Serhat şehri Kars;
İpek yolu üzerinde kavşak noktası, uçsuz bucaksız ovası, 1800 m yükseklikte 20 farklı kültüre ev sahipliği yapmış Kars’ı beyaza büründüğü kışın görmek ayrıcalık.. Şahane karı, gravyer peyniri, Kars kaşarı, kazı, damaklarımızı okşayan leziz yemekleri ile bir gurme şehri Kars.Türklerin Anadolu’daki ilk yerleşkesi, ilk cami yapımının gerçekleştiği şehir Kars… Rusların 40 yıl süren işgali (1877-1920) sırasında Baltık mimarisi ile inşa ettiği, sayıları yüzü geçen binalar, geniş caddeleri ile harika şehir Kars…

1.gün;
11:00 gibi Kars Havaalanı’nda buluşma..
Aracımıza yerleştikten sonra ilk durak Kars Kalesi (çay, gözleme ikramı).. Ardından, bir ortaçağ şehri olan, Kars’a 40 km mesafedeki Ani harabelerini göreceğiz.. 1001 kiliseli şehir !! Zerdüşlük, çok tanrılılık, Hristiyanlık, İslam gibi inançlara ev sahipliği yapmış, bir dönem nüfusu 100 bine ulaşmış, Ermenistan’a Arpaçay Nehri ile sınır oluşturan, artık harabe olmuş Ani… Şehir surları, Aslanlı Kapı, Tigran Honent Kilisesi, Selçuklu Hamamı, Ateşgede (Zerdüşt Tapınağı), Katedral, Menüçehr Camii, Arpaçay Nehri üzerinde hala ayakta duran Marco Polo Köprüsü, Kral Gagik Kilisesi kalıntılarını göreceğiz. Karla kaplı olduğundan bazı yerlere giremeyebiliriz, buna orada karar vereceğiz..
Şehre dönüş yolunda Aleksandr Nevski Rus askeri Kilisesi (Fethiye Camii), hele bir de güneş varsa, ışıltılı kıpkızıl bir kilise.. Sonrasında akşam yemeğine gidiyoruz, ana menümüz özel sunumu ile PİTİ ve diğerleri..

2.Gün:
45 km mesafedeki Boğatepe Köyünde mükellef sabah kahvaltısı yapacağız. Bu Boğatepe 6 Malakan köyünün yaylası imiş. 1960’lardan sonra köyün bulunduğu Terekeme, Ahıska Türklerinin yerleşim yeri.. Orta Rusya’dan Kars’a sürgün gelmiş, 1879-1963 arası Kars’ta yaşamış ve sonrasında Türkiye’den de sürgün edilmiş Malakanlar hakkında doyurucu bilginin ardından Çıldır Gölü’ne hareket.. Öğle yemeği Çıldır Gölü’nde sarı balık. Denk gelebilirsek buzun altından sarı balık avını görebiliriz.. Dönüş yolunda Terekeme Mezarlığı, fotoğraf molası.. Kars Kalesi’nin eteklerinde kurulmuş hala ayakta duran Taş köprü (1579), Mazlum Ağa Hamamı ve Oniki Havariler Kilisesi (Kümbet Camii)..
Akşam yemeğinde meşhur KAZ var..

3.gün:
Kahvaltının ardından Sarıkamış’a gidiş.. Yol üzerinde Allahüekber Dağları.. 1914 Sarıkamış faciası hatırasına dikilmiş anıtta mola. Bir sonraki durak Rus Çarı’nın sevgilisi Katherina için yaptırdığı av köşkü. Masif odundan çivi çakılmadan inşa edilmiş. Sibirya’da çok görülen bir teknik. Köşk şimdilerde biraz kaderine terk edilmiş. Veee Sarıkamış kayak merkezi. Kayak yapmak isteyenler kayak istemeyenler teleferikle en tepeye çıkıp 360 derece kuşbakışı manzarayı gördükten sonra sarı çam ormanında yürüyüş yapabilirler. Öğle yemeği sucuk ekmek. Arzu edenlere sıcak şarap hazır (extra).
Şehre dönüşte, çarşı pazar yürüyüp geçmiş zamana yolculuk yapacağız. 40 yıllık Rus işgali sırasında, Baltık mimarisiyle siyah taşlardan yapılmış, şimdilerde farklı hizmetler için kullanılan Kars Konsey Binası, Aynalı Köşk, İl Meclis Binası, Çeltikov Hekimevi, Defterdarlık, Eski Vali Konağı (Kars Anlaşması’nın imzalandığı bina). Akşam yemeği dışarıda, aşıklar atışması eşliğinde, Kars geleneksel yemekleri (hangel,mantı,kavurma…)

4.gün:
Sabah kahvaltının ardından şehirde alışveriş zamanı (Kars kaşarı, gravyer, bal vs) öğle yemeğinin ardından havaalanına gidiş

Yorumlar

Yorum