Muzaffer Ertuna ve Sanat Tarihçi Ayşe Didem Özger Bayvas ile 

KEMALİYE 100.YIL

Gönlümüzdeki Program:

20 Ekim 2022, Perşembe
06.45 – 08.25 İST-Erzincan THY

23 Ekim 2022 Pazar

21.00 – 22.40 Malatya- İstanbul PEGASUS

1.gün: Erzincan’a vardığımızda bizi bekleyen araca transfer oluyor ve Kemah’a yola çıkıyoruz. Fırat kâh sağımızda kâh solumuzda kalarak yol alırken ilk önce zarif bir gerdanlık gibi duran Acemoğlu Köprüsü’nü göreceğiz. Her mevsim ayrı bir renk cümbüşü olan Tanasur Vadisi ve Mengücek Beyliği’nin kurucusu Ahmed Gazi adına inşa edilen Sultan Melik Türbesi diğer göreceğimiz yerler arasında.

 

Mengücekoğullarının başkenti olan Kemah’a Hititler zamanında “kolay alınmaz” anlamına gelen “Gemekha” ismi verilmiştir. Kale ise on altıncı yüzyıla kadar stratejik önemini korumuştur.

Sonraki durağımız, Evliya Çelebi’nin ‘Methinde diller kısır, kalem kırıktır’ dediği, bir mucize olarak kabul edilen Divriği Ulu Cami ve Dâr-üş Şifâsı oluyor. Restorasyonun izin verdiği ölçüde gezeceğimiz yapı, 1985 yılında anıt eser statüsünde UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi’ne alınmış olup hem mimarlık hem de mühendislik olarak çağının çok ötesinde kabul edilmektedir. Yapıya eşsiz bir güzellik katan süslemeleri ise büyüleyicidir.

Başka bir bölgede yer almayan sadece Divriği’ye özgü yaşam alanı olan ‘Toyhane’leriyle geleneksel evlerin bulunduğu sokakları gezip Mühürdarzade Konağı’nı ziyaret ettikten sonra yöresel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizi yiyoruz.

Öğle yemeği sonrasında günümüzde adı Çiğdemliye dönüştürülen, ancak eski adıyla anılmaya devam edilen Tuğut’ta gidiyoruz. Taş döşeli sokaklar üstündeki anıtsal nitelikte çeşmelerin, köprülerin varlığı günümüzdeki terk edilmişliğin aksine, Tuğut’un yüzlerce yıllık geçmişinin önemini yansıtan bir özellik olarak izlenmekte.

Kemaliye’ye varmadan önce uğrayacağımız Bağıştaş ise hikayesi, köprüsü ve manzarası ile yüreğinizde yer bulacak.

Konaklama: Kemaliye

2.Gün: Hemen her konuda türküsü bulunan ama en çok sevda, hasret ve gurbet kokan türküleriyle bilinen, eski ismiyle Eğin, yeni ismiyle Kemaliye doğası, kültürü ve evleriyle ilgi çekici güzellikleri barındırır. Taş işçiliğinin benzersiz örnekleri, pınarlardan akan suların hayat verdiği vadiler manzumesi Kemaliye, kuruluşundan bu yana, çeşitli kültürlerin yaşandığı bir yer olma özelliğini taşır.

Kahvaltı sonrası Anadolu’daki Türk konut türlerinin gerçek bir temsilcisi kabul edilen evlerin bulunduğu Sırakonak Köyü’nden yürüyüşe başlıyoruz. Vadi manzarası ve uyanan ilkbaharın coşkulu renkleriyle yürüyerek Ahmet Kutsi Tecer’in Orda bir köy var uzakta şiirinin ilham kaynağı ve doğduğu köy olan, Kültür Bakanlığı tarafından, tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen Apçağa Köyü’ne varıyoruz.

Öğle yemeği sonrası Kemaliye’yi gezmeye başlıyoruz. Her bir kapı tokmağı seyirlik olan evlerin arasından Taşdibi Mahallesi’nden geçerek Manili Yol’a çıkıyor, tüm o hasret ve sevda dolu manileri okuyoruz. Arada dut ve pekmezin dövülerek yapıldığı lök (dövmeç) ile dut, beşateş, oricik, pekmez ve bal gibi şifalı ürünlerin satışının yapıldığı Lökhane’de mola veriyoruz.

Türkiye’nin ilk doğa tarihi müzesi olan Kemaliye Doğa Tarihi Müzesi’ni gördükten sonra Taşyol’da yürüyüş yapıyoruz. 1870’li yıllarda gündeme geldiği halde 2002 yılında açılan Taşyol’un inşasına önce dağlardan, ip bağlı sepetlerle inilerek kazılmaya başlanmış. Kemaliye’yi, Divriği-Sivas güzergâhından, Ankara-İstanbul yönüne bağlayacak bir yol projesi olan ve yeryüzünde bir eşi daha olmayan bu yolu ayak seslerimizin yankılarına şarkıları-türküleri katarak yürüyeceğiz.

