GÜNEYDEN KUZEYE PAKİSTAN – LAHOR – KANJURAP

Gezi Lideri: Pembe Özdemir
İletişim: 0(532) 411 86 90

Uçuşlar;
Gidiş;22 Eylül 20:55 THY İstanbul-İslamabat gidiş
Dönüş; 4 Ekim  5:15 thy İslamabad-İstanbul

Gilgit Baltistan ve Kalash Vadisi
Çin, Afganistan, Hindistan sınırlarında, etrafı Hindukuş, Himalayalar ve Karakorum sıra dağlarının 4700 m de dünyanın en yüksek otobanın da muhteşem görüntüleri, bitmek tükenmez vadiler, 600 çeşit dil ,dünyanın en uzun yaşam rekoruna sahip Hunza Türkleri (hunzakut), Büyük İskender in kayıp kabilesi Kalaşlar. Hindukuş dağlarının Bamburet vadisinde yaşıyorlar. Dünyanın çatısında kralların oyunu Polo sahası Shandur Pass ı göreceğiz. Renkarenk süslenmiş kamyonları.Muhteşem İndus nehri ve sayısız kollarıdan asma köprüler den geçeceğiz. Buzullar,göller daha neler neler.

1.Gün:23 eylül sabah 4:15 Lahor havalimanı karşılama ve otele checkin. Lahor Pakistanın 2.en kalabalık şehri. Otelde kahvaltı alındıktan sonra Tarihi shalimar bahçesini geziyoruz. Babür,farsça Mughal anlamında 16.yy Hindistanda kurulmuş Cengiz Kaanın ardılları dönemi yapılmış bahçe.1980 de Dünya mirasına girmiş.
akşama doğru Wagha Pak-Hind sınır kapısına askeri bayrak törenini izlemeye gidiyoruz.Akşam yemeği dışarda.
Konaklama Luxus Grand Otel

2.Gün;24 eylül Kahvaltının ardından lahor şehir gezisine devam.
Dünya mirası Lahor kalesi.16.YY Babür dönemi.
Badshasi cami Babür 16 yy Babür dönemi.
Lahor müzesi
Öğle yemeği nin ardından İslamabad a gidiş.Yaklaşık 4 saat yolculuk.
Konaklama ve ve Akşam yemeği İslamabad otel de.

3.Gün:25 eylül kahvaltının ardından İslamabad-Gilgit e uçuyoruz. 2 saat yolculuk tan sonra Hunza ya varıyoruz.Öğle yemeği Rokopoşi (7700mt)dağının etekleri, Gulmit nagar vadisinde alıyoruz.
Gerçek eski ipek yolu nu takip ederek Karimabad da konaklıyoruz.Akşam yemeği otel de.Otelimiz büyük bir ihtimalle restrasyonu bitmiş olur Serena da kalırız.
Bu arada Serena oteller zinciri İsmaililere ait Pakistanın en temiz en pahalı güzel otelleri.
Sabah güneş doğmadan otelin belirli yerlerinden 6 tane dağ zirvesi seyredeceğiz.Kahvelerinizi almayı unutmayınız.

4.Gün;26 eylül Kahvaltı sonrası 11-12 yy da ipek yolu kontrol noktasında bulunan Altit köyü ve Altit kale-sarayı geziyoruz.Hunza, kayısısı ile meşhur ,damların üzerinde kurutulan turuncuya dönüşmüş rengarenk hunza yı fotoğraflıyacağız.
Baltit kalesini de gezdikten sonra.Kayısı ağaç manzaralı güzel bir rest da öğle yemeği alacağız.Öğlenden sonra İsmaililerin ibadethanesini gezeceğiz.(İzin alınabilirse)Daha sonra Gulmit kasabasına doğru yola çıkacağız.Yol boyunca Attabad gölünü göreceğiz.Türk mavisi rengi etrafındaki zirvelerle mütiş fotoğraflar çekeceğiz.Göl hem güzel hem hüzünlü.Hikayesini orada anlatırım.
Gulmite varmadan önce Hussaini köyün de dünyanın en uzun ve dar asma köprüsünü göreceğiz istersek yürüyebiliriz.Himalaya buzullarının erimesi sonucu dev bir hunza nehrinin üzerine yapılmış hafif ürkütücü bir köprü.Etrafındaki dağlar müthiş müthiş….
Konaklama Passu Ambasador gulmit otel.Yemek otelde yavaş yavaş çin sınırına yaklaşıyoruz yemeklerde çin mutfağına çok yakın.

5.Gün . 27 eylül Güzel bir manzarada uyanıyor kahvaltı yapıp otelden ayrılıyoruz.Gulmit-Khnjurap Karakorum kara yolundan Pakistan -Çin sınır kapısına gidiyoruz.Rakım 4700 m bizi hafif sallayacak cinsten.Çin -Pakistan ipek yolu kapısı.
Yol boyunca Sisper tepesi 7611 m yazdığım tepeler 7 bin ile 8 bin metrelik dağ zirveleri.
Batura zirvesi.
Batura buzulu.
Topoptan zirvesi
Passu tepesi.
Passu buzulu
Öğle yemeği lunch paket olacak.
3 saatlik yolculuktan sonra Gilgit Serena otelde konaklıyoruz.Akşam yemeğini otel de alatım çok şahane.

