1001İstanbul – TIT TOPKATOURS
 

İSTANBUL’UN EN MEŞHUR DONDURMACILARI

31 Ağustos  2019 Cumartesi
 
Gezi Lideri: Ahmet Faik Özbilge
Tel: 0532 4147210
.
Buluşma Yeri: Kadıköy (Beşiktaş İskelesi önü)
Buluşma Saati: 11.00
.
Gezi Ücreti: 70 tl

 

Gönlümüzdeki Program:
Gezi boyunca hem İstanbul’un en meşhur dondurmacılarının teftişini yapacağız, hem dondurmanın tarihini, çeşitlerini, yapım usullerini konuşacağız, hem de geçtiğimiz yerlerdeki hikayesi olan yapıları, semtleri, kişileri anlatacağız..
 
Geziye, kısa bir giriş anlatımı sonrası, Baylan’dan başlarız ve kup griye, rokoko, addis ababa gibi sadece burada bulunan dondurmalı ürünlerin tadına bakarız.
Sonrasında Kadıköy Tramvayı ile Moda’ya uzanır, İstanbul’da dondurma diyince ilk akla gelenlerden efsane Ali Usta’da bir mola veririz..
Kadıköy’e inip yemek molası sonrası vapurla Karaköy’e geçiyoruz..

Hedefimiz Fransız Geçidi’ndeki Dondurmino. 2014’te Alaçatı’da yapmaya başladıkları italyan gelatosu çok tutunca, bir yıl sonra İstanbul’a da şube açmışlar..

Karaköy’ün rengarenk sokaklarını arşınlayıp Tophane’den Cihangir’e geçiyoruz. Bu kez Yaşar Usta’nın Bostancı’da meşhur olduktan sonra şehrin değişik semtlerine yayılan sorbelerini tadacağız.

 
Son darbeyi vurmak üzere metroya ulaşıp bu kez de Tünel’e dek gidiyoruz. Kurtuluş’un meşhur dondurmacısı Damla, lezzetli ve ucuz. .
Aslında gönlümüz Antalya Korkuteli’ne gidip keçi sütünden yanık dondurma da yemek isterdi ammaa, boğazımız şişmesin diye vazgeçiyoruz!

Yorumlar

Yorum