• İSTANBULLU KADINLAR: ŞAİR NİGAR HANIM

    Nihan Vural Sunumu

Nihan Vural Sunumu: İstanbullu Kadınlar: 1: Şair Nigar Hanım

Buluşma Yeri ve Saati: 19:00 Galata Biberon Cafe

“Atıştırmalık sürprizler, Dionysos’un tarçınlı, sıcak iksiri ve sunum: 60TL”

İstanbullu Kadınlar sunum dizisi, kitap tanıtımı ile beraber kültür, sanat ve düşünce dünyamıza dokunmuş, kimi zaman resmi tarih yazımında unutulmuş İstanbullu kadınları anmayı amaçlıyor. İstanbul kültür turlarımda bahsettiğim ama zaman kaygısı ile derinleşemediğim bu değerli hayatları bir dizi sunum ile bir araya getirmeyi istedim. Genelde anlatım yaparken aklıma düşen sorulardan biri de bu kadınların eserleri ve yaşam biçimleri ile Osmanlı-Cumhuriyet dönemi modernleşmesinde nerede durduklarıydı. Elbette, Bizans dönemi kadınlarını da atlamayacağız. Şair Nigâr Hanım ile başlayacak dizi, önümüzdeki aylarda Leyla Saz, Mihri Hanım, Suat Derviş, Zabel Yaseyan, Maryam Şahinyan ve daha nice değerli kadın hayatı ile devam edecek.

ŞAİR NİGAR HANIM
Osmanlı Şairesi Nigâr Hanım, Bir Daha Söyle şiirinde bir yüzyıl öncesinden sesleniyor: “Yegâne sevdiğin alemde ben miyim şimdi? Sahih ben miyim muhâtab-ı artık aşkın?”
Bu sunum dizisi için ilk olarak Şair Nigâr Hanım’ın hayat hikayesini seçmemin nedeni, şair kimliğinden ziyade, Nigâr Hanım’ın yaşamış olduğu iki semtte yaptığım kültür turlarımda kendisinden sıkça söz etmemdi. “Yaşadığım Nişantaşı” ve “Aşiyan’dan Emirgan’a” turlarım için okumaya başladığımda ilk başta merakım İstanbul’da yüz yıl önce benimle aynı sokaklarda gezinmiş bir Osmanlı kadının hayatının nasıl olduğu idi. Zira, gerçekten zamanlar ötesinde aynı semtte komşuyduk. Zamanla çocuk gelin olarak yaşamına başlamış, ön sokağımda yaşamış bu Osmanlı şairesinin trajik öyküsünün trajik olmayan yanlarını fark ettim. Sıra dışı bir kadının öyküsünü trajikleştirmeden de okuyabilir miydik?
Nazan Bekiroğlu’nun Nigâr Hanım’ın günlüklerini temel alarak yazdığı biyografik çalışması ‘Şair Nigâr Hanım’ sunumda tanıtılacaktır. Öncesinde okuma yapabilirsiniz.

Nihan Vural kimdir?

Yorumlar

Yorum