1001İstanbul – TIT TOPKATOURS

NEOLİTİK’TEN SELÇUKLU’YA AZ BİLİNEN KAPADOKYA

30 Ağustos Cuma / 1 Eylül Pazar (2 gece/3 gün)

Gezi Lideri: Murat Yankı
Tel: 0532 2441527

Buluşma Yeri: Kayseri Havaalanı
Buluşma Saati: 09.00 (30 Ağustos Cuma günü)

Gezi Ücreti: 1350 tl (2 kişilik odada kişi başı)
Single Oda Farkı: 240 tl (2 gece için toplam)

TUR HAKKINDA BİLGİ: Turun ve hizmetlerimizin başlangıç ve bitiş noktası Kayseri Havaalanı’dır. 30 ağustos sabahı en geç 09.00’da Kayseri Havaalanı’nda olacak şekilde uçak bileti alınmalıdır. Turun öngörülen bitiş saati, yine Kayseri Havaalanı’nda, saat 18.00 civarı olacaktır.

GEZİ PROGRAMI:
Kapadokya coğrafya ve jeolojik olarak peribacalarından ibaret olmadığı gibi tarihsel olarak da Hıristiyanlık döneminden ibaret sayılamaz. Zira Kapadokya’nın tarihi artık MÖ 8500’ler kadar inmiş, sönmüş volkan Hasan Dağı eteklerindeki Aşıklıhöyük kazılarında ele geçen buluntular yalnızca Kapadokya’nın değil, Anadolu’nun tarımsal yerleşim tarihinin dahi bu bölgede başladığını göstermiştir. Göbeklitepe’nin çağdaşı olan Aşıklıhöyük ayrıca bir köy yerleşimi olma özelliğini taşımakta. Bu gezide Kapadokya bölgesinin köklerine yolculuk yapacak, gözlerden uzak bir Kapadokya’yı keşfedeceğiz. Konaklamayı ise Kapadokya’nın en güzel ve tarihsel anlamı derin köylerinden birinde, eski ismi Kalvari olan Güzelyurt’ta gerçekleştireceğiz. Kalvari göçmenleri halen, mübadele sonrası Yunanistan’da Kavala yakınlarında Nea Karvali Kasabası’nda yaşıyorlar.

1. gün: Kayseri Havaalanı varış: Hasan Dağı eteklerindeki Aşıklıhöyük’e hareket ve 10 bin yıllık bu yerleşim yerinin gezisi. Ardından, İstanbul’daki Aksaray semtinin ilk sakinlerinin kökeni olan Aksaray’a gidiyoruz. Burada Aksaray Arkeoloji Müzesi, Zinciriye Medresesi, Karamanoğlu Ulu Camii ve Aksaray Saat Kulesi gibi yapıları görüyoruz.
Konaklama ve akşam yemeği Güzelyurt’ta.

2. Gün: Güne Güzelyurt Manastırlar Vadisi’nde bir yürüyüşle başlıyor, Ayios Georgios Kilisesi, Sivişli Kilise gibi yapıları görüyoruz. Ardından Güzelyurt yakınlarındaki Sivrihisar Köyü’ne yol alarak Kapadokya’daki kilise yapılarının en eskilerinden, VI. yüzyıla tarihlenen, Kızıl Kilise’yi , öğleden sonra ise Mokisos antik kenti, Çanlı Kilise, Helvadere bölgesi geziyoruz.

3. Gün: Otelden çıkışın ardından ilk olarak Kapadokya’nın en ilginç kaya manastırı oluşumlarından biri olan Selime Kaya katedrali’ne gidiyoruz , Selime Selçuklu Kümbeti, yine Selime Köyü’nde bulunan Derviş Akın Kilisesi gibi yapıları geziyor, restorasyon nedeniyle uzun yıllar kapalı kaldıktan sonra 1 ay önce açılan Anadolu’nun en güzel Selçuklu Kervansaraylarından Ağzıkarahan Kervansarayı’nı da gezdikten sonra sonra Kayseri’ye doğru yola çıkıyor, Kayseri’de küçük bir molanın ardından turumuzu sonlandırıyoruz.

Yukarıda ismi geçen yapılar restorasyon veya başka nedenlerle kapalı olmaları halinde gezilemeyebilirler.

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR: Kayseri havalimanından başlayarak aynı noktaya dek ulaşım hizmetleri. Güzelyurt Kasabası’ndaki bir butik otelde 2 gece konaklama. 2 Akşam yemeği.

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemekleri.
Müze girişleri. Turun başlangıç noktasına ulaşım. Bahşişler, kişisel harcamalar.

Yorumlar

Yorum