15-18 HAZİRAN PERŞEMBE-PAZAR
MARDİN’DEN MEZOPOTAMYA MANZARALARI

Gezi Liderleri :
AHMET FAİK ÖZBİLGE 0532 4147210
NERMİN HATAY 0531 6602226

Kontenjan: 16şar kişilik 2 minibüs

Uçuşlar:
İstanbul-Mardin TK ile SAW’dan 12:20, varış: 14:15
İstanbul-Mardin PGS ile 12:40, varış: 14:30
Mardin İstanbul TK ile 14:45, SAW’a varış 16:40

Gezimiz ve transferler yukarıdaki uçuşlarına göre yapılacak….

Gezi fiyatı kişi başı : 570 TL (çift kişilik odada) (single farkı 150 TL)

Gezi fiyatına dahil olanlar: Rehberlik (Ahmet Faik Özbilge ve Nermin Hatay ile geceli gündüzlü) + klasik programlarda olmayan çok özel yerler + Süryaniler, Ezidiler ve Gnostikler üzerine seminer + 3 gece oda/kahvaltı otel + araç + seyahat sigortası vs…. Dahil olmayanlar : Uçak, öğle ve akşam yemekleri, kişisel harcamalar

GÖNLÜMÜZDEKİ PROGRAM

1.GÜN / MARDİN
Kasımiye Medresesi, Şeyh Çabuk Camii, Zinciriye Medresesi, Kayseriyye Bedesteni, Marangozlar Kahvesi, Ulucami, Keldani Kilisesi, Eski Ptt Binası, Süryani Katolik Kilisesi, Şehidiye, Mardin’in dar sokakları, Abbaralar, Sabancı Müzesi, Sitti Radviyye, Artuklu Kervansarayı, Latifiye Camii,.. Cerçiş Murat Konağı, Kırklar Kilisesi, Mardin yemekleri: Alluciye, tebbule, ikbeybet, irok, mırra, İşkembe dolması, içli köfte, kapalı lahmacun, sütlü künefe vs (bunları Cercis Konağı, Ebrar, Sadık, Yusuf, Rıdo, Mustafa gibi yöresel yemeklerin yapıldığı yerlerde yiyebileceğiz, öğle yemekleri için Ramazan sürprizleri olabilir, oruç tutanlar için zaten sorun yok, tutmayanlar için de artık ne bulursak :) )

2.GÜN / DEYR-ÜL ZEFERAN MANASTIRI – DARA – MİDYAT – MOR GABRIEL
Deyr-ül Zeferan Manastırı, Dara Antik Kenti, Nusaybin, Mor Yakup,ilk üniversite (buralara girmek zor, tam sınır), Gırnavaza Tepesi’nde Mir Osman, Nohut Türbesi, dağın yamacındaki Mor Augin Manastırı, Beyazsu vadisi, Çağ Çağ Deresi kıyısında öğle yemeği.. Mor Gabriel (Deyr-ül Umur) Manastırı, Midyat, Mor Şarbel, Mor Barsavmo, Gelüşke Hanı, Devlet Konuk Evi ve Gümüşçüler Çarşısı’nda (telkâri) boş vakit, Mor Yakup Manastırı, Ezidi Köyü, Mor Lazoor (yolu düzelmişse gideriz) ve sütun azizleri, Güneş Tapınakları..

3.GÜN / SAVUR – KILLIT – HAH – HASANKEYF
Savur Kasabası, Hacı Abdullah Bey Konağı’nda kahve molası, Kıllıt Köyü (Dereiçi), Süryani, Katolik ve Protestan Kiliseleri, Süryani Şarapları, Babil Şarap Boru Hattı, Beth-Kustan’da Mor İliyo, Helani Kayalığı, Zaz, sadece Süryaniler’in yaşadığı Hah (Anıtlı) Köyü’nde bambaşka mimarisiyle Meryem Ana Kilisesi.. Dicle Nehri, Hasankeyf, mağara evler vadisi, çıkabilenlerle zirveden müthiş Dicle ve Hasankeyf manzaraları, Süleyman’ın Yeri’nde çay/ayran, El Rızk Camii, Ulucami, Köprü..

4.GÜN/ MARDİN
Mardin Arkeoloji Müzesi, Meryemana Kilisesi, Mardin Çarşı’da serbest zaman..

Not: Programdaki her şeyi mümkün olduğunca fazlasıyla yapmaya çalışacağız, ama yapamadıklarımız olursa canımız sağ olacak…. Bunun bir geziden ziyade, her türlü sürprize açık bir macera olduğunu unutmayacağız…. Öpüyorum sevgiyle….

Yorumlar

Yorum