6.Gün 28 eylül Güzel bir kahvaltının ardından Phander a uzuuunnn yol alıyoruz.Ghizir nehri ve kasabası nı görüp Pakistan erkek şapkaları ,keçi çene kılından erkeklerin giyindiği şal(biraz pahalı) satın alabilirsiniz.Ayrıca Pakistan da işlenmemiş yarı değerli taşlar lapis ,yakut,zümrüt v.s gibi çok ekonomik fiyatlarda bulabilirsiniz.
Yol boyunca çoşkulu akan nehirler yemyeşil ovalar mavi göller hele de bir kaç renkli giyinmiş kadın görürsek ödül alabilecek fotolar çekebiliriz.Konaklama PTDC Pander motel(bizim eski turban oteller gibi)Yemek motel de.
7.Gün.29 eylül Kahvaltı çok iyi olmasada
temiz.Elemanlar misafirperver hizmette kusur yok.Pander-Mastuj-Buni Gün boyunca jeeplerle uzun ince bir yolda seyahat edeceğiz.Yolda 3900 m rakıma çıkacağız,tmm da orada yıl da bir düzenlenen Polo festivalin yapıldığı Meydan da mola verip Polo hangi memleketten çıkmış ? tartışmasını yapabiliriz ve nasıl oynanıyor? Öğreniriz.
Buni de PTDC motel de konaklıyor akşam yemeği alıyoruz.

8.Gün 30 eylül kahvaltı dan sonra Buni-Chitral yol alıyoruz.2-2.5 saat sonra Chitral e varıyoruz yani Afkanistan sınırına yaklaşıyoruz.Kalaş -Bamburet vadisine gitmek için devletten özel izin almak gerekiyor ,Pasaportlar toplanıyor yaklaşık 1-2 saat sürüyor permit almak biz de zamanı iyi değerlendirim araya yemek sıkıştıracağız.İzin kağdı çıktıktan sonra Yine bizi mest edecek bazen de kaya altında ucu ucuna arabanın zar zor geçtiği yollardan ilerleyeceğiz.Biraz yükseldikten sonra İndukuş dağ silsilesinin 800 km en yüksek tepesi Tich mir karşımıza çıkacak fotoğraflıyacağız.Bamburet vadisine aldığımız izin kağdını gösterdikmi ver elini KALASH .Konaklama PTDC motel.Bahçesi çok güzel bungalowlar meydana gece ateş yakar hem sohbet hem içkilerimizi yudumlarız.Müdürü çok iyi elinden gelenin en iyisini yapıyor.

9.Gün 1 ekim Kalaş lar ın köyünde uyanıyoruz tüm gün kalaş köyünü gezeceğiz.
Kalash müzesi
Kalash okulu
Kalash mezarlık
Kalash pagan tapınağı yılda 4 kez yapılan çeşitli festival alanı
Kalash evleri ,kalaş insanları ile tanışıp vücut dili ile anlaşacağız.
Kadınların adet döneminde durdukları evi dışarıdan göreceğiz.
Akşam konaklama PTDC motel Kalaş yemeği yaptırmayı deneyeceğim.

10.Gün 2 ekim Kahvaltı +Tüm gün yol Chitral-İslamabad Geç saatte otele varacağız.Yine şahane otel Serena da yorgunluk atacağız.Yemek otel de en güzeli.

11.Gün 3 ekim İslamabat-Taxsila
Taxila özel bir antik site.Budda heykelleri ilk M.Ö III .yy da Hint maurya impu Aşoka döneminde yapılmaya başladı daha sonra GANDAHARA Ekolü devam ettirdi tmm da İskenderin dönemine denk gelir.Kısacık zamanda hellen kültürünün Gandahara kültürünü nasıl etkilediğini Taxila müzesinde göreceğiz önemli! Antik kent gezisinden sonra İslamabad a döneceğiz.
Sudi Arabistan kralı Faysalın organize ettiği ücretini ödediği Türk mimar Vedat Dalokay ın çizdiği Şeyh Faysal cami gezebiliriz.100 bin kişi kapasiteli.Şehir de tur attıktan sonra Serena otel konaklama akşam yemeği İslamabad by night yapabileceğimiz restoranda  alıyoruz.
Seyahatimiz burada bitiyor.

12.Gün 4 ekim Kahvaltı alamıyoruz.Sabah erken saat 4:55 İslamabad-İstanbul uçağı için gece yarısı 2:30 yola çıkıyor . Pasaport işlemlerin ardından Pakistan dan ayrılıyoruz.
Bir sonraki seyahatlerde görüşmek dileği ile….
Tur ücreti : 2250 $ dır.
Tur kişi sayısı 10 olduğunda yapılacaktır.

Programa dahil olanlar.
Lahor dan başlayıp Gilgit-Kalaş-İslamabad a kadar 4*4 jeep ile ulaşım.
11 gece konaklama ve sabah kahvaltısı.
Pakistan içinde seyahat vizeleri(permit)
İslamabad-Gilgit uçak bileti.
Rehberlik.
Müze ve örenyeri girişleri.

Programa dahil olmayanlar.
Yurt dışı çıkış pulu.
Öğle ve akşam yemekleri(günlük 25-30 dolar )
Seyahat sigortası
İstanul-Lahor
İslamabad-İstanbul uçuşları.