1001İstanbul – TIT TOPKATOURS
 

İSTANBUL’UN EN MEŞHUR DONDURMACILARI

16 Temmuz 2019 Salı
 
Gezi Lideri: Ahmet Faik Özbilge
Tel: 0532 4147210
.
Buluşma Yeri: Kadıköy (Beşiktaş İskelesi önü)
Buluşma Saati: 11.00
.
Gezi Ücreti: 70 tl

 

Gönlümüzdeki Program:
Gezi boyunca hem İstanbul’un en meşhur dondurmacılarının teftişini yapacağız, hem dondurmanın tarihini, çeşitlerini, yapım usullerini konuşacağız, hem de geçtiğimiz yerlerdeki hikayesi olan yapıları, semtleri, kişileri anlatacağız..
 
Geziye, kısa bir giriş anlatımı sonrası, Baylan’dan başlarız ve kup griye, rokoko, addis ababa gibi sadece burada bulunan dondurmalı ürünlerin tadına bakarız.
Sonrasında Kadıköy Tramvayı ile Moda’ya uzanır, İstanbul’da dondurma diyince ilk akla gelenlerden efsane Ali Usta’da bir mola veririz..
 
Kadıköy’e inip iki vapurla Arnavutköy’e geçiyoruz.. Oradaki molamız Girandola! Katkısız meyvalardan yapılan sorbeleriyle meşhur, sahibi Aslı Hanım da oradadır belki, kim bilir ?!
.
Bu kadar yaklaşmışken, accık daha yürüyüp Bebek Mini’ye gitmemek de olmaz tabii ki di mi?!
 
Hemen otobüse atlayıp Arnavutköy’de inersek, 15:45 vapuru ile İstinye’ye devam ederiz! Yeniköy’de bizi önce Zeynel’de dondurmalı kazandibi klasiği ve ardından da Mua Gelatieri d’Italia bekliyor, Elena’nın İtalya’dan taşıdığı ‘dolçe far niente’ tarzı dondurmalarıyla!
 
Son darbeyi vurmak üzere metroya ulaşıp bu kez de Tünel’e dek gidiyoruz. Kurtuluş’un meşhur dondurmacısı Damla, lezzetli ve ucuz. .
Aslında gönlümüz Antalya Korkuteli’ne gidip keçi sütünden yanık dondurma da yemek isterdi ammaa, boğazımız şişmesin diye vazgeçiyoruz!

Yorumlar

Yorum