KARA KARTAL’IN İZİNDE BEŞİKTAŞ

16 Haziran 2019 Pazar

Gezi Lideri: Nihan Vural

Tel: 0536 4741471

Buluşma yeri: Yıldız Parkı girişi

Buluşma Saati: 10:00

Tur katılım ücreti: 70 TL (Semt turu + kulaklık)

BJK Müze giriş ücreti:20 TL

Kontenjan: 15 kişi

 

KARA KARTAL’IN İZİNDE BEŞİKTAŞ

Bizans dönemine uzanan yerleşimi ile Boğaziçi’nin en eski köylerinden sayılan Beşiktaş’ı, Osmanlı sarayları, has bahçeleri, kara kartal’ı, modern okulları, açık hava sinemaları, kozmopolit mirası ile biliriz. Kaptanı deryaların semti Beşiktaş’ın, çarşısı ve ÇARŞI’sı, esnafı, yemyeşil parkları, seküler yaşam biçimi, politik duruşu, Boğaz kültürü, enerjik genç nüfusu, aktif kültür hayatı ile gönlümüzde apayrı bir yeri vardır. Beşiktaşlıların köklü semt kimliğine eşlik eden güçlü aidiyet duygusunun bir sebebi de kuşkusuz bu semtte kurulan Beşiktaş Jimnastik Kulübü’dür. Bu yüzden, BJK doğduğu semtte taraftar kitlesini oluşturan semt sakini ile beraber varlığını sürdüren şanslı bir kulüp.

Beşiktaş’ın semt kimliği ile örtüşen BJK değerlerini her adımda yansıtacak ve semt tarihinden ayrı tutulamayacak Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün yüzyılı aşan tarihini aktaracak Kara Kartal’ın İzinde Beşiktaş başlıklı bir yürüyüş rotası tasarladık. Beşiktaş’ın ismi nereden geliyor? BJK’nın kurulduğu dönemde Beşiktaş nasıl bir semtti? Kara Kartal tezahüratı nerede nasıl doğdu? 19 Mayıs resmi kutlamalarına kim vesile oldu? Beşiktaş’ı Beşiktaş yapan değerler nasıl oluştu? Kim bu Beşiktaşlılar? Dolmabahçe Sarayı’nın has ahırlarına ne oldu? Beşiktaş semti içinde kulüp, semt ve spor tarihimize ışık tutan önemli kent mekanlarını, şahsiyetleri ve şehir efsanelerini içeren yürüyüşümüz Çırağan’dan başlayarak semtin kalbi Köyiçi’ne devam edecek; Beşiktaş’ın tarihine eğlenceli ve öğretici bir yolculuk yapacağımız, Vodafone Park’ın içinde yer alan Türkiye’nin ilk tescilli spor müzesi Beşiktaş JK Müzesi’nde sonlanacak.

 

ROTA GÜZERGAHI

Çırağan Sarayı/Şeref Stadı

Çırağan Caddesi anıtsal yapıları: Feriye Sarayları

Serencebey Yokuşu: Osman Paşa’nın konağının yer aldığı mekan

Barbaros Bulvarı ve arkeolojik kazılar

Beşiktaş Meydan: semtin kültürel ve tarihi mirasını yansıtan yapılar (Sinan Paşa Camii, Barbaros Hayreddin Paşa türbesi, Barbaros anıtı, Deniz Müzesi)

Köyiçi: Kara Kartal heykeli, maç izleme mekanları, Beşiktaş esnafı, Çarşı, 7-8 Hasanpaşa Fırını

Öğle yemeği: Şöhretler Köftecisi

Şair Nedim Caddesi: Akaretler Sıraevler

Akaretler Sıraevler: Akaretler Mustafa Kemal Müzesi, İnönü Stadı mimarlarından Şinasi Şahingiray’ın evi, Sultan Abdülhamid’in saray ressamı Fausto Zonaro‘nun atölye evi

BJK Plaza ve 56 sahası

Şairler Sofası Parkı: Süleyman Seba heykeli

Ağaçlı yol ve Dolmabahçe Saray yapıları (Dolmabahçe Sarayı, Saat Kulesi, Dolmabahçe  Camii)

Kahve molası

Müze ziyareti

Nihan Vural kimdir?

1975 İstanbul doğumlu Nihan Vural lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, öğretmenlik formasyonunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ve ön lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Turist Rehberliği bölümünde tamamladı. Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim programlarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk ve uygulamalı sanat tarihi eğitimi aldı. 10 yılı aşkın bir süre özel ve devlet üniversitelerinde İngilizce okutmanı olarak çalışırken dünyanın çeşitli köşelerini gezme fırsatı oldu. Bu geziler sayesinde tanıştığı yavaş seyahat kavramını İstanbul’da tasarladığı kişiye ve gruplara özel tematik yürüyüş rotalarında da uyguladı ve doğduğu şehirde bile gezgin olmaktan hiç vazgeçmedi.

Rehberlikte uzmanlık ve ilgi alanları İstanbul, sanat ve edebiyat, kadın çalışmaları, Bizans dönemi Konstantinopol mozaikleri, Yunanistan ve Yunan kültürüdür. Şehir ve seyahat ile ilgili konularda çeşitli yayınlara yazı yazmakta ve fotoğraf çekmektedir. Evrilen şehir İstanbul’a nasıl entegre olabileceğimizi sorgulayan İstanbul, Yeniden ismini verdiği ilk kişisel fotoğraf sergisini 2013 yılında açtı. Şehir fotoğraflarına eşlik eden zamansız ama aynı zamanda güncel yazılardan oluşan kişisel bloğu, İstanbul Travelogue ise İstanbul hallerini belgeleyen bir nevi günlüğüdür. Kültür turları düzenleyen 1001 İstanbul seyahat acentası için sanat, edebiyat  VE spor temalı semt yürüyüşleri tasarlamaktadır.