Zerdüştlük tapınağı, 2600 yıldır sönmeyen kutsal ateşin de korunduğu, duaların, gatalardan da bölümlerin okunduğu kutsal mekanı geziyor, dinliyor, anlıyoruz. Daha sonra son kırk yıla yani Humeyni’ye kadar Zerdüştlerin öldükten sonraki merasimlerinin yapıldığı sessizlik kulesine çıkıyoruz. İran’da nehirler doğar akar ve çölde kaybolur. Yezd kenti tamamen çölün üzerine kurulmuş bir kent. Su sorunu kaybolan nehirlerin yeraltında bulunup su kanalları ve sarnıçları oluşturularak çözülüp, insanlara yaşam sağlanmış. Bu yüzden de çok özel bir su müzesini göreceğiz. Dar sokakları ile meşhur kırmızı kerpiçten yapılmış Kerpiç Kent’i yürüyerek gezeceğiz. Bilahare Ulucami ‘yi de görüp otelimize döneceğiz. Konaklama ve akşam yemeği Arg otelde.

5.Gün; Yezd-Meyvod-İsfahan

İran batıya giden tarihi İpek ve Baharat yolu ana hat üzerinde bir ülke.Kervansarayların sayısını bilmiyorum, büyük Lut Çölü’nü ve ufak tefek bir sürü çölü geçmek zorunda, ayrıca İran suyu kıt olan da bir ülke olduğundan çok sayıda kervansaray ve buzhane ve de su kanalları var.Hala da kullanılıyor.Onlardan bir kaç tanesini Meybod’da göreceğiz.Yol boyunca da kervansaraylardan iyi korunmuş olanı gezeceğiz.Türkiye deki kervansaraylardan farklılık taşıyor.Narin kalesi ve seramik üretim atölye ve fabrikalarını da göreceğiz. Naiin Ababfi: İsminden de anlaşılacağı üzere(aba) deve tüyün den üretilen atölyelerin bol olan kasabada bir atölye ziyaretimiz olacak.Öğle yemeği yol üzerinde bir restaurantta alınacak .Nihayet yeşillikler içinde İsfahan gözükmeye başladı.Konaklama ve akşam yemeği İsfahan-Proozy Otel de.

6.Gün; İsfahan

Otelde alacağımız kahvaltının ardından İsfahan’da gezimize Selçuklu Dönemi ilki yapılmış zamanla çok ek yapılmış Ulu Cami ile başlıyoruz. İstanbul’un Ayasofya’sı ne ise İsfahan’da Ulu Cami.40 Sütunlu Saray ile geziye devam ediyoruz.Özellikle çaldıran savaşını Yavuz Sultan Selim-Şah İsmail Safeviler dönemimde İran’ın Hoy Kent’i yakınlarında 1514 yılında yapılmış savaş ,sarayın duvarına resmedilmiş olarak göreceğiz.Daha sonra dünyanın 2 büyük meydanı Nakş-i Cihan Meydanı’nı göreceğiz.Dikdörtgen şeklinde etrafı dükkanlarla çevrili,cami ve saray’ıda için de barındıran harika bir meydan.Akşam ışıklandırıldığı saatler de de gideceğiz.Ali Kaan Lütfullah Camı. İsfahan’ı yeşile doyuran Zayende Nehri’nin üzerinde 33 Gözlü Köprü’ si O Se Pol. Gece ışıkları ile daha da güzel.Fars dilinin bülbüle dönüştüğü köprü.Saatlerce vakit geçirilebilir. Fotoğraflıyor yine fotoğraflıyoruz.
Safranı unuttum! İran da baş baharat , İranlı her gün pirinç yemezse doymuyormuş. Safransız’ da hiç doymazmış.Safran çayı,safran güzellikte,tekstilde,seramikte her şey de safran.Bir gr’mı 12.5 TL den 50 TL’ye kadar var.İran halısı ile İran Çinisi’ni görmeden olmaz.Konaklama Prooze Otel akşam yemeği Şehrazat Restaurant’ta dışarıda.

