Kuzey Pakistan tur programı;
Baltistan’da denir. Çin, Afganistan, Hindistan sınırlarında, etrafı Hindukuş, Himalayalar, karakorum sıra dağlarının muhteşem görüntüleri, bitmek tükenmez vadiler,600 çeşit dil,dünyanın en uzun yaşam rekoruna sahip Hunza Türkleri (hunzakut), Büyük İskender in kayıp kabilesi Kalaşlar. Hindukuş dağlarının Bamburet vadisinde yaşıyorlar. Dünyanın çatısında kralların oyunu Polo sahası Shandur Pass’ı göreceğiz. Rengarenk süslenmiş kamyonları. Muhteşem İndus nehri ve sayısız kollarından asma köprüler’den geçeceğiz. Buzullar, göller daha neler neler.
1.Gün: 26 Temmuz çarşamba sabah 00:04 te İslamabat’ta karşılama, İç hatlara geçiş PK 451 uçuşu ile Skardu şehrine uçacağız. 30 dakikalık uçuş uçaktan güzel havada Himalaya ve karakurum dağlarını görebileceğiz.
Öğle yemeği
Kachura gölü
Konaklama Ghangchan guest house ,akşam yemeği guest house de.

2.Gün;27 Temmuz perşembe;
Skardu ve etraf gezisi
Shigar vadisi
Amburik camisi( bizden daha dindar görünüp camilerin çok az göründüğü ülke)
Shigar pazarı
Shgar kalesi
Öğle yemeğinin ardından
Jarba Tsho gölü, gölde istersek yüzme molası, fotoğraf çekimi, çay molasının ardından kasaba görünümlü Skardu’ya dönüş. Konaklama ve akşam yemeği

3.Gün:28 Temmuz cuma
Kahvaltının ardından Sadpara gölü alabalık avı ile meşhur.
Himalayaların en yüksek platosu Doesai de çiçekleri ve renklerine hayran kalacağız. Kuşları, kemirgenleri, kala pans, Bada pani nehirleri. Öldürücü anlamına gelen Nanga parbat dağını (8126m) görüp ağzımız açık kalacak. Shyoser gölünü geçip 3 saat yolculuk yapıp Rama Astore vadisinde PTDC Motelde konaklama ve akşam yemeği

4.Gün;29 Temmuz cumartesi
Rama-Gilgit-Hunza, kahvaltı öncesi 2 saat Rama gölünü gezip ardından kahvaltı yapacağız . 3 saat yol aldıktan sonra dünyada benzersiz 3 büyük dağ sinsilesini gören noktada foto molası verip tekrar yarım saat yol alıp yemyeşil bir vadide olan Gilgit şehrinde öğle yemeği alacağız.
Gilgit gezisi, Gilgit nehri üzerindeki Asmalı köprü, Pazarını (keçi çenesi kılından yapılmış kaşmir şallar, örtüler, o heybetli dağlardan çıkarılmış binbir çeşit yarı değerli taşlardan gözünüzü alamayacaksınız. Aklımda kalacağına benim olsun deyip satın alacaksınız. Fiyatlar çok ucuz!
2 saat yol alıp Hunza vadisine uzanacağız. Yol üzerinde Orijinal hala dağlarda zikzak çizen ipek yolunu, 7700 m yükseklikte olan Rokopoşi dağının eteklerinde çay molası vereceğiz.
Konaklama Hunza Serena Karimabat Otel’de
Akşam yemeği otelde.

5.Gün; 30 Temmuz Pazar
Kahvaltının ardından Hunza vadisinde Altit köyü (Hunza türklerinin yaşadığı) Altit kalesi, En tepe nefes kesici manzarası ile muhteşem. Hunza Türkleri aynı zamanda Hz. Ali’nin imamlarından Caferi’nin oğlu İsmail’in adınıda aldığı İsmaili mezhebi mensubuları. Alamut kalesi Hasan Sabbah fırsatınız varsa okuyun derim. 900 yıllık Altit kalesinde İsmaililerin saraylarını ve kalesini göreceğiz. Şimdiki temsilcisi Ağa han’lar. Konaklama ve akşam yemeği
Silk road Lodge Gulmit.

