Rehber: Ahmet Faik Özbilge
Gsm: 0532 414 7210
Buluşma: 10:00 Kuruçeşme Parkı Otobüs Durağı (Arnavutköy yönü)
Kuruçeşme’ye Kabataş ve Beşiktaş’tan sürekli otobüsler var.
Gezi Ücreti: 300TL

Gönlümüzdeki Program:
Kuruçeşme’de buluştuktan sonra Kırbaç Sokak’tan Ermeni ve Rum Ortodoks Kiliseleri’nin olduğu yere kadar yürüyüp, onlarla ilgili bilgileri paylaşıyoruz. Sonra meşhur Ayios Demetrios Ayazması’nı ziyaret ediyoruz.. Ordan çıkıp Arnavutköy’e doğru yürürken Ali Vafi Bey Köşkü, Robert Kolej kapısı, Halet Çambel ve Atadan Yalısı, Musurus Paşa binasının önünden geçiyoruz.
11:00 gibi artık Arnavutköy’deyiz…
Arnavutköy sokaklarında kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Türkan Saylan Evi, eski sinagog, taş mektep, ateş tuğlalı eski sinema, Tevfikiye Camisi, karakol gibi yapıları görüyoruz. Akıntı Burnu’na uzanıyoruz. Rum Ortodoks Kilisesi Aya Strati’yi geziyor, İstanbul Rumları’nın geçmişi ve bugünkü durumunu konuşuyoruz.
Öğle yemeği molası için serbest zaman veriyoruz. (Adem Baba’da balık, Zıpkın Restaurant, Köfteci Ali ya da Çelebi Esnaf Lokantası…)
15:35 vapuruyla Anadoluhisarı’na geçiyoruz, Boğaziçi hikayeleri ve 19. Yy Osmanlı bahsine devam, restorasyonu yeni biten Güzelce Hisar, namazgah, en eski Osmanlı mezarlığı… Göksu’nun çay bahçelerinde bitiriz. 17:00 ve 18:25’te Üsküdar’a vapur var. Ayrıca Aşiyan’a 19:50’ye kadar her 15-20 dakikada bir tekne var.