7.Gün; İsfahan-Kaşan-Abeyaneh Köyü

İsfahan’dan erken yola çıkıyoruz.İlk gezimiz Abiyaneh Köyü: Pehlevicenin bir lehçesi avesta diline yakın olan bir dil konuşan geleneksel kıyafetini hala giyinen mimarisi ile de çok ilginç bir köy.İslamiyeti kabul etmiş gibi gözükse de hala zerdüş dinini unutmamış halkın yaşadığı köy .Unesco Dünya Mirası seçilmiş bir köy.Ardından Kaşan’da yapılmış olan Fin Bahçeleri ve Agabozorg medresesini gördükten sonra Tahran’a otelimize gidiyoruz. nKonaklama ve akşam yemeği Spinas Otel’de.

8.Gün: İran

Bugün de harika bir gün olacak. İran’ı anlamak için Arkeoloji Müzesi ile turumuza başlıyoruz.Ardından Kaçar Türklerinin 18.yy da İran’ı yönetirken ardından çok güzel sanat eserleri bırakmışlar. Gülistan Sarayı bunlardan birtanesi. İran’ın merkez bankası da olan Mücevher Müzesi, gözümüzü gönlümüzü elmaslara doyuracak kamaşacak kadar dolu.Kapalı çarşı’yı görmeden olmaz ,öğle yemeği molası verilecek akşam uçağı ile Meşhed’e gidiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Javad Otel’de.

9.Gün; Meşhed

İran’ın en kutsal şehri malum İmam Rıza’nın türbesi bu şehir de. Şii mezhebinin 12 imamdan biri olan İmam Rıza’nın türbe ziyareti ile başlıyor.İnanılmaz görüntüler bizi bekliyor hem inananlar hem ışıltılı mimarisi ve çinili türbesi ile.Daha sonra ismini çokça telafuz ettiğimiz Filozof ,şair, matematikçi şiirlerin de sorgulayan rubaileri ile meşhur Ömer Hayyam türbesini ziyaret ediyoruz. Rehberimiz de güzel şiirlerinden bize örnekler sunacak.Öğle yemek aldıktan sonra kalan zamanımızı çarşı pazarda değerlendiriyoruz.Akşam yemeği dışarıda alıyoruz.Gece yarısı havaalanı’nın yolunu tutuyoruz.THY 02:35 uçağı ile İstanbul’a dönüş yapıyoruz.Rüya gibi bir gezi kendimizi sorgulayacağımız niye bu zamana kadar gitmedik diyeceğimiz aynı zamanda ön yargılarımızın kırılacağı bir gezi olacak.Teşekkür ederiz.

Tur ücreti:1290 Euro+uçuşlar

18 Nisan 2020 İstanbul-Şiraz THY 20:50 uçağı ile gidiş.
27 Nisan- Meşhed -İstanbul THY 02:35 uçağı ile dönüş

Tura Dahil Olanlar;
Otel konaklama + Sabah ve akşam yemekleri.Bir iç hat uçuşu.Tahran-Meşhed. Rehberlik hem yerel hem ben Pembe Özdemir. İran da tüm ulaşım.Seyahat sigortası.Her gün bir su.Bir İran haritası.

Tura Dahil Olmayan;
İstanbul -Şiraz/ Meşed -İstanbul uçuşları+ Öğle yemekleri.
(15 TL ile 30 TL arası güzel bir öğle yemeği alınabiliyor.)
Yurtdışı harç pulu.Yemek sırasında alınacak içecekler.İran’a vize yok,

ABD vizeniz varsa hiç sorun yok.Girişte pasaportunuza damga vurdurmak istemiyorsanız onda da sorun yok.Başörtü zorunluluğu olsa bile istediğiniz gibi bağlıyorsunuz.Çok az insanı namaz kılarken görürsünüz.Harika bir ülke dili şiir gibi.Yazı Arapça,rakamlar Farsça dil Farsça.

Yorumlar

Yorum