1001istanbul – TIT Topkatours
DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN!
“MÜZE-DIŞI TOPKAPI SARAYI” GEZİMİZİN TEKRARINI YAPIYORUZ!
25 Mart Pazar – Başlama saati 9.30
Katılım ücreti: 60 TL
Anlatan: Egemen Demircioğlu 0535 63748 21
Kayıt formu: https://1001istanbul.com/event/?event=403529770060351

Buluşma yeri: Sirkeci’deki “İstanbul Kitapçısı” – artık kullanılmayan vapur iskelesidir; Sirkeci – Harem arabalı vapur iskelesinin hemen yanı.

Benim rehberliğimde yapacağımız 1001Istanbul Rehber Grubu etkinliğidir. TIT Topkatur seyahat acentesinin şemsiyesi altında gerçekleştirilmektedir.
Kadıköy’den, vapurdan… Karaköy-Eminönü’nden, Gülhane Parkı’ndan…. Sarayburnu’ndan, Sahil Yolu’ndan… Babıali’den, tramvay yolundan… gördüğümüz Topkapı Sarayı’nı keşfediyoruz.
Topkapı Sarayı Müze’den ibaret değil. Sarayın yayıldığı koca alanın (700 bin metrekare, dile kolay!) büyük kısmı askeri bölge veya halka açık yerler niteliğinde ve tarihi yarımadanın en güzel köşelerinden birini oluşturuyor; son derece ilginç ve yakın ve uzak tarihimiz bakımından son derece zengin bir güzergah sunuyor.
Hatta, dışarıdan baktığımızda, Müze ziyaretinde asla göremeyeceğimiz yerlerini de görebiliyoruz sarayın. Harem’in İstanbul’a bakan yüzünü görüp deşifre edebiliyoruz mesela.
Sirkeci’de buluşma ve Topkapı Sarayı’na bakış.
Gülhane Parkı’dan Topkapı Sarayı’na bakış.
Alay Köşkü ve Bab-ı Ali.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve bu arada Çinili Köşk.
Birinci Avlu, Bab-ı Hümayun, Sur-ı Sultani
Marmara Surları boyunca yürüyüş ve surların önü ve arkasındaki gizem dolu yerler!
Erol Taş’ın kahvesinde mola, Pudding Shop’ta yemek….
Daha ne olsun!
Esasen “Topkapı Sarayı Tefrikaları”’nın bu güzergahı kapsayan birinci bölümünün (henüz hepsi yayınlanmadı ama sona yaklaştık) gezisidir.
Zum yapan her şey (dürbün, fotoğraf makinesi) çok işimize yarar.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne gireceğimizden olanlar Müze Kartları’nı yanlarında getirsin lütfen. Olmayanların (ve almayı düşünenlerin) bunu önceden yapması harika olur; çok sayıda kişi bir anda bunu yapmak isteyince çok beklemek zorunda kalabiliyoruz).
Foto: Benim favori noktam; Sarayın Marmara tarafındaki “Gizli Bahçe” kapısı

Yorumlar

Yorum