Çivi yazılı tabletlerden günümüze kalan lezzetler; Hitit yemekleri ve şarapları
Hitit Kültürü ve Mutfağı gezisi
09-11 Kasım 2018 | 3 günlük Ankara–Çorum gezisi

Hititlere ait en önemli ören yerlerini, müzeleri gezeceğimiz bu gezide gastronomi tarihi uzmanı rehberimizin özel semineri ile Hititlerin Çorum ve Orta Anadolu mutfağına miras bıraktığı yemekleri ve içecekleri öğrenip bazılarını tatma şansı bulacağız.
– Tarihin bilinen en eski yemek tariflerini öğrenmeye;
– Yazılı ilk ekmek yapımını ve hamur işi reçetelerini görmeye;
– Uygarlık tarihinin en eski şarap bilgisine sahip halkını yakından tanımaya;
– Çivi yazılı belgelerden damak tadımıza kalan mirası tatmaya gidiyoruz.
Hitit tariflerine göre bizim için özel olarak yapılan yemekleri yiyip ve antik reçeteler göre bize özel üretilecek Hitit içeceklerini içmeye gidiyoruz…
Gezi Rehberi : Mansur Karakoç (0532 256 70 16)

Gezi Programı
1. Gün – Cuma İstanbul – Ankara – Çorum
Gezimiz Ankara Esenboğa havaalanında 08:30 da buluşma ile başlıyor. Sabah erken Ankara’ya (1001 istanbul tarafından önerilen uçaklar ile) uçuyoruz. Alanda bizi karşılayan rehberimiz ile buluşup Ankara eski kale içine doğru yola çıkıyoruz. Dünyanın sayılı Arkeolojik müzelerinden birisi olan ve başta Hititler olmak üzere Asurlular, Frigler, Urartular gibi bu topraklarda derin izler bırakmış kültürlerin eserlerini barındıran Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde uzun ve çok keyifli bir ziyaret yapacağız. Uygarlık tarihinin birçok önemli dönemine ait eserleri inceleyip; özellikle de mutfağı ve yemekleri ile ilgili çok geniş kaynağa sahip olduğumuz Hitit tarihi ve yeme / içme kültürü üzerine ilginç hikayeler konuşacağız.
Öğlen saatlerinde müze gezimizi bitirip şehre hakim bir tepe üzerinde kurulan; iç ve dış kale olarak iki bölümden oluşan Ankara Kalesi’nde kısa bir yürüyüş yapacağız. Dar sokakları süsleyen tarihi konakları ve burçları gördükten sonra kale içinde öğlen yemeği için serbest zamanımız olacak.
Yemek molasının ardından, asıl hikayenin başladığı yere: Çorum’a doğru yola çıkıyoruz. Akşamüstü Çorumda 5 yıldızlı otelimize varıp kısa bir dinlenme molası veriyoruz. Akşam yemeğinde yöre mutfağının geleneksel düğün ve bayram menüsü olan “Çorum beşlisi” bizi bekliyor olacak…
2. Gün – Cumartesi Çorum (Boğazköy-Hattuşaş-Alacahöyük)
Otelimizde alacağımız keyifli bir kahvaltıyla güne başlıyoruz. Oyalanmadan yola çıkıp Hititlerin başkenti Hattuşaş’a gidiyoruz. 3500 yıllık kalıntıların ne kadar ilginç hikayeler anlattığına, kenti kuran kralların ve halkın yaşam biçimine dair izlere, binlerce yıldır ayakta duran tapınaklara, surlara çok şaşıracaksınız.
Deneysel arkeoloji çalışmaları sayesinde, bir kısmı, binlerce yıl önceki şartlarla yeniden yapılan kent surlarını görüp, Büyük Tapınağı ve etrafındaki yiyecek depolarını gezeceğiz. Şehrin görkemli savunma sistemini, Yer Kapı, Kral Kapısı, Aslanlı kapı gibi ilginç yapıları birlikte keşfedeceğiz. Sit alanını gezdikten sonra Boğazköy müzesine gidip yıllar önce Almanya’ya kaçırılan ve kısa bir süre önce geri getirilen Sfenksleri ve çok ilginç mutfak buluntularını inceleyeceğiz. Günün keyifli anı bizim için özel olarak hazırlanan Hitit mutfağından Çorum mutfağına kalan izleri sunan leziz bir menü ile öğlen yemeğimiz olacak…
Yemekten sonra bölgenin en önemli arkeolojik alanlarından olan Yazılıkaya tapınağını gezip, arkeolojik kazıları ilk defa Atatürk tarafından başlatılan Alacahöyük ören yerini ve küçük ama ilginç müzesini göreceğiz. Akşamüzeri otelimize dönüyoruz; kısa bir molanın ardından yemek tarihi uzmanı rehberimizin hazırladığı özel bir semineri izleyip ve bizler için antik reçeteler ile üretilen içecekleri tadacağız. Sunum sonrası yörenin özgün restoranlarından birisinde Hitit yemeklerinden oluşan çok özel bir akşam yemeği bizleri bekliyor.

