KUZEY PAKİSTAN – LAHOR – KANJURAP

Gezi Lideri: Pembe Özdemir
İletişim: 0(532) 411 86 90

Tur Tarihi: 14 Temmuz 2020 – 25 Temmuz 2020
Tur Ücreti: 2150 Dolar

Uçuşlar;
Gidiş;14 Temmuz 20:25 THY İstanbul-İslamabat gidiş
Dönüş;25 temmuz 5:15 thy İslamabad-İstanbul

Gilgit Baltistan ve Kalash Vadisi
Çin,Afganistan,Hindistan sınırlarında,etrafı Hindukuş, Himalayalar, Karakorum sıra dağlarının 4700 m de dünyanın en yüksek otobanın da muhteşem görüntüleri, bitmek tükenmez vadiler,600 çeşit dil, dünyanın en uzun yaşam rekoruna sahip Hunza Türkleri (hunzakut), Büyük İskender’in kayıp kabilesi Kalaşlar. Hindukuş Dağları’nın Bamburet Vadisi’nde yaşıyorlar. Dünyanın çatısında Kralların Oyunu Polo Sahası Shandur Pass’ı göreceğiz. Rengarek süslenmiş kamyonları.Muhteşem İndus nehri ve sayısız kollarından asma köprüler den geçeceğiz.Buzullar,göller daha neler neler.

1.Gün.15 Temmuz;
Sabah 00:04’te İslamabat’ta karşılama valizleri araca yerleştirdik’den sonra Lahor’a hareket.Yaklaşık 4 saat yolculuk.

Lahor da öğle yemeği.

Tarihi Shalimar Bahçesi akşama doğru Wagha Pak-Hind sınır kapısına askeri bayrak törenini izleme.
Akşam yemeği dışarda.

Konaklama Luxus Grand Otel

2.Gün.16 Temmuz;
Kahvaltının ardından Lahor şehir gezisine devam.
Dünya mirası Lahor Kalesi.
Badshasi cami.
Lahor müzesi.
Öğle yemeği’nin ardından İslamabad’a gidiş.

Konaklama ve ve Akşam yemeği İslamabad Otel’de.

3.Gün.17 Temmuz;
İslamabad-Chitral sabah saatlerin de uçuş.Gün de tek uçuş var.Chitral’e vardıktan sonra öğle yemeği alıyor yola devam ediyoruz.Yol boyunca Hindu Kuş Dağları’nı görüyoruz. Trichmir en yüksek tepesini fotoğraflıyoruz.(7700m) Toplam 650 km sıra dağ.Çok etkileyici kaç km gittiğini önemsemiyorsun her dakika heyecan.Nihayet Bamburet Vadisine giriyoruz bir anda yemyeşil bol sulu tarıma elverişli bir vadi.İ skenderin kumandanlarınan birisinin ardılları.Kalaşlar,Hala paganlar örf ve adetleri ve geleneksel kıyafetleri diğer Pakistanlılar’dan farklı .Motel de gece ateş yakıp etrafın da hunza kat larımızı içiyoruz.Konaklama ve akşam yemeği

PTDC Motel Bamburet

4.Gün.18 Temmuz;
Tüm gün Bamburet vadisin de geziyor keşfediyoruz. Kalash Müzesi.
Kalash Mezarlığı.
Kadınlar evi.
Kalash okulu.
Kalash insanını tanıyacağız.
Öğle ve akşam yemeği motelde.

Konaklama PTDC motel.Bamburet

5.Gün.19 Temmuz;
Bamburet-Mastuj -Buni. Kahvaltı’dan sonra manzaralar eşliğin de önce Chitral öğle yemeğimizi alacağımız kasaba .Daha sonra dar yollar vadiler den geçerek Buni’ye varıyoruz.

Konaklama ve akşam yemeği PTDC Motel’de Buni

6.Gün.20 Temmuz;
Buni -Phander.
Shander pass (Dünya’da rakımı en yüksek Polo Sahası’nın olduğu geçit)3900 m’dir.

Phander da konaklama ve akşam yemeği.

7.Gün:21 Temmuz;
Phander-Gilgit.
Ghizir nehrini ve vadileri takiben yol alıyoruz.Karlı dağları unutmuyoruz sürekli bizi takip ediyor. Khalti Gölün’de bulutların göle yansımasını seyrediyoruz. Phander GölünWde mola veriyoruz.
Gilgit gezisi,Gilgit Nehri üzerindeki Asmalı köprü,Pazarını (keçi çenesi kılından yapılmış kaşmir şallar,örtüler,o heybetli dağlardan çıkarılmış bin bir çeşit yarı değerli taşlardan gözünüzü alamayacaksınız.Aklımda kalacağına benim olsun deyip satın alacaksınız.Fiyatlar çok ucuz!

2 saat yol alıp Hunza Vadisine uzanacağız.Yol üzerinde orijinal hala dağlarda zikzak çizen ipek yolunu,7700 m yükseklikte olan Rokopoşi Dağı’nın eteklerinde çay molası vereceğiz.

Konaklama Hunza Serena Karimabat otel de akşaşam yemeği otelde.

8.Gün.22 Temmuz;
Hunza -Passu
Kahvaltının ardından Hunza Vadisi’nde Altit Köyü (Hunza türklerinin yaşadığı) Altit Kalesi.En tepe nefes kesici manzarası ile muhteşem. Hunza Türkleri aynı zamanda Hz Ali’nin imamlarından Caferi’nin oğlu İsmail’in adınıda aldığı İsmaili Mezhebi mensubuları.Alamut Kalesi Hasan Sabbah ; fırsatınız varsa okuyun derim.900 yıllık Altit Kalesinde İsmaililer’in saraylarını ve kalesini göreceğiz. Simdiki temsilcisi Ağahan’lar.

Konaklama ve akşam yemeği Silk road Lodge Gulmit.

9.Gün.23 Temmuz;
Gulmit-Khunjirap Pass-Gilgit
Tüm gün Khunjirap Pass Park’ta olacağız.Çin sınırı Rakım 4700 m Batı Çin Uygurları’nın yaşadığı Kaşkar İpek Yolu geçiş kapısı.
Gulmit ‘e dönüş yolunda
Shısper 7611 m tepesini,
Batura Peak,
Topoptan Peak,
Passu Pak,
Batura Buzulu

Öğle yemeği piknik şeklinde.

10.Gün.24 Temmuz;
Gilgit-İslamabad bir saat uçuşun ardından İslamabad’a varıyoruz.35 km yol giderek neolotik dönem den kalma M.Ö. 5 yy’dan itibaren Buddizmin öğreti merkezi haline gelen Pers,Yunan kültürünü’de barındırmış antik kenti ziyaret ediyoruz.1966 yılında Sudi kralın sponsorluğunda Türk Mimar Vedat Dalokay’ın çizdiği Faysal Cami görüp şehirde otobüs ile tur attıktan sonra otelimize gidiyoruz.

Konaklama ve akşam yemeği Serena İslamabad Otel.

11.Gün.25 Temmuz

Sabah 00:03 gibi otel çıkış
5:20 İslamabad-İstanbul memlekete dönüş yapıyoruz.

Yorumlar

Yorum