“MİSTİK DOĞA KEŞFİ: MİSİ’DEN GÖLYAZI’YA”
1001istanbul – TIT Topkatours

Gezi Lideri:
UĞUR AŞGEL 0532 4147211

Katılım ücreti 185 TL
(Dahil olanlar: Mudanya’dan yürüyüş parkuruna gidiş, Gölyazı’dan Mudanya’ya dönüş için araç, Gölyazı’da pansiyon ya da apartta kahvaltı dahil bir geceleme, Gölyazı’da tekne turu, rehberlik)
Gezinin yapılabilmesi için minimum 10 kişi gerekiyor..

Gönlümüzdeki Parkur ve Gezi Teması:
Beşiktaş’tan 07:30’da, Kadıköy’den 07:50’de, Yenikapı’dan 08:10’da İDO Deniz Otobüsü’ne binip 10:00’da Mudanya-Güzelyalı’da oluyoruz..
Oradan bir araçla Deliklitaş Mağarası ve Dağyenice Göleti’ne gidiyoruz.. Yolda, “Doğada Hayatta Kalma, Doğa İnançları ve Hipnoz” konulu bilgi paylaşımı..
Gölet kıyısında çay ve atıştırma molası..
Ardından Misi Köyü’ne doğru yürüyüş (6,5 km)
Türkmenharmanıtepe, Kocaceviztepe, Çınarlı Çeşme….
Dağyenice Köyü’nde yamaç üstünde manzaraya karşı köy kadınlarının yaptığı gözleme ve sahanda köy yumurtası molası..
Nilüfer Vadisi yakınındaki dağ köylerine ulaşmak için kullanılan, yer yer patika halini almış yol üzerinde, çam ormanları, tarla kenarlarında üst üste yığılmış saman balyaları, meyva bahçeleri, güler yüzlü köylüler, terkedilmiş bir köy hamamı, tarihi çınar ağaçları ve çeşmeler..
Dedebayırı Mevkii’ni de geçince karşımızda Misi’nin bahçeleri..
Osmanlı köy evlerini ve sokaklarını da gördükten sonra, dere kıyısına oturup dinlenirken yudumladığımız kahvelerimiz (!)
Akabinde, araçla Misi’den, Uluabat Gölü kıyısındaki Gölyazı’ya geçiş..
Geceleme Gölyazı’da pansiyonda.. Akşam yemeği serbest, arzu edenlerle göl balıklarını tadabileceğimiz bir restorana gidebiliriz (turna, yayın, alabalık…. balık yemeyene köfte de oluyor) Yemek ve sonrasında Şamanizm, Animizm, Büyü, Kızılderililer’in Yaşam Şekli veFelsefesi üzerine paylaşımlar..
Ertesi sabah kahvaltı sonrası, doğru 11:00’deki balık mezatı..
Ardından köyde (kilise, harabeler, eski evler) ve göl kıyısında yürüyüş ve ziyaretler, Gölyazı sakinlerinden alınacak buradaki yaşamla ilgili bilgiler.. Apollonia Gölü (Uluabat), sular yükseldiğinde işlevini kaybeden köprü, su kanalı, yol boyu Antik Çağ’dan izler, civarda çok sayıda kuş türü….
Köy meydanında öğle yemeği molası..
Gölde kısa bir tekne turu..
Kültür Merkezi’ne dönüşmüş Aya Panteleimon Kilisesi’ni ziyaret.. Tiyatro Tepesi’ne çıkış ve yarımada şeklindeki Gölyazı’nın yukarıdan manzarası..
Saat 16:00 gibi vakitlice, 18:30’da Mudanya’dan kalkacak olan deniz otobüsümüze doğru hareket ediyoruz………
Gönlümüzdeki programa her ne kadar riayet etmeye çalışsak da, her halinden sürprizlere açık olduğu belli olan bir maceraya çıkıyoruz.. E güzelliği de bu değil mi zaten :)

Yorumlar

Yorum