Buluşma Yeri: Kuzguncuk Otobüs Durağı (iskele tarafı, kahvehane de var)
Buluşma Saati: 10:00

Katılım ücreti 70 TL

Gönlümüzdeki program ve güzergah:
Kuzguncuk’u baştanbaşa geçen İcadiye Caddesi’ne giriyoruz. Çok kültürlü Kuzguncuk’ta cami, kilise ve sinagogları birarada görüyoruz (Aya Panteleimon ve Aya Yorgi Rum Ortodoks Kiliseleri, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Beth Yaakov ve Kal de Ariva Sinagogları, Kuzguncuk Camii). Ayrıca, Perihan Abla Sokağı, İlya’nın Bostanı, Üryanizade Sokağı, cafeler, sanat galerileri, semtin eski taş ve ahşap evleri, dokusu ve hikayeleri, Refika’nın Mutfağı’nın da olduğu Simotas Binası….
Öğle yemeği için seçenek çok, Metet Döner, Pita Cafe, ev yemekleri, esnaf lokantaları, İsmet Baba..
Biraz da semtin yalılarından bahsedip (Fethi Paşa..) Marko Paşa Mektebi’ne doğru yürüyoruz. Beylerbeyi’ne doğru Üryanizade Esat Efendi Camii ve Cemil Molla Köşkü var. Vakte göre ya otobüse biniyor, ya da yürümeye devam ediyoruz. Tünel’den geçip Beylerbeyi’ne iniyoruz. Boğaz’ın incilerinden Beylerbeyi Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. Sonra semtin merkezine, iskele ve civarına gidiyoruz. Hamidievvel Camii’ni gezip kafe ve restoranlarda keyif yapıyoruz. Akşamı Beylerbeyi’nde yapmak isteyenler için eski İstanbul mezeleriyle meşhur İnciraltı Meyhanesi çok özel bir mekan….

Not: Bu gezimizde binaların bir kısmına giremeyebiliyoruz, kiliselere izinleri almak için başvurularımızı yaptık, ancak buna rağmen kesin bir şey söylemek mumkün değil..