3. Gün – Pazar Çorum – Ankara
Sabah kahvaltı sonrası valizlerimiz ile otelden ayrılıp Çorum Müzesi’ni gezeceğiz. Çorum il merkezindeki yürüyüş ile Çorum kalesini, saat kulesini, çarşı ve çevresindeki yapıları görüp meşhur çorum leblebisi üzerine kısa ama ilginç bilgiler dinleyeceğiz; kısa bir alışveriş molası sonrası buluşup aracımız ile İskilip’e doğru yola çıkıyoruz. adını mitolojide tanrı Apollon ile Teselya prensesi Coronis’in oğlu sağlık Tanrısı Asklepios’tan alan İskilip’te Ulu Cami, İskilip Kalesi, İskilip Kral Mezarları ve Tarihi İskilip Evlerini gördükten sonra kökleri çok eskilere dayanan yöreye özgü nefis İskilip Dolması tatmak üzere kısa bir mola veriyoruz. Yemek sonrasında Kızılırmak kıyısını takip ederek saat 19:30’ da Ankara Esenboğa havaalanına varacağız. Alanda misafirlerimiz ile “bir başka 1001 İstanbul gezisinde görüşmek dileği ile” vedalaşarak gezimizi bitirmiş olacağız.

Genel Şartlar
Konaklama :
Bu gezide konaklamamız 2 gece Çorum’da 5 yıldızlı Anitta otelde olacaktır.

Gezi Ücreti Ve Ödeme Şekli :
2 kişilik odada kişi başı konaklama bedeli = 1,390 TL�Tek kişilik odada konaklama farkı = 120 TL

Fiyata Dahil Olan Hizmetler :
Çorum’da 5* otelde oda kahvaltı konaklama
Özel araç ile ulaşım,
Uzman rehberlik hizmeti,
Hitit metinlerinden esinlenerek tasarlanmış özel tarifler ile 1 öğlen ve 1 akşam yemeği
yerel lezzetler ile 1 öğlen ve 1 akşam yemeği,
Sürpriz tadımlar ve ziyaretler, �Türsab zorunlu seyahat sigortası,
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:
İstanbul-Ankara-İstanbul uçak biletleri
Müze ve ören yeri giriş ücretleri,
Yemekler sırasında alınacak ekstra içecekler,
Programda belirtilmeyen yemekler,
Kişisel harcamalar…

Özel Şartlar
Ankara’ya ulaşım için önerdiğimiz uçuşlar aşağıda listelenmiştir. Dileyen katılımcıların uçak biletleri, acentemiz tarafından – ek bir ücret uygulanmadan – güncel fiyatlar üzerinden temin edilebilir.
Kesin rezervasyon yapıp – bizden onay aldıktan sonra uçak biletlerinin satın alınması gerekmektedir.
Uçak bileti -15 Ekim itibariyle (gidiş/dönüş) 200 TL ile 300 TL arasında değişmektedir.

Bu gezinin gerçekleşmesi için gereken minimum katılımcı sayısı 12 kişidir. Uçak, otobüs ya da tren biletlerinizi almadan önce mutlaka Mansur Karakoç ile iletişime geçiniz lütfen (0532 256 70 16).

Önerilen Uçuşlar

Gidiş 09 Kasım 2018 Cuma
Sabiha Gökçen’den kalkış Varış
Pegasus 07:15 SAW 08:30 ESB
Türk Hava Y. 07:05 SAW 08:20 ESB

Atatürk Havalimanı’ndan
Türk Hava Y. TK 2122 07:00 IST 08:20 ESB

Dönüş 11 Kasım Pazar 21:25 – 22:25 Pegasus ESB–SAW
21:50 – 23:20 Turkish Airlines ESB–IST Atatürk