Karadeniz Yayla turumuz Trabzon Havalimanı’nda başlar.
Yayla turumuzda nefes kesen orman ve dağ manzaraları eşliğinde günde en az 45 dakika, en uzun 1,5 saat süren aheste yürüyüşler yapıyoruz.
Dağlar: Kaçkarlar, Altıparmak ve Karçallar. Yürüme sorunu olan katılımcılarımız konaklama yerlerinde nefis manzaralar eşliğinde çay vs içerek keyif yapabilirler.
Bu tur bir doğa turudur. Konaklamaları eski ahşap konak, pansiyon ya da motellerde yapıyoruz. Bizim turumuzun güzergahı otobüs ile yapılamayacağından minibüs ya da jeep kullanıyoruz. Baton kullanımı yürüyüşleri kolaylaştırır(Uçak kabinine alınmaz, bagaja verilmesi gerekir).
Amazon ve Orta Amerika Yağmur Ormanları’nda yürümüş biri olarak Karadeniz favorimdir diyorum. Karadeniz yaylalarımızı doğası bozulmadan görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

1.GÜN: Trabzon Havalimanı saat 10:00 buluşma. Ardından Sümela Manastırı ve Maçka Deresi fotoğraf molası.(Sümela Manastırı süresiz kapalıdır). Maçka Deresi kenarında Coşan Dere Tesisi’nde 11:30 civarı mıhlama, bal, tereyağ, tam buğday ekmeği ve nefis Rize çayı ile Karadeniz’in ilk lezzet durağında doyduktan sonra ver elini Fırtına Vadisi. Yolda bıçakları ile meşhur Sürmene’de alışveriş molasından sonra Fırtına Vadisi’ni takip edip Zil Kalesi, Palovit Şelalesi, şimşir ormanlarını görüyoruz. Çamlıhemşin’in Aşağı Çamlıca köyünde 150 yıllık ahşap konaklarda akşam yemeği ve konaklama.
2.GÜN: Kahvaltının ardından Fırtına Vadisi’nde isteyene rafting ve zip line etkinlikleri( Ayrıca ücrete tabidir). Şinçiva (Şenyuva) Laz mimarisi ürünü köprüyü seyrederek öğle yemeği. 15 km’lik stabilize yoldan sonra Elevit Yaylası’nda 40 dakika yürüyüş, ardından Pokut Yaylası’nda konaklama(2180m).
3.GÜN: Gürcü hanımların hazırladığı nefis kahvaltıdan sonra yarım saat minibüs yolculuğunun ardından 1.5 saatlik nefis bir orman yürüyüşü ve Hazindağ Yaylası’nı keşfediyoruz. Çaylar içildikten sonra yola devam. Minibüs ile otele dönüyor ve sucuk ekmek yiyoruz. 1 saat dinlendikten sonra çökmüş sis okyanusunda güneşin batışını izliyor ve akşam yemeği için pansiyonumuza dönüyoruz.
4.Gün: Pokut’dan ayrılıyor ve Ayder’de kahve molasının ardından Avusor Yaylası’na stabilize yoldan devam ediyor, tulum ve kemençe eşliginde Avusor’a varıyoruz. Ev sahibi maviş Elmas’ın kişiligini yansıtan lezzet ve bolluktaki öğle yemeğinin ardından dinlenmece. Daha sonra bir saatlik yürüyüşle krater gölüne (2500 m) beyazlaşan dağ laleri arasından yürüyüyoruz. Kaçkarların tam eteğindeyiz ve keyfimize diyecek yok!! Tırmanışın mutluluğu ile akşam yemeginin ardından deliksiz bir uyku çekiyoruz.
5.GÜN: Avusor’dan ayrılıyor ve Fındıklı laz mimarisi ürünü 150 yıllık konakları tanıdıktan sonra Hopa Çifte Köprü’yü görüyoruz. Hopa’da ögle yemeği tereyağda mezgit ve ver elini Borçka. Çoruh nehrini geçip Maçahel (Türkiye deki yağmur ormanları) Maral köyünde ahşap bir otelde kalıyoruz.Konfor iyi yemekler zayıf! Destekte bulunuyoruz.:))
6.GÜN: Kahvaltının ardından 30 dakika boyunca Maral Şelalesi’ne gürgen, meşe ve palamut ağaçları arasından yürüyoruz. İsteyen nefis çayını içiyor, isteyen şelalede yüzüyor, isteyen her ikisini de yapıyor:)) Dönüş yolunda İmerit Camii ve Camili Camii’ni geziyoruz ve Sevda’nın evinde ev yemekleri yedikten sonra Borçka Karagöl ve Heba yaylasına hareket ediyoruz. Konaklama ve nefis akşam yemeği ve çaça ile (gürcü içkisi) günü kapatıyoruz. Rakım 2400 m.
7.GÜN: Heba Yayla’sında kahvaltının ardından hareketle Sürmene’ye varıyor ve pidesini tadıyoruz. Buralara gelip çay üretimini görmemek olmaz. 2.Rum Pontos yapısı Ayasofya’yı ziyaret ettikten sonra Trabzon hasır bilezik yapımını görüyoruz ve havaalanına hareket ediyoruz. En erken akşam 20:30 uçağı ile evlerimize dönmek dileği ile..

Yorumlar

Yorum