6.Gün :31 Temmuz Pztesi
Gulmit-Khunjirap pass-Gilgit
Tüm gün Khunjirap pass’pakta olacağız. Çin sınırı Rakım 4700 m Batı Çin Uygurların yaşadığı Kaşkar ipek yol geçiş kapısı. Gulmit’e dönüş yolunda
Shısper 7611 m tepesini
Batura peak
Topoptan peak
Passu peak
Batura buzulu
Öğle yemeği piknik şeklinde. Hamid güzel nudly yapar. Peynir, Zeytin benden:)) Gulmit’e dönerken Passu köyü ziyareti , 2 saat yolculuğun ardından bu seyahatin en iyi konaklama Otel’i Serena Gilgit’te akşam yemeği alıp konaklayacağız.

7.Gün:1 Ağustos salı
Gilgit-Phandur, zorlu yolculuk başlar
Gilgit şehrinden 5-6 saat Gizir nehrini takip edeceğiz.
Kajati gölü manzara fotosu çekeceğiz. Phander pass gölü, Phander PTDC Motelde konaklama ve akşam yemeği.

8.Gün:2 Ağustos Çarşamba
Phandur-Buni
Tüm gün yolculuğa devam edeceğiz. Kralların ve asillerin sporu olarakta bilinen at üzerinde yapılan (cirit) POLO’nın , dünyanın çatısı denilen 3800 m’de ki Shandur Pass’ı göreceğiz. Öğle yemeği Ptdc Mastij de alıp Bir kaç saat nefis manzara eşliğinde Buni Ptdc Motel’de konaklayacağız. Gece gökyüzünden yıldız toplayacak yıldızlara yakın olacağız.

9.Gün:3 Ağustos Perşembe
Buni-Chitral-Bamburet
Buni-chitral 2 saat yolculuğun ardından Chitral şehrinde Bamburet vadisine gitmek için polisten geçiş belgesi alıp, Hindukuş dağının en yüksek zirvesi Tirichmir 7708 m’in fotosunu çekip iki dağ arasından açılmış yollardan kalbimiz ağzımıza gelerek gideceğiz. Çook heyecanlı herkesin yaşaması gerekli. Konaklama ve akşam yemeği Kalaş’ların yaşadığı vadi Bamburet Ptdc Motel’de. Çok güzel mutlu olacaksınız.

10.Gün 4 Ağustos Cuma
Bamburet;
Kalaş müzesi, Kalaş mezarı, geleneksel giysileri ile kalaş kadınları, Kalaş çocuklarının okuduğu okul, Köy gezisi Öğle ve akşam yemeği bamburet PTDC Motel’de. Devletin koruması altında, Yunanistan’ın ekonomik olarak desteklediği İskenderin ardılları.

11.Gün:5 Ağustos cumartesi
Bamburet-İslamabad
Zorlu bir gün olacak. Tüm gün yolculuk.
Chitral-İslamabad uçuşu haftada 2 gün ve uçağın kalkıp kalkmama riski var.
Dağlar, Himalaya Sedir ormanlar, Nehirler eşliğinde yolculuk yapacağız. Konaklama otel İslamabad. Akşam yemeği otelde.

12.Gün:6 Ağustos Pazar
Kahvaltının ardından İskender’in Hintlilerle savaşırken öldürülen atı, efsanevi atı’nın adına kurulmuş Bukefalos şehir şimdiki Jehlum’a gideceğiz. Tarihte at için kurulmuş tek şehir özelliğini koruyor.
Rothas fort, 16 yy yapılmış Unesco dünya mirası seçilmiş kaleyi göreceğiz. Öğle yemeği jelhem. Kalan zamanda İslamabad şehrini araba ile gezeceğiz. Akşam yemeği İslamabad manzaralı güzel bir restaurant’ da.
Konaklama İslamabad otelde 

13.Gün 7 Ağustos Pazartesi
İslamabad-İstanbul
5:20 uçağı ile İstanbul’a yolculuk

Yorumlar

Yorum