Konaklama: Kemaliye

3.Gün: Kahvaltı sonrası ilk durağımız Kemaliye’ye bağlı bir HayHrom/Hayhorom köyü olan Şırzi/Şırzu, yeni adıyla Esertepe oluyor. Hayhorom, ibadet dilleri Rumca olan Ermenilere verilen addır. Köyde ayakta kalan tek Hayhorom kilisesini gezdikten sonra Karanlık Kanyon’un zirvesine bir doğa yürüyüşü yapıyoruz.

Öğle yemeğinden sonra hiç unutamayacağınız bir deneyim sizleri bekliyor. Fırat’ın kolu olan Karasu üzerinde bulunan Karanlık Kanyon’da yapacağımız tekne gezisinde bir gün önce yürüyüş yaptığımız Taşyol bize eşlik edecek. Dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Karanlık Kanyon, Fırat’ın gizli cennetidir.

Daha sonra Kemaliye’nin içinde zamanın elverdiğince keşif yapacağız.

Konaklama: Kemaliye

4.Gün: Kahvaltı sonrası yola çıkıyoruz. Kemaliye’nin en güzel seyir noktalarından biri olan Kırkgöz Mesire Alanı’ndan sonra yola çıkıyor, tarihi 300 yıl öncesine giden Yeşilyurt Köyü’nü geziyoruz. Daha sonra bölgeye katkıları bile efsane olan Recep Yazıcıoğlu’nun adını taşıyan köprüyü görerek Hıdır Abdal Sultan tarafından kurulan ve günümüze kadar 700 yıllık geçmişi ile tarihi ve turistik değerlere sahip; dik bir yamaçta, bahçeler arasında havası ve suyunun temizliği ile dikkat çeken tarihi ve turistik Ocak Köyü’ne gidiyor ve bölgenin ilk ve tek müzesi olan Ali Gürer Müzesi’ni geziyoruz.

Eski Arapgir’de 1850 tarihli Millet Hanı’nda soluklanıp karşısındaki 1752 tarihli Mirliva Ahmet Bey Camii’ni geziyoruz. Arapgir, aynı zamanda son yıllarda yapılan konak restorasyonlarıyla da dikkat çekmektedir. Eski Şehir Vadisi ve Arapgir içindeki diğer eserleri gördükten sonra son durağımız, Anadolu inanç sisteminde önemli bir yeri olan Onar Köyü oluyor. Alevi Seyyid Ocakları’ndan birinin temsilcisi ve ocağına bağlı geniş bir talipler ağı bulunan Şeyh Hasan Onar’ın, bilinen adıyla Onar Dede’nin adını taşıyan köyde bilinen en eski Cemevi’ni ziyaret ediyoruz.

Daha sonra Malatya’ya gitmek üzere ayrılıyoruz.

23 Ekim 2022 Pazar

21.00 – 22.40 Malatya – Saw

Ücrete Dahil Olanlar:

*Konaklama ve kahvaltı

*1 öğle yemeği ve 2 akşam yemeği

*Tekne Turu

*Rehberlik

*Şehir içi ulaşım

*Seyahat Sigortası

 

Bilgi ve Öneriler:

  • Gezimizdeki tüm yemekler yöresel lezzetlerden oluşmaktadır.
  • Gezimizde kent içi ve doğa yürüyüşleri yapacağız. Bu nedenle ayağınızın rahat edeceği, altı sağlam bir yürüyüş ayakkabısı uygun olacaktır.
  • Giysileriniz mevsim koşullarına göre olmalıdır. İlkbahar ve sonbahar aylarında Doğu Anadolu Bölgesi gündüz saatlerinde sıcak olsa da akşamları serin olabilir. Birer yağmurluk da faydalı olur.
  • Az sayıda cami ziyaretimiz olmakla beraber camilerde kullanmak üzere hanımların başörtüsü bulundurmalarını rica eder, kısa kollu giysiler ve şortla (kadın veya erkek) ibadet yerlerine girilemeyeceğini hatırlatmak isteriz.
  • Sırt çantaları yürüyüş sırasında eşyalarınızı rahat taşımanız ve ellerinizin boş kalması için daha uygundur.
  • Islak ve kuru mendil gibi kolay temizlik malzemelerini çantanızdan eksik etmeyiniz.
  • Fotoğraf makinalarınız, video kameralarınız, yedek pil ve hafıza kartlarınızın da yanınızda olduğundan emin olunuz.
  • 1001 İstanbul’un veya tur danışmanının gerekli gördüğü şartlarda tur içeriğine sadık kalınarak programda değişiklik yapılabileceğini de hatırlatmak